erde blad. van Zaterdag 22 October 1910. [erseksche en Thoolsche Courant Openbare Gemeenteraadsvergadering, iden teTholen op Vrijdag 21 October 1910. Aanwezig alle leden. )e notulen der vorige vergadering worden na rlezing ougewijzigd vastgesteld. [)e heer Van Vredenburck zegt met genoegen hebben geconstateerd dat de veerdam met n is bedekt, waardoor zijn aanmerking in de ige zittiög gedaan, kan vervallen. [)e voorzitter deelt den heer Noske mede, aanleiding zijner opmerking over het ver- len der straten in de gemeente, dat volgens destijds gemaakte verordening, die voorschrijft srenwagens die in de maanden October, Novem- en December in de gemeente komen, te idoen van het ergste vuil, niet kan voorkomen rden dat de straten morsig zijn, daar de ver lening alleen voorschrijft dat de wagens, al- ens op een kunstweg te komen, van het ra te vuil moeten ontdaan zijn; komen ze daarna er op een weg die niet is begrint dan raken wagens direct weer onder de slik; spr. is er trom van overtuigd dat een vriendelijk verzoek e landbouwers in dien geest, wel goede mltaten zal hebben. Naar aanleiding van dit gesprokene voerden irover nog het woord de h.h. Van Vredenburch, list, Wagpmaker, Noske en Kegge en werd sloten de zaak op haar beloop te laten, daar toepassing der verordening de gewenschte mltaten niet kunnen worden verkregen. De voorzitter deelt den heer V. Vredenburch ede dat het onderhoud van den veerdam volgens verpachtingsvoor waarden ten laste komt van pachter van het veer en tevens dat door en W. een bord is besteld, verwijzende naar electrische bel aan het veer. De heer Van Vredenburck deelt nog mede dat hem is geweest de heer Buijs van B.o.Z. die wenschelijk zou achten dat het schelaparaat erd verplaatst meer in de richting van den jksweg. Bpr. vindt dat daarvoor wel iets is te 5geu- Daarna wordt overgegaan tot de behandeling Ingekomen stukken a. Proces-verbaal van kasopname bij den iineente-ontv&nger. In kas moest zijn en was nwezig f3439.57 ya. b. Missive van lied. Staten d.d. 7 October houdende goedkeuring regeling van art. 114bi» er geua. wet betreffende haven- en kadegeld. Worden voor kennisgeving aangenomen. cVerzoekschrift d.d. 6 October om ont- effing van den H. O. van mr. J. W. C. Milders. Wordt gunstig op beschikt. II. Vergoeding van huishuur aan den ge- leente-veldwachter f26,per kwartaal wordt iet alg. st. goedgevonden. III. Tot onderhandsche verhuring van de emeeutewoning aan de Waterpoort aan vrouw aan voor f 0.75 per week en van de woning au de Oud-Vossemeersche poort voor f 1,aan Joppe, wordt insgelijks met algemeene stemmen ealoten. IV. Pensioensverzekering aan te gaan ten ehoeve van den gemeente veldwachter, bij ezelfde mij. waar ook de vorige titularis verzekerd ras wordt goedgevonden, zoodat de gemeente 180.terugontvangt en geen verdere premie ehoeft te wordeu betaald. V. Af- en overschrijving in, en wijziging u de begrootiDg voor den dienst 1910 wordt venzoo goedgekeurd, terwijl daarna in behandeling oint puut VI. Vaststelling gein. begrootiug en goedkeuring legrootingen der armbesturen dienst 1910. Bet rapport van de commissie, bestaande uit heeren W. Moelker, rapportour, J. Kegge, D. Noske, B. A. Overman en J. M. Wagemaker, luidt alsvolgt Edelachtb. heeren. De raadscommissie, aangewezen tot het nazien Ier gemeentebegrooting en die der beide arm- lestureu over het dienstjaar 1911, is daarvoor 'ergaderd geweest op Maandag 19 dezer en leeft gemeend uwen raad onderstaande wijzigingen e moeten voorstellen, waardoor het bedrag in ifltvang en uitgaaf alsdan wordt gebracht op :en totaal van f37354.03, waaronder een post oor onvoorziene a f 1Ü93.225. Voor zoover het de ontvangsten aangaat, meent le commissie te moeten voorstellen den post voorkomende onder hoofdstuk 5 atd. 2 art. 1 eu bedrage van f 1650, betrekking hebbende op >oomen-rooiing in de Wandeling te schrappen. Voor hetgeen de uitgaven betreft, zag de commissie zich gaarne ingelicht omtrent den post voorkomende onder hoofdst. 4, atd. 1, art. 8, pensioen-verzekeriug van den gemeente-veld wachter, op welke voorwaarden deze polis is afgesloten. De post voorkomende onder hoofdst. 5, afd. 2, art. 1, ten behoeve van het te verrichten schil derwerk aan het wijzerbord van den grooten toren, geraamd op f 100, zag de commissie gaarne vervallen. Ook het geraamd bedrag voorkomende onder hoofdst. 5 afd. 2 art. 3, ten doei hebbende de vernieuwing der scheeringen aan de Vossemeersche en Oudelandsche poort ziet de commissie gaarne met f 350 besnoeid, daar zij meent dat door herstellingen aan te brengen de scheeringen voldoende in orde kunnen worden gebracht, terwijl zij aanbeveelt een kantsteen aan te brengen langs het grindpaadje aan de Vossemeer sche poort. Het bedrag geraamd onder hoofdst. 5 afd. 3 art. 3, groot f 960 voor het aanbrengen van klinkerbestrating, acht de commissie minder noodzakelijk en stelt mitsdien voor, dezen post te doen vervallen. Onder hoofdst. 5 afd. 3 art. 4 is een bedrag van f 270 geraamd voor uit te voeren werken aan de Vossemeersche poort; de comm. meent dat door geleidelijke aanstorting met beschikbaar komend puin en peeslijk op den duur ook dit werk in orde zal komen en meent op deze gronden dat genoemd bedrag ook geheel lom vervallen. In de memorie van toelichting op de be grooting komt een post voor h f 70.20, terwijl op de begrooting staat f 70.02; de comm. meent het bedrag k f 70.02 juist is; genoemd bedrag dient tot het terugbetalen van teveel genoten rijksbijdrage. Blijkkaar is onder hoofdst. 15, art. 2, een schrijffout ingeslopen, daar het bedrag k f 813,945 moet zijn f 863.225. Hiermede meent de comm. haar taak volbracht te hebben en geeft de beslissing aan uwen raad. De voorzitter betuigt dank aan de commissie voor haar werk. Gewoonlijk wordt aanstonds tot artikelsgewijze behandeling overgegaan doch de wijzigingen die de commissie in de begrootiug wil aanbrengen zijn zoo groot dat spr. voorlezing van het geheele rapport wenschelijk achtte. Uit die begrooting zal men zien dat verschillende voorgestelde uitgaven zullen moeten vervallen door het schrappen van buitengewone inkomsten te ontvangen door het rooien van boomen aan de Oud-Vossemeersche barrière. Spr. verneemt gaarne of iemand vóór de behaudeiing der be grooting tot het houden van alg. beschouwingen het woord wil voeren. De heer Overman zegt dat hij niet de bedoeling heeft iets in 't rapport der commissie te verbeteren, maar wenscht toch mede te deelen dat de commissie stuitte op groote uitgaven die bestre den moesten worden door buiteugewone inkomsten die hoofdzakelijk bestaan uit het rooien vau boomen en dat op een punt waar de commissie deze wil behouden, daarom moest zij verschillende uitgaven, hoezeer de commissie deze verbeteringen ook toejuichte, schrappen om de begrooting sluitend te maken. Wel zouden wellicht die iukomsten uit een andere bron kunnen gevonden worden, b.v. door verhooging van den hoofd, omslag, doch de commissie meende dat ze geen belasting-verhooging voor kan stellen. Vernieuwing der straten enz. 'tzijn allen verbeteringen docu waar dit voort moet komen uit dergelijke in komsten heeft de commissie gedacht voor te moeten stellen dit voorloopig uit te stellen. De heer Quist is van tegenovergesteld gevoe len, moet er bezuinigd worden om die boomen te kunnen behouden, de verbetering der straten is noodig, eveneens het schilderen van de wijzer plaat, die is een schande voor de gemeente, liever een partij boomen uit de gemeentewande ling weg, 't is beter het nuttige dan het fraaie. De voorzitter ..zegt met genoegen te hebben vernomen dat de commissie de boomen wil be houden; wat de verbetering vau straten aangaat merkt spr. op dat de opmerking juist is dat de Brugstraat een van de straten is die in goeden staat verkeeren, de bedoeling is echter om met de steen die vrij komt andere straten in beter toestand te brengen; dat dan de Brugstraat tot spr woning met klinkers zal worden bevloerd is niet voor zijn gemak. De heer Hollestelle merkt op, naar aanleiding van het rapport der commissie dat wordt voorge steld de inkomsten te verminderen met f 1650, zijnde het bedrag voortvloeiende uit den verkoop der boomen in de wandeling. De commissie stond dus voor het feit om ook posten van uit gaaf te moeten schrappen en zoo wordt voorgesteld van de begrooting at te voeren de uitgetrokken post voor klinkerbestrating f 960,de kosten voor afrastering aan de Vossemeersche poort f 320.-+-, het bedrag voor het schilderen van het wijzerbord aan den toren f 100.het doortrekken van de Kruittorenstraat naar de Oud-Vossemeersche poort f270.het wijzigen van de gemeentewandeling in verband met het rooien der boomen f 250.Totaal dus pl.m. f 1900.—. Wordt echter besloten in afwijking van het rapport der commissie tot uitvoering der bestrating, welk bedrag is te verminderen met f115.en wauneer de post baggeren met f 50.— wordt verlaagd, kan de begrooting ook nog sluitend worden gemaakt met een post voor onvoorzien van pl.m. f 600.daar er boven dien rekening mede is te houden dat de geheele begrooting met f 180.moet worden verhoogd, wegens verauderingen in de peusioensverzekeriug van den veldwachter. De voorzitter doet het genoegen dat de heer Hollestelle een idee heeft waardoor de verschil lende partijen tot elkander kunnen worden ge bracht en hij aan de hand van de door den heer Hollestelle genoemde cijfers kan opmaken dat de verbetering der bestrating kan worden uit gevoerd en de boomen kuunen blijven gespaard. Door het beschikbaar komen van materiaal kan aan dringende behoeften worden voldaan. De heer Hollestelle licht toe dat ziju bedoeling niet zoo zeer is op de bestrating vau de Kromme Elleboog te bezuinigen, dan wel op die van de Brugstraat. De heer Wagtko vindt ook dat de verbetering van de Kromme Elleboog meer noodzakelijk is dan het opknappen van de wijzerplaat, temeer daar in die straat veel schoolkinderen passeeren. De heer Van Vredenburch vindt dat het niet de bedoeling is van deu voorzitter om alle punten afzouderlijk te behandelen en we dus van het onderwerp afdwalen. Wat nu de kwestie vau het rooien der boomen betreft, bet vorig jaar heeft spr. zich onthouden van stemming over het rooien van boomen in de wandeling opdat men niet zeggen zou dat hij uit eigen belang handelde. Doch nu verwonderd spr. zich dat de opzichter der gemeentewaudeling zoo'n advies heeft kunnen geven, vooral uit een schoouheidsoogpuut be schouwd. Is de man niet door den een of ander geïnfluenceerd om zoo iets voor te stellen, dan zoude spr. zeggen dat hij niet geschikt is voor zijue betrekking Spr. vindt het een zeer slecht beginsel boomen te gaan rooien in de gemeentewandeling, daarvoor is onze wandeling te klein, 't Is ook oen fout indien de gemeente gaat drijven op de iukomsten van te rooien boomen, we drijven reeds op het Thoolsche veer. Wat nu de heer Quist betreft die kau deuken wat hij wil. Was het echter noodig dat de boomen weg moesten dan zou spr. zeggen neem ze weg, nu genieten de Thoolsche burgers op hun wan deling door de week en Zondags er vande heer Quist zal dit misschieu niet doen. Wat de bestrating a ingaat, spr. kan niet zeggen dat deze in Tholeu zoo bizonder slecht is iu vergelijking met onderscheiden groote steden. In de 10 jaren dat spr. in Tholen vertoeft is de bestrating veel vooruitgegaan spr. zal niet tegen een gedeelte stemmen, maar wel tegen den gebeelen post. De heer Quist zegt dat de bestrating in ellendigeu toestand verkeert, op sommige plaatsen in het Venkelstraatje staat soms wel 10 a 20 cM. water; de passage is daar soms erg moeilijk, het is een bejaard mensch niet geraden er door te gaan. Wauneer de gemeente er niet kau komen is het noodig eeu partij boomen te verkoopen. Bij den molen van Dorst staan de boomen op elkaar te sterven. In bet audere gedeelte van de wandeling zien we ze opwassen als jongelingen in de maatschappij. De heer Moelker merkt op dat 5 6 jaar geleden door hem is voorgesteld een gedeelte boomen te rooien, welk voorstel verworpen werd met 5 tegen 5 stemmen op gronfj dat ze nog niet rijp waren, 't bevreemdt spr. sterk dat de tegenstemmers van toen, nu er voor zijn. Om tot verbeteringen te geraken kau men z.i. wel andere middelen vinden. De heer Kegge kan in de eerste plaats geheel met de commissie meegaan wat het niet rooien der boomen betreft, verfraaiing is daar ter plaatse niet mogelijk wegens baldadigheid van dejeugd. Het terreiu daar is te verbeteren met aanstor ting zooals men nu is begouusn. Het aanzicht op de heiningeu te verbetereu zal niet mogelijk zijn daar niet alle eigenaren mede willen werken. De verbetering der bestrating te verkrijgen door verwisseling van materiaal loopt hierop uit dat men puin verkrijgt, hijzelf heeft van den toestand der bestrating geen last- De v rbeteriug van de Kromme Elleboog omdat daar zooveel school- kinders passeeren vindt spr. niet zoo noodzakelijk daar de kinderen achterlangs naar school gaan en de passage dus niet zoo druk is. Het verven van het wijzerbord is z.i. ook niet noodig. De heer Quist noodigt alle heereu uit om den toestand in de Venkelstraat eens te bezichtigen. De heer Christiaanse wil naar aanleiding van de boomenkwestie opmerken dat bij de samen stelling der begrootiug rekening is gehouden met de opmerking van de commissie 't vorig jaar. Om beter talud te geven aan de beschoeïng der vest stelden B. en W. toen voor 12 boomen te rooien, maar wat geschiedde P In plaats van de 12 boomen te rooien stelde de commissie voor dit getal te brengen op 27, waaronder boomen waren veel mooier dan die nu aan de Oud-Vossemeersche poort staan. Wat de bestrating betreft, als we de Ötoofstraat en Hoogstraat in aanmerking nemen zal toch niemand kunnen zeggen dat deze niet verbazend verbeterd zijn en B. en W. wilden daarom een aansluitend geheel maken door een gedeelte Brugstraat te vernieuwen en dit loskomend materiaal te bezigen voor bestrating der kromme Elleboog en gaan we zoo nog enkele jaren voort dan is de be strating geheel verbeterd. Vandalisme heeft bij B. en W. niet voorgezeten. De heer Kegge meent te moeten opmerken wat het vorig jaar 't voorstel van de commissie betrof om eeu meerder aantal boomen op te ruimen dan door B. eu W. werd voorgesteld, omdat het verbeteren van 't talud reeds kon plaats hebben door 't rooien van een tweetal boomen ging men echter over tot het rooien van 12 boomen, dan zouden toch de overschietende oude boomen de nieuw aau te planten iu hun groei belemmeren en zoo kwam de commissie er toe om voor te stellen daar 27 te rooien. De heer Hollestelle zegt niet te begrijpen dat de commissie het uitvoeren der oude bestrating ook niet heeft geschrapt daar het niet aannemen van den post voor nieuwe bestrating insluit het ver vallen van den post voor verbetering van andere straten. Tevens wenscht spr. op te merken dat de opzichter van de gemeente wandeling niet door B. en W. is geïnspireerd. Wat de toestand der bestrating betreft, in de meeste straten komt spr. bijna dagelijks en hij durft te zeggen dat het meerendeel der menschea klaagt en met recht. De heer Van Vredenburch heeft de opmerking van den heer Hollestelle gehoord dat de bosch wachter niet geïuflueDceerd is. Spr. neemt dit echter niet aan, hij weet dat Blaas eiken boom, die gehakt wordt, betreurt, 't Verwondert spr. dat de heer Hollestelle zoo gauw heeft afgezien vau de verdediging van het voorstel om de boomeu te rooien. De heer Moelker beweert ook dat we ver scheidene slechte straten hebben die verbeterd moeten worden, en vraagt of we niet beter doen met voor 't beschikbaar komend kapitaal nieuwe steen te bezigen voor de te verbeteren straten, daar de Brugstraat iu zeer goeden staat verkeert. De heer Hollestelle licht nader toe waarom het beter is de vrijkomende steen te gebruiken voor de voorgestelde verbeteringen. Daarna wordt tot art. gewijze behandeling overgegaan. Volgens voorstel der commissie wordt de post, n komsten tengevolge van het rooien der boomen van de begrooting afgevoerd met op een na alg. st., tegen de heer Quist. Onder uitgaven vervalt de post schilderen der wijzerplaatvóór het behouden van dezen post stemden de heeren Hollestelle, Christiaanse, Quist en de Voorzitter. De heer Van Vredenburch verneemt gaarne of door de commissie bij het voorloopige voorstel voor het aanbrengen der scheeringen aan de Oud- Vossemeersclie poort ook een begrootihgis gemaakt. De heer Moelker antwoordt dat de commissie aan de hand der begrooting opgemaakt door den gemeentebouwmeester, nu komt tot een ver minderd bedrag van ongeveer f 350, De heer Noske zegt dat indertijd werd ge sproken over verbreeding van deu dam bij de Oud-Vossemeersche poort. In stemmiDg gebracht wordt dit voorstel van de commissie met op twee na alg. st. aange nomen. De h.h. Van Vredenburch en Hollestelle onthouden zich van stemming. Bij behandeling vau het voorstel der commissie om de som ad. 1 960,voor het aanbrengen van klinkerbestrating in de Brugstraat niet toe te staan, wordt op voorstel van den heer Van Vredenburch besloten dit het laatst te behaudeleu, naar aanleiding van hetgeen de heer Holle stelle heeft gezegd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 5