Jaapjespeeën Advertentisa. HOOGAARS VISSCHERIJ. Bargerlijko Stand. Kerknieuws. Marktberichte u. Waterzucht. Café restaurant, L. P. A. OOMS—Janssen J. J. de Jonge, Pl.m. 15000 K.G. te Koop bij A. 0UDESLUIJS, Jz. Scherpenisse Ph. Nieuwenhuize, Het ongeluk in de Shamrock-mijn te Hem in Westphalen heeft minder slachtoffers gekost, dan men eerst vreesde. Drie hunner werden gedood, en acht erg gekwetst. Op weg naar üet gasthuis is een dezer laatsten gestorven. Er waren reeds negen groepen van 70 werk lieden opgehaald en neergedaald, zonder dat iets verdachts te zien was. Toen nu de tiende groep zou gaan, mankeerde eensklaps de ophaalbak en de naar boven komende bak werd met een ge weldigen schok tegen de wins geslagen, terwijl de andere bak in de diepte stortte. Een oogenblik was alles stil, maar dan klonk het geschrei der gewonden. Aanstonds snelde men ter hulp. De meest getroffenen waren die in het bovendeel van den ophaalbak. 't Was ook daar dat men de drie dooden vond. De in de mijn gevallen bak werd door de vangtoestellen opgehouden. Daaraan alleen is het te danken, dat niet alle inzittenden om gekomen zijn. Aan den ingang der mijn stroomde, zoodra het ongeluk bekend was, een groote menigte toe, meest familielieden van de mijn werkers. Te 4 uur waren de reddingswerken afgeloopen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet geheel opgeklaard. Men denkt dat een gebrek aan de machine er de oorzaak van is. WOORDBLINDHEID. Onder dezen titel bevat de October-aflevering van „Vragen van den dag o.m het volgende Onder dezen naam verstaat men een ziekte, die ontstaat door de gebrekkige ontwikkeliug van dat gedeelte der hersenen, hetwelk de in drukken der woorden ontvangt. Hèt is toch bekend, dat in de hersenen voor iedere soort van geestelijke werkzaamheid een afzonderlijk centrum bestaat. Als nu iemand, trots groote moeite, zijn leven lang niet in staat is, zijn moedertaal nauwkeurig te schrijven, en nog minder een vreemde taal, dan moet men aan nemen, dat dit bij anders goed ontwikkelde menschen is toe te schrijijen aan een gebrek van dat deeltje der hersenen, hetwelk de woordbeelden ontvangt en bewaart. Dat het aantal van derge lijke menschen niet zeer klein is, blijkt hieruit, dat de schoolartsen in Londen op 2000 kinderen één geval van woordblindheid vonden. Met welke moeilijkheden woordblinde menschen te kampen hebben, wordt daardoor bewezen, dat jongelingen, wien het trots alle moeite niet ge lukte, goed hun moedertaal te schrijven en te lezen, en die daardoor niet boven de lagere klassen eener school konden komen, toch in andere op zichten wetenschappelijken arbeid wisten te volbrengen, die van een goeden geestenlijken aanleg getuigde. Voorbeelden daarvan moeten er vele voorkomen. 'i Sirstedt staat de schacht van de kalimijn Siegfiicd Giesca iu brand tengevolge van een ontploffing. en arbeider en twee mannen va:i J- rrddingsi rigade zijn geborgen; nog on geveer 12 lijken worden vermist. Men neemt aan, dat de ontploffing is ontstaan door eet» kist met dynamiet De schacht en de wijn zijn, behalve de plaats des onheils, niet beschadigd. In de Tel. komt onder de rubriek „Dagboek van van een Amsterdammer het volgende voor 13 Üctober. Door een dier allerellendigste toe vallen, welke slechts een blad alsDe Telegraaf' kunnen treffen, vind ik hedenmorgen op mijn tafel de allergekeiraste gedeelten uit het zeer geheime rapport der commissie tot samenwerking van land en zeemacht. Laat ik van cleze allergeheimste ge deelten der extra-ultra-allervervaarlijksle geheime punten hel lezend publiek meedeelen. Ik stel me natuurlijk bloot aan een vervolging wegens land- vorraad zes jaar gevangenisstraf doch ik kan niet anders... Mijn lezers voor alles 1 Op blz 134, derde alinea, staat het volgende De commissie overtuigd, dat alleen een allerinnigste samenwerking tusschen land- en zeemacht ons vader land in tijden van nood kan redden, heeft daarom de eer voor te stellen Sub 1. Dat er zooveel mogelijk naar gestreefd moet worden, het daarheen to leiden, dat onze viool geschikt gemaakt worde zoo noodig op de Veluwe te oporeeren, toneinde het opmarcheerend Duitsche leger tegen te houden, terwijl onze cavelerie bij den eersten oproep gereed moet staau, om in het Goereesche Gat te springen en de Engelsche vloot in den grond te boren. Te dien einde zullon by Krupp Co. onderstellen op wielen gebouwd worden, die, onder onze pantserschepen geschroefd, het de „Hoemskerck" c s. mogelijk zullen maken zich over land te bewegen. Men verkrijgt aldus een aantal beweegbare forten, die plotseling van achter een dennenboschje of een schaapskooi verschijnend niet zuilen nalaten, schrik, dood en ontsteltenis te ver spreiden in de gelederen van den vijand. Ton einde do cavalerie zeewaardig te maken, zullen de cavaleristen stevig worden vetgemest, zoo dat hun drijfvermogen toeneemt, en zal ieder der manschappen uitgerust worden met zes varkensblazen, terwijl de paarden voorzien worden van zwemvliezen. Iu het Rijksremontedepot te Bergen op Zoom worden thans reeds proeven genomen met een kruising van paard met eendvogel, tot dusver met zeer gelukkige resultaten. Sub 2. Dat, aangezien de samenwerking tusschen land- eu zeemacht, op elke behoorlijke wijze dient bevorderd te worden, het zaak zal zijn, zooveel mogelijk zonen van zeeofficieren met dochters van landofficieren en omgekeerd te doen trouwen. Het voordeel van degelijke gemengde huwelijken ligt voor de hand. Volgens de thoorie der Darwinistische teeltkeuze zal na twee geslachten een officier- amphibie geboren worden, die zoowel op het land als in het water leven kan en waaruit na zorgvuldige kruising de landbegeerde ministor van Algemeene Defensie te kweeken is. Wij stellen, aldus beslist de commissie, deze maatregelen met des te meer gerustheid voor, omdat de kosten zoowel van het sub 1 als van het sub vermelde uiterst gering zijn. In den dierentuin te Halle a/d Saaie is dezer dagen de een bastaard van een ijsbeer, een beest dat maar drie pooten had, uit zijn kooi gebroken. Het viel op een meisje van tien jaar aan, dat verschrikkelijk gebeten is. Eeo oppasser, die te halp snelde, kwam toen aan de beurt. Hij vluchtte naar het olifant°:nhuis, waar het dier hem volgde en te lijf ^ing. Hij en een andere oppasser werden ook ernstig verwond. Het beest wierp zich nu op twee geiten, die het verscheurde. Een bediende uit het restaurant schoot den beer ten laatste met een buks dood. OVER LUCIFERS. Drie kwart eeuw geleden kwamen de eerste lucifers in gebruik De uitvinder van dit zoo onmisbaar voorwerp stierf, zooals dit meermalen met beteekenisvolle uitvinders gaat, een ellendigen dood, vergeten en verarmd, 't Was noch een Zweed, noch een Engelschman, doch een Duitscher, en wel Johann Kammerer. Zijn naam herinnert aan den droefsten tijd uit Metternicb's heer schappij. Kammerer was geboortig uit Lud- wigsburg in Würtenberg, beoefende ijverig de scheikunde en mengde zich ten deele in de politiek. Juist dat laatste bezorgde Kammerer, veel leed. Daar men hem voor een voor den Staat gevaarlijk persoon achtte, werd hij gevangen genomen. Tijdens zijn gevangenschap deed hij de ongelukkige ontdekking. Toen hij weer vrij was en zijn ontdekking bekend had gemaakt, werd hij wederom gevangen gezet, daar meu hem voor een sluw anarchist hield, die levensgevaarlijke voorwerpen wist samen te stellen. De regeering was zelfs zoo angstig, dat spoedig van staatswege een decreet werd uitgevaardigd, waarbij aan alle ingezetenen verboden werd de door Kammerer vervaardigde „vuurstokjes" in zijn huis te hebben of te gebruiken. De uitvinder trok zich dit zoo aan, dat hij iu 1857 krankzinnig stierf. Een Engelschman, die toevallig iets van deze uitvinding vernam, zag er zooveel heil in dat hij de samenstelling grondig bestudeerde en toen zijn proeven uitstekend slaagden, een fabriek voor de fabricatie van lucifers opzette. Zijn zaak marcheerde uitstekend en binnen enkele jaren had de handige fabrikant zich rijk gewerkt. Botvmcherij. Deze week werd andermaal met 9 vaartuigen gevischt, de vangst beliep van 8 tot 5 tobben per vaartuig. Palingvissckerij. Deze week is nog gevischt, doch wederom met zeer slechte resultaten. Men hoopt de volgende tij z.g. donkere maan een betere vangst te hebben. De fuiken zijn daarom nog niet opgehaald, hoewel het plan daartoe bestond. a MOSSELEN. Van 10 tot 15 October werden van Brninisse verzonden 1450 tonnen mosselen voor f 2 tot f 2.60 per ton naar België, Daar Holland, Engeland en Duitschland 640 balen mosselen voor f 2.10 tot f 2.40 per baal. Mosselzaad gold f 0,60 tot f 1.50 voor welken prijs 1400 ton werden .ver handeld. Van 13—19 October werden van Philippine verzonden naar België 2470 balen mosselen voor frs 8.tot frs 5.— per baal; aan de tyven werden afgeleverd 1750 ton mosselen voor frs .250 tot frs 3.per ton. Zeeuwsch mosselzaad gold f 1.15 tot f 1.25 per ton, voor welken prijs ongeveer 600 tonnen werden verhandeld. Gedurende de maand September werden uit Zeelaud verzonden door Bergen op Zoom 279."570 K.g. mosselen; Krabbendijke 1012 K.g, oesters Kruiningeu-Yerseke 147.376 Kg. oesters, 42.760 Kg. mosselen en 27008 K.g. alikruiken Vlake 26.629 K g. oesters en Bruinisse 30.635 K.g. oesters en 1,705.400 K.g. mosselen. Te Philippine werden aangevoerd 1.555.400 K g. mosselen. Deze week werden van het Tboolsche veer ruim 900 balen mosselen verzonden naar Holland, België en Duitschland. Woensdag werd weder de eerste lading mosselen naar Antwerpen scheep gedaan. Doordat de staking op de Fransche spoorwegen geëindigd is, ondervond de verzending naar Parijs geen moeilijkheden meer. Er werden wederom eenige ladingen paalzaad aangevoerd. De prijs bedroeg f 1.50 per ton, waarvoor circa 400 tonnen werden verhandeld. OESTERS. De kustvisschers vau Noord-Oost-Kent hebben zich aaneengesloten voor het opkweeken van het broedsel, dat zij op de openbare oesterbankeu vangen. Door de vermindering van hun aantal, en de daling hunner inkomsten tot het nemen van dezen stap genoopt, hebben zij den „Board of Trade" verzocht, hun een gedeelte van den zee bodem nabij Whitstable voor het doel af te staan. Door invoering van coöperatie en instand houding van het leerlingwezen, gepaard met andere maatregelen hoopt meu den visschersstand op te voeren. De oestervisscherij te Colchester heeft gedurende het jaar, geëindigd 28 September 1.1., netto 7.276 opgebracht; daarvan komt 2.319 ten bate vau het plaatselijk bestuur, dat deelneemt aan het beheer der visscherij. Het overige, dus bijna 5.000 wordt verdeeld oader de be trokken particulieren. lerseke. Van 1420 October steeg het totaal der gevraagde oesters weer eenigszius en bereikte het cijfer 1.0650.00. De heropening der verzen ding naar Frankrijk sedert Dinsdag deed daar geen kwaad aan, hoewel dit land niet zeer veel neemt. Engelaud en Duitschland staan nog bovenaan. In sorteering en prijzen kwam geen meldens waardige verandering. Tholen. De verzending neemt gaandeweg toe en is zelfs drukker dan andere jaren om dezen tijd. Engeland neemt geregeld eu bij groote hoeveelheden af, terwijl de afname van Duitsche zijde steeds drukker wordt. Vauuit België is de vraag nog stil, doch wordt ook beter. Gemeente 1KRSEKE, 1420 October. Ondertrouwd: Pietar Jan van Sprundel, wedn. 33 j. en Adriana van Driel, jd. 26 j. te Middelburg. Jan Oostdyk jm. 23 j. en Maria Johanna Sinke, jd. 22 j. te Krabbendijke. Gehuwd: Desiré Duurinck jm. 28 j. te Granuw en Philoinena Stobbelaar jd. 30 j. Geboren: Wilhelinina dv. Adriaan Mieras en Maatje de Jonge. Cornelia Anna dv. Cornelii de Jonge en Maria Johanna Weststrale. Philippus. zv. Jacobus Pekaar en Johanna Goetheer. Gemeente THOLEN. Geboren: Johannis Cornelis, zv. W. T. L. Tnijtjena en M. C. Christiaanse. Adriaanlje Neeltje, dv. A. C. Visser en K. J. van der Have. Gehu wd: J. F. Raadsveld jno. en A. de Haan jd. Scherpenisse. De oogstcollecte heeft alhier in de Ned. Herv. kerk opgebracht f 105.In vergelijking van andere jaren is dit bedrag bevredigend, daar het anders minder was. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 October 1910. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlyk gedrukt kerk- brielje. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond kwart over zeven uur Ds G. A. Lolcama, van Bergen op Zoom. Onderwerp „In den Herfst" naar aanleiding van Romeinen XIV. v. 7 en 8. Te zingenPs. 89 v. 1, Ps. 103 v. 8 en 9. Gez. 263 v. 3 en 4. Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur, de heer Batoki van Moerdijk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2, en 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur leeskerk en nam. 2 uur Ds. Van Vliet. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. R. Steenbeek. Geref. kerkvoorm. 9,30, nam. 2 uur en 5,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm, 9.30 en nam. 2 uur Ds. Prins, Doopsbediening. Beide diensten collecte Ziekenfonds. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur, leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. Kamsteeg, en Dam. 2 uur geen dienst. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2, en 6 uur ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur Ds. J. H. van Paddenburgh, en nam. 2 uur leeskerk door den heer S. M. van der Bel. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30 nam. 2 en 5 uur, leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 geen dienst en en nam. 2, uur Ds. J. H. van Paddenburgh, van Sl-Annaland. Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. J. A. de Bruin en 5,30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk. voerm. 9,30 en nam. 2 nur Ds. Steenbeek. Collecte voor do zending. Geref. Gem. voorm. 9,30, uur lezen fin de Christ. School^ en nam. 2 en 5.30 uur Ds. Akkerhuis, (in Eben-Haëzer>. Chr. Ev. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 5,30 uur Ds. Akkerhuis. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 en 5 uur lezen. THOLEN, 22 Oct. 1910. Boter f 0.70 per K.G. Eieren f 5. Rotterdam eieren f 5. Coöperatieve Roomboterfabriek „Dis Koe" te Stavenisse: f 1,50 per K.G. MARKTBERICHT van Jac. Knoop, Commissionair in aardappelen. per H.L. per H.L. Zeeuwsche Bonten f3,U0 hoogstens f 3,40 Blauwe u 2,90 a 3,20 Spuische Eigenh. 3,a 3,30 Elakkeesche u 2,80 n 8.50 Geldersche Blauwen u 2,2.10 Eriesche Borgers n 2.40 2,65 Blauwe 2.50 90 Bonten 2,50 2.70 Eigenheimer poters 2,n 2,30 Blauwe poters 1,50 1,60 Bonte poters 1,50 1,60 Andijker Blauwen 2.70 n 3, Ilillegommer zand 2,00 3,50 Beverwijker zand u 'M'O Dreutsche Eigenheimers 2,2,50 Brielsche Eigenheimers a 3,20 y 3,30 Duitsche roode n 2.50 2.60 Amsterdam, 20 Oct. 1910, Temperatuur van het Soheldewater te Tholen October Graden C Zaterdag 15 10, Zondag 16 10, Maandag 17 11, Diusdag 18 12, Woensdag 19 12, Donderdag 20 11,2 Vrijdag 21 11,2 Blazen onder de oog en, Opgezwollen enkels en hand en Gezwollen ledematen toonen aan, dat de tiiei nalatig zijn in het uit het lichaam afvoeren van vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften. Waterzucht is een zeer ernstig verschijnsel, omi dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk n behoorlijk doen. Langzamerhand verliezen zij h kracht om de vloeibare onzuiverheden en opgeloi vergiften uit het lichaam af te voeren. Het buite sporige water in uw lichaam verarmt het bloed, het verzwaart aanmerkelijk het weik van het ha De oogleden van den patiënt worden opgeblaz en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op, vo; namelyk onder de oogeD. Het water verzamelt zi in de handen, enkels en beenen. Daarna zwel! uw ledematen buitengewoon op door het water, wordt de huid gespannen en glimmend, en wanne men met den vinger op de zwellingen drukt, bij die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaaldelijk aftappen v het water het eenige middel was om de ernsti waterzucht te doen verdwijnen. Maar de verlichtii die men door aftappen krijgt, is slechts tijdelijk. I genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen i blijvende genezingen, omdat dit geneesmiddel werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk nieren bereikt en geneest. Foster's Rugpijn Nieri Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, i voeren hen zachtjes tot gezondheid en kracht tero zoodat het opgehoopte water door de natuurliji kanalen wordt ontlast, en de vloeibare onzuiverhed regelmatig uit het lichaam worden verwyderd. Let vooral op de juiste spelling van den nai Foster's. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pill zyn te Tholeu verkrijgbaar bij den heer W. Potl Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontvanj van postwissel f 1.75 voor één-, of f 10.vu zes doozen. MET FLINKE STALLING. 12001 A si n b e v e l_e 11 d, TRAM-STATION—BERGEN-OP-ZOOM. Ter voorkoming van vergissingen zullen al in bewaring gegeven Bij wielen worden voorzii van een Dammer. Telefoon Interc. No. 55. Ondertrouwd: C. DE ROOIJ en .1. M. BOOMSLUITER. Stavenisse. 22 October 1910. 173 Getrouwd: M. J. C. GELUK, A.M.z. en C. RIJSTENBIL, Nd., die, mede namens wederzijdsche familie, bartel dank betuigen voor de bewijzen van belac stelling bij hun huwelijk ondervonden. Oud-Vossemeer 20 October 1910. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw Wed. van den heer J. Westerweel, in den ouderdom van 73 jaar ruim 6 maandeD. J. C. WESTEBWEEL. A. P. WESTERWEELBieeens. A. M. WESTERWEEL. 1733! St-Maartensdijk, 21 October 1910 Ondergeteekenden betuigen hun dank vo de belangstelling ondervonden bij de gebooi van hun zoon. W. J. WOLFF 17340 M. M. WOLFFHoek. 17735 achter de Kerk. TE KOOP: Een goed onderhouden YE 41, met completen inventarislaadvermod 140 ton mosselen. 17780 Damstraat IERSEKE,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 2