lepail, pwijfl aan is Irium fan flsslsrtssH laiillioiv, enz.* No. 1324. Zaterdag 22 Oef ober 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. HERFST. J. B. C. POT, Publicatie n. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. tieinéngd Nieuws. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Vu^r- EKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal {0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco cr post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het onzen medewerker te terseke. UITGEVER Tholbv. De Bargemeesler van Tholen zal op Zaterdag 29 ictober a.s., des middags te J2 uur, ten Raadhuize daar EEN HOOP COMPOST, ubliek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des lormiddags van 9—12 uur. Tholen, den 18 October 1910. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. 10 cents De herfstzon straalt op bloem en blad, Doet schitt'ren al haar kleuren Zoo slechts uw ziel één bloem omval Zal z'in uw herfsttijd geuren. De herfst is daar met frissche lucht, Rijp is thans 'l ooft der boomen. Ook in den mensch rijpt eerst de vrucht, Als 'l najaar is oed van heimwee, van diepen wee- vervult ons bij bet zieu vau de laatste orblijtcalea van dou tnooien nazoiucr, waarvan ij dit jaar genieten. De zomer met al zijn lelde, met zijn zonneglans en zonnegloed, met o friscb groen en zijn bloemenscbat, met zijn wekkend vogelgekweei in het suizend loover et zijn dartelend vee in malscbe weiden Ja, ons hart hing aan den zomeraan die nge dagen vol zonneschijn. Met 'n glimlactt itwaakten we 's morgens, wanneer de heerlijke nnestralen ons reeds beschenen en des avonds inden we noode scheiden en bleven nog zoo. Dg mogelijk in de buitenlucht t Is voorbij, en hoewel wij nog scboone jaarsdagen hebben, toch zien we al vroeg het relig dnister bij het wegsterven van den dag. betooverende geuren en kleuren van den sr zijn verdwenen, de schemeringskleuren leiden zich meer en meer over alles heen, en ewel ook die tinten van bladeren schoon zijn, :h herinneren ze ons helaas te veel aan den derenden winter. De herfst wekt in ons gemoed geheel andere roelens dan wij des zomers hadden. Reeds het len van de temperatuur en de kille morgen- avondnevels geven ons een onaangenaam ge el. En al bet waar dat een scboone herfstdag iets van den zomerglans te voorschijn roept de fijne herfsttinten het oog voor een le weet te boeien, er zijn toch al te veel- re bladeren die om óns warreleu, om ons als pare telkens te herinneren, dat deze glim- h der natuur slechts een kortstondige op- kering is van den stervenden zomer. Kn wij gevoelen ?t wel, als wij staren in de uwe duisternis daarbuiten, die troostelooze izaamheid der natuur, dat iets mooi9 is heen- jaan en dat de herfst ons vervult met stillen emoed en diepen ernst, want wij denken der dan alleen aan het sterven van een rgetij. Zien we in den zomer als afgespiegeld gedeelte van ons leven, waarin we ons 't ichtigst gevoelen, vol levenslust eu moed herfst brengt ons de vergankelijkheid in innering en wijst er ons op, dat gelijk in de uur het tijdperk van weelde, volheid en cht telkens wegvalt, om plaats te maken r den grauwen wintertooi, evenzoo in ieder nschenleven het tijdperk komt van onttakeling veroudering. Dat is het wat ons bij iedere fstverschijning zoo weemoedig stemt. Toch er in de beschouwing van den herfst ook dat prikkelt tot denken en werken zoolang Do8 gezond zijn en helder van geest. Want zien wij in den herfst veel wegvallen en ver- n, dat slechts diende tot uiterlijken tooi, de cht, die gerijpt is, blijft. ^aten we daarom in ons leven vooral dat- ie vergaren wat ons levenswijsheid en levens- w schenkt, dan zullen de vrachten daarvan tozen herfst- en wintertijd van blijvende waarde De Tweede Kamer kwam Dinsdag in openbare zitting byeen. Het eerst kwam aan de orde de verhooging van hoofdstuk Marine der staatsbegrooting 1910. De ver hooging moest strekken tot het toekennen van voeding9geld fvoor het gebruik der maaltijden in het gezind aan onderofficieren. Den minister werd verweten, dat hij bij het opstellen zijner voordracht met een verleden jaar aangenomen motie volstrekt geen re kening had gehouden. Z. E. trachtte dit onder ge lach der Kamer te weerleggen. Doch het wetsvoorstel werd aangenomen. Nu volgde Verhooging der oorlogsbegrooting en een daarmede verband hoadende verhooging van hoofdstak jastitie 1910. Deze hebben ten doel le. verbetering van de salarissen der militaire muziek korpsen, 2e. reorganisatie en verbetering der positie van het korps maréchansseé, en 3e het verleenen van subsidies aan vrijwillige weerbaarheidskorpsen. Als altijd kwamen tegen deze voorstellen aan merkingen, maar dat Diet alleen de betrokken ministers kwamen er niet zonder kleerscheuren af, d.i., ze kregen niet in alles hun zin. Men zou zelfs kunnen vermoeden, dat het oordeel over het beleid van de ministers van Marine en Oorlog niet zoo heel gunstig was. Dit blijkt uit het volgende. Bij de gedachtewisseling over de militaire muziek gingen stemmen op om deze te vereenvoudigen en ten slotte kwam er een motie om de harmonie ge- zeischappen te vervangen door fanfarekorpsen. Hoewel de minister zich daartegen verklaarde werd de motie met 39 tegen 23 st. aangenomen. De instelling van een hooldadministratie \oor het korps raaréchausseé, door den minister voorgesteld, werd met 11 tegen 32 st. verworpen. En eindelyk werden de gelden afgestemd, benoodigd voor de bevordering van den commandant der stelling-Amsterdam tot luitenant-generaal. Overigens werd alles goedgekeurd. Donderdag begon de behandeling der bakkerswet en der instelling van bakkersraden. De laatste vonden by de eerste sprekers beslist afkeuring. De heer Idsinga keurde in de bakkerswet het ruwe ingrypen in de individueele vryheid af. De heer Schaper kon zich met hetgeen die wet geeft wel vereenigen, maar zy laat vele, vele mis standen ongemoeid en verbiedt niet den nachtarbeid. Dat keurde hy zeer af. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Donderdag slaagden te Breda voor de acte der Vrije en Ordeoefeningen der Gymnastiek de dame9 H. J, Bekker B. o. Zoom P. J. Lavèn te Scherpenisse en H. B. Jansen en M. Kauffmann, van St-Maartensdijk, allen leerlingen der Rijksnor maallessen te Tholen. „Prinses Juliana" alhier vergunning verleend om de haar verstrekte patronen te bergen in het brandspuithuis. Uit het verslag dat jl. Woensdag in de bestuursvergadering der Volksbibliotheek alhier door den Bibliothecaris, den heer Abr. van Luijk werd uitgebracht, bleek dat de bibliotheek in het leesseizoeu 190910 gedurende 24 weken voor het publiek opengesteld is geweest. De belangstelling en de lust tot lezen was weder zeer groot. 136 personen maakten gebruik van de biblio theek en aan hen werden 2864 boeken verstrekt. Het hoogste aantal lezers in één week was 90 en het hoogst aantal uitgegeven boeken 181. Gemiddeld was het aantal lezers per week 63 en het aautal uitgegeven boeken 119. 1ERSEKE. Het fanfarecorps „Mozart" hield dezer dagen zijn jaarvergadering, waarin o.a. rekening en verantwoording werd gedaan. Er was ontvangen f 307,65 eu uitgegeven f 305,225. Het goed slot f 2.425, hoe gering ook, wijst op verhoogdeu bloei. Bij de verpachting van 9 perceelen bouw land, samen 6,13,66 H.A. van het Ned. Herv. diacouie-armbestuur werden weer hooge sommen geboden. Op 4 November zal hier de verkiezing plaats hebben van twee notabelen der N. H. kerk wegens perio dieke aftreding der heeren D. Commee Sr. en L. van Es. - De heeren J. van de Velde en J. de Koeijer, landbouwers alhier, hebben in het voor jaar onder Tilburg 500 hectaren heidegrond ter ontginning aangekocht. Donderdag zijn daar drie vrachtrijders met de noodige paarden en werktuigen heengegaan, om den grond te ploegen en andere eerste werkzaamheden te ver richten. De vorige week werd hier 2.11.50 H.A. weiland bij publieke veiling verkocht tegen f 1310 de H.A. 1 boeven naar men wil zou er tusschen die vechtpartijen der stadsjongens onderling nog iets zijn overgebleven van den tijd toen de Reymers- walers zich in Tholen vestigden. Gelukkig behooren dergelijke onmogelijke kibbelarijen voor goed tot het verleden. In de Maandagavond gehouden vergadering van leden der Vereeniging „School voor hand en bouwkundig teekenen" alhier werd, behoudens nadere goedkeuring door den Minister en Ge deputeerde Stateu vau Zeelaud, de begrooting voor 1911 voorloopig vastgesteld. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer G. Baert, werd tot penningmeester beuoemd de heer J. Nieuwdorp. 7~ De ?00r de vereeniging „Door Oefening Volmaakteraangekondigde dauscursus vangt heden, Vrijdagavond om half zeven aan in de zaal „Non Seinper". De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden, \rijdag, M. D. 18 jaar, schippersknecht te Yerseke, wegens wederspannigheid en J- L. 9 jaar, eveneens schippersknecht te Yerseke wegens mishandeling van een .Ambtenaar en wederspannigheid ieder tot 14 dagen gevange nisstraf. ST-ANNALAND. Iudejl. Dinsdag gehouden vergadering vau den Gemeenteraad werd vast gesteld de getneente-begrooting voor 1911 in ontvang en uitgaaf op f 18805,615 met een bedrag voor onvoorzien van f 151,79. De kosten van het onderwijs zijn in deze begrooting ge bracht tot een som van f 8323,155. Behandeld en vastgesteld werd verder het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1910 op een bedrag van 620,63 en dat van de belasting op de honden op f 6. Op diens verzoek werd met algemeene stemmen aan den heer S. M. van der Bel eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school alhier met ingang op 1 Januari 1911, Mede werd met ingang van denzelfden datum de directie van het Technisch bureau Zeeland te Zierikzee, op het daartoe gedaan verzoek, eervol ontheven van het houden van toezicht op de naleving der bouwverordening in deze ge meente. Nog werd vastgesteld eene verordening inge volge art. 114bis der gemeentewet. Voor het geven van herhalingsonderwys aan de jongens werden aangewezen de onderwijzers L. J. Soeters, A. Berkheij en P. van der Klooster. Nog werd aan de scherpsohuttersvereeniging POORTVLIET. Het eenige weken geleden gezonken schip bij Strijenhain is gelicht. Door duikers is eerst de lading, bestaande uit stort- steen, naar boven gebracht, waarna het vaartuig weer aan de oppervlakte is gehaald en na eenige herstellingen weder door den schipper in gebruik kan worden genomen. STAVENISSE. Algemeen hoort men, dat de opbrengst der suikerbieten dit jaar, wat het ge wicht betreft, niet al te groot is. Maar als een bijzonderheid kan wel gemeld worden, dat hier een suikerbiet gegroeid is van niet minder dan 15 pond gewicht. Natuurlijk was deze slechts, een éénling. Tot notabelen der Ned. Herv. kerk alhie' zijn gekozen ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het -virtrek van de heeren Pageé en De Vos, resp. mit 50 eu 49 van de uitge brachte 85 stemmen de heeren H. J. Dorst en J. Heijboer. SCHERPENISSE. Door de leden der Dorcas- vereeniging is alhier ruim f 50.— gecollecteerd. Ook dit cijfer overtreft dat van andere jaren. En ofschoon er enkelen waren die om geldige reden, niet wilden geven, zoo blijkt wel, dat ze vereeniging de achting van het publiek wegdraagt. Moge zij daarom nog vele jaren voort blijven bestaan, zoodat zij nog menig arm gezin aan het hoognoodïge kan helpen. HOLLANDSCHE GRONDKREDfETBANK Heerengracht 630 -- Amsterdam. 36ste Nummertrekking van 15 October 1910. Serie 2757 do. 21 f30.000, serie 40394 no. 38^ f 4800, serie 9803 no. 35 f 1200, serie 64612 no. 50, serie 60695 no. 43, serie 40002 no. 37, serie 36785 no. 16, serie 25773 no. 27 ieder f480,—, verder 10 prijzen 51240,,40 5 f120,82 5 f48,200 a f36,400 5 f24,Alie overige nuuouiers zijn aflosbaar met f 15.—, Terstond betaalbaar. Te Utrecht werd een modenaaister ver" dacht haar personeel dikwijls na bezetten tijd aan het werk te honden en werd 'a avonds door de politie een inval in het atelier gedaan, waar het zeer rustig was en dus van overtreding geen sprake scheen. De politie scheen het echter te rustig te vinden want ze bleef den geheelen nacht op post in de nabijheid van het magazijn. En ze had succes, want toen het ternauwernood begon te schemeren ging de deur open en verschenen de naaisters, die dooi de juffrouw voor haar veiligheid zoolang binneu waren gehouden. De politie wilde gaarne nadere inlichtingen hebben en de meisjes brachten alvorens naar huis te gaan eerst een bezoek aan 't politie bureau, waar de schuld vau haar patrones uit kwam en proces-verbaal kan worden opgemaakt. Een boer te Parrega kocht het vorige jaar een jongen stier voor nog geen f 100. en gaf het beest den Daarn van„de verwachting". Dezer dagen had hij het genoegeu dit pracht exemplaar op de keuriog te Leeuwarden den hoogsten prijs te zien toegekend, waarop een bod volgde van f 8000. Het beest heeft zijn naam dus niet beschaamd THOLEN. Uit het boek der voorgeboden van Scherpenisse, van het jaar 1617, word door wijlen ds J. Was te St-Maartensdijk overgenomen „Item dat geen kinderen met troupeu sullen uitgaan om te vechten tegen eenige andere troupeu vaD kinderen van andere plaatsen, op pene van elcken jongen te verbeureu 5 schell. Vis., dat men verhaelen sal aen hunne ouderen ofte voochden". Zulke strenge bepalingen in de voorgeboden opgenomen en alzoo jaarlijks den volke van de puie van het dorpshuis afgekondigd, doen denken aan vrij ernstige bakkelei partijen der Scherpe nisse straatjongens. Ongeveer dertig jaren ge leden de onderen zullen het zich herinneren waren vechtpartijen der jongens van Scherpenisse met die van St-Maartensdijk en Poortvliet weke lijks terugkeereude verschijnselen. En hier in Tholen herinneren zich de meesten nog wel de vechtpartijen tusschen „marktboeven" en „kaai. Groot gebrek aan regenwater heerscht te Heerenveen en omstreken. Bijna alle bakken zijn ledig, zoodat in de stad zelf groote waternood is. Op de Friesche Klei, waar men geen put water heelt is het nog erger gesteld. De kleigrond is overal door de droogte, zóó hard dat het rooien der wortelen bijna niet mogelijk is. In een der nieuwe wijken te Berlijn is in een fabriek waar uitsluitend vrouwen eu meisjes werkzaam waren, brand uitgebroken. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was heeft men toch 7 lijken gevondeD van vrouwen en meisjes, die met de nooduitgangen onbekend zijn geweest. De sloten van de brandvrije deuren schenen allen geroest te zijn, zoodat de sleutels met werkten. Men zal nu grendels op de deuren maken. Iemand die te Bocholt kermis was gaan houden kwam te Dinxperlo in eenigszins be netelden toestand aanstappen en zakte plotseling in elkander. Er was geen teeken vau leven meer aanwezig en een art9 werd ontboden oin den dood te constateeren. De dokter was op komst, doch men had den man vau te voren rijkelijk met water besproeid en de gewaande doode richtte zich plotseling, tot veler ontsteltenis, op. De arts die het tooneeltje aanschouwde meende goed te doen maar weer huistoe te gaan. Te Rome zijn in de laatste dagen 12 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen, waar van 9 met doodelijken afloop. Ook uit omliggende streken komen telkens berichten van cholera gevallen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1