imtllat, piit ui li Itlupi ra otslirM, IiiMiit, ui. No. 1323. Zaterdag 15 October 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. „H 0 L L A N D." J. H. C. POT, Publicatie n. De Weide. II. EEN HILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco >er post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVEfi Tholdü, Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester der Gemeente Tholen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 21 Oc- lober 1910, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling le. Ingekomen stukken. 2e Vergoeding van huishuur aan den veldwachter. 3e Onderhandsche veiburingen van de gemeente woningen aan de Vossetr.eersche en aan de Waterpoort. 4e Pensioensverzekering van den gemeenteveld wachter. Be Af- en overschrijving in en wijziging van de jegrooting voor den dienst 1910. 6e Vaststelling gemeente begrooting en goed keuring begrootingen der armbesturen dienst 1911. 7e. Subsidie voor de armbesturen voor 1911. 8e Benoeming lid van het Weezen-Armbestuur. Tholen, den 14 October 1910. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Ik zou verder de vraag beantwoorden, wanneer le kalibemestiug aan de weide gegeveu moet rorden. Onder de verschillende weideplanteu, passen en klaver zijn er vele, die meer dan éen aar bestaan. Zeer veel grassen zijn overblijvend, i.v. bijna alle beemdgrassen, het vlokgras, het wenkgras, het gewone raaigras en nog vele andere. )aarenboven liggen in den bodem van een gras and talrijke zaadjes van verschillende plantjes ie in den zomer gebloeid hebben en welke aadjes in het voorjaar zoo vroeg mogelijk ont- iemen. Voor de overblijvende gewassen in een h jrasland, die gedurende den zomer zooveel moge- ijk voedsel aan den grond hebben onttrokken, f oordat zij, omhoog geschoten zijnde, telkens eder van hare stengels en bladeren werden eroofd, is het natuurlijk noodig, dat zij in den erlst reeds weder nieuw voedsel in den grond inden, hetzij omdat iu de wortelstokken of oderaardsche stengels op te hoopen, om in staat zijn, in het voorjaar zoo vroeg mogelijk nieuwe Bheuten te geven, hetzij om nog voor den winter ieuwe takken en bladeren te vormen. Ook de aadjes, die reeds vroeg zullen ontkiemen moeten en bodem wel bereid vinden en men mag de >iige plantjes niet laten verhongeren. Om deze 0 edenen moeten wij dus al9 algemeenen regel innemen, dat de bemesting van de weide reeds den herfst moet plaats hebben. Als algemeeDen 1 ïgel, zeg ik. Want het is mogelijk dat er bij- mdere redenen bestaan om pas in den nawinter in het voorjaar de weide te verzorgen. Het - namelijk niet raadzaam om de weiden in den ■erfst te bemesten, in laagliggende ongedraineerde inden, als het water er veel afstroomt, evenmin die streken, waar het land in den winter ge- eel overstroomd wordt. Doch iu hooger gelegen inden kan men de kalibemesting het best in m herfst geven. De kali wordt toch door den idem geabsorbeerd, dat wil zeggen „opgeslorpt vastgehouden" eD door den gewonen regen Y is niet uitgespoeld. De laaggelegen weiden die I iderloopen in den winter, moeten natuurlijk het voorjaar zoo spoedig mogelijk bemest worden dat kan dan in denzelfeuden vorm en in szelfde hoeveelheid geschieden als de herfstbe- estiDg. En hoeveel kali moet nu in den herfst de weide uitgestrooid worden en in welken >rm geeft men de kali het best Onder de e|irschilleude kalizouten is kaïnit het goedkoopst om in het groot op de weide uit le zaaien el het geschiktst. Op zandgronden, op veen en oerasgrond en in het algemeen nog op alle imusrijke gronden geve men in den herft de weide kaïnit. Weiland, dat nog niet be est is geweest, kan men met goeden uitslag 00 K.G. kaïnit op de hectare gevenna I oige jaren kan men die hoeveelheid terug engen tot 800 K.G. Van de verschillende ondsoorten moeten de zandgronden de meeste ïoit hebben n.1. ongeveer 8U0 K.G. per hectare, s zwaardere gronden kunnen volstaan met 400 G. en aan de zavelgronden geve men 600 j -G. Al de meststoffen, die men op de weide bruikt, moeten goed fijngemaakt worden. De ïnit is nogal vochtaantrekkend en vormt nog eens kluiten. De kunstmestbreker moet hierbij lede diensten kunnen doen. Eenige uren et meer voor dat men kaïnit zaait, kan V het vermengen met kalk of met het voor weide bestemde slakkenmeel. Daardoor wordt het droog en beter strooibaar. Nadat de mest stoffen zijn uitgezaaid, zorge men er voor, dat men in het voorjaar de weide goed egt. De lucht treed zoodoende in den bodem en doet dan de meststoffen beter tot haar recht komen. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,8 en op 70 jarigeD leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij II.H. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-Vossemeernotaris II. J. VAN NOUHUYS te ZierikzeeJ. BAKKER DE BLINDE te Bergen op ZoomMr. H. OELE te Goes. Zooals gewoonlijk zijn weer de bekende gidsen van de maatschappij Zeeland metT October jl. verschenen. Op aanvraag aan de directie zijn de gidsen verkrijgbaar in 'tNederlandach, Fransch en Duitsch. Naar men verneemt zullen in December aan staande een 4000 tal exemplaren van het wis kundig rapport betreffende de pensioneering van gemeente-ambtenaren eD hun weduwen en weezen aan de gemeentebesturen gezonden worden. De Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Volgens mededeeling van de directie dezer bank is in het afgeloopen kwartaal het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven met 1234.950. toegenomen en bedraagt dit thans f 2 567.000. De raad van toezicht bestaat uit de heeren Jhr. C. A. van Citters, H. J. Nouhuys en jhr. J. F. Schuurbeque Boeye. Gedelegeerd commissaris is mr. A. J. F. Fokker, bankier de Iucassobank te Amsterdam, directeur mr. D. van der Vliet en adjunct directeur de heer H. J. Korlvinke. De Tweede Kamer vergaderde Dinsdag en Woensdag in het openbaar om de orde van werkzaamheden vast te stellen. Dit liep ditmaal minder vlug tan stapel dan gewoonlyk, vandaar twee zitdagen. De voorzitter stelde voor Dinsdag 18 Oct. enkele wets-ontwerpen te behandelen, waaronder een wijzi ging der oorlogsbegrooting 1910-en daarna de bakkerswet. Deze regeling beviel den heer Doymaer van Twist niet, (rechterzijde;, omdat hij vreesde, dat als de wyziging der oorlogsbegrooting voorgiug, de bakkerswet weer niet aan de orde zou komen.~Dit vond bijvalmen moest nu toch eens aan de sociale- wetgeving beginnen. (Dus de bakkerswet parade paard?^ Doch de voorzitter zei, dat de minister van oorlog er hoogen prys op stelde de bedoelde be- grootingswijziging spoedig te behandelen, en de voorzitter en tegelijk de minister, kreeg zijn zin. Nu wierp de heer Eland een ander struikelblok op den weg. Hij stelde voor het afdeelingsonderzoek van 't ontwerp-kustverdediging (de befaamde 40-milioenen- wet; uit te stellen, teneinde eerst aan de regeering te vragen of zij bezwaar heeft tegen openbaarmaking van 't rapport over de samenwerking van land- en zeemacht. Al dadelyk schaarden zich enkele leden aan de zijde van den voorsteller en de voorzitter beloofde de regeering over de bedoelde openbaar making te polsen. Nog wenschte de heer Eland hoofdstak 8 (oorlog; der begrooting niet op 't laatst van December, maar terstond na de algemeene beschouwingen te behandelen, omdat oorlog dit jaar veel tyd zal vorderen. De voorzitter wilde dit gaarne in overweging nemen. Den volgenden dag (Woensdag; zeide deze reeds, dat de regeering niet kon toestaan, dat het rapport over de samenwerking van land- en zeemacht open baar werd gemaakt, omdat dit rapport bijzonderheden bevat over de landsverdediging en de 40-millioenen- wet zal wel in een geheime vergadering moeten be handeld worden. Daarna werd het voorstel-Eland om laatstbedoeld wetsontwerp voorloopig niet in de afdeelingen te behandelen, tegen den zin van den voorzitter zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Volgenden Dinsdag voortzetting. ST-ANNALAND. De aanvoer van biggen was j.1. Zaterdag alhier zeer groot. Door de gewoonte der arbeiders om op den Zaterdag van de St- Maartensdijksche kermis een of meer varkens te koopen, is op dien dag alhier een soort van varkensmarkt ontstaan. De kooplui uit Tiel en andere plaatsen zorgen er wel voor dat dien dag ruime keus aanwezig is. Aangevoerd werden 688 biggen waarvan er circa 500 van de hand gedaan werden. De prijzen waren hoog en liepen van f7,tot f 15. De lieer Abr. van Luijk Anthz. werd on langs benoemd tot assistent aan het Phytopatho- logisch laboratorium te Amsterdam, om met 1 November a.s. in dienst te treden. Daardoor was hij genoodzaakt zijn ontslag aan te vragen als Secretaris-Penningmeester der Vereeniging „Landbouwbelang" alhier, welk ontslag hem in de vergadering van jl. Dinsdag eervol werd verleend. Tot zijn opvolger werd nu henoemd de heer Abr. Goedegebuure, Az. Jr. Bij het einde der vergadering werd den heer Van Luijk een woord van dank gebracht voor het vele dat hij in het belang der Vereeniging gedaan had en voor de bereidwilligheid waarmee hij ieder met raad en daad bijstond en werd er op gewezen dat hij alleen door eigen kracht zich tot die hoogte had opgewerkt, waardoor hij tóv boveugenoemde betrekkiug kon worden voor gedragen en henoemd. 8T MAARTENSDIJK. 13 Oct. Bij de helen gehouden verkiezing voor 3 leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. kerk alhier waren 'gebracht 165 geldige stemmen- Hiervan verkregen de h.h N. Polderman (aftr.) 150 st. J. W. van Gorsel (aftr.) 143 9l. J. Bastiaanse (aftr.) 134 st. J. W. Roskes 23 st., terwijl de overige stemmen over verschilleude personen verdeeld waren zoodat de aftredende leden herkozen ziju. 12 Oct. Gisterenavond ongeveer halfvijf sloeg het paard van den landbouwer C. Nelisse alhier op hol. De bestuurder Aut. Lindhout viel spoedig vau de kar, waarbij hij zijn enkel brak en een verwonding boven het oog bekwam. Het paard holde de haven over en de gemeente uit, iu de richting Scherpenisse, zonder verdere ongelukken te veroorzaken, behalve het beschadigen van een hardsteenen paal en een houten paaltje. Niet ver buiten de gemeente kwamen paard en kar in de sloot bcueden den dijk terecht, waar beiden zouder ongevallen konden uitgeholpen worden. OUD-VOSSEMEER. Woensdag 11. bezocht een officier deze gemeente om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden aan het veer enz. om de mogelijkheid te kunnen beoor- deelec van een militaire tocht over het eiland Lngs de zijde van Nieuw-Vosaemeer afdeelingen veldartilleristen met kanonnen en infanteristen uit het garnizoen Bergen op Zoom zouden binuen enkele dagen bedoelde marsch maken. Voor ous eiland een ongewoon geval. POORTVLIET. Gedurende de maand Sep tember 1910 werden door het hnlptelegraafkantoor behandeld 105 telgrammen t w. verzonden 51 en ontvangen 54. Door het hulp telefoonkantoor werden 35 gesprekken gevoerd. SCHERPENISSE. Wegens ongesteldheid van mej. Hartog is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. Johanna Marina Ampt, van Oud-Vossemeer. STAVENISSE. Zaterdag 22 October a.s. zullen de Ond-Leerlingen van den landbouw- wintercursus alhier, onder geleide der ouderwijzers Minderhoud en Buijze een excursie maken naar Diuteloord, teneinde de coöperatieve suiker fabriek aldaar te gaan bezichtigen. Het vertrek is bepaald des morgens 6 uur met het trambootje, om dienzelfden avond met het trambootje van 7 uur weer tehuis te komeD. Voor den nieuwen 2-jarigeu Landbouw- wintercuvsus alhier hebben zich een voldoend aantal leerlingen aangemeld uit deze gemeente, St-Annaland en St-Maartensdijk, zoodat men in de eerste dagen van November met de lessen hoopt te beginneD. WEIDEN-JACHT ONDER THOLEN. Door de Militaire Sportvereeniging werd in September een jachtrit uitgeschreven in de' weilanden van Tholen, waartoe het uitzicht geopend was door verschillende h.h. eigenaren en pachters aldaar. Dank zij de allerwege ondervonden mede werking was het dan ook gelukt om een jacht uit te zoeken, zooals die in gewone gevallen niet te rijden valt, want vele slooten en mooie weiden en zelfs bouwlaud konden in den rit worden opgenomen. Op den 13deu October, beguustigd door goed weder, had de jacht plaats. Bij de meet ten l1/^ u. n.m. aan de Vossemeersche Poort van de stad Tholen waren behalve de jagermeester de le Luitenant-Adjudant der Veldartillerie Feikema, aanwezig de h.h. Kapitein Umbgrove, le Luitut der Rijdende Artillerie Rambonnet, le Luitnt der Huzaren jhr v. Reigersberg Versluys, Mr Hartog, le Luitnt der Yeld-art. Qnadekker, v. Selm, Schouten en 2e Luitnt Goulmy. Van hier werd afgereden in de richting Molenvliet tot aan deo dijk van den Peukepolder, waarbij als eerste hindernissen een drietal hekken, over den weg opgesteld, werden gepasseerd. Vervolgens ging men de weide in om „Luchten- burg", alwaar verscheiden slooten cu hekken genomen werden. Hier hadden verschillende belangstellenden een plaatsje gevonden,dat daartoe door den heer C. A. H. Waghto op zijn terrein was uitgezocht, en van waar dit gedeelte der jacht goed gevolgd kou worden. Nadat de stoet hier voorbij was sloeg de jagermeester den grooten postweg op langs Steeuekrais en verder naar den Kettingdijk. Talrijke toeschouwers hadden zich, zoo&ls nu bleek, op verschillende punten van het terrein waarlangs de jacht zich verder zou bewegen, opgesteld of volgden per rijwiel laugs de wegen, teneinde het onbekende schouwspel te kunnen gadeslaan. Ter hoogte vau de hoeve van den heer Gif jam sloeg men weder de weide in. Hier waren eenige flinke slooten die aan ruiters en paarden gelegenheid gaven te tooneu wat zij konden; in galop trok men naar het Zuidwesten over een vrij lastige passage- de- route (sloot— wegsloot) in de richting van Huis Vermuijden (Kettings- hoef) waar de heer W. A. Bierens zijn terrein be schikbaar stelde. Met een boog kwam men weder op de j uist gepasseerde weiden terug en werd de koers naar het westen genomen. Gedeeltelijk moest men den Schakerlooschen weg houden, omdat niet alle slooten van de weiden langs dezen weg geschikt waren om genomen te wor den, maar toch kou men verschillende perceeleu iugaan en kwam men teu laatste de Bergwei van den heer Hage binneu. Nog eenige slooten en een paar hekken tot slot, en in stap begaf het gezelschap zich naar Buitenzorg", waar de heer Jhr van Vredenburch den ruiters eenige ver- verschiogen aanbood, en waar ook verschillende dames en heeren verzameld waren, die van hunne belangstelling in de jacht hadden doen blijken. Opgewekt ging men vervolgens weder huis toe, ouder dankbare herdeuking vau de wel willende hulp allerwege toegezegd en gul gebo den. In het bizonder behoort daarbij een woord vau dank gevoegd te worden aan den heer C. A. H. Wagtho die dagen te voren onvermoeid in de weer was om bij de voorbereidende werkzaamheden te helpen, en die hierdoor bizonder veel bijdroeg om den rit te doen slagen. Tal van fietsers volgden de jachtrit. Door onvoorzichtigheid van een jongen die niet tijdig genoeg uitweek kwam een der wielrijdeiiden met hem in botsiug, verloor 't evenwicht eu kwam vlak bij Luchteuburch iu een watergang terecht. Dadelijk was voldoende hulp aanwezig, de drenkeling werd op het droge gehaald en kwam er met een nat pak en den schrik af. Door den heer Jan Bovée, Cz. landbouwer (Slikken burg) Halsteren zijn ondermeer 3 suikerbieten geleverd wegende samen 12,70 Kilogr. netto. Door een oogarts te Rotterdam wordt ge waarschuwd tegen een soort vliegertje met blikken vleugels dat een zeer gevaarlijk speeltuig schijnt te zijn. In eenige dagen kwamen een 5 tal jonger9 bij hem die door zulk een instrumentje waren getroffen. Drie van hen znllen hun oog moeten missen, een ander zijn oog is zwaar be schadigd, van de laatste is dit alleen gered doordat hij een bril droeg. - Te Utrecht is een 12-jarig knaapje zoo danig door een rat gebeten dat hij in het ziekenhuis ligt en ernstig ongesteld is. De arm, op drie plaatsen gebeten, is gezwollen en doet veel pijn. Een waarschuwing aan ouders. Te nieuw en St-Joosland hing een jongetje achter een in beweging zijnden boerenwagen met suikerbieten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1