reïllat pijl aai it belaipi ra otslirlitH landbouw, ui. kzieUc M No. 1312.' Zaterdag 30 Juli 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. FEÜILLEXOH. VRIENDSCHAP. ANK -X W. POTTER/S^ DE Z( StoppelvruchteiM veeart£<*4pKMAN. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Een der lezers van een landbouwcourant vroeg nlangs de redactie in „de Vraagbaak" welken anstmest bij, bij balt koemest op zandgrond ïoest geven, aan knolrapen, die hij wilde lanten op land, waar hij de haver groen emaaid had. Het antwoord van de redactie „Strooi dadelijk per Are, bij goed halt sl oemest 2 K.G. patentkali, 3 K.G. super en K.G. chillisalpeter. Dan verkijgt ge onder ormale omstandigheden, prachtige malscbe knol apen". In vele streken worden tegenwoordig instreeks dezen tijd knolrapen geplant, hetzij ia vroege aardappelen, hetzij in den roggestoppel letzij na haver. In verband met het opkoopen an de knolrapen door de fabrieken, neemt de erbouw van de knolraap aanmerkelijk toe en iet is dus niet overbodig een enkel woord over it gewas mede te deelen. Door knolrapen verstaan ie, wat elders genoemd wordt met den naam kool apen Het zijn de groote, gele rapen, die in den trond groeien en met baar kop, groen of rood, ver loven den grond uitsteken, (dus niet de boven en grond groeiende Duitsche koolrabi). Zij roeien op bijna eiken cultuurgrond. Om goed gedijen vraagt bij eeu vetten, maar geen as besmesten grond. Op bovengenoemde gronden s dus het gebruik van kunstmest te verkiezen n 300 K.G. papentkali, 400 K.G. super en 00 h 150 K.G. chillisalpeter is zeker niet veel. De koolraap is, evenals alle koolgewassen, a de eerste plaats een kaliplant. Zonder de «noemde hoeveelheid patentkali, die op kaliarme anderijen gerust verhoogd mag worden, kan ten dan ook onmogelijk groote knollen krijgen, lij de verplanting mag men gerust de uiteiuden er wortels eeu weinig afsnijden. Daarna zet len ze op een afstand van ongeveer 30 cM. )e koolrapen worden ook voor de keuken geteeld, bed toebereid, zijn ze voor velen een lekkernij, len kan ze dus ook in de tuinen planten. Men loet ze niet geheel laten uitgroeien, maar terwijl nog groen staan en in den groei zijn, worden 3 erooid. Zij zijn dan lekkerder en blijven ook p. inger bruikbaar. Sommige lezers van dit artikeltje ebben misschien reeds koolrapen geplant. W an- eer zij vinden dat ze wel wat harder konden roeien en spijt hebben de genoemde bemesting iet toegepast te hebben, dan kunnen zij speciaal kalimest en het chilisalpeter nog wel zaaien, ij strooien het voorzichtig tusschen de rijen uit In nu de knollen. Vooral op lichte gronden 'orden deze veel in den stoppel verbouwd eu el op allerlei stoppel. Over de teelt dezer loppelknollen zeggen we nog wel eens afzonderlijk sn woordje. Hier zij alleen er aan herinnerd at de kuollen evenzeer als de koolrapen (en aar zij speciaal op lichte gronden geteeld worden, og meer dan deze) in de eerste plaats kaliplanten ijlt. Een kalibemesting mag dus voor dit op en stoppel groeiend gewas nooit ontbreken. (Novelle). (3) Harry en tda gingen en lieten den schuldigen 19fcan staan waar hij stond. De schuldige man al)aai het bewuste papier en borg het in zijn rieventasch. En hiermede was het drama in iet verleden afgespeeld. Het tooneel verdween en de zwarte nacht er tropen was teruggkeerd. Lindon stond op veranda en tuurde weder in het duister, lij hoorde het zachte klotsen van het water Jgen het koraalrif, en het verwijderde ringelen an de klokboei daar buiten voor de haven. „Ja ja 1" prevelde Lindon: „De één van die wee geloofde in vriendschap. Maar de andere lil i wat geloofde de andere wel En hij riep zich te binnen hoe de schande KANTONGERECHT TE THOLEN. 19 Juli 19 L0. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der ongevallenwet. C. L. v. D. 31 jaar te Stavenisse tot t 5. boete of 3 dagen hechtenis. In gesloten jachttijd vervoeren van waterwild. J. A. 18 jaar te Poortvliet tot f6. boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring vaa de niet in beslaggenomen onwettig vervoerde wilde eenden, bevel tot uitlevering of te betalen f 1. subsidiair 1 dag hechtenis. Pogingen doen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken. J. C. B. 24 jaar te Nieuw-Vosmeer tot f 8. boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen wildstrikkeu en bevel tot vernieling daarvan. Jagen zonder akte en zonder vergunning. H. J. H. 20 jaar te Sint-Maartensdijk tot 2 boeten elk van f 10. of 3 dagen hechtenis voor 'elke boete met verbeurdverklaring van Tiet in beslaggenomen geweer en patronen en bevel" tot vernieling daarvan. W. F.\A. 2J jaar te Poortvliet tot 2 boeten elk van f 20.. of 4 dagen hechtenis voor elke boete met verbeurdverklaring van het niet iubeslaggenomen gewèer, bevel tot uitlevering of te betalen f 10. subsidiair 10 dagen hechtenis. A. V. 30 jaar te Oud-Vossemeer tot 2 hechtenisstraffen elk van 6 dagen met ver beurdverklaring van het niet inbeslaggenomen geweer bevel tot uitlevering daarvan of te betalen f 10. subsidr. 10 daéen hechtenis. Vervoeren van wild m gcolotcru jactuljd. M. A. P. 27 jaar te Poortvliet tot f 20. boete of 4 dagen hechtenis. J. 22 jaar te Oud- Vossemeer tot f 10. bojptV^of dagen hechtenis. Zoeken van eieffn vftfi waterwild. W. F. A. 21 jaar té. Poortvliet tot f5. boete of 3 dagen hechtenis. Niet beletten dat de hond die men bij zich heeft in 't veld wild opspoort en drijft. J. E. 67 jaar te Sint-Annaland tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis^ J. L. 68 jaar te Stavenisse tot f5. boete of 3 dagen hechtenis. Zoeken en rapen van kievitseieren. C. P. 22 jaar te Stavenisse tot f2. boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen eieren. Zijn huis niet voorzien van wijkletter en nummer B. J. v. D. 24 jaar en C. G. 25 jaar beiden te St-Anualaud ieder tot f 1. boete of 1 dag hechtenis ieder hunner. In de bebouwde kom der gemeente harder rijden dan stapvoets. C. K. 40 jaar te St-Maartensdijk tot f 6. boete of 2 dagen hechtenis. Zonder daartoe gerechtigd te zijn kippen laten loopen op bezaaiden grond. L. C. S. 70 jaar te Stavenisse tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis. Loopen over eens anders bezaaiden arond. J. W. Pzn. 21 jaar te St-Philipslana tot f2. boete of 1 dag hechtenis. die hij op zijn schouders genomen had, in werke lijkheid veel lastiger en onaangenamer was, dan dat hij aanvankelijk had gedacht. Iets dat zich niet schoonwasschen liet; waarvoor hij onmid- delijk naar huis werd gezonden naar zijn vader, die weigerde hem te ontvangen, en voor hetwelk hij werd afgescheept met een ondergeschikt klerken baantje in een afgelegen kolonie, met geen afscheid dan van zijn ouderen broeder die hem te verstaan gaf dat het nooit te laat was om zich een nieuwe eer te bouwen op de puin- hoopen van de verlorene. „Toen Jonathan stierf", prevelde LindoD, //toen weende en weeklaagde David over hem." Gesteld eens dat Jonathan zich te schande gemaakt had en verdwenen was, om eerst weer boven water te komen toen David koning werd over Israël Hij ging naar zijn kamer en naar zijn bed, in het donker. Doch hij sliep onrustig; en telkeos als hij ontwaakte in den nacht, moest hij denken aan het drama voor zestien jaar af gespeeld en aan den nieuwen Gouverneur zijn ouden vriend. De eentonigheid van zijn bestaan, die Lindon op zoo bittere wijze had geroemd, werd op eens A. v. G. 27 jaar te St-Maarteusdijk tot 3 dagen hechtenis Bot visschen beneden de wettelijke maat. A. d. B. 30 jaar te St-Philipsland tot f 5. boete of 3 dageD hechtenis. Kreukels rapen. M. H. v. d. H. huisvrouw P. N. 43 jaar en D. J. huisvrouw J. B. 49 jaar beiden te St- Maartensdijk ieder tot f 2. boete of 1 dag hechtenis voor ieder harer. W. V. Szn. 66 jaar te Stavenisse tot f 1. boete of 1 dag hechtenis. Op de Schelde en Zeeuwsche slroomen uitgravingen doen zonder schriftelijke vergunning. M. J. F. 23 jaar te St Philipsland tot f5. boete of 3 dagen hechtenis. o. Zich bevinden op een verpachte vischplaats op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. h. Het nummer van zijn vaartuig n:el on bedekt voeren. J. F. d. W. Uz. 20 jaar te Clinge tot 2 boeten ieder van f 10. of 5 dagen hechtenis voor iedere boete. jRijden op een rijwiel zonder licht. A. K. N. Bzn. 23 jaar te Poortvliet. L. d. E. 29 jaar te St-Aunaland. P. K. W. 26 jaar te Oud-Vossemeer. A. v. O. 22 jaar teSt-Maartensdijk Teder tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Het vervoer door trekdieren doen plaats hebben op een noodeloos pijnlijke wijze. P. v. d. B. 37 jaar te Terheyden tot f 10. boete of 5 dagen hechtenis. f tonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op eens anders grond die beplant is. M. E. 36 jaar te St-Philipsland tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis. L. J. G. Az. 21 jaar te St-Annalaud tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis. P. A. G. Az. 17 jaar te St-Annaland tot f5. boete of een maand tuchtschool. D. V. 16 jaar eu J. V. 16 jaar te Poortvliet ieder f 1. boete of een week tuchtschool. Kreukels rapen. C. v. T. Az. 18 jaar te Oud-Vossemeer tot f 5. boete of 3 dageu hechtenis. Overtreding der leerplichtwet bij herhaling. C. D. v. d. G. 33 jaar te Poortvliet tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. A. L. P. 43 jaar te St-Maartensdijk tot f 10. boete of 8 dagen hechtenis. LANDBOUW. De heereu J. Zuurbier le Alkmaar en R. Visser te Berkhout zullen zich in het laatst van Augastus of in het begin van September naar het groothertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal lokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aan te koopen. De heer C. Zwagerman, zuivel- en veeconsulent voor Zeeland, zal hen vergezellen. Zy, die in Zeeland uit Hessen dieren wenscben in te voeren, worden verzocht uiterlijk vóór 10 Augustus a.s. aan een der volgende adressen C. Zwagerman te Middelburg of J. A. Lyppens te Zuiddorpe, op te geven a. hoeveel dieren en van welke soort zy wenschen door deze vreemde gebeurteuis verbroken. De kolonie was klein van omvang, en het aantal ambtenaren zoo beperkt, dat de Gouverneur onfeilbaar alles te weten moest komen, omtrent elk zijner ondergeschikten, zelfs omtrent een klerk bij den Landraad. Het stond vast dat hij al zijn ambtenaren min of meer kennen moest, althans yan reputatieen bij gevolg bestond er geen twijfel hoegenaamd, of Harry Dunkel moest zijn ouden vriend Lindon ontdekken onder de schrijvers van het paleis. Wat zou de Gouverneur wel zeggen Zou hij Lindon laten roepen en hem nogmaals het stilzwijgen opleggen of. zou hij hem als oud vriend de hand drukken. Harry peinsde eens over dit vraagstuk. Wat zou er gebeuren Hoe zou de nieuwe Gouverneur zich tegenover hem gedragen en hoe had hij zich te gedragen tegenover den nieuwen Gouver neur Die biecht, die schuldbekentenis, hij had haar nog steeds. Zij lag onder andere papieren in zijn lessenaar. Daar was een brief van zijn vader, die hein verstieten een andere van zijn broeder, die een boetpredikatie hield over den veroordeelden misdadiger. Daar was ook te bestellenb. voor wiens rekening zij bestellen (vereeniging of particulier)c. of zij voor subsidie van de Provinciale Vereeniging in aanmerking wenschen le komen. Men kan zyn bestellingen na 15 Aogustus a.s. niet meer intrekken. Aan de geitenfokvereenigingen wordt aangeraden den invoer \an vrouwelijke fokdieren sterk te be vorderen, vooral met het oog op het volgend jaar op te richten fokstation. Aan het overzicht van den stand van Landbouw gewassen tot 15 Juli jl., uitgegeven vanwege het ministerie van Landbouw, Nyverheid en Handel ont- leenen we het volgende wat de provincie Zeeland betreft. De sterke wind heeft veel schade gedaan aan karwy, dat aan tollen gezet werd. De stand der tarwe is goed, de stroo-opbrengst zal niet groot zijn doch by beter weer kan een goede korreloogst van goede boedanigheid verwacht worden. De rogge, hoewel minder belovend dan het vorig jaar, zal toch nog wel een goede opbrengst geven aan zaad, de stroo-opbrengst zal echter niet groot zijn. Ook de stand van de wintergerst is gued, echter droogte is noodzakelyk. De haver staat dun te velde, hetgeen toegeschreven wordt aan minder goed zaaizaad, deels ook aan het koude weer in den laatsten tijd. De stand van zomergerst is vrij goed. Koolzaad slaat vry goed, zoo ook de stand van geel mosterdzaad. De hoedanigheid van het vlas heeft door de vele regens wel iets geleden. De opbrengst zal niet hoog zyn daar het gewas eenigszins kort is gebleven. De stand der paarde- en andere boonen is goed. De erwten hadden veel te lyden van de St. Jans ziekte, zoodat vele perceelen als mislukt zun te be schouwen en de stand slechts vry goed is. Bruine boonen, hoewel van den harden wind en regen geleden hebbende staan goed, de stand der witte boonen is zeer goed. De stand der consumptie aardappelen is goed, krulziekte komt nog al veelvuldig voor, broeiend, vochtig weer zal echter nog veel schade kunnen veroorzaken. De suikerbieten ontwikkelen zich zeer goed en zullen als Augustus warmte geeft, hooge opbrengsten kunnen geven. De stand der uien iB slechts matig. Lucerne-klaver lydt nog veel van het natte weder in 1909. De stand is matig. Droogte en warmte zyn echter voor goede uit komsten vanden oogst van groot belang. ;e gebruike men Verkrijgbar in flesachen met *§fe^uiksaan- wijzing a,TD.80 bij ^-^493 Ter yoorkomlh^ dezer Hoogstraat THOLEN. het portret van een meisje en om wier wille geheel het onrechtvaardige, krankzinnige eigenlijk was geschied. En daar waren ook eenige brieven vaa den vriend zelf, geschreven vóór die nood lottige overdracht, maar daarnh geen enkele meer. Deze schatten bewaarde hij in zijn ouden lessenaar, sedert vijftien jaar niet geopend. z/Kunt ge in de toekomst door middel van dit papier uzelven bevoordeelen, maak er dan gebruik van. Ge hebt het recht er gebruik van te maken." Deze woorden klonken hem telkens weder in het oor. Maar wat kon hij doen Hoe kon hij van dat papier gebruik maken Hij kon heeugaan en dat papier in de handen geven van den Gouverneur, eu verder de zaak aan hem overlaten. Of hij kon tot hem komen en lk ben uw oude vriend. Wij weteu wat wij weten, en wij vertrouwen elkander. Wat ik gedaan heb, dat heb ik gedaau," dat blijft altijd zoo." Deinzende, werd zijn hart week in hem voor dien ouden vrienden hij meende dat ook Harry Dunkel veel geleden moest hebben onder de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1