Gemengd Nieuws. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. RECHTSZAKEN. Burgerlijke Siaiüi. VISSCHEKIJ. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Geneeskundig praatje. Marktberichten. In de laatstgehouden vergadering van het departement Tholen der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd de begrooting voor het dienstjaar 1 Juli 1910 tot 30 Juni 1911 goed gekeurd in ontvang en in uitgaaf op f 780.00, met een post voor onvoorziene uitgaven ad f 85.20. Ter voorziening in de vacatures vau bestuurslid, ontstaande door het aftreden volgens rooster, op 1 Juli as. van de heeren J. L). Noske en C. A. H. Wagtho, niet terstond herkiesbaar, werden gekozen de heeren G. Baert en C. van Helbergen en herkozen als secretaris-penning- meester de heer J. M. C. Pot. De rekening over 1909 van de Spaarbank werd goedgekeurd in ontvang op f 38149.025, uitgaaf f 36645.75, goed slot alzoo f 1503 27. Uit het veTslag bleek dat het credit op 31 Dec. bedroeg f 98706,345, het debet f58883 90, de reserve of overwinst f 39822.445. De rekening over 1909 van de Begrafenisbus werd goedgekeurd in ontvang op f 1822.445, uitgaaf f 1312,75, goed slot f 509.695. Wegens den gunstigen toestand der kas kon het innen der contributie over het le kwartaal wederom achterwege worden gelaten. Uit de van het bestuur der Begrafenisbus ingekomen dubbeltallen werd als bestuurslid dezer instelliog herkozen de heer J. Lindhout en als commissaris de heer W. Moelker. Voorts gekozen als commissaris de heeren W. J. Geluk en G. P. Engelvaart (vacature E. J. den Ouden). Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te Amsterdam werd door het departement benoemd de voorzitter, de heer B. A. Overman. De Julianabloemen, voor den verkoop alhier bestemd, arriveerden op Zaterdagavond, in plaats van uiterlijk Zaterdagmorgen, te laat dus om nog te kunnen worden aangeboden. Ze werden netjes teruggezonden. De visscberij in de Vest is door B. en W. voor den lijd vau 7 jaren verpacht aan J. Kievit, voor f45, Het vervoer van grint, bij inschrijving aanbesteed, is gegund aan O. J. Bierens, voor 30 ets per M3. Voor het leveren van brandstoffen ten behoeve der gemeente werd ingeschreven alsvolgt Ph. Sakko, cokes 55 ets. HL. antraciet f 1,65. 1,65, 1,57. 1,59. aan aan D. J. J. Voordijk, 53 D. Raukema 52 M. S. Cornelisse 49 Thoolsche gasfabr.,, 40 Alles per H L. De levering der cokes is gegund Thoolsche gasfabriek, van antraciet Roukema. Vanaf 4 Mei worden van het Met, Iustituut te De Bilt alhier de weerberichten ontvangen die dagelijks aan het postkantoor worden ge publiceerd. Een landbouwer uit Moerstratc ouder Wouw werd Dinsdagmorgen, toen hij met zijn rijtuig huiswaarts keerde., op een eenzame plaats op de Moerstraatsche baan staande gehouden door eeu hem onbekend persoon. L)eze haalde een revolver te voorschijn eu ouder bedreiging eischte bij van den landbouwer geld. Toen deze uit zijn rijtuig gestapt was, eu den onbekende mededeelde dat hij geen geld bij zich had, richtte het sujet het wapen op den man en moest deze toelaten dat zijn zakken doorzocht werden. Wijl toen bleek, dat hij werkelijk geen geld bij zich had, liet de onbekende hem vrij. De aanrander sprong op zijn fiets, vluchtte en is nog niet opgespoord. In den prachtigen historischen gevel van het stadhuis te Middelburg, is, ter herdenking aan den eersten jaardag vau prinses Juliana, eeu beeld geplaatst, voorstellende H. M. de Koningin xnet haar kind. Deze plaatsing werd zeer verschillend be oordeeld, maar door bet meereudeel vau het publiek veroordeeld. Hier volgt o.a. wat in „Sprokkelingen" in de Midd. at. van Donderdag 1.1. hieromtrent wordt gemeld *Van meer dan een zyde ontvingen wij op merkingen over het beeld der Koningin met Prinses Juliana, dat in den gevel van het Stadhuis te Middelburg is geplaatst. Zij getuigen alle vaD weiuig ingenomenheid, eer vau afkeuring. Trouwens reeds na de onthulling Zaterdag bleek van sympathie, door toejuichen, maar weinig. Eigenlijk stond menigeen, naar wij vermoedden, verbaasd, en vreemd tegenover dat beeld. Het maakte niet den gewenschteu indruk hoe fraai het op zichzelf ook bewerkt is. Dat het geheel in den geest van den grooten architect Guypers is, laat zich begrijpen, waar hem advies was gevraagd. Wie het nu aauschouwt krijgt allicht den indruk van een Madonnabeeld, met het kindekeu Jezus op den schoot. En het zal moeilijk zijn aan het nageslacht en misschien zelfs aan het levende geslacht duidelijk te maken waarom dit beeld van een Hoofd van den Nederlandschen Staat uit onzen tijd, boven al die Middeleeuwsche graven en gravinnen is geplaatst. Menigeen, die kennis nam van hetgeen de Burgemeester Zaterdag zeide omtrent de bedoeling van deze hulde, vindt allicht daarin reden oia zich erbij neer te leggen, maar bij zulk eene gelegenheid gesproken woorden zijn spoedig vervlogen en deze toelichting valt, vooral later, niet meer onder ieders bereik. Daarom zal menig bezoeker uit ons land en oit den vreemde zeker met verbazing dit beeld aanschouwen ot een geheel ervan krijgen." Het was, meent ook de MiJ. ';f. t'cen gelukkige gedachte .a op lo c vi u der belangrijkste feiten uit onze hedendaagsche historie te vereeuwigen. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Op den 15cn April sloot de termijn voorin- zending van de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, welke dezen zomer (15 Juni tot einde September) te Scheveuingen wordt gehouden. De propaganda, die in stilte inaar onvermoeid door het geheele land voor de tentoonstelling is gevoerd geworden, heeft hare uitwerking niet gemist, en de tentoonstelling zelve zal niet alleen in naam, doch inderdaad eene nationale zijn. Zij zal niet alleen op de beoefening der huisvlijt een weldadigen invloed kunnen oefenen, maar tegelijk, wat zoo gaarne geweuscht werd, eeu volledig beeld kunnen geven van de huis vlijt in alle deelen des lands. Natuurlijk, de eene streek zal beter vertegen woordigd zijn dan de andere, maar geen streek, waar van huisvlijt sprake is, zal vergeten zijn. Duizenden en nogmaals duizenden voorwerpen, waaronder er talrijke zijn met hunne speciale eigenaardigheden, zullen er te zien zijn, en aantoonen welke kunststukken na jareulangen volhardenden arbeid dikwerf worden tot stand gebracht. Het mooiste van het mooie zal men er aanschouwen, en dit in alle genresj vanaf het eeuvoudigste gesneden vouwbeen tot het meest ingewikkelde mechanisme, van den kunst vollen borduurlap tot het fijust denkbare kunst- uaaidwerk. De tentoonstelling te Scheveningeu zal zeker niet ouopgemerkt voorbijgaan. Met de rechtspraak en de gevangenissen in Marokko is het treurig gesteld. Een procedure, die eenigen waarborg tegen willekeur biedt bestaat met, en wat de gevangenissen betreft de gevangenen krijgen er geen voedsel, zoodat ze verhongeren als ze niet door huu familie gevoed wordende bewaarders worden niet betaald, zoodat ze den gevangene doodranselen, indien zijn familie den bewaarders geen. geld geelt, eu de gevangeuissen worden nooit schoon gemaakt in een loods bij de gevangenis van Luzern is de terdoodveroordeelde misdadiger Muff ge guillotineerd, die in het dorp Hullbuhl een boer met zijne vrouw en twee knechts had veruioord. Muff had diep berouw over ziju misdaad en hij weigerde een verzoek om gratie te teekenen, hoewel hij herhaaldelijk daartoe werd aangespoord en het zeer waarschijnlijk was, dat zijn vonnis dan in gevangenisstraf zou worden veranderd. Hij stond er op, ziju straf te ondergaan en hij bleef kalm tot hel laatste oogenblik. Toen mei. hem uit ziju cel kwam haleQ.. vo< r de terechtstelling, lag 'mj Oc.-o*eld huiden. Hy stond zonder cenige ontroering op, rite lustig het binnenplein over naar de strafplaats en liet zich gewillig op de plank binden. Een oogenblik later was het vonnis voltrokken. De geestelijke, de gendarmes eu de gevaageuis- beauibten, die de terechtstelling bij woonden, waren diep ontroerd en dö beul legde ziju ambtsgewaad at eu verklaarde dal dit zijn laatste werk was geweest. Te Christiania zijn uit het historisch museum vau oudheden 75 zeldzame, onschatbare gouden ringen, armbanden en medailles gestolen. De waarde aan goud bedraagt ongeveer 5U00 kr. Uit eeu oudheidkuudig oogpuut is de.waarde onschatbaar. Te Schwientoohlowitz hadden vier koetsiers cakes gegeten uit eeu blikken bus. Zij werden onmiddellijk hevig ziek ouder zware vergiftigings verschijnselen. Een der koetsiers was binnen enkele uren een lijk, een andere ligt op sterven. De cakes, die er zoo onschuldig uitzagen, waren tot vergiftiging van ratten bestemd. De bouwer vau den Eiffeltoren, thans 77 jaren oud, beeft eeu toestel uitgevonden ter bepaling van den weerstand van de lucht, dus iets, dat voor de luchtscheepvaart van groote waarde moet zijn. In een steenkolenmijn in de nabijheid vau Birmingham heeft een ontploffing plaats gehad waarbij een 185 mijuwerkers zijn gedood, er heerscht een ontzettende paniek. Te Geizeuburg heeft eeu boerin, uit vrees voor het vergaan der wereld door de komeet van Halley, haar kind van vier maandeu iu een put geworpen waar het verdronk. OESTERS. Opgaaf der in de maand April 1910 verzonden oesters van Tholen, Ierseke, Weraeldinge, Krabbendijke en Bruinisse naar Nederland 104400 stuks. België 715250 Duitschland 462300 Engeland 1.359000 Frankrijk 98400 Zweden en Noorwegen 11100 Ruslaud 4750 Totaal 2.755200 oester*. Deze hoeveelheid bedroeg 2 574000 in dezelfde maand van 1909. MOSSELEN. Van 2530 April werden van Bruinisse verzonden 720 tonnen mosselen naar België voor f 1.50 tot f2 per ton, naar Engeland, Holland en Duitschland 200 balen mosselen voor f 1.80 tot f 2.10 per baal. 800 tonnen Zaiderzeesch mosselzaad werden aangevoerd meest voor eigen consumptie. Stavenisse. Door het Bestuur der Waterkeering van den Cal. Oad-Kempenshofstedepolder alhier is aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1911 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken. De begrooting was f 10616,345. Inschrijvers waren J. van Vossen Sint-Annaland 1 10930. A. Visser Waltoorden f10900. P. Bezuyen Scharend yke I 10896. V. E. P. Bolier Scherpenisse 1 10886. C. B. Hack Oud-Gastel 110812. A. Ver- schelling Terneuzen f 10700. J. Geluk Tholen 110800. Johs. Elenbaas St-Annaland f 10750. J. J. Geluk Tholen f 10650. C. den Braber Stavenisse f 10620. P. F. Neijt Beverwyk f 10650. W. Hokken Sliedrecht f 106 47J. Moerland Sint-Annaland 110630. L. v. d. Velde Bruinisse f 10620. J. M. Dekker Brouwers haven f 10707. H. Kosten Cz. Wemeldinge f10795. C. L. v. Dalen Stavenisse 110610, benevens 2 bil jetten van onwaarde. Gegund aan C. L. v. Dalen te Stavenisse. Scherpenisse. Door het gemeentebestuur werd al hier aanbesteed het ryden der Benoodigde grind voor deze gemeente. Ingeschreven werd door J. P. van Geet voor 29 cent de M8 en C. Menheere voor 30 cent. Gegund aan den laagsten inschrijver. De rechtbank te Middelburg heeft heden M. H. 57 jaar, vrouw van C. G. zonder beroep, te Yerseke, beklaagd vau mishandeling, vrijge sproken van het haar ten laste gelegde. De hariugvisscherij op de Zuiderzee is voor over het algemeen zeer bevredigend geweest. In de afgeloopen week werd een begin gemaakt met de ansjovis-visscherij. De aanvoer is nog onbeduidend, de prijs is reeds stijgende van f 14.05 tot 1 15.50 per duizend. Bolvisscherij. De vangst was deze week ondanks het ruwe weer tamelijk bevredigend. Deze bedroeg per vaartuig 120 tot 200 pond. Weervisscherij. Deze was in de laatste dagen bepaald slecht. De hoogste vaDgst per weer en per tij bedroeg 400 haringen en zoo goed als geen ansjovis. Kreeftenvisscherij. Onder den Thoolschen wal werden met 400 korven 8 tot 14 stuks per dag gevangen. In de Eendracht werden per dag met eukele korven 2 tot 4 stuks gevangen. Palingvisscherij. Het resultaat was nog slecht en bedroeg 2 tot 4 pond per dag, terwijl de paling nog klein is. Vermoedelijk ia het koude weer daarvan de oorzaak. Gemeente IERSEKE 28*April4 Mei. Geboren: Maria, dv. Pieter Hoondert er- Jo- Over! edon: Leanis Laban, 76 j. echtgenoot van Adriana Verboom, weduwnaar van janna Zweedyk. Jacomina Zwartftpoorte. 77 j. echtgeuoote van Pieter van Li ere, woduwn. van Jobaunca Dele. Pieternolla Komej.in 76 j. wed. eersi van Engel Nieuwenbuize, daarna vau Adfiaan van Iwaarden. Gemeente SCHERPENISSE. Ondertrouwd: J. M. W. de Jager jm. 25 j. en J. Bynagte jd. 25 j. Getrouwd: L. Voshol 27 j. en Jacomina Laurina Deurloo 24 j. Geboren: Helena Jacoba dv. P. Jansens en E. van Beveren. Johanma Pieter zv. J. van As en C. lichem. Leendert Adriaan zv. A. J. Deurloo eu C. W. Jansens. Overleden: Jacobus Laban 81 j. weduwnaar van Johanna Deurloo. Martina Dirkje 8 mnd. dv. D. C. Slager en C. M. Boogaart. Bedankt voor het beroep te Tholen door Ds. JP. Paauwe te Bennekom. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Mei 1910. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerk- briefje. Nederlandsche Protestantenbond GEEN DIENST. Ger. kerkvoorra. 9.30, en nam. 2 en 6 uur dhr. Vrolyk te Scheveningen. Qeref. Gent. voorm. 9,30, nam. 2, en 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Hervkerk, voorm. 9.30 en uara. 2 uur Ds. Van Vliet. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur leeskerk As. Dinsdag 10 Mei 's avonds 7 uur Ds. Davelaar te Aalst. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerky voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. R. Steenbeek. Geref. kerkvoorm. 9,30 nam. 2 en 5,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur leeskerk en nam. 2 uur Ds. A. Prins. Geref. kerkvoorra. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur, leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Geref. kerk, voorra. 9.30, nam. 2, en 6 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. H. van Paddenburgh, beide diensten Collecte voor het Ziekenfonds. Geref. kerk, voorm, 9,30, nam. 2 eu 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur Ds. J Pol nam. 2 uur en 5.30 uur geen dienst. Geref. kerkvoorra. 9.30, en nam. 2 J. A. de Bruijn, 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9,30 uur en nai Ds. Steenbeek nam. doop9bcdiening. Geref. Gein. voorin. 9,30, nam. 2 en Ds. van Pyk te Zwammerdam. Chr. Eo. gent. voorm. 9.30 nam. 2 en Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 i Ds. Jansen te Terneuzen. Nam. Doopsbediei LIJST van brieven geadresseerd aan onl gednrende de 2e helft der maand Aj van Tholen. Kantoor plaats van Naam vj van afzending, beste».ming. geadressi Tholen. Rotterdam A. J. I St-Maariensdijk. Hoedekenskerke P. Faai Tholen. 4 Md 1910. Mijnheer de Redacteur I In het nummer van „De Bevelander* April erkent de redactie zelf, het met „Philt niet eens te zijn en zijn stuk sterk ovc te vinden. Aan deze verklaring voegt zi toe, niet voor dit ingezonden stuk aansp te zijn geweestdit als verdediging afkeurende kritiek, door de liberale pers I uitgesproken. Indien echter de redactie van oordeel is, ingezonden stuk ongepaste uitdrukkingen waarom dit dan opgenomen, zonder deu s< met zijn naam te laten onderteekenen ol ouderschrift te plaatseu Heeft de redactie, door stilzwijgend zu in haar blad toe te laten, niet den sc zich geladen, het met den schrijver eens al is zij zooals boven de rubriek „Inge Stukken" staat, niet voor den inkom sprakelijk Het veroorlooven van zulk geschrijf, zoo klaar de politiek doorstraalt (zie aai gemeenteraadslid) kweekt twist en dit nu blad, dat de Christelijke beginselen zegt siaan, vermijden. Velen met mij hebbt meer geërgerd dat „De Bevelander" hi lommen daarvoor opengesteld heeft, dam geschrijf van „Philalethes" zelf. U dankend voor de verleende plaatst EEN CHRISTELIJK THOLE? N ie» pijnen. Onafhankelijk van het lijden, veroorzaakt! p'jr.cn in den rug, die alleen voldoende t zieke er toe te brengen er zich zoo gauw n van te verlossen, bestaat e* een andee dun zieke moet dwinger» zich cnmiddellyk te i indien by in het vervolg zich daarover nie wil te beklagen hebben. Deze-reden is de voi Do ruggepynen, die st.yfheid zoo hevig dat üi des morgens alle moeite heeft op te sta i, hem doen schreeuweu wanneer hij zich moet cal na zich voorover te hebbeu gebogen, uit een slechte werking, cea ninder, een pri van de nieren. Nu zijn de nieren een orgs bet grootste belang, een orgaan als het bi orgaan dat, indien het door de een ol andere al is aangetast, den zieke in doodsgevaar brengt De nieren worden in bet algemeen eerst aai door een soort van vertraging, van zwakte i werking. Nu is de werking der nieren zeer belt daar zij belast zyn met de uitdrijving der vt overblyfselen der voeding, vergilten die I lichaam worden weggevoerd met de urine. Indien de vergiften niet worden weggevw gevolge van zwakte der nieren, wordt het I vergiftigd en de nieren nemen in ziekte kunnen zich dan zware ziekten voordoen albutninerie overgaan. Het is dus zeer noodzakelijk, wanneer dt zeldzamer wordt, wanneer zij sterk geklet wanneer zy een neerslag achterlaat, en wanoi bovendien hevige lendepijnen gevoelt, zich onmit te onderwerpen aan een behandeling die deze werking van dat orgaan geneest. De behandeling met de Pink Pillen is bj voor dit doel aangewezen en wy hebben merk»i gevallen van genezing onder de oogen gehad.1 Onlangs nog hebben wij de volgende meds ontvangen van Mej. G. Kerelam, wonende te 's-fl hage, Riviervischuiarkt, no 7 „Ik heb het genoegen u te berichten dat de Pink Pillen genezen ben. Gedurende lanj leed ik aan een algemeenen slechten gezod toestand en in het bijzonder aan hevige lend; De behandeling inet de Pink Pillen heeft mij vd genezen. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen, Verkrygbaar bij het generaal dépot der Pint 22 van Eeghenlaan te Amsterdamvoor en omstreken bij J. Groenewege en W. Potter,af Hoogstraat Tholen, En verder bij verschillende Apothekers e: drogisten. Temperatuur van het Soheldewater te April Mei. Graden C Zaterdag 30 10,3 Zondag 1 10,3 Maandag 2 10, Diusdag 3 11,3 Woensdag 4 10,3 Donderdag 5 10, Vrijdag 6 9,2 THOLEN, 30 April 1910. Boter f 0.60 per K-G. Eieren i 3. Rotterdam eieren f 8.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 2