au it lilmn ra nesterteelt, luiliH, tu. E.Br^ndsm^ Van Heel Co. K No. 1300. Zaterdag 30 April 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. FEUILLETON. GOEDE VRIENDEN. Oude Jenever Hemelvaartsdag PORTRETTEN. W. L. M. Magnée fotograaf. J. C. VAN DER STEL, Tholen. AMSTERDAM. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, De bemesting der Suikerbieten. Om verschillende redeDen mogen we veronder- itellen, dat in het aanstaande jaar ongewoon veel mikerbieten gezaaid zullen worden. Wanneer de andbonwers door bewerking en bemesting het lonne bijdragen, om den oogst te vermeerderen, j.n belooft de bietencultuur dit jaar een groot »ewin. De suikerbiet is een gewas, dat, als het Jen beetje meevalt, meer opbrengt dan eenige indere oogst. Vandaar, dat men ook niets moet lalateu, om de oogst te doen gelukken en de Kotst mogelijke opbrengst te krijgen, om lezelfde reden is het een dwaasheid zich in zijn litgaven voor bewerking (wieden, hakken, jnz.) en bemesting te beknibbelen. Wat nen aan goede grondwerkiug en bemesting litgeeft, krijgt men honderdvoudig terug, De »dem moet diep bewerkt worden, en, als men italmest gebruikt, moet deze vroeg ia het voor jaar gegeven worden. De suikerbiet eischt, 'ooral ook met het oog op de groote hoeveelheden uperphosphaat die gegeven wordeD, een kalk- ijken bodem. De schuimaarde der labriek of de talk in anderen vorm spare men dus niet. Men gewoon 600 KG. en meer superphosfaat aan luikerbieten te geven, 'tls de vraag, of de likerbieteu 'al' dit -IglSésforzuur benutten en nschelijk is, dat elke^ooffr, die bieten verbouwt, zijn boerderij eens nagaat of hij niet te veel «rphosfaat geeft, want al gaat het phosforzuur !t verloren, het kau toch in den bodem in iruikbaren' vorm laDg renteloos blijven liggen, lar phosforzuur heeft de suikerbiet in elk geval idig en een bemesting van 400600 KG. „perphosfaat per Hectare, die men in Maart if op zijn laatst in April uitzaait is absoluut noodig. Dok kali is ééu van de noodzakelijke behoeften der suikerbiet, 'tls reeds vaak genoeg gezegd lat de suikerbiet een kaliverslindster i en ik behoef het dus niet meer te herhalen, oor.il ook, omdat het gebruik van kali in de nikerbietencultuur, hoe langer zoo meer toeneemt. Men kan de kali in drie verschillende vormen tan den bietengrond geven: lo. als kaïnit. Men geeft dan van 6001000 KG,, al naar men denkt, dat de bodem meer of iniuder kali »vat. Deze kaïnit kan men altijd geven, van leptember of October in het vorige najaar, tot [eils kort voor het zaaien. Gok kan men kaïnit 5erec op alle gronden. 2o. Wil men in- usscben in het voorjaar kalibemesting geven aan le suikerbiet in een anderen vorm dan kaïnit, lan gebruike men daartoe hetzij patentkali, ietzij 3o. chloorkalium. Van patentkali -eeft men 300500 KG. per hectare en van rjkalium van 150 tot 250 KG. per hectare. hebben verleden jaar een proefveld gehad suikerbieten op zware klei, waar chloorkalium kena gewerkt heelt vooral op zwaardere nden is het chloorkalium aan te bevelen. X de stikstolbemesting aangaat, diene het jende. Men geve den suikerbieten in elk (Uit het Duitsch). (25) ln zijn verveling liep Dick gedurig de straten p en neer, steeds vervuld met de gedachte aan en brief welken hij aan Jessica had geschreven. Evenals het refrein van een oud liedje iemand Oortdurend kan vervolgen, klonk het hem in e ooren„Wat zal Jessica zeggen? Wat zal easica zeggen Met angst zag liij haar besluit 9 gemoet. Toen Jessica bij hare oom en tante haar oornemen te kennen gat om aan het tooneel li gaan, had zij zich voorbereid op alle mogelijke sgeuwerpingen tegelijk, doch geenszins op de rmate onverschillige wijze, waarop hare edeeling door de oude dame werd aangehoord, iets waarmede zij niet voornemens was zich emoeien. geval bij het zaaien chilisalpeter (kort er voor of een paar dagen er na) bijv. 100 KG. per HA. op zijn minst. WanDeer de gansche hoeveelheid uit 3 a 400 KG. bestaat en men deze hoeveelheid niet in eens durft te geven, geve men de rest 4 a 7 weken later. Openbare vergadering van den lemeenteraad van LERSEKE op Alxandag 25 April 1910 des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 10 leden, voorz. de burgemeester. Deze leest het proces-verbaal van kas-op- nemiug op 30 Maart. In kas was f7189,035. Verschillende ingekomen mededeelingen worden voor keunisgeving aangenomen. Het gemeenteverslag en het verslag-volks- huisvesting worden aaugeboden en ter inzage Twee adressanten krijgen afschrijving van schoolgeld. Volgt vaststelling van het kohier der straat- belasting, hetwelk een totaal bedrag van f 998 aanwijst voor 4990 M gevelleugte Eveneens wordt vastgesteld een suppletoir kohier hondenbelasting met 10 honden, samen f 18,— Nu komt aan de orde de vaststelling van de verordening ter bestrijding van den Amerikaan- schen kruisbessenmeeldauw. De heer Sauer wil de behandeling uitstellen, omdat hij nog geen inzage van de verordening heeft kuunen nemenmaar de voorz. zegt, dat uitstel onmogelijk is, omdat Ged. St. reeds ge vraagd hebben, waar de verordering blijft. De heer Sauer klaagt over nieuwen dwang; doch de voorzitter stelt in bet licht, dat de verordening het algemeen belang beoogt. Ver zet zou persoonlijke schade kunnen meebrengen. De behandeling gaat voort en de verordening wordt, na een opheldering op verzoek van den heer Bom, met 9 tegen 1 st. aangenomen. De begrootingen van 1909 en 1910 wordeu op voorstel van B. en W. zonder discussie gewijzigd. Mejutfr. M. C. de Korte verzoekt en verkrijgt tegen 1 Juni eervol ontslag als onderwijzeres wegens haar benoeming te Oudewater. Er is een verzoek ingekomen van de afd. Het O. van Z-Bev. v. d. Bond v. Ned. Oud., gesteund door de openbare onderwijzeressen al hier, om verhooging der beloouing voor hand- werkonderwijs. B. en W. stelleu voor dit adres aan te houden tot bij de eerst volgende begrootmg. Aangenomen met algem. st. De oulvauger van het Burg.-Armbest., aanwien in de vorige vergadering is vergund een hypo theek op zijn huis als borgstelling te geven, verzoekt om doorhaling van twee hypotheken, die tot heden als borgstelling dienden. Dit wordt toegestaan. De voorzitter stelt voor, de laatste 2 punten der agenda bespreken stichting gasfabriek en vaststelling van 't kohier van den hoofd. omsl. Wel had zij groote oogen opgezet, en zich bitter beklaagd over het treurig feit, dat een harer bloedverwanten het tooneel als broodwinning gekozen had, maar zij deed geen enkele poging om het meisje van haar voornemen af te brengen. Vermoedelijk werd zij hierbij ook wel een weinig geleid door de overweging, dat zij anders in de noodzakelijkheid zou komen om ook Jessica in haar huis op te nemep, waar zij toch al genoeg zou hebben aan de zorg voor Willy en Ella. Mijnheer Eairhurst vond te midden van zijn sterreukundige onderzoekingen nog even een verloren oogeublikje om uit zijn hoogere sferen af te dalen, eu aan Jessica een brief je te schrijven. Hij gaf daarin als ziju meening te kennen, dat het tegenwoordige op komende geslacht zeer sterke neigingen tot lichtzinnigheid betoonde. Tegelijk sloot hij er een biljet van 5 Pond in, evenwel met een afzonderlijk postscriptum waarin hij haar ver zocht dit nooit aan zijn vrouw te vertellen. Willy, met haar gewone kalmte eu zelfzucht, had niets anders te zeggen dan: „Natuurlijk rekenen wij er op, Jes, dat gij een andereu naam zult aannemen. Het zou qüuq in geheime zitting te behandelen. Vooraf rond vraag. De heer Bom vraagt of een adres van den heer H. Vette is ingekomen betreffende bewaring van kreeften. De voorz. antwoordt bevestigend, maar voegt er bij, dat dit dezen zomer geen effect kan hebben, omdat de vischtijd veranderd is. Daarna wordt de openb. verg. gesloten. Post- en Telegraafkantoor te Tholen. Vanaf I April zijn de openingsuren Voor zegelverkoop, behandeling van aange- teekende stukken, pakketpost, telegraaf en telefoon van 8I uur vooral, en van 27,30 's namiddags. Voor Rijkspostspaarbank van 8.301 uur en van 2—7.30 's nam. Voor postwissels, Rijksverzekeringbank en kwitanties voorm. 8.301 uur,'s nam. 23.30 uur. Aangifte van ongevallen ook na 3.30 uur. Zou- en feestdagen voor telegraaf, telefoon zegelverkoop en behandeling van aangeteekende stukken voorm. 89 uur en nam 12 uur. Vertrek der posten naar alle richtingen uit gezonderd eiland Tholen. Voormiddags 3.55; 9.15; 's namiddags 12.40; 5.05 7.15. Richting Bergen op Zoom N. en Z.-Beveland, Walcheren, Z.-Vlaauderen bovendien 3.15 nam. Verzending aanget. stukken voormiddags 3.55 uur; 's namiddags 12.40 uur, 3.15, 5.05, Voraending postpakketten dezelfde uren. Vertrek der posten richting Oud-Vossemeer voofmiddags 7 uur; 9.50 uur; namiddags 7.20 uur. Vertrek der posten richting Stavenisse voor middags 9.50, namiddags 3.50 en 11.15 uur. Poortvliet, Scherpenisse, en St. Maartensdijk pakketten alleen 3.50 uur tot Scherpenisse, aangeteekende alle diensten. Voor Stavenisse en St-Annaland vertrek buitendien 12 40 namiddags. Laatste buslichting een kwartier voor de vertrekuren. Voor aangeteekenden een half uur. Ouder speciale controle van het Chemische en Bacteriolosch instituut van Dr. van Hamel Roas en Harmens. Gegarandeerd als volkomen zuiver. In glazen kruiken waarop geëttstVrij- BUiTEE^en tfBoERfcNGBiNERAALs", met glazen stop. Per LITER met kruik f 1.55. Va m 0.875. Kruiken in ongeschonden stnat geretourneerd worden teruggenomen de 1 Literkruik ƒ0,25. V2 0,20. vooruitzichten kunnen bederven, wanneer het bekend werd dat wij een zuster aan het tooneel hebben, vooral wanneer uw pogingen mislukken. Gij begrijpt zelf welk een schande zulk een mislukking voor ons zou ziju!" „Wat onze Jes onderneemt, kan niet mislukken" verzekerde de goedhartige Ella. „Zij zal nooit iets doen waarover wij ons zouden moeten schamen Neen, neen, Jessica en zij sloeg vertrouwelijk den arm om hare oudste zuster heen „gij zult heel spoedig beroemd wordeD, eu als wij later ook eens in Londen Komen, dan kunt gij ons stellig de prachtigste plaatsen bezorgen in al de schouwburgen, niet waar Mevrouw Eairhurst gaf als haar aandenken een eenvoudige armband, benevens het adres van een zeer fatsoenlijk kosthuis in Bloomsbury. Zij maakte haar excuus, dat zij haar niet tevens kon aanbevelen aan een van hare kennissen in Londen, omdat deze allen een zeer gerecht- vaardigden afkeer hadden van alles wat in eenige betrekking stond tot het tooneel. De oude heer Randal was het hartelijkst van allen. Hij overhandigde Jessica het kleine bedrag, Kassiers, Commissionnairs in Effecten, CORRESPONDENTSCHAP NEDERLANDSCHE BANK. THOLEN, ST-MAARTENSD1J K Belasten zich met den aan- en verkoop van Effeoten Het verzilveren van coupons. Vreemde Bank- en Muntspecie tot voordee- lige koersen. Het verschaffen van Reiswissels. Nemen gelden a déposito met eene rente vergoeding van 2V2 a 3V2 Kantoor Tholkn Zaterdags bij de Wed. C. BAL Logement Zeeland Donderdags te St. Maartensdijk bij Z. DE RUITER. 4399 zal het atelier te THOLEN (Hoogstraat44) geopend zijn tot het maken van Eenige inrichting op het eiland Tholen 1 Verder alle DINSDAGEN en ZATERDAGEN: Aanbevelend, Alleen in verzegelde pakjes verkrijg baar. Te Ovd-Fossemeer bij J. M. de Graaff; St. Annaland bij J. Goedegebure; Stavenisse bij P. Potappel Ierseke bij de Wed. S. Duinskerke, en te Tholen bij J. M. Geluk. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op Souohon-Thee a f 1,30 per 5 ons. wat haar van haar moederlijk erfdeel toekwam, doch voegde daarbij in alle stilte nog een sommetje, waardoor het totaal althans eenige beteekenis verkreeg. //Gij weet, kindlief," zeide hij, „dat ik eigenlijk niet het recht heb om u eenigen raad te mogen opdringen. Gij hebt zelf een keuze gedaan voor uwe toekomst, en ik heb geen reden om aan de juistheid dier keuze te twijfelen. Gij hebt aanleg en talent, daarvan ben ik vast overtuigd. Ga dus met goed vertrouwen de wereld in, en tracht u naam en positie te veroveren. De loopbaan, welke gij hebt gekozen, is voor een onervaren meisje vol moeilijkheden en valstrikken, maar ik weet dat gij verstandig, eerlijk, oprecht en braaf zijt. Zorg altijd dat gij den eerbied voor uzelve bewaren kuntdat is de beste raad, diea ik u kan geven en het laatste wat ik tot u zal zeggen, is God zegene ul" Die weinige woorden, uit den mond van iemand die toch voor haar eigenlijk een vreemde was, deden tranen iu Jessica's oogen opwellen. Zij gevoelde nu eerst recht veel meer dan bij de woorden harer eigene bloedverwanten dat zij inderdaad geheel op eigen wieken zou

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 5