J Gemengd Nieuws. V ISSCHEiilJ. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Hulde aan ons Vorstelijk huis. Kerknieuws. In de aanstaande ingelanden-vergadering van den polder de Breede Watering bewesten Ieraeke, den 6en Mei te houden, komt o.a. in behandeling een verzoek van den heer Eug. Huygebaert te Assebrouck bij Brugge, om een bijdrage voor den aanleg van een tramweg op Zuid-Beveland. Twee der aan de beurt van aftreding zijnde ge zworenen, de heeren A. de Broekert en 1. D. Fransen v. d. Putte, wenschen niet meer in aanmerking te komen, de eerste wegens hoogeu leeftijd, de laatste wegens drukke werkzaamheden. Het Maastrichts-bierhuis van den beer M. Eeijngoudtii openbaar geveild maar onverkocht Het bouwen van een steenen loods voor de maatschappij is bij openbare aanbesteding ge- gunnd aan A. Laban alhier voor f1020. De hoogste inschrijvingssom was f 1360. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. van Oeveren, te Wolfaartsdijk, is candidaat voor de Prov. Staten van de rechtsche partijen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afd. Ierseke der vereen, tot Chr. ver zorging van krankzinnigen in Zeeland werd tot penningmeester-correspondent benoemd de heer O. Schouwenburg en tot afgevaardigden naar de jaarvergadering de hh. W. Bogaards en G. Schouwenburg. De geboortedag van prinses Juliana zal hier niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. De schoolleerlingen der oponbare scholen krijgen van de vrouwen-oranjevereenigiug eenige ver snaperingen. Des avonds muziek. OUD-VOSSEMEER. De heer A. J. de Graaff, J.Mz. alhier is benoemd aan een Technisch Bureau te Amsterdam. SCHERPENISSE. Naar meu verneemt zullen dit jaar in de Weststraat, rijksweg zijnde, geen kermistenten geplaatst mogen worden, en dus door het Gemeentebestuur naar een nieuw terrein uitgezien moeten worden. Het is te wenschen dat door betrokken autoriteiten nog toestemming zal worden verleend, om de tenten op de oude plaats te mogen opslaan. Bij de toelating op 1 Mei voor school kinderen aan de O. Ij. school is plaatsing ver zocht voor 42 nieuwe leerlingen. Op dien datum zal dus de school door 227 kinderen worden bezocht. STAVENISSE. Alhier had zich een feestcom missie gevormd met het plan den eersten jaardag van Prinses Juliana 1 oor het geven van kiuder- teesten enz. een eenigszios feestelijk karakter te doen dragen. Maar de gemeenteraad weigerde het gebruik var. eenig terrein, zoodot een en ander niet kan doorgaan, reden waarom de commissie zioii oulboudeu hoeft, Aan alle in schrijvers is het volle bedrag onder dankzegging teruggegeven. Het fanfaregezelschap Eendracht" zal zich evenwel doen hooreu, door de welwil lendheid vau de Ambachtsheeren de heeren Vau der Lek de Clcrcq, die hiertoe een perceel wriland afgestaan hebben. Op de laatstgehouden algemeene vergade ring der afd. „Tholen" van het Centr. Gen. voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies is door eenige der aanwezigen nog voor circa f 10 geteekend, ten behoeve van het nieuwe Kolonie- huis te Egmond aan Zee. THOLEN. Blijkens achterstaande advertentie zal Zondag 8 Mei de tuin van Jhr van Vredenburch weder voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld voor de Azalia's in bloei. Naar wij vernemen zullen waarschijnlijk reeds de volgende week een 4 tal herten arriveeron, die't daarvoor aangelegde kamp zullen bevolken. JULIANA-BLOEM. Voor zoover de voorraad strekt zal deze ten dienste van het goede doel aan het bureau van onze courant verkrijgbaar zijn op Zaterdag 30 dezer. Nog wordt de aandacht gevestigd dat de ge- heele opbrengst komt aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, voornamelijk van onvermogende tuberculose-lijders. Minste prijs 10 cent. Van een onderzoek naar de gasbedwelming te Amsterdam, met doodelijkeu afloop van de oudste dame, hoort men niet veel. Het feit, dat een lichtje was blijven branden, zonder dat ont ploffing volgde, zooals een paar jaren geleden ook voorkwam, wijst op het hoogstvergiftige karakter van ons tegenwoordig lichtgas, zoodat bedwelming, zelfs dood kan intreden nog voordat de kamerdampkring met gas verzadigd is. Wat er dus gedaan kan worden om ontsnap ping van gas te voorkomen, doe men. In het hierbedoelde geval is gas kunnen ontsnappen, doordat het water in de schuif-gaskroon niet geregeld bijgevuld is. Het water boven in de gaskroon verdampt gaandeweg, en als er geen water meer is, dan is de weg voor het gas vrij. Nu kan men de verdamping van het water zoo niet geheel beletten, dan toch aanmerkelijk ver tragen door er een weinig olie op te gieten deze verspreidt zich gelijkelijk over do geheele oppervlakte en sluit het water van de lucht af. 't Is echter maar een hulpmiddel, Geregeld prtykeo blyre de hoofdzaak I In verband met de onregelmatigheden te Rotterdam tijdens het oponthoud van 2000 land verhuizers, die dertig dagen aldaar vertoeven moesten alvoreus zij werden ingescheept heeft de hoofdcommissaris van politie aldaar ingrijpende maatregelen moeten nemen om dergelijke toe standen voor het vervolg te voorkomen en heeft hij daaromtrent een schrijven gericht tot de verschillende stoomvaartmaatschappijen en agent schappen, die zich belasten met het vervoer van landverhuizers. De aangebrachte landverhuizers die Woensdag te Rotterdam aankwamen zijn vandaar weer naar Ruslaud vertrokken. De Maatschappij die met het vervoer vau deze lieden belast was, droeg zorg voor de benoodigde spoorkaarten. Vanaf het station naar de boot werden zij vergezeld door bereden agenten en agenten te voet, omdat de landverhuizers weigerden naar Rusland terug te keeren. Zij verlieten dat land enkele weken geleden, om zich naar Amerika te begeven en verkochten daarvoor hun have en goed. Uit Rusland ging de reis naar Londen, en van daar hoopten zij naar Amerika te gaau. In Londen hielden zij zich een paar weken op, iu afwachting dat de agenten, met wie zij contracten hadden gesloten voor den overtocht, geld zouden zenden. Dit geld kwam niet en in afwachting daarvan kwamen zij te Rotterdam aan maar werden terstond terug gezonden. Ten Noorden van Texel is een flesch ge vonden die bij opening een met potlood geschreven briefje bleek te bevatten met den inhoud „God help, wij vergaan, ss. Prins Willem II A. v. L." De letters stemmen overeen met den naam van den tweeden hofmeester aan boord van het verongelukte schip. Dit bericht is ook aan de directie vau de Westiodische Mail gezonden, alwaar men meent dat hier hoogstwaarschijnlijk een ongepaste grap in 'tspel is. Niet alleen, dat de plaats, waar de flesch aanspoelde, ernstige reden tot twijfel geeft, doch de schrijver vau zulk een brielje, nog wel iemand van de bemanning, zou allicht over de oorzaak met een paar woorden licht verspreid hebben en een woord aan zijne vrouw zou zeker ook niet ontbroken hebben. Als dit alles zoo is, dan is het te hopen, dat deze flauwe grappenmaker zijn welverdienden straf niet ontgaat. Jammer genoeg zal bij moeilijk te vinden zijn. Het is bekend, dat sommige vogelsoorten, o.a. de meezen, op eigenaardige plaatsen hun nestjes bouwen. Zoo heeft nu een vooglenjiaar zijn nest gebouwd in de brievenbus van de villa „Oud-Groevenbeek" te Putteu. Namens deu eigenaar der villa is aen postbode verv./cht brieven, enz. voorloopig niet in do bus te doen. Zoo heeft te Hilversum een vogeltje zijn nestje gebouwd iu een der wieken vau een i windmolen aldaar. Het beestje zit rustig te broeien op een zestal eitjes, terwijl do wieken geregeld ronddraaien. in het kanaal te Nieuw-Weerdinge was een baggermachine aan 't werk en op den wal stond een Drentsch boertje met aandaoht de werking gade te slaan en begon de emmers, die telkens weer op nieuw bovenkwamen, te teilen, hij kwam tot 66, toen werd 't hein te machtig, hij maakte rechtsomkeert, pruttelend, daar heb ik ja geen verstand van, dat holt nooit op I Te Zelden is overleden een landbouwer die door zijn schoonzuster 1.1. Woensdag zóu met een hark tegen 't hootd werd geslagen, dat hij buiten bewustzijn bleef. Onderdrukking en slechte behandeling moet de vrouw in woede hebben doen ontsteken. De daderes werd ge vankelijk opgebraoht. - Kaatsheuvel in N.Br. staat bekend als een der plaatsen waar gedwongen winkelnering veelvuldig voorkomt en van regeermgswege wordt een ouderzuek ingesteld naar dit kwaad. Het blijkt echter dat men van particuliere zijde ook niet stilzit. Zoo was vroeger gewuuute dat de knechts van hun patroon een briefje ontvingen, waarop zij bij een bepaalden bakker hun brood konden halen, doch betaalden dau aan hun patroon per brood 2 ct. Op aandriugen van eenige ver- eeuigingen heeft men nu eindelijk met dit ver derfelijke systeem gebroken. Er is een bericht van het vergaan van een robbenstoomboot, de Aurora, waarbij 187 manschappen zouden zijn omgekomen. Er zijn wel verscheiden visschersbooten van dien naam bekend, maar geen van allen heeft zulk een bemanning. Een Franschman heeft de door een Engelsch blad uitgeloofden prijs van f 121).000 gewonnen met van Londen naar Manchester te vliegen. De geheele afstand bedroeg 299 K.M. die in twee keer afgelegd werd totaal in 4 uur eu 9 minuten, dus een suelheid van 72 K.M. per uur. Bij aankomst te Manchester werd den koenen lucht schipper een geestdriftige ovatie gebrucht. De vlieger verklaarde zeer vermoeid te zijd, daar hij te kampen had met een sterken zijwind, Te Bordeaux is een dief op bizondere wijze uit de gevangenis ontsnapt. Hy verbrijzelde het deksel van een kuipje dat in zijn cel stond en liet zich door den afloopbuis glijden, zonder moeite bereikte hij den hoofdgang, kwam op een kleine plaats, waar hij op een gebouw klauterde, en door middel zijner bedlakens, aan elkaar geknoopt, daalde hij in een aangrenzenden tuin, dien van de onderprefectuur, van waar hij ontkwam. Hij is nog niet achterhaald. - - Dezer dagen is op vele plaatsen in Oosten rijk de komeet van Halley met het bloote oog waargenomen. De schittering was sterker dau vorige dagen. De komeet bewoog zich tusscheu die der sterren van den tweeden en derden rang. Tegen 4 uur s'morgens stond de komeet zoo hoog, dat ook de smalle staart op een lengte van anderhalven graad zichtbaar was. Uit den glans kon worden opgemaakt dat de komeet in de tweede helft van Mei de sterkte der Johanues- burger-komeet 1910 zal hebben. Door een Parijschen politiehond is iets volbracht, dat een kranig stukje mag worden In een danshuis kwamen 15 apachen binnen, om eenige huDner makkers, die den vorigeu avond wegens rumoermaken buiten de deur waren gezet, te wreken. Zij stormden het lokaal binnen, schreeuwend dat zij den eigenaar ver moorden en alles kort eu klein zouden slaau. Op het geschreeuw kwam een agent binnen met zijn houd onmiddellijk beval hij dezen de boeven aan te vallen. In enkele oogenblikken, veel sneller dan een troep agenteu het had kunnen doen, was het lokaal ontruimd eu meer dau ééu der indringers kreeg vau den hond nog een pijnlijk aandenken mede naar huis, terwijl hij een der apachen zoo stevig had vastgepakt, dat zijn baas hem de boeien kon aandoen en mede- uemon naar het bureau van politie. Scherpeni9se. Door B. en W. zal alhier Mei aanbesteed worden het vèrvoeren d« noodigde griod voor de gemeente pl.m. 5; Bij de op Donderdag door den kerkerai Gereformeerde kerk te Tholen gehonden s steding van het afbreken der Predikants» en het ter plaatse bouwen van 2 burgerwonj, was eenigste inschrijver dhr. M. J. Scl laar W.Dz. te Bergen op Zoom voor f 671 aan wien het werk is gegund. Kreeflenvisscherij. De vangst onder den Thoolschen wal bedraagt thans met 380 korven 8 tot 15 stuks per tij, alzoo is deze visscherij nog weinig loouend. Botvmcherij. Deze was wederom slecht. Er werd met 7 vaartuigen 80 tot 300 pond bot per vaartuig gevangen. Door botvisschers werden nog eenige roggen gevangen en te Tholen verkocht. Paling visscherij. Door 2 visschers is met deze visscherij in de Eendracht een begin i/emaakt. Tot dat doel zijn danige korven uitgelegd, doch tot heden werd nog niet gevangen, vermoedelijk tengevolge van het koude weer. Weerviischerij. Tot heden kwam slechts ia enkele vreervisscheryen de haring vee' uldig voor; de eene viug goed, teriu tic satfero slechts weinig hanug voorkwam. Deze week scheen de hariug verspreid te zijn. De totale vaugst was minder en bedroeg per tij 6000 lot 14.000 stuks, welke verkocht werden voor 8085 cents per 100. Ansjovis komt langzamerhand iets meer voor hoewel nog schaarsch. De vangst bedraagt thans 20 tot 200 stuks per tij eu per weer. Eeuige roggen werden gevangen. Deze worden gedurende het geheele seizoen voor 38 cents te Bergen op Zoom verkocht. Aan de kust der Texelsche zeegaten zijn de eerste geepen iu dit jaar gevangen. Aau deu afslag te Nieuwediep hebben zij til per tal (200 stuks) opgebracht. Douderdag werd te Enkhuizen de eerste ansjovis aangevoerd. Met 2 vaartuigen werdeu 103 stuks aangevoerd en voor f 14i.05 per duizend verkocht. OESTERS. Ierseke. De vraag naar leverbare oesters hoe wel sterk dalende is toch den tijd van 'tjaar toch nog verre van onbeduidend. Van 2228 April werden er nog 350.000 stuks verzonden, Engeland was niet druk. Prijzen als altijd. imperialeu 95 K.G. 1 50 tot f 52.— ie soort 72—75 KG. 3639 Gld. 2e 5560 AG. 21—24 3e 45—50 KG. 12—15 De verzending vau kreukels die de laatste weken bijzonder ruim was, was ook nu weer goed. 7050 K.G. werden verkocht. MOSSELEN. Van 2127 April werden van Philippine verzouden 610 baleu mosselen voor trs. 5tot trs 6.per baal, terwijl 524 tonnen mosselen aan de haven werden afgeleverd. Zeeuwsch mosselzaad gold f 1.50 h f 1.60 per ton, voor welken prijs 450 tonnen werden ver handeld. Zuiderzeesch zaad werd verkocht voor f 0.90 per ton. 9 Manden garnalen werden naar het buitenland verzonden voor f 2.80 f 2.90 per mand. Ingezonden Neerlands Vrouwe, Zeelands trouwe Met Uw Gemaal en Huisgezin Moogt Gij met elkaar aanschouwen, Den dag, van zooveel menschenmin Saam koom men U feliciteeren Met den eersten jaardag van Uw Kind, Een geschenk, uit hooger Sfeeren Dat door ieder wordt bemind. Als eep rijsje, uitgehouwen Uit het Oud, Oranjebloed, Neerlands Volk, mag weer aanschouwen, Wat God schonk, is immer goed. Uit d'Oranjestam gesproten Na veel eeuwen jaar en dag M Oude stam, gaf nog Zijn loten, Daar men ook de bloemen zag, Neerland's volk mag samen roemen, 1 Op deez Juliana-dag Moog zij tieren als de bloemen, God Haar lang nog sparen mag. Moog bij 't klimmen van Haar jaren, Met het kroost van Haar geslacht d'Oude roem, Oranje paren, Hulde zij Huu toegebracht 1 P. KU1JPER, Az. Tholen. i Vóór Kalimeel. In de Ierseksche en Thoolsche Courani 2 April komt een artikel over Kalimeel weuschen wij nog eens op het volgende te Dat van de 9 h 10 totaal-kali 3 a 4 in zwakke zuren oplosbaar zijn, ons nooit tegengesproken, in tegendeel I wij daarop meermalen in onze brochures gei In de praktijk toch is gebleken, dat, aL* het kalimeel tegenover kaïnit of paté: aau wendt, zeer goede resultaten worden verkr Men zou daaruit twee gevolgtrekkingen i. maken of wei de in het kalimeel saai 9 10 °/G totaal-kali worden door de geheel opgenomen, bf wel van de in kaiii iltiiwezrigc ia rtötcr «Ewlïgau;'- gedeelte in den bodem voor de planten v« Onder dezs omstandigheden gaat het uii de waarde te bepalen van de 3 4 zwakke zuren oplosbare kali. tiet is wel eigenaardig, dat de besi van het kalimeel maar steeds met het „Steenmeel" blijven schermen, terwijl tock der zake kundige weet, dat het kalimeel (f lithmeel) met het indertijd beruchte Henz Steenmeel niets heeft uit te staan en van anderen oorsprong is. Wij blijven derhalve bij onzen raad: bouwers, gaat voort met het nemeu van p: met kalimeelBlijken de resultaten gi laat U dan niet door het geschrijf Ti bestrijders van het kalimeel weerhouden. KALIMEEL MAATSCHAPPIJ Boompjes 40, Rotterdam, d. Tbolf Bruinig Stavenisse. Heden - Vrijdagmiddag - werd alhier door bet Bestuur van het Waterschap Stavenisse aanbesteed het herstel en de vernieuwing van de Aarde-, Kram- en Steenglooiing werken aan de Waterkeenng van bovengenoemd Waterschap. Minste inschrijver was P. F. Neijt, te Bever wijk voor f 5880.—, PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Mei 1911 THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlek gedraktlï brielje. Nederlandsche Protestantenbond afd, Zondagmorgen 10 uur, Da. J. Bruin Middelburg. OnderwerpWerken en Wachten. Te z Gez. 193 v. 1 a. 7 b. Ps. 89 v. 7 en 8. Gez. 1| Ger. kerkvoorra. 9.30, Ds. de Broij Oud-Vossemeer nam. 2 en 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2, en leeskerk. y POORTVLIET. Eed. Herv. kerk, voorm. 9.30 en uatn, Ds. Van Vliet. 9 Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en r leeskerk. t SCHERPENISSE. I' Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. Ds. R. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 5,30 uur Ier Hemelvaartsdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 Ds. R. Sl Geref. kerk, voorm. 9,30 leeskerk. ST-MAARTENSD1JK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 Ds. A. Pi nam. 2 aur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.S leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur leöst nam, 2 aur Di. Prins van St-Maartenidyk,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 2