ratllal, pwijl aai ilt lalanp ra adullttl lailan, au. No. 1291. Zaterdag 26 Februari 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. J. M. C. POT, Fnblicatiën. 0 L L A N 10 E N GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. »>4<it tukken, «nz. worden alterlljk ap 00NDERDA6AV0N0 ingewacht aan hat l.reau ta Tholtn .1 vóór DONDERDAGMIDDAG bij onztn m.daw.rhar ta lariaka. LANDWEER, eding en ontheffing voor Kostwinners. verband met de by openbare kennisgeving ge- ^)proeping onder de wapenen van landweer- jen voor de in dit jaar te houden oefeningen, Burgemeester en Wethouders der Gemeente bij deze ter openbare kennis de hieronder de bepalingen nopen9 het toekennen van ver- D aan de achterblijvende familiebetrekkingen enstplichtigen der Landweer en het verleenen ntheffing van den werkelijken dienst tot deel- ng aan vorenbedoelde oefeningen. Artikel lBbis der Landweerwet. ;n blijkt, dat ten gevolge van het verblijf onder jenen ol in werkel ijken dienst van een dienst- ;e bij de Landweer door het gezin, waartoe jehoort of waarin hij is opgenomen, of door ersoon of de personen, in wiens of in wier mderhoud hij voorzag of hielp voorzien, niet l voldoende in eigen onderhoud kan worden in, dan wordt aan dat gezin, aan dien persoon dio personen, naar door Ons te stellen regelen, ilken dag, dien de dienstplichtige onder de in of in werkelijken dienst is, op hun verzoek Rijks kas eene vergoeding toegekend van ten 9 een gulden Y::'A!" cent. ten-« ~an den ,Iicvp0wTB u, Ons ontheffing van den werkb.ytei» wurui verleend. uitbetaling der vergoeding geschiedt naar voor- in van Onzen Minister van Oorlog. 'oeding, als in het eerste lid bedoeld, wordt jegekend voor den tyd dien de dienstplichtige lig krachtens artikel 13 onder de wapenen is. ;emeester en Wethouders voornoemd noodigen n allen, die vermeenen aanspraak te kunnen op vergoeding of ontheffing, uit, hunne daartoe nde verzoekschriften petsoonlyk ter Geuaeente- ie in te leveren. an zal tevens aan belanghebbenden gelegenheid gegeven hunne -aanvragen toe te lichten, desgewenscht verder de noodige inüchtingeo worden verschaft, en, den 19 Februari 1910. INRICHTINGEN, ilke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ;emeester en Wethouders der Gemeente Tholen, ter openbare kennis, dat het verzoek van de iappy tot detailverkoop van petroleum „De atte Rotterdam oin op het perceel, kadastraal in Sectie G, No. 438 een bewaarplaats van te te mogen oprichten, door hen is ingewilligd, ten, den 21 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, A. HOLLESTELLE, J.b. De Secretaris, H. J. LABAN. LANDWEEROEFENINGEN. Openbar» kennisgeving. urgemeeiter van Tholen op eene aanschrijving van den Heer Oom- der Koningin in Zeeland, van 29 Januari L oo. 390 3de afdeeling M. bekend, dat de dienstplichtigen, die in de 905, 1906, 1908 en 1909 voor den dienst landweer zijn bestemd, met uitzondering van litaalsoldaten, in dit jaar voor zes dagen onder uien moet komen als volgt weer-Infanterie, XXXVIII district, te Bergen i] op 9 Mei 1910, 10 nren voormiddags; die hierboven bedoelde dienstplichtigen, die o deze gemeente wonen, zich aan te melden o Bergen op Zoom Kazerne Prinsenhof om 10 uren. ten einde te Bergen op Zoom te borden geoefend. verlofgangers moeten voorzien zijn van de het ledergoed, de kleeding- en uitrusting- de reglementen of dienstvoorschriften, aan bet vertrek inet groot-verlof medegeven of later uitgereikt. 8 wordt onder de aandacht van de verlof- gebracht de onder de wapenen komende verlofgangers gunst en voor zooveel de belangen van den Blks toelaten, worden vergund, om buiten de le overnachten en ook oin onder genot van UITGEVER Tsolin. vergoeding voor levensmiddelen in eigen voeding te voorzien. Zy, die voor deze gan9t in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlyk vier weken vóór den dag voor opkomst bepaald, een desbetreffend verzoek indienen. Dit verzoek moet door de verlof gangers, behoorende tot de landweer-infanterie, worden gericht tot hunnen landweerdistrictscommandant, en door de verlofgangers, behoorende tot de landweer- vesting-artillerie, tot de landweer-pontonniers of tot de landweer-genietroepen, onderscheidenlijk tot den com- mandeerenden-officier der vesting-artillerie ter plaatse, waar zij geoefend zullen worden tot den Commandant van het Korps Pontonniers en tot den Commandant van het Korps Genietroepen, dan wel tot hunnen landweerdistrictscommandant. Zij, die zulks verlangen, kunnen het daggeld (f 0,25), indien zij daarop recht hebben, op den laatsten werk dag vóór hun vertrek by den Burgemeester hunner woonplaats ontvangen. Aan hen, die geen daggeld van den Burgemeester ontvangen, wordt dit onmid dellijk na aankomst by en door de zorg van het Korps uitbetaald. Tholen, den 21 Februari 1910. De Burgemeester voornoemd A. HOLLESTELLK LÉVENSVERZEKERING-MAATSCI- HoufdkanfïkÉr te Amsterdam, Keizersgracht 292 schappelijk Kapitaal -..«tig omcr uouenja lUgaanUc lijfrente maakt men -«# 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leefggJjB.,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 eir op jangen leeftijd 13,5% rente van zijn _gpB6tort kapitaal. Inlichtingeir en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agemgnde H.H. C. M. VïN HUSSEL, te mén; P. M. v. d. ENDE, te Oud-Vossemeernotaris H. J. VAN Tt'OUHUYS te ZierikzeeJ. BAKKER DE.BLINDE te Bergen op Zoom; Mr. H. OELE te Goes. Openbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Tholen, op Woensdag 23 Februari 1910 Afwezig met kennisgeving de bh. Van Stapele, Overman en Van Vredenburcb. Voorzitter de heer A. Hollestelle. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd vastgesteld. a. Ingekomen stukkeu. 1. Schrijven van den Burgemeester, den heer Van Stapele, d.d. 14 Februari, houdende kennis- geving van het overlijden van zijn echtgenoote. Wordt voorlezing gedaan van een brief van rouwbeklag, namens den Raad aan den heer Van Stapele gezonden. 2. Missive van Ged. Stalen van 4 Febr., inhoudende goedkeuring van het suppl. kohier van den hoofdelijken omslag over 1909. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Request van A. du Burck en 99 anderen, inhoudende verzoek om de door de Bouwver- eeniging aangevraagde subsidie en de vergunning tot onteigening niet in te willigen. De voorzitter merkt op, dat, ofschoon niet aan de orde zijnde, voor zoover hem bekend ia van een verzoek om subsidie bg de Gemeente door de bouwvereeniging Dimmer sprake is ge weest, en dat zoo zij tot onteigening wenscht over te gaan, het allerminst in bare 'bedoeling ligt, dit te doen in haar eigen of persoonlijk belang, en stelt voor de behandeling van dit request te verdagen tot de andere stukken be trekkelijk de Bouwvereeniging aan de orde zullen zijn. De heer Moelier heeft niets op dit voorstel tegen doch zooals het stuk daar ligt is het waardeloos, daar de bouwvereeniging nooit een subsidieaanvraag heeft gedaan noch een verzoek om onteigening, 't Lijkt spr. het beste, het request aan de afzenders terug te zeuden. De heer Quist zegt dat in de Thoolsche Crt. gestaan heelt subsidie, en daardoor de lui zeker in de war zijn geraakt. (i) (1) Met verwijzing naar de breedvoerige toelichtingen betref fende bouwverenigingen, voorkomende in ons nummer van 22 Januari 1.1. herhalen wij hieruit het volgende //Het Rijk geeft voorschotten aan de gemeenten en dezen weer aan de bouwvereenigingen. (De gemeenten controleeren gemakke lijker dan het Ryk de plaatselijke corporatiëa). Red. Advertentiën yan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. ^,ke. advepJentl'®» 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het voorstel van den voorz. wordt met alg. st. aangenomen. 4. Een schrijven van de Mij. „de Automaat" te Rotterdam van 24 Jan. jl., houdende verzoek om 5 M2 grond in erfpacht of concessie tot het bouwen of stichten van een bewaarplaats voor benzine. De voorzitter merkt, naar aanleiding hiervan op, dat de afstand van den grond reeds in be ginsel is toegestaan en in de veronderstelling dat daartegen geen bedenkiugen zullen zijn gerezen, is het verzoek door een concept besluit voorbereid. Na lezing van dit concept wordt het met algem. stemmen goedgekeurd. 5. Missive van Ged. Staten d.d. 18 Febr. jl. houdende goedkeuring der rekening 1908. In de missive wordt gewezen op eeuige vergissingen, die zullen worden hersteld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 6. Verzoek van dhr. J. Jansen Hz. om 9 M2. grond achter zijne woning in erfpacht. De voorzitter stelt voor dit adre9 aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Quist meent dat het plan bestaat, om in de buurt van de woning van adressant den weg recht door te trekken en z.i. zou het nuttig zijn hiermede rekening te houden bij dc inwilliging van dit verzoek. l)f> voorzitter merkt op dat B. en W. er over liebben geaaent, ae straat in rechte lijn door te trekken tot aan de O.-Vosseineersckepoort. Wordt besloten overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter. b. Benoemiub «n een onderwijzer. Het hoofd der school, verlof verkregen hebbeude om het optreden bij het onderwijs van den onderwijzer, den heer L. Schrier, in persoon na te gaan, zood na volbrachte reis, omtrent zijn verkregen indruk, minder gunstige berichten in en in verband hiermede geeft hij in overweging dén heer D. Houtkamp no. 1 op de voordracht te plaatsen. De schoolopziener gaat niet alleen met dit voorstel mede, maar geeft in overweging, alleen den heer Houtkamp ter benoeming voor te dragen. Nu bericht de heer Houtkamp bij schrijven van 18 dezer echter, dat hij zijue sollicitatie intrekt. In overleg met het hoofd der school stellen B. en W. daarom voor, tot een nieuwe op roeping .van sollicitanten over te gaan. De heer Quist zegt dat we het hoofd der school in zulke zasen maar niet te veel moeten ge- loovendeze zou wel eens iets tegen iemand kunnen hebben en we moeten hem niet te veel vrijheid laten. De voorzitter aDtwoordt dat, om te oordeelen over zulke zaken, het hoofd der school juist de aangewezen persoou is; buitendien wordt ook altijd overleg gepleegd met den schoolopziener en in de uitgebrachte adviezen moeten we ver trouwen hebben. De heer Kegge vraagt voorlezing van den brief van het hoofd der school en geett zijn bevreemding te kennen dat deze door zijn per soonlijke waarnemiug zulk een oordeel kan vellen, daar toch zeker een schoolhoofd in een stad als Rotterdam met zulk onderwijs als in den brief genoemd wordt niet tevreden kan zijn. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn, adressant te benoemen het hoofd der school alhier staat bekend als iemand die het persoDeel op zijn verplichtingen weet te wijzen. De voorzitter zegt dat we niet anders kunnen doen dan een hernieuwde oproeping plaatsen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. c. Af- en overschrijving der begrooting. Wordt met alg. st. goedgekeurd. d. Wijziging der Bouwverordening. Deze verordening eischt in haar geheel her ziening. Een begin werd reeds gemaakt, doch op de voorgestelde wijzigingen zijn van hoogerhand weer veranderingen voorgesteld. De eindregeling is dus van zeer omvangrijken aard gewordeü, waarmede eerst kan begonnen worden wanneer meer geschikte tijd is aangebroken. Nu wordt voorgesteld de meest bezwarende bepalingen te wijzigen, teneinde de bouwonder nemers eeuigszins tegemoet te komen. Op de alsnu voorgestelde veranderingen, die ook van boogerhaud wel weer bedenkingen tengevolge zullen hebben, i9 ook de Gezondheidscommissie gehoord, wier adviezen zooveel mogelijk zijn gevolgd. Artikelsgewijze worden de wijzigingen behandeld en vastgesteld met op een na algemeene stemmen; de heer Quist onthoudt zich. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene betreffende begrinding van een gedeelte weg nabij het Veer, wordt medegedeeld, dat deze door B. en W. iö regeling is. Er is 85 M3. grint besproken voor f 1.65 de M3 franco voor den wal of voor f 1.95 de M3 met inbegrip van lossing, in afwachting van de goedkeuring van den Raad. Omtrent de kosten van het verboer van den grint zal dan laler worden onderhandeld. Voor de vakken, vallende op de stadswallen, kan een gedeelte der kosten worden gebracht op rekening van het Waterschap. Het bedrag ten laste der gemeente komende kan globaal worden geschat op 1180. De heer Noske vraagt of er ook meerdere kosten te verwachten zijn dan de geraamde. De voorzitter antwoordt dat dit bedrag zeker voldoende zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Rondvraag. De heer Kegge wijst op den slechten toestand £L»gol tciKeert. 2,1. la Tciüeieriug dringend noodig. Ook wil spr. gaarne de mogelijk* beid zien overwogen om aan den ingang van de haven de daar staande lantaarn aan de voor zijde te voorzien van rood glas. De voorzitter zal dit in gedachte houden. De heer Wagemaker zegt dat de bewoners van het Pauliuastraatje reeds dikwijls om verlichting hebben gevraagd, wat om bekende redenen werd van de hand gewezen, z.i. kan hierin worden voorzien door de lantaarn die bij Van Noort staat Y2 Meter zijwaarts te plaatsen. De heer Noske vraagt hoe het gesteld is met het toezicht dat zou wordeu uitgeoefend op de verontreiniging der Paulinastraat door de mest vaalt van dhr. Haaijer. Spr. passeerde daar deze week en merkte verontreiniging der straat op tengevolge dezer mesthoop politietoezicht daarop is noodig. De heer Quist zegt dat er geklaagd is over de spuisluis in de kaai. Deze moet zeer lastig te openen zijn; bijplaatsing van het nog disponibel windwerk is aan te bevelen. De voorzitter zal dit eens nagaaa, doch kan niet begrijpen dat deze spuisluis te zwaar is. De heer Wagtho informeert naar een eenigea tijd geleden ingekomen verzoek van den heer G. J. Verstraate, dat nog niet is behandeld. Daarna gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren, op voorstel van dhr. Christiaanse, ter bespreking van het verplaatsen van het ziekenhuisje. Bij Kon. besluit van 22 Februari is benoemd tot Kantonrechter te Tholen mr. E. Bonn, thans griffier bij het kautongerecht te Middelburg. Naar de N.R crt. meldt, heeft bij het thans geëindigde onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het enquêtevoorstel-Troelstra inzake de decoratiekwestie mr De Savomin Lohman in zijn sectie een nota ingediend waarin hij betoogt dat tegen het voorstel zelf en den opzet daaraan gewichtige bezwaren van formeelen aard beslaan. Ter vervulling der vacature van griffier van de arrond.-rechtbank te Zierikzee is opgemaakt de navolgende alphabetische voordracht: mr Tj. Dijkstra, Indisch rechterlijk ambtenaar met verlof, te Apeldoornmr A, A. van OveD, ambtenaar aan het hoofdkantoor van de Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen, te Amsterdam, en mr H. Pleyte, subst-griffier bij de rechtbank te Zierikzee. IERSE KE. Deze week viel hier^J. Paan we, werkzaam op de korstoomboot Oester-Schelde

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1