PORTRET. VARKENSVOEDER M. S. Cornelisse, C. J. Kuijper Boom Eeo mooi geschenk Sste klasse Machines Ten bewijze, dat liet onze vaste overtuig in is, dat Avy steeds iedkooper kun fion v/prk?j dan de „Landbouw- Onderlinge", verklaren wi dat thans hetzelfde isioo, waarvoor de „L.-0 f15,— per miüe voorschot-premie heft, over|i nemen voor eene vaste premie van f 13,25 pd mille met desgewenscht eene clausule op d polis, luidende: Wij verbinden ons b.s.risk over le nemen voor eene premie, tien procent lage dan de omslag-premie over hel afgeloopen jaar b deCentrale Landbouw-Onderlinge'voor helzelfd bedrijf bedraagtPolissen naar verkiezing voo éénvijf of tien jaar geldig. 17138 Eerste Nationale Arbeidscontract- en Ziektevei zekerings-Maatschappij „HET ROODE KRUIS". in balen van 50 K.G. a f4,30 eit 100 K.G. f8,50. Horlogemaker, Goudsmid, Photographie M A G N E te TH0LEN, Hoogstraat 44, VV. J. BOOG AART, wat zwart lak en kurkschors, een bloemenmand maakte, die een sieraad van de Tentoonstelling vormde. Voor eonige jaren terug was op de Zaandamsclie Tentoonstelling voor Huisvlijt een eigengemaakte plionograaf te zien, samengesteld uit een veer van een afgedankten wekker, een deKsellje van een poets- pomadedoosje, een stukje mika, een plank en een stuk blik. Met bijgekochte rollen wist de jeugdige knutselaar zijne huisgenooteu te vergasten op muziek, die een dure phonograaf niet zou kunnen verbeteren. En op do Amstordamsche Hand vlij t-Tentoonstelling was in liet afgoloopen jaar een automobiel te zien, waarvan blik, houten wieltjes en het uurwerk van een ouden wekker het grondmateriaal vormden en een locomotief, waartoe een iulegbus en verscheidene Verkade's blikken trommels gebezigd waren. Dergelijke voorwerpen en zoo zijn er nog vele worden hoog gowaardeerd door hen, die zich met de organisatie van de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt hebben belast. Die voorwerpen toonen, dat er meer in onze jongens zit, dan men oppervlakkig zou denken, dat een ieder meer kan dan hij meent, als de lust maar Tvordt gaande gemaakt. En ze toonen, dat een ieder rijker is dan hij meent, dat ook oogenschijnlijk waardelooze grond stoffen gebruikt kunnen worden, om voorwerpen te vervaardigen, die terecht veler aandacht trekken. Wat toch kan men al niet van sigarenkistenhout maken Doosjes, kisijes, spaarpotten, naaidoosjes, inktstellen, schenkblaadjes, portretlijstjes, poppen- meubelen, molens, werktafeltjes, ja, zelfs de Sint Pieterskerk te Rome is van sigarenkistenhout nage maakt. Nu is sigareukistonhout wel niet een artikel, om practische voorwerpen van te maken, doch uit de omgeving nagebootste modellen, vernist en hier en daar beschilderd, voldoen als versiering goed. Welkom, hartelijk welkom zijn alzoo al die voor werpen, welke van waardelooze grondstoffon zijn vervaardigd, doch groote waarde wordt tevens ge hecht aan die inzendingen, waarbij van kostbaarder grondstof gebruik is gemaakt. En daarbij denken we dan onwillekeurig aan die vele en velerlei besneden of beschilderde voorwerpen, die de woonkamer tot sieraad strekken, in elk geval een nog open hoekje thuis vullen. Geduld en tijd zijn er voor noodig geweest, met eenvoudige hulp middelen is wellicht een kunstwerk ontstaan. En wat geen kunstwerkt is, dat heeft den mensch toch doen denken, dat heeft hem doen streven naar een doel, dat heeft hem kracht bijgezet om dit doel te boreiken. Huisvlijt is niet altijd knutselwerk of prutswerk, zooals sommigen wel eens beweren, Huisvlijt kan kunstwerk zijn. En vergeten we niet, dat onze uit vinders e kunstenaars in kuil jeugd ook knutselaars zijn geweest, dat won door vallen en opstaan ver* waart.i gaat, d:de kunstvaardigheid van monschenhand verre die van eenemachineoverliuft. Anderen noemen Huisvlijt „ongereglemuuteerde slöjd". Zeker, we geven gaarne toe, dat slöjd als opvoedingsmiddel, Huisvlijt krachtig bevorderen kan, ou de handvaardigheid van den mensch op ontnis h h niet reglement! )s roet jong :n den mensch aanwezig eu zoekt zich eeu uitweg dooi nabootsing in do eerste plaats van dalgone, wa* in de naaste omgeving gevonden wordt. Zien w Ijou niet in Zaandijk het verschijnsel, v..a dc jongens met de aller-primitiofste hulpmiddelen scheepjes gaan maken sommigen uit een afge dragen klomp, anderen uit boomschorswaarmede ze in de Sluissloot wedstrijden gaan houden F En hot zijn niet altijd de kostbaarste vaartuigjes, die het in zeilvlugheid van de anderen winnen. Een open oog voor al wat ons omringt, doet reeds veel. Kunstig nagemaakte molens, forten, brug gen, schepen, gebouwon treft men aan in het bezit van vele familiën, sommige in miniatuur, andere in grootere uitvoering, doch bijna zonder uitzoudering alle zorgvuldig de zich in de plaatselijke omgeving bevindende voorwerpen nubootaond. Ook dit soort van voorwerpen vraagt de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Van Vlissingen, den Helder, Hellevoetsluis kunnen we scheepsmodellen, misschien zelfs zeer mooi getuige exemplaren tegemoet zien, doch ook van andere plaatsen wordt verwacht, dat de booefeuaars van Huisvlijt ook dat zullen inzenden wat hunne omgeving het meest typeert. Wat ge schept is voor U, voor uwe familie kostbaar, doch laat hetgeen ge schept ook kunstwerk zijn. Van postzegels bijv. worden soms wanstallige voor stellingen gevormd, doch het postzegelwerk van Felix Wijlick uit Brussel vindt zeer veel bijval en -wordt door vorsten gekocht en vorstelijk betaald. Scherven-raozaïek wordt een enkele maal op bloempotten of klompjes toegepast men kent dit werk als een bonten, kleurenrijken, spoedig ver volenden arbeid. Doch de heer Semlor uit Rijper- kerk vormt van die scherven fraai gepolijste tafelbladen en vuurschermen, waarin wapens en allegorische voorstellingen de middenversiering vormen, een arbeid, die voor het zoo beroemde marmermozaïek uit Italië niet behoeft onder te doen. En vergeter» wij niet de voorbeelden van been snijwerk, die in étagère-voorwerpjes als duiventillen, Zwitsersche huisjes, klompjes, stoeltjes, tafeltjes, enz. te koop worden geboden en meerendeels van don bekenden beensnijdor Van der Gronden uit Oosler- beek afkomstig zijn, of de stoommachine, met uur werk gedreven en uit been gesneden door den heer H. Scholtens van Koog aan de Zaan. Zij allen zijn beoefenraas van Huisvlijt en trachten hun werk, waaraan zij zich, buiten hun dagelijkschen arbeid, wijden, zoo goed en zoo nauwkeurig mogelijk te maken. Ge kent toch de fabel van het viooltje F Zoo niet dan zal ik ze u medodeelen. Een hovenier loopt door zijn tuin eu beschouwt nauwkeurig booraen on planton. Deze beginnen te klagen, de een al erger dan de ander. Daar is de trotsche eik, hij klaagt: waar ben ik nuttig voor. ik breng geen enkele bloem voort. Iets verder staat de roos in vollen bloei. Zij klaagtik kan evengoed sterven, ik draag toch geen vruchten. Elders de wijnstok, beladen met trossen, hij klaagtwat voor goed doe ik in de wereld, ik verspreid niet eens schaduw. De tuinman gaal vorder on staat stil bij het nederig viooltjewat zal hij hier voor klaagtoon vernomen Waar de eik en de roos en de wijnstok klagen, wat zal het viooltje dan welWat is het viooltje, vergeleken bij eik en roos en wijnstok Maar dat kleine ding steekt hoel tevreden het frissche kopje omhoog en ziet den hovenier verge noegd aan. En deze vraagt verwonderd wat maakt je zoo vroolijk, de anderen kijken allen zoo treurigF En het eenvoudige antwoord wasgij hebt mij hier geplantik dacht dat ge mij hier noodig hadt, daarom doe ik mijn best om een goed viooltje te zijn. Zie, als alle eenvoudige menschen eens probeerden frisch uit de oogen te kijken en hun best deden in den kring, waarin ze nu eenmaal zijn geplant eu even gaarne deden wat hun krachten niet te boven gaat, hoe zou dit de achting, die tnon voor zichzelf behoort te hebben, bevorderen Klein van zichzelven denken is zeer zeker beter dan het overschatten van eigen beteekenis, maar het kan leiden tot een val- scho bescheidenheid, waardoor men nooit tot stand kan brengen wat men mot zijn vermogens toch wel zou kunnen. Een eenvoudig tuinman maakte in zijn vrijen tijd eon bu;e.mstoel en ee?i ~:j'tafel, beiuen zeldzaam mooi bewerkt en gepolitoerd, en een mininatuur- stoomdraaimolen. Hei draaiorgel, dat door de stoom machine in beweging word gebracht, was het^eeuige voorworp dal geheel gereed was gekocht, al het overige, tot zelfs de stoommachine, was door den knutselaar zelf vervaardigd. En terecht trok hot vernuftig mechanisme, ver vaardigd door J. Elzinga van Suiuneer, de aandacht - r onzer geëerbiedigde Konjnri» en die van h»* ^oor- 7;1 luchtigen gemaal bij hun bezoek aan Leeuwarden, uo sj.aeppi-.noe r..c.i mechanisme, Solomo's rechtspraak voorstalleude. Toch kan dit kunstwerk, dat ook reeds elders werd geëxposeerd, als een product van Huisvlijt beschouwd worden. En was het Planetarium te Franeker, dat thans nog stoods dc aandacht trekt van vreemdeling en landgenoot, en ilat nog door niemand is nagemaakt kunnen worden, ook niet het werk van een Huisvlijt-beoefenaar En welk een genio moet niet in dien jongen man uit Sckermerkorn schuilen, die, zonder ooit een stoommachine in werkelijkheid te hebben gezien, eeu model-machine samenstelde, wier zuiverheid van afwerking door een vakman zou worden benijd I De jonge man werkt nog op het land en haalt tegenwoordig het kroos uit de slooten, doch zou men niet meeuen, dat de expositie van zijne machine op de a s. Nationale Tentoonstelliug er toe zou kunnen leidon, dat hij „ontdekt" werd ais de drager van eeno geheel andere levensbesteming, als die, welke hij thans schijnt te hebben F Zulke „ontdekkingen" zijn reeds meer gedaan en ze hebbeu geleid tot verrassonde resultaten. Een koperwerker, die in zijn vrijen tijd sierlijke modellen van rijtuigjes, scheepjes e. a. vervaardigde, zag zich bij een goudsmid eene betrekking aangeboden, waaraan een salaris verbonden was, driemaal zoo groot, als dat, waarvoor hij werkzaam geweest was een bekwame houtsnijder werd aan een meubelfabriek verbonden, waar zij thans tot de uitnemendste krachten behoort. Wie zegt ons, dat zich onder onze Nederlandsche jongens ook geen verborgen talenten bevinden Huisvlijt wordt druk door hen beoefend, ze knutselen eu ala Asacbepoeater het werk te doen, zonder een zweem van dankbaarheid bij een van allen of naar Londen te gaan en mijzelve door de kunat een toekomst te scheppen." „Dat ia geen inauier van aprekeu tegenover mama," zeide Willy. „Ondankbaar kind 1" zuchtte mevrouw nogmaala. flik heb u gevraagd, of dat uw bedoeling is herhaalde Jesaica, met moeite zichzelve in be dwang houdende. #0, welk een atyfhoofdig kind 1" jammerde de moeder. yNeen, ik verlang een duidelijk antwoord," bleef Jesaica volhouden. „Zeg mij, eens en voor goed Is het uw wil, vvauneer ik hier blijf, ik voor altijd moet afzien van eeu loopbaan, waarin ik hoop neen, waarin ik weet dat voor mij een toekomat ligt „Juist, dat is mama's bedoeling," zeide Wiily. *Ja, dat is mijn bedoeling," herhaalde mevrouw Löwe. /;Het ia goed," antwoordde Jesaica „Dan ga ik naar Londen." Toen Jesaica haar voornemen aankondigde om het ouderlijk huis te verlaten en te Londen paam en positie te zoeken, meende zij in vollen in Pall Mali, ernst wat zij zeide. Wie haar op dat oogenblik had kunnen aanschouwen, zou onmogelijk in onzekerheid hebben kunnen verkeereu, dat hier gedacht moest worden aan een vaat en onwrikbaar besluit, welks volvoering door geenerlei tegen werpingen of bezwaren meer verhinderd zou kunnen worden. Natuurlijk had zij in die enkele minuten nog geen volledig plan kunnen maken. De wijze van uiivoering moest alzoo nog geheel en al geregeld worden. Doch één zaak stond vastJessica wilde niet langer in huis blijven, en hoe spoediger zij kon gaan hoe liever het haar zijn zou. In den slapeloozen nacht, welke voor haar op dezen onstuimigen middag volgde, ontwierp zij in koortsachtige gejaagheid een aantal plannen en wenschen, welke echter bijna allen even snel werden afgekeurd of als onuitvoerbaar verworpen. In heel de groote hoofdstad Londen kende zij slechts twee menschen, die haar misschieu in de volvoering van hare plannen zouden kunöen bij staan. De eene was haar nieuwe kennis van den vorigen dag, de andere was kolonel Murland, van wien zij dezer dagen toevallig had hooren vertellen dat hij lid was van een vereeniging reeds veel en- vervaardigen tal van uitnemende voorwerpen. En wat volwassenen kunnen presteoren, een blik in de catalogi van de wei op 60 verschillende plaatsen gehouden locale of provinciale Huisvlijt- tentoonstellingen doet ons reeds vaag een voorstelling vormen van de groote verscheidenheid van voorwerpen, die jaarlijks door een groot aantal mannen en vrouwen vervaardigd wordt, deels uit zucht om de ledigheid van zich te weren, deels uil zucht om uit te beelden, wat er leeft in hunne fantasie. Hun zij deelneming aan de Nationale Tentoonstelling aanbevolen Daar kan men het werk ook van anderen zien, daar kan men vergelijken, daar leert men 't terrein, waarop men zich beweegt, verkennen, daar krijgt men gelegenheid eigen fouten en tekort komingen op te merken, daar kan men aanschouwen, wat een mensch met geringe hulpmiddelen kan vervaardigen. Zend de voorwerpen, die ge vervaardigt of reeds vroeger vervaardigd hebt, in, wond u daartoe tot D. KWAAK T ii o 1 e n, Wal 7, en alle inlichtingen, die ge wenscht, zullen u verstrekt worden. Oua de kosten behoeft men 't niet te laten, die zijn nihil of bijna nihil. Komt, laat de plaats uwer inwoning op de Tentoonstelling een goed figuur makenveel is reeds toegezegd, maar nog meer, nog veel meer moet daaraan worden toegevoegd. Wilt dan do.Huisvlijt bevorderen, door haar zelf te beoefenen, door de Huisvlijt-voorwerpen aan anderen tot leering en tot voorbeeld te doen strokken, door den lust er voor bij uw huisgenooten op te wekken en - moge hot zijn daardoor uw huiselijk leven te veraangenamen. G. J. BLEES Kz. Febr. 1910 GEGARANDEERD ZUIVER Verkrijgbaar bij BEURTSCHIPPf In ruime keuze voorhanden b:j 1615 0 THOLE bij FEESTELIJKE GELEGENHEDEN is een goed uitgevoerd Hiervoor is HET adres 16728 en te BERGEN OP ZOOIVI Wouwschestr. 154. Aau welke ATELIERS, ook naar oude, zelfs veel verbleekte portretten, nieuwe worden gemaakt. SPREKENDE GELIJKENIS, nette uitvoering. in Machinerieën te POORTVLIET, levertAlle soorten voor LANDBOUW en ZUIVELBEREID alsDorsch machines, Rosmolens, Treebru Stroosnijders, Pee- en Meelinolens, Mé ploegen, Melkontroomers Mélotte, Tuimelli Roomvaten, Botertobben, enz. Alles op i van goede werking. IIUu Zij besloot zich tot kolonel Murland te wenden. Het denkbeeld, dat iemand hierin ooit iets onwelvoegelijks zou kunnen vinden, kwam geen oogenblik bij haar op. Zij vond hem een aangenaam tnensch, een fatsoenlijk manhij had zich vriendelijk en belangstellend jegens haar betoond, en ook had hij zich ingenomen betuigd met hare tooneel-idealen. Hij had haar een afscheidsbrief gezonden met de mededeeling dat hij ten alle tijde bereid was haar te helpen, indien zij aan het tooneel wilde gaan. Wat was dus natuurlijker dan dat zij zich tot hem ging wenden om goeden raad in een oogenblik, dat wellicht over geheel haar verdere toekomst zou moeten beslissen, want het was bij Jessica geen luchthartige opwelling, toen zij besloot te vol harden bij haar voornemen om te breken met geheel hare omgeving van tot dusver hare moeder en hare zusters, kortom hare naaste betrekkingen voorgoed achter te laten. Met een pynlijk gevoel dacht zij aan de mogelijkheid dat hare moeder, die toch steeds sukkelend was, eens ernstig ziek kon worden, en zij kon zich in haren geest reeds duidelijk voorstellen welk eeu wanorde en verwarring er zou heerschen in de ouderlijke woning, zoodra zij het bestuur over de huishouding zou hebbeu losgelaten. tJa dan zullen zij mij wel misseD 1" zuchtte ïij, en zij dacht aan de trage ep slordige Wilty op aan de even trage en pretzoekende Ella. Teil en telkens bepeinsde zij hoe deze het toch in de naaste toekomst zouden moeten reddeD, toen zij plotseling verschrikt opsprong, daat te midden van de nachtelijke stilte het g« van een schel hoorde klinken. Het was de schel, welke uitkwam kamer harer moe Ier. In een oogwenk was zij uit haar bed stond overeind. Zij schoot haastig ee kleedingstukken en pantoffels aan, waarm zich terstond de gang iu spoedde. Doch deze spoed was blijkbaar nog te langzaam 1 den zin hater moeder, die nog eenige a bleef doorschellen totdat Jessica voor ledikant stond. Mevrouw Löwe was ziek geworden, zeer en ziek. Zooals zij daar lag, met een gelaat f wit als de peluw waarop haar hoofd rustte, pijnlijke trekken iu het gezicht, terwijl i vingers nog steeds zenuwachtig het schelkc omvat hielden, behoefde Jessica er geen oogen! aan te twijfelen dat hare moeder in een i bedenkelijken toestand verkeerde, geheel and en veel erger dan hare vroegere kleine ongesli heden, waaraan hare kinderen reeds sinds 1 gewoon waren. (Wordt vervolgd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 6