Kttllal, itiUi ui li Itlmn 111 oistirltult laillia», aai. No. 1290. Zaterdag 19 Februari 1910. Zeven en twintigste jaargang. E.N Tweede Blad. FEUILLETOB. GOEDE VRIENDEN. De Publicatie n. EKSCH THOLSCHE CURA 3 Burgemeester van Tholen brengt ter kennis, dat den Heer Commissaris der Koningin de volgende icatie i3 uitgevaardigd )or den Minister van Oorlog is bepaald, dat in jaar 1910 bij wyze van proef bij de In- rie, bij de Vesting-Artillerie en bij de Genietroepen de verlofgangers van de militie, voor zoover deze de derde (laatste) maal voor herhalingsoefening r de wapenen zullen komen, alsmede aan de ;ien-sergeanten der lichting 1909, voor zoover zij s zullen verlangen, zal kunnen worden vergund, buiten de kazerne te overnachten, mits hunne ing (vaste of tydelijbe) in of nabij de garnizoena- ts gelegen is, en de vergunning geen aanleiding i tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat door invloed wordt uitgeoefend op üen goeden van den dienst en van de oefeningen, tengevolge buiten deze opgedane vermoeienis, e onmiddellijke Chef (Compagnies-commandant of als zoodanig optredende officier) zal, voor elk \l afzonderlijk, in verband met den afstand, waarop Introkken persoon van de kazerne woont, bepalen, Voor de hierbedoelde gunst in aanmerking komt. »e verleende gunst stelt niemand van eenigen dienst terwyl de vergunning, wanneer dit den be ken Chet .gewenscht voorkomt, kan worden fokken. iy, die voor de genoemde gonst in aanmerking schen te komen, moeten daarvan, uiterlijk twee nden vóór den dag van opkomst schriftelyk kennis en aan hun onmiddellyken Chef (.zie hiervóór,). Jgr«-merkt zn dat aan den milicien, die eenmaal gevraagd heelt ten de kazerne te mogen overnachten, daarin geen es meer wordt verstrekt, dan in gevallen waarin betrokken Chefs dit als straf, of om andere redenen, dig mochten achten dat niet dan bij hooge uitzondering - ter be- leeling van den commandeerenden officier de ist kan worden verleend aan ben, die zich na bet 'voren aangegeven tijdstip (2 maanden vóór de ;omst) daardoor aanmelden. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN 8TABELE. l het verslag over 1909 van de Gezondheids commissie, ingesteld voor de gemeenten op het eiland Tholen, ontleenen wij het volgende (Vervolg.) Uand van waterbodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht. A. Waterioopen, slootenenz. St-Annaland. )p 19 Aug. werd aan deze gemeente een be lt gebracht, opdat de Commissie zich ter plaatse ie kunnen overtuigen van den toestand, waarin t slooten, waterloopen, enz. bevonden. Een port werd daarvan opgemaakt en in afschrift het gemeentebestuur gezonden, met verzoek gewraakte toestanden te verbeteren. Lan dat rappoit ontleenen wij het volgende: )e Wethouder der Gemeente wees ons op (Uit het Duilsch). 16) dadelijk werd aan Jessica gevraagd of het t voomemeu was de geheele familie in op- tak te brengen? Wenschte zij de vooruit- tien harer zusters voorgoed te vernietigen ig zij liever om met zulke vogelverschrikkers die twee menschen aan 't hek, dan met een r en door beschaafd, verstandig, aristocratisch gmensch, als baron Gosling )p al deze vragen en nog eenige andere, i Jessica voor het oogenblik uiets te antwooidec. tr geest was eigenlijk nog te zeer vervuld de ontmoeting van zooeven. Wel was zij rtandig genoeg om als bij instinct te gevoelen, een tweetal menschen als deze, onmogelijk en gelden als de echte vertegenwoordigers dramatische kunst, doch de lofspraak en verschillende verbeteringen in de laatste jaren tot stand gebracht. Wel zijn nog lang niet alle misstanden opge ruimd, maar waar, zooals ook hier, het streven bestaat een alleszios hygiënischen toestand in het leven te roepen, daar mogen wij met het aan vankelijk succes tevreden zijn. le de toestand nabij de wijk Java was sedert het rapport van 1907 niet verbeterd integendeel was eene mogelijke verbetering door een particu lier, die een stuk sloot dempte, onmogelijk gemaakt, in zooverre, dat een kortere weg voor de water- looziug nu niet meer gevonden kan worden. Voort durend reinhouden der sloot en verwijderen van den uitgebaggerden inhoud, blijven daarom steeds aanbevolen. 2e langs den Hoender weg verdwijnen de stukjes sloot gaandeweg. 3e de afwatering der huizen, alle gemerkt 347, is afdoende geregeld. 4e door een groot deel der gemeente loopt een breede poldersloot, hier en daar overwelfd. Het zou zeer wenschelijk zijn, dat die geheele waterleiding gerioleerd of overwelfd werd. Met genoegen vernamen we, dat weder een stuk zou worden onderhanden genomen. 5e den toestand aan het eind der Klippel- straat vonden wij veel verbeterd. Blijkbaar wordt aan zuiverhouden der sloot zorg besteed. 6e ten slotte wijzen wij op den toestand der erven van de woningen A 372 tot A 377. Men treft daar zinkputten aan, welke door de bewouers moeten worden uitgeschept. Den inhoad brengen jv« opn aabiuimMlont. Dat eens te wenschen overlaat en dat de putten bij regen op de erven overstroomen is zeer begrij pelijk. Om die buurt afdoende te helpen, bevelen wij aan, om langs die erven een fltuk riool te leggeD, zoodat op natuurlijke wijze overtollige stoffen in bedoelde sloot loopen. Oud- Vossemeer. Op 17 Juni bracht de Commissie aan deze ge meente een bezoek. In het daarvan opgemaakte en aan het gemeentebestuur medegedeelde rap port lezen wij le dat de toestand op liet zoogenaamde „Knipdorp" aan de Molenstraat nog niet is ver anderd. Nog steeds vindt men daar eene menigte varkenshokken, omringd door mesthoopen van grooter of kleiner omvaDg, een door en door ver ontreinigden bodem, alles haast onmiddellijk gren zende aan woningen, en daarachter een zeer vuile sloot, die door haar walgelijken, stankverspreiden den inhjud, vooral in het warme jaargetijde, zeer zeker schadelijk voor de gezondheid is. 2e evenmin is verbeterd een groot gedeelte sloot, loopende achter de woonhuizen aan de Oost zijde der Molenstraat. 3e verbeterd - gerioleerd is het open rioolslooije achter de erve van het huis B 180. 4e een paar vuile vakjes sloot aan het begin van het Dorpswegje, aan particulieren toebehoo- rende, hopen wij spoedig te zien verdwijueu, vooral nu de Gemeente rioolbuizen en grond daartoe beschikbaar stelt. aanmoediging welke zij van hen had ontvangen, hadden toch gestrekt om haar meer dan ooit in hare voornemens te doen volharden. //Indien zij meenen, dat ik tot groote dingen in staat ben," dacht zij „dan zullen er ook te Londen onder het publiek wel anderen gevonden worden die in staat zijn te beoordeelen of ik werkelijk aanleg heb." „Wij moeten tot een beslissing komen, Jessica," zeide haar inoeder. vWij mogen niet vergeten, dat ik hier te Maybury een geachten naam heb op te honden, en evenmin dat ik, behalve u, nog twee andere dochters heb. Indien gij stijf hoofdig blijft en dwaas genoeg zijt om voort te gaan met die slechte en dolzinnige plannen, dan moet ik in dal ge ral beletten, dat gij daardoor de toekomst uwer zusters in gevaar brengt Wanneer ge er prijs op stelt om bij ons te blijven, dan moet gij al die dwaasheden voor goed laten varen." „En zoo niet vroeg Jessica. „Oho 1" riep mevrouw in zeDuwachtigen toorn, en terwijl de linten van haar muts gestadig heen en weder dansten. //Oho, begint gij nu zoo Welnu, het is goed Wanneer Stavenisse. Den 21 October bezochten wij Stavenisse. Met genoegen kunnen wij de groote verbetering constateeren langs den Molendijk (zie jaarverslag 1907 blz. 8), waar de vuile sloot gerioleerd werd met gelegenheid tot doorspoeling. Overigens viel op te merken le dat de afwatering der Voorstraat onvol doende is. Bij verbetering overeenkomstig het advies der Commissie zou a de waterafvoer van het hoogere deel der Voorstraat belangrijk verbeteren b de drinkput voor vee niet langer verontreinigd worden door rioolwaterc het laagste gedeelte der Voor straat beter droogloopen. 2e twee sloppen le bij v. d. Berge en Ver maas en 2e bij D. Hout eischen verbetering. 3e de toestand van den Achterweg (Oost) is bedroevend. Bij ons bezoek geleek hij één groote modderpoel, door totaal gemis aao afvoer van hemelwater, nog verergerd, doordat uit langslig- gende mestvaalten gier over den weg loopt. Alle afvalwater en onreinheid moeten hier in den bodem wegzakken, wat uoodzakelijk leidt tot ernstige bodemverontreiniging. Eene flinke riooleering zou hier in eene dringende behoefte voorzien. 4e Eeu treurigen toestand troffen wij aan langs de buitenzijde van den Stoofdijk, vooral in de omgeving der woning no. 103. Het zou een zeer nuttige arbeid zijn daar met krachtige hand in te grijpen, de heulen te herstellen of schoonmaken, de slooten uitbaggeren, de riooltjes tot afvoer van huishoudwater uit de woningen bovenop den dijk nazien, enz. 5e dat het erf der wouing van de wed. Nelisse, do. 44. beschouwd schijnt te worden als publieke mestvaalt en dat zich eene vuile goot bevindt bij de woningen van A. Wesdorp, sectie A no. 722. Tholen Op 21 Januari 1909 werd door de Commissie de gemeente Tholen bezocht. Aan het daarna opgemaakt en aan het Gemeentebestuur medege deelde rapport ontleenen wij hetgeen volgt le werd gewezen op het sluiten van het haven- rioul (zie verslag 1907), doch het dientengevolge verergeren van den toestand nabij de Vosseineersche poort. 2e de toestand der vele rioolslooten, binuen de bebouwde kom gelegen, is nog dezelfde als vermeld in 1903 al moge van tijd tot tijd een deel schoongemaakt worden, in den regel helpt dit voor slechts heel korten tijd 3e de toestand op de erven van P. Potter (O-V. poort,) de schuur der Wed. J. M. Joppe (Oudel. str.) en rondom de Verbrande Vate heeft geen verbetering ondergaan. Vooral het gebruiken van het water dier Vate en aangelegen slooten door melkvee, achten wij niet bevorderlijk voor de gezondheid, omdat nog altijd door velen de melk ongekookt wordt gebruikt. 4e achter de. woniDg van Joost Kegge vonden wij eene verzameling van vuile mestvaalten en varaenshokkea. wij niet goed genoeg meer zijn voor uw eerzucht, dad twijfel ik niet of die heer en die dame" (met een smalenden glimlach bij die woord en heer en dame) „met wie gij den hal ven middag in zulk een onderhoudend gesprek ge weest zijt, zullen zeker wel in staat zijn om u een beter tehuis en prachtiger vooruitzichten aan te bieden, dan wij hier ondankbaar kind 1" //Meent ge dat in ernst vroeg Jessica kalm, maar vastberaden. Zeker, meen ik dat. Gij moet kiezen. Ik kan niet toelateB, Willy's toekomst onmogelijk gemaakt wordt door uw dwaze eigenzinnigheden, om het niet erger te noemen." Het was voor de goede Jessica een pijnlijk oogenblik. Het kostte haar moeite om niet in tranen uit te barsten, en hare lippen beefden van aandoening. „Wees toch niet zoo zelfzuchtig, Jes," zeide Willy, terwijl zij zich in gemakkelijke houding op de sofa uitstrekte. „Gij denkt den geheelen dag aan niets anders dan aan tooneelspelen. Over een half uur is het etenstijd, en dan zullen wij wel weer moeten wachten 5e met uitzondering van een viezen riool greppel is het terrein achter de werkplaats van W. C. de Lange in orde. 6e Wij wezen op den vuilafvoer der //Voor stad", die, naar het ons voorkwam, niet is geregeld en op den duur een onhygiënischen toestand in het leven zal roepen. 7e de omgeving der oesterputten was gunstig. Op 24 Juli '09 ontvingen wij van B. en W. van Tholen besteken voorwaarden (met begrootiug) voor den aanleg eener rioolleiding bij de Vosse- meersche poort alhier (zie boven onder no. 1). Daaruit bleek het voornemen de zich daar be vindende open sloot over eene lengte van pl.m. 90 M. te dempen en te vervangen door een flink riool, daarin op te nemen het riool uitloozende onder de O.-V. poort en het geheel pl.m. 40 M. verder in de Vest te brengen. Bij schrijven van 9 Augustus no. 1049 brachten wij daarop gunstig advies uit. Ongetwijfeld zal bedoeld riool en het dempen dier vuile sloot den ergerlijken toestand aldaar veel verbeteren, en de ondragelijke stank, vooral bij O. e.n N. wind, welke dikwijls over meer dan de helft der ge meente merkbaar was, tot het verleden behooren (Wordt vervolgd Toen een aantal jaren geleden de beweging voor Huisvlijt zioh hier te lande begon te ontplooien, zal wellicht niemand gedacht hebben, dat deze be weging een zoodanige vlucht zou nemen, dat zij t:oo spoedig reeds iie öWtatVc zou. Vr&kkön \'Xu plaatselijke autoriteiten en regeoringspersonen. Dank zij de machtige propaganda van vele Volksbondaf- deelingen in ons land, dank zij mede de aandacht, die de geestelijkheid, vooral in hot Zuiden, aan de ontwikkeling van Huisvlijt schenkt, is de bekendheid met hetgeen Huisvlijt" wil, meer en meer toege nomen, doorgedrongen tot in alle hoeken van ons vaderland en straks zal die bekendheid zich uilen in tal van kunstvolle, merkwaardige voorworpen bijeengebracht op de Nationale Tentoonstelling voor Haisvlijt, uitgaande van den Volksbond, van 15 Juli tot 15 September in den Haag, of om juister uit te drukken, in Scheveningen. Alles is daar welkom, mits de ingezonden voorwerpen een eigen karakter dragen, d.w z. mits daarin een ontwerp, een denkbeeld, een gedachte schuile. Huisvlijt-beoefenaars, hetzij mannen of vrouwen, jongens of meisjes, moeten onderscheid maken tusschen gedachteloozen arbeid, waartoe o.a. figuur- zaagwerk gerekend moot worden en arbeid, waarbij de mensch zichzelf ontwikkelt, die vergt een ernstig overdenken, een zoeken, een raadplegen, een arbeid die ten slotte de grootste zelfvoldoening schenkt. //Ik ken niks", zei een jongen, toen hem gevraagd werd, iets voor de Tentoonstelling te maken, on verschillig wat dan ook. „Zeg dat niet, jongen", werd hem geantwoord, „je weet nog niet wat je kunt". En diezelfde jongen was het, die met behulp van de kromme takken, welke bakkers gebruiken bij het aanmaken hunner oven, en van eeii oude, buiten gebruik gestelde waschtobbe zijner moeder, met be» hulp van die bijna waardelooze grondstoffen dus, Nu werd het Jessica te veel. Zij begon onge duldig te worden en kon daarvan onmogelijk een geheim maken. „Waarom moet ik ook altijd de eenige zijn die het werk doet?" vroeg zij. „Is het de bedoeling, dat ik mijn tooneelplannen zal opgeveD, alleen om nog meer dan vroeger huishoudster voor allen te kunnen spelen Dan zeg ik dat dit al veel te lang heeft geduurd Ik heb er nu genoeg van." //Jessica," riep mevrouw Löwe met dreigende stem, //indien ik ooit had kunnen vermoeden, dat dit het gevolg moest zijn van dat meespelen bij de tooneelvoorstelliog op het stadhuis, dan zou ik er nooit in toegestemd hebben dat gij daarin hadt meegedaan. Ik heb je dat toen vergund uit achting voor onze buren, en bepaal delijk voor juffrouw Kandal Gij behoort meer te bedenken dat gij uw moeder achting en eerbied schuldig zijt, en dat gij ook moet denken aan de toekomst uwer zusters." „Welnu," heraam Jessica, ook een weinig opgewonden, „dan wordt het tijd dat wij elkander op iit punt eens goed leeren begrijpen Ik heb dua te kiezen tusschen hier te blijve

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 5