4 RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. V ISSClIElilJ Oe Kreeften in Zeelar Burgerlijke Staud. Kerknieuws. Uitslag verkoopingen en aanbesteding: de gunstig bekende Belgische dekhengst„Corton" In een nader te beleggen vergadering dal de regeling van deze onderlinge verbintenis worden besproken. Gedurende het najaar 1909 hebben de grintwegen bij het drukke bietenvervoer zeer veel geledende voorraad grint, die langs de wegen in reserve wordt gehouden, is dan ook bij het herstel geheel verbruikt en er zal dus wel een groote hoeveelheid moeten aangekocht worden, om den weg weer iu orde te hebben. Een goed onderhoud eischt natuurlijk van hen, die tot het onderhoud verplicht zijn, aanzienlijke offers. BTAVENISSE. In het afgeloopen jaar zijn alhier door de volksbibliotheek „Elk wat wils" 1029 boeken ter lezing uitgegeven. Omtrent het nieuwe koloniehuis, dat van wege het C. G. voor Kinderherstel- en Vacanlie- kolonies (waarvan wij ook op het eiland Tholen een afdeeliug met ruim 200 leden hebben) ge bouwd zal worden, vernemen wij het volgende Ten oosten van het koloniehuis „Kerdijk" ver heft zich een schoone, breede duinrug. Daarop wordt het nieuwe tehuis gebouwd. Een heerlijk, duin-landschap breidt zich uit naar het N., het O. en Z. Een beschutte vallei, zuidwaarts van het geprojecdeerde kinderhuis, behoort bij den grond en vormt een niet genoeg te waardeeren speelterrein van meer dan 12000 M2. Het nieuwe koloniehuis zal, als het straks hoog op het duiuplateau trotsch oprijst uit de vlakte, een blijvend gedenkteeken ziju van de liefde van het Nederlandsche volk voor het zwakke kind, een schoone herinnering aan het volijverige en onvermoeide Dames-comité, een sieraad voor Egmoni, welks bewoners de keuze van het hoofdbestuur zeer op prijs stellen. Vóór 20 Juli moet het gebouw klaar zijn, om de kinderen te kunnen ontvangen. Personen, die nog een steentje aan deze schoone inrichting willen bijbrengen, gelieven zulks te zenden aan mej. Odink of den heer Buijze te Stavenisse. THOLEN. Na een verblijf van 8 dagen zijn de twee zigeunerwagens met hun volkje ver trokken. De vrouwen schenen nog al goede zaken te maken met waarzeggerij, terwijl de mannen in paarden handelden. Zij vertrokken in de richting Rosendaal waar zij zich bij het overige gezelschap voegden. Aldaar zijn zij Woensdag over de grenzen gezet. De Lente in aantocht. In sommige tuinen alhier bloeien de sneeuw klokjes reeds. Ook de leeuwerik deed zich dezer dagen in de wandeling hooren. Woensdagavoud vergaderde iu een der lokalen van de bewaarschool alhier, do afd. Tholen van het „Groene Kruis,;. Do Begrooting werd vastgesteld tot een totaal bedrag van 13b0.— met een post *oor I onvoorz, uitgaven van f 150. iiui salaris wdhrupT trj. uepaald. Uit bet verslag van deu toestand der verplegings- artikelen bleek dat hiervan het afgeloopen jaar een zeer druk gebruik is gemaakt. De heeren J. B. Soomew, P. van Eekelen en mej. M. K. de Lange-Christiaanse, die als be- «la.'edcn aan de beurt van aftreding waren, werden alles herkozen. teloos op de trappen van het altaar gevallen. Het bleek later, dat de wiju vergiftigd was. De aanslag schijnt echter niet den beloeiden persoon getroffen te hebben daar de pastoor ziek was en de mis werd opgedragen door den kapelaan. Drie socristeinen zijn als medeplichtigen ge vangen genomen, en men zoekt den hoofdschuldige. Eeu jonge man lag dezer dagen te Parijs iu het ziekeuhuis met een geschonden neus. De dokters hadden er een ontstoken stukje afge sneden en er een verband om gedaan, waarin een stukje radium ter waarde van 6000 frank. Toen het verband er afgenomen werd was het stukje radium verdwenen en bij onderzoek bleek dat de patiënt het er uitgenomen had, want het stukje radium werd tusschen de voering van zijn vest gevouden. Het schijnt in Amerika tegenwoordig treurig gesteld te zijn met de veiligheid op de spoorwegen. Zoo is dezer dagen de sneltrein van den Missouri Pacific-spoorweg nabij Eureka door eenige bandieten aangehouden eu beroofd. Twee roovers waren in een der vorige stations ingestapt en op ongeveer een half uur afstand van het station Eureka bemerkte de machinist een onveilig signaal waarop de trein stopte. Machinist eu stoker werden toen overmand en gebonden. De trein beambten lieten zich, daar ze met deu dood bedreigd werden, kalm knevelen, een die zich verzette en wilde vluchten- werd gewond. Daarna haakten de heeren de personenwagens van den trein en reden met den post- eu bagage wagen kalm verder, onderzochten deu inhoud en namen, na het water uit den locomotief-ketel te hebben laten loopen, de vlucht. Te Romaut (Zwitserland) is een boer ter dood veroordeeld, die zijn eerste en tweede vrouw door rattenkruid vergeven heeft, omdat hij niet wilde dat ziju gezin vergroot werd. Beiden stierven na de bevalling. Een jonge dienstbode die het tweede geval, gelijkstaande aan het eerste, zeer verdacht voorkwam, waar schuwde de dokter, waarna een onderzoek deu dubbeleu moord aan het licht bracht. Een koopman te Frankfort is door het opzuigeu van het vocht uit zijn pijp (het bolletje onderaan waariu het vocht samenloopt) ongesteld geworden en in het ziekeuhuis aan nicotiue- vergiftigiug overleden. Met wie zal ik trouwen Op deze levens- beslissende vraag antwoordt de Fransche humorist Max O'Rell m vrouw, die hartelijk lachen kan haar lachen gedwongen, dan deugt zij niet voor echtgeuoote. /Trouw een vrouw, die a #3 dure en mooie kleeren van hare vriendinnen niet benijdt, en Uit Mechelen wordt gemeld dat de steenbak kerijen te Rumpst en Duffel onder water staan, zoodat niet gewerkt wordt. Het winterkoren en wat verder te veld staat, is bedorven. De Maas blijft wassen. Tnsschon Maas en Sambre staat veel land onder water. Ook in ons laud is het op sommige plaatsen treurig gesteld. Uit Ochten wordt gemeld dat de Waal weer sterk wasseude is. De loswal aldaar is dezen winter voor de vierde maal ondergeloopen. Bij Terhorne is een dijk doorgebroken en zijn polders overstroomd. De kunstweg Terhorne Akkrum loopt ook gevaar. schap bekend is, dat zulks ook het al de andere kerkgenootschappen zicu met het mindere even gelukkig eu tevreden Christel ij ken godsdienst, alzoo gebl gevoelt. Zulk een vrouw zal u zeker nooit door De rechtbank te Middelburg heeft heden Vrijdag veroordeeld wegens huisvredebreuk, A. K. 49 jaar, werkmau te lerseke, tot f 10.— boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Een belangrijke beslissing. De rechtbank te Middelburg heeft heden Vrijdag 17 arbeiders uit 's Ueer-Arendskerke en Heinkenszand wegens overtreding der Zondagswet (in het opeubaar werken op Hemelvaartsdag) veroordeeld ieder tot f 1.boete subsidiair 1 dag hechtenis. Al deze zaken waren door den Hoogen Raad naar deze rechtbank verwezen, nadat de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Goes in cassatie was gekomen van de vrijsprekende vonnissen van den kantonrechter aldaar. De rechtbank overwoog, dat het bewijs van het niet noodzakelijke van den arbeid daaruit volgt, dat de beklaagden geen toestemming aan de plaatselijke regeering hebbeu gevraagd, hetgeen zij hadden behooren te doen, indien zij van meeniug waren, dat die arbeid noodzakelijk was, dat aangaande de vraag, of Hemelvaartsdag behoort tot de godsdienstige feestdagen, die door de kerkgenootschappen van den christelijkeu godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, dat daaromtrent door den ter terechtzitting ouder eede gehuorden getuige dr. L. Wagenaar, predikant bij de gereformeerde kerk C te iVJiddclburg is verklaard, dat vooral de afdeelingen dier kerk genaamd A, B, en C die ouderscheidelijk in 1834, 1837 en 1886 zich deels van de Ncd. Herv. kerk, deels van elkander hebben afgescheiden zich in 1893 tot eeu kerk hebbeu vereenigd, de Hemelvaartsdag als godsdienstige feestdag door de Synode der Gereformeerde kerken is vastgesteld en als zoodanig wordt gevierd door het houden van openbare godsdienstoefeningen op dien dag in al ue bovengenoemde atdeelingen dier kerk dat, terwijl het der Rechtbank uit eigen weten- is niet t den lande in stand wil houden en verder ontwil strenge maatregelen tot bescherming noodi Bij gebreke van dien zullen zij binnen jaren tot enkele individuën gedeciun Er zijn onder de visschers te velen, dj ©ogenblikkelijk voordeel belust, vangen vangen kunnen, zonder te geven om schil de toekomst, dan dat men op hunne medewt, de goeden niet te na gesproken J inag rekenen. Daarom moet materie geregeld handen houdt". gezorgd wordt, de worden dat, als! staat het OESTERS. Opgaaf van in de maand Januari 191(j zonden oesters van 'f holen, lerseke, Wemelt Krabbendijke, en Bruiuisse naar Nederland België Dnitscbland Engeland Frankrijk Rusland Zweden en Noorwegen Oostenrijk 826.280 i 2.319 662 j 1.767.980 1.758.200 690.265 17.000 74.130 120 Totaal 6 953,637, bedroeg in Januari Deze hoeveelheid 5.939.000 oesters. lerseke. De carnavalsfeesten maakten de- van 410 Febr. tot een der drukste va: seizoen. Er werden bijna anderhalf mij oesters verzouden, o.a. den 4ea Februari, namelijk naar België 350.000. De prijzen blijven constant en zullen I niet meer dalen Imperialen 95 K.G. f 52 vast. Ie soort 72—75 KG. 36—39 Glil. 2e 5560 KG. 2124 3e 4-5—50 KG. 12-15 De blazerschuit „Ouddorp 5" is Maandag avond op de Kabeljauwsplaat op een zerkenpaal geloopen. Hierdoor ontstond een gat in het vlak aan bakboordzij. De opvarenden hebben, geholpen door de Thoolsche visschersvaartuigen TH. 17.en 22, schippers C. Bout en A.^ Verkoute ren, het gat met dekens en zeilen gestopt. De blazerschuit kon daarna op de slikken en voorloopig dichtgemaakt wordeD. „Wie niet sterk is moet slim zijn" zegt een oud spreekwoord en als ooit een spreekwoord op de juiste wijze is toegepast, zoo geschiedde dit dan wel eenige dagen gelegen te Nispen. Een zesjarige dreumes was aan 't zakjesplakken, maar een insmeerborstel ontbrak. Daar kreeg 't ventje in eens een idee, gauw een schaar ge nomen en daar ging hij 't hoofdje van zijn zusje bewerken tot dat hij genoeg haar bijeen had en nu ook spoedig een voor het plakken geschikte borstel. Ondank de vele waarschuwingen maken de kwartjesvinders nog steeds in de spoortreinen hunne slachtoffers. Zoo werden Woensdagavond een drietal Rutterdamsche kooplui de dupe, die met eenige heu onbekende heeren, kaart begonneu I £UI,!US *|PÜ0 te spelen, met het gevolg dat zij te zamen meer v0I!ing 5 - J- Ex-keizerin Eugeme Koning Carol van Roemenië Sultan Mehemed van Turkij- haar eerzucht plagen eu ook niet on zijn ais anaeren net verder oren gen ühu?ï,t Ontmoet gij op uw weg eeu bedelaar en wilt gij hem iets geveu, neem dan do vrouw niet, iie u daarvan terug houdt en die hem voor eeu bedrieger of luiaard uitmaakt, wa.pt zij is hard en egoïstisch. Trouw nooit een vrouw, die tegenover haar eigen huisgeuooten kort is aangebonden, tegen over vreemden echter vriendelijk en lieftallig is, want zij zal u het leven niet aangenaam maken. Trouw de vrouw die zonder schaamte het eenvoudigste huiswerk verricht, maar die u, waar 't noodig is in alles tracht te helpen. Trouw een vrouw, die haar huisgenooten steeds kleine genoegens bereidt, en die met goed humeur kleine plagerijen kan verdjageuzij zal vobr u een goede kameraad zijn. Overstrooming in Frankrijk. De giften vloeien ruimschoots voor de slacht offers der overstroomiug. Reeds zijn vele uiillioenen in Parijs ontvangen en nog dagelijks wordt gegeven. Te Amsterdam zijn tot heden ruim f 25.000 aan giften ingekomen. In Rusland is ongeveer 4 millioen ontvangen. Door de verschillende Europeesche vorsten werden de volgende bedragen gezonden Keizer Wilhelm President Fallières Keizer Frans Jozef Tzaar Nicolaas Koning Edward VII Koningin Alexandra De Prins van Wales Koning Victor Emmanuel j Koning Alphonso XIII de Hemelvaartsdag, door al de kcrkgei j van dien godsdienst algemeen word gevierd.' is, dat schap ii n end 5D dan f 70.verloren, waarmee de kwartjesvinders, na aankomst te Rotterdam, zich ijlings uit de voelen maakten. Door de firma Brandsma's Theehandel te Amsterdam wordt, zoolang de voorraad strekt, voor de aauvragers verkrijgbaar gesteld eeu „Gids voor belastingplichtigen door het gebeele rijk." Het boekje dat is samengesteld door den beer J. Muller, directeur van het eerste Ned. Bureau van advies en admiuistratie van belasting zaken te Amsterdam, beantwoordt duidelijk beknopt wat men wenscht te weten omtrent Personeele- Bedrijfs- en Vermogensbelasting, Recht van Successie en Forensen belasting. Bij de arroud. rechtbank te Breda zijn thans omstreeks 1009 weggeldzaken aangebracht, hoofd zakelijk wegens het niet in 't bezit zijn van een rijbewijs en het niet aangeven van ziju rijwiel voor de wegbelasting in Noord Brabaot. Te Villa franca bij Verona is een priester, bij het opdragen der mis, nadat bij den wijn pit den gewijdeu beker bad gedronken, bewus- 25.000 fr. 20.000 25.000 30.000 26.800 25.000 12.500 50.000 15.000 10.000 10.000 10.000 50.000 Koning Manuel van Portugal 15.000 Enkele groote buitenlandsebe bankinstellingen en bankiershuizen hebben zeer aanzienlijke be- dragen beschikbaar gesteld zoo gaf o.a. Het huis RothschiH te Parijs 100.000 De Parijscbe baudelsbears 26.000 Magazijn Le Printemps 20.000 Volgens berichten uit Parjjs, is de Seine weer wasseude eu zullen maatregelen genomen worden wanneer de toestand verergert. Voorloopig echter maakt men zich met ongerust. Ook in Duitschland is de toestand treurig door de overstroomingen. Laugs de Ahr heeft bet water groot verwoestingen aangericht. Bij Marientbal is eeu gedeelte van de spoorwegbrug iu aanbouw weggespoeld en de spoordijk ondermijnd. De spoor door bet Moezeldal beeft tusschen Audel en Zellingen den dienst moeten staken en vele dorpen zijn door het water van de Fulda, Kinzig ea Haua als eilanden ingesloten. Onder dezen titel verscheen dezer dagen een interessant boekwerkje van de hand van Air A. J. F. Fokker, voorzitter jju het Bestuur der Visscherijeu op de Schelde ea Zeeuwsche Stroomen, en door genoemd Bestuur verkrijgbaar gesteld. De schrijver zegt in zijn voorwoord, dat de bedoeling dezer brochure is, een overzicht le geven van hetgeen elders bekend is over kreeften, hun voortplanting, wasdom en verdere bizonder- beden, met vermelding van wat de practijk in de laatste jaren daaromtrent in Zeeland geleerd heelt. Een eu ander ten dienste van belangheb benden en belangstellenden in dezen tak van visseherij. Aan het slot eenige bepalingen, die hier te lande wettelijk dieudeu vastgesteld te worden om tot een regeling te komen. Voor eventueele op- of aanmerkingen van belanghebbenden houdt de schrijver zich aanbe volen. De kreeft schijnt zich in vroegere tijden niet iu de Zeeuwsche wateren te hebben opgehouden, daar eerst in 1883 eeu exemplaar, op de Iersche bank gevangen, als eeu groote merkwaardigheid werd beschouwd. Eerst na 1898 werd in de jaarverslagen van het Bestuur der Visscherijen de kreeftenvisscherij afzonderlijk opgenomen en dat het aantal voortdurend toenam bewijzen de volgende cijfers van gevangen kreeften op verschillende plaatsen 1901 89, 1902 60, 1903 110, 1904 389, 1905 562, 1906 6956, 1907 6333 en 1903 1519 stuks benevens 7858 K.G, in het district Zterikzee. Hierdoor is ecüter volstrekt uiet bewezen, dat vóór dien tijd geen kreeften aanwezig waren, het tegendeel kan, volgens schrijver, worden aan genomen. Nu vaststaat, dat de kreeftenvisscherij een belangrijke tak van bedrijf kan worden, acht Mr Fokker bet gewenacht, een eu ander omtrent levenswijze, voortteliug, enz. van deze dieren bekend te maken. Deze lectuur, in hoofdzaak ontleend aan buitenlandsebe verslagen, is interessant en bevelen wij belanghebbenden ten zeerste aan. Zoo o.a. bevat het eeu staatje, vermeldende de tijdstippen waarop zaadkreeften voorkwamen in Schotland, Helgoland, Frankrijk en Amerika; voortshet uitkomen der eieren, wanneer de kreeft tot voortplanting geschikt is, enz. Niet miuder belangrijk is eeu staat met nadere omschrijving der door M. Scheele Sr. gevangen zaadkreeelteu van 1 Mei tot 17 Junt en van 1 Augustus tot 15 September 1909. „Het behoeft geen betoog, aldus besluit Mr F dat, indien men de kreeften visseherij hier te Gemeente IERSEKE, van 4—10 Febr. Overleden: Jacoba Nieuwenhuijze wed. v. Pingenis van Kruiningen Johannes Col 18 j. zv. Johaifnes van Es en Kornelia Janna] Bliek. Gehuwd: Jan van Patten, jin. 22 j. en Ji van der Have. Geboren: Jacoraina Janna, dv. Jan van.; en Neelije van der Maas. Gemeente THOLEN. Geboren: Marinus, zv. P. Korsman en C Yerkerke. Leendert, zv. L. Kristel ij n en L. B- Overleden: Elizabet de Bruin, 88 j. I G. Wijnen. Frederik Adriaan, 25 j. zv. F. C. YYJ en E. A. Oostdijk. Gehuwd: J. J. Fey jm. eu J. M. van de Vc'l Ondertrouwd: P. Lindhoot jm. on Cl 8chot jd. Burgelyke Stand over 1909. - w 1 Overleden: 21 m. 22 v. Levenloos 9. Gehuwd: 24 paren. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 Febraari 19IC 1 THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlek gedrukt ki3 briefje, Nederlandsche Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond halfacht: Ds. J. W. K. Hoevers, van Bi Text2 Titn. IV 7 b. Gez. 7, v. 1 en 4, Gez. 9. v. 1 en 4. Ps. 84^ Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur leest Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2, en 6 uur leesl POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30, uam. 2 uur^ Van Vliet, 3 Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 6 leeskerk, SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorin. 9.30 en nam. 2 Ds. R. Steenbeek, Doopsbediening. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 u. leest'1 ST-MAARTENSD1JK. J Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur, Ds. Prinsjj nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerkvoorm. leeskerk. 9.30, nam. 2 en 5,301 STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 Ds. Kamsteeg, Doopsbediening. Beide beurten coll' voor het ziekenfonds. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2, en 6 5 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 uur, leeskerk c den heer S. M. van der Bel, en nam. 2 uur Di H. van Paddenburgh. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 eu 5 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2' Ds. J. J. v. d. Pol. Geref. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 uur A. de Bruijn, en 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2f Ds. Steenbeek. Geref. Gem. voorm 9.30, nam 2, en 5.30 Ds. Lambers te A vereest. j Chr. £v. gem. voorm. 9.30 en nam. 2 eu uur Ds. Brómet. Oud Oer. Gem. voorm. 9, nam. 2 en 5 u. 1 Woensdag werd te 's-Gravenhage aanbesteed bouwen van een post- en telegraafkantoor te St-Ali tensdyk. Minste inschrijver was de heer M. J. Scheffei te Bergen op Zoom, voor f19.900,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 2