uitlij, [wji aai it litluni rai testerteelt luiten. ik. No. 1287. Zaterdag 29 Januari 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. „HOLLAND." J. H. C. POT, Pablicatiën. m Voorzichtig met nieuwe meststoffen. EEN NIILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco lpost fl,10. Voor het buitenland 90 cents. L |.z«sd«n stukken, «ar. worden uiterlijk op D0NDERDA6AV0ND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl] onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Thois», Burgemeester der Gemeente Tholen brengt bij ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem tngen en aan den OntvaDger der Directe Belas ter invordering zyn verzonden, de Kohieren van ilasting op Bedrjjfs- en andere inkomsten No. 4 voor het dienstjaar 1910, met nitnoodiging >n iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomen jisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste hot hem verschuldigde te kwijten, met herinnering Jlgis, dat de bezwaren, welke dienaangaande iten bestaan, binnen zes weken na heden be jagen te worden ingediend, lolen, den 22 Januari 1910. LANDWEER. Oproeping in werkelijken dienst. De Burgemeester van Tholen roept by deze op icob Geert Haaijcr, verlofganger van de Landweer, ehting 1907, 4e compagnie 38e Landweerbataljon het 38e Landweerdistrict, om, wegens overtreding IB artikel 34 der Landweerwet, krachtens artikel dier wet, in 1910 onder de wapenen te komen, tor den duur van 13 dagen, bjj het 3e reg. Infanterie Bergen op Zoom op 9 Mei 1910. De opgeroepen verlofganger zal zorg dragen, dat j„*ich, op den voor hem aangegeven dag, in uniform $leed, en voorzien van zijn verlofpas (zakboekje), neerf* v*n al de bfi «yn vertrek met groot-verlof edegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, tjpeneo en ledergoed, by het achter zynen naam rïnelde korps of korpsonderdeel van het leger nfnelden, op het tijdstip mede daarby aangeduid. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten rbinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeente- jfetarie blyken door overlegging van eene gelegali- ude geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld bier kan worden gesteld. Hy, die zonder geldige reden niet voldoet aan ze oproeping, wordt als deserteur behandeld. Hy, die zonder geldige reden zich te laat by hel rps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener bijzondere oproeping thelt een verlofganger geenszins van zijne verplichting opkomst in weikei ijken dienst, daar de openbare inisgeving eenig en alleen als bewys geldt, dat hy loorlyk ia opgeroepen. 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep° der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Tholen betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente Tholen. Huurprijs, f 1.Minimum-inkomen, f300.— vrije woning of inwoning, f37,50, vrije kost en inwoning f200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslageö met aangifien en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van don afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Tholen, den 29 Januari 1910. Advertentiënvau 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. KIEZERSLIJST. 9© Burgemeester der Gemeente Tholen ïelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet lïoodigt de mannolijko inwoners dezer Gemeente om, zoo zij in een andere Gemeente over het btverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe latingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting reft in eene andero Gemeente of in meer ge- Uiten te zamen, tot een bedrag van ten minste •.gulden, daarvan door overlegging dor, overeen- wtig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslag ten worden na de vaststelling der kiezerslijsten >elanghebbenden teruggeven, g worden de mannelijke inwoners, die op grond het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 voormelde wet aanspraak meenen te kunnen i om geplaatst te worden op de kiezerslijst, loodigd daarvan Yóór den 15den Februari a.s. fte te doen. bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, i door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos geven duplicaat daarvan, een opgaaf vau het j van het aandeel ia den aanslag en de noodige eiden ten bewijze van het gemeenschappelijk worden na de vaststelling der kiezerslijsten lelanghebbenden teruggegeven, reus worden de mannelijke inwoners dezer ente, die krachtens artikel 15 derzelfde wet raak meenen te kunnen maken om geplaatst orden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan den 15den Februari a.s. aangifte te doen. lgens artikel 20 der Wet is voor hen, die tens vroeger gedane aangifte op de loopende •slijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, de plaatsing op die lijst berustte op bewoning van een huis of gedeelte van een of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde of hetzelfde vaartuig bewonen genot van pensioen of lijfrente 5 bezit van eene inschrijving in de Grootboeken Nationale Schuld of van een inleg in eene bank -„De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis, dat vanaf heden tot l Maart a.s. op de gemeente secretarie zijn ter inzage nedergelegd de door „De Thoolsche Bouw vereeniging", alhier, overgelegde stukken betrekkelyk eene door die vereeniging aan gevraagde onteigening te haren name van het aan L. M. Geluk, J.Lzn. behoorend perceel, schaur en erf, gelegen by de Vossemeersche Poort, Kadastraal bekend Sectie F. no. 1410. Belanghebbenden kunnen uiterlyk veertien dagen na verloop van den terniyn voor nederlegging hunne bezwaren schriftelijk aan het Gemeentebestuur opgeven. Tholen, den 27 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPKLE. met andere meststoffen gewassen te telen en oogsten te winnen, zooals dat tegenwoordig ge beurt en zooals we dat vóór het gebruik dier zouten nooit zagen. Het is aan de Stassfurter Kalizouten te danken, dat men tegenwoordig op de klei vaker terug kan komen met eenzelfde gewas, iets wat men vroeger roofbouw noemde. Hoe meer kalimeststoffen dus, hoe beter. Alè ze goed zijn en goedkooper dan de thans in gebruik zijnde. x Ieijer landbouwer, ook hij, die graag alles voor Jniets heeft, zal moeten bekennen, dat de kalizouten, als kaïuit en patentkali, om nu maar bij Je mee8tgebruikte te blijven, spotgoedkoop zijn. Het is dus niet gemakkelijk voor eeuige nieuwe kalimeststof terrein te veroveren. Immers ze moet dit veroveren op de Stasfurter kalizouten, die goedkoop en doelmatig zijn. Doelmatig, omdat het zouttn zijn in water oplosbaar. Is er kans, dat het kalimeel als kalimeststof ingang vindt? Om hierop te antwoorden, moeten wij weten, wat kalimeel eigenlijk is. Kalimeel is fijngemalen kalihoudende steen, met gemiddelde 910 °/K kali, waarvan zeer weinig, zoo goed als niets in water oplosbaar is eu ongeveer 3 in mioeraalzuur. Ter vervanging van kaïuit of patentkali of eenig ander kalizout is het dus niet te gebrui ken etn de kans, dat het als kalimeststof ingang zal vinden is dus al zeer gering. i Ous heugt de tijd nog, dat de landbouwers hun land heinesten met stalmest en niets dan stalmest, dat er van kunstmest geen sprake was. Toen .is er een periode gekomen, dat ge geen dorp, geen gehucht kondet binnentrede», ot de naam Peru-Guauo viel u van alle zijden in 't oog. Ook die reuzenletters der guano verdwenen eu de tijd van het chilisalpeter van het super- phosphaat kwam. Die beide meststoffen werden gelukkig weldra aangevuld met het kaïuit en de andere kalizouten eu het superphosphaat kreeg het Thomasslakkenmeel naast zich. Behalve de genoemde kunstmeststoffen zijn er nog andere in den handel, als zwavelzure ammoniak, been deren meel, en in den laatsten tijd kalistikstof, kalksalpeter, agricultuurphosphaat, enz. Het aller nieuwste süuifje is kalimeel. Het spreekt van zeil, dat zij, die een nieuw artikel aan de markt brengen, hun uiterste best doen, hun waar ingang te doen vinden. Dat zij daarbij de goede eigenschappen wel eens wat overdrijven en de slechte over het hoofd zien, of trachten te vergoeilijken, ook dat is te begrijpen. En zoo heel erg is dat niet, als de kooper slechts met oordeel te werk gaat eu ziju ervaringen laat gelden boven den grooten lof van den verkooper. Dat intosschen daarbij de zucht om voor weinig geld, voor niets, goede waar te koopen, menigeen parten speelt, wie zal het ontkennen Denken wij er echter aan, dat het goedkoope vaak de vijand is van het deugdelijke en de goedkoopheid daa slechts in schijn bestaat. Het kalimeel, de naam zegt het reeds, is een kalimeslstof. In zooverre heeft ze recht van be staan. Want sedert da Stassfurter Kalizouten onder het bereik van eiken landbouwer gekomen zijn, is de wetenschap, dat kali op bijna alle grondsoorten, een onontbeerlijke meststof van bijna alle gewassen is, door duizenden en nog eens duizenden proeven bevestigd. De Stassfurter Kalizouten zijn het, die het mogelijk maken op lichtere gronden natuurlijk in vereeniging JW«V£B?£K£iet(«l£.Mi9i4XSr<H> ~.PU Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,8 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN KIJSSEL, te Tholen; P. M. v. d. ENDE, te Oud-Voasemeernotaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee; J. BAKKER DE BLINDE te Bergen op ZoomMr. U. OELE te Goes. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Maart a.s. benoemd tot burgemeester van Amsterdam Jhr. mr. A. Röell, thans burgemeester van Arnhem. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Maart benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Geertruideuberg, de heer G. Bos, thans iu gelijke betrekking te lerseke. ST-ANNALAND, 21 Jan. j.1. Vrijdagavond werd door de Vereeniging Landbouwbelang alhier in het koffiehuis van den heer J. van Luijk de gewone algemeene jaarvergadering gehouden die door 64 leden werd bijgewoond. Na de opening door den Voorzitter, den heer B. Kodde, werd door den Secretaris-Penning meester, de heer Abr. van Luijk Anthz., rekening gedaan der huishoudelijke ontvangsten en uitgaven over 1909. De ontvangsten hadden bedragen f 339,345 en de uitgaveu f 268,405 zoodat er een batig saldo overbleef van f 70.94. Uil het door den Secretaris uitgebracht verslag over het afgeloopen dienstjaar bleek, dat het leden tal van 108 is gestegen tot 113, waarvan 111 leden aan den gemeenschappelijken aankoop van kunstmestsoffen, enz. deelnamen. Van verschillende kunstmeststoffen werd aangekocht, eene hoeveel heid van 528.700 K.G. vertegenwoordigende eene waarde van f 29922.72E en aan verschillende veevoeder-artikelen 68.050 K.G. voor eene waarde vau f4768,62. Aan kuusfmeststoffen en veevoeder-artikelen alzoo te zamen 596.750 K.G. of voor f 34.691,345. Verder bleek, dat alle kunstmeststoffen, blijkens onderzoek aan het. proefstation aan de garantie voldeden en dat, evenals vroeger, de superphos phaat en de zwavelzure ammoniak meer gehalte bevatten dan gegarandeerd was, n.1. de super phosphaat 0.3 pet phosph. en de zwavelzuur ammoniak 0.15 pet stikstof. De ammoniak superphosphaat bevatte echter 0.35 pet stikstof en 0.2 pet. phosphorzuur te weinigomdat dit echter binnen de speling bleef, koD hiervoor niet worden gekocht. Voor de in Mei geleverde chilisalpeter werd, omdat deze 15 dageo te laat was aangevoerd, den leverancier een boete van f 150.opgelegd. Vau een partij rijstmeel in Juli geleverd, luidde het eerste analytisch verslag van het proef station dat de zuiverheid van het monster onvol doende was, daar het te veel rijstdoppen bevatte. Door den leverancier werd hierin niet berust maar een nieuw onderzoek aangevraagd, waarop later bericht kwam, van het proefstation, met verontschuldigingen voor de begane onjuistheid, dat de eerste uitspraak van het proefstation ver nietigd was, daar het monster wel veel zilver- huidjes, doch weiuig rijstdoppen bevatte en de zuiverheid dos als voldoende was te beschouwen. De proef, dit jaar genomen met de aanbesteding van veevoeder-artikelen, is goed geslaagd, en wordt hiermede dus voortgegaan. Door de daaruit voortvloeiende meerdere werkzaamheden voor den secretaris, werd op voorstel van het Bestuur, die a salaris met al gemeene stemmen verhoogd met f25 en gebracht jy> f J.QO- Nn? «"""L h»t B»«tun.v _gein«utigsl om bij aanbesteding van Chili-aalpeter, die meststof gemalen in plaats van ongemalen te nemen, indien de prijs van de eerate met de laatste hoogstens 25 cent verschilt. Als Voorzitter werd ten slotte herbenoemd de heer B. Kodde. IER8EKE. Dinsdagavond hield de Varkens hond Voorzorg zijn jaarvergadering. Er waren 21 leden tegenwoordig. De secretaris-penningmeester bracht het jaar verslag uit. Er traden in 't vorig jaar 6 leden uit en 12 toe, waardoor er thans 70 zijn. Er werden 6 bestuurs- en 2 algemeene vergaderingen gehouden. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van van f84.82 batig slot, f425,46, de uitgaven f 181,55, zoodat het batig slot steeg tot f393.91. Er werd besloten het inenten der varkens van den bond dit jaar geheel op kosten van de kas te doen geschieden eu f 15 in de reservekas over te storten. Er werden 11 varkens ziek gemeld, waarvan er 5 heterdeD, 3 stierven en;8 uit nood geslacht moesten worden. De te vergoeden schade be droeg f 205,50. De aftredeode commissaris J, v. d. Have werd herkozen, de andere aftredende werd vervangen door den heer N. Kooinan, die deze benoeming aannam. In de Donderdagavond gehouden algem. verg. van de afd. lerseke van den Bond voor Staatspensionneering werden de aftredende bestuursleden de heeren Sipsma en Van der Peijl met algem. st. op 1 ua herkozen. Er werd besloten te trachten een spreker te doen op treden. De ontvangsten bedroegen f55,255, de uiigaven f33,31; goed slot f21,94. De kolenvereeniging „Door Eendracht Sterk" heeft in 1909 afgeleverd 2634 H.L. steenkolen, ontvangen f 256067, uitgegeven f 2480,415. goed slot f 80,255. De baat van bezittingen en lasten wijst een goed slot aan van f 235,30. Alle aftredende bestuursleden en werklieden en de bode werden herkozen. De heer Chr. Polderman alhier is benoemd tot adjunct-inspecteur der Haagsche Algem. Mij. van Levensverzekering. ST MAARTENSDIJK. Met ingang van 1 Maart a.s. is tijdelijk geplaatst als klerk ter inspectie van de Directe belastingen, enz. te Hilversum, de heer P. van Dienst, thans volontair op het kantoor van den Rijksontvanger alhier. OUD-VOSSEMEER. In de Woensdag IA alhier gehouden vergadering, waarin de heer P. Tennissen van Amsterdam optrad met de aangekondigde rede over de inrichting en de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1