De gouden Staven. van Vrijdag 25 December 1908. Tweede Blad. stof, phosphorzuur, kali en kalk. FEÜILLETOH. in 7" Et!' i'.'.lP'™6 64, An&KfcS! en Thoolsche Courant ■ze vier behooren bij elkaar, vormen een eenheid. Ieder, die zijn akker of moestuin bemesten of een boomgaard heeft te ver- en, moet deze vier stoffen te zamen in ge il houden en zich de vraag stellen of zijn van ieder dezer voedingsstoffen voldoende oorzien. Iedere bemesting, waarbij één of van dit 4-tal ontbreken, is onvolledig, dus [doende, tenzij men zich overtuigd mag dat zijn grond van nature of door 'ere bemestingen een genoegzamen voorraad uitbrekende stoffen bevat, ooral thans, nu men allerwegen aan het ien is, kan men dagelijks opmerken, hoe vele kunstmest-gebruikers niet weten, wat ir een volledige bemesting moet worden laan, ja, hoe nog vele klakkeloos, zonder minste oordeel, één of meer meststoffen gjlrooien. Er wordt van onze oude scheeps- verteld, dat zij bij de behandeling hunner Bnten uit hun kruidenvoorraad op goed ge- een middel grepen met den uitroep God ie den greep 1" Welnu, zij in ernst en er eenigen spot gezegd tal van kunstmest- raikers doen niet anderszij nemen maar probeeren nu eens dit, dan dat, op goed N ik. Meestal is het natuurlijk onkunde, die zoo'n handelwijze voorzit. Dezer dagen vroeg een maD, staande voor een aardappelproef- „Maar het is toch zeker niet noodig, alle 4 stuffen, die daar op het bordje staau, te wenden Het bordje gaf te lezen 1000 mergel (koolzure kalk) 800 slak, 550 r, intkali en 400 ChiliEn de man vervolgde ik Imest is toch ook maar één meststof". Nu, sl in had de man gelijk, maar wijvertelden dat stalmest ook dezelfde 4 voedingsstoffen lt hierboven genoemd, als de enkelvoudige 1( stoffen, op het bordje vermeld, te zamen itte, en dat men minstens om een gewas het- iö te geven als in stalmest niet met één of een kunstmeststoffen kan volstaan. Eenzijdig, üedig bemesten loopt vaak op groote schade ooi: al doet men het niet zuinig: de rijke rendi: van ecu enkele of een paar voedings- kfcij. het tekort der andere niet vergoeden. bet l-x, zelfs de. oogst daardoor gansoh be- .61 i medaille te willen beschikbaar stellen voor een door de vereeniging op 30 Jan. a.s. te houden schietwedstrijd. De heer Wagtho vraagt waar die wedstrijd gehouden zal worden. De heer Van Vredenburch hoopt niet dat andere vereenigingen die een even loffelijk streven hebben als deze hierin een voorbeeld zullen zien om ook bij het gemeentebestuur aan te kloppen. De voorz. merkt op dat waar in deze, de re geering is voorgegaan, het ook zou kunnen voorkomen dat bij een andere gelegenheid de gemeente zich moeilijk onttrekken kan. Wordt daarna goedgekeurd om voor bedoelde wedstrijd een medaille beschikbaar te stellen. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goed keuring der gewijzigde verordeuing regelende de salarissen van onderwijzers en onderwijzeressen c. Dankbetuiging van het hoofd der school voor de "verhooging van jaarwedde en ver meerdering der huurwaarde d Missive van den Comm. der Koningin houdende mededeeling der herbenoeming van dan voorz. als burgemeester Worden allen voor kennisgeving aangenomen. De heer Hollestelle wenscht den voorzitter, en naar spr. vertrouwd ook namens den raad, hartelijk geluk met. zijne herbenoeming als burgemeester van Tholen. Dat hij nog vele jaren tot genoegen en tevredenheid van den raad en tot welzijn van de gemeente in zijn kwaliteit moge werkzaam zijn, is sprekers wensch. e. Bericht van Ged. St. houdende goedkeuring van verhuring van gemeentegrond aan den gemeente-veldwachter Kaan f. van hetzelfde college goedkeuring der ge wijzigde politieverordening g. van idem goedkeuring van verleende sub sidie aan de school voor hand- en bouwk. teekenen. h. Adres van den heer Chr. J. van 't Hof, verzoekende om ontslag als onderwijzer met ingang van 1 Januari a.s. Naar aanleiding vau dit verzoek is ingekomen een schrijven van het hoofd der school waarin deze opmerkt dat het verleenen van ontslag tegen dien datum belemmerend zou werken op den goeden gang van het onderwijs, daar er op oogenblik wel niet veel onderwijzers tegen salaris van f500 zullen te krijgen zijn; Ga flfg evölg is. Wij oudervouden dit de laatste op verscheiden d ït ons aangelegde proet icn, maar nergens iu erger mate dan dit op een rogge-veld, waarvan we de uit losten hier ter illustreering lateL volgen iet volledig bemeste perceel bracht op per A. 3127 KG. zaad, zonder stikstof (zw. arn- miak) gaf het slechts 1778 KG., dus nog 2/3 zonder phosphorzuur (slak) 2444 KG., ider kali (kaïuit) 2681 KG., zonder kalk 1200. Dit voorbeeld leert ons wel idelijk, hoezeer men zichzelveu kau benadeelen ir met de bemesting de hand te lichten. Het ie boerenspreekwoord blijft waar Den grond ll° Yxegt men niet". C. B. fVfa „onlaiayaanr&ggute; iiirl- «ia.', Openbare Gemeenteraadsvergadering ehouden te Tholen den 21 December 1908. Afwezig de heer Kegge. voorz. deelt mede, dat door ongesteldheid den secretaris, de heer F. Naerebout is op reden als plaatsvervanger, de notulen der rige vergadering kunnen üiet worden gelezen deze niet gereed zijn en zullen in een gende vergadering worden overgelegd. De heer MoelJcer vindt, dat de notulen in er geval reeds lang gereed hadden kunnen daar nog geruimeu tijd na de laatstgehouden dsvergadering de secretaris werkzaam was lake de woningwet, vindt spr. dit zonderling. De voorz. zal den secretaris met het ge- lokene in kennis stellen. Ingekomena. een verzoek der schietver- liging Wilhelmina om van gemeentewege eea Naar het Fransch. Augustine mocht een oogenblik aan Jean bben getwijfeld, dat deed ze niet meer toen op deze woorden hem zag verbleeken en nkelen. Met een onwillekeurige beweging trad op hem toe om hem te ondersteunen en Je beweging deed voor beiden een licht opgaan 'II itrent elkanders werkelijke gevoelens. Jean liet zich op een stoel nedervallen en rf ratte in snikken los, terwijl groote tranen langs wangen van het jonge meisje biggelden. „Kom, kom, er is nog geen reden om te mhopeu", trachtte mevrouw Thélen te troosten, rö Hes is nog niet verloren, laat ons moed houden. zult met elkaar worden vereenigd als ge a moed maar uiet laat ziuken. Als alles zoo makkelijk gaat is het niet beter om de administratieve bezigheden veel tijd eischen, en adressant stelt voor om den heer Van 't Hof niet eerder dan met ingang van 1 Maart a.s. ontslag te verleenen, vooral met het oog op de dan spoedig beschikbaar komende onderwijzers. De voorz. deelt mede dat de heer Van 't Hof bij spr. is geweest toen hij benoemd was. Dadelijk daarop heeft hij zooals in de geheime zitting besproken was, oproepingen ge laan naar sollici tanten in de daarvoor geschikte bladen en de heer Luijendijk heeft gelijk, want niemand heeft zich aangemeld. B. en W. stellen daarom voor, rekening houdende met het bezwaar van het hoofd der school om aan adressant tegen 1 Febr. '09 eervol ontslag te verleenen. De heer Wagemaker meent dat er reeds in beginsel besloten was om bet ontslag 1 Jan. te doen ingaan. De voorz merkt op dat besproken is, indien het eenigszins kon. De heer Moelker zegt dat met dit voorstel om 1 Febr. het gevraagde verlof te verleenen, adressant niets gebaat is, omdat hij I Jan. te Botterdam in dienst kan treden en dit hem verhooging van salaris geeft. Nu heeft spr. geïnformeerd en het is hem gebleken dat er wel meer eens één onderwijzer tegelijkertijd voor twee klassen dienst heeft gedaan, en zou het verschrikkelijk vinden als nu voor die ééne maand verschil, de heer Van 't Hof de dupe zou worden. De heer Overman merkt op dat hij reeds in besloten zitting heeft gezegd dat we niet iu zoo'n korten tijd zouden slagen met het vinden van een onderwijzer, wij zijn hier om de belangen van het onderwijs te behartigen en hoewel spr. ook gaarne de belangen van de onderwijzers wil voorstaan, in dit geval gaan de belangen der school voor en waar nu het hoofd der school wijst op het vele werk dat het begin van 't jaar voorkomt, en al wil men nu den heer Van 't Hof ter wille zijn de belangen der school gaan voor. De heer Noske wijst op de werkzaamheden van het hoofd der school o.m. in verband met de Normaalschool, brengt dat nu soms het werk mede F De voorz. zegt dat deze vermeerdering van werkzaamheden verband houdt met het persoonlijk les geven aan leerlingen die examen willen doen voor de Normaallessen. De heer Christiaanse vindt het ook in het belang van het onderwijs dat het hoofd uitsluitend zijn krachten wijdt aan het ouderwijs op de Lagere school. De heer Wagtho vraagt daarna lezing van het ingekomen schrijven van den heer Luijendijk en kan zich niet begrijpen waarom de heer Van 't Hof niet met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag zou kunnen krijgen. De. heer Overman zegt dat het schrijven van den heer Luijendijk niet begrepeu schijnt te worden door de hh. Noske en Christiaanse. Het hoofd der school wenscht de kinderen bekwaam te maken voor de Normaalschool en voor het toelatings examen der H. B. S.spr. heeft reeds in een vorige vergadering de uren genoemd wanneer de heer Luijendijk les geeft ten dienste der Normaalschool en het is volstrekt geen exceptie, dat zulks aan andere scholen ook plaats vindt, spr. releveert dit omdat men doet alsof men er niet vau heeft gehoord en spr. blijft bij zijn gevoelen, om het ontslag niet te verleenen voor I Maart. De heer Wagemaker vraagt of nu voor die eene maand geen waarnemend onderwijzer zou kunnen in dienst treden. De voorz. acht dit niet mogelijk. De heer Wagemaker vraagt hoe men daD heeft gehandeld tijdeus de ziekte van den heer Hekkert, toen heeft er toch ook ruim 4 maanden een onderwijskracht ontbroken. De voorz. zegt dat toen de kweekeliuguLs nogal veel dienst nis nderwijzer hebben verricht. D' heer Wa^uuihnr stelt daarna de vra: I. ortV:' die ecae ma&qd niet mogelijk zoh Yuuneu zijn. De voorz. meent dat dit niet zal gaan, gelet j op het vele werk voor het houtd, terwijl het belang der schooi wordt gebaat indien tegen 1 Maart ontslag wordt verleend, en het onderwijs wordt benadeeld zoo dit 1 Januari plaats vindt. B. en W. hebben daarom gemeend den middel weg te moeten nemen en merkt op dat over den datum van ontslag nogal verschil van meeniug bestaat. De heer Moelker zegt dat de heer Wagemaker een naam genoemd heeft van iemand die spr. ook op het oog had, toen bij diens afwezig heid is hierin ook voorzien en nu zou spr. het verschrikkelijk vinden om dit verzoek te weigeren, hoewel hij voor het schrijven vau het hoofd der school veel voelt. De voorzitter merkt op dat in geval van on gesteldheid hierin moet worden tegemoetgekomen en dat ziekte een heel ander geval is. De heer Wagemaker wenscht even op te merken dat het volstrekt niet zijn bedoeliug was om over den heer Hekkert te spreken, maar het was spr. bedoeling geweest om te vragen hoe het destijds met het onderwijs gesteld was. De heer Van Vredenburch is met den heer Over man de meening toegedaan dat de belangen der school voorgaau en vindt dat in deze het schrijven vau den heer Luijendijk gevolg moet worden gegeven. De voorzitter stelt voor om te stemmen het ontslag óf op 1 Februari óf 1 Mit. a.s. te ver leenen. De heer Noske wenscht vooraf te vernemen zijn geluk te danken te hebben aan zijn wilskracht, aan zijn deugden Laat Jean aan zijn vader zeggen, dat hij maar komt, dan is de zaak op t.e lossen". Augustine had zich dadelijk door de woorden van haar moeder moed doen inspreken. Ook Chevrot voelde zijn moed herleven, en kwam bij Martial staaD. Deze gevoelde zich thans met recht het hoofd der familie, van wien redding mag verwacht worden. Maar te grooter was zijn gevoel van spijt, toen hij zag hoe onmachtig hij was. De steun, welken hij aan zijn zuster en Chevrot kon verleenen, was alleen maar een moreele steun. Hoe gaarne zou hij een werkelijken steun geven l De plannen welke hij in de stille bibliotheek zaal had gevormd, namen daardoor vasteren vorm aan. In dezen tijd van arbeiden was alleen een krachtige poging in staat de fortuin plotseling te doen keeren. Martial, die tot dusver altijd maar iemand geweest was, die zijn tijd doorbracht met het nemen van proeven, met denken, voelde een onweerstaanbare begeerte om te handelen. Hij wilde zoo spoedig mogelijk terugkeeren naar de biblotheek, waar het geheim zich had of indien geen ontslag wordt verleend met 1 Jan. de benoeming soms wordt te niet gedaan. Na nog eenige opmerkingen van de heeren Hollestelle, Overman en Van Vredenburch wordt het voorstel van B. eu W. om het ontslag met ingang van 1 Febr. a.s. te verleenen, verworpen met 7 tegen 3 stemmen, voor: de voorz. en de hh. Hollestelle en Christiaanse. Het voorstel om het ontslag den ln Januari te doen ingaan wordt verworpen met 4 tegen 5 stemmen, voor de hh. Moelker, Hollestelle v. Blsacker en Wagemaker, de heer Christiaanse hield zich buiten stemming; zoodat het ontslag met I Maart zal ingaan. Ingekomen is een adres van D. Donke, be last met het luiden en smeren der klokken, adressant die voor het luiden f 30krijgt, ver zoekt om dit te willen stellen op f 40terwijl dan het loon voor 't smeren op f 10blijft. De voorz. vindt deze belooning wel wat weinig en zou met de Wethouders voorstellen, deze gevraagde verhooging toe te staan. De heer Wagtho zou gaarne weten waarvoor het luiden der klokken eigenlijk dient. De voorz. antwoordt dat het voornamelijk geschiedt voor de arbeiders om 8 eu 12 uur. De heer Wagtho ziet het nut van dat luiden niet in, daar men overal de andere klokken ook kan hooren, bovendien laten de gemeente- financiën het niet toe. De heer Van Vredenburch begrijpt het vragen om verhooging niet, alle gemeenteambtenaren beginnen er mee en als nu de werkzaamheden vermeererden dan is het te billijken en er zijn bepaald wel andere zaken wanneer die verbetering vragen. De heer Moelker kan zich volkomen bij den laatsten spr. aansluiten. In stemming gebracht wordt het verworpen met 4 tegen 6 stemmen, die der hh. Wagtho, Moelker, Wagemaker,Van Vredenburch, Overman en Noske. Zijn nog ingekomen eenige missives van Ged. Staten betreffende de begrooting voor 1909 en een dankbetuiging van Keij over de vermindering zijner pacht. Worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoekschrift dor bewoner, var; het 1 Paulinastraatjv, om verlichting en de opmerking dat de weg door de wagens der gemeente* reiniging wordt stukgereden. De voorz. merkt op dat het geen gemceuté- I grond is en wordt nu dit verzoek i dan is er kaas dat er van meerdere zijden aan vragen komen en stélt voor dit adres aau te houden goI de volgende vergadering. Voorts is ingekomen een brief van de ge zondheidscommissie iu Den Haag om een ver ordening ten opzichte der oesterpakhuizen samen te stellen en geeft hiervoor talrijke gegevens. De voorz. deelt mede dat dit schrijven reeds is beantwoordt en dat B. en W. binnen enkele dagen gereed zullen komer. met een desbetreffende verordening en stelt voor om deze dan in handen te stellen eener com niasie bestaande uit de hh. Overman, Moelker en Kegge. Hierna wordt een voorl. wouingverordeniog vastgesteld en kennis gegeven dat het suppl. kohier van den hoofdelijken omslag ter goed keuring aan Ged. Staten is gezonden. Bij de rondvraag zegt de heer Wagtho dat toezicht op het spelen van kindereu met pijl en boog hoog noodig is, Zaterdag is dientenge volge een paard bespaunen voor een rijtuig op hol geslagen, en het is volgens spr. een ge vaarlijk spel, een verordening zou wellicht gunstig werken. De voorz. wil het eerst eens probeeren, met een verzoek aan de ouders te richten, en helpt dit niet afdoende, dan kunnen er altijd nog andere maatregelen worden genomen. De heer Moelker merkt op dat het eenigen tijd geleden voorkwam dat de straatlantaarns niet brandden, spr. zou gaarne de reden vernemen. De voorz. deelt mede dat hem door den heer Van de Velde en later door Kaman verzocht verscholen hij wilde tot zekerheid brengen of werkelijk de schat bestond, waarover hij meende, dat in de opzettelijk duistere taal toch wel licht zou komen. Martial, boven op een dubbele ladder staande, bekeek met aandacht de geheime deur, boven de planken der biblotheek aangebracht. Martial was nog maar een kind, toen hij de deur in die kast voor het eerst zag, maar hij herinnerde zich heel goed, hoe toen al tevergeefs: werd ge poogd haar te openen,. Nadat zijn vader eenige uren tevergeefs aan den arbeid was geweest, had hij het ook maar opgegeven, want' heel geduldig was hij van nature niet. Men weet, dat hij naderhand zich er tegen verzette dat Martial zou probeeren de kast te openen. Dat kwam omdat de heer Thélen zich de manie van zijn grootvader herinnerde en be ducht was, dat Martial zich zou gaan wijden aan nasporingen, Jwelke niet alleen iemand het verstand hadden gekost, maar daarenboven den ondergang hadden veroorzaakt van een geheele familie, doordat het hoofd ervan evenals een speler, die voortdurend een hersenschim najaagt, zijn naaste belangen geheel en al had ver waarloosd. Deze herinneringen hielden Martial bezig. De geest van den onvermoeid werkzamen Joseph Thélen, den artist in zijn vak, rees voor hem op. Hij ondervond een plotseling gevoel van weerzin tegenover de onderneming, welke zijn vader altijd zoo had veroordeeld. Hij herinnerde zich wat deze nog verleden jaar in het voorjaar bad gezegd. Nog was bet tijd om alles in den steek te laten en zich te voegen naar den wensch zijns vaders en liever gestadig en geregeld te werken dan te trachten langs den onzekeren weg, welke zich aan hem voordeed, met éen slag een schat te vermeesteren. Maar daar stond de ijzeren noodzakelijkheid van thans tegenover. Had Joseph Thélen ooit en dood, de weinet Centraal-Station. alle hoop verloreneli.ks. Zondags tot 4 UUR. „Vader", zei de beroemde Pillen van Dr. De wetenschap, bwjllen zonder gevaar abnormale to». einde de-' Prijs f5.—. Wacht U voor namaak Toen Iphtingen per brief. 15450

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 5