Kalibemesting op verschillende grondsoorten. MN.NENLASl). Vau onze berichtgevers. Ueuieugd Xieuws. hair kostbaren inhoud naar Bergen op Zoom en nog in datzelfde jaar naar Antwerpen werd vervoerd, zooals uit den volgenden po3t uit de rekening van dat jaar blijkt„Bitaelt Heer Jan, van de kiste mette ornamenten en het silverwarck tot Antwerpen te voeren Vil£ schell". De hier bedoelde Heer Jan was ver moedelijk de kanunnik Jan Sarrot, dezelfde dien wij ook nog te Tholen hebben aangetroffen en die tijdens het leven van Heer Jacob Foxen den deken, ook nog als vice-deke 1 is opgetrelen. De goederen naar Antwerpeu overgebracht, ijn daar iu 1583 door den rentmeester van St. Maartensdijk, Jan Lienste gelde gemaakt. Wanneer een landbouwer of tuinier zich af vraagt, welke meststof hij voor het een of andere gewas zal gebruiken, dan moet hij, behalve met andere omstandigheden, in de eerste plaats ook rekening houden met den aard van den bodem. De drie hoofd-grondsoorteu zijn zand, veen en klei. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat de kleigronden, zoowel die, welke uit zeeklei bestaan, in de Noordelijke en Westelijke provincies van ons laud, als de rivierklei langs de groote rivieren, rijk zijn aan kali. Volgens vroeger en ook in den laatsten tijd gedane ouderzoekingen bevatten deze gronden tusscheu 1 tot 2% kali, waarvan echter slechts hoogstens */3 deel, soms slechts l/6 deel oplosbaar is in zoutzuur. Het feit, dat slechts een gering gedeelte van deze in kleigrond aanwezige kali oplosbaar is, in verband met de eigenaardige behoeften van de verschillende gewassen, maakt dan ook dat zelfs op genoemde kleigronden een bemesting met kali de opbrengst van den bodem aanmerkelijk doet stijgen, vooral nu in den laatsten tijd door bijzondere cultures suikerbieten b.v. aau den grond zulke hooge eischen gesteld worden er. ook doordat de opbrengst van den akker voor andere doeleinden dan bemesting gebruikt wordt stroo b.v. Zoo is dan ook reeds herhaaldelijk gebleken, dat b.v. gezuiverde of geconcentreerde kalizouten, zooals chloorkalium met een gehalte van 50% kali den oogst zeer belangrijk vergrootte. De veengronden, zoowel de hooge venen, als de lage, zoowel de dalgronden, als de nog niet afgeturfde gronden, bevatten alle zeer weinig kali. De hoeveelheid kali, die eenig land- of tuiubouwgewas uit den bodem haalt, is in den regel zoo groot, dat wij gerust kunnen aan nemen, dat op veengrond kalibemesting moet plaats hebben, wil de oogst gelukken. Dat zulks inderdaad gevoeld wordt, blijkt wel uit de statistiek van het kaligebruik in Nederland, die ons leert, dat de vraag naar kali in de veenstreken zeer groot is. Wanneer veengronden pas in cultuur gebracht worden, is het in 'talgemeeu beter groote hoeveelheden ruwe kalizouten, b.v. kaïnit te gebruiken. Op veengrond, die reeds lang in cultuur is, en waar men zeer groote oogsten (aardappelen b.v.) tracht te verkrijgeu, wordt ook geconcentreerd zout, b.v. pateutkali met voordeel gebruikt. Het oostelijk deel van ons land en het zuidelijk deel, daar, waar zich de zandstreken bevinden ook de duiugrouden en de daarachter gelegen geestgrouden, evenals de zandverstuivingen, zijn alle zeer kali-arm. Deze gronden bevatten ge middeld minder dan 0.1% kali. Het is dus ook vooral op deze zaudstrekeu, dat kaïnit, patentkali, enz. iu groote hoeveelheden gebruikt wordt en met hl betere resultateu. Zoolaug men ziet, dat op eeuige grondsoort de oogst toeneemt door het gebruik van kali, kan men de hoeveelheden der gebruikte kunstmest vermeerderen. Bij gewoue cultuur wordt op zaudgrond tot heden het best kaïnit eu patentkali gebruikt, deze laatste vooral op aardappelen. EEN BLIJDE TIJDING. Meister Heemskerk heelt in de Tweede Kamer medegedeeld „Door hare Majesteit de Koningin daartoe ge machtigd en tuet groote dankbaarheid heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen dat het. Hare Majesteit de Koningin heelt behaagd den raad van ministers uit te noodigen openbare bekendheid te geven aan de volgende verklaring welke hedenavond in de Nederlandsche Staatscourant zal worden geplaatst 'sGravenhage 21 Decemder 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, wy achten ons gerechtigd tot de ver blijdende verzekering dat bij Uwe Majesteit ontwylel- baar zwangerschap bestaat en dat deze tot in de tweede heltt van haar duur is gevorderd. Het verheugt ons te\ens te kunnen verklaren dat alle verschijnselen in overeenstemming zyn met den toestand van volkomen ongestoorde gezondheid. Dr. KOKSSINGH. Prol. dr. B. J. KOUWER. Dn volksvertegenwoordiging stemt, daarvan is de raad van Ministers ovortuigd, van harte iu met den innige» wensch dat dit, onder Gods zegen, tuoge strekken tot heil van de Koningin en Haar Huis en van het gansche Nederlandsche Volk. Onze Koningin. De Voorzitter en een groot aantal leden der Tweede Kamer van de rechterzijde en van de liberale en vrijzinnig-democratische partijen hebben kort na de blijde boodschap aau de Volksvertegenwoordiging, ten teeken van gcluk- wensch en belangstelling hun naam gesteld in het inschrijvingsboek, dat gewomlijk vanwege II. M. de Koningin en Z. K. H. deu Prins ia het paleis neergelegd is. Namens de vreemde gezanten, bracht de waar nemende deken van het corps diplomatique, de Belgische gezant baron Guillaume, langs dien weg de gevoelens van het corps over. De regeeriug richtte oik brieven aan de Eerste Kaner der Staten Generaal en aan de ho.age staatslichamen, houdende kennisgeving van het feit der hoopvolle verwachting. Met groote blijdschap is dit bericht door zeer velen vernomen en alle ongerustheid aangaande deu gezondheidstoestand van H. M. de Koningin is thans verdwenen. De hoop, dat de aloude Oranjestam zal blijven bestaan en voortbloeien is thans bij het Nederlandsche volk levendiger dan ooit. Tweede Kamer. Bij het in de Woensdag gehoudeü zitting voortgezet debat over de landbouwbegrootiug werd breedvoerig besproken het vraagstuk der arbeiders- en dat der ouderdomsverzekering en in afwachting daarvan de wensch geuitbe treffende voorziening in den nood van ouden van dagen. De heer Schaper betoogde dat deze oplossing 't spoedigst eu op de meest atdoonde wijze te bereiken is door directe afzonderlijke staats- pensioneering bijv. op 60-jarigen leeftijd. De heeren De Klerk en Eert stonden ook staatspensionneering voor. De heer De Visser wenschte spoedige in diening van een ontwerp tot verplichte ouder domsverzekering. Minister Talma betoogde dat ziekte-verzekering moet voorafgaan aan invaliditeits- en ouderdoms verzekering, om aldus te komen tot een behoor lijke onmisbare organisatie van het geheele verzekeringswezen. Benoemd tot verpleegster aan het Ziekenhuis te Groniugen mejuffrouw 'Auna P. Vercoutereu, tot heden als zoodanig werkzaam te Middelburg. OUD-VOSSEMEER. Aau de Commissie be noemd voor het onderzoek naar een mogelijke overbrugging van de rivier de Eendracht bij Tholen is van wege de gemeente een crëdiet verleeud ad t 10. in de voorloopige kosten van dat onderzoek. Elk jaar wordt alhier de „houtklump"om dezen tijd verkocht; deze bestaat uit de mutserds gemaakt van den snoei van de hoornen „van, Ambachtsheeren. Gewoonte is geworden, Armbesturen der drie kerkelijke gemeeuteujlelk honderd dier mutserds voor de armen cadeau krijgen. Vau de 100 stuks, bestemd voor db R. Kath. Armen, die gereserveerd lagen, werdjieze week circa de helft gestolen. Het kan waar moeilijk minder. Diusdagavoud gaf het Muziekgezelschap vau JSt. Philipslaud alhier een openbare uitvoering ten huize vau deu heer M. M. Rampaart. Muziekstukkeu ca voordrachten wisselden elkan der af. Naar ons werd medegeleeld was de opkomst niet zeer groot trouwens volgende week Diusiag geeft het Rederijkersgezelschap Eendracht alhier zelf een tooneelvoorstelliug, wat natuurlijk van invloed geweest is op het bezoek. POORTVLIET. In de Diusdag gehouden vergadering vau iugelandeu van het Watersèbap Poortvliet had de benoeming plaats vau ontvanger- griffier, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het bedanken vau deu heer E. C. VV. A. Geuze. De uitslag der stemmingen was alsvolgt Bij de le stemmiug werden uitgebracht 100 stemmen, waarvan op den heer W. Dronkers 44, op deu heer W. J. Boogaart 35 en op den heer J. C. Dalebout 21) stemmen, terwijl 1 briefje blanco werd ingeleverd. Alzoo geen volstrekte meerderheid. Bij de 2e vrije stemming verkreeg de heer Dronkers 47, de heer Bougaart 39 eu de heer Dalebout 14 stemmen. Alzoo moest herstemming plaats hebben tusschen de twee caudidaten, die de meeste stemmeu op zich vereenigd haddéu. Bij'die herstemming werden uitgebracht 91 stemmen, omdat ingevolge het reglement 9 stemmen hiel kou worden uitgebracht wegeus bloedverwant schap (met uea heer Boogaart.) De heer Droukers werd daarop gekozen met 58 stemmen tegen 33 op deu heer Boogaart. SCHERPENISSE. Diusdagvoormiddag 'ge raakten door een onvoorzieu geval aan den Langeweg de landbouwer L. Guiljam Az. inet ean wagen bespannen met twee paarden in de sloot. Door toegeschoten hulp werd zonder on- gelukken of eenige schade alles op het drpge gebracht. Bij gehouden collectie op Dinsdag jl. in de Ned Herv. Kerk alhier voor de zending op West-Java was de opbrengst f 15.30. THOLEN. Dinsdagavoud hield de vereenigiug //Door Oefening Volmaakter" haar eerste soirée in dit seizoen. Na opening met een woird van welkom van deu voorzitter van D. O. V den heer Kosters, werd dojr de rederijkerskamer //Cats" ten tooneele gevoerd het bekeude blijspel „Stoke brand" van R. Benedix. Op beslist verdienstelijke wijze werden de vaak zvare rollen vervuld, zoolat de aauwezigen vol lof waren over het ongekunstelde spel. Duidelijk kwamen de intriges uit, welke door Stokebrand worden gebruikt om oueenigheid le makeu tusschen haar dochter en haar schoon- zoou, zelfs de vrijage der keukeu meid eu den tuinknecht kan ze niet met rast laten. Teu slotte worden deze door een ouden huisvriend, oom Kegs, verijdeld en partijen weder tot el kander gebracht. Geen wonder, dat deze lastige schoonmama teu slotte het veld moet ruimen met haar kamenier, die blijkbaar al aardig in de „edele" kunst van haar meesteres is opgevoed. Niet weinig droeg de uitstekeude grimeering bij tot het succes, waardoor de heer E. Hamburg van Bergen op Zoom getoond heeft op dit gebied zijne sporen verdiend te hebben. De mede- spelenden waren, volgens veler verklaring, niet te herkennen. Een luid applaus volgde na elk bedrijf. Daarna werd nog een drietal voordrachten gehouden welke den lachlust vaak algemeen opwekten. Na afloop dankte de voorzitter, de leden voor wat zij dezen avond gepresteerd hadden en besloot met den wensch aau de heeren dat zij verschoond mochten blijven van een schoon moeder, zooals die heden ten tooneele was ge voerd, mocht hen znlks overkomen, dan raadde hij hun aan te handelen als Oom Kees, m.a.w. te trachten haar met een zacht lijntje de deur uit te krijgen. Luide instemming. Een geanimeerd bal hield danslustigen en toeschouwers nog lang bijeeD, zoodat allen in opgewekte stemming „vroeg in den morgen" huiswaarts keerden, voldaau over hetgeen zij genoten hadden. Zaterdag 11. had de heer A. van Tilbeurgh, met zijne echtgenoote van de markt te Tholen huiswaarts keerende, een zeer ernstig ongeluk kunnen overkomen, dat thans, behalve materiale schade aan het rijtuig, gelukkig atliep met eenige wonden aan de handen. Een jongen aan de Voorstad, zich vermakende met boogschieten, schijnt met een pijl het paard getroffen te hebben, waarop het dier een verbazenden sprong nam, neersloeg en waardoor de rijtuigboomen iu eens afknakten. Gelukkig dat de „strengeu" gespron gen waren, waardoor het paard direct in vliegenden vaart er vau door kon. De inzittenden wareu natuurlijk bij den val onzacht te recht ge komen. Een ernstige waarschuwing voor de baldadige jeugd I lu verband hiermede vestigen wij de aandacht op vorenstaande gemeente-publicatie. Dit schijn baar onschuldige spel is wel degelijk gevaarlijk, wat bovenvermeld ongeval duidelijk aantoont. Woensdagavond hield de heer Schuttevaer voor de afdeeling Tholen der Nederl. Tuin- bouwvereening zijn derde lezing over: „Het onderhouden van den boo ngaard". Ditmaal be- haudelde spr. op de hem eigen bevattelijke wijze, toegelicht met teekeningeu, het ontstaan, de voortwoekering en de bestrijding van verschillende ziekten, op vruchtboomeu en planten voorkomende en hoe die veeal veroorzaakt worden door in secten, voor welker verdelging, zooveel mogelijk, hij eenige middelen aan de hand deed. Hij verklaarde zich een beslist voorstander van de Bordeausche pap en keurde het gebruik van carboliueum in vele gevallen heslist af. De heer C. A. H. Wagtho, dankte als waarnemend voorzitter den heer Schuttevaet voor de nuttige wenken, ook thans weer gegeveu eu sloot de bijeenkomst met den wensch, elkander het volgend jaar in welstand te mogen weerzien. Eeiy eigenaardig geval doot zich voor iu de gemeente Leeuwarderadeel. Een vader gaf dezer dagen bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand een kind aan, als te ziju van het mannelijk geslacht. Toen hij terug kwam vertelde de baker hem, dat het eeu meisje was. Een rechterlijk vonnis zal nu noodig zijn otn de zaak weer ir. het reine te krijgen. Door Van den Bergh's Limited is ook voor 1909 een keurige Vitello"-uiaaudkalender ver spreid, bevattende 12 iu fijne kleurendruk bewerkte kunstplaatjes. De kalenders worden door bemiddeliug vau alle winkeliers, die //Vitello" verkoopen, aan de gebruikers van dit artikel aangeboden. Het zal den liefhebbers van wandelen eu natuurschoon zeker niet aaugenaam ziju, te ver nemen, dat op het bekende fort Rover tusschen Halstereu en Bergen op Zoom gelegen en ook bij de Tholenaars zoo goed bekend, weldra de Denneboomen gerooid zullen worden, dan zal dus deze mooie hoogte, met haar stille schilder achtige omgeving, rijzige dennen met metershooge adelaarsvareus er tusschen, geheel kaal daar liggen. Wordt dan verder de hoogte afgegraven, om de oude gracht te dempen, waarmee reeds vroeger een begin is gemaakt, dan is een der V»1 t> I schoonste wandelplaatsen tevens, in verband de geschiedenis onzer vroeger zoo sterke vesi uit historisch oogpunt van belang ten do opgeschreven. Omtrent den moord van Steinheil wt nog gemeld dat de ondervoorzitter van Fraosche Kamer genoemd wordt als degeen op den voor het drama een lange en heft woordenwisseling met schilder Steinheil en j schoonmoeder heeft gehad. Volgens somm Fransche bladeu moet men ter bevoegde zj eeI reeds lang weten hoe de vork in de steel maar de personen die er betrokken zijn, t zoo hoog staan, dat men huiverig is er aai beginnen. Te St.-Nicolaas brak brand uit in modemagezijn. Reeds waren de bewoners gevlij door een achterdeur, toen de dochter terugga 50^ om haar hondje te redden, dat nog thuis De vader liep ziju dochter na en ook de cocqidj eU' dant der gendarmerie wilde hem nal het meisje te redden doch de vader zoover vooruit, en de brand was zoo toegeuom dat de ^lam den commandant deu weg afsue Het meisje werd nog aan het venster van 2e verdieping gezien met eeu beddenlaken haar hand, roepende Helpt mij Nauweli was de leer buiten aan het venster gezet of plankenvloer zakte onder haar voeten weg zij verdween iu den vuurkolk. De vader niet meer gezien. Den vulgeuden ochtend vond men het kooide lijk van het meisje. Dat van den heeft men nog niet kunnen vinden. Te Pommeren is de meisjes-hoogere burgi school door gasoutploffing gedeeltelijk veruie De ontploffing gebeurde lang vóór de len begonnen, in den vroegen morgen, toen bediende met een ««brandende lamp iu een lokalen kwam, waar een sterke gastlucht hic De achtermuur van dat gedeelte van het schot gebouw werd geheel weggeslagen en wat er bl staan is zwaar beschadigd, zoodat de gehet vleugel opnieuw gebouwd zal moeten worden, den omtrek zijn in bijua alle huizen veifëterruit gesprongen. Het eenige slachtoffer van het ongeluk is knecht, die jammerlijk om het leven kwam. Nederland en Venezuela. De nieuwe Venezolaansche regeering heelt het sluit herroepen, dat de overlading le Willemstad voor Venezolaansche havens bestemde goederen bood. Deze maatregel is de voornaamste tactor in gespannen betrekkingen tusschen Nederland en Ven zuela geweest. Goedingelichte personen hier beschouwen herroeping als zoo goed als gelijk staande mot bylegging vanTiet geschjl tusschen de twee regöeringe Men maakt uit de Idatstë berichten uit Uaracaso dat aan de regeering van Castro een einde gekomen De val van Castro in Venezuela is voltooid de verijdeling van een samenspanning, om Gomez, vice-precident, te vermoorden. Sedert de tegen Castro gehouden betoogingen, er in code-schrill telegrafisch van gedachten gewisse tusschen Castro te Berlijn en zyn agent in Venezuel Een voornaam rechtsgeleerde heeft voor het hoo 'gerechtshof van Venezuela een akte van bescbuld ging opgemaakt, waarbij Castro medeplichtigheid de poging tot moord ten laatste gelegd wordt voorgesteld wordt, hem in staat van beschuldigio te stellen. Regeeriugsverklaring. De minister van buitenlandsche zaken Woensdagmiddag in de Tweede Kamer de vo geude mededeelmg gedaan z/Na de ontdekking van een complot tege het leven van den vice-president van Venezuel is een nieuw ministerie gevormd en ziju eenig vrienden vau den president Castro gevange genomen, „Den 21steu December heeft de fnngeereud president Gomez als vriendschapsbetuiging, i afwachting van nadere regeling door middel v gedelegeerden, gelast, de uitvoering van he decreet van 14 Mei te schorsen, vertrouwend dat Nederland de maritieme demonstratie in c Venezolaansche wateren ook schorst. „In afwachting van het herstel van het Vene zolaauscbe consulaat op Curagao is de Duitach consul gemachtigd, om uit te klaren." Nog wordt gemeld, dat de samenzweerders behalve Gomez, ook dr. Paul, den afgetredei minister van büiteuiaudscïie zaken, generaa Bapiista en een aantal andere hooggeplaatst» personen uit den weg hadden willen ruimett Na de inhechtenisneming van Castro's broede en Torres Cardenas, zijn de andere samen zweerders door Gomez' vrienden verdreven. De Kölnische Zeitung zegt, volgens de N R. Crt., dat men zich op grond van de ver schillende berichten wel de volgende voorstellioj van de gebeurtenissen in Venezuela kan maken Nadat president Castro de onmogelijkheid hat ingezien, om zich bij de dagelijks toenemeudi ontevredenheid nog langer op zijn post te haud haven en zijn ijzeren wil door ziju uieraaudoeuinj verzwakt was, heeft hij zijne ziekte als voor wendsel aangegrepen, om op een fatsoenlijk! manier uit het land, dat zijn heerschzuchtig» aard iu tallooze moeilijkheden had gewikkeld te verdwijnen. Reeds de omstandigheid, dal Castro als rijksbestuurder een man achterliet/

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2