BERICHT. Opgaven van Nieuwjaarswenschen, ""jkdvertentiên, enz., voor et volgend nummer, dat op Nieuwjaarsmorgen rerscliijtii, worden in gewacht uiterlijk lot londerdagnamiddag 30 December. No. 1230. Vrijdag 25 December 1908. Zes en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Vrede op aarde. El Publicatie». „H 0 L L A N D." EEN MILL10EN GULDEN. Iets over het oude kerkwezen van Tholen en de overige gemeenten van het eiland. ïei IERSE THOOLSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco nost fl 10. Voor het buitenland 90 cents. P?_—.1- slukken enz. worden alterli|k op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan t. T holen ol »66r DONPERPAGHIDDAG bij onzen medewerker te lorseko. UITGEVERAdvertentiën van 1 tot 4 regels 40 c-utsiedere regel meer in n rt m cents; groote letters naar plaatsruimte. J. ffl. G. PUT, Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts T holen. 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het is een eigenaardige tijd van Kerstmis tot Nieuwjaar. In deze dagen keeren velen terug naar de familiewouiug, waarvan de eischen van beroepsplicht of studie hen verwijderd hadden gehouden, leder beijvert zich, oin, indien't mo gelijk is, naar de plaats van gemeenschappelijken oorsprong weer te keeren en die schoon, want zij i en vriendschap NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tliolen maken bekend le. dat het register van inschrijving voor de lichting van de Nationale Militie van 1910 van de personen die in 1890 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie alle werkdagen, van den lsten tdt-en met den 3Isten Januari 1909, van des voor middags 91 uur; i. vestigen de aandacht van belanghebbenden op de volgende bepalingen van bovengenoemde wet Art. 13. Voor de militie jvordt ingeschreven le. Ieder minderjarig mannelijk Nederlander die binnen het Rijk, in het Duilsche Rijk ot in het Koninkrijk België verblyf hondt 2e. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in bet Duitsche Rijk ol in het Koninkrijk België woon plaats heefi 3e. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk in het Duitsche Rijk ol in het Koninkrijk België woonplaats heelt 4e. ieder, mannelijk ingezetene niet-Nederlander, hij op den 1 sten Januari van het jaar het 19e levensjaar was ingetreden. Art. 16. Hij, die volgens art 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij gemeeester en Wethouders der gemeente, waar rolgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven, tusschen den lsten en den 3lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hg het 18de levensjaar volbracht. Tholen, den 24den December, 1908. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. Bz Secretaris, H. J. LABAN. hereeniging zijn heerlijk doen steeds vrede, herleven. Kan men over 't algemeen zeggen, dat bet leven van den mensob samengeweven is uit verwachtingen, nooit misschien doet zich die overtuiging krachtiger gevoelen, dan in deze dagen, want wie kan aan de toekomst denken zonder verwachtingen, zonder weuschen die bij gaarne vervuld zag Hooger is de beteekenis van het feest, sedert bet gekozen werd om de herinnering, levendig te houden aan de komst van Hem, die van de edelste eigenschappen der menschelijke natuur de drager bij uitnemendheid was en ze heiligde door ze in de nauwst mogelijke betrekking te brengen tof'haar oorsprong en haar ideaal den Vader. Het Kerstfeest krijgt door die ge dachtenisviering een bisoudere, een verheven wijding; zij doet ons dieper gevoelen, wat het „Vrede op aarde" beteekent onalhankelijk van onze persoonlijke opvatting, aangaande het his torisch feit. Maar, hoe de meeningen ook ver schillen mogen, laten wij ze niet ifiisbruiken tot een oorzaak van scheiding op een feest, dat ons vrede en vereeniging predikt. Helaas, de geschiedenis leert ons, dat onder steeds uienwe beginselen en namen, de oude strijd wordt voortgezel, en velen wanhopen aan de verwezenlijking van het Kerstlied. Maar, wie de maatschappelijke toestanden nagaat, zal toch moeten erkennen, dat het „Vrede op aarde in steeds ruimer kringen wordt gehoord en be grepen. Och, wat schaadt de strijd over letter 'en geloofsbegrippen, als de geest van den gods dienst maar wortelt in de harten der meuschen, en huisgezin en maatschappij als één bezielende macht doordringt. Van het Kerstfeest moet steeds een licht uit gaan want er is altijd licht Er ziju steeds mensehen en gelukkig zijn er vele, die, al mogen zij door misschien te veel vertrouwen, teleur stelling ondervinden, en menige verwachting in rook zien opgaan, toch altijd weer nieuwe aankweeken, en dat niet alleen voor ziohzelvé, maar ook voor anderen. Zij zullen moedig en met blijdschap op hun levensweg voortwandelen, tevredenheid aankweeken, over kleinigheden heen stappen en, wat zij ook oudervinden, steeds in alles het goede trachten op te sporen. „Vrede op aarde", dat is in de eerste plaats, vrede in ons huisgezin, vrede onderling. Als geworpen; de zaden moeten gestrooid worden in de harten der kinderen, opdat ze ontkiemen en groeien in de harten der meuschen. Kerstmis-klokken luiden blij Kerstmislichteu zien we blinken Kerstmisgroeten hooren wij Overal met vreugd weerklinken. Liefde en vreê vervullen 't hart. Alle grieven thans vergeten Boven alles ruischt een zacht „Vrede op aarde ons allen tegen. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%., op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van ziju gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij FI.H. Agenten de H.H. C. M. VAN HUSSEL, te Tholen j P. M. v. d. EN DE, te Oud-V ossemeerJ. GELDER- BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUY8 te Zierikzee M?. LI. OELE te Goes. VIII. 't Is opmerkelijk, dat reeds in de Domein rekening van 1318 te St. Maartensdijk van 125 Gemeten land, den Abt van Middelburg aan komende, gesproken wordt. Ongetwijfeld was dat dezelfde eigendom, die laier gebleken is groot te zijn 125 Gemeten 46 Roeden, en die, ooi ons onbekende redenen eindelijk is overge dragen aan den Proost van Soetendale. Overigens beschikte het Kapittel, de kerk, de Diaconie en de Weesinricbting ook hier over vele vaste renten en inkomsten, waarvan die op de beide korenmolens drukkende, de voornaamste waren. Zoowel de pachter van den stadsmolen op de aansluiting van den scbeidings- dijk tusschen .de polders Molen en Slabbecoorne, als die van den landmolen in den Noord, was gebonden jaarlijks 17 zakken „armkoren" op te brengen, als hebbende de adellijke Heeren van St. Maartensdijk daarmede hunne panden allus bezwaard. Onder de merkwaardige renten van de kerk van St. Maartensdijk heeft men ook te rekenen, die gevestigd voor bet dagelijks doen branden van de kaarsen en do lamp op on voor de graf stede van Heer Flor is van Borssele en diens straks de kinderen de wereld ingaan, moeten zij uit den huiselijke» kring kracht en moed, J vrouw Oede vaii Bergendie van Evert van geloof eu hoop medenemeu. Stormen mogen dan De Burgemeester der gemeente Tliolen vestigt de aandacht ec op, dat het schieten met pijl en boog op do openbare straat door de jeogd de publieke veiligheid in gevaar brengt en dat derhalve Jeitan worden gepleegd welke strafbaar zijn. Onder verwgzing naar artikel 424 van bet Wetboek van Strafrecht roept hij bij deze den steun in var- de ingezetenen, vooral van ouders van kinderen by het nemen der maatregelen tegen de uitoefening van het gevaarlijke spel. Tholen, 24 Dec. 1908. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Eek POSTERIJEN. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Tholen brengt ter kennis dat den 2en Kerstdag het kantoor open zal zijn van 8Y29V2 voorm* en vaQ *°t uur nam* (Green wich). De posten loopen als op werkdagen, maar er wordt slechts eenmaal besteld. woeden, de strijd om 't leven bang worden, don kere en sombere dagen aanbreken zij zullen zich herinneren, die kinderen, hoe vader en moeder in hun tehuis de kracht om te leven telkens vernieuwden, en hoe zij door die kracht jong eu opgewekt bleven. Dit mag waarlijk wel eens herinnerd worden aan de kinderen van onzen tijd, zoo rijk aan levensoverspanning, levensverveling, levensver achting en levensmoeheid. Goede voornemens, 't scheppen van nieuwe, verjonging van oude idealen. Wat leent er zich beter toe dan het Kerstfeest Laten we trachten den vrede die in ons woont, te behouden, zij zal ons kracht geven, bij veel wat ontmoedigt om ons heen. Laten we bij 't luiden der Kerstklokken eens even onze gedachte bepalen bij al de droefheid en ellende, die we van nabij kennen, ook al ondervinden wij ze persoonlijk niet j dan zal voorzeker ons hart zachter gestemd worden en zullen we bereid zijn meer hulp te verleenëh, waar dit noodig is en onze naaste meer lief te hebben. Liefde en vrede, zij komen niet van buiteD, zij worden niet als een sluier over ons diens vrouw Margrieta Jans van Bergen voor twee Missen „ter weecke voor 't beylich niijsaulUaer"die van Adriaan van Steeland ten behoeve van den //Schoolmeester en den Sanghmeester" voor het zingen bij het Lof van Onze Lieve Vrouwe met de „Choralen" en de schoolkindi ren.Maar vooral ook trekt onze aandacht eene geldelijke bespreking van Heer Philips Cappoen, „om alle noene ten 12 uren de clocke te cleppen, ter eere van de Passie ons Heeren eeuwigh duerende", en de rente drukkende op den Noordpolder en geschonken door den Deken Jacob Foxen ten bedrage van 7 4 Q 8 gr. Vis. (2) De geestelijke had het „jus colla- tionis" daarvan opgedragen aan den Magistraat van St. Maartensdijk, die, tusschen tij'Is gansche- lijk van inzicht veranderd, het bedrag daarvan heeft verstrekt eerst aan Adriaan Sgmons, daarna aan Petrus Doornickten behoeve van de studie zijner zonen Anllionie en Jacob gedurende twaalf jaar en eindelijk aan Esdras Vlasman predikant van Yerseke, insgelijks voor de opleiding vau diens beide zonen. Na 1665 greep geenerlei uitkeering daarvan meer plaats. Aan deze schenkingen werden in later dagen geen groote bedragen meer toegevoegd. Toch vindt men nog eene gift van belang onder de Hervor ming vermeld, namelijk die van den Drosaard mr. Cornelis Liensoverleden in 1636, die met zijne echtgeDoote Eleonora Whala'mbij testementaire dispositie aan de kerk heeft gelegateerd eene jaarlijksche erfelijke rente van honderd Carolns Guldens. 't Is niet met juistheid te zeggen, wanneer de geestelijkheid deze gemeente heeft verlaten. Werd in 1576 nog zeker bedrag aan den Pastoor afgedragen voor het aanschaffen van „Misbrooblh", en hadden alstoeu zoowel op St. Bartholomeus- dag, als op St. Thomasavond ook de jaargetijden", voor Vrouw Oede van Bergen en haar gemaal Floris van Borssele nog plaats gehad, in het jaar daarop volgende, in 1577, schijnen de voor een en ander bestemde gelden, waaronder ook die voor „het eeuwigh duerende jaergetijde" Van Philips van Boiirgondie niet meer te zijn uitge reikt eu predikten de Minderbroeders van Bergen op Zoom op goeden Vrijdag voor het laatst de Passie. Kort daarna werd de kerk voor de tweede maal geplunderdvoor het eerst had dit plaats gehad iu 1571. St. Maarteusdijk had in 1585 naar het schijnt nog geen vasteu predikant. Eu toch heeft de Hervorming zich ook hier vroeg gevestigd. Reeds uit bescheiden van 5 December 1565 verneemt men, dat de SchepeDeubank geroepen was uit spraak te doen in zake den eisch van den Baljuw Jkhr. Hendrik van Baexentegen MayeCooman, Jobs weduwe, omdat deze vrouw nevens haar „backoven" een buur of schuur getimmerd en verhuurd had „ten behoeve van de uyieuwe Predicatie". De schuur was gebouwd zonder „coosent vau den Heer" op grond van de „stadsvest". De vrouw werd gedwongen of het bakkersbedrijf te staken, óf de huurders van de schuur het prediken daarin te verbieden. Nog vóór het vonnis was uitgesproken hadden echter Dignus JanssenLieven Crynsen, en Maerlen Ingeisen voor de schepenenbank ver klaard Maye CoomanJobs weduwe te zullen vrijwaren van alle ko ten, als gevolg van dit proces. Deze lieden, ongetwijfeld voorstandera van de „uyeuwe Predicatie", wareu nogal mannen vaa invloed. Dignus Janssen was in 1565 eu Lieven Crynsen iu 1566 Schepen van St. Maartensdijk. Eerstgenoemde komt ook voor als St. Jansmeester en H. Geestmeester, en tegelijk met Hendrik Boogaartook als St. Maartensmeester of mede opziener, vader of beheerder van het Godshuis vau St. Maarten of zoogenaamde Kapoenhof. Wat verder de prediking betreft, het schijnt dat door Bartholomeus van den Iloucke eenigen tijd de kerkdienst is waargenomen, doch deze heeft, en naar het voorkomt, op minder eervolle wijze, de gemeente moeten verlaten. Gerardi Pavlide predikant van Scherpenisse, was, zooals wij reeds opmerkten, ook belast met „de-herder- iijeke sorgh" van deze gemeente. Wel had de Classis vau Tholen reeds pogingen aangewend, om tot het beroepen van een „eygen leeraar" over te gaan, doch hieraan gaf men eerst in 1586 gevolg. Het gelakte de gemeente haar uitgebracht beroep aangenomen te zien. Johannes de Prineeblijkens overgelegde attes tatie komende van Brussel, was de eerste predi kant, die zich in de gemeente vestigde -en daarin werkzaaui bleef lot in 1591 De kerk van Haastreo'uf af St. Maartensdijk maakte weleer deel uit van hél Dekenaat vau Zuicl-Bevelaud zij was gewijd aan St. Maarten, den Bisschop van Tours en ook deze omstan digheid droeg er zonder t wij Li. toe bij tot do verandering van de benaming der Eu had men aan deze zijde van den stroom aL te doen met den St. Maartensdijk, aan den overkant vau het water, langs Westkerke, trof men den ouden St. Adriaansdijk aan. Ook deze kerk bezweek door den storm, die over haar was losgebroken. Reels in 1571, na de eerste beelden breking, bracht men hare sieraden in veiligheid. Men borg die in een daarvoor opzettelijk vervaardigde kist, die met De Molen in den Noordpolder is 1 September 1717 omgewaaid. Hij werd niet meer lierbonwd. (a) Philips Cappoen was vermoedelijk de geestelijke van het Godshuis van St. Maarten, dat Daar hem als het Kapoenhol stond bekend.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1