li Van Heel d' Co. De gouden Staven. van Zaterdag 19 December 1908. Tweede Blad. MERGEL. FEÜILLETOH. De Thoolsche Map C. LABAN, Tholen, geven van orgelles en het Stemmen van piano's. Naast voeding, nog iets anders. Hoe ver kan men gaan? Prijs slechts 10 cent. Ierseksche en Thoolsche Courant Aan vele land- en tuinbouwers is de naam je meststof zelfs onbekend, toch is het ibruik van mergel de laatste jaren toegenomen zal zeker nog meer toenemen, nn de goede, ikwijls voortreffelijke werking daarvan blijkt, fij willen er daarom een en ander van mededeelen. 'gel wordt niet kunstmatig gefabriceerd, te laar ontstaat in de natuur, is een innige ver- 5 inding van koolzure kalk met klei, leem of ind. Het kalkgebalte bepaalt in hoofdzaak de IVlaarde der mergel, de koolzure kalk, welke er zeer fijn verdeelden toestand in voorkomt, lergellagen worden door aard boringen opgespoord, worden aangetroffen op bet diliviuin, in hooge, roeger kalkhoudende gronden. Daar, waar grondwater dus niet hoog staat, kon de alk met het regenwater naar den ondergrond orden afgevoerd het regen water trof koolzuur in in den boden en werd koolzuurhoudend en dat koolzuurhoudende water werd de koolzure li ilk opgelost en meegevoerd. In de benedenlagen srloor het water zijn koolzuur, de kalk kon niet opgelost blijven, werd dus vrij en in J iterst fijn verdeelden toestand afgezet. Dit is mergel, welke nu weer naar boven wordt lald teneinde onze gronden te verbeteren, lehalve kalk, klei en zand kunnen er in voor omen humnsdeelen, ijzeroxyde en phosphorzure alk, vandaar dat de kleur niet bepaald wit, iaar ook donkergekleurd, zelfs zwart, bruin en jod kan zijn. Uit bovenstaande blijkt, dat mergel speciaal s kalkbemesting kan dienen en dit is bepaal- ilijk op hooge, humus-arme gronden het geval, leoogt men met de kalk-aanwending in de eerste laats een ontzurende werking van den bodem, ra snel verteren van plantendeelen, van plag of en, jde, dan gebmike men de bijtende kalk. Waar et echter te doen is om kalk als voedingsstof te voeren de ontkalking van den bodem, «u|relke door een kaïnit-bemesting zeer wordt evorderd, tegen te gaan de structuur van den rond te verbeteren, zonder dezen echter al te oreus te maken waar men een snelle vertering an den humus wil voorkomen en eveneens, aoveel mogelijk, een uitloging van de voedings- iolten, daar is de mergel op haar plaats en srdient de voorkeur boven de gebluschte kalk werkt langzamer, minder fel dan de laatste houdt hel plantenvoedsel vast. Bovendien isrkt zij entend d. w. z. is bevorderlijk aan et bestaan en de ontwikkeling van allerlei lacteriën, welke de vruchtbaarheid van onze kkers verhoogen, ja, voor het welslagen van een ;ewas dikwijls onmisbaar zijn, terwijl de gewono alk, zooals de ervaring heeft geleerd, vaak min if meer vernietigend op dat bacterieleven inwerkt. De superioriteit der mergel is bij verschillende proeven in de praktijk bevestigd. fan zoodanige proeven, in ons land genomen, ons weinig bekend. Een enkel voorbeeld 'inde hier vermelding. Te Veldhoek bij Heino, pp lichten zandgrond, werd in 1903 een kool- apenveld aangelegdmen strooide, behalve de iverige meststoffen, ter vergelijking kalk en d uit. Het resultaat was, dat het perceel gj net kalk per HA. opleverde 73900 KG., dat roet mergel 77140 KG. In Duitschlaod nam nen vele proeven, waarvan de uitkomsten even- sns spraken ten gunste der mergel. Bij een iroef met aardappelen b.v., in 1903, oogstte men lan 6 veldjes per HA. met kalk 12950 KG. 12905 9815 8750 8300 11250 met kalkmergel. 13125. 15250. 9910. 9000. 8400. 10500. Alleen op het laatste veld gaf dus de kalk een hooger beschot., op de overige de mergel. \an meerdere proeven kau men de uitkomsten lezen in het onlangs verschenen boekje „Kalk- mergeV\ door de firma Hulshof en Co. te Arnhem kosteloos verkrijgbaar gesteld. In het volgend artikel deelen wij een en ander uit eigen er varing mee. C. B. Het doel der bemesting is natuurlijk in de eerste plaats voedingsstoffen voor de plant in den bodem te brengen. Dit is echter niet het eenige doel. Vaak wil men nog iets anders be reiken. Men wil invloed uitoefenen op de structuur van den grond, op zijn scheikundigen toestand, op den organischen toestand, welke laatste beïn vloed wordt door tal van microörgauismen, die zich in deu grond bevinden. Deze werking van sommige kunstmeststoffen laten wij ze indirecte werking noemen merken wij in de eerste plaats op bij de ruwe kalizouten. Zij wordt ver oorzaakt door de zich daarin bevindende neven- zouten, b.v. door het chloormagnesium, het chloor natrium, enz. Er was een tijd, dat men meende, dat het chloor veel nadeel aan de planten deed, een bijtende werking er op uitoefende. Voor deze meening had men geen anderen grond, dan den ongunstigen uitslag van eenige proeven in water, waarin enkele chloorzouten waren opgelost. Op den akker heeft men van het chloormagnesium vaak een bepaald gunstigen invloed waargenomen, vooral voor de ontwikkeling der halmgewassen. Hetzelfde is het geval ten opzichte van het chloornatrium of keukenzout, waarvan het reeds vroeger bekend was, dat het bij de granen de volkomen ontwikkeling der korrels bevordert en tegelijk het rijpen bespoedigt. In de laatste jaren hebben vooral Paul Wagner en Maercker, en na deze Prof. Schneidewind door nauwkeurige proeven den gunstigen invloed van de in de ruwe kalizouten aanwezige uevenzouten vooral van het keukenzout en het chloormagnesium aangetoond. De kalibemesting werkt niet alleen bij kalirijke, maar ook bij kaliarme meermalen gunstig. Bij de aan kali betrekkelijk arme halmgevassen heeft men vaak gunstige gevolgen waargenomen. Ook vlas heeft onder den invloed dezer zouten eeuigszins grootere en betere oogsten gegeven. Vooral echter is hun invloed merkbaar bij die gewassen, welke een gemiddelde hoeveelheid kali bevatten, dus op weiden, op klavergewassen, op groen voedergewassen, enz. Het is daarbij echter wenschelijk, dat de grond eenigszins los is en genoegzaam water doorlaat. Dat de kali zouten verder op den groei der erwten inwerken, is eveneens door proeven gebleken. Echter ver toonde zich hierbij niet, evenals bij de zomer- halmgewassen, een bespoediging van het rijp worden, doch integendeel werd het geheele bloei en groeitijdperk verlengd, wat voor dit gewas, met het oog op het rijpen van alle peulen, zeker gewenscht is. Wat de bemesting der suikerbeiten betreft, zegt Dr. Wolf, dat op velden, die rijk ziju aan „uematoien" en die das zoogenaamde „bietenmoeheid" vertoonen, ecu kaïnitbemesting gunstig schijnt te werken. De bieten moeheid, die zich bijna overal na langdurigen bietenverbouw vertoont, wordt voornamelijk door dierlijke para sieten (de nematoden) direct of indirect veroor zaakt. Geheel te overwiuneu is zij slechts door gedurende eenige jaren een ander gewas te ver bouwen en daarbij door krachtige bemesting, bij jaarlijkschen tcevoer van kalizouten, opdat de bodem tot in diepere lagen met werkzaam planten voedsel verrijkt worde. Hieruit ziet men dus, dat het kaïuit, enz., behalve als direct planten voedsel, ook nog uit een ander oogpunt groot nut in den grond doet. Naar het Fransch De fabriek ging tamelijk onder de leiding teü Augustiue, geholpen door den ouden meester knecht. Men mocht voor het oogenblik al niet meer verwachten, maar dat nam niet weg, dat de inkomsten beduidend waren gedaald. Het noodige geld voor de proeven van Martial was in geen val disponibel. Niets hinderde Augustiue meer dan juist dat laatste. Ze deelde met haar vader het gevoel van bewondering voor haar broeder en zijn werk, en hoewel ze daarover niet met elkaar hadden gesproken, wisten ze toch heel goed wat ze ieder voor zich daaromtrent dachten. Dien ochtend, toen hij zich naar zijn laborato rium begaf gevoelde Martial een zekere gewetens- //Hoever men met een bemesting kan gaan," is een voorname kwestie. Het is niet de vraag bij de bemesting der verschillende gewassen, hoeveel men moet geven, om een fatsoenlijken oogst te behalen, maar wel, hoeveel kunstmest men nog mag en kan geven om winst te be halen, Zoolang men na aftrek van alle bemestings- kosten nog winst maakt, d.w.z. de vorige winst vergroot, zoo lang kan ook de vorige hoeveelheid //bemesting" vermeerderd worden, totdat men aan een maximum gekomen is. Het is daarom zaak, in dien geest proeven te doen. Wanneer met 500 K.G. kaïuit een zekere winst behaald is, blijve men niet 500 K.G. geven, doch dan geeft men een volgende maal aan hetzelfde gewas op een ander stuk land 600 of 800 K.G. Heeft men met 1000 K.G. kaïnit een zuivere winst behaald, dan probeere men, of men een volgend jaar niet kan gaan tot 1200, 1400, 1500 K.G. per Hectare enz. Vooral op veel kalivragende gewassen, b.v. op mangelbieten, is het in den laatsten tijd vaak gebeurd, dat men met 1500 K.G. kaïnit aanzienlijk hoogere winsten maakte dan met J 000 K.G. (Men leze hierover ook het boekje van den heer H. W. Roes. Bemesting op Zandgrond, uitgegeven van wege den Boerenbond te Deurne (N.B.) Het is nooit met juistheid te zeggen, hoeveel van zekere voedingsstof een'land noodig heeft, zeker niet als men niet door ervaring op de hoogte is van den bemestingstoestand van den bodem. Daarenboven moet men natuurlijk reke ning houden met het gewas, dat men verbouwt en de soort van den grond. Doch bij benadering kan men, als men met bovengenoemde factoren bekend is, wel zeggen, hoeveel kali, enz. de grond behoeft. Daarom moet elke landbouwer van zijn bemesting in achtereenvolgende jaren nota houden. Zoodoende komt hij wel tot een maximum, dat hij nog geven kan en weet hij das, hoever hij kan gaan. Het volgende snel werkeade middel tegen verkoudheid door dr. Kohier aanbevoleu, is ge makkelijk eens te probeeren. Een theelepel kamferpoeder doet men in een kom, vult die half vol met kokend water, en beïekt die met een kegelvormigen papieren zak, waarvan men de punt afscheurt in dier voege, dat men er gemakkelijk den neus doorheen kan steken. Nu ademt uien 10 k 15 minuten achter een de warme kamferhoudende waterdampen doér den neus in en herhaalt dit 4 k 5 uur later. Volgens dr. K. zal zelfs de hardnekkigste verkoudheid door een driemaal herhaald inademen genezen gewoonlijk is één inademing voldoende, wanneer deze juist wordt toegepast, en men zich niet door de minder aangename gewaarwording, die de kamferdamp in neus- en keelholte te weegbrengt, laat afschrikken. De warme dampen bewerken overvloedige afscheidingen van het neus- en keelslijmvlies. Het middel heeft o. i. boven andere de voorkeur, omdat het goedkoop en gemakkelijk toe te passen is. knaging, dat hij aan de oplossing van het ge heim zooveel tijd bad opgeofferd. Hij bracht er eenige uren door met het herhalen van oude proeven en het nemen van nieuwe. Een zekere koortsachtige gejaagdheid greep hem aan, hij vergat den tijd en den toestand van het oogen blik. Maar opeens kwam hij tot de ontdekking, dat hij een nieuw toestel noodig had, dat eenige honderden francs zou moeten kosten, en een gevoel van groote neerslachtigheid maakte zich van hem meester. „Een paar honderd francs en, als we wat verder zijn, misschien een paar duizend. O, arme vader, als ge me kondl gadeslaan Op dat oogenblik kwam de dienstbode van mevr. Thélen zeggen, dat Jeau Chevrot was ge komen. Martial ging naar het salon. Al dadelijk viel het hem op, dat Jean er anders uitzag dan gewoonlijk, dat er iets was dat hem hinderde. Hij vermeed bijna om met Augustine te spreken en richtte bij voorkeur het woord tot mevr. Thélen. Toen hij Martial zag, schrikte hij op, terstond begrijpende, dat Kassiers, Commissionnairs in Effecten, CORRESPONDENTSCHAP NEDERLANDSCHE BANK. T HOL EN, ST. MAARTENSDIJK. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten Het verzilveren van coupons. Vreemde Bank- en Muntspecie tot voordee- lige koersen. Het verschaffen van Reiswissels. Nemen gelden a déposito met eene rente vergoeding van 2V2 a SV, Kantoor Tholkn Zaterdags bij de Wed. C. BAL Logement Zeeland. Donderdags te St. Maartensdijk bij Z. DE RUITER. 4899 Een appel met petroleum in de kachel. Wat de gevolgen zijn. zijn vriend het tot een verklariug zou doen komen. Maar hij had niet veel tijd tot nadenken, want Martial begon dadelijk met hem een vraag te stellen „Zeg ons eens ronduitheb je wat met je vader gehad, Jean Jean was niet op zijn gemak. Hij behoorde tot die soort menschen, die de quaesties liever door den tijd laten ontwarren dan dat zij worden gedwongen om een spoedige beslissing te nemen. Maar ziju achting voor Martial deed hem zijn gevoel van verlegenheid bedwingen en hij ant woordde //Is het wel de moeite waard daarover te spreken Wat maakt het uit of er wat tusschen mijn vader en mij is, als mijn gevoelens jegens n allen maar niet veranderen Is het niet beter om sommige dingen maar te verzwijgen Laat dus de onaangenaamheden, die ik heb, voor u geen reden tot droefheid zijn". z/Je vergeet, Jean, dat het ongeluk, waarin we door den dood van onzen vader zijn gedompeld, ons voor sommige dingen bizonder gevoelig doet zijn. Onze familie heeft er recht op, dat onze vrienden ons hun sympathie ten volle schenken, Onze verslaggever meldt ons uit Gennep (L.). Het zoontje van de Wed. H. HERMENS aldaar, oud 8 jaar, die aan het spelen was, wilde eens een allernieuwst spelletje bedenken. Hij begoot een appel met petroleum en wierp die in de brandende kachel. De vlam, die daarop volgde, pakte den kleinen Albert beet, zoodat het vel in een oogwenk van den jongen zijn gezicht, armen en handen af- ;ebrand was. De moeder, die niet thuis was, hoorde bg haar thuiskomst vreeselijk gillen. Zg had de egenwoordigheid van geest den jongen de brandende kleeren van het lichaam te rukken, daardoor bleef hg in het leven, doch hij wa9 overdekt met brand wonden. Het was erg om den jongen aan te zien zoo was hij misvormd door de vlammen. Ik dorst niet naar bed te gaan, zoo bang was ik voor mgn jongen, zeide Mej. Hermens tot onzen verslaggever. Eene buurvrouw ried mij aan den jongen met KLOOSTERBALSEM in te smeren. Ik liet direct bij den winkelier Jetten van Dijk een potje halen en smeerde al de verbrande plekken met Klooster balsem in. Dit verzachtte hem zeer veel en gaandeweg enas hij. Ik gebruikte nog een potje en na het ebruik daarvan was hij volkomen genezen. Ik was er eerst nog erg bevreesd voor, dat hij litteekens zou overhouden, doch geen lïtteekentje is er meer te zien. De Kloosterbalsem is een wondermiddel en u moogt in het belang van andere lijdenden mgne verklaring publiceeren. De Kloostèrbalsem Klooster Sancta Paub geneest oude en nieuwe wondenbrand- en snij wonden rheumatiekrheumalische Zenuw-pijnenJicht, PodagraIschiaskneuzingenstramheid in de ledematenverstuikingenlendenpijnpijn in den rug spierverrekkingenAambeien (zoowel bloedende als andere) winterhanden en wintervoeten. Prgs per pot van 20 gram 35 ct. van 50 gram 75 ct. en van 100 gram f 1,20. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Let op! Alleen de echte Kloosterbalsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. AKKER, Rotterdam voorkomt; alle andere is namaak^ de namaak geneest nooit. Verkrijgbaar bij: J. GROENEWEGE te Tholen A. M. STEKETEE te Ierseke, J. POLEY te Kruiningen, Jacob Gaakeer te Stavenisse, A. Paapi te St. Annaland, J. M. de Graaf en L. v. d. Werfl te Oud-Vosseraeer, C. van Splunter te St. Maartensdijk J. Muller te Scherpenisse, J. M. Pape te Poortvliet en bg de meeste Apothekers en Drogisten. bevat 12 VEL GELINIEERD POSTPAPIER goede qualiteit eu 12 ONDOORZICHTIGE ENVELOPPEN. Voorhanden bij J. M. C. POT. beveelt zich aan tot het ea niet ten deele. We mogen niet toestaan, dat er een schaduw tusschen ons is, we vragen het meest volledig vertrouwen. Wees er van overtuigd, dat het voor Augustine erger is dan je geheel te verliezen, dat ze je zou behouden, geheel en al anders geworden. Als men iemaud liefheeft, dan ziet men tegelijk in dien persoon een zeker ideaal, dat is de rechtvaardiging van de liefde, welke anders niets zon ziju dan een schandelijk egoïsme. Spreek dus vrij uit, zeg ons wat je hindert, we zijn bereid oui alles te hooren". Aldus aangesproken, durfde Jean niet langer weerstand bieden. „Beste Martial", zei hij, #ik herhaal, dat het beter was geweest om den tijd zijn gang te laten gaan. Heel wat, dat scherp en ruw is, wordt door den tijd afgesleten, maar ik wil me tegen je opvatting niet verzetten. Het is waar, er is iets dat me hindert, dat me berooft van het geluk om lief te hebben zoo alt. ik dat wensch. Onze vereeniging werd bedreigd, Augus tine, en ziedaar de reden, waarom ik je ontweek ik achtte het verkeerd om een illusie bij je te doen bestaan, welke ik wellicht niet kan ver wezenlijken, en toch wilde ik je niet bedroeven,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 5