Gemengd Nieuws. V ISSCHEKIJ. Burgerlijke Stand. houden der aarde-, rijs- kraai- en steenglooiïng- werken. Sluipen en peilingen worden geraamd op f 1542.645. De buitengewone werken en het verhoogen en verzwaren van een gedeelte zeedijk met het aanbrengen van een binneuberm, ter lengte van 450 Moter, waardoor de dijk gebracht wordt op 4,65 M. boven hoogwater. De kosten daarvan worden geraamd op f 12546,83. IERSEKE. Woensdagnamiddag zal een gratis voorstelling voor kinderen gegeven worden door een vreemd gezelschap in het hotel Joosse. Woensdag der vorige week gingen op de veeladingsplaats van het station Kruiningen twee paarden voor een wagen gespannen van een Ierseksch landbouwer op hol. Alles liep gelukkig goed af. De knecht sprong tijdig van den wagen en de paarden werden op den Zanddijk opge vangen. De wagen was nog al beschadigd. Den volgenden morgen had een ongeval plaats, dat nog critieker aanzien bad. Weer ging een span paarden aan hetzelfde station op hol en kwam hij den boom aan den overweg, die gelukkig gesloten was. Doch de paarden sprongen over den boom, juist toen een sneltrein dichtbij was. Maar deze kon nog gewaarschuwd worden en remmen, maar kwam toch aan den overweg, toen de paarden den sprong deden. Hoewel een der paarden nog den kop aan een loopplank stootte, bleven toch ongelukken achter wege. De mazelen heerschen hier zoo hevig, dat van de scholen ,de twee laagste klassen bijna geheel ontvolkt zijn. OUD-VOSSEMEER. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de melkverkoopers zich solidair verklaarden in zake verhooging van den prijs, moet thans bericht worden, dat deze maatregel Maandag 1.1. toegepast, reeds den volgenden dag bleek schipbreuk te lijden, daar de meestee weer, nadat van de zijde van de afnemers erg gemopperd werd, eu klanten zich naar andere melkverkoopers begaven, die op oude conditie leverden, eveneens tegen 7 cent per L. melk bezorgden. Tuu slotte schijnen allen weer zoo te verkoopen. In de laatstgehouden gemeenteraadszitting alhier is besloten, onder eenige bepaalde voor waarden, tot den verkoop van den Noordelijken kerkvleugel van de Ned. Herv. Gemeenteverder werd besloten tot het aangaan eener geldleening ad f 4200. ten behoeve der uitgevoerde werken aan haven en kaden. Herbenoemd werden tot voorzitter van het Weezen-Armbestuur de heer W. H. van Gorsel en lot lid de heer C. A. Gunst. Door het Dagelijksch Bestuur dezer ge meente is tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als Onder-brandmeester aan den heer Jb. van Hielr, die daarom verzacht had. SP. MAARTENSDIJK, In de Raadsver gadering van Dinsdag 15 Dec. werd met 4 tegen 3 stemmen besloten, een gedeelte van het Verloren Kot aan den publieken dienst te onttrekken, teneinde dit te kunnen afstaan tot het bouwen van één woning. De voorzitter deelde mede, dat het college van Burgemeester eu Wethouders tegen deze vergunning was, en bij de inzending van het besluit tevens bezwaren zou indienen bij Gedep. Staten. Met algemeene stemmen werd aan den smid A. A. Bentschap Knook 5 M2. grond afgestaan tegen een som van f 12,50, teneinde op dien grond een smidsstal op te stellen. Afwijzend werd beschikt op een adres van onderwijzers met meer dan 25 dienstjaren, houdende verzoek om verhooging hunner jaar wedde. Met algemeene stemmen werd besloten tot een wijziging der politie-verordening, in dien zin, dat aan art. 18 wordt toegevoegd de be paling dat kooplui, die Donderdags vee aan- voeren om te markten, daarvan schriftelijk kennis moeten geven aan den Burgemeester, opdat deze in de gelegenheid zij, de benoodigde palen te doen slaan en de touwen te doen spannen. Tot leden van het Weezen Armbestuur werden herbenoemd de heeren G. C. de Wilde eu J. Brouw, die met 31 Dec. a.s. aan de beurt van aftreding waren. Op een verzoek vau de wed. M. P. Polder man tot afkoop eener erfpacht ten behoeve der gemeente, groot f 18,555, werd met algemeene stemmen besloten, daaraan te voldoen, tegen den penning XXV. Wegens verschillende diensten van technischen aard, bewezen door den waterbouwkundige B. J. van Oost, werd op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen een gratificatie toe gekend van f 25, Ofschoon deze zaak reeds in een vorige ver gadering was besproken en alstoen welwillend opgenomen, werd, naar aanleiding van een ver zoekschrift van het Groene Kruis, thaus definitief en wel met algemeene stemmen besloten, een Nortonpomp te plaatsen, indien geschikte plaats daarvoor kan gevonden worden. POORTVLIET. In de Gemeenteraadszitting van Maandag jl. werd tot regent van het Weezen Armbestuur herbenoemd de heer P. Daane van Stapele, oud burgemeester, benoemd tot regent van genoemd Bestuur, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Johs. Bevelander, de heer M. A. Geuze en tot voorzitter de heer J. A.van Nieuwenhuijzeu. Aan den beer G. J. de Graaff werd op zijn rerzoek eervol ontslag verleend als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorts werd benoemd als Ambtenaar van den Burgelijken Stand in de vacature van wijlen den heer Johs. Bevelander de heer J. A. van Nieuwenhuijzen en in de plaats van den heer G. J. de Graaff, de heer M. A. Geuze. Tot zetter ter voorziening in de vacature van wijlen de heer Johs. Bevelander werden voorgedragen de heeren C. Th. de Rijke en Clir. P. van der Slikke. Daarna werd vast gesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. STAVENISSE. In de vacature van wijten den heer L. J. Dorst is door notabelen benoemd als kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente de heer A. C. van Zorge, terwijl de heeren D. D. de Rijke en J. de Vos zijn herbenoemd resp. als ouderling eu als diaken. THOLEN. Deelden wij in ons vorig nummer fmede, dat de Commissie tol leniging van armoede en wering van bedelarij voornemens is, binnen enkele dagen hare lijsten om bijdragen bij de ingezetenen aan te bieden, ook de Spjscommissie zal met hetzelfde doel weldra een beroep doen op den liefdadigheidszin vooral van gegoeden en gefortuneerden. Verleden jaar was hare kas toereikend voor de bedeeliug van warm voedsel, daarom werden toen geen lijsten aangebodeni thaus echter is de kas uitgeput en, wil nu ook deze instelling haar loffelijke taak van liefde en toewijding als te voren kunnen vervullen, dan behoeft zij daarvoor den krachtigeu steun van allen, die kunnen bijdragen, om de armoede in menig gezin te verzachten. Eu wij twijfelen niet of het zal haar ook ditmaal hieraan niet ontbreken Op de drijfjachteu, Dinsdag en Woensdag 11. gehouden door Jhr. J. van Vredeuburch in diens jacht ouder Poortvliet, werden door een lOtal heeren geschoten 229 hazen en 19 patrijzen, waarvan op de eersten dag 111 hazen en 10 patrijzen. Dit mag een respectabel getal genoemd worden, daar toch over het algemeen de drijfjachteu niet meevallen. Iu de 15 December alhier gehouden ver gadering van de Schietvereeuigiog „Koningin Wilhelmina" eu van de afdceling Tholen „Volksweerbaarheid" waren aanwezig 5 bestuurs- en 7 gewone leden. Als commissaris werd gekozen de heer A. M. Geluk, G.C.Mz. en herkozen wegens perio dieke aftreding, de hh. J. Hekkert, voorz., W. J. Wolff, secret. F. Naerebout, penningm. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering van „Volksweerbaarheid" te Utrecht werd be noemd de voorzitter en tot diens plaatsvervanger de secretaris. Nadat de secretaris schriftelijk verslag had uitgebracht, als afgevaardigde, van de te Mid del burg gehouden vergadering van deu Zeeuwschen Schietbond, op 28 Nov. 1.1., werden eenige mededeelingen gedaan omtrent den op 30 Januari 1909 te houden provincialen Schietwed strijd waarvoor aan de Schietvereeniging een rijkssubsidie is toegekend. Op Zaterdag 19 Dec. zal in de Bewaarschool een huishoudelijke wedstrijd plaats hebbeu. Ten slotte deelde de voorz. mede dat het bestuur tot heden nog niet geslaagd is in het aanleggen van een schietbaan en de oefeningen dus nog in de bewaarschool zulten gehouden worden. Aan den bondskorpsstrijd en den korpsstrijd zullen de 5 beste schutters van deze afdeeliug deelnemen. De Visschersvereenigiug „Helpt Elkander" alhier ontving dezer dagen van H. M. de Koningin-Moeder een gift ad f 50. Deze week is weer een inbraak bij de vele in Noord-Brabant te boeken. Nu werd bij W. G. aan den Wonwschen weg onder Bergen op Zoom de slag geslagen. Daar werd uil een vertrek waar 5 personen sliepen, een kist met een bedrag van ongeveer f 190 gestolen. De daders natuurlijk onbekend, ondanks de nasporin- geu der politie. Alleen de ledige kist is terug gevonden. Woensdagavond werd tusschen Horst en Venlo door een goederentreiu een meisje over reden. Bij onderzoek bleek ze overleden te zijn. Te Zaodvoort heeft een hevige brand gewoed. Een villa staande beoosten den Zandvoortscheu tol, geraakte in brand en door deu hevigen wind tastten de vlammen nog twee andere, in de nabijheid staande villas aan, alle drie braudden geheel uit, gelukkig zijn geen menschenlevens te betreuren. In vele plaatsen van Friesland zijn de werkloozen aan t mollen vangen, hetgeen een loonend daggeld geeft, daar voor elk mollenvelletje 7 ct. betaald wordt. Sommigen zijn er zeer handig in en vangen daags van 10 tot 20 stuks. In de suikerfabriek Si. Antoine te Ouden- bosch had Woensdag een treurig ongeluk plaats. Een werkman wilde een bout aan een der voor- warmers vastdraaien. De bout brak, zoodat het kokende sap uit den voorwarmer stroomde en hem omver spoelde. Deze verbrandde daardoor zijn beide beenen, terwijl hij door den val nog het rechterbeen brak. Ia zorgwekkeuden toestand is hij naar het gasthuis te Oudenbosch vervoerd. Te Vreeswijk is beueden de schipbrug drijvende gevonden, het lijk van den voor vier weken bij Hagestein verdronken dekknecht van de vrachtboot „Vereeniging II", Een zeer zeldzaam verschijnsel heeft te Casa-Blauca plaats gehad. De zee trok eensklaps eenige honderden meters achteruit en schoot toen met verbazende snelheid terng vooruit, een aantal bootjes ver nielend en een gedeelte der haven beschadigend. Men schrijft dit verschijnsel toe aan onder- zeesche aardbevingen in den Atlantischen Oceaan. Woensdag stootte de trein, op de route Orleans, van Brives komende, onder een tunnel bij Estivaux op eenige, op de lijn aanwezig zijnde wagens. De schok was zeer hevig. Er waren twaalf dooden en dertig gewonden, voor het meerendeel wegarbeiders, die belast waren met werk aan het goederenstatiou te Brives. De lichamen van deu machinist en den stoker werden geheel verkoold onder de machine ge vonden. Toen de chef van het station te Estivaux zijn collega seinde, dat de wagons vertrokken waren in de verkeerde richting was het reeds te laat. Te Londen zijn 3 mannen ziek geworden, die met hun broeler uit Amsterdam kwamen. Het drietal werd plotseling ziek en een geneesheer die ontboden werd, constateerde verschijnselen van ptomaïne-vergiftiging. Zij wordt toegeschreven aan het eten van paté, dat zij uit een busje gebruikten. De vierde broeder, die er niet van at, werd niet ziek. De crisis, welke op het oogeublik in de Antwerpsche haven heerscht kan meu niet beter kenschetsen dan door het volgende feitEen maatschappij voor metaalbewerking (Antwerp Engineering) had dezer dagen 350 arbeiders noodig. Meer dan 2000 werklieden metaal bewerkers boden zich echter voor de 350 disponibele plaatsen aan. In een schouwburg van New-York is, ge durende een drukbezochte voorstelling, de leuning der bovengalerij gebroken, waardoor 15 der aldaar opeengepakte toeschouwers neerstortten op de hoofden der menschen. Een dier toeschouwers was terstond dood en vele anderen werden ernstig gewond. Er ontstond door het ongeluk een paniek in de zaal. Vergeefs beproefden schouwburg directie en personeel de meoschen tot bedaren te brengen. Allen drongen in wilde haast naar de uitgangen, eu vóór de politie de orde kon herstellen, waren er in dit ontzettend gedrang zoovelen gewond, dat men tot laat in den nacht met het vervoeren van allen bezig was. Rérnjr Couillard, eerst, op aanklacht vau mevr. Steinheil, als schuldig aan den moord gevangeogenomen, is gisteren als getuige ge hoord. Zijn verhaal is voor Mevr. Steinheil bezwarend. Toen hij, zoo vertelde hij, den ochtend van den moord, de trap afkwam, hoorde hij zijn meesteres roepen. Hij wou echter haar slaapkamer niet binnengaan, en begaf zich naar de kamer van den heer Steinheil. Daar vond hij 't bed leeg. Toen ging hij naar de kamer van mevr. Steinheil's moeder, die hij dood in bed vond. Hij struikelde vervolgeus bijna over hel lijk van ziju meester, en ten slotte liep hij naar de kamer van mevrouw Steinheil, die maar riepRémy, Rémjr, geef mij lucht I Hij had eerst het venster geopend j om het touw om haar hals had hij zich niet bekommerd, want dat was los, en gemakkelijk van de stijlen van het ledikant te schuiven. Mevrouw Steinheil houdt vol dat hij den moordenaar is. Dokter Lefèbre heeft aan den rechter meege deeld dat bij mev Steinheil slechts zeer weinig ernstige verwondingen te constateeren waren en dat ook de touwen waarmee zij vastgebonden was, niet strak gespannen kunnen geweest zijn. Hij voor zich meende dat de vastbinderij van mevrouw Steinheil maar „gekheid" was, en niemand schuldig aan deze binderij is, die met den moord niet in verband staat. Mevrouw Steinheil blijft er bij dat Remy onschuldig is, maar dat Wolf den moordenaar moet zijn. Mariette Wolf verklaarde dat mevr. Steinheil zelfmoord had willen plegen door strivchine, maar dat zij hét haar niet wilde geven, hetgeen mevr. St. bekend als waarheid. Ongeveer tienduizend meisjes worden te Bilbao vervolgd, omdat zij een adres onderteekend hebben, waarin geprotesteerd wordt tegen het vonnis van een jonge vrouw, die haar ontrouwen verloofde doodstak. Tegen de beklaagden, die het protest opstelden wordt 4 maanden gevangenis straf geëischt en tegeu de meisjes, die het onderteekenden één dag. VENEZUELA. Terwijl Nederland de schepen der repu bliek neemt, vertoeft Castro rustig in Berlijn en schijnt zich van al deze dingen niets aan te trekken. Toen aan Castro de tijding gebracht werd van het uitbreken eener revolutie in Venezuela en het nemen van 'n tweede schip, de „Majm", door de Hollanders, bleef hij kalm aan zijn maaltijd en zeide alleenn Dat zal wel weer in orde komen". Na een onderhoud met Professor Israël heeft Castro besloten zich in de .kliniek van den Prof. nader te laten onderzoeken, daar het vrijwel vaststaat dat een operatie noodzakelijk is. Ook denkt Castro een leening te kunnen sluiten eu zal volgens berichten kanonnen en oorlogschepen bestellen. Tü ^®nezlle'a ziin dezer dagen tal van menschen in hechtenis genomen, waardoor het volk nog meer verwoed werd en de betoogingen tegen Castro werden voortgezet. Ook gaat men voort de eigendommen van Castro en zijn politieke vrienden te vernielen. «ei Volgens het laatste telegram uit Waal 16 heeft de gezant aldaar bericht ontvang l Venezuela aan Nederland den oorlog liej i» klaard in verband met de iubeslaguemi po Venezulaansche vaartuigen. In het Zuiden van Frankrijk „s groote overstroomingen en de aanhoudende maken 't niet beter. Nabij Montpellier 1 - sterke stroom een schuit met 4 mensclie »d gevoerd, die door deu wind werd omge Allen ziju verdronken. Gedurende de maand November volgens het maandblad Mededeelingtx ,l Visscherij, in Zeeland verzonden doorKt dijke 8064 KG. oesters; Kruiningen 242.224 KG. oesters, 3924 KG. mosst 10.420 KG. alikruiken; Vlake 33 813 g oesters eu 140 KG. mosselen Bij ,k 31,120 KG. oesters en 1.407 210 KG. in» m( Te Philippine werden 711.400 KG. mi aangevoerd. Het station Bergen op Zoom (Tholen) n :de 875 343 KG. oesters en 212.640 KG. moi ecl OESTERS. Gedurende de beide Kerstdagen verzending mogelijk zijn, zoodat de expediti den daarop volgeudcu Zondag 3 dageu st. Als vanzelf zullen èu afnemers èn verze daarop moeten rekenen. Het is zeer te betr dat het niet daarheen kon gewordea dat er tenminste op 2den Kerstdag oeste" mosselen ter verzending werden aangenom De vraag naar leverbare oesters stee lerseke van 10—16 Decmber tot bijii, millioeu. Vooral Duitschland en Engs vroegen ruim. Jammer dat de prijzen zoo zijn. Ie soort 80—85 KG. 27—32 gld. 2e 60—65 KG. 15—18 3e 50—55 KG. 8-12 MOSSELEN. Van 10 tot 17 December werden van Philip sg werden naar België eu Frankrijk gezonden balen mosselen tegeu frs. 5.a frs. 6.5(J baal. Aan Nederlaudsche en Belgische vei werden 510 HL. afgeleverd. Zeeuwsch mossel gold f 1.4-0 h f 1.50 per ton, voor welken 750 tonnen werden verhandeld. Eenige manden garnalen werden verhan voor f2.70 f2.85 per mand. Van 7 12 December werden van Brui) verzonden 2400 tonnen mosselen naar Bi voor f 1,20 tot f 2,20 per ton. Voorts we: naar Holland, Engeland en Duitschland zonden 460 balen mosselen .tegen 12 f 2,50 per baal. Mosselzaad gold f 0,50 lot f 1,50 per voor welken prijs 280 tonnen werden verhand Tholen. Van 11—18 December werdeu hier verzonden 700 balen mosselen ad tot f 2,50 per baal naar Holland, DuitschJ en België. li Openbare vergadering van den G'emeenieraa te IERSEKE op 17 December 1908, desaw te 6 uur. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de hh. Cup en Wesdorp. Voorz. de burgemeester. Aan de orde is een verzoek van den C. Drenth, onderwijzer aan school 2, om u, ontslag tegeD 1 Maart, wegens zijne benoem tot hoofd te Moerbeek, gein. Nieuwe Niedt De voorz. zegt dat het Dag. Bestuur aan Nieu Niedorp verzocht heeft om er genoegen inee nemen, den heer Drenth tot 1 April hier functie te laten o.a. omdat dan een nie leerjaar begint. Hierop is nog geen defioit antwoord ontvangen, waarom B. en W. vo stellen het ontslag aan te houden. Zoo spoet een nieuwe raadsvergadi :ri mogelijk zal dan belegd worden. Dit wordt met alg. st. aangenomen. Lngekomen is een bericht van den heer Tramper, die pas tot havemeester benoemd dat hij voor die benoeming bedankt. Daarom volgt een nieuwe benoeming. De heer A. J. Hartoog alhier wordt benoemd met 6 st. Nog wordt besloten om het besluit waari f 500 van deu postsalarissen der politie nemen, in te trekken. Aangenomen met 8 1 st. Bij de laatste rondvraag verzoekt de Muller een paar steeuen, die in den mond u haven geraakt zijn, in het belang der vaartuigf weg te nemen. En verder eenig herstel, nood door verzakking, aan den zuidelijken haveuda aan te breugen. De voorz. belooft inwilliging van het eerst en wil wat het tweede betreft, met den h. Muil samen den toestand eens opnemen. Daarna wordt de vergadering geslotens. Jteg he d H< et Gemeente IERSEKE, van II17 D*ec. Geboren: Adriaan Reinier, zv. Adriaan Hirdi en Elizabelh Neelije de Waal. Adriaan, 3V. Wille van IJsseJdijk en Anna Maria de Koefjer, Jacobt zv. Hnibregt Gierum en Catharina J-oker-e Gemeenie THOLEN. Geboren: Petronella Helena Elizabelh] dv. J. M. van Tongeren en B. A. Leune. Gehuwd: D. Schipper, jm, en Wi Cornoelje jd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2