ram, pijji aai li iclapi ra nswt luilon, hl e No. 1229. Zaterdag 19 December 1908. Zes en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Vieuw jaarswenschen. J. H. C. POT, Zij, die zich van heden af op blad abonneeren, ontvangen de tot anuari nog te verschijnen nummers ATIS. Het volgend nummer zal verschijnen DONDERDAGAVOND 24 DECEMBER. Publicatie n. dt Iets over het oude kerkwezen van Tholen en de overige gemeenten van het eiland. BliNMEJfLAiND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVEB Thoih, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-'utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering Even als andere jaren, wordt ook ditmaal der in dit blad gelegenheid aangeboden oui door idel van eene advertentie a 10 cent per regel deü Nieuwjaarsdag aan familie, vrienden, enden eu begunstigers het compliment van dag te brengen. Voor hen die de gewoonte hebben tegen of den eersten dag des jaars kaartjes per post zenden, heeft eene Nieuwjaarsadverteutie rle. dat niemand wordt vergeten en 2e. zijn naam werkelijk op den len Januari Ier de aandacht komt, terwijl kaartjes per hoe deze zich ook inspant, toch meermalen ït op den 5n of 6n Januari worden besteld. Nieuwjaarsadvertentiën worden opgenomen in nummer dat Donderdagavond 31 December ichijnt en op Nieuwjaarsmorgen zoowel in olen als elders bezorgd wordt. NATIONALE MILITIE. nrgemeester en Wethouders der gemeente Tholen ;ea bekend dat het register van inschrijving voor de lichting de Nationale Militie van 1910 van de personen in 1890 zgn geboren, zal gereed liggen op de sente-secretarie alle werkdagen, van den lsten en met den 3 lsten Januari 1909» van des voor- dags 91 uur; e. vestigen de aandacht van belanghebbenden de volgende bepalingen van bovengenoemde wet rt. 13. Voor de militie wordt ingeschreven e. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die nen het Rijk, in het Daitsche Rijk of in het linkr^k België verblijf houdt e. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, as vader, moeder of voogd binnen het Ryk, in Düitsche Ryk of in het Koninkrijk België woon- its heeft e. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het lingrijk België woonplaats heeft e. ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, hij op den laten Januari van liet jaar het 19e tsjaar was ingetreden. rt. 16.. Hy, die volgens art. 13 behoort te den ingttschreven, is verplicht zich daartoe by (emeester en Wethouders der gemeente, waar ens art. 14 dé inschrijving moet geschieden, aan ;even, tusschen den lsten en den 3lsten Januari het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de D8jaar volbracht. holen, den 19den December, 1908. lurgemeeüter en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. De 1. Secretaris, F. NAEREBOUT. Ier* irJurgemeester der Gemeente THOLEN maakt >rH, dat eene e OPENBARE VERGADERING gemeenteraad is belegd tegen Maandag den Qe oer 1908, des namiddags ten 2 ure. p'en van behandeling: bekomen stukken. 'ordening betreffende de plaatsing van een 15 -keeken bedoeld bij art. 18 der Woningwet. rERGppletoire kohieren Hoofdelijken Omslag en Tg Jonden belasting dienstjaar 1908. Ne Pijziging begrooting dienstjaar 1908. töRïj, den 18 December 1908. DIP, De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. VII. Maar hoeveel ook in den aanvang der XVlIe eeuw door de Diaconie tot ondersteuning van de armen ook werd verricht, toch schijnt de nood onder de minder gegoede bevolking nog groot te zijn geweest. En geen wonder. Men had met allerlei bezwarende omstandigheden te kampen. Tal van vluchtelingen, inzonderheid uit Vlaanderen, overstelpten de stad. Deze, van alles ontdaan, trof men niet zelden stervende op mestfaalten aan. Voornamelijk ook had men last vau de vreemde bedelaars, tot wering van welke de armmeesters in overleg traden met den Magistraat. Men kondigde af, dat dergelijke armen, die uitsluitend „van het bedelen leefden", de stad moesten verlaten, en dat voortaan niemand langs „der goeden luyden deure" mocht gaan, dan op „wiens mouw" het teeken van de stad, zijnde de letter T, van geel laken, bevestigd was. Doch wij moeten hiermede eindigen tot voorkoming van al te groote uit breiding. Dit echter zij nog opgemerkt, dat, alvorens wij van Tholens bezittingen en Arm wezen afstappen, het Kapittel ook nog over de 17 Gemeten 30 Roeden eigeudom heeft te be schikken gehad in den Heer-Boudewijnspolder. Ook de Diaconie bezat daarin 6 Gemeten 219 Roeden, met aanspraak op de helft van 14 Gemeten van de kinderen van Neeltje Cornelwe- Fockersin het onderhond van welke kinderen sedert lang door den Armen was voorzien. Dan, deze eigendom bracht niets meer op. De vrucht bare polder lag tot beveiliging van Tholen sinds 1583 met de zee gemeen, en toen in later dagen de bevloeide landen werden beverscht, schijnt dat bezit niet meer tot de wettige eigenaars te zijn teruggekeerd. Wat de middelen betreft, zooals te Tholen, zoo was het ook elders. Ook in de andere ge meenten beschikte de kerk, zoowel als de geestelijkheid over waarlijk uitgebreiden eigen dom. Men vinde het daarom niet ongepast, als wij ons geregeld geschiedverhaal nog eene poos langer laten rusten, om te zien, hoe het ook daar in opzicht tot de kerkelijke bezittingen is gesteld geweest. In St. Maartensdijk, waar, evenals te Tholen, eer» Kapittel van Kanuuuiken bestond, was het grondbezit inzonderheid aanzienlijk. Daar stond in de XVlIe eeuw, toeu reeds menig perceel daarvan was te gelde gemaakt, of in erfpacht uitgegeven, ten name van dat geestelijke lichaam nog bekend in den polder Oudeland 71 Gemeten 32 Roeden; in den polder Middelland 29 Ge meten 251 Roeden; in den Noord 52 Gemeten 132 Roedenin het Uiterste-Nienwland 80 Gemeten 78 Roeden, waarvan zelfs 27 Gemeten vroon in Oud-K^mpeushofstede 8 Gemeten 2 Roedenin Scherpenisse 22 Gemeten 241 Roeden in Westkerke 41 Gemeten 68 Roeden in Poortvliet 58 Gemeten 204 Roeden, en in het Rooland 1 Gemet 75 Roeden of gezamen lijk nagenoeg 365 */2 Gemet. Behalve deze vaste eigendommen had^ dat lichaam nog zijn Kapittelhuis, dat later tot ver blijf van den predikant werd bestemdde Tienden in Wolfert-Piersenhoek, in den Veerhoek, in den hoek voor St. Maarten en in den Parocnie-Papenhoek, met de Vlastiende in al de hoeken of belendingen van de gemeente. Eu hoe aanzienlijk deze opsomming van goederen nu ook zij, toch bevat zij nog geens zins alles, waarover men hier eertijds te be schikken had, want ook deze kerk had hare vicariën, die insgelijks met uitgebreide eigen dommen zijn beschonken geweest. Van het St. Jans-Altaar was nog bekend 24 Gemeten 39 Roeden van de vicarie van St. Laurens 20 Gemeten 242 Roedenvan St. Anthonis vicarie 39 Gemeten 98 Roeden en van St. Jacobs vicarie 29 Gemeten 233V2 Roede. Ten name van het St. Catharina Altaar vindt men nog vermeld 39 Gemeten 170 Roedenvan St. Geertruida's kapellery 43 Gemeten 65 Roeden en van die van St. Barbara 26 Gemeten 96 Roeden, of samen aan vioarie-goederen 223 Gemeten 49*/2 Roede. Van de „choralen" stond nog ingeschreven 42 Gemeten 53 Roeden en boven dat alles was er nog 165 Gemeten 87 Roeden eigendom van den Abt van Middel- burg 5 Gemeten 1 Roede van diens „kelre- waerder" en 125 Gemeten 46 Roeden van den Proost van Soetendaleterwijl de eigenlijke kerkelijke eigendommen iu 1571 reeds 136 Gemeten 89 Roeden bedroegen. De inkomsten van den eigendom van St. Geertruida's kapel vloeiden niet in de kas van het Geestelijke kantoor. Men had ook het vruchtgebruik daarvan gelaten aan den Ambachts heer, en deze had de inkomsten daarvan be schikbaar gesteld voor Pieter Mattenburgh en later voor den zoon van diens zuster Stoffel Tristam tot voltooiing zijner studiën. Deze ovetleed echter nog vóór zijne promotie, waarna Zijne Hoogheid, de Prins van Oranje, die als ambachtsheer waarschijnlijk het recht van collatie van dit Altaar bezat, de inkomsten eindelijk bestemde voor Frederik Backerzoon van Angenita Boel mans, gewezen min van de jonge Prmces Henriëlte Aan de kerk van St. Maartensdijk werd blijkens deze opgaven alzoo niet minder dan 630 Gemeten 249y2 Roede eigendom onttrokken. Nepmt men bovendien in aanmerking, dat reeds velp perceelen waren verkocht eu er zelfs onder de yeruaelde gemetsgétallen eukele waren, van we'nog wei de pacht werd outvangen, doch die ook reeds in andere handen waren overge- g*an> en de kerk, wel eens voorgesteld als vijandig van elk onderwijs, nog eeDè aanzienlijke hoeveelheid scholasterij-goederen bezeten heeft, dan kan men veilig de hier geconfisqueerde bezittingen stellen op 700 Gemeten. En voegt men eindelijk hieraan toe de 136 Gemeten 89 Roeden „kerkelauden", dan zien wij, dat zonder de scholasterij-goederen, door de gemeente voor de omschreven oogmerken hier ruim 800 Ge meten is bijeengebracht. Verlangt men nog nader te weten, wat de Overheid in het geheel uit deze kerkgemeente tot zich getrokken heeft, dan voege men bij de 700 Gemeten, hier bovengenoemd, de eigen dom van den Abt van Middelburg, die van zijn kelderbewaarder en eindelijk ook die van den Proost van Soetendale, in welk geval men na genoeg 1000 Gemeten verkrijgt. Slechts is ook hier aan de kerk gelaten, wat uitsluitend voor haar en haar armwezen is be stemd geweest; met al het overige is gehandeld als met het goed der andere kerken het is eindelijk te gelde gemaakt, zoo het heet, in 't belang van het algemeen. Wordt vervolgd). O In 1565 bezat dit Altaar nog 44 Gcm. 257 Roeden. Een groot gedeelte in Ravensoord was verlaten. De Minister van Mariue brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge de wet van 5 December 1908 (Stbld no. 243), houdende nadere aanvulling en wijziging der Militiewet 1908, een nieuwe regeling is vastgesteld be treffende de opkomst voor eersle-oefening van de zeemilitie der lichting 1909. Overeenkomstig deze regeling zal een aantal van hen, die bij de aflevering der inlij ving in Maart a. s. worden uitgekozeu voor de zeemilitie, terstond na inlijving met verlof worden gezonden tot een van de eerste dagen van Augustus 1909, om eerst dan hunne eerste oefening aan te vangen. De oefeningstijd van de aldns iu twee groepen te verdeelen zeemiliciens zal voor iedere groep van gelijken duur zijn. Bij de ter plaatse van inlijving te nemen beslissing inzake opkomst iu Maart of in Augustus, zal zooveel mogelijk met het verlangen van de lotelingen worden rekening gehouden. Evenwel zullen lotelingen, aan wier verlangen geen gevolg mocht kunnen worden gegeven, geen vrijheid hebben zich deswege aan inlijving bij de zeemilitie te onttrekken. Deze regeling geldt alleen voor de lichting 1909 voor volgende lichtingen zal een andere, later bekend te maken, regeling worden toege- De Tweede Kamer. zal zich toch nog, als gewoonlijk, moeten haasten, om vóór Kerstmis klaar te komen. Zij is thans aan hoofdstuk Waterstaat toegekomen. De laatste hoofdstukken, Oorlog daarbij ge rekend, leverden weinig belangwekkends op, en vonden dan ook weinig belangstelling van het publiek en van de Kamer. Gelukkig voor de heeren dat er een koffiekamer is. De minister Sabron werd tamelijk hard ge vallen over zijn gedrag tegenover den luitenant kolonel Romer, die onlangs geen bevordering waardig gekeurd werd, zouder dat de belang hebbende gehoord was. Z.E. scheen zich die afkeuring nogal aan te trekken met een van tranen stokkende stem sprak hijMen heeft niet het recht mij te verwijten, dat ik niet weet, wat een officier toekomt. Van zijn toekomstplannen sprak hij niet. Misschien hield hij zich aan het gezegde van TorbeckeWacht op mijn daden. De sociaal-demokraten trachtten er de schaar weer in te zetten zij stelden een motie voor, om een bedrag van f 151,630 te schrappen, uoodig voor de derde herhalingsoefening vau de lichting 1902, tevergeefs. Hoe toch in alles de politiek om den hoek komt kijken. Het (katholiek) lid Arts, die vroeger tegen Staal s begrooting stemde, omdat deze een verhooging van contingent in uitzicht stelde, keurde nu de grootere uitbreiding, door dezen minister beraamd, zonder voorbehoud goed. Bij Waterstaat werd een motie voorgesteld, de wenschelijkheid uitsprekende van spoedige bevaarbaarmaking der Maas boven Venlo. Vrijwillige tiendafkoop. In een Donderdag te 's-Gravenhage gehouden verga dering van belanghebbenden by den tiendafkoop, uitge schreven door den heer D. van de Velde te Tholen, zyn door een 20-tal administrateurs, rentmeeiters, eige naars of tiendplichtigen de bezwaren besproken, die zich tot heden hebben voorgedaan bij de pogingen, om tot vrijwilligen tiendaikoop te geraken. Algemeen werd erkend, dat de by de wet gestelde termijn voor aangiften van den vrywilligen afkoop te kort is ge bleken, in de eerste plaats, om alle gegevens te ver krijgen, die voor het vervullen van de wettelyke formaliteiten noodig zyn, als kadastrale opgaven, enz. Verder echter werd aangevoerd, dat de bepalingen van de tiend wet, zoowel by vele tiendheffers als by tiendplichtigen, nog te veel onbekend zyn gebleven, of te laat bekend zijn geworden, om tot een alge- meenen vrywilligen afkoop te geraken. Waar door mondelinge toelichting in vergaderingen meer licht werd verspreid, dan zelfs door de be knopte toelichting op de tiendwet, door deafdeeling Landbouw verkrygbaar gesteld, hel geval was, nam de lust voor alkoop merkbaar toe en men verwachtte, dat thans nog zeer vele tienden vrywillig zouden worden a/gekocht, wanneer slechts de tyd voldoende was, om alles in orde te maken. Waar echter duidelijk uit de tiendwet blykt (o.a. uit de 4 pet. premie voor vrij willigen afkoopj, dat de regeering juist zeer veel prys stelt op een ruim gebruik van de gelegenheid voor vrywilligen afkoop, om de noodzakelijke bemoeiingen van rijkswege zooveel mogelijk te beperken, is de vergadering van oordeel, dat, zoolang er werkelijk uitzicht bestaat op een ruimer gebruik van die ge legenheid, de regeering ook dat ruimere gebruik zal willen bevorderen en besluit daarom zich tot de regeering te wenden, met het verzoek: ie. de uit voering der tiendwet uit te stellen tot 1 Juli 1909 2e. indien daaraan geen gevolg kan worden gegeven, voor de inlevering der aangiften van vrywilligen al- koop uitstel te geven tol 1 Juli, met dien ver stande, dat de gunstige bepalingen in de tiendwet, op vrijwilligen tiendafkoop gesteld (in casu de premie van 4 pet.) ook van toepassing zullen worden ver klaard op die overeenkomsten voor vrijwilligen afkoop, welke tusschen 1 Januari en 1 Mei alsnog tol stand zullen komen. De aanwezigen, die dit adres onder- teekenden, vertegenwoordigden een tiendalkoopkapitaal van minstens 1 millioen. N. R. Ct. ST. ANNALAND. In de jl. Dinsdag ge houden vergadering van den Calamiteuzen Suzanna-polder werden vastgesteld de omschrij vingen der gewone en buitengewone werken, aan de Waterkeering van dien polder uit te voeren in den dienst 1909/10. De gewone werken bestaan uit- het onder»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1