Van Heel ÖC Co. De gouden Staven. van Zaterdag 12 December 1908. Tweede Blad. [en boekje voor iedereen. anthraciet KINDER* -MEEL. Iste klasse Machines Het toeval in liet leven. FEUILLETON. Melkvoedsel V00P Kinderen enZieken W. -J. BOOG AART, Centraal-Depöt L. I. AKKER, Van Aikemadestraat II, Rotterdam. - Ierseksche en Thoolsche Courant Het boekje, dat wij op het oog hebben, is laard, dat wij er een afzonderlijk artikel aan ijden het moet in handen komen van iedereen, aa ieder althans, die grondbezitter is, 't zij van éo of meer akkers bouwgrond, van een boom bard of oofttuin, of slechts van een klein pje moestuin. Dit verdient het om den inhoud, en it is mogelijk door den uiterst lagen prijs 5 ets., fr. per post 22J/2 ets. 't Is een uitgave van den Chr. Boerenbond Deurne (N.B.) getiteld Bemestingbij veld- achten, groente- en ooftteelt, op Zandgrond" oor H. W. Roes. De schrijver is adviseur in genoemden Bond, geestelijke dus, maar wie m deze reden mocht meenen de practische waarde au het werkje niet hoog te mogen stellen, irgist zich ten eenenmale. Met medewerking in vele deskundigen heeft kapelaan Roes een j uitstek praktisch en populaire handleiding .mengesteld, waarom wij niet aarzelen te ver laren, dat het, onzes inziens, zijn wedergade iet heeft. Het bezit verschillende deugden en goede »euschappen, positieve en negatieve, welker imis, geheel of ten deele, andere werkjes van en aard voor den eenvoudigen landbouwer en linbezetter minder geschikt of soms zelfs onge- ietbaar maakt. Het lijdt niet aan dorheid of te groote „geleerd- id", is integendeel klaar en levendig van stijl, geeft toch aan den lezer, die nooit laudbouw- derwijs heeft genoten, of van het leven der anten iets heeft gehoord, een vrij goed inzicht, borzoover hij dit voor een oordeelkundige, ratio- le uitoefening van zijn bedrijf noodig heeft, de voeding der plant, de behoeften onzer iltuurgewassen en de moderne bemestingsleer. Maar bovenal, zoo we zeiden, is de inhoud raktischoveral, het geheele boekje door, is praktijk aan het woord, of zoekt de schrijver insluiting aan de praktijk, en voortsbehalve een populaire behandeling der stof kenmerkt et werkje zich door een gemoedelijke toon. Ontleent het aan 'teerste zijn groote waarde oor land-, tuin- en ooftbouw, aan het laatste tellig ook voor een niet gering deel het enorme icces van het werkje te danken. In Jan. 1907 jrschenen, was spoedig de oplage uitverkocht een 2e oplage van 6000 ex. noodzakelijk worden. Een 3e en een 4e oplage, resp. van >000 en 10000 ex volgden en waren reeds de verschijning uitverkocht. Vóór ons ligt ians de 5e druk, n,u geen dun, bescheiden oekske meer, maar een lijvig boekdeel van rca 450 blz. Hoe is het mogelijk, vragen we af, dat zoo iets voor slechts drie stuivers lieverd kan worden 30 pagina's kostelijke letuur voor één centAlleen het enorme debiet ichrijver en uitgever schadeloos stellen, 't Is een genot in het boekje te bladeren en lor ons is het een reden van groote verheuging weten, dat zulk een praktisch, degelijk huis- bek, verstaanbaar voor den eenvoudigsten lezer, eldra in 't bezit zal zijn van ieder, die in de raktijk werkzaam is, en zich reeds in handen ivindt van vele tienduizenden. Zoo'n handleiding een onbetaalbare gids en kan, goed gebruikt, nor den bezitter een goudmijn worden. Goed bruikt, ja, dient ze dan te wordenzooals we liden het moet een ^«wboek zijn, dat in de winteravonden wordt ter hand genomen, tor de jongeren en de ouden, telkens weer, om er in te bladeren slechts, maar om er jtig in te lezen, te studeeren, van a tot z; t forlezeu moet worden en geregeld geraad- als men voor een of ander gewas een ker wil bemesten, bewerken, bezaaiendat bf moet geven tot onderlinge nuttige bespreking der huisgenooten en kennissen. Want de brijver heeft zich niet bepaald tot zijn eigenlijk de bemestinghij handelt vrijwel alles wat de cultuur der onderscheiden - wassen aangaat zoo ook over de grondbe- ïking, den tijd en de wijze van zaaien, het en pootgoed, de hoeveelheid zaad, de soorten, planten en verplanten, de verpleging, be Naar het Framch. (5) strijding van ziekten, het oogsten, het bewaren en 't gebruik van den oogst, de voor- enmavrucht en overal worden tal van nuttige wenken inge- lascht. Ofschoon bepaaldelijk voor de zandstreken be stemd, mag het boek ook gerust door ieder ander, die elders zijn bedrijf uitoefent, gelezen wordenhij zal er gewis profijt van hebben. Zoo b.v. van het. Ie gedeelte, dat handelt over de bemesting in 'talgemeen: in een 125 blz. worden daarin besproken de voeding der plant, de verschillende natuurlijke meststoffen, de groen- bemesting, de samenstelling en het gebruik der kunstmeststoffen. Daarop volgt, in deel IIde bemesting, enz. van elk der voornaamste land bouwgewassen (160 blz.) Vervolgens zijn 30 blz. gewijd aan de ver zorging van het grasland en ontginning, een 20-tal aan de boomgaarden, en ten slotte 20 pagina's aan den moestuin. Een aanhangsel van nog circa 60 blz. is evenzeer lezenswaardig een toegift, waarin ge wezen wordt op tal van nuttige zaken* welke direct of indirect des lezers stoffelijke belangen raken, wij noemen het sparen, de verzekering, bijen- en hoenderteelt, verbetering der veestallen, het nut van een coöperatieve stoomzuivelt'abriek. Een 6e druk is ai weer in voorbereiding en wordt voor de kleigronden bijgewerkt, waardoor natuurlijk de algemeene bruikbaarheid nog wordt verhoogd. Wij wenschen den arbeid van kapelaan Roes, zonder pretenties aangeboden, maar daarom niet minder verdienstelijk ook verder veel succes toe, ten bate van den land- en tuinbouw. C. BLOKKER. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te IERSEKE op 8 December 1908, des avonds te 6 uur. Tegenwoordig alle leden, voorz. de burgemeester. Na vermelding van ingekomen mededeelingen worden de rekening en de begrooting van het burgerl. arm- best. goedgekeurd. De eerste heeft als eindcijfers f 5874,875 en f5215,79 (goed slot f 659.085) de laatste f7741,665.) De begrootingen 1908 en 1909 worden gewijzigd, de laatste in dien zin, dat ontv. en uitg. worden verhoogd met t 8140. zijnde dit bedrag de koopsom van het postkantoor met intrest als kasgeld. Nadat in het begin van dit jaar een plan tot betere afwatering van het Bekhof is afgestuit op den onwil der belanghebbenden om een weinig van hun erven te verkoopen, stelden B. en W. nu voor ge bruik te maken van het aanbod van den heer A. Sandee, die een strook grond lang 80 M. en breed 50 cM, wil afstaan, half om niet en half tegen f 40 de BI. roede. Dit werd met alg. st. aangenomen. Nog wenschten B. en W. een rijiveg te maken van het Bekhof naar het Schuttershof. Daarvoor is noodig een stukje grond, groot 19 M2. eigendom van den heer F. Verijzer, die slechts met veel moeite te be wegen was, dit te verkoopen. Ten slotte stemde hij toe tegen den prijs van f 60 (dus f40 per BI. roede) maar hoopte dat de raad er iets zou bij doen. Werkelijk stelde een der leden voor t 75 te geven, doch dit werd verworpen. Met alg. st. werd tot den aanleg en den aankoop bovenbedoeld besloten. Nu kreeg de havenmeester F. Nieuwenhuize op zijn verzoek eervol ontslag tegen 1 Jan. Hem werd een pensioen van f 364 toegestaan. Voor den te benoemen havenmeester is een nieuwe instructie ontworpen. Zij werd met alg. st. onge wijzigd goedgekeurd, nadat de heer Sauer tevergeels in over weging had gegeven het aantal verlofdagen, uitsluitend door den burgemeester te verleenen, van 3 op 1 te brengen. Daarna hadden de volgende benoemingen plaats tot leden eener nieuwjaars-commissie de hh. Van Harmelen," Van Stee, Van Oeveren, v. d. Burght en Cupéry. lot leden van 't Burg. Armbest. de hh. J. M. v. Oeveren (altrj en C. Sonke faftr.; tot lid der schoolverzuim-commissie de h. S. Muller faftr.) tot gemeentebode de heer H. Slotboom, gem. veldw. en tot havenmeester de heer Johs. Tramper mede gem. veldw. alhier. Hy kreeg 6 st. de heer A, J. Hartoog 4 en de h. Joos Sandee Wz. 1 st. Bij de laatste rondvraag beloofde de voorz. den heer Muller, dat de schade, door den laatsten storm aan de havendijken toegebracht, spoedig zou hersteld worden. De heer Sauer stelde voor de postsalarissen der overeenkomstig de namen der schrijvers. Een achter glas gehangen lijst aan den muur herhaalde deze rangschikking in omgekeerde volgorde, dat wil zeggen beginnende met de namen der schrijvers en dan de serie en het volgnummer. Dadelijk herinnerde Martial zich de lijsten, ilke hij al had aangetroffen. Hij vergeleek ze met de nu ontdekte en bemerkte dat ze niet van dezelfde hand waren, maar de volgorde was dezelfde. Toen nam hij boek voor boek van de planken en bladerde het door. Hij vond geen enkele aanteekening of eenig papier, alleen hier en daar op het schutblad een paar letters. Martial nam een aantal boeken bij elkaar om te trachten uit die notities wijs te worden, maar het gelukte hem niet. Evenmin gelukte hem dat met de cijfers. Hij bracht daarmede twee volle dagen door zonder eenig resultaat te bereiken. Die vergeefsche onderzoekingen hinderden hem. Aan het einde van den derden dag had hij de planken van onder tot boven nagegaan en drie dingen opgemerkt; lo. dat niet alle boeken notities bevatten2o. dat onder de boeken, die zn wel bevatten, er 203 waren gekerkt. politie op de begrooting 1909 met f 500 te ver minderen. Immers in de voorgaande raadsverg. is besloten een derde veldwachtersplaats op te heffen, indien een veldwachter alhier tot havenmeester werd benóemd. Dit is nu geschied, dus kan de post ver laagd worden. Aangenomen met 10 st. Nu stelde de heer Sauer voor het salaris van den pas benoemden havenmeester met f 65 te verhoogen, omdat hij als veldwachter ook f 565,geniet. Hiertegen verzette zich de voorz. krachtig. Zulk een handelwijze is niet in het algemeen belang, zei hij. Als de raad van voren af f 565 uitgeloofd had, zou het gehalte der sollicitanten beter geweest zijn. Het moet nog bewezen worden of Tramper een goed havenmeester is. Hy verwacht het tegendeel, want hij heeft geen verstand van varen, ook niet van administratie. Hij begrijpt niet, waarom de raad hem uit het politiecorps gehaald heeft, want als veld wachter is hij goed. Maar het schijnt dat de heeren als bezuinigers willen poseeren, en den burgemeester als verkwister voorstellen. Ook anderen vonden de verhooging voorbarig en het voorstel werd met 7 tegen 4 st. verworpen. Nog stelde de heer Sauer voor den post kleeding en bewapening der politie met f 65 te verminderen, doch trok het voorstel in toen het bestreden werd. De voorz. zag er in, dat men voor de gemeente eens zuiver de winst wilde voorstellen, aan de afschaffing van een veldwachter verbonden. Daarna werd de openbare vergadering gesloten. BESTEL NU REEDS UW uitsluitend 1ste KWALITEIT tegen sterk con- curreerende prijzen bij 16044 M. Brugmans, Bergen op Zoom, speciaal in prima ANTHRACIET, wordt des ver langd ook franco Tholen geleverd. Prijscourant wordt op aanvrage Iranco toegezonden. Kassiers, Commissionnairs in Effeoten, CORRESPONDENTSCHAP NEDERLANDSCHE BANK. THOLEN, ST. MAARTENSDIJK. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten Het verzilveren van coupons. Vreemde Bank- en Muntspecie tot voordee- lige koersen. Het verschaffen van Reiswissels. Nemen gelden a déposito met eene rente vergoeding van 2V, a 31/, Kantoor Tholkn Zaterdags bij de Wed. C. BAL Logement Zeeland. Donderdags te St. Maartensdijk bij Z. DE RUITER. 4399 in Machinerieën te POORTVLIET, levertAlle soorten voor LANDBOUW en ZUIVELBEREIDING, als Dorschmachines, Rosmolens, Treebruggen, Stroosnijders, Pee- en Meelmolens, Mélotte- ploegen, Melkontroomers Mélotte, Tuimelkarns, Roomvaten, Botertobben, enz. Alles op proef van goede werking. *TT-D l jWftftp s Het toeval heeft reeds dikwyls in verschillende menschen- levens een groote rol gespeeld. Wy allen weten b.v. hoe de boekdrukkunst uitgevonden werd. Een zekere Laurens Janszoon Koster sneed op een wandeling in den Haarlemmerhout letters uit boomschors. Hij liet bij ongeluk zoo'n letter in bet zand vallen, vleze maakte een afdruk in het zand, waardoor hy op het denkbeeld kwam met losse letters te drukken en alzoo de kunst om te drukken uitvond. De kracht van den stoom werd ook door toeval ontdekt, en nog w el door een jongen van 14 jaar, James Watt genaamd. Deze was op zekeren avond by _zyne tante en lag aandachtig geknield voor een keteltje kokend water, waar de wasem uit kwam en waardoor het dekseltje voortdurend op en neer werd bewogen. Hierdoor kwam hij op het denkbeeld, dat wasem (stoom) kracht bezat en bracht later zijne ideën iu toepassing, want bij was de uitvinder van verschillende stoomwerktuigen. Het toeval wilde ook, dat de heer Th. D. L. 8WAAF, gepensioneerd korporaal-konstabel der Koninklijke Marine, een krant in handen kreeg, waarin een advertentie van Ab dijsiroop stond en hy, die 9 jaren aan eene chronische bronchitis gv—-* geleden heeft, is door dat toeval genezen. Volgens portret. De heer Th. D. L. SWAAF, Celierstraat no. 7, den Haag, beeft den ouderdom van 49 jaar en is gepensioneerd korporaal-konstabel der Kon. Marine. Met dezen heer hadden wij onlangs een onderhoud, waaruit wij het volgende mededeelen Gedurende 9 jaren leed ik aan chronische bronchitis, die my het leven vergalde, zeide ons de heer Swaaf. Mijne dagelijksche bezigheden verrichtte ik, maar vraag niet hoe. De slijm die mij vast op de borst zat, wilde maar niet loskomen wel moest ik veel hoesten en dan kon ik het erg:' benauwd hebbben, ja, ik hoestte soms zoo hevig, dat er een golf bloed naar boven kwam. In eten had ik geen trek en 's nachts deed ik geen oog toe. Alle mogelijke middelen heb ik in die 9 jaren, dat ik zoo gesukkeld heb, geprobeerd, niets was mij te kostbaar, het hielp mij evenwel niemendal. Op "zekeren dag de „Haagsche Courant" lezende, viel myn oog op eene advertentie van Abdijsiroop en ik wendde deze aan door ze te koopen by de drogisten BLOK POEL. Onder eede kan ik verklaren, dat de ABDIJSIROOP van my een geheel ander mensch heeft gemaakt. De slijm die altijd vast zat, kwam gemakkelijk los, ik haal weer geregeld cn normaal adem, terwyl mijn borst vroeger altijd piepte. Ik die vroeger niets anders deed dan hoesten en hoesten, weet zelfs niet meer wat hoesten is. Mijne vrienden en kenissen staan verbaasd over mijne verandering, want vroeger zag ik er bleek en akelig uit en nu heb ik een gezonde gelaatskleur. Ik heb in" het geheel 10 flesschen Abdijsiroop gebruikt en mij mankeert thans geen greintje meer. In het belang van alle lijdenden aan borst en longen, zoudt u my een genoegen doen om mijne verklaring te publiceeren. De Abdijsiroop is verkrijgbaar in flacons van 230 gram f 1.van 500 gram f 2.van 1000 gram f 3-50. HOE GROOTER FLACON, HOE VOORDEELIGER DUS. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers ea bij de meeste apothekers en drogisten. roode inkt en 191 met zwarte 3o. dat enkele uitgegeven boeken geen aanteekeningen op het schutblad hadden. Zoover gekomen, staakte Martial den arbeid. Hij verkeerde in dien toestand van opwinding, welke even goed voorkomt bij groote wiskunste naars, bezig met een moeilijk vraagstuk, als bij meuschen, die een rebus aan het oplossen zijn, en bij begon te twijfelen of zijn werk wel wat beduidde. Hij gevoelde een vage ongerustheid of hij niet nutteloos zijn tijd verbeuzelde. Met het voorhoofd tegen de glasruit gedrukt scheen hij op de een of andere ingeving van boven te wachten. Maar na verloop van eenigen tijd was hij weder zichzelven meesterhij zou zich zoowel tegen alle overijling als tegen moede loosheid wet^n te verzetten. Op nieuw begon hij zijn onderzoek en vond achter een stapel boeken een geheimzinnig deurtje, zoo vermolmd dat hij het met de hand kon opendrukken. Een bundel papieren viel er uit. Deze papieren waren het, die door Martial met een soort koortsachtige haast werden door gelezen. Een groote lias bevatte behalve aan- trpt-Cyfngpn QV"r pr.piwpfppTMpprliiVp welke toen nog slechts ten deele bekend waren, handschriften over de ligging der aardlagen, verduidelijkt door teekeningen in doorsnede van de in Tonraine en Normandië gegraven pulten. Vijf of zes kneinere liassen bevatten de brief wisseling van Huguesdikwijls waren de ant woorden vastgespeld aan de copie van den ver zonden brief. Dat alles was in hooge mate belangwekkend. Een levendige geest, een geslepen verstand sprak er uit, een wereld van gedachten, welke niet waren gestorven na deze eeuw van rust. Martial zag de denkbeelden opwassen en hij vond een prikkel tot voortwerken in de voor hem oprijzende wetenschap van zijn gebrekkigen voorganger. Meer dan eens werd hij bij het lezen getroffen door een zekere geheimzinnigheid in eenige volzinnen die heel iets anders schenen te beduiden dan zij op het eerste gezicht zeiden, maar Martial meende dat te moeten toeschrijven aan de over spanning, waarin hij verkeerde. Nadat hij nog den geheelen week aan de nasporingen had gewijd, was hij aan het eind van zijn taak gekomende kast was leeg.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 5