No. Tm Zaterdag 12 December 1908. Zes en twintigste jaargang. EN J. IS. C. POT, Eerste Blad. Tiendafkoop. Publicatie n. over het oude kerkwezen van Tholen en de overige gemeenten van het eiland. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. BDLNENLAiND. Van onze berichtgevers. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal (0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. wórden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan ,t bureau te T h o I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Thohb, Axlvertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. e Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 19 December a.s., des middags te 12 uur, ten ibuize aldaar publiek verkoopen; EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd), e voorwaarden van den verkoop liggen ter lezing kpj secretarie, iederen werkdag van 91 uur. holen, den 12 December 1903. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. VI. ,jlaar niet alleen de kerk en het kapittel &n eenmaal in 't bezit van uitgebreide goe- ard snook de Heilige Geest ot de Diaconie daarmede ruimschoots begiftigd. Deze bezat onderscheidene polders 125 Gemeten 218 den doch zij verkreeg ouk nog 2 Gemeten Roeden van de erven //wijlen Marinus Smout Gemeten 54 Roeden van de erfgenamen Jan Claesse van Couwenhooetwee partijen, om ons onbekende redenen, steeds afzonder- werden beheerd. (J) Verder bezat dit lichaam B Gemeten 258 Roeden land in Vosmeer en :tvliet met nog de helft of 29 Gemeten 257 den in die door Heer Pieter Hendriksz. Block höv.kw» vroonen in eerstgenoemde gemeente. Gemeten 69 Roeden waren door de Diaconie in erfpacht uitgegevendoch overigens ihikte zij nog over 87 Gemeten 67 Roeden den Armen van Schakerloo en over 65 Gemeten Roeden van den gewezen Deken Heer annes Paschasins, in alles bezat de Diaconie H) omtrent 325 Gemeten. (2) fog was zij eigenares van meer of min be- grijke huizen, tot dertien in getal en waar dat van den gewezen kanunnik Heer trut Jacobs. Van deze wouingen trok zij ter geene groote voordeelenwijl zij die Bstal kosteloos liet betrekken door „arme imele luyden". En hoe aanzienlijk nu de esomde inkomsten ook mochten wezen, toch alten zij niet alles, waarover de Diaconie te shikken had. Vele der omgelegen landerijen en ten haren behoeve belast met reaten of zeker gedeelte van de opbrengst tot uit- Jg van spijs aan de armen. Op de hoeve ttertuyg", om slechts eene enkele te noemen, kte eene jaarrente van 9 Schellingen 1 ote Vis., en de rente van wijlen Hubrecht hiervoren vermeld, beliep 14 schellingen per jaar. Voorts was zij in 't bezit van recht op een jaarrente van den //Graef van and", van 8 schellingen, en vanwege het „De Drie Koningen" in Schakerloo moest jaarlijks 15 schellingen worden uitgekeerd, (lelijk bezat zij nog eene rente op de erf a er hoeve in het Oudeland van St-Maartens- Van deze hofstede, gelegen in den Vasten- indhoek, besloeg het huis, de schuur en de eene gezamenlijke oppervlakte vau 271 den, voor de inname waarvan jaarlijks 20 ellingen aan den Armen van Tholen moest rden uitgekeerd. Diaconie-goederen zijn door de overheid it aan hunne bestemming onttrokken; ook 9tad, die deze aauvaukelijk tot zich nam, die later weder terug, doch ook zij zijn weg opgegaan van den eigendom van -het littelzij zijn mede verloren gegaan, want as bezit de H. Geest, vau alles wat wij hier noemden, niet meer dan eene kleine rente - Grootboek, tn dat nog wel met inbegrip betgeen haar in de vorige eeuw is aange- n van de opgeheven Waalsche gemeente au de laatstelijk ontvangen legaten vau len *nr. a. rPagtho. den Heer J, de Lange den eerzamen Cornelis van ucr Zo.d. «vin irfcvliet, zonder alle welke later aangekomen Idelen diezelfde Diaconie thans over zeer Iele inkomsten zou beschikken. Ziedaar dan het zoo geringe overschot van voorvaderlijk erfgoed. De vroonen vau Heer ter HendrikszBlockde landen van Jan bchasius, de gronden van zoo menig ander, vele renten op de vaste eigendommen ge- tigd, alles is verdwenenhet bestaat voor oleni armen niet meer. 't Is waar, met groote uitgaven had de Diaconie steeds te kampen, en had zij die door gaande tot voorziening in het onderhoud ook van het Gast- en Weeshuis, vooral was haar last groot in het begin der XVIIe eeuw, toen de stad zulk een sterk garnizoen en zij gewoonlijk zoo vele zieke soldaten te verplegen had. Om slechts iets te noemen, kunnen wij mededeelen, dat in 1622 van negen kapiteins niet minder dan 135 manschappen verpleging vonden in het Gasthuis. Het legerbeheer keerdë voor elk soldaat wel iets uitdoch dit bedrag was op verre na oiet voldoende. Voor kost en verzorging betaaldede Diaconie gewoonlijk jaarlijks van de 450 tot de 470 voor kleeding 125 voor onderhoud van den bouw 25 voor per soneel, bestaande in een binnenvader en moeder, met nog eenige andere hulp 2572 voor het uitbesteden van kinderen tot het aauleeren van een of ander beroep 30 voor brandstof van 95 tot 100 en voor geneeskundige hulp 40 alzoo een totaal van 750 tot 800 of van 4500 tot 4800 gulden. Gelukkig dus dat men onder dergelijke omstandigheden nog over zoo ruime inkomsten te beschikken had, en dat de bijdragen destijds ook nog mildelijk vloeiden uit de beurzen van particulieren. Dit laatste blijkt voornamelijk uit de voortdurend vermelde opbrengsten vau de armenbussen, die men door gaande zoowel in de kerk, in de herbergen, als op het stadhuis vond geplaatst. Wordt vervolgd) De vrouw van Jan Claesse van Codwenhove overleed 7 November 1614. Hij zeil was reeds in 1606 ten grave gedaald. J) Heer Jan Paschasius stierf in 1603. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigeD leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkautoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud- Possetneerj J. GELDER BLOM te Poortvlietj J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. tl. OËLE te Goes. De alom zoo gunstig bekende zangvereeuigiug „Jacob Kwast", uit Wognum, zal den 12en Januari a.s., des namiddags een uitvoering te Goes en des avonds te Middelburg geven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij den 13en te Bergeu op Zoom optreedt. Algemeen wordt geklaagd over de vele werk zaamheden aan den tiendafkoop verbonden en vreest men vóór 1 Jan. a.s. daarmede niet klaar te komen. Reeds werd gemeld dat het denkbeeld bij de Regeering in overweging zou zijn, om door eene wijziging der Tiendwet het aan belanghebbenden mogelijk te maken ook na de inwerkingtreding der wet de zaak onderling te regelen met behoud geheel of ten deele van de voordeelen, thans aan den vrijwilligen tiendafkoop verbonden, indien verwacht mocht worden, dat een zoodanige wijziging tot onderlinge vrijwillige regeling door velen zou kunneu leiden. Dat zij, die een zoodanige wijziging op prijs zouden stellen, daarvan ten spoedigste den Minister van Landbouw doen blijken, is dus ten zeerste gewenscht. Tweede Karper. De behandeling van hoofdstak Binnenlandsche Zaïï.-.: der Staatsbegroofing heeft bijzonder lang ge duurd, voora» «.'J. Ondersvgs. 't Was ol' de Kamer zich wilde schadeloos stefA?.n voor het gemi9 van een algemeen politiek debat. Van de vele onderwerpen noemen we verwijdering der gehuwde onderwijzeres uit de school (die u\? heer Keieiaar natuurlijk afkeurde; en de reiatievc en* do absolute neutraliteit dor openbare school. 'tls opmerkelijk (een teelten des tij is?; boe de betrekkelijke neutraliteit verdedig: s vond, bijv. Ver heg, Roessingh, Lobman, Borgesius feu vroeger ümk). De laatste wilde verleden jaar het gebed en den bijbel op de openbare school toelaten, op plaatsen waar de ouders er niet tegen hebben. De andere genoemden wilden, zooal niet den bijbel, daD toch de bijbelsche geschiedenis, of aankweeking van een algemeenen godsdienstzin, of een blik in de gods dienstige geschiedenis. Algemeene godsdienstzin Moet dat beteekenen het vroeger zoo sterk veroor deelde christendom boven geloofsverdeeldheid Men zou het haast denken, want de heer Lohman, die dien algemeenen godsdienstzin aanbeval, sprak daarbij van de mannen der Grondwetsherziening van 1848. Hoe de geschiedenis zich herhaalt. De heeren Bos en Roodhuizen hielden niet van dat geschipperop de openbare school de volstrekte neutraliteit en niets dan dat. De heer Bos opperde het denkbeeld van oprichting van bijzondere neutrale scholen, o.a. om in streken waar partijdige gemeenteraden de openbare school trachten te vernietigen, tegen zulk drijven een tegen wicht te verkrijgen. Geen kwaad idee. Verleden jaar stond op de begrooting een post, groot f 5150, voor ondersteuning van openbare lees zalen. Ditmaal ontbreekt die post, zeer tot spijt van den heer Schaper, die voorstelde weer zoo'n som voor' hetzelfde doel te geven. Toen de minister hem beloofde den post te herinneren, zoodra hij een goeden maatstaf voor de verdeeling gevonden had, trok de h. Schraper zijn voorstel in. We zien den minister al zoeken naar zijn maat staf 1 Hij heeft zoo veel anders te zoeken en te onderzoeken. Woensdag kwam Binn. Zaken eindelijk klaar, en Marine volgde, waarbij meer dan een lid de verwa pening van de „Korlenaar" bestreden werd over het beleid van den Minister werd zeer verschillend ge oordeeld. IERSEKE. Ook hier is een mazelen-epidemie uitgebroken, tengevolge waarvan heel wat kinderen op de scholen ontbreken, vooral op school 2. Woensdagavond bij het opladen van aard appelen aan het station Kruiningen, schrokken de paarden die voor den wagen stonden vau een binnenkomenden treiu en gingen op hol. De voerman sprong bijtijds van den wagen en kwam met den schrik vrij. De paarden werden op den Zanddijk opgevaugende wagen was erg beschadigd. ST. MAARTENSDIJK, 10 Dec. Gisteren avond zou alhier een lezing gehouden worden, door den heer J. Tazelaar, arts, over besmette lijke ziekten. Toevallig echter werd hij daarin verhinderd, doordat een half uur voor den aau- vaug der lezing zijn hulp als geneeskundige ingeroepen werd in het naburige Poortvliet. Aangezien echter de heer Tazelaar zijn rede op schrift bad gesteld werd het opgekomen publiek niet geheel teleurgesteld, daar de heer J. W. Roskea zich bereid verklaard had de door den heer Tazelaar over dat onderwerp opgestelde rede voor te lezen Op eenvoudige en bevattelijke wijze werden de hoorders met het ontstaan van besmettelijke ziekten in kennis gesteld. Nuttige raadgevingen en wenken, die voor bijna ieder practisch uitvoerbaar zijn, werden ten beste gegeven. In eenvoudige taal werd den hoorders voor gehouden, wat zij kunnen doeD, om hun lichaam zooveel mogelijk te harden, tegen het gemakkelijk daarin voortwoekeren van bacteriën eener be smettelijke ziekte. Er werd op gewezen hoe o.a. honger en ellende, kommer en verdriet ons lichaam meer ontvankelijk en geschikt maken voor een verblijfplaats der kiemen eener be smettelijke ziekte. 't Geheel strekte tot leering voor velen, die op dergelijk gebied weinig lectuur ter hand nemen, en deu heer Tazelaar mag zeker een woord van dank niet onthouden worden, dat hij zoo geheel belangeloos hier gisterenavond een steentje bijbracht, om der menscben grootste schat te helpen bevorderen. Het Bestuur der vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, van wien het denkbeeld uitging, een onderwerp te behandelen in verband staande met onze ge zondheid, komt eveneens een woord van dank toe. Het ga op den ingeslagen weg voort. De hennis op dit gebied is over het algemeen nog J zöo gering. Een groot veld ligt nog braak. Na de lezing stelde het Bestuur de gelegenheid open om vragen te j doou, naar aanleiding van het gehoorde, waarvan 'oor enkelen gebruik werd gemaakt. De heer ï>uz.:laar zal met deze vragen in kennis gesteld we rden en op de in Januari a.s. te houden vergadering o welwillend zijn deze vragen te bespreken. De burgemeester, voorz. der Grocue-Kruis-Vereeniging alhier, sloot de bijeenkomst met een opwekkend woord, ieder aan te sporen lid dezer vereeniging te worden. Op 't oogenblik zijn ongeveer 300 personen lid. OUD-VOSSEMEER. De melkverkoopers, in deze gemeente woonachtig, hebben eene ver gadering gehouden, om te bespreken de verhooging van den melkprijs en wel op groud, dat het vee duurder, de voederartikelen duurder en de pacht der weilanden hooger is dan immer in deze streken werd waargenomen. Bovendien is de prijs, die tot hedeu 7 cent per L. beliep, in de gemeenten in de omgeving eveneens hooger en wel 8 ceot per L., wat ook van Maandag 14 Dec. a.s. af van de melkklantcn alhier ge vraagd zal worden. Wel zijn enkelen niet te bewegen geweest, om zich hiertoe te verbinden, maar waar de vraag alleszins billijk mag geacht worden, zullen waarschijnlijk weinig klanten bun leveranciers daarvoor verlaten. Door den heer G. J. de Graaff, Az., sedert 1875 de betrekking vervullende van secretaris ontvanger van het calamiteuze waterschap Scher- penisse, is aan den Dijkraad ontslag als zoo- danig gevraagd. Vorige week werd melding gemaakt van den verkoop van hoeven door buitenlandsche eigenaars aan hunne pachlers hieraan kan nog toegevoegd worden, dat van de 25 hoeven onder deze gemeeute tot voor kort 11 in het bezit waren van buitenlanders, thans slechts 5 meer en dat van het geheele getal hoeven deze worden bewoond door 16 pachters en 9 eigenaars. Voor hoeven worden dan gerekend, waaraan circa 100 of meer gemeten land behooren. POORTVLIET. Door het bestuur van het Waterschap Poortvliet worden de volgende heeren aanbevolen voor de betrekking van ontvanger-griffier van genoemd Waterschap 1. de heer W. Dronkers, gemeente-secretaris, 2. de heer W. J. Boogaart, fabrikant, beiden te Poortvliet, 3. de heer J. C. Dalebout, cand. notaris te Tholen. De benoeming zal plaatshebhen op Dinsdag 22 December a.s. SfAVENISSE. In de 11. Woensdag alhier gehouden raadsvergadering was ingekomen een schrijven van de familie wijlen dhr. L. J. Dorst, in leven Burgemeester en lid van den Raad, meldende het plotseliog overlijden op 2 Nov. 11. Door het Dag. Bestuur was dit schrijven leeds met een adres van rouwbeklag beantwoord. Op het verzoek van eenige ingezetenen, in zake intercommunale telefoongeleiding, werd nog geen besluit genomen, teneinde nog een nader onderzoek te kunnen instellen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de voorloopige Commissie tot overbrugging van de Eendracht, om eenige tegemoetkoming in de voorloopige kosten. Bij de behandeling van een verzoek van den heer L. v. d. Velde te Bruinisse, om ontheffing van de opgelegde boete, iu zake de te late op- leveriug van een aangenomen straatweg, staakten de stemmen (3 tegen 3). Voorts werd nog be sloten tot oproeping van een vasten gemeente werkman, in verband met het reeds vroeger genomen besluit om met 1 Januari a.s. de ge- meentereiuiging in eigen exploitatie te neuien. SCHERPENISSE. Een landbouwerszoon van onder Tholen was met paarden en wagen van de kade alhier teruggekeerd om huiswaarts te rijdentoeu ze half iu de Kerkstraat waren, werden de paarden zoo dartel, dat ze hollen gingen. Ze liepen tegen het ijzeren hek van het Kerkpad met zooveel kracht dat dit open gerukt werd en een der paarden tegen den grond sloeg. Alles liep met den schrik af, alleeu heeft een paard een tand in den strijd verloren. THOLEN. Dat de kinderen van de Bewaar school alhier, ook dit jaar niet vergeten werden, daarvoor heeft Mevrouw de Wit-Andriessen weder gezorgd. Kregen zij andere jaren speelgoed of prenteboekjes, dit jaar werd bij de St-Nicolaas ook nog een zakje suikergoed gegeven>^*n de meisjes en kregen de jegens ei\\ £a£ chocolade. De kinderen hadden dien morgen van hun snoepceuteo, bloemen gekocht, waarmede, de gulle geefster verrast werd. De kleine gasten hadden groote pret en keerden vroolijk zingende met hun lekkernijen naar huis.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1