U e in e n g d Nieuw s. V 18 S C U e iu j7 lid van den Raad sedert 1892 en wethouder sedert 1901. Om zijn open en humaan karakter was de overledene algemeen geacht. IERSEKE. De heer Chr. Drenth, le onder wijzer aan school 2is benoemd tot hoofd der school te Moerbeek, gem. Nieuwe Niedorp (N.Il.) en heeft die benoeming aangenomen. Te Rochester, N. Am., is den 30en Oc- tober overleden de heer P. van Vlaanderen, redacteur van een nieuwsblad aldaar. Vroeger was de heer Vau Vlaanderen, predikant der Gereformeerde Gem. te Ierseke en ging van hier in gelijke betrekking naar Paterson, N. Am., in welke stad hij ook begraven is. Hij stierf aan kanker. De heer A. Mieras is benoemd tot on bezoldigd rijksveldwachter. In November zijn op het post- en telegraaf kantoor behandeld 1485 telegrammen, waarvan 157 verzonden en 1828 outvangen. Op het telefoonkantoor zijn 84 uitgaande en 60 inkomende, samen 144 gesprekken gevoerd. Op de postspaarbank is ingelegd f 9820,88 en terugbetaald f3761,49. Uitgereikt zijn 15 Dieuwe boekjes. De heer J. Heijnsdijk, nachtwacht alhier, heeft van den Politiebond de medalje voor 10- jarigen trouwen dienst ontvangen. OUD-VOSSEMEER. Vrijdag 27 Nov. werd alhier de eerste jaarvergadering gehouden van de vereeniging het Groene Kruis. Ruim 80 leden waren ter vergadering opgekomen. In de eerste plaats werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar door den Secre taris-ontvanger, den heer M. A. Vermetont vangen was aan renteloos voorschot van het Fonds Huijssen van Kattendijke f300, van het sub-watersnoodcomité te Oud-Vossemeer restant ruim f 40, en met de contributie van de leden, samen f 496,605, terwijl uitgegeven was t 490.67, zoodat het saldo beliep f 5.935. Aan contributie is voor het ingetreden dienstjaar thans reeds on geveer f160 outvaugen van de 303 leden. Een zeer opgewekt verslag werd door den secretaris ten beste gegeven, waaruit bleek dat het Groene Kruis iu onze gemeente, werkelijk in een behoefte voorziet. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden F. J. Ampt, voorzitter, G. M. van den Ende en A. Chr. de Wit, die met bijna algemeene stemmen werden herkozen. De heer G. M. van den Ende hield vervolgens eene rede over „de eerste hulp bij ongevallen", welke met aandacht werd gevold de heer G. J. de Graaff gaf nog iets over de beteekenis van het „Groene Kruis". De Voorzitter bracht den welverdienden dank aan genoemde heeren, namens de vergadering, voor hun optreden. Naar ons wordt medegedeeld is de vorige week van een buitenlandschen eigenaar een groote hoeve overgenomen door den pachter, iu eigendomdit is reeds de derde pachter onder deze gemeente die dit jaar op zulk een wijze eigenaar is geworden. Er blijkt duidelijk uit dat de buitenlanders zich van hunne landerijen ten onzent gaau ontdoen. Men zegt dat dit in ver band staat met de hooge successie-rechten, die bij sterfgeval van de erfgenamen der eigenaars worden gevorderd. Tusscben Tholen en Oud-Vossemeer zijn aangebracht de draden, die eventueel dienst zullen moeten doen voor intercommunale tele foon-verbinding. Op het kantoor is aangebracht eeu openbare spreekcel. Hoewel nog geen offici eels toezegging is gedaan van het in het gebruik stellen er van, mag toch in afzienbaren tijd verwacht worden, dat de aansluiting zal plaats hebben. POORTVLIET. Aan het hulppostkantoor alhier, werd gedurende de maand November in de Rijkspostspaarbank ingelegd, f 1839,65 en terugbetaald f 1811,025. In hetzelfde tijdvak werden door het hulptelegraafkantoor behandeld 75 telegrammen tw. verzonden 42 en ontvangen 33. SCHERPENIS9E. Op de 2 fairbanken alhier zijn 8,223,142 kilo bieten gewogen. Op de oude •fairbank „Vooruitgang" 3,769,731 kilo en op de nieuwe „Eendracht maakt macht" 4,453,4-11 kilo. Iu de maand Nov. zijn alhier in de haven aangekomen 43 schepen te zamen metende 4465 ton. Voor het eerst is alhier in de haveu aan gekomen een scheepje mossels. De omroeper maakte het bekend, dat ze voor 25 ceut den emmer konden worden gehaald op de kade. De prijs is in gewone omstandigheden 25 cent den halven emmer; geen wonder, dat de verkooper veel aftrek had. Door den veldarbeider A. Bijnagte alhier is Woensdagmiddag een zwarte postduif opge vangen met een zilveren ringetje aan den poot, gemerkt P. L. V. 560. Aan het hulppostkantoor alhier is in de maand Nov. met 61 iuiagec een bedrag van f 4164,15 ine mgd en aan 14 inleggers een bedrag vau 663,96 terugbetaald. Aan hetzelfde kantoor werden verhandeld 215 telegrammen t.w. 98 verz. en 118 ontv. De meisjes van de Dorcasvereeniging hebben met hunne werkzaamheden weer een aanvang genomen. Eén keer per week komen ze te zamen in de Consistoriekamer, teneinde kleedingstukken te vervaardigen, om ze later aan behoeftige menschen uit te deelen. STAVENISSE. Op de beide weegbruggen alhier zijn in de afgeloopen campagne gewogen resp. 5,903,165 en 7,028,374 KG., samen 12,931,540 KG. suikerbieten. THOLEN. Evenals andere jaren zullen ook morgen (Zaterdag) de kinderea van de Bewaar- •obool verr »st worden. Mevrouw de Wit Aoiriessen zal de kleinen met haar bezoek komen verblijden. Ruim 180 kinderen zien het oogenblik met spanuing tegemoet. Wij mogen er niets meer van zeggen maar wenschen allen een genotvol uurtje. Woensdagmorgen geraakte de poslkar, die gewoonlijk reeds 's morgens 4 uur alhier aankomt, tengevolge van den zwaren mist, even buiten Tholen le water, waardoor een belangrijke ver traging in de verzending der post ontstond. Eerst werd hulp uit onze gemeente gehaald en daarna werd de kar, die geen belangrijke averij bekwam, weer uit de sloot getrokken, een der beambten werd, gelukkig slechts licht, gewond. De post, die gevoonlijk direct na aankomst, dus om vier uur, in de richting Bergen op Zoom vertrekt, ging nu pas om 9 uur weg. Trouwens de geheele week is er reeds stag natie in de postritten, zoowel die vanuit Bergen op Zoom, als vanuit het Eiland, daar de mistige nachten het gevaarlijk maken om flink op te rijden. Het ware toch te wenschen, dat er een andere regeling kon getroffen worden in dezen nachtrit, en zoo mogelijk afgeschaft. In ie meeste gevallen wordt de aansluiting te Bergen op Zoom gemist. Noodeloos worden zoodoende de diensten op de betrokken postkantoren verzwaard. Zou het niet mogelijk zijn dat bereikt werd om een tram te laten rijden in aansluiting met den trein van 's avonds 9,28 te Bergen op Zoom, waarmede dan de post kon worden medegegeven naar Tholen en den volgende morgen verder het eiland iu, terwijl de post naar Bergen op Zoom den volgenden morgen kon worden vervoerd per tram van 6.25 van Tholen? Wij weten niet of hier bezwaren aan ver- bondeu zijn, en geven gaarne het bovenstaande' idee voor beter. Tot hedeu zijn gelukkig nog geen menschenlevens te betreuren geweest, ten gevolge van ongelukken, doch wij hopen dan ook dat niet zal worden gewacht //tot het kalf verdronken is, om den put te dempen." Zóó is de regeling der postritten voor de betrokken ambtenaren en beambten een crime, zij moeten hun. nachtrust opofferen en ten slotte voor niets. Zaterdag den 28en November j.1. werd te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer P. C. Labrijn, van Domburg, de eerste jaar vergadering gehouden van den Zeeuwschen Schielbond, aangesloten bij de Vereeniging „Volksweerbaarheid", welke bond het z.g. „oor- logsschieteu" (d.i. snel en juist schieten in verschillende houdingen) tracht te bevorderen. Met een kort woord schetste de voorzitter de taak van den bond in het komende jaar. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. G. Laernoes J.Pz vau Vlissingen, bleek dat de bond, in weerwil van ondervonden tegen- werkiug, het getal der aangesloten verruwingen vau 24 tot 36 zag aangroeieu, samen tellende 1509 leden, zoodat dit krachtige provinciale lichaam in blakenden welstand verkeert. De vergadering bracht den volijverigen secretaris warme hulde voor ziju onvermoeiden arbeid iu het afgeloopeu hondsjaar. De rekeuiug vau den penningmeester, den heer J. Hekkert, van Tholen, sluitende met een batig saldo van f 56.90, werd goedgekeurd. De periodiek aftredende Bestuursleden P. G. Laer- uocs J.Pz., J. M. Bles en J. F. de Cooker werden onder applaus met algemeene stemmen herkozen, terwijl tot Bestuursleden voor het district Schouwen en Duivelaud worden gekozen de heeren M. K. de Roud en A. Timmermans. Uit de mededeelingen der afgevaardigden bleek, dat de vorderingen in het oorlogsschieten in de verschillende vereauigingen nogal uit eenliepen, doch dat over het algemeen de ern stige wensch tot verhooging der weerkracht harer leden voorzat. Te Ulft heeft Woensdagnacht in een ijzer gieterij eeu gasontploffing plaats gehad, doordat een der werklieden te dicht met vuur bij een vat benzine kwam. Overdekt met brandwonden werd hij naar het ziekenhuis gebracht, zijn toestand is levens gevaarlijk. Omtrent het verblijf vau den kapitein van Köpenick te Maastricht wordt gemeld dat hij zijn intocht deed in een door vier paarden getrokken rijtuig, met livereikuechten eu gevolg. Half de stad was leeggeloopen om het schouwspel te zien. Iu het café waar hij zich vertoonde was het gedurende drie dagen over druk en tal van portretten van den gladden Duitscher werden tegen 12 cent per stuk ver kocht. Maar in Venlo ging het anders, want toen hij aan 't station arriveerde, waar een rijtuig stond, om heui naar het café te brengen, traden twee politieagenten voor, een stapte in 't rijtuig en een op den bok en op last van dezen we.a naar het politiebureau gereden. Na verb' jt bij den grenscommissaris werd hij op last ïau dezen en ingevolge het vestiugsverdrag roti Duitschland over de grens gezet. Snugger. In het dorp W. schreef on langs een lid van 't kteskollege der vacante gemeente aan eeu predikan-t in de stad G. een brief, waaria hij hem de vraag stelde of hij bij de bestaande vacature voor het beroep in aan merking wenschte te komen. De predikant, voor die eer bedankende, zette -onder zijn epistel G. 24/10 '08. Op de eerstvolgende vergadering, waar over het bedanken voor die eer gesproken werd, gaf bedoeld lid van het kiescollege als reien daarvan op „De vrouw vau den predikant wil niet mee, en toonde wat onder een brief stondG. 24/10 '08, waarvoor de .man zoowaar gelezen had Genesis 24 vs. 8 ^Qaust^pdien de vrouw u niet volgen wil, zoo^11^ Sge>ein zyn van deien mija eed.") mt! vufJx Te Tegelen (Limburg) is het lijk opgehaald van de Franciscaner zuster uit het klooster te Roosendaal, die zich onlangs in de rivier de Maas nabij Roermond had verdronken. Ziju in den laatsten tijd iu Noord-Brabant diefstallen aan de orde van den dag, de veilig heid op de wegen schijnt ook nogal iets te wenschen over te laten. Een metselaar van Zevenbergen begaf zich van Klundert per fiets naar huis eu werd plotseling door drie kerels aangevallen, die van achter de hoornen te voor schijn sprongen. Na hem zwaar mishandeld te hebben, verdwenen ze o.m. zijn rijwiel meenemend. Te Afferden werd deze week getracht de laatste tram te doen ontsporen. De politie stelt een streng onderzoek in. Te Krommenie is gistermorgen een smid in een liDoleumfabriek tusschen de machines bekneld geraakt. De ongelukkige werd geheel vermorzeld en was terstond dood. Het droevig sterfgeval bij den een dezer dagen gewoed hebbenden brand te Amsterdam is nu nog gevolgd dooreen tweede. Ook het dienstmeisje, dat bij het ongeluk zulke ernstige brandwonden bekwam, is na een hevig lijden in het Binnengasthuis bezweken. Het is nog niet uitgemaakt ot de brand door onvoorzichtigheid van de dienstbode of door een ongeluk ontstaan is. Het sterven van haar ongelukkige meesteres, die het slachtoffer werd van haar edel pogen om het in brand staande meisje te redden, heeft niet minder de deern is gaande gemaakt. Men stelle zich het vreeselijke van den toestand voor toen deze kloeke vrouw, op het gegil van het meisje in de keuken komende, daar een vuurkolom voor zich zag en geen oogenblik aarzelde om de radelooze aan te grijpen en te pogen door zich tegen haar aan te drukken de vlammen te dooven. En daarna het in doodsangst wegvluchten van de ongelukkige, helaas met geen anderen uilslag dan dat, hoe spoedig ook hulp werd aangebracht, de dood toch volgen moe9t. Het droeve geval moge anderen tot leerzaam voorbeeld zijn, om toch met die zoo gevaarlijke petroleum de uiterste voorzichtigheid in acht nemen. Men neme tot-vasten stelregel nooit een lamp op den grond te plaatsen en zoo zij op tafel of aanrecht staan, ze altijd een behoorlijken afstand van den rand te laten behouden. De gearresteerde Haagsche tandarts. Men weet, dat dit individu werd gearresteerd wegens niet nader aan te duiden handelingen jegens een patiente, nadat hij haar met een narcotisch middel in bewusteloozen toestand had gebracht. Deze patiente, eene onderwijzeres in het noorden des lands aldus deelt de Haagsche Kroniekschrijver der N. Groti. Ct. mede ontdekte later haar toestand en welke gevolgen er te wachten waren. Zij wendde zich tot de justitie, maar bij gebrek aan bewijs moest deze de zaak laten rusten. Het meisje en hare ouders lieten het er echter niet bij; ze spraken er met een predikant over, die zijne bemiddeling toezegde. Deze besprak het geval met den hofprediker, die H. M. de Koningin met het vreeselijke feit in kennis 9telde. H. M. liet. het meisje de toe dracht der zaak op schrift brengen, toonde haar deelneming en hulpvaardigheid, rustte niet voordat de minister van Justitie pogingen had in het werk gesteld om de zaak met groote zorg en gestrengheid te doen onderzoeken. Het gevolg was dat men zéé overtuigende bewijzen in handen kreeg, dat de verdachte bij de instructie er niet meer aan outkoman kon om zijn ver foeilijk bedrijf, tegenover het meisje en meer andere patiënten, te bekennen. Aan onze Koningin zou het dus te danken zijn, dat in dezen het recht ziju loop zal hebben. Nwsól. v. Fr. Een heer, te Zandvoort vertoevende, weigerde Dinsdag drie aangeteekende brieven in ontvangst te nemen, welke hij, als diamanten inhoudende, van uit Geertruidenberg aan ziju adres had verzonden, elk voor een aangegeven waarde van f 12,000. Op zijn bewering, dat die brieven geschonden waren, werd er een opengemaakt, die kiezelsteentjes bleek te be vatten. In het bijzijn van den inspecteur van politie werden de andere eveneens geopend eu ook deze hevatten kiezelsteeuen. De brieven, welke op het oog geheel gaaf waren, zijn in beslag genomen en de zaak is in verder onder zoek. Dezer dagen werden in een landbouw- schuur te Boschkape'Be in een paliugfuik, die daar in den stal onder stroo verborgen lag, vier ratten gevangen. Nadat deze dieren gedood waren, werd de fuik, nu van een lokaas voor zien, op de7;LJe plaats gelegd, en kort daarna hadden <,ich andermaal twee ratten laten ver schalken. Een bakker te Kootwijkerbroek, was geld schuldig aan een landbouwer uit de buurt. De betaling bleef echter uit en daarom zou de schuldeischer eens gaan hooren of de schuld misschieu in 't vergeetboek was geraakt. De bakker was niet thuis en de boer werd door de vrouw des huizes verzocht eveu binnen te komen, zij zou intusschen het geld halen. Ons boertje glimlachte eu hoorde de rijks daalders al rammelen, maar och arme, de vrouw kwam terug, doch niet jpet het geld, maar gewapend met een ijzeren vuurlepel, waarmede zij den landbouwer op zoo'n handige wijze wist te bewerken dat hij zoo spoedig mogelijk ver dween. Maar ons boertje, zich zeker het spreekwoord z/man en vrouw zijn een" herinnerende, wachtte 's avonds met zijn knecht den bakker op erf hebben met hun tweeën hem zoo toegetakeld, dat deze per rijtuig naar een dokter moest worden gebracht die gernimen tijd bezig is geweest om de talrijke wonden te verbinden. ik Moord te Merxem. Te Merxem, op de Bredabaan, woo echtgenooten Van Oefelen, handelaars en eieren. Bij hen in woont ook de der vrouw. Toen hij Maandagavond tegen half negi kwam, vond hij ziju zuster op de plaj den winkel. Haar handen waren samen? dt met eeu reep linnen, waarmede haar strop rond den hals was gesnoerd, waai ongelukkige verworgJ werd. Alles was ia huis doorzocht, alle li laden opengebroken. Er werd vastges vele loten van Antwerpen en Brussel d een spaarboekje en een som geld, gestole Volgens de eerste vaststellingen moei [li daad gepleegd zijn tusschen 6 en 7 ua al: Dinsdagmorgen heeft men den insgeli stolen koffer van den broeder opengebn ledig teruggevonden in een steegje iu de n Tijdens den moord bevond zit h de i vermoorde op het eiland Tholen, tot het vau eieren. Hij werd in allerijl uaar huis u Op het Waterloostation te Br Donderdagmiddag een trein uit Char een rangeerende locomotief geloopen. 0 20 menschen werden gewond. Te Elberfeld is de heer Stoltenhol ,d kant hij de gereformeerde kerk aldaar, galmgat op de tweede verdieping van di op straat gevallen. De ongelukkige gj den klokmaker naar de klok kijken. Hij was onmiddellijk dood. Bijna geheel Siberië wordt bedre e een veepest-epideraie. Honderdduizende vee liggen in staat van ontbinding in pots. De groote kooplieden zijn ger Ook Petersburg wordt bedreigd door en de gemeenteraad is in buitengewone bijeengproepen. Uit Weenen wordt gemeld, dat groote illuminatie, gisterenavond outsti eere van het Keizer-jubileum, drong de zoo op, dat een ontzettende paniek o Vier personen werden doodgedrukt, wa afgevaardigde Holzl. Er zijn 104 Alle bladen dringen er op aan, dat strenge maatregelen genomen zullen wor een eind te maken aan de ernstige beto te Praag. Den staat van beleg is ree kondigd. In de laatste dagen heeft de rech instructie te Parijs, mevrouw Steinheil over haar huiselijk leven gesproken vraagd. Ook de keukenmeid heeft veel b ei heden aangaande haar meester en m verteld, vooral ten nadeele van laatstgi want als men haar gelooven kan, is hel moraliteit van mevrouw Steinheil zee gesteld. Ze zou een groot aantal hebben gehad, en het huishouden zou deels ziju bekostigd door hetgeen haar haar schonken. Op den dag van den di Faure zou mevrouw Steinheil tegen zijn thuisgekomen in een rijtuig, geheel en was voor niemand te spreken. Zij g< steldheid voor en was zeer zenuwachtig bij het verhoor aangaande Faure. Door de mededeelingeu van Marietl begiut men te gelooven dat de keukenn aan den moord medeplichtig is, want z dacht i9 het, dat het touw, waarmede vermoorden geworgd zijn, afgesneden een eind touw dat in de keukenkast werd. 'g LANDBQU W-VEETEELT Uit het verslag, medegedeeld aan de le het Zeeuwsch-Belgisch Paardenstamboek big den loop van het jaar 1908 zijn ingeschr hengsten en 89merriën. Woensdag vergaderde te Goes de afdeeling van het Nederlandsch Paardenstamboek. De vice-voorzitter, de heer B. Giljam, op bijeenkomst met een waardeerend woord dachtenis vaa den overleden voorzitter, den J. Dorst. Voorlezing werd gedaan van het jaarvers 1908, waaruit bleek dat de liuanciëele toes aldeeling bevredigend te noemen is, terwijlh ingeschreven veulens niet minder was dai jaren. Het ledental verminderde met 5 en thans 175. De rekening over 1907 werd goedgekeun vang op 1817.33, in uitgaaf op 1417.805, alzuo 1369.525. Ter voorziening in de vacai staan door het overlyden van den heer L. werd als voorzttter gekozen de heer H nadat de heeren P. Verburg en J. M. Wa herkozen waren als bestuurslid. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver te Rotterdam op 9 December a.s. werden bent heeren B. Giljam en AI. C. Steendyk, secret.- meester, en tot hunne plaatsvervangers de V. Al. Krepel en L. de Vlieger. De begrooting voor 1909 werd vastge ontvangsten en uitggaven op 1 729.525 met voor onvoorzien van f 174.525. Een bed 1 87.50 werd beschikbaar gesteld voor preuii de tentoonstelling, in 1909 te Kruiningen te Ten slotte werd behandelend de agenda geraeene vergadering.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2