rolaiL piiji ui It beiaiiei m oesterteelt, laiillis, ui fo. 1227. Zaterdag 5 December 1908. Zes en twintigste jaargang. EN K C. PGï, Eerste Blad. St. Ni colaas. J. Publicatie n. ve Iets over het oude kerkwezen kan Tholen en de overige gemeenten van het eiland. v. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE ITHOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco st f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. naezonden «tukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T t> o I e n et v6«r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerieke. UITGEVER Thoisv. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groots letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering igen iraad Zitting van den Militieraad. gemeeater en Wethouders van de Gemeente ter kennis van belanghebbenden, dat de in Zeeland voor de lichting van het op Zaterdag den 16 Januari 1909 des iddag's te 9.30 uur te Tholen op het Stadhuis sitting zal houden om uitspraak te doen om- ille lotelingen dezer gemeente ar den Militieraad moet verschijnen de die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke 'beid of gebreken, of gemis van de gevorderde zg, die wegens ziekte of gebreken niet instaat m voor den Militieraad te verschijnen, daarvan tasschenkomst van den Burgemeester hunner fI, ilaats moeten kennisgeven aan den eraad, onder overlegging van een genoeskundige iring, vermeldende den aard van de ziekte of iet gebrek ligen uitdrukkelijk de aandacht van hen, die Hing wegens broederdienst verlangen, op hun om persoonlijk in bovengemelde zitting van Militieraad te hoorenwelke uitspraak omtrent gedaan wijzen da lotelingen, die gebreken hebben of tn te hebben, op hunne verplichting, voor zooveel lartoe in staat zgn, en onverschillig welk ter er zij hebben getrokken, om voor den Militie- te verschijnen, teneinde geneeskundig te worden ;ocht. olen, den 4 December 1908. irgeineester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. ire 50 ,20 ,70 NATIONALE MILITIE. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat n ficretarie vóór 10 dezer gelegenheid bestaat tot CJ «Iding voor het onderzoek ter verkrijging van >ewjjs van voorgeoefendheid. Dor wat betreft de regeling, welke dienaangaande wordt verwezen naar de aanplakbiljetten, lolen, den 1 December 1908. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. ht wij heden te zeggen hebben is iets heel oods alle menschen weten het. Doch er en tijdstippen, waarop wij juist aan die heel me dingen elkaar willen herinneren. Waar- Daarvan een voor allen goed antwoord te 1) u is niet mogelijk. Als de Decembermaand paar dagen oud is komt er wat te: kening aze toebereidselen ea wij maken ons gereed de viering van on3 echt Nederlandsch, gezellig Sint Nicolaasfeest, het kinderfeest uitnemendheid, want wat al kinderhartjes het in gloed, wat al kinderoogeu doet het teren van vreugde en verlangen, wat al assingen geeft het de aankomende meisjes napen alsook de ouderen van dagen, erschilleude vormen heeft het St. Nicolaas- in den loop der eeuwen reeds aangenomen zelfs een tijd geweest, dat de schooljongens s de huizen gingen om giften in te zamelen, dan gemeenschappelijk omzetten in koek. feest wijzigt zich, maar het blijft toch steeds aantrekkelijkheid, zijn gezelligheid behouden, ligt ook hieraan dat het in zijn wezenlijken zoo echt huiselijk is. len vrage er eens naar bij hen die geen thuis Men, alleen staan in de wereldzij zoeken aders gezelschap, en leggen dien avond een aan. Maar dit is toch het ware niet. Queer daarbij oprijzen de beriuneringen aan menigen avond in het ouderlijk huis, och verbleeken immers al de andere feesten, men buiten den kring van het gezin heeft mogen meevieren. En van het Sint Nicolaasfeest is ook dit een der kenmerkende eigenschappen, dat het de jaren der kindsheid schakelt aan die van den ouderdom. In beide krijgt een min of meer passieve toestand de overhandhet kind moet zijn geluk uitsluitend ontvangen door de zorgende vriendelijkheid van anderen, en er ligt iets weemoedigs in de gedachte dat ook de grijsheid er slecht aan toe zou zijn als zij aan eigen lot werd overgelaten. Maar tusschen die beide eindsohakels is de groote en sterke ver binding eener hartelijke toegenegenheid, die aan de hoop der toekomst de eene en aan de ver wezenlijkte beloften van het verleden de andere hand toereikt, en beide vervult met de heerlijk heid eener liefde, die geen leeftijd onderscheidt. Welkom dus, gij St. Nicolaasavond met uw aardigheden voor oud en jong en met uw levenlust. De kindervreugd die ge brengt en de oudervreugd die ge wekt met uw verrassingen en de onschuldige plagerijen waartoe gij aanleidiug geeft I Wij verheugen ons dat gij ons nog als een stukje poëzie liit den ouden tijd zijt overgebleven, te midden van het koude realisme onzer eeuw Laten wij, bij onze vreugde, de armen niet vergeten. Ieder heeft ze in zijn buurt, of verder af, wie kent ze niet Mochten ook die oogen tintelen, die gangen gloeien, en ook de kinder harten der armen, die zoo dankbaar kunnen zijn, zich verblijd gevoelen op dit feest. Maar, zal wellicht deze of gene vragen, welke was wei de omvang van de goedereu, die de geestelijkheid onttrokken werd? En op die vraag is moeilijk een juist antwoord te geven. De goederen toch zijn onmiddellijk na het vertrek der geestelijken aangeslagen, en van lieverlede greep ook vervreemding daarvau plaats. Hier zijn van de eigendommeu weinig opgaven meer voorhanden. In de kerkerekeningen van de onder scheidene gemeenten komen zelfs geene berichten of opgaven daarvan voorde stukken, waarin de geestelijkheid die eigendommen eenmaal boekte, zijn verdwenen, en de gaar- of veldboeken, waarin men de landen ook moest aantreffen, bestaan niet meer. Wil men derhalve den aard en den omvang der goederen kennen, dan schiet er niets anders over, dan inzage te nemen van de registers der voormalige geestelijke kantoren, en deze lijvige folianten doorbladerende, blijkt dat in 1582 nog ten name van het Kapittel te Tholen was ingeschreven 389 Gemeten 91 Roeien; voorts heeu alsnog te bezitten het Gilde van Onze Lieve Vrouwe in 't Kinderbed 15 Gemeten 37 Roeden, teu name van het Sint Jacobs Altaar stond 2 Gemeien 52 Roeden van dat van Onze Lieve Vrouwe in den Tempel 5 Gemeten .157 Roeden van het Sacramentsgilde 4 Gemeten 36 Roedenvan het Altaar van Jacobus 22 Gemeten 200 Roedenvan Sint- Anthonis Altaar 19 Gemeier. 93 Roeden; van het Altaar van Jacobu3 rainoris Gemeten 91 Roeden.; van de Kapellerij van Jau Baptist 13 Gemeten 55 Roeien; van de Kapel vjm 't Heilige Kruis 18 Gemeten 156 Roedenvau de Kapel van Rusself 10 Gemeten 244 Roeden van de Kapellerij van Heer Job Pieterse 20 Gemeten 57 Roeden (i) vau de Kapellerij vau Heer P. Bussiusvoortijds bezet door Heer Adriaan, 12 Gemeten 237 Roeden van de Kapellerij vaa den Heer Emanuel Olyphant Vc Reymerswale 19 Gemeten 269 Roeden(3) van het Altaar van den H. Laurens 20 Gemeten 61 Roeden, en van de Kapellerij van Mr. Jan Djcke, waarvan de //graef van Zeelandt" het Eigenlijk heer Job Pieterse van Duvenee kanunnik. a) Heer Adriaan Vrombout van Wouwdeze geestelijke op 12 Augustus 1528 overleden, ligt iu het Kruiskoor van de kerk begraven. 3) Emanuel Oltphants zoon, Gilles, was later Secretaris der stad. Een zijner nagelaten bezittingen is nog altoos als de olyphantsdijk bekend. collatierecht bezat, 11 Gemeten 1891/, Roede, of in betrekking tot de vicariën samen 533 Gemeten 2251/2 Roede. Tot de kerk vau Schakerloo, die zooals bekend is, in zake hare goederen met de kerk van Tholen was vereenigd, werd alsnog gerekend 53 Gemeteu 159 Roeden terwijl daarvan afzonderlijk wordt vermeld van het Sacramentsgilde 6 Gemeteu 184Vj Roede; van St. Jacobskappelerij 2 Gemeten 242 Roedeu van Onze Lieve Vrouwe 2 Gemeten 63 Roeden en van het Barbara-Altaar 1 Gemet 140 Roeien, samen 66 Gemeten 188V2 Roede, en alles bij elkander voegende, staat men verbaasd over den omvang van den eigendom, die in den loop der eeuwen met zoo vrome oogmerken was bijeen gebracht. Bovendien bestond hier nog eene erflating van 6 Gemeten 14 Roeden ten behoeve van het klooster Bleyenberghe te Mecheleu. Ook zij nog opgemerkt, dat in 1582 reeds onderscheidene perceelen waren vergraven voor den aanleg of de verbreeding der Vesteneen stuk was uitgeladen voor het maken van den nieuwen Molenberg op de yVest" een boom gaard bij de St. Andriespoort had men gerooid en teu deele ingenomen voor den aanleg van de tiontr' escarpe of den Singelweg langs de Vest en veel was reeds verkocht. Maar ofschoon de vermelde eigendom voorzeker niet gering te aoVy^fis, beschikten de beide kerken ter voor zienig in het onderhoud harer geestelijken nog over de tienden in twaalf hoeken met een min of meer aanzienlijk aandeel in de tienden van vele andere belendingen, benevens vele renten, cijnzen en erfpachten, te veel om uit den veelal moeilijken tekst van de lijvige registers over te nemen. Van de renten, de kerk aangekomen, willen wij slechts enkele vermelden. De oudste was ongetwijfeld die van 2 schellingen 6 grooten Vis. gevestigd voor een „eeuwigh jaergetijde van Jonkvrouw van Beaumont(4) Zij verscheen telken jare op 15 Juli en werd betaald uit de inkomsten der Domeinen van Tholen. Ook voor een eeuwig jaargetij voor Jan van Beaumont was een rente van 3 schillingen 11 grooten op het ambacht, en telken jare in Maart ver schijnende, gevestigd. Een audere rente, groot 6 13 4 gr., zonder aanduiding van be stemming, stond insgelijks ten laste dier do meinen. Twee zoodanige besprekingen drukten op buizende eene, ten bedrage van 19 schel lingen, werd in 1582 opgebracht door den baljuw Frangois Resende andere, ten bedrage van 7 schellingen 6 grooten, kwam ten lasle van Hubrechl Gijsbrechtsden molenaar, die zooals uit den tekst der stukken blijkt, de woning van den gewezen kanunnik Jan Couwe- gontius kort te voren van 't Kapittel had aan gekocht. (5) Een jaarrente van 30 schellingen drukte op eene hofstede iu Schakerloo. Zij was eene erflating van Claas Pietersehoogstwaar schijnlijk een der afstammelingen van de Duven» eeseen aanzienlijk man, die als Claes Pierse in 1557 nog onder de burgemeesters van de stad wordt vermeld. Ook diens dochter, ,/Griete lL' jonckwijff Claes Piers zaliger", had in haar testament in 1569 het St. Kruis en het Anna- altaar io de kerk nog bedacht. Een andere en levens een d?r belangrijkste renten, was af komstig van 'Jen ons zoo gunstig bekenden heer Pieler HendrickszStockden gewezen kanunnik der collegiale kerk. Zij bedroeg 2 Vis. en V, -- gevestigd, eensdeels voor het doen van een z/eeuwigh jaergetij van negen lessen", en anderdeels voor het verstrekken vau braod.aan de geestelijken van het Kapittel, op 26 Mei, den dag, waarop deze zuo milde schenker over leden is, (6) Vooras beschikte de geestelijkheid nog ever veie kleinere renten en bezat zij het derde part in de lammertiende vau gansch Tholen en Schakerloo. Wat de kerk. betreft, deze had nog een vaste rente, gevestigd! door Jkhr. Joost van Biv'en van 4 'sjaars. (7) Zij strekte voor het doen eener wekelijksche Mis en voor het branden van waskaarsen voor het Sacramentshuis. De rente verscheen jaarlijks op 1 November, die op het einde der XVIe eeuw nog werd uitgekeerd door Dirk van de Werve, die in huwelijk had Frangoise van Vaernewijck, voor 1 door Jkhr. Jan van Corlevijle voor 1 en door Jonkvrouw Maria van Corlevijle voor 2 7) Joost van Blois was ook heer van Cortevijle. Hij was gehuwd met Jonkvr. Marie van den Abeele. De Tweede Kamer heeft reeds enkele hoofdstukken der begrooting afgehandeld eu is nu aan Binnenlandsche Zaken bezig. Misschien dat zij zich, dank zij het korte politiek debat, op 't eind niet zooals gewoonlijk zal moeten haasten, om klaar te komeu. Toch gaat het nog niet in alles even vlug. Zoo besteedde de Kamer deze week 4 uren aan een amendement van den heer Schaper, om de subsidie tot bestrijding der tuberculose van f75000 tot f 100,000 te verhoqgen. Hoewel eerst door den Minister onaannemelijk verklaard, nam Z. Ex. ten slotte het amendement over, nadat hem gebleken was, dat de voorsteller niet volstrekt bedoelde al dit geld te gebruiken, maar de regeering de gelegenheid te geven des- verkiezend tot het verhoogde bedrag te gaan. 't Is verbazend hoeveel onderwerpen bij dit hoofdstuk ter sprake komen en hoeveel tongen bij elk los geraken. De gemeenteambtenaren zullen met genoegen vernemen, dat Z. Ex. sympathiseert met het denkbeeld, om hen. in de pensioenwet op te nemen. Eu toen de Kamer het daarover had, wilde zij tegelijk ook de wethouders pensioen verleenen, maar alleu waren .het er niet over eens of dit wel kon. Bedoelde ambtenaren zullen zich waarschijnlijk wel niet vleien met de gedachte, dat hun pensioen hun reeds voor de voeten ligt. Misschien is het nog der vermelding waard, dat de heer Brummelkamp er een verschrikkelijk onheil in zag, dat tegenwoordig zooveel meisjes studeeren aan de hoogeschoi.l. Wat hebben de vrouwen ook aan al die geleerdheid. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1908 ingelegd f 48470.34, terugbetaald f13326.725. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 6850. Gedurende die maand werden 37 nieuwe boekjes uitgegeven. Eigenlijk Mj.ria van Sqisson. Vrouwe van Jan van Beaumont. Laatst/genoemde ovtrk:- iMaart 1356. 5) fluybrecht CrijsbrecbU overleed 1609. Heer 1 iSTE'k Hendriks;*. 1»lock stierf 26 Mei 1565. rerkrijgl ÉLÏSSE ST. ANNALAND. Dinsdag jl. werd alhier gehouden een algemeene vergadering van Inge landen van het Waterschap, die zeer druk be zocht was, ter behandeling van een voorstel om alle aardwegen te begrinden. Voorgesteld werd eene lengte van oirca 11200 Meters te rharden, waarvan de kosten werden geraamd te zullen bedragen pl.m. f 12000. Algemeen was men er van overtuigd, dat wegen van zeer groot belang en een eisch des tijds zijn en men bij den tegec woordigen toestand vaa den hti v. als 't ware daar niet kan, maar men zag o ~.egeu de groote omdat de bestaande eindwegen nu jaarlijks kosten f 3,per Hectare, waarbij Dog f 2,50 zou komen indien alles begrind werd. Daarom werd het voorstel met 20 tegen 18 stemmeu verworpen, maar verder met algemeene stemmen besloten de bedoelde wegen geleidelijk te begrinden en in 't volgend jaar 2000 M. iengte aardeweg te verharden, in dier voege dat dan iedere weg daarvoor aangewezen een gedeelte krijgt. Dinsdag jl. overleed alhier de heer F. Geluk, Az., wethouder dezer gemeente. Hij wai

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1