Gemengd Nieuws. 0 N D E R W IJ S. POORTVLIET. In de gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Poortvliet sprak de dijkgraaf, de heer J. van Gorsel, een waardeerend woord ter nagedachtenis van den overleden gezworene, den heer J. Bevelander. Ter voorziening in deze vacature werd de volgende voordracht opgemaakt1de heer M. A. Geuze, 2. de heer W. J. Gaakeer, 3. de heer C. Besten broer. Ingekomen was o.m. een schrijven van den heer ,E. C. W. A. Geuze, inhoudende verzoek om ontslag als ontvanger-griffier van het Waterschap. De dijkgraaf bracht dank aan den heer Geuze voor den ijver en de nauwgezetheid waarmede hij de belangen van het Waterschap gedurende een reeks van jaren heeft behartigd. In de Palmdwarsstraat te Amsterdam woont in een groentenwiukeltje de wed. K. met haar zoou en lot voor korten tijd woonde bij haar ook haar kleinzoon. Is de zoou echter een fatsoenlijk en oppassend werkman, hetzelfde kan van den kleinzoon, helaas, niet gezegd worden. Dit jongmensch toch, verkeert bij voorkeur met vrienden en vriendinnen in de beruchte nacht kroegen van den Zeedijk en zoowel de buurt bewoners als de politie verdachten hem er sterk van, dat hij de middelen voor zijn vrij kostbare levenswijze niet altijd op even eerlijke wijze verkreeg. Die verdenking was niet geheel ongerecht vaardigd, want reeds eenmaal werd hij, wegens diefstal van een paard, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, en zelfs tegenover zijn ouders kon hij zijn diefachtige neigingen zoo slecht bedwingen, dat zijn moeder hem niet meer in huis wilde hebben. Toen had grootmoeder zich over hem ont fermd en hem, oudauks de waarschuwingen van familie en vrienden, bij zich in huis genomen. In het laatst van October jl. hadden kennis sen en buren de oude vrouw reeds onder scheidene malen opmerkzaam gemaakt op de grove verteringen, welke baar kleinzoon maakte. In den ochtend van Vrijdag 30 October zag een buurvrouw, hoe de kleinzoon, nadat groot moeder naar de markt was, de door haar afge sloten voordeur opende, naar binnen ging, om een oogenblik later met een zakje onder den arm weer buiten te komen. Deu volgenden ochtend herhaalde zich deze gebeurtenis, 's Ochtens vóór zessen kwam een vriend den lieven kleinzoon roepen, onder voor geven, dat er werk voor hem was, om een oogenblik later, toen grootmoeder naar de markt was, terug te komen, en door gebruikmaking van een valscben sleutel, het huis binnen te dring TpIIag een buurvrouw hem met een aar buiten komen. Daar zy het geval niet vei trouwde, stelde zij de oude groentenvrouw van een en ander op de hoogte. Deze verschrikt, stelde een onderzoek in en kwam tot de treurige ontdekking, dat het kistje onder haar bed, waarin zij haar geld en kostbaarheden, ten bedrage van f 1500, be waarde, geheel leeg was. Natuurlijk werd onmiddellijk de lieve kleinzoon verdacht. Zijn vader en moeder werden gewaar schuwd, gingen hem zoeken en vonden hem bij een vriendin in de Rozendwarsstraat. Hij hield wel is waar bij hoog en laag vol, zich niet aan den diefstal schuldig gemaakt te hebben, doch dit heeft de politie niet verhinderd hem met twee zijner vrienden te arresteeren. Te Amsterdam logeerde een 3-jarig meisje met haar moeder. Bij de koffie at zij een boterham en kreeg een stukje brood in de keel, met het gevolg dat zij, nog voor de dokter aanwezig kon zijn, gestikt was. Te Venloo is Dinsdagavond een reiziger uit een uit Duitschlaud komenden trein ge sprongen. De man kwam met het hoofd op een rail terecht en werd ernstig gekwetst. Telkens weer hoort men van gasontploffingen veroorzaakt doordat, men gas ruikt en dan met een brandende lucifer het lek gaat zoeken. Zoo ook te Leiden. lu de spiegelfabriek van den heer S. nam men Donderdag een hevige gaslucht waar, de patroon zou het lek zoeken, stak een lucifer aan, waarop een hevige ontploffing volgde, die groote schade aanrichtte en een geweldige paniek in de omgeving veroorzaakte. Een wonder mag het wel heeten dat alleen de eigenaar werd gewond en er anders geen ongelukken voor kwamen. Het gaat, tegenwoordig vooral, in de provincie Noord-Brabant treurig toe. Berichten van mojrd, inbraak, aanranding en diefstal volgen elkaar snel op. Nu wordt weer bericht dat te Rucphen een brutale inbraak heeft plaats gehad bij een winkelier. Een bedrag van 40 gulden en eenige gouden sieraden werden ont vreemd. Meu tracht met behulp van speurhonden de daders op bet spoor te komen. Te Oranjewoud en omstreken hebben de boeren veel last van het wild, dat de veld vruchten opeet en waartegen de akkers niet zijn te beveiligen. Men heeft het met afrastering wel geprobeerd, waar wil deze afdoende zijn, dan wordt ze veel te duur. Waar het jachtrecht op die landerijen aan een paar personen behoort, wordt er weinig jacht op dit wild gemaakt, want broodjagers zijn het niet 1 De eigendommen van de gemeente Scioter- land en het Burgerlijk Armbestuur, in debuurt gelegen, zijn ook zeer wildrijk het jaclirecht daarop wordt geregeld door één persoon gepacht, een amateur-jager, die ook geen groote opruming onder 't wild hou It. Waar die landeri^n vooral ook bouwgrond iu percvelen verhuurd worden aan keuterboeren en arbeiders, boom- kweekers en groenteboeren hebben dtze be sloten geen perceel weer te hureu dan wiuneer het aan iederea actehoudenden jager vrijstaan zal, op die perceelen de jacht uit te oefenen. Dit besluit is ter kennis van de eigenaars gebracht en wordt het verzoek ingewilligd, dan zal de verhuurder geen klacht meer krijgen, dat er te veel wild is. Daarvoor zullen dan de jagers wel zorgen. De Goudsche recherche heeft de hand gelegd op een valschen munter, die valsche guldens vervaardigde, welke door zijn schoon moeder en een zijuer zusters in omloop werden gebracht. Ook deze twee vrouwen zijn gearres teerd. De man heeft reeds bekend en in zijne woning werden gereedschappen tot het vervaar digen van valsch geld gevonden. De menschelijke overblijfselen, die in het puin van het afgebrande hotel „Bellevüe" te Arnhem, zijn gevonden en die verondersteld worden te zijn van den huisknecht, werden ge vonden onder een salon in het westelijke» deel. Hieruit mag worden opgemaakt dat de ongeluk kige, in zijn poging om de vlammen te3 ont vluchten, is omgekomen. Er zijn door de justitie reeds verschi llende personen, o.a. de huishoudster en de ktfllner, gehoord, om, zoo mogelijk, eenige opheidWilg' te verkrijgen omtrent het ontstaan van den brand, terwijl te Brussel een zwager van den hotel eigenaar is gearresteerd. Uit 's-Gravenhage, wordt gemeld: De chef van het militaire huis en de grootmeester van het huis van H. M. de Koningin berichten, dat H. M., dezen winter verhinderd zijnde officieele audiëntie te verleenen, heeft bepaald, dat de dames, die aan II. M. de Kouingin-Moeder zullen worden voorgesteld, gerekend zullen wordeu iugelijks aan H. M. de Koningin te zijn voor gesteld, en dat de heeren, die aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden voorgesteld zullen worden of Z. K. H. zullen hebben verzocht hunnen dank voor eenige verleende onderscheiding aan H. M. de Koningin over te brengen, ins gelijks zullen gerekend worden aan H. M. zelve te zijn voorgesteld of bunnen dank persoonlijk aan M. te hebben betuigd. Te Doorn zijn Woensdag de tweeling broeders L. overleden aan een hartziekte. De eerstgeborene stierf een uur vroeger dan zijn broeder. Bellen waren steede ^weeH. Een luitenant uit Breda, kort geleden ge- pensionneerd, had verloi gekregen op schadelijk wild te jagen. Woensdag vond men zijn lijk aan den weg nabij Teteringeu. Waarschijnlijk is hij gestruikeld en heeft het geladeu geweer hem in het hoofd getroffen. Op den weg werd nog een werkman aangehouden en onderzocht. Bij hem werd een portefeuille met geld gevondeu toebehoorende aan den luitenant, die voor eenige dagen 750 gulden ontvangen had en bij zich droeg. De man bekende het lijk beroofd te hebben^ Tengevolge van bloedvergiftiging, ontstaan door eeu splinter in het been, is te Enschede een S5 jarige man overleden, die eerst sedert 8 dagen getrouwd was. Gisteren werd in de bosschen onder Bunde, Limburg, het lijk gevonden van een 14-jarigon knaap, die sedert 5 maanden vermist werd. Gisterenmorgen is te Kalpdonk, dicht bij Roosendaal, het rijtuig van een paardenslachter door een goederentrein aangereden, doDrdien de boomen van den overweg niet gesloten waren. De eigenaar en zijn vrouw werden gewond. Een landbouwersknecht onder Zevenbergen kreeg, terwijl hij bezig was de hoeven van een jong paard wat af te snijden, zulk een hevigen slag van het dier tegen den buik, dat hij op de plaats dood bleef. De jachtopziener B. was Woensdagnacht op verkenning uit in de bosschen bij Doetinchem, toeu hij een strooper met geweer gewapend ont moette en aan wilde houden. De laatste legde zijn geweer op hem aan en loste een schot, ge lukkig zonder den jachtopziener te raken. Den volgeudeu dag werd de dader, een fabrieksar beider, gearresteerd. In een Russische gevangenis heeft men een verbazingwekkende ontdekking gedaan. Daar vond men, verborgen in eeu cel, waar twee ge- vangeuen waren opgesloten, een kistje met valsche roebels, een blikken doosje met een gipsachtig poeder, verscheidene fleschjes met vloeistoffen, een stalen vorm ter grootte van een roebel en vier stukken wit metaal. De gevangenen be kenden dadelijk, dat zij 's nachts valsch geld maakten en dat zij werken voor rekening van den gevangenis-inspecteur, die hun de noodige materialen verschafte en hun voor eiken roebel, dien zij maakten, een kopeke dat is 1 pet., betaalde. Het bestuur van de Radbodmijn bij Hamm heeft rechterlijke vervolging doen instellen teg>en hen die beweerd hebben dat er in de mijn geen voorzorgsmaatregelen werden genomen tegen het kolenstof en het myngas. Tegenover de afwijkende getallen, opgegeven van de slachtoffers, heeft het bestuur bekend gemaakt, dat er in den ongeluksnacht 380 ar beiders en 6 ambtenaren ia de mijn waren. Er zijn 40 menscheu dood bovengebracht of aan hun wonden bezweken. Het aantal geredden, dat ongedeerd was, bedroeg 17. In de zieken huizen worden nog 26 gekwetsten verpleegd, en in de mijn liggen nog 303 lijken. Bij de begrafenis van de gevonden slachtoffers volgden ongeveer 20 000 menschen deu stoet naar het kerkhof, waar door zeven katholieke en vijf Evaogelische geestelijken het woord werd gevoerd. De baggermoleu Draque, die op de por- tugeesche kust op drift was geslagen, waarbij een der twee opvarenden verdronk, is door de redding boot van de Don Hugo uit de woedende zee gehaald, doch dit is een zeer gevaarlijk werk geweest. Men was genoodzaakt langs zij van den molen te gaan om de overgebleven mannen aan boord te nemen, maar nu kwam de boot tegeu den molen, die met zooveel vaart voor den wind afdreef, dal het onmogelijk scheen met de boot vrij van den molen te komen. Onmiddellijk begon het stoomschip vuurpijlen met lijnen af te schieten, doch te vergeefs. Een lijn kwam aan boord, doch brak. De molen dreef al meer naar de kust en naar gissing be vond men zich op 9 a 10 vm. water, met de branding zeer nabij en de steile rotskust in het gezicht. Vau de Don Hugo werd nu een 2-duims lijn met drie boeien naar den molen gedreven om zoodoende te trachten verbinding te krijgenechter bleven deze boeien voor dit doel te ver weg. uu'e nfau sprongen van den molen, zwommen naar de boeien en aan boord gehaald. Opnieuw werden boeien in zei? gelaten, één lijn met 1 boei eu eeu lijn met 3 boeien. Nu sprong de bootsman Verschoor in zee, zwom naar de boei en werd ook ingehaald. De vier overigen durfden niet in zee te springen en wachtten tot de boeien van boord te grijpen waren. Dit gelukte. De bootsman en Gruppelaar aan één boei. Ook dezen werden naar boord gehaald. Drie kwamen veilig aan boord. Bij het ophalen vau Gruppelaar echter, liet deze los, viel iu zee en verdween. Verschoor werd aan boord van de Don Hugo liefderijk verpleegd en later geland te Huelva. Van de redders bekwam niemand eenig letsel. Alleen de bootsman was eenige dagen ongesteld, doordat hij te veel water had ingekregen. De moedige redders hebben hun leven in de waagschaal gesteld om dat van auderen te redden en de gezagvoerder van de Don Hugo heeft, zoodra hij den in nood verkeerenden baggermolen met bemanning bemerkte, niet geaarzeld pogingen ^ToVüïi"tb «euuoii, ïiïCUcgGLiSbteaijuo uw plaats, waar het reddingswerk moest geschieden, gevaar opleverde voor zijn eigen schip. De jonge vrouw van een mijnwerker te Farciennes had haar man verlaten, die zeer verdrietig was over dit vertrek. Een paar dagen geleden keerde de vrouw weer terug, maar iu plaats van naar haar huis te gaan, kwam zij bij haar vader, die, verheugd over deze terugkomst, des nachts naar den schoonzoon ging om hem de blijde tijding te melden, maar op zijn kloppen eu bellen werd niet opengedaan en daarom wierp hij met kooltjes tegen de ruiten. De jonge man, meenende met misdadigers te doen te heuben, die een aanslag kwamen plegen, opende niet eens het venster, maar nam zijn revolver en schoot in de richting vaujden per soon, dien hij op straat zag. De kogel trof zijn doel en de schoonvader viel dood neer. De schoonzoon gaf zich in handen van het gerecht. Nabij den Berlijnschen stadsspoorweg is door een fout iu het seinen de treio op een verkeerd spoor geloopen. Een beambte, die het gevaar zag, liep dien treio tegemoet om te waarschuwen en de be stuurder deed al het mogelijke om de nog vrij groote vaart te verminderenmaar hij kon niet voorkomen dat de machine tegen den achtersten wagen van den stilstaandeu trein reed, die daardoor uit het spoor geworpeu werd, terwijl door den schok ook de twee achterste wagens van den laatsten trein ontspoorden. Zonder de waarschu ging zou de schok veel heviger en het ongeluk veel erger zijn geweest. Toch werden zeven menschen gewond, van wie één levens gevaarlijk. De schrik was groot ouder de passagiers, die in de ontspoorde wagens op en over elkander werden geworpen en ook onder die van de andere wagens, en er heerschte eenige oogen- blikken veel verwarring en geschreeuw, doch door spoedige assistentie, was de orde weldra hersteld. In een huur-auto heeft te Londen een moord en zelfmoord plaats gehad. De chauffeur moest een heer en dame van het station naar een holel brengen, en de chauffeur hoorde onder 't rijden roepen //Help, help, hij wil mij dood schieten," waarop twee schoten volgden. Toen de chauffeur stil hield bleken beiden dood te zijn. De brieven bij hen gevonden bewezen dat zij man en vrouw waren en zij hem verlaten wilde, waarop hij gedreigd had haar te zullen dooden. De Engelschen gaan, naar de Daily Mail uit Lagos Terneemt, in een hunner kolonies weer op het oorlogspad. Zij gaan d1. een groc vau Zuid-Nigerië voor de beschaving o| Het gebied ligt tusschen de Niger, de en de Cross. De inwoners worden ons afg derd als krijgshaftig en, ten deele met laders, ten deele met pijl en boog gew» gevaarlijke tegenstanders. Al meermalen Engelschen met hen slaags geweest, zodq te kunnen onderwerpen. Deze inwoners si het gebrek te hebben, met de Engelschei handel te willen drijven. In andere strek Nigerië is er, gelijk men weet, al een uitgi handel, niet het minst in een zeer koppij niet zoer gezond soort jenever. Den in van het uitgestrekte gebied tusschen rivieren, zal nu de handel geleerd word Engelsche expeditie zal uit eeu 800 man onder overste Frenchard. Over een week gaat zij op weg. Men rekent op hard en een tocht van zes of zeven maanden Te Leipzig heeft iemand, die een proces verloor, tien revolverschoten op de bauk gelost, waardoor de griffier gedood i rechter gewond werd. De dader heet Os» is iemand die eenige millioenen, welke 1 zijn vader geërfd had, heeft verkwist eni culeerd. Een dienstbode in Rome had het gi de loterij den prijs van 400,000 lire te* Maar dat geluk heeft oen ongeluk tot gehad. Door eeue onbescheidenheid vai collecteur werd haar naam bekend, kwam de politie er achter, dat zij di Rosa Tirona was, die nog twee jaar gevas straf had te ondergaan. En nu zal Rot twee lange jaren moeten wachten, voor van haar rijkdom zal kunuen genieten. Woensdagvoormiddag had in het geboi retorten vau de gasfabriek te Reiclieubac! ontpi°ffiag plaats, waarbij twee arbeiders ge drie zwaaV eu v*er gewoud werden. Keu tweea!/5 groot ougeluk werd dot snel optreden vau (»eQ directeur der gas! voorkomen, door iiarn."',i^ de hoofdkraan draaien. Ongeveer 25 jaar na *eroor^ ia men te Verona tot de' treurige out.li gekomen, dat 6 galeiboeve n onschuldig veroordeeld. Reeds 3 van- ^en 2Ün oïït Te Lugano ia- eeQ 95-jarige Zwitser leden die ruim unlhoen gulden nala liefdadige tonstellingen. Hij bewoonde eeuI me> ..uitgestrekt park maar leefde zeer Wam 'eer h'j vreemdelingen in het park leidd -e »n z'jn schamele kleeding, zag ure voor-' eeQ armoedig huisknechtje aan eie_ hjj menige fooi, die hij steeds gaaruo.j jj; iemand zag dien eenvoudigen i g- eigeasaf aan. - '!•- Voor het volgen van het herhalingsood meldden zich te Oud-Vossemeer een dert leerlingen aanals onderwijzers voor het der lessen zijn aangewezen aan de O. L.S de heeren Wiskerke en Rijnberg en de Hoffmans en Notenboom. OESTERS. De verzending blijft op dezelfde vraag van Belgische zijde was iets drukker Als vanzelf kan de vraag van die zijdi in eens zooveel drukker zijn door de tx kingen bij het Gentsche congres, maar heeft deze samenkomst veel aac het lid bracht, wat tot heden minder bekend kao worden bij het algemeen en voorzeker zuli noodig geoordeelde maatregelen van Rijki zoo Uitgenomen worden, eene herhaling oogewenschteu toestand der laatste jaren komen en veel bijdragen tot het meerdere ge In hoeverre deze maatregelen nog iu dit s genomen zullen worden, valt moeilijk te u men is met zulke zakeu helaas uiet altijd urgent, doch dau liggen deze, hopeu in de naaste toekomst. Ierseke. Het congres voor voedingsmid te Gent gehouden, schijnt zijn invloed te gelden op den oesterhandel. Althans de uit België steeg in de week ven 1319 terwijl ook Engeland voortdurend fliuk a Zoo steeg de omzet hier tot 850.000 stuk prijzen zijn helaas minder bevredigend geveer als volgt le soort 80—85 KG. 30—36 gld. 2e 60—65 KG. 15—20 3e 50—55 KG. 9—12 MOSSELEN. Van 1118 November werden van Phili verzonden per spoor naar België en Fra 1620 balen mosselen tegen frs. 5.afrs per baal naar kwaliteit. Aan de haven 1240 HL. afgeleverd. Zeeuwsch mosselzaü t 1.40 a f 1.50 per ton, voor welken prijs 750 tonnen werden verhandeld. Garnalen tot f 2.90 per mand. Tholen. Van hier werden verzonden Duitschland, België, Engeland en Hollaui balen mosselen voor f 1.80 tot f 2.50 pfl naar kwaliteit. Per vaartuig werden naar Antwerpen vei 500 tonnen mosselen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2