Gemengd Nieuws. VI SS CfIE RIJ. 0 N 0 E R W IJ S. RECHTSZAKEN. Uitslag verkoopingenenaanbestediiid D Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichte u. 4 mooie orkestnummers, 3 tableaus vivants voor stellende het Zigeunerleven, die bijzonder in den smaak vielen en een komische voordracht, Pracht exemplaren, door den heer M. Reijogoudt. Het bezoek was bevredigend. Bij de Donderdagavond gehouden stemming voor 2 notabelen der Ned. Herv. kerk leverden 95 van de 235 stemgerechtigden hun stembiljet in. Volstrekte meerderheid 48. De aftredenden L. P. v. Oeveren en L. de Koeijer verkregen respectievelijk 54 en 52 st. en werden dus her kozen. De heer I. Hage verkreeg 37 en de heer P. Huissoon 34 st. Voorts werden nog op 6 personen gezamenlijk 9 st. uitgebracht. Er was nog al belangstelling. Bij het openen der stembus waren verscheidene personen in het stemlokaal aanwezig. ST. MAARTENSDIJK. Ter veemark op Woensdag II dezer, waren aangevoerd 25 stuks runderen, waarvoor nog al kooplust bestond. Er waren veel biggen aangevoerd, welke tegen hooge prijzen werden verkocht. Niettegenstaande de aanvoer op Woensdag, waren Donderdag weder 11 runderen aan de lijn. Bij de verkiezing van een Notabele bij de N. H. gemeente, op Woensdag 11 dezer, werden uitgebracht 195 geldige stemmen. Hiervan verkregenG. Moerland, 82 stemmenC. Rijnberg 58 W. Kievit 28 P. Kodde en F. Gelok elk 8 M. Bil 6; B. J. van Oost 3. Herstemming alzoo lusschen G. Moerland en C. Rijnberg. OUD-\OSSEMEER. Alhier trad Woensdag 11. voor de vereeniging „Eendracht" op de heer Buijze, van Stavenisse, voorzitter der atd. Tholen van het centraal genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies, met een rede over genoemd genootschap, met het aanvankelijk succes, dat 20 leden toetraden. Bij voldoenden steun, die toegezegd werd, zal het ledental al hier ongetwijfeld klimmen. POORTVLIET. Alhier heeft zich een geval van Febris Fyphoïdea voorgedaan. SCHERPENISSE. Van den landbouwer I. Hage, Jz. ging deze week alhier een span paarden op hol. Hoewel het knechtje al zijn krachten inspande om de paarden tot staan te brengen mocht hem dit niet gelukken. Door toegeschoten hulp van eenige personen gelukte dit evenwel. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, alleen eenige schade aan den wagen. In de maand October zijn aau het hulp postkantoor alhier met 55 inlagen een bedrag van f48189.04 ingelegd en aan 29 inleggers een bedrag van f 2553,74 terugbetaald. Aan hetzelfde kantoor werden verhandeld 362 tele grammen, t.w. 101 verzonden 261 ontvangen. De regenbakken alhier zijn bijua allen ledig. De wel en welpompen geven geen vol doende water meer. De oudste ingezetenen dezer gemeente heugen niet dat om dezen tijd van het jaar zulk een gebrek aan water was. Met het oog op het onzuivere drinkwater wordt aanbevolen het water vóór het gebruik te koken. Te Haamstede en Burgh heerschen rood vonk en mazelen, en hoewel de ziekte niet van kwaadaardigen aard is heeft zij zich toch zoo uitgebreid, dat men het noodig oordeelde, de opeubare scholen en de bewaarschool voorloopig te sluiten. Op het postkantoor te 's Gravenhage is sedert enkele dagen als proef een postzegel automaat in gebruik genomen. Voorloopig kan men slechts zegels van 5 ct. krijgen en de vinding is zeer practisch, daar men zoowel door het inwerpen van een nieuwen stuiver, als door 2l/2 cent stukken of 5 centen een postzegel krijgt. Werpt men een geldstuk in een verkeerde gleuf, dan komt het terug, dit geschiedt trouwens ook als men te weinig geeft bv. 47a cent. Het toestel is geconstrueerd door een Haar lemmer. Nu de werkloosheid meer en meer toeneemt en in elk bedrijf overvloed van werkkrachten zijn, is het van belang te weten, dat er in Nederland nog één bedrijf is, waar wel behoefte aan personeel is, n.1. op onze binnenvaartuigen. Op vele schepen is gebrek aan knechtsiu die kringen begrijpt meu niet, waarom daarop zich de jongeren niet toeleggen. Is het onbekendheid Schijnbaar wel, want het behoort lang niet tot de slechtste vakken. Aanvankelijk moge het niet zoo ruim betalen, circa 5 6 gulden inclusief kost en inwoning, maar met wat goeden wil, ijver en eerlijkheid is er zeker vooruitgang te maken met de kans een vrij zelfstandige positie te verkrijgen. Daarbij komt nog, dat het in de meeste opzichten geen zwaar en toch aangenaam en interessant leven is. Voor ouders, die aan het verlangen van menigen jongen om naar zee te gaan, niet willen toegeven, zal dit zeker een punt van overdenking zijn, daar uitsluitend de binnenwateren, zoomede Duitschland en België bet aren worden, en de jonge \nanuen, hoewel vrij, toch toezicht van den schipper hebben, die met zijn knecht aan boord feitelijk één gezin uitmaakt. Te Dordrecht is een kind in een tobbe kokend water gevallen en ouder hevige pijneu aan de bekomen brandwonden overleden. Te Ouddorp begaf de gemeente secretaris aldaar, zich met een geladen geweer op jacht. Bij het overstekeu van eene sloot ging ongelukki gerwijze het geweer af en trof het schot hem z jodanig in het been ter hgp,»^ de m7e,"ie dat hij per rijtuig naa.5lei]. voerd worden. Door het ijs gezakt. Onder Schiedam is een knaapje ongemerkt door het ijs gezakt en verdronken. Het lijkje werd later opgevischt. Nauwelijks waren begin dezer week enkele slooten dichtgevroren of vele waaghalzen zakten reeds door het ijs. Op de breele slooten nabij den Am9teldijk werden verscheiden kuapen, die bijna verdronken waren, nog in tijds gered en naar de ouderlijke woning gebracht, maar twee van hen zijn ernstig ziek geworden. Veel te vroeg waagden zich eenige knapen te Nes (N.H.) op het ijs, dat nog niet sterk genoeg was hen te dragen. Toen zij een eind er op geloopen hadden kraakte het en vóór zij de gevaarlijke plek verlaten konden, waren allen er door gezakt. Met groote moeite werden 5 jongens gered, doch een werd levenloos opgehaald. Te Zevenbergen is de knecht van schipper Bolhuis, liggende met zijn schip bieten in de haven aldaar, bij nacht, naar men meende door kolendamp, in het vooronder gestikt. Bij onder zoek is evenwel gebleken, dat een inwendige bloeduitstorting heeft plaats gehad, die den dood tengevolge moest hebben. In de Grevelingen, is het ijzeren scheepje van schipper Bouwens, geladen met suikerbieten, gezonken. De opvarenden hebben zich met groot gevaar door middel van een roeiboot kunnen redden. Naar uit Hamm, in Westfalen, wordt geseind, heeft in den mijnput Radbod eeu ver schrikkelijke ontploffiug plaats gehad, waarna brand ontstond, welke zich steeds uitbreidt. Van de 360 kolendelvers, die in de mijn afdaalden, zijn nog ruim 200 ia den mijnput. Het lijkt uiet mogelijk dezen te redden. Uit do omliggende dorpen ziju re Idingsploegen a in gekomen, terwijl ook brandweermannen hulp verleenen. Tot heden zijn 36 lijkeu gevonden en 30 zwaar gewonden, welke laatsten naar het zieken huis werden vervoerd. Een van hen ia sedert gestorven. De lijken zien zwart en ziju ten deele verbrand. De schacht zal onder water worden gezet. De Agitatie in Calcutta. Te Calcutta is de zoon vau een gouverne- meuts-ambteuaar in hechtenis genomen in ver band met den aanslag op den gouverneur van Bengalen Fraeer. Overal waren dreigbrieveu tegen dezen verspreid. Dezer dagen is eeu bekend Bengaalsch onder inspecteur van de politie Banuerjie in een dicht bevolkte wijk vermoord. Hoewel zich menschen in de nabijheid be vonden waren zij toch te bai g de politie bij te staan. Er heerscht een groote angst onder de bevolking. Een hoogoven bij de Friederichsmijn te Beuthen, zou vergroot worden, waarom men een steiger rondom den oven had opgerichttoen de arbeiders den steiger beklommen, storifè hij met een donderend geraas iueen en begroef 15 metselaars, drie hunner zijn gedood, terwijl er 9 zwaar gewond zijn. Te Leipzig heeft een zestig jarige dame, weduwe van eeu spoorwegbeambte, zelfmoord gepleegd, door haar badkuip met brandspiritus te vullen, er in te gaan liggen en de vloeistof aau te stekenbrandweerlieden, die kwamen toesnellen, vonden in de uitgebrande kamer niets dan een hoopje beendergruis. hulp inger- Je»" Twoordde wenscht te vernemen of het voornemen bestaat, den klinkerweg TholenGorishoek in een keiweg te veranderen, in welk geval de afdeeling hierlegen bezwaren zal inbrengen op de gronden door hem toegelicht. Betreffinde deze zaak zal een schrijven worden gericht aan het dagelijksch bestuur, dat alsdan voor verdere behandeling zal zorgen. Een verzoek van den heer J. A. Snijder, nader door hem toegelicht, om zoodanige gegevens der onderlinge veeverzekering-maatschappijen in Zeeland in den landbouw-almanak te verzamelen dat zij na eenige jaren statistische waarde bezitten, vond be strijding bij de heeren Lucieer en Vorsterinan van Oyen. Do heer Snijder blijft echter zijn verzoek ver dedigen, vooral met het oog op de toekomst. By de rondvraag verzoekt de heer Dominicu9 te worden ingelicht welke reden het landboaw-comité kan gehad hebben, ongunstig te adviseeren op het ontwerp-landbouw verzekering, waarop de heer Van Weel antwoordt dat dit te duur is, doch dat het comité wel aan de regeering verzocht heeft, de land bouwers te verplichten hunne arbeiders te verzekeren. Ten slotte gaf de heer De Ruijter de Wildt het dag. bestuur in overweging, zijne aandacht te vestigen op de vervalsching van voederraiddelen en meslstoften. Aan hh. landbouwers, die wenschen mede te werken tot de stichting eener Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek voor West- Noord-Brabant, Zeeland en de Zuid-Holland9che eilanden, i9 een circulaire gericht, geteekend door de hh.Dr. M. J. Geluk, voorzitter, J. M. Kakebeeke, onder-voorz., G. Versluijs, 1e. en W. Kakebeeke, 2e. secretaris. In die circulaire wordt medegedeeld, dat, na goedkearing der statuten op 30 Oct. 11. de acte van oprichting eener vereeniging werd gepasseerd, ten doel hebbende de oprichting eener Coöp. Suikerfabriek. Een by uitstek gunstig terrein hier oor wordt ter beschikking gesteld in den Beaumont polder aan de Mark. Ieder lid neemt een of meer aandeelen van f 400, waarop hij slechts f 100, per aandeel stort. Van de gestorte gelden zal een rente van 40/q 's jaars betaald worden. Voor elk aandeel moet jaarlijks minstens 15000 K.G. en mag hoogstens 25000 K.G. bieten geleverd worden. Bij extra goed gewas of bij misgewas kan van deze bepaling worden afgeweken. De waarde der geleverde bieten zal bepaald worden naar bet suikergehalte. Atdrukken der statuten worden, op aanvrasg, ter beschikking van belanghebbenden gesteld. LAND BOU W-VEETEELT. In de Dinsdag 11. te Middelburg gehouden ver gadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Land- bouw-Maatscbappy werd besloten, de algeiueene ver gadering en tentoonstelling in 1909 te Kruiuingen te houden. Als lid van het dagelyksch bestuur, wegens period.eke aftreding en als lid-afgevaardigde naar het Neder- landsch landbouwcomité werd herbenoemd de voor zitter, de heer inr. P. C. J. Henncquin. Door den heer H. J. Dorst werd de moreele en de financieele steun der Maatschappy verzocht om door proeven te bewyzen de juistheid van zyne bewering, dat ieder landbouwer zyn eigen atikstolbacteriëa kan aankweeken en deze de structuur van de door zee water overstroomde gronden verbeteren. Het dag. bestuur acht het moeilyk dit punt te be handelen, ook omdat hij, die de vraag stelde, niet aanwezig was. Het ligt z.i. meer op den weg der landbouwproefstations. Besloten wordt het ichryven van den heer Dorst voor loopig voor kennisgeving aan te neinen. Goedgekeurd wordt een voorstel van het dagel. bestuur om een cursus te openen in het landbouw- boekhouden. Aangenomen wordt, na bespreking, een voorstel van den algeineenen secretaris, overgenomen door het dagel. bestuur, om aan een of meer onderwijzeressen de gelegenheid te geven in België het onderwys te volgen aan een hoogere landbouwschool, teneinde later belast te worden met het onderwys aan jonge dochters in landbouw, groenten- en bloementeelt, zuivelbereiding, boekhouden, nuttige handwerken, enz. Na bespreking der ontwerp-statuten, overgelegd door de commissie van voorbereiding voor het stichten eener Koninkl. Nederl. Landbouwvereeniging, wordt besloten, aan genoemde commissie te berichten, dat bezwaar bestaat tegen de regeling van het stem recht en de voorgestelde contributie, zijnde 10 cent per lid en per jaardit sou de Zeeuwsche Maat schappij dan t 300 per jaar kosten. Naar aanleiding vaneen ingekomen verzoek van den zuivelconsulent, utiYoerig toegelicht, wordt zander hoofdelijke stemming besloten tot het aanstellen van een adsistent-zuivelconsulei t. Daarna doei de penningmeester opgaaf van gedane betalingen v» «ubsidieën, verleend ter berordemig der -i.ig tot nader is bopssi^o^t maken van-pro- I dag na opzegging 3 /ommigen niet 3 maanden 3 En ik zag haar, de doode, haar moeder, mijn lieve, moeder <rcb, TK Tholen. Zaterdag a.s. 14 November, des avonds ten 7 uur, houdt de Visschersvereeniging „Helpt Elkander" op de bovenzaal van het hotel „Zeeland" hare jaarvergadering. Op de agenda komt voorrekening en verantwoording dienstjaar 1907/8 verkiezing Voorzitter en Secretaris (periodieke aftreding) en ballotage van een viertal nieuwe leden. BOTVISSCHERIJ. Den löden November wordt de bolvisscherij gesloten, zoodat de visschers hunne netten, enz. deze week voor het laatst hebben gebruikt voor dit seizoen. Over het algemeen kan men over de opbrengst niet roemen. Er waren wel weken, dat de vangst bevredigend was, doch er zijn ook vele weken geweest, dat de visschers hunne onkosten niet goed maakten. Het resultaat is dan ook, dat zij door elkaar genomen zoo ongeveer hun brood hebben verdiend, doch meer ook nieter zijn wel betere jaren geweest OESTERS. Zaterdag, Zondag en Maandag jl. is te Gent een congres gehouden van voedingsmiddelen en daarbij is de oester het meest van alle besproken. Trouwens het congres was in hoofdzaak belegd ter bespreking van die maatregelen, welke van regeeringswege in België moeten of kunnen ge komen worden, ter verdrijving van de totaal ongegronde vrees voor het eten van oesters. Mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van het Bestuur der Vis9cherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen en prof. dr. G. van Iterson, vau Delft, belast met het bacteriologisch onder zoek van oesters, water, enz vanwege het Bestuur der Visscherijen, waren als Nederlandsche af gevaardigden daarbij tegenwoordig en stelden zonneklaar aan het licht, hoe streng tegenwoordig in Zeeland wordt toegezien op kweekplaatsen en putten en toouden aan hoe oesters, en mosselen, afkomstig van putten en kweekplaatsen, waarvoor het Bestuur certificaten van onbesmetheid afgeeft, veilig kunnen gegeten worden, zonder eenig gevaar voor de gezondheid. Als vanzelf moeten deze weekdieren door tnsscheuhandelaren op oordeelkundige wijze verder behandeld worden, alvorens ze aan consumenten uit te reiken. Aan het congres werd o.m. deelgenomen door doctoren, scheikundigen, oesterhandelaren, enzdoor wie levendig aan de besprekingen werd deelgenomen. O.m. werd met algemeeue stemmen de volgende motie aangenomen „Daar de mogelijkheid van overbrenging van besmetting door oesters moet worden aangenomen, is het wenschelijk, dat de Belgische oesterputten aan een streng onderzoek worden onderworpen, op dezelfde wijze als dit in Zeeland is geschied en dat, op grond van deze bacteriologische, scheikundige en topografische onderzoekingen, certificaten morden uitgereikt". Voorts werd nog besproken het toezicht op den kleinhandel door houders van vischwinkels, enz. en het dfl&fa&n verbonden gevaar voor besmet ting, wan-neer de oesters niet beslist oordeelkundig w<^*aen behandeld. Bekend is toch, hoe vele houders "van vischwinkels en hotelhouders de oesters geheel verkeerd behandelden, o a. door te groote hoe veelheden op te doen en daardoor de oesters te lang bewaarden, tot ze bedorven waren en ze .dan nog aan den man trachtten te brengen of ze met verontreinigd leidingwater bespoelden, alle handelwijzen, die beslist verkeerd zijn. Hier aan kan alleen toezicht van regecringswijze een einde maken en dit is beslist noodzakelijk, niet de plaats van herkomst is oorzaak ge der ziektegevallen, doch de verdere onoordei dige behandeling. Het co igres benoemde uit zijn middel commissie, welke zal worden afgevaardigi deu Belgischen minister van landbouw, o te dringen op het nemen van bovenbe jÜQ maatregelen. Het is te hopen, dat het werkelijk komen mag, want dan eerst is er kans, lust tot het nuttigen van oesters terugke België. Alleen w in neer ook de Belgische putten en kweekplaatsen onder streng toezicht staan, zooals de laatste jaren in land het geval was en certificaten, zoowt binnenlandsche als voor buitenlandsche oesit plicht wordt gesteld, heeft men in België zektlW1 Ierseke. Van 612 Nov. zijn vanhier verz 805000 leverbare oesters, voor meer helft van de 3e soart. De prijzen ondergingen weinig verandi le soort 30—33 gld. 2e 14—3 6 3e 8-10 Tholen. De verzending blijft op di hoogte. De vraag van Belgische zijde was, nog gering, iets drukker. MOSSELEN. Van 17 November ziju van Bruiniss,e zon'den naar Frankrijk en België 2940 mosselen tegen f 0.70 tot f 2.20 per ton. dien naar Engeland, Holland en Duitsi 640 balen tegen f2.10 tot f2.50 pej Mosselzaad gold f 0.50 tot f 1.50 pe voor welken 400 tonnen werden verhandi Van 512 November werden vanuit pine verzonden per spoor naar België en rijk 1725 balen mosselen tegen frs. 5 tot per baal. Aan de haven werden afgt 1590 HL. mosselea. Zeeuwsch mosselzaai f 1.40 tot f 1,50 per ton, voor weikei 900 tonnen werden verhandeld. Van d gische kust werd door Belgische visscher aangevoerd eu aan NederlanJsche vissche l f 1,50 verkocht. Eenige manden garnalen naar het buitenland vervoerd voor f 2, f 2,90 per mand. Tholen. Van 6 13 November werde hier verzonden naar Engeland, België, Duits en Holland 750 bale i mosselen voor f 1 f 2,50 per baal. Bovendien werden met 7 vaartuigen 600 tonnen mosselen naar Antwerpen vei iffr osl p [en Geslaagd o.a. te Breda voor het vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek Bierens en M. J. Engelvaart te Tholi >rt Kunst, J. van Luijk en A. C. Meijll all gei Oud-Vosseraeer. WEGGELD. Naar men meldt zal op 23 Nov. zaak betreffende het weggeld contra mr. Hartog voor deu Hoogen Raad behandeld Het Gerechtshof te 's Gravenhage beve Donderdag het vonnis der rechtbank te Ziei IVc waarbij W. F landbouwer te Poortvliet, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf i diefstal van aardappelen. get Bij de Donderdag door den directeur der regi en domeinen te Middelburg gehouden aanbei ,er van het maken van een weg in den Voloker op den zuidelyken berm van den spoorwegdao |,e Ril land-Bath, werd ingeschreven door de Nieuwdorp, Rilland-Bath f2622 L. v. d. Bruinisse f 2170 F. Thijssen, Putte f 1796 A. van Genist, Woensdrecht en P. van Geinsl, B en Bath f 1780; J. Geluk. Jz. Tholen f178 Jacobs, Goes f 1778; en firma wed. J. H Ven. Middelburg f1680. Gemeente IERSEKE van 612 November Ondertrouwd: Marinus Hoebeke, jm. en Cathalina Jacoba van Liere, jd. 21 j. A de Landmeter, jm. 26 j. te Vliesingen en de Koster, jd. 27 j, Getrouwd: Willem Duinkerke, jm. 2J Comelia Kosten, jd. 25 j. Overleden: Izak Lauras, 1 mnd. zv. 1 Hoebeke en Francina Bom. Gemeente THOLEN. Geboren: Maatje Jannetje, dv. C. J. Velde en J. Jansen, wonende te Steenbergei zabeth Maria, dv. O. J. Contant en M. D Adriana Cornelia, dv. J. M. Schot en D. C. Ro Nederl. Protestantenbond afd. Tholen avond kwart over zeven uur Ds. J. W. K. van Breda. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gein. Ierseke. Vm. 91/2 u« 2 u. Ds. Steenbeek. Ger. Gem. Nog niet bekend. Chr. Ev. Gem. Vm. 9^2 u., nam. 2 u. u. Ds. Mooy te Arnhem. Oud Ger. Gem. Vin. 9 u., nam. U/2 lezen. Op den dankdag voor den oog9t is in Kerk te Ierseke gecollecteerd I68Q.795. THOLEN, 14 Nov. 1908. Boter f 0,60 per '/2 K.G. Eieren 5.50. Rotterdam eieren f 5.50. Coöperatieve Roomboterfabriek #Dr K te Stavenisse11,45 per K.G :Pi i id

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2