o. 1223. Zaterdag 7 November 1908. Zes en twintigste jaargang. EN J. Eerste Blad. St. C. POT, „H 0 L L A N D." IN MEMORIAM. over het oude kerkwezen van olen en de overige gemeenten van het eiland. EEN MILLI0EN GULDEN. Voor huis en hof. BINNENLAND. Van ouzo berichtgevers. ille: Ui ille ERSEKS rHOOLSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, ezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan reau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bi VENISSE. Een groote slag trof 11. dagavond de familie Dorst en de he gemeente, door het plotseling over- van den Ed. Achtb. heer L. J. Dorst, meester enz. ruim 72-jarigen leeftijd werd door de biddelijke zeis des doods zoo onver en plotseling een einde aan dat iaam leven gemaakt. d 12 jaar was de overledene alhier meester. Verder was hij Dijkgraaf van older Stavenisse, (oud-Voorzitter van het Watersch. Stavenisse), President voogd der Nel. Herv. Kerk en Bestuurs lid van een tal van andere corporatiën ëreenigingen, waarin hij altijd zeer iaam is gëwèest. k zal de lange tijd, dat hij voorzitter der afd. *Tholen" van de Zeeuwsche van Landbouw en Veeteelt, zeer velen versch in, het geheugen liggen.. Zijn e mate van eerlijkheid, rechtvaardigheid prechte trouw en vriendschap zullen spoedig vergeten worden. Als groot jever zal hij bij de werknemers ook j? lang in gezegend aandenken blijven. |y ja zeer veel wordt in alle opzichten II hem verloren» Viijdagmiddag werd -zijn lijk overschot, onder vele blijken van leming, ter aarde besteld. Bloemstukken m de kist en vele woorden van waar- og werden door verschillende personen 's nog, geopende groeve gesproken, overledene ruste in vrede! onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E N, Advertentiënvan 1 tof; 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar.plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. I. op kerkelijk gebied in het laatste e van de XVle eeuw ook op het eiland voorgevallen. Groot was de verandering, ardoor op religieus en maatschappelijk heeft plaats gehad. de predikanten van Tholen aangaat, het zeker, dat reeds bij of kort na het ver ier Kanunniken zich hier een geestelijke Hervormden godsdienst had gevestigd, eeds in 1582 bestond een kerkeraad met Martini als predikant aan 't hoofd. wee leden van dien kerkeraad zijn zelfs men bewaard, gebleven. Het zijn die van rUubrechtsy den beheerder van de goederen en overleden Kanunnik Hendrik Paschasius Claes Pancraesden man uit „De-Kemel", en vroeger gewoonlijk de rekeningen van cramentsgilde werden gedaan. hebben wü Johan Martinidie hier in 1581 gevestigd was, als Tholeus eerste ant aan te merken Het is moeilijk een bepaald antwoord te geven. Zeker dat vóór 1579 geen tract.ementen aan enaren der Sectarissen zijn aitgekeerd. De iijke goederen behoorden nog steeds den iatigen bezitters toe, die eerst in dat jaar kerk moesten verlaten. En bij gemis van len zal het voor de Hervormden in die hoogst bezwaarlijk zijn geweest, een in- voor een predikant bijeen te brengen, vindt men dan ook betrekkelijk vaste i vermeld. De zich vormende gemeente bijeen, hield bijbellezingen, zong „die ie psalmen", oefende zich in den gebede, i ander met personen, die de luyden leidden en voorgingen. Langen tijd Claes de Hayer, die zelfs in den vreemde ekend, als zoodanig dienst te hebben ge- andere gelegenheden schijnen evénwel ook 'auten voor de gemeente te zijn opgetreden. Johan Versteech heeft zich hier doen doch van een vast verblijf van dien geestelijke-: verneemt mpn niets. Ook t de Wever treft men weieens bij de ectarissen aan. De eerste predikant, gsuffdurende een ^a^Jaar ^aD8 onafgebroken ^rea8oedelijk de itedaadvokut te Mecheten. heeft dienst gedaan, was Gerardus van borgh van Zierikzee, waar hij in 1579 overleed, Vermoedelijk is hij 'sjaars te voren hier werk zaam geweest, toen de bezittingen der kerk nog niet door de Staten waren genaast, daar anders stellig een gedeelte der kort daarop bepaalde bezoldiging ook aan hem zou zijn uitgekeerd. Na Cuylenborgh heeft ook Theodorus Verhaer hier eenigen tijd het Evangelie verkondigd. Hem werd in 1581 zelfs 400 Gulden als be- bezoldiging met nog eenige vergoeding voor huishuur toegekend. Van andere predikers maken de kerkelijke ar chieven geen gewag. De eerste leeraar, waarvan deze met voldoende zekerheid gewagen, is, zooals wij zeiden, Johan of Johannes Martini, de gewezen scriba van de Classis van Zeeland Beoosten Scheld, en de man, die op de //ver- samelingh" van 4 April 1584 te Brouwershaven, onder, het presidium van Casper van Bijgaerde het voorstel deed tot oprichting der later zoo merkwaardige Classis van Tholen. Wordt vervolgd LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente- maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.fl. Agentende H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud-VossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN' en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes.- Zorg voor zuivere lucht in Uw huis- en arner, maar vooral ook in het zieken vertrek. Vermijd tocht, maar wees niet al te bang voor [kouvatten; wanneer de patiënt be hoorlijk is toegedekt, dan zal het luchten niet het minste nadeel doen. Voor zwakke oogen is blauw of violet licht zeer heilzaam, daaróm gebruikt men in Engeland en. Amerika blauwe lampeglazen, aanmerkelijk langer dan de otize. Men heeft hierbij door het glas een sterkere trekkiug (luchtstroom) en tengevolge daarvan een meer volkomen ver branding, der olie. Het sterke,, blauw gekleurde licht moet aangenaam zacht voor de oogen zijn. Naar een bekend geneesheer mededeelt, moet warme, doch niet gekookte uielk, een uitstekend middel zijn voor maagpijnen en kwaadaardige diarrhee. In Oost-Iudie moet ze als zoodanig vaak worden gebruikt en men geeft den patiënt dan een kwartliter om de .3 a 4 uur. Ook uioet dit middel goede ^diensten bewijzen bij dysenterie, typhus en andere koortsen waar de lijders geen groote hoeveelheid in eens kunnen gebruiken, wordt de melk in kleine porties en dan vaker toegediend. Velen begaan de fout, potplanten vóór het inwinteren nog te verplanten, dit kan soms zeer nadeelig werken. In de versche aarde ontvangt de plant meer voedsel dan zij in den winter, den rusttijd behoeft, ook droogt de pot vaak niet voldoende uit, tengevolge waarvan de wortels kunnen gaan rotten. Zulk een late ver planting maakt niet zelden de geheele plant ziek. Wie een plant uit den vollen grond in den pot moet overbrengen, neme deze om dezelfde reden niet te groot, maar liever wat klein. Om het bevriezen van bloemen en andere planten, die in een koude doch goed gesloten kas overwinteren, te voorkomen, verbrande m&L in deze ruimte 'smorgens en 's avonds een hoeveelheid papier, waarvan de rook zich door de geheele kas verspreidt. In vele kamers kunnen de planten niet gedijen, maar kwijnen langzaam weg door gebrek aan licht. Wie zijn planten lief heeft, en daarvan door mooi- en, geregelden bloei en krachtigen groei genoegen wil beleven, moet niet het licht beletten binnen te komen door zware overgordijnen vitrage, dat het geheele raam behangt. Grove sterke bladplanten mogen dat tot op zekere hoogte kunnen verdragen, die met fijne bladvorming gaar, bij gebrek aan voldoend licht we spreken nie van zonneschijn kwijnen of geheel te gru de. V)or de gezoudheid van den mensch is het zonlicht niet minder noodig, ja, noodzakelijk dan voor de gezondheid der planten, 't Wordt nog lang niet genoeg begrepen, de waarheid van het oude woord; //Waar de zon niet ko int, daar komt de dokter". In scholen en werkplaatsen, in ft kantoor en de huiskamer, overal waar menschen verblijf houden, moet het zonlicht zooveel mogelijk toegang hebben, zoo min mogelijk geweerd worden. De zon werkt op wekkend, vervroolijkt het humeur en den ge- heelen gemoedstoestand. Wie zich opsluit in een somber, half verlicht vertrek, wordt triest, dof vau geest, Zenuwachtig een bleeke kleur, slechte* spijsvertering, bloedarmoede en allerlei ziekten kunoen de gevolgen zijn. Huismoeders, denkt om de gezondheid uwer huisgenooteu, om uzelf! Spaart geen gordijnen en meubelen ten koste van het welzijn der uwen OBSERVATOR. Door Gedeputeerde Staten is aau D. Burgers te Tholen eervol ontslag verleend als lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenwet) te Middelburg. In de Staatscourant no. 258 is opgenomen eene wijziging in de statuten van de Naaml. vennootschap stoomtramweg Antwerpen-Bergen op Zoom-Thölen. Door Ged. Staten van Noord Brabant is aan de ambtenaren, die methet toezicht op de uitvoering der bepalingen op het „weggeld" zijn belast, per circulaire kennis gegeven, dat voor- loopig geen aanhoudingen in zake „weggeld", moeten worden gedaan. Geslaagd te Rotterdam als verpleegster Mejuffr. Anna K. Verkouteren, van TholeD.. Nieuwe Postzegels. Waarschijnlijk zullen in den loop der volgende maand, de postzegels van 15 en 20 cent in nieuwe kleuren verschijnen, en wel beiden in twee kleuren gedrukt. Die van 15 cent zijn blauw paars met rood medaillon, die van 20 cent hebben een blauw-grijs kopje in een licht groenen rand. Door de tweekleurendruk van de 15 en 20 cent postzegels zullen de veel voorkomende vergissingen met postzegels van 7%, resp. 22Y2 cent worden voorkomen. Nationale Militie. In verband met de door den minister van oorlog gedane toezegging tot overweging van den wensch om ruiling toe te laten tusschen de lotelingen van het in Maart in te lijven gedeelte, bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer van het thans aangenomen ont werp van wet tot nadere aanvulling en wijziging der Militiewet 1901, heeft de minister thans, naar het Hbld. verneemt, de Commissarissen der Koningin in de ouderscheidene proviucien, uitgenoodigd hunne meening te willen te kennen geven omtrent 1°. of de ruiling tusschen de lotelingen der Maart- en die der Septemberploeg ook met het oog op mogelijk daarvan te duchten ongeweuschte praktijken, aanbevelenswaard voorkomt en 2°. of die ruiling practisch uitvoerbaar schijnt en welke regeling c. q. voor de uitvoering ware te stellen. IKRSF' de Iersek Voor het telegraafradicaal is geslaagd Bom, klerk te Goes, geboortig van o; bad hier de loting voor de i o o tfj.:::. waren 56 lotelingen, ar vader van 2 kinderen, et post- en telegraaf- kü. rammen behandeld, wa&- 1 ontvangen. J uitgaande en 75 u xio gesprekken gevoerd. posisp\arbank is ingebracht f9106,57 en ^terugbetaald f4811,89. Er zijn 11 nieuwe boeitje8 uitgereik» Maandag 11. trad de" heer Van Unen als onderwijzer aan de Chr. school alhier in functie ter vervanging van den heer Van Koeveringe, die. Vrijdag te voren afscheid van zijn leerlingen nam, om naar Zierikzee te vertrekken. Woensdag verzocht een knaap zijn makker, die op den zolder van een in aanbouw zijn huis stond en een brokje hout in de band had, hem dit toe te sverpen. Hieraan weid ook voldaan. Het hout trof den beneden staanden knaap tegen de slaap van het hoofd met het gevolg, dat hij bewusteloos neerviel en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Den volgenden dag was de knaap evenwel weer op de been. ST. MAARTENSDIJ K. In de laatste Raads vergadering werd aan Mej. A. M. Elvó, wegens voortdurende ziekte, verlot verleend met behoud van 6 maanden volle jaarwedde. Medegedeeld werd, dat het Raadsbesluit dd; 25 Sept. 11. tot verhooging van de jaarwedde der onderwijzers, met minder dan 5 dienstjaren, met f 50., door Gedep. Staten is goedgekeurd, qp dat niet is goedgekeurd een raadsbesluit, waarbij aan de onderwijzers met meer dan 25 dienstjaren, op de wijze als het Raadsbesluit vermeldt, een gratificatie van f50word tver- leend. Dit lokte een discussie uit tusschen den heer Rijnberg en den Voorzitter, waarin laatstge- meldë deed uitkomen, dat de onderwijzers ge nieten een vaste jaarwedde voor het geven van onderwijs in de vakken genoemd in Art. 2 der wet, gedurende de bepaalde schooluren; dat buiten de Verordening of het Leerplan om, het aantal schooltijden niet mag worden uitgebreid en het verleenen van een gratificatie voor nog niet bewezen diensten, niet kan bestaan. Naar aauleidiug van een schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen op Zoom, waarbij een bijdrage gevraagd wordt tot dekking der voorloopige kosten, die gemaakt zullen moeten worden bij het onderzoek naar de mogelijkheid eener overbrugging van de //Eendracht" bij Tholen, werd op advies van Burgemeester en Wethouders met 1 stem tegen, besloten f 20,bij te dragen. De heer W. Kloet meende uit gemoedsbe zwaren vrees dat bij het later komen misschien van een tram, deze ook des Zondags zou rijden -— te moeten tegenstemmen. Door Burgemeester eu Wethouders is tot tijdelijk onderwijzeres, in de plaats van Mej. A. M. Elvó, die wegens ziekte verlof heeft be komen, aangesteld Mej. C. R. Adriani, volontaire te Santpoort. Door de langdurige droogte keerscht ook hier gebrek aan drinkwater, wijl vele regenbakken ledig zijn. Het zoogenaamde Muijeputje, onuitputtelijk en in alle omstandigheden steeds voorzien van goed drinkwater, is een ware uitkomst. Behalve op de gewone veemarkten wordt wekelijks een groot getal vee te koop aangebracht. Op den laatsten beursdag (Douderdag stonden aan de lijn 20 runderen en 6 jonge paarden. OUD-VOSSEMEER. Woensdag wordt de eerste bijeenkomst gehouden van het gezelschap „Eendracht", bij welke gelegenheid de heer Buijze van Stavenisse zal optreden met het onderwerp ,/Kinderherstellings- en vacantie-kolonies"alle ingezetenen hebben dien avoud vrijen toegang en worden in het belang der zaak be'ëefd uit genoodigd tot trouwe opkomst, zoowel heereü als dames. Naar wordt medegedeeld is door het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente deze week besloten van de Burgerlijke gemeente den Noordelijken kerkvleugel aan te koopen op de voorwaarden, zooals die door den Raad in zijn laatste zitting zijn bepaald. ST. PHLLIPSLAND. Bij de loting voorde Nat. Militie, in deze gemeente gehouden op Donderdag den 29 October zijn door de na volgende personen getrokken de nummers A. W. Beurkens 1, M. M. Mol 2, J. M. Heijboer 3, J. M. Faasse 4, C. L. Wesdorp 5, Adr.Guiljam 6, O. Faasse 7, M. J. Nelisse 8, C. Mol 9, Mr. Verwijs 10, M. den Braber ld, J. C. Meijer 12, I. de Graaf 13, M. W. Steijn 14, A. I. Clarisse 15, F. F. Feleus, 16, A. C. Faasse 17, W. van der Dussen 18, 11. J. vau der Zee 19, P. J. Geense 20, 0. M. Verhage 21, M. Aarnoudse. 22, J. W. Verhage 23, P. Kempe. neers 24, A. Bouwens 25, D. de Gids 26, J- Guoter 27, M. Neelë 28, G. Quist 29, B. I van Beek 30 en C. F

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1