mlM Piijfl aan fle belanpn m oesterteelt, landlioii, m. m Eenvoudig 2 ets Sigaar. 1223. Zaterdag 31 October 1908. Zes en twintigste jaargang* EN Eerste Blad. ^Boerenknecht J. M. C. POT, M SeüatorJ 3 H I Publicatie n. er D. L, SCHiLPERÜORT. loet wt £1 Intima „H 0 L L A N D." EEN MILLIQEN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Cognac Monteaux frères TISSOT's Oude Jenever COGNAC Imperia] 497 IERSEKSGHE ITHOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. AN js per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco D st f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. igezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan mreau te Thol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseko. :sc 1 k ha Burgemeester der gemeente Tholen brengt by kennis van de ingezetenen, dat bij hem en en aan den Ontvanger der Directe Belas ter invordering is verzonden, het kohier der eJe Belasting no. 4 voor het dienstjaar 1908, tnoodiging aan een iegelyk wien zulks aan- na bekomene kennisgeving van zynen aan- spoedigste het door hem \erschuldigde te met herinnering tevens, dat de bezwaren, dienaangaande mochten bestaan, binnen zes na heden behooren te worden ingediend. rinÉC'b den 24 October 1908. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. emeester en wethouders der gemeente Tholen bekend, dat het onderzoek van de in deze 3 gevestigde verlofgangers van de landweer irden gehouden te Tholen, in het lokaal van meectehuis op Vrijdag 6 November a.s. des ags te 31/2 ure. de verlofgangers, die verplicht zijn aan het oek deel te nemen, behooren ook de bij de eer geplaatste verlofgangers van het reserve- el der landmacht, zoomede de verlofgangers de Landweer dienen krachtens verbintenis vai willigen dienst. het onderzoek behoeft echter niet te worden tal omen door rpf e verlofgangers, die in het loopende jaar over- Ee rtig artikel 11 van voornoemde wet voor igsoefeningen onder de wapenen zyn geweest verlofgangers, in het genot van ontheffing loo n werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, ornoemde wet) verlofgangers, die eene der betrekkingen als aangeduid in kolom 2 van de lyst, eld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o.a. de hoofdambtenaren, ambtenaren en be- bij de Rijks- en bij de Gemeentelyke politie verlofgangers, die bij de toestemming tot buitenslands vrijstelling hebben verkregen verplichting tot, het bijwonen van het onder- rtikel 27 van voornoemde wet) verlofgangers, die bij de toestemming tot ngaan van eene verbintenis voor de buiten zeevaart vrijstelling hebben verkregen van [dichting tot het bijwonen van het onderzoek 20 van voornoemde wet) verlofgangers van de Exploilatie-Compagnie Dorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen, 'al de verlofganger door ziekte verhinderd zijn aan het onderzoek deel te nemen, dan daarvan moeten doen blyken door overlegging neentesecretarie van een gezegelde en gelega- geneeskundige verklaring. Geldt het verlof- aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde ing is afgegeven, dan kan deze aldus, ter ing aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan verband met een vorig onderzoek als hier door denzelfden geneeskundige reeds eene ing is uitgereikt, dan kao ook voor niet- ogenden met eene ongezegelde en niet-gelega- verklaring worden volstaan, ofgangers, die wenschen het onderzoek elders efj lij binnen, hetzij buiten het Landweerdistrict, zij behooren of op een ander tydstip te kunnen zich met een daartoe strekkend schrift wenden tot hunnen Landweerdistricts- idant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld te zijn gesteld doch behoort gelrankeerd te verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, laakt de verlofganger van de vergunning geen dan wordt deze geacht niet te zijn verleend, liet onderzoek moeten de verlofgangers ook engen de aan hen uitgereikte wapenen met oren. verlofgangers, die nog niet in het bezit van oelde voorwerpen zijn gesteld, ontvangen deze onderzoek, en, den 24 October 1908. [emeester en Wp*hnnHpr« - zich beleefd in de gunst van het en zal zorg dragen voor vlugge en q en goede waar, terwijl orders uis worden opgenomen. ^nder beleefde aanbeveling, VO vroeg rr'" aanstaande een gehuwde motto dit blad, „BOERENKNECHT", 16191 UITGEVER: Tholen. ^zouten" (met chilisalpeter te bemesten), zoo geeft hij in datzelfde jaargetijde de weide een zekere hoeveelheid chilisalpeter enz. maar in het najaar chilisalpeter te geven, dat vond hij nu toch wel wat al te kras. „Zegt gij me nu eens," zoo herhaalde hij zijn vraag, „hoe denkt gij daarover", //moeten wij in het najaar op de wintergewassen chilisalpeter geven Hoor eens, Tijs, (zoo antwoordde -ik hem ongeveer) mijn antwoord zou heel kort kunnen ziju, nl.probeer het zelf. Vooral aan jou kan ik zoo antwoorden, daar het toch niet de eerste maal is, dat ge iets zelf zoudt onderzoeken. Wat is gemakkelijker dan deze proef te nemen Ge geeft de eene helft van uw land chilisalpeter en de andere helft niet. Het volgende jaar zult gij zelf de vraag kunnen beantwoorden. //Zoo bedoel ik het niet," zei Tijs, „dat weet ik ook wel, en nu ge het zegt, zal ik het ook probeeren, want eigenlijk is het gemakkelijk genoeg, maar de kwestie moet toch ook te be redeneeren zijn." Juist, de zaak is te beredeneeren en ze is ook lang beredeneerd ental van proeven hebben de juistheid der beredeneering gestaafd. De vó<5r den winter met chilisalpeter bemeste wintergewassen staan in het voorjaar geregeld beter, en geven bijna altijd grootere opbrengsten. En nu woudt ge zeker nog wel weten, hoe men er toch toe gekomen is, om de granen en andere wintergewassen nog chilisalpeter te geven voor den winter „Ja zeker, daar ben ik zeer nieuwsgierig naar." Luister dan. Ge zult het met me eens zijn, dat het voor den stand van het gewas wenschelijk is, dat in het voorjaar de groei zoo spoedig mogelijk kan hervat worden. De zwakste individuën gaan in den winter ten onder of komen na den winter slechts kreupel te voor schijn. Slechts die planten, welke krachtig den winter doorgekomen zijn, leveren een belangrijk aandeel voor den oogst. Het is dus zaak het gansche gewas voor den winter een zoo groot, mogelijke ontwikkeling te doen krijgen. Daar na den zaai van de wintergewassen de groeitijd nog slechts kort is, móet in kracht gewonnen worden, wat in tijd te kort komt. Die kracht komt van het chilisalpeter. Dat behoef ik jou niet meer te zeggen Tijs, dat weet gij evengoed als ik. Alleen met het chilisalpeter kan in zulk een korten tijd de plant gedwongen worden, spoedig te groeien en nog vóór den winter een behoorlijke grootte te hebben. Doch er is meer. Na het zomergewas heeft men waarschijulijk den bodem bemest met kali en phosphorzuur of met het laatste alleen. Hoe is het mogelijk, dat deze eenig effekt doen, als er geen direct opneembare stikstof is. Die van het vorig jaar is voor een groot deel of geheel weg. Dus,om de andere meststoffen (kali en phosphorzuur) nog vóór den winter iets te laten doen, is er chilisalpeter noodig. Als er geen kunstmest ge geven is, dan is er waarschijnlijk nog genoeg kali en phosphorzuur in den grond. Het geval blijft dan hetzelfde. „En de stalmest, mijnheer Zeer zeker, stalmest is uitstekend voor alle wintergewassen, maar juist daarom is er gewoonlijk niet genoeg en als er stalmest voor radig is, dau is het gewoonlijk lange, versche mest, die voor den winter nog niet veel doet. Dus ook dan is chilisalpeter noodig. Om nu te zien, of deze redeneering ook in de practijk op gaat, zit er niets anders op dan probeeren en nog eens probeeren. „Dat zal ik dan ook doen," zei Tijs. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maai ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. KANTONGERECHT TE THOLEN. /JG J K. 13 jaar en J. K. 11 jaar beiden Öi£aieiutwAJpder tot eene berisping. BELUji^V 27 October 1908. Door den heer Kanton* rechter alhier zijn heden veroordeeld, wegens Rapen van kreukels Ölgaicu. Leveren met Succes f 2. boete La Bandera 21/2 Moor en 2lj2 firn |2| Dépot te Tholen bij den heer W.- POTTER. 0 Staveiiisse en A. P. 47 jaar te Sint- ieder tot eene boete van f3. of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. C. G. 46 jaar te Sint-Annaland tot f ,50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet big 3e herhaling. K. v. d. S., 46 jaar te Tholen L. K. 39 jaar te Sint-Philipslaod, W. S. 42 jaar te Stavenisse ieder tot eene boete van f 10. of 5 dagen hechtenis voor ieder hunner, L. v. H. 42 jaar te Stavenisse tot f 8. boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet big h-e herhaling. J. K. 38 jaar te Sinl-Philipsland tot f20. boete of 6 dagen hechtenis, G. P. 37 jaar te Stavenisse tot f 15. boete of 5 dagen hechtenis. Rijden met een rijwiel zonder licht. D. C. G. 25 jaar te Nieuwe Tonge W. d. B. Azn. 35 jaar C. P. B. 23 jaar, J. A. Jzn. 29 jaar allen te Sint-Philipslaud en G. d. J. 34 jaar te Dinteloord ieder tot eene boete van f3. of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. C. M. 45 jaar te Bergen op Zoom, J. B. 64 jaar te Sint-Maartensdijk, J. d. B. weduwe C. P. 59 jaar, zonder bekende woonplaats in Nederland, ieder tot eene boete van f 1. of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij II.H. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. v. d. ENDE, te Oud-VossemeerJ. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. In de St. Crt. no. 254 is opgenomen de wet van den 6den October 1908 tot regeling der visscherijen (Visscherijwet), en de Kon. goed gekeurde statuten van de Vereenigiug Het Groene Kruis te St.-Maarteusdijk. In het Kiesdistrict Sneek is gisteren bij enkele candidaatstelling tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer H. Pollema (a.-r.) te Sneek. Bij de Woensdag te Rotterdam, district III, gehouden stemming voor lid der Provinciale Staten is gekozen de heer A. Plate (liberaal) met 1984 van de 3605 geldig uitgebrachte stemmen. De heer P. Bredius (katb.) verkreeg 1621 stemmen. Bij de aanbesteding van het onderhoud der tramweghavens aan het Zijpe, gedurende de jaren 1909 tot 1911 was minste inschrijver de heer H. Koster te Wemeldinge, voor f16,925 of f 5675 per jaar. In de a.9. najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland zullen o.in. in behandeling komen Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van I. J. Porreij te Ierseke, om subsidie voor het overzetveer van Iersekendam op Gorishoek. Op grond van de overweging, dat door het verleenen van subsidie een antecedent zal worden gesteld voor andere in min gunstigen toestand verkeereude of reeds opgeheven veren het niet op den weg der pr^ subsidie te verlee, van een aan dat, blij *vordi der gemeente Tholen, hoewel die mede het Waterschap beschermen. Na onderhandeling tusschen gemeente- en polderbestuur werd echter eene overeenkomst tusschen beide partijen aan gegaan, welke door Gedep. Staten werd goed gekeurd. Bij die overeenkomst is bepaald, dat de ge meente Tholen het voortdurend beheer behoudt over en het gewone en buitengewone onder houd, ook als waterkeering van de dijken te Tholen, bekend onder den naam van de stadswallen, den havendijk en den dijk tusschen den stadswal tot de voormalige zoutkeet. De gemeente heeft zich verbonden, die dijken vóór 1 Nov. 1908 te verhoogen en te verzwaren en op gelijke hoogte te brengen als de zeedijken van het Waterschap. Daartegen nam het waterschap de verplichting op zich, steeds een derde deel te dragen in de kosten der werken, zoowel van die, welke thans onmiddellijk worden uitgevoerd, als van die, welke later noodig mochten blijken. Dienovereenkomstig stellen Ged. Staten voor, het Bizonder reglement van het Waterschap voornoemd te wijzigen. Tiendwet. De minister van financiën vestigt er de aan dacht op 1. dat de aangiften van de door het op 1 Januari a.s. in werking treden der Tiendwet 1907 vervallen tiendrechten bij de betrokken tiendcommissien moeten worden ingeleverd lusschen 1 Januari en 1 April 1909 2. dat formulieren voor deze aangiften, met bijbehoorende inlegvellen, aauteekeningen en als voorbeeld ingevulde modellen, kosteloos verkrijg baar zijn ter secretarie van iedere gemeente en ten kantore van de ontvangers der registratie en domeinen 3. dat het aanbeveling verdient de gegevens voor het invullen der aangiften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk ge reed te maken, opdat zij tijdig kunnen wordeu ingeleverd. IERSEKE. De heer J. G. van Klinkenberg, arts alhier, is benoemd tot lid van het Bestuur der Zuid-Bevelandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" te Goes. In eea tuin alhier is een pompoen ge groeid met een omvang van 1,4 M. en een gewicht van 272 KG. De fanfarevereeniging „Mozart" hield deze week haar 20e jaarvergadering. Het bestuur trad af, en in het nieuwe bestuur werden gekozen de heeren A. Nolet, voorz. A. W. v. Dijke, vice voorz., C. Nolet, secretaris, W. Wagner, penningmeester en A. v. Loo, 2e secretaris. Vooral wegens het voorkomen van meer zieken dan gewoonlijk met slepende ziekten, is (zoo werd in de Maandag 11. gehouden bestuursverg. v. „Ziekenzorg" meegedeeld) dit jaar reeds voor meer geld aan versterkend voedsel verstrekt, dan de contributie bedraagt, en het ziet er niet naar uit, dat dit er voorloopig op verbeteren zal. Toetreding (in plaats van vermindering) van nieuwe leden en in 't algemeen meer steun is voor deze zoo nuttige instelling, die haar wortels reeds diep in de samenleving heeft geslagen, hoogst gewenscht. ST. MAARTENSDIJK. De heer K. W. Boelen alhier is behalve te Haarlemmermeer, ook nog benoemd tot onderwijzer te Egmond aan Zee. Bij min. beschikking is benoemd tot on bezoldigd Rijksveldwachter, de heer P. v. d. Slikke, nachtwaker alhier. OUD-VOSSEMEER. Tegeu 1 Januari 1909 is aan den heer J. 1. leend (op In verzegelde bemande ffesschen van 2y2 en 5 liter, per liter f 1,40. Proefflesch fl.30. Onder scheikundige controle van Dr. Hamel Roos en Harmens te Amsterdam. per geplombeerde ff. f 1,50 in glaskruiken per 1 liter-kruik 1,20. >/2 f 0,70. Glaskr. mits ongeschonden, worden terug genomen Vj en V» A f 0,16 per stuk. 11897

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1