1 i ■i 'M Gemengd Nieuws. Bedorven maag. Herstelde Marktberichte u. Uitslag verkoopingert en aanbestedingen, Burgerlijke Stand. ei Kerknieuws. ei ïfi kaart bekomen, met daarbij behoorende.bepalingen. Hierdoor hadden niet alle leden gelijke rechten. Na lange bespreking werd eindelijk besloten, dat voortaan alle leden twee kaarten zullen be komen, waarmede zij naar eigen goedvinden iemand kunnen introduceeren, behalve manne lijke personen boven den leeftijd vau 18 jaar. Deze introductie is niet van kracht op soirée's of andere uitvoeringen, waarbij entrée wordt Nu, blijkens het in ons vorig nummer mede gedeelde, de overbrugging van de Eendracht wederom ter sprake is gebracht (wij hopen dat het ditmaal niet bij praten zal blijven), laten wij hier volgen twee plannen, indertijd gemaakt ter uitvoering van dit werk. Het eerste was van den Waterstaat van Noord- Brabant, iugenieur de heer de Bruijn Kopes en dateert van November 1868. De kosten werden geraamd op f 198.000, Twee spanningen, van 60 en van 40 M. met één peiler, zouden aange bracht worden, terwijl de breedte tusschen de leuningen 4 50 M. zou bedragen. Hoogte van den ouderkant 6 M, -(- A. P. Het tweede plan, dateerende van October 1876, was van den heer R. v. d. Voort. Kosten f140.000. De brug zou één spanning hebben van 82 M., de boog aan de einden hoog 4.5 M in het midden meer dan 10 M., met laudhoof- den. De geheele breedte 6.75 M., binnen de boog 5.50 M., dekhoogte 5.30 en onderkant 4.60 -f A. P. Beiden met ijzeren bovenbouw, -De heden te Bergen op Zoom ten raad- huize gehouden vergadering ter bespreking van de wenschelijkheid tot overbrugging van de Eendracht bij Tholen, werd bijgewoond door de hb. Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Gedep. Staten van Zeeland, Asselbergs en Juten, leden der Prov. Staten van N. Brabant, de Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom, burgemeester en wethouders van Tholen, de burgemeesters van Halsteren, St. Maartensdijk, Poortvliet en Scherpeuisse, B. A. Overman J. van Vredenburch, C. A. H. Wagtho, J. M. Wage- maker, ledeu van den gemeenteraad van Tholen, de voorzitter van den Touristenbond, beuevens eenige belanghebbenden en belangstellenden, samen 81 personen. De burgemeester van Bergen op Zoom opende de vergadering met een woord van hulde aan de Kamer van Koophandel voor het nemen van het initiatief tot deze gewichtige zaak en draagt daarna het presidium op aan den heer Mollink, voorz. van de K. v. K. Na een inleidend woord van den voorz, wordt algemeen de wenschelijkheid uitgesprokei? eener overbrugging en besloten eene commissie te benoemen, met opdracht een nader onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen aan eene uit officieele personen samengestelde ver gadering. Deze commissie wordt samengesteld uit de beeren A. Mollink, voorzitter, N. Polderman, burgemeester van St. Maartensdijk, B. A. Over man, D. van de Velde, Jhr. J. van Vreden burch en J. M. Wagemaker te Tholen. B. Hulshof, burgemeester van Bergen op Zoom, J, Gommers, burgemeester van Halsteren en de heer Asselbergs, lid der Prov. Staten vau Noord- Brabant. Als secretaris zal fungeeren de heer J. F. Bevin. Voorts wordt besloten dat de commissie zich tot autoriteiten zal wenden, teneinde een fonds te vormen tot bestrijding der kosten. De gemeente Bergen op Zoom en de directie van den Stoomtram, hebben reeds bijdragen toe gezegd. Na een krachtig woord tot opwekking om te trachten deze zaak tot een goed resultaat te brengen, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. De geruchten omtrent den gezondheids toestand van H. M. de Koniugin schijnen zeer bevredigend. Binnen- en buitenlandsche bladen wisten dezer dagen te melden dat de heugelijke gebeurtenis iu Febr. zal plaats hebben. In de Biesbosch is het water zoo laag, dat het met de scheepvaart allertreurigst gesteld is. Meer dan 50 vaartuigen zitten aan den grond en het bieteuvervoer te water is zoo goed als gestremd. Petroleum op Walcheren Onder de vier heeren, die aan den Min. van Waterstaat concessie hebben aangevraagd tot het doen van boringon naar en het zoeken van petroleum op het eiland Walcheren, zijn twee Friezen. Eén dezer concessionarissen schreef dat de bron bij Arnemuiden voortdurend petroleum uit- sijpclt, dat zij een hoeveelheid van pl.ra. 40 L. hadden opgevangen eu deze vloeistof in haar natuurstaat in een gewone lamp hadden laten branden, wat een helder licht had gegeven, waarom ze het verzamelde vocht tot onderzoek hadden gezonden aan een scheikundige te Middelburg, die had verklaard, dat de stof zeer goed als kamerlicht was te gebruiken. Een paar uren ten noordoosten vau Dene kamp ligt het dorp Brekienkamp. De bewoners zipr landbouwers, en hunne hoeven liggen alle achter elkaar, evenwijdig aan de grens. Allen houden kippen en honden. Wat deze dieren met het smokkelen en stroopen te maken hebben, blijke uit het volgende Zijn er kommiezen van elders in de buurt, dan komt de vrouw met haar zaadbak naar buiten loopen en roept: „kiep! kiep! k' Buurvrouw hoort het en begint ook kiep De geheele buurtschap Br autwoordt met*kiepkiep kiep :elaars weten best de beteekenis v geroep en de kommiezen kunnen wel naar huis gaan. Gaan de boeren stroopen, eu er wordt ergens in de buurt een veldwachter gezien, dan hoort men roepen: /yKaro! Karo De geheele buurt roept haar houd je, eu de stroopers zijn gewaarschuwd. Te Meppel werd veel geklaagd over het binnensmokkelen vau ziek vee in de slachterijen, om te dienen voor de worst-fabricage. Gelukkig heeft men daar thans in een keurmeester een flinken bewaker van de gezondheid der ingezete nen. Dat zijne waakzaamheid nog steeds niet overbodig is, bleek dezer dagen, toen met de tram uit Balkbrug een zware kist werd aange voerd, welke bij onderzoek een varkeu van 400 pond bleek te bevatten, dat reeds in zeer ver- gevorderden staat van ontbinding verkeerde en een ondragelijken stank verspreidde. Natuurlijk werd dit vleesch ongeschikt ver klaard voor het gebruik eu wel als «zeer ge vaarlijk". Tegen den koopman uit Balkbrug, die zelf daarbij tegenwoordig was, werd proces verbaal opgemaakt. Te Arnhem is een valsche rijksdaalder ontvangen, die verrassend mooi nagemaakt is. Hij draagt den beeldenaar vau Koning Willem III en het jaartal 1870. De kleur is goed, alleen bij nauwkeurige beschouwing blijkt het randschrift minder goed gelukt, de klank is niet geheel zuiver en het gewicht is iets te laag. De werkeloosheid wordt hoe langer hoe erger en zij die zo.ider werk zijn, doen al het mogelijke om werk te krijgen of zoo dit niet lukt op een andere wijze iu de levensbehoeften vau vrouw en kinders te voorzien. In de buurt vau het Hollandsch spoor ia den Haag ziju en paar netgekleede werklieden bezig om, door als liedjeszangers op te treden wat geil bij elkaar te krijgen. Aan een belangstellend voorbijganger vertelden ze, dat ze timmerlieden van beroep zijn. Reeds vijf maanden zijn ze werKeloos, terwijl ze van te voren altijd werk hadden gehad. Te voet waren ze reeds in Utrecht, Arnhem Dusseldorf en nog meer plaatsen in Duitschland geweest om werk te zoeken, doch waren nu in den Haag om te trachten geld bij elkaar te krijgen teneinde verder te komen. In al dien tijd hadden ze f 10aan hunne gezinnen te Amsterdam afgezonden. In Friesland worden door^de kindereu tegenwoordig eikels gezocht en bij groote hoe veelheden gevonden, hetgeen een strenge winter aankondigt. De eikels worden aan de landbouwers verkocht als veevoeder, voornamelijk voor varkens en eenden. Als een groote zeldzaamheid mag zeker ver meld worden, dat Woensdag reeds te Warga schaats is gereden. Vier geneesheeren uit Brussel deden een uitstapje per automobiel. In de Ardenuen over reden ze een varken. Ze betaalden aan den eigenaar de schade, namen het doode varfcèn mee en verkochten het met 12 francs winst. Berichten uit China melden dat bij den verschrikkelijkeu taifoen van Donderdag 2700 meuschen het leven hebben verloren. Drie dorpen en 3600 buizen zijn verwoest. Te Londen zijn in 9 maanden 2945 ongelukken gebeurd door motorvoertuigen, waarbij ruim 100 menschen omkwamen. In Zuid-Wales hebben zware regenstormen gewoed. Een groot gedeelte van het land is overstroomd. De regen viel zonder ophouden. De trein, die naar Brecon vertrok, outkwam ternauwernood aan een ontzettende ramp. Toen de wagens in Cwmgwrach Valley rolden, Ge merkte de machinist, dat een gedeelte van de rails door een inzinking vau den bodem was verdweneu. Hij remde onmiddellijk. Maar de locomotief ontspoorde en viel dwars over den weg. Een muur werd met kracht door het water weggeslagen. Het geheele dorp staat ouder water en drie mannen die poogden den vloed te keeren, verdronken. Geen enkele spoortreiu kan het dorp bereiken. Uit Antwerpen wordt gemeld dat een ge vreesde bandiet, die men lang te vergeefs heeft gezocht in de Ardoyebusscheu, eu die de schrik was van den omtrek aldaar, eindelijk gevat is. Iu de Krim begeleiden knappe jonge berggidsen de bezoekers. Zij ziju in schilderachtige kleeren met kostbare sieraden gekleed en gevaarlijk voor meisjesharten. Kostbare geschenken ont vingen zij steeds van Russische jonge dames en hun begeleiding werd zoo gevaarlijk, dat hun thans verboden is al die sieraden te dragen en in eenvoudig bergcostuum gekleed te gaan. Een landbouwer te Veudes, schoot met een geweer naar een kat, welke er van door ging met een konijntje. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij verschrikke lijke kreten. De hagels hadden zijn dochtertje, dat braambessen plukte, getroffen. Het kind werd doodelijk gewond. De vader is wanhopig. Te Warschau heeft een gesluierde dame, een luiteuaut-kononel der infauterie met twee revolverschoten op straat voor een huisdeur ge dood. De dame was ziju eigen vrouw, die haar man in de woning zijner minnares had willen opzoeken. Toen men haar niet binnenliet, riep zij haar man voor de deur en schoot hem daar dood. Volgens een Amerikaansch dagblad hebben Koerden te Viranchir twee derden der mannen vermoord. De vrouwen en kindereu vanaf 7 jarigen leeftijd werden ijk mishandeld De tegen de roovers afgp-g g5 buitengewoon groote hoeveelheden schelvisch aan gevoerd. Nu de haring in grojten getale zich in de Noprdzce vertoont eu kuitschiet, komen ook de schelvisschen opdagen, die jicht maken op kuit. Daaruit is te verklaren, dat de schel visch in zoo groote hoeveelheid wordt gevangen. De prijzen zijn dientengevolge zeer laag; op enkele dagen was de visch te geef. OESTERS. Ierseke. De vermindering der temperatuur heeft als gewooulijk guustigeu iuvloed gehad op het oestergebruik. De vraag is vau 1522 Oct. te Ierseke gestegen tot 725.000 stuks. De prijzen ondergingen weinig verandering le^oort 7580 KG. 34—38 gld. 2e 60—65 15—18 3e 50—55 10-12 Tholen 23 October. De verzending van hier bleef gedurende de laatste dagen op dezelfde hoogte. België begint iets meer te vragen. De werkzaamheden konden deze week beter worden voortgezet, daar windstilte daarvoor geen belem- meriug was, alleen op sommige perceelen in de Ooster Schelde had men te kampen met dón lagen vloed tengevolge van de ONO wind. MOSSELEN. Van 1217 October zijn vanuit Bruinisse verzonden naar Holland en België 3500 tonnen mosselen k f 0.80 tot f 2,40 per ton naar kwaliteit. Bovendien naar Engeland, Holland en Duitschland 750 balen mosselen ad f 2,10 tot f 2,50 per baal naar kwaliteit. 550 tonnen mosselzaad werden verkocht voor f 0,40 tot f 1,50 per ton naar kwaliteit en grootte. Tholen. Van 1623 October werden van hier verzonden per tram en spoor naar Duitsch land, België eu Holland 1000 balen mosselen ad f2.a f 2.50 per baal, naar kwaliteit. In deze opgave zijn niet begrepen de mosselen welke per vaartuig rechtstreeks van Tholen naar Antwerpen worden vervoerd. Van 14— 21 October ziju van Philippine verzonden naar België en Frankrijk 3150 balen mosselen voor frs. 5.tot frs. 7.per baal. Aan Nederlandsche en Belgische venters werden aan de haven afgeleverd 1975 HL. mosselen. Zeeuwsch mosselzaad gold t 1.40 tot f 1.50 per ton voor welken prijs 1100 tonnen werden verkocht. 50 manden garnalen werden naar het buitenland verzonden voor f2.70 tot f2.90 per mand. Dank zij de Pink Pillen heeft de heer zijn slechte maag genezen. Hij is er des kiger oin, daar hij gedurende twee jaren versi geneesmiddelen zonder goeden uitslag had aai De heer Diederik, die een fruitwinkel houd te Rotterdam, Oppert 118. ni ief Ie1 A LANDBOUW. Oud-Vos8emeer. Van de producten, die dit jaar het beste resultaat geven, wordt vooral klaver ge noemd algemeen is men van meening, dat de «truc- tuur van de verdronken polders er enorm mee ver beteren zal. In den polder Slabbecoorn is b|jna niets anders dan klaver geteeld, maar ook in de andere verdronken gronden treft men groote kavels aan. De heer Diederik (Photo Roemer, Rotterd|f§ //lk ben, schrijft hij, door de Pink Pillen van maagpijnen en ingewandsongesteldbeid Jij reeds als ongeneesbaar was gaan beschouwe tot op den dag dat ik de Pink Pillen hebg hadden alle geneesmiddelen, die ik te \o gebruikt niets op rny uitgewerkt. Na de Pin te hebben genomen, heb ik een uitmuntende heid genoten die sedert steeds is goed geblei De Pink Pillen herstellen slechte magen 'i aan de maag de kracht haar verteringswerk richten. De maag werkt om de spijzen malen, dooreen te mengen en te verteren, het maagsap afscheiden en een soort van v£n het voedsel uitvoeren. Indien de maag is doet zij niets of bijna niets van dat ali verteert ziju voedsel slecht, men lijdt zware men trekt niet het minste voordeel van zyn De Pink Pillen geven aan de maag de krai verteringswerk te verrichten, daar zij het blo op zyn omloop door alle organen, alles op versterkt, zuiveren en verrijken. De Pink Pil door hare werking op het bloed en het zenui onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzuch meene zwakte, verschietende pijnen, zenuwuit zenuwzwakte. Prijs f 1.76 de doos, f9. per 6 Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depothoui Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor en omstreken by J. Groenewege te Tholen Potter apotheek Hoogstraat Tholen. En verder by verschillende Apothekers drogisten. tai ek St. Maartensdyk, 22 Oct. Ten overstaan van notaria Meulenberg werd heden avond alhier in 2e veiling publiek verkocht A. Ten verzoeke van den heer A. Vermaas. Gemeente St. Maartensdyk. Ie koop. 2,7560 H.A. bouwland in Cappelhoek voor f 1002, per blooisch geniet. 2e koop. 0,7750 H.A. weiland aldaar voor f 725, per bl. gemet. 3e koop. 10 A. 90 cA. weiland en zykantweg aldaar voor 1 845 per bl. gemet. Gemeente Scherpenisse. 4e koop. 1,3685 H.A. weiland en zykantweg in Hoenderboek voor 1 485 per bl. gemet. B. Ten verzoeke van den heer D. Gaakeer. Gemeente St. Maartensdijk. 5e koop. 1,2025 H.A. bouwland en zykantweg in Moerdijkhoek voor f876 per bl. gemet. 6e koop. 1,7440 H.A. bouwland en zykantweg in Moerdijkhoek voor f 845 per bl. gemet. 7e koop. 57 A. 90 cA. weiland aldaar voor f600 per bl. gemet. Stavenisse. Door het Bestuur van het waterschap „Stavenisse" zyn publiek verpacht de volgende eigen dommen 2,3031 HA. d|jk voor 160; 3,0599 HA. id. voor 185; 1 tuinije voor 16; 1,5098 HA. id. voor f 40 de visscheryen voor f5; diverse perceelen bouw- en weiland 1 47. f 57, f b5, f 66 en 1 55 per geiuet. Verder in massa 4,0110 HA. dyk voor f131, 1,6570 HA. weiland voor 13.», 1,2780 HA. id. voor 1 60, 3,8880 Hk. id. voor 1 165, 1,0260 HA. id. voor f 50, 0,2030 HA. bouwland voor 1 21, 0,1920 HA. id. voor f5, 0,3770 HA. dijk voor 13,50, 0,0430 HA. id. voor 10,50 en 2 bergplaatsen samen voor f 17. THOLEN, 24 Oct. 1908. Boter f 0,675 per K.G. Eieren 15. Rotterdam eieren f 5. Coöperatieve Roomboterfabriek ^l)i te Stavenisse11,45 per K.G THOLEN, 24 October 1908. Tarvre Wintergerat Zomer Haver Karweizaad f 8,50 b f 10,per 1 P w ii (0 6,75 Witte Boonen Bruine Kleine Erwten Kroon 10,50 9,25 9,50 7,80 per 5 6,50 11,25 10,25 10,25 per per i< tar rm S t c ir K »- ere Temperatuur van het Scheldewater te Graden 14, 13,8 12, 10, 8, 6, 6,2 Oct. Zaterdag 17 Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Isti i j 100 NI tari P ver: I V( s en, werkzaatn.aef Zijpt 7,05 7,10 Gemeente IERSEKE van 1622 Oct. 1908. Geboren: Janna Maatje, dv. Pieter van Boven en Dina Hoogesteger. Gemeente THOLEN. Geboren: Maria Anna. dv. P. M. van Oeffelen eo Ca. van Oeffelen. Overleden: Simon Leendert, 14 d. zv. J. van Luijk en M. M. Schot. -jtroepen n^ïLbn jt moorden en l^heel vernield, ïinder erhstig. IJo\ liden Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Rosendaal door Ds. W. van Dooren te Drempt (Geld.) De heer W. Bakker heeft voc uè benoeming tot diaken by de Ger. Gem. te ierseke bedankt. Poortvliet. Aanbande Zondagavond te 6 uur zal Ds. Meulink, predikant der Gereformeerde gemeente alhier, een woord van afscheid prediken tot zyne gemeente. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Vin. 91/2 u. en nam. 2 u. Ds. Steenbeek. Ger. Gem. Vm. 9^2 u., nam. 2 u. en 5I/2 u. Ds. T. Kramer te Monster. Chr. Ev. Gem. Nog niet bekend. Oad Ger, Gem. Vin. 9 u., nam, U/j 0, en 5 0, lezen. OP ONDERZOEK. Eenige inwoners van Roosendaal kunnen l waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan d andere jeuking der huid, aan prikkelende hui of droge aambeien, dan zoekt gij natuurJ verlichting. Een aantal inwoners van R01 hebben een geneesmiddel gevonden om huid van ouden datum te genezen. Zy spraken Lees dit De heer H. A. Teule, wonende Willémstn fe Roosendaal, deelt ons mede Sedert vier ja ik gesukkeld met droge uitwendige aambeien hiervoor allerlei geneesmiddelen aangewend alvorens ik met Uw zalf kennis maakte, mij nooit mogen gelukken, verlost te word mijn ellende. Steeds had ik een he.ige, steke en onuitstaanbare jeuking, dit maakte mij zei slachtig en prikkelbaar en ik wist niet wat gaan beginnen, toen ik toevallig hoorde, Foster's Zalf zoo'n probaat middel voor 1 was. Ik liet dadelyk een doosje komen en ii Ie v hiervoor zeer dankbaar, want reeds by de eei P£F passing kon ik beaierken, dat ik verzachiing en na verloop van acht dagen was ik geb mijn ellendige kwaal verlost. Gaarne zal ik eventueele lyders hierover nader inlichten. Ik ondergeleekende verklaar, dat het boven waar is en machtig u het publiek te maken wijze, die U goedduukt. Verzeker U, dat men U de echte Fosti geeft, dezelfde die de heer Teule gehad hee Wy waarschuwen tegen namaak en maken erop attent, dat op iedere doos de handtei van James Foster voorkomt. Ze zyn te Thol krijgbaar b|j den heer W. Potter, Hoogatraalilt, apotheek Coronae. Toezending geschiedt fri d. ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één qco voor zes doozen. ;raa, ezac vo IQ 1 anti /19 No or eei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2