ralllai, tnfiil a» la laiap ra «Milt, luitiiT, m. 0. 1220. Zaterdag 17 October 1908. Zes en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Eerste Blad. Publicatie n. afdeeling „Tholen" van het al Genootschap voor Kinderher- ellings- en Vacantiekolonies. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. Voor huis en hof. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. van den heer M erKrilgDaar IERSEKSGHE fl HOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco fl,10. Voor het buitenland 90 cents. jzonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan -eau te T h o I e n o> v66r DONDERDAGIVIIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O h E N, AdvertentiënTan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. V meester en Wethouders der gemeente Tholen ter kennis van belanghebbenden dat op »er 1908 van wege de Gemeente een OPNEMING len gehouden van de ETPADEN met de KUNSTWERKEN. den 16 October 1908. meester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. voorjaar van 1907 werd, na een lesing heer Augustijn uit Goes, te Staveui3se lande afdeeling voor het eiland Tholen it, aanvankelijk met slechts 15 leden. Pde onvermoeide pogingen van eenige en heeren klom dit aantal spoedig tot ■tal en na een lezing van den eerst teekende te Tholen, alwaar men toen jg 3 leden had, kreeg men in laatstgenoemde dank zij de medewerking, ook daètr nden, ruim 50 leden. Thans, verdeeld verschillende dorpen van dit eiland, afdeeling 176 leden, waarvan een 10-tal hét eiland wonen. in het eerste jaar van de oprichting leeling zond men een kind uit en wel Zonneheuvel" bij Oudenbosch. Prachtige eü verkreeg men, nadat het kind er 4 geweest was. Door de groote vermeerde- an leden kon men dit jaar 2 kinderen en. "Weder hetzelfde kind van verleden ing naar „Zonneheuvel" en is daar in n en gewicht toegenomen, zoodat de be- i nde geneesheer er zeer tevreden over «"en tweede kind, circa 3V2 jaar oud, uit dat als het ware^ aan de beentjes was, zoodat het niet steunen en niet kon, werd door den huisdokter aangewezen a ligen tijd te Egmond aan zee te gaan ngen, hopende dat de koesterende warmte :t duinzand het kind de uoodige kracht ven om te kunnen staan en loopen. luni werd het kind er door den vader c )racht. Na er eenige dagen geweest te de kolonie-arts het kind nauwkeurig 1 igegaan, schreef hij aan het Bestuur der dat hij het gewenscht zoude vinden er 3 maanden te doen verblijven, daar er van meening was, dat de kleine jongen bij zoude hebben. De ouders vonden dit ijk goed. Wat zou een ouder ook al oed vinden om zijn kind, dat anders en lam zou blijven, te doen genezen arend was een zoo langdurig verblijf van id voor de kas der afdeeling, maar na irijveu van den Voorzitter nam het Hoofd- een maand voor eigen rekening, terwijl welwillenden in Tholen zelve zoo veel rachten, dat ook daarvan een maand on betaald worden. 2 maanden was de kleine jongen daar P ïond geweest en kon de kolonie-arts ver dat het kind aanmerkelijk in krachten en reeds in zijn stoeltje kon staan, er alle kans was, dat alles terecht zou Hij ried dus aan, om het kind nog een te doen blijven, terwijl het Hoofdbestuur ze maand voor zijne rekening zou nemen. de 4 maanden van het verblijf van den ;en Piet Schot uit Tholen, te Egmond v0 e, zijn voorbij. De vader bracht het kind v fuui heen. Hij moest ziju zoontje dragen, taan of loopen kon het niet. En na ver- an die 4 maanden is de moeder haar gaan halen het kind kwam zijn moeder j1 open en huppelde rond haar. Wat moet oogenblik bij die vrouw zijn omgegaan 1 van gevoel en dankbaarheid moeten haar r i lebben om haar kind het eerste oogenblik goed te bezien. In Juni haar zoontje van 3!/2 jaar, geheel verlamd aan de beide beentjes, te zien vertrekken en nu, na 4 maanden afwezig te zijn geweest, haar zoontje zoo terug te zien Heeft ooit de afdeeling „Tholen" van genoemd Genootschap succes op haar werken, dan is het voorzeker in dit geval. Wij hopen natuurlijk, dat er zoo min mogelijk ziekelijke kinderen moeten worden uitgezonden. Maar als het feit er eenmaal, helaas is, dan zal de afdeeling //Tholen" ai hare krachten inspannen om dat gene te doen en te helpen bevorderen, wat op haar weg ligt, nl. het voetspoor te volgen van Dr. Bion, dien men den vader der vacantie kolonies zou kunnen noemen, om te trachten door vereende krachten het zwakke, ziekelijke, herstellende, reconvalescente kind, voornamelijk der volksklasse, te helpen genezen. Onze welgemeende dank aan het Hoofdbestuur voor de groote tegemoetkoming in deze zaak, waardoor het mogelijk was dat kind daar 4 maanden te doen blijven. Ingezetenen van het eiland Tholen I Wie een gevoel van liefdadigheid, weldadig heid en medelijden met zich omdraagt en nog niet aangesloten is bij onze afdeeling, welnu, die geve zich bij het Bestuur als lid aan. De contributie is minstens f 0,25 per jaar, zoodat de contributieregeling geen bezwaar tot toetreden kan zijn. Waar U nu zulk een prachtig resultaat van het werken der jonge afdeeling ziet, kan bet niet anders of het ledental moet toenemen. Hopende vele opgaven als lid te mogen ont vangen, noemen zij zich gaarne Het uitvoerend deel van het Bestuur der afdeeling f/Tholen", BUIJZE, Voorzitter. E. C. ETS, Secr. Penn LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij II.H. Agenten de H.H. O. M. VAN RIJSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud'Vossemeer J. GELDER BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. II. OËLE te Goes. Kit om gebroken glazen of porceleinen voor werpen te maken, kan men zelf als volgt be reiden. Men neme 3 blaadjes witte gelatine, snijde die in kleine stukjes eu doe deze in een busje dau voege men er 1 theelepel zuivere wijngeest van 90 pCt. bij en evenveel wijnazijn van goede kwaliteit. Dit mengsel bedekke men en plaatse men op een warme kachel of in heet water tot de gelatine is opgelost en men een dikke, lijmachtige massa heeft gekregen. Zorg hierbij, dat geen vuur of vlam bij de wijngeest komt. Wil men nu een gebroken voorwerp heelen, dau verwarmt men de breukoppervlakte, bestrijkt ze dan met kit, om ze onmiddellijk vóór ze koud zijn geworden, nauwkeurig passend op elkaar te bevestigen. Zoo mogelijk doe men een band om het gelijmde voorwerp, waardoor de deelen vaster worden aaneengedrukt. Veeg met een in warm water gedrenkte en weer uitgedrukten zachten doek de kleine droppels lijm weg, die tusschen de scheur uitkomen; later gaat dit minder gemakkelijk. Om het groeien van nagels in 't vleesch te voorkomen, het begin er van tegen te gaan, drage men geen drukkende schoenen. Is men er eenmaal mee behept, dan knippe men, telkens als men de nagels knipt of snijdt, in het midden een paar kerven. De nagel zal neiging vertoonen deze kerfjes te sluiten en daardoor van de kanten worden afgetrokken. Niet alleen vleesch kan gevaar leveren voor de gezondheid, maar ook groenten, indien deze niet zorgvuldig worden gewasschen. Buiten gewoon veel microben kunnen er in voorkomen, voornamelijk tengevolge der bemesting met faecaliën, compost, vloeibaren mest. De Itali- aansche arts Ceresole stelde hieromtrent een nauwkeurig onderzoek in en vond in op de markt gekochte goederen: kropsla, andijvie, selderij, e.a., na deze in kiemvrij water ge wasschen te hebben, soms nog vele ziektekiemen, terwijl het water zelf een geheele flora van bacteriën vertoonde en bovendien talrijke eieren van wormen en anderen lagere diersoorten be vatte. Hij vond zelfs bacillen van typhus en kramp en zeer vele etterbacilleu. Zorgvuldige afwassching is dus wel noodig. Indieu gij in uw rozenperk last hebt van 't omkrullen der rozeblaadjes, dat veelvuldig voor komt en uw perk ontsiert, spit dan straks uw grond diep om, waarmee ge dan tevens de rozenbladwespen, bestrijdt. Het omkrullen der blaadjes wordt namelijk veroorzaakt door kleine bastaardrupsen, voortgekomen uit de eieren, door een klein blad wespje aan den onderkant der randen van de rozeblaadjes gelegd, en niet dus door het weer, als velen meenen Deze rupsjes of „wormpjes" eten van de blaadjes, tot ze, vflwasseu geworden, begin Juli op den grond vallen, daarin kruipen en zich verpoppen. In dien pop-toestand overwinteren ze, om in het volgend voorjaar het spelletje opnieuw te be ginnen. Die poppen moeten we dus bestrijden, en dat kan door diep omspitten van den boven grond, waarin ze huizen. In den ondergrond verteren ze of, zoo er zich bladwespen uit ont wikkelen, dan kunnen deze niet door de dikke aardlaag naar boven komen. OBSERVATOR. ;d r De Tweede Kamer behandelde deze week een wets ontwerp van minister Talina, om een subsidie van 4 ton te verleenen voor de Brusselsche wereldtentoonstelling in 1910, een subsidie later nog te verhoogen met 2 ton. (Nog nooit is voor een tentoonstelling meer gegeven dan 3 ton.J Dit was te veel gevorderd van de goedgeelschheid der Kamer, wie het niet onbekend zal zijn, dal de regeering alles heeft moeten uitzuinigen om het volgende jaar toe te komen, en zij bezorgde den minister een echec door het ontwerp met groote meerderheid (58 tegen 23 st.) te verwerpen. Kamerverkiezing Sneek. In het district Sneek is bij enkele candidaat- stelling gekozen verklaard als lid der Tweede Kamer de Minister van Staat, Dr. A. Kuyper, te 's-Gravenhage. Ook te Ommen is Dr. A. Kuyper gekozen. Hij verkreeg aldaar 3941 stemmen. Mr. Th. H. de Meester (lib.) had 2923 stemmen. Nederland en Venezuela. Een telegram aan de „New-York Herald" meldt het volgende Majoor Carmelo Castro, broeder van den president van Venezuela, arriveerde hier heden, komende van La Guayra, met het plan gedurende een maand in New-York te verblijven en dan verder den winter in Frankrijk door te brengen. Ook ligt het in zijne bedoeling in het voorjaer het Vérre Oosten te bezoeken. Zyne broeder Castro, heeft volgens zijn beweren het plan opgevat voor verscheiden maanden naar de Vereenigde Staten te komen, zoodra de tijd van zijn presidentsschap ge ëindigd zal zijn. Majoor Castro verklaarde dat zijn uitstapje niets te maken heeft met eenig internationaal geschil. LANDBOUW. Oud-Vossemeer. Volgens personen, die reeds jaren de bietencampagne hebben gevolgd, zou in geen reeks van jaren zoo'n drukte op de haven zyn waar genomen. Jammer, dat die drukte geen verband houdt met een zoo hooge opbrengst per gemet, maar meer een gevolg is van het ongekende zomer weder. i.uwai.ug gegeven van een nummer. .telefoon Interc. No. 55. IERSEKE. Voor het" vervoer der brievenpost van 't station Kruiningen naar lerseke, wordt gebruik gemaakt van den omnibusdienst tusschen die twee plaatsen. Zaterdagvoormiddag nu, vergat de koetsier van die omnibus om den brieven besteller op te nemen, zoodat men op het kan toor lang tevergeefs op hem zat te wachten, allerlei gissingen makeude uaar de oorzaak van het wegblijven en uaar verschillende zijden telefoneerend of de treinen op tijd vertrokken of ongelukken voorgekomen waren. De gerust stellende antwoorden maakten het geval te on begrijpelijker. Groote consternatie op het kantoor en onder het publiek Eindelijk kwam de brieven besteller, gebruik makende van de eerste gelegen heid de beste, op een boerenwagen aangereden. De koetsier bovenbedoeld had niet alleen vergeten den postman op te nemen, maar ook tot aan het kantoor door te rijden zooals altijd geschiedt. Had hij dit gedaaD, dan had men ten minste geweten, waar de schoen wrong, en was onge rustheid onnoodig geweest. De directeur van het post- en telegraafkan toor, de heer G. Bos, alhier herdacht (Donder dag) zijn 25-jarige dienstvervulling als ambtenaar bij de posterijen en telegrafie. Deze feestdag ging niet onopgemerkt voorbij. Bij het binnentreden van het kantoor vond hij dit met bloemen ver sierd en des avonds was het gebouw geïllimu- neerd en werd den jubilaris door //Mozart" een serenade gebracht. Van vele collega's, vrienden en ingezetenen ontving hij gelukwenschen. OUD-VOSSEMEER. Maandag wérd alhier een samenkomst gehouden van tiendplichtigen in een negental tiendkavels van de Ambachts heerlijkheid, om te trachten tot overeenstemming te komen aangaande afkoop voor 1 Januari a.s. Voor iederen tiendhoek werd na korte beraad slaging bepaald voor welke perceelen wel, voor welke niet (vaste weilanden, tuingrond, erven, e.d.) zoude hijgedragen worden in de afkoopsom die, berekend volgens de wet van 1872, telkens aan de belanghebbenden werd medegedeeld. Vervolgens werd bepaald dat die gelijkelijk per gemet zal worden gedragen, en dien prijs berekend. Hij ligt ongeveer tusschen f 43, en f 50,per Blooisch gemet. Niemand onttrok zich aan de samenwerking op deze grondslagen en in weinig tijds werd tot den afkoop besloten. Volgende week wordt voor de overige tiend- hoekeu der Ambachtsheerlijkheid eene dergelijke bijeenkomst gehouden. De jacht in de verdronken polders ge durende 3 dagen met 4 geweren gehouden, heeft geen schitterende resultaten gehad. Er zijn geschoten 128 patrijzen, 14 hazen en 1 eend. POORTVLIET. Met ingaug van 1 November a.s. is aan Ds. J. Meulink, predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, eervol emeritaat vèrleend. STAVEN1SSE. Van wege de //Delegation" te Antwerpen werden alhier door den heer Buijze 2 bemestingsproeven op aardappelen (Eigenheimers) genomen, op een perceel grónd, hiertoe welwillend afgestaan door den heer L. J. Dorst. Elk perceeltje was 1 A. De uitslag van de eerste proef was als volgt Perceel A. (zonder chilisalpeter) 45 KG. kleine, 296 KG. groote aardappelen. Perceel B. (3 KG. chili bij het poten) 60 KG. kleine, 309 KG. groote. Perceel C. (3 KG. chili bij het aanaarden) 40 KG. kleine, 351 KG. groote. Die van de tweede proef was Perceel A. (zonder chilisalpeter) 57 KG. kleine, 273 KG. groote. Perceel B. (3 KG. chili bij het poten) 69 KG. kleine, 335 KG. groote, en perceel C. (1 KG. chili bij het poten, 1 KG. chili bij het opkomen en 1 KG. chili bij het^ kleine en 359 KG. gror- THOLEN. Dinsd Een der logeer 0 Het persoD»"»1 J cent per Kilo, voor onvo-- r uifiATTS gpr

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1