Et •a Advortentiën 'PST i8 ee De groei Vink Villen >r :e Verkooping te Thole eene partij Hout, VISSCHERIJ. Kerknieuws. 1 Burgerlijke Stand. Z; Publicatie n. Café restaurant, L. P. A. OOMS—JanL en Ee II iet fDRA^ÏIAvANVALKEMBURG' A -(LEVER TRAA» T- LEEUWARDEN Marktberich teu. Dinsdag 13 October 1908, Donderdagavond omstreeks 61': is bij ons gekocht een «n zou het ons aangenaam zijn, ii kooper even bij ons aanliep. ikol me Een visscher te Naarden, bezig zijnde met krabben of baars te visschen, kreeg beet en wilde „opslaan", doch het scheen dat er een monster aan zijn hengel zat. De hengel brak in twee stukken en het voorste gedeelte verdween met het snoer, 's Avonds bij maanlicht ging de visscher krabben zoeken. In zijn roeiboot meende hij op het water zijn 's middags verloren hengel- top te zien glinsteren. Toen hij den verloren top greep, werd de roeiboot eensklaps voortge trokken over een afstand van meer dan 100 metei*. Toen kwam de //kracht" boven en dit bleek een karper te zijn, die ongeveer 20 pond zwaar was. De visscher wist met inspanning het dier in de boot te krijgen, doch moest alle krachten inspannen om zijn prooi er in te houden. De omvang van het beest was 60 c.M. Het hoofdbestuur van het Leger des Heils in Nederland verspreidt op het oogenblik over ons geheele land een klein boekje, waarin in het kort is samengevat wat het Leger in Neder land doet. Hoe het in de achterbuurten ouzer groote steden de bewoners uit hunne ellende tracht op te heffen en daar met vrucht werkt. Hoe het kiuder-tehuizen opricht ten bate van kleinen voor wie een verblijf in een gezonde streek noodig is. Op dit alles wordt in het kort gewezen, en iu tijden van werkloosheid, die voortdurend in onze groote steden heerschen, tracht het te voorzien, door werk te verschaffen aan hoofden van gezinnen, terwijl het Leger tegenwoordig ook de landontginniug ter hand neemt en van alle zijden tracht de maatschap pelijke misstanden te verzachten. Een Celluloid fabrikant van dextrine (gom, gemaakt van aardappelmeel) te Veendam, neemt tegenwoordig proeven tot het bereiden vau cel luloid uit aardappelloof. Aanvankelijk schijnen deze proefnemingen te zullen slagen. Te Nieuwer Amstel is Dinsdag ochtend een notaris bewusteloos in zijn woning gevonden, tengevolge van ontsnapt gas* Hij is naar het ziekenhuis vervoerd, maar tot heden bleef hij buiten kennis. Bij den Raad van Toezicht is een schrijven van hem ontvangen, dat hij zich van het leven wilde berooven en den Raad de zorg voor zijn j minuten opdroeg. Te Sclzaete was op een fabriek twist ontstaan tusschen twee meisjes van 15 jaar. Zij krabden en klauwden elkaar de aangezichten te bloede, tot een der jonge furiën een mes greep en haar tegenstandster niet minder dan elf steken toe bracht. Haar toestand is allertreurigst, en men vreest, dat zij niet zal herstellen. Een paar maanden geleden trok een jong Engelschman met eenige vrienden naar Engelsch- Iudië, om daar op de tijgerjacht te gaan. Op een avond werd de ongelukkige jongeman door een tijger aangevallen en liet daarbij het leven. Onmiddellijk werd het droevige nieuws aan de familie geseind. //Zend stoffelijk overschot" kwam het antwoord terug. De vrienden deden het noodige en seinden /yPakket komt aan". Op den bepaalden dag zagen de met zakdoeken gereedstaande familieleden een kooi arriveeren, waarin een prachtige levende tijger zat opgesloten. Dadelijk seinde men naar Indië „Hebben levenden tijger ontvangen, maar niet het lijk van Tom." En de vrienden antwoordden //Tom in tijger." Bij een stierengevecht te Villafranca zijn verscheidene stieren, verschrikt door het schreeu wen van het publiek, losgebroken en onder de toeschouwers gerend. Vele menschen werden zwaar gewond. Uil Madrid wordt gemeld, dat in het dorp Juan Puerto ongeveer 60 personen vergiftigd zijn door het gebruik van melk. Een streng onderzoek is ingesteld en heeft bewezen dat personen, die de melk gekookt hadden minder ziek waren. Men vreest dat velen zulleu sterven. Een toerist is bij het beklimmen van den Mout Blanc met zijne gidsen door een sneeuw storm overvallen. De toerist was, toen hij eindelijk gevonden werd, half bevroren en bewusteloos. Men vervoerde hem naar een ziekenhuis tg Scuü", waar al zijne teenen werden iigezet. Tot de slachtoffers van de cholera te St. Petersburg behoort ook het dochtertje van den Nederlandschen predikant Pantekoek, ook iu Tholen bekend. Onder hevige pijnen is het meisje op 15 jarigen leeftijd bezweken. In de laatste dagen kwamen weer 111 nieuwe eholera-gevallen en 58 sterfgevallen aan die ziekte voor. Er zijn 1585 cholera-lijders ouder behandeling. De cholera neemt te Petersburg aftoch werd Woensdag nog vau 124 gevallen aangifte gedaan en 4-1 sterfgevallen1547 gevallen waren in behandeling. DE BALKAN-KWESTIE. Het spant er op 't oogenblik. Bulgarije dat een deel van Turkije uitmaakt, doch in zooverre gedeeltelijk zelfbestuur had, met aan het hoofd vorst Eerdiuand, heeft zich tot een koninkrijk uitgeroepen en zich dus losgemaakt van Turkije. Zonder twijfel kan dit een feit van beteekenis met Oo9tenrïjk-Hongarije en zulke kleine staten zijn op 't oogenblik het gevaarlijkste, daar: door hun optreden in den huidigen toestand, het in grijpen der andere grootere mogendheden niet is buitengesloten en dus op 't oogenblik de Europeesche vrede groot gevaar loopt verstoord te worden. De toestand wordt er tenminste nog ingewikkelder door, nu Griekenland ook aan de beweging begint mee te doen door Kreta in te palmen, zoodat er voor Turkije weinig van zijn Balkan-bezit zal overblijven. Door Frankrijk, Engeland en Rusland wordt druk beraadslaagd over de houding die men in deze kwestie zat aannemen. Naar ons wordt medegedeeld is dit jaar de palingvaugst in kreken en waterleidingen op het eiland Tholen zeer slecht geweest. Gedurende de weken September, wanneer in andere jaren nog al eens goede zaken gemaakt kunnen worden, is de uitkomst treurig geweest. OESTERS. Zooals bekend, is er bij het 25e jaarfeest van den Brusselschen Vischmijn de gelegenheid aangeboden om gratis oesters te eten, waarvan zeer druk gebruik gemaakt is. In den Brusselschen gemeenteraad bracht de heer Desmedt in het midden, dat er toen 40000 oesters gegeten zijn en tot heden is het aantal typhuslijders niet vergroot. „Integendeel", zeide hjj, „ik stel met genoegen vast, dat de leden van het college, die er mee van aten, in voor treffelijke gezondheid verkeeren." Tholen. Tengevolge van het meer normale, frissche weer der laatste dagen was de ver zending van hier uit drukker dan de vorige Simon Leendert, zv. J. van Lu ijk en Moeliker. M. Schot. Overleden: Rensje Edelenbos, 79 j. wed. v. J. M. v. d. Have. Gehuwd: K. J. G. A. M. J. E. de Klijn jm. en J. C. Bout jd. Neder!. Protestantenbond ald. Tholen. Z mdagavond kwart over zeven uur. Ds. G. A. Lolcima, van Bergen op Zoom. Benoemd tot diaken bij de-Ger. Gem. te Ierseke de heer W. Bakker. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Vm. 91/2 u. een der ouderlingen, nam. 2 u. Ds. Steenbeek. Ger. Gem. Vm. 91/2 u. nam. 2 u. en 51/2 u. Ds. Dekker te Ooltgensplaat. Chr. Ev. Gem. Vm. 9l/2 u., nam. 2 u., en 5I/2 u. Ds. Mooij te Wemeldinge. Oud Ger. Gem. Vm. 9 u., nam. U/2 u. en 5 u lezen. De kwaliteit blijft uitstekend en zal nu zelfs zoo mogelijk nog beter worden. Ierseke. Van 17 Oct. werden verzonden 515000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen le soort 75—80 KG. 85—38 gld. 2e 60—65 16—19 3e 50—55 11-12 België vroeg iets meer dan tot heden, Enge' land is veel beter dan vorige jaren en Duitsch- land als gewoonlijk. MOSSELEN. Vanaf 30 September tot 7 October werden vanuit Philippine verzonden naar België en Frankrijk 2975 balen mosselen tegen frs. 5. :l frs. 7.per baal, naar kwaliteit. Door Neder- landsche en Belgische venters werden 1840 II.L. mosselen opgekocht. 1200 ton Zeeuwsch mosselzaad werd verhandeld voor f 1,40 af 1.50 per tonnaar Zuiderzeesoh zaad geen vraag. 38 manden garnalen werden naar het buiten land verzonden voor f2.75 it f2.95 per mand. Tholen. Van' 29 October werden van hier verzonden naar Duitschland, België, Frankrijk en Holland circa 1000 balen mosselen ad f2.a f2.50 per baal, naar kwaliteit.* De handel was in de laatste acht dagen wat levendiger. worden ten opzichte van den Euro^c temeer daar Oosterijk-Ho- zegowina .beeft dineer gebied tieenbergen Stavenisse V I 6,20 A. J. polder A I 6,65 A. J. polder V i 7.05 Zü"« A I 7,10 V V A 10,15 10,50 11.05 11,10 4 vrede, 4.34 4,53 5,15 1,— 1.35 1,45 1,50 Gemeente IERSEKE van 23 October 1908. Gehuwd: Cornelis Christiaanse, jm. 24 j. en Reiniera Johanna van Os, jd. 20 j. Geboren: Karei Marinus Willem, zv. Willem Marinus Wesdorp en Leuntje de Dreu. Izak Laurus, zv. Anthony Hoebeke en Francina Bom. Cornelia Küsabeth, dv. Jacob Danker en Pieternella Cornelia de Die. Joseph Johannes, zv. Joseph Leendert Röber en Cornelia Bramsen. Overleden Maatje, 6 mnd. dv. Abraham van Velzen en Catharina Commee. Gemeente OUD-VOSSEMEER, September 1908. Geboren: Maatje Pieternella, dv. J. Hage en L. Barendse. Martina Maria, dv. J. Nelisse en J. P. Pleune. Johannis Matthijs, zv. A. Vos en T. den Engelsman. Franciscua Adriaan, zv. A. van j)orst en J. A. Veraart. Cornelis, zv. J. M. Minheere en J. Leune. Adriana Maria, dv. M. P. van der Stel en J. de Graaf. Dingena, dr. A. de Weijze en M. Boogerd. Lena, dv. J. Slager en J. H. Boon. Cor nelia Elisabeth, dv. I. van Daalen rp P. wVgr,' Jo hannis, zv. J. van Poorj/iYet en P. van Bemden. Jacobus, zv. L, van Poepelen en J. P. de Graaf. Pietei; zv. p. J. van Keulen en C. Heijboer (beiden honende te Rotterdam). Adriaan, zv. M. Jeroense en P. A. van Driel. Gehuwd: N. Bierens, 44 j. jm. te Wissenkerke en M. C. de Later, 47 j. jd. Overleden: Catharina Vei hees, 4 mnd. dv. A. Verhees en C. M. Timmermans. Gemeente POORTVLIET, van 130 Sept. 1908. Ondertrouwd: Johannes Authonius Mijns- bergh en -Tohanna Cornelia van Beek. Gehuwd: Dirk Spoor, 47 jaar, weduwnaar van Johanna Jongenburger en Christina Middellink, 29 j. jd. Geboren: Dingena Martina, dv. Gilles Boude- wijn van der Slikke en van Jacoba Beigers. Elisabeth dv. Gerrit Verschoor en van Aaltje Geuze. Willem, zv. Stoffel Johannes Vermaas en van Neeltje Keur. Adriana Cornelia, dv. Dirk Geuze en van Willemina Anthonisse. Willemijna Jasperina, dv. Marinus van Ast en van Lena van Bemden. Overleden: Maatje Jacoba van Oost, 48 j. echtgenoote van Johar.nis Dekker. Cornelia Anna van de Velde, 19 j. dv. David van de Velde en van Jannetje Elenbaas. Adriana Maatje Quakkelaar, 8 weken, dv. Gabriël Cornelis Quakkelaar en van Adriana Cornelia Overbeeke. Marinus Poot, 74 jaar, echtgenoot van Neeltje IJzerman, eerder weduwnaar van Willemijna Slager. Pieter Paulusse, 90 jaar, echtgenoot van Maria Slager. Gemeente SCHERPENISSE. g Geboren: Marcelis, zv. G. Andriesse en A. /aak. Leendert Karei, zv. A. A. van der Werff 4,50 w. H. Nieuwkerk. Gabriël, zv. C. Bolier en N. 5,25 i.gemaker. 5,38 j i Geme°^ polder V 6,43 j 9,5-.ren;.^ Slaveniwe A j 6,18, en e Ia, De groei ontneemt aan de kinde ren te veel van hunne krachten, en heel wat ouders weten niet, by het aanzien van de toenemende ver zwakking die zich tusschen de 8 en 14 jaren voordoet, hoe zy die verzwak king moeten tegenhouden. Het kind gaat aan bloedarmoede lyden, de jonge meisjes doen het aan bleekzucht, by velen geraakt het zenuwstelsel in de war. Het is noodzakelyk de kin deren in het tydperk van den groei te ondersteunen, hen te helpen, en hen weer te geven wat hen op een andere wyze in te groote hoevelheid Wordt ontnomen.Het is het bloed dat te voldoen heeft aan die ontwikkeling van het kind. Dikwyls wordt daarvan te veel geëischt en zoo verarmt het. Men moet het dan verryken. De Pink Pillen verryken het bloed. Zy zullen het kind ondersteunen, het krachten geven, zyn eetlust en zyn spysverte- ring onderhouden. De Pink Pillen worden in het byzonder aanbevolen voor kinderen die gedurende den vacantietyd geen luchtkuur kunnen ondergaan. De kuur met de Pink Pillen staat gelyk met een luchtkuur. Prijs fl.75 de doos, f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Tholen en omstreken bij J. Groenewege te Tholen en W, rotief apotheek Kóoga.raat Thoien. En verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. Haver Ivarweizaad Rogge Witte Buonen Bruine Kleine Erwten Kroon 6,75 i. 7,80 6,10 10,25 9,25 6,50 11,50 10,25 10,25 per per i tari :n per Temperatuur van het Scheldewater te Oct. Graden Zaterdag 3 17, Zondag 4 17, Maandag 5 17, Dinsdag 6 15,3 Woensdag 7 15, Donderdag 8 14,3 Vrijdag 9 15,8 1N ïds H Mir en De Burgemeester der Gemeente THOLEN bekend, dat eene OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad is belegd tegen Dondei 15 October 1908, des namiddags ten 2 ure, Punten van behandeling: le. Ingekomen stukken. 2e. Benoeming personeel van het het onderwijs. vaststelling gemeentebegrooting en goeifen beg rootingen der gemeentel.-Arn: dienstjaar 1909. Subsidie aan de gemeentel.-Armbest 1909. Suppletoire Kohieren Hoofdelijken On Hondenbelasting dienstjaar 1908. Tholen, den 9 October 1908. De Burgemeester voornoei M. G. VAN STAPEL 3e. 4e. 5e. ZAL THOLEN HELPEN. Deze openhartige verklaring, door een inwoner van het nabijzijnde Ondenbosch gegeven, zal velen mannen en vrouwen hulp en zegen verschaffen. Zy is vol moediging en hoop. Mejuffrouw P. de Bakker, wonende Doelpad te Oudenbosch, schrijll onsSedert ruim drie jaren heb ik aan een ellendige nierkwaal geleden. Ik had veel stekende pijn, flauwten en benauwdheden. De urine was hoogrood gekleurd en \erspreidde een onaan gename luchtmijn maag was van streek en ik had myn eetlnst verloren, menigmaal kon ik niet het minst in ir.jjn maag verdragen en ik was wanhopig, want wanneer men np mijn teeltijd komt van zes en zestig jaar, dan gaat men niet meer zoo licht over zulk een ongesteldheid heen. Toen ik echter Foster's Eugpijn Nieren Pillen begon in te nemen, scheen het wel alsot er een algeheele ommekeer in mij plaats greep. De pijn werd beduidend minder en de maag kon haar gewoon werk weer verrichten, ler- wyl niyn geheele gestel verkwikt was. Ik ben U zeer dankbaar voor zulk een prachtig middel, dat ik met vei trouwen aar -*-Uer) -»»a auiidcvcjun, aie lijden zooe.tr iü voorheen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. De bovenstaande verklaring zoo eenvoudig en op recht bewijst ons het doeltreffende van Foster's Rng- pijn Nieren Pillen. Het is een zeker raiddel voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, evenals voor hunne eerste kenteekenen, als pijn, stramheid en zwakte in den rag, opstopping, overvloedige urine- loozing, bezinksel der urine, rugpijn veroorzaakt door een koude, aandrang van bloed in de nieren of blaas, ontsteking enz. cn al de ziekten daaruit voort vloeiend, zooals suikerziekte, waterzucht, verlies van eiwitstoffen, onreinheden in het bloed, enz. Vermyd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste ver schijnselen de kiemen dood, welke zich voordoen. Verzeker U, dat men U de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. De Bakker gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en tnaken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zyn te Tholen ver krijgbaar by den heer W. Potter, Hoogstraat, filiaal apotheek Coronae. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één of f 10 voor zes doozen. MET FLINKE STALLING, 12001 Aanbevelend, TRA M-STATIONBERGEN-OP- ZO Ter voorkoming van vergissingen voortaan alle iu bewaring gegeven R worden voorzien van een nummer. Telefoon Interc. No. 55. Ondertrouwd: C. P. HAGE, Jz. en P. GOEDEGEBUURE, Cd. St. Maartensdijk, 6 October 1908, Ondertrouwd: W. F. VAN DER GRAAFF, L.Ji en W. A. VAN NIEUWEN HUIZEN, M rlnderlrouwd: A. J. DEURLOO, Az. C. W. JANSENS, Ld. Sni'erPeni39t, 9 October 1908. On jertroD ird: J. M. JANSE Tholen. J. J. BOUT. 9 October 1908. Ondergete^endea ™epett bij hnn naar DORDRECHT aan vrienden en bekf een hartelijk vaarwe' toe. wed. C. CHRISTIAANSE— Grokn 16154 DIRKJE H. CHRISTIAAN 1 tl |RI bbe grt He: sn ;escl leel elijl 156 Ot 158 63 kat 243, S pere lette ve te Verkrijgbaar te Tholen bij M. S. NELISSE; Poortvliet bij H. JANSEN St. Annaland bij JAN GOEDEGEBUUK1 nsta ip aa nz. }R0 THOLEN, 10 Oct. 1908. Boter f 0,675 per K.G. Eieren f 4.40. Rotterdam eieren f 4.40. Coöperatieve Roomboterfabriek ,/De Koe" te Stavenisse11,45 per K.G. THOLEN, 10 October 1908. Tarwe f 8,75 5 f 10,50 per 100 kilo. Wintergerst 8,50 a 9,— id. Zomer lt u jd, Notaris N. VAN STEENBERGEN te zal, ten verzoeke van de erfgenamen van den heer M. LINDHOUT en Mej. C. J, WIJNGAARDEN, op des namiddags 3 uur, vóór eene Schuur Verbrande straat, in het openbaar verko MUTSERDS, BOOMSTAMMEN, KOZIJ LEDIKANT, STOELEN en hetgeen me worden geveild. 16162 ÏÏAAIJEBl 34 'J N n PRIJ 'acte: eden voori tting IN O 'EEf

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2