18 1 -y E< I Gemengd Nieuws. VISSCHERIJ. Burgerlijke Stand. RECHTSZAKEN. At Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Za 1 t Kerknieuws. Marktberich te Van de Amerifcaansche luchtschommel op de Kade werd ook door groot en klein gebruik gemaakt. Voorla werden de andere kraaien en tenten met een bezoek vereerd. De danslustigen hebben zich Zaterdag- en Maandagavond uitstekend geamuseerd, zoodat de kerini*jool nog lang werd voortgezel. Wij kuunen dus gerust vermelden, dat degenen, die hebben kermis gehouden, zich niet hebben verveeld. Wij stellen er prijs op, te kunnen vermelden, dat het gedurende de kermis zeer ordelijk toege gaan is. Geen enkele maal werd de goede orde verstoord. Nu kan men in bet zingen van een troepje vroolijke kermishouders een verstoring der rust zien, doch waar dit op geen andere wijze plaats had, herhalen we met genoegen dat de kermis op nette wijze is gevierd. Wanneer dit altijd zoo geschiedde, houden wij ons overtuigd, dat het oordeel over de kermis milder zou zijn Met ingang van 1 October jl. is tot waarnemend schipper bij de visscherij-politie bevorderd de knecht A. Bustraan alhier, met standplaats te Ierseke. Uitten wij in ons vorig nummer den wensch: „Moge door een druk bezoek de afdeeling vol doening hebben van haar werk," ditmaal kunnen wij met genoegen vermelden, dat de tentoon stelling van de atdeeling Tholen der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde uitstekend is geslaagd. Deze werd namelijk op de beide dagen bezocht door 296 betalende personen, zoodat de belangstelling bevredigend kan genoemd worden, daar niet uit het oog mag verloren worden, dat eene tuinbouwtentoonstelling iets geheel nieuws voor onze gemeente is, zoodat niet zoo aanstonds een ieder te bewegen is daarheen te gaan. Laten wij buiten beschouwing, dat de groenten- telers geheel door afwezigheid schitterden dan mogen wij niet anders zeggen, dan dat de inzen dingen prachtig waren. Ingezonden werden namelijk ter mededinging ongeveer 1800 appelen en peren, alle in Tholen van eigen bodem gekweekt, buiten mededinging ongeveer 700 appelen en peren. De jury en de rijkstuinbouwieeraar waren verbaasd een dergelijke collectie bier te vinden. Volgens den laatste deed ze in qualiteit volstrekt niet onder bij die op de tentoonstelling te Middelburg en overtroffen vele soorten peren en appels deze zelfs, zegt de Middelburgsche courant. Een woord van hulde aan hen die, buiten onze gemeente wonende, toch inzonden ter op luistering, vinde hier zijn plaats. In Dordrecht houdt op bepaalde dagen in de week een waterdokter zitting, die aan tal van ingezetenen van Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld en omstreken zijn adviezen geeft aangaande hunne kwalenalleen op vertoon van een fleschje urine. Op die dagen kau men des morgens aan de gasfabriek te Sliedrecht eene vrouw op de boot zieu stappen, rijkelijk van fleschjes met het genoemde vocht voorzien. Eenige dagen later ontvangt de patiënt de medicijnen per post uit Den Haag. De heer D. Vis te Giessendam vroeg aan zijn huisdokter, welke waarde hij moest hechten aan de praktijk van dezen wonderdokter. De arts, (dr. Graftdijk), die volkomen gezond is, vult een medicijnfleschje met zijn eigen urine, vermengt deze met twee druppels roode inkt en laat dit mengsel bij den dokter bezorgen. Het advies volgt spoedig. Het luidde „Zijn bloed zit aan het water. Gal en lever aangedaan, de koorts en zwaar in de zijde. Het is onbegrijpelijk, dat iemand met zulk water nog buitenloopt" 24» uur later komt per post een groote flesch medicijnen voor D. Vis. Onkosten f 2.45. Zou het publiek misschien iets kunnen leeren uit deze geschiedenis Te Weert nam een jongen van 12 jaar een geweer eu legde gekscherend op ziju 22-jarige zuster aan. Het schot ging at en trof het meisje in het gelaat. Onder een hevig lijden is deze bezweken. Te Tilburg viel een jongetje van zes jaar van een boerenkar, waardoor het ventje een hersenschudding kreeg en kort daarop overleed. Bij de firma Enschedé en Zonen viel een veertigjarige werkman, terwijl hij in de gom- merij bezig was, van de machine en was op slag dood. Woensdag brandde onder Barneveld door onbekende oorzaak een herberg De Posthoorn" van de gebroeders Schuurman tot den grond toe af. Dezer dagen vermeldden eenige bladen, dat de Staatsspoor het contract met Van Gend en Loos, dat 31 December 1908 eindigt, niet wenschto te vernieuwen. De waarheid is echter, dat het tegenwoordig contract wel den 31 Decem ber a.s. afloopt, doch dat een nieuwe overeen komst tusschen beide partijen is gesloten, ingaaude 1 Januari 1909. Te Rotterdam had iemand een wedding schap aangegaan om te paard een herberg binnen te rijden. Een juist voorbijgaande politieagent wilde dit verhinderen, doch dit scheen niet naar den zin te zijn van eenige omstanders. De agent werd zoodanig mishandeld, dat hij uit noodweer zijn revolver trok en een schot in de lucht loste. Bij het naderen van meer politie-hulp gingen de aanranders op de vlucht, doch de grootste belhamels zijn bekend. Het is zonder twijfel aan velen onbekend, waar en op welke wijze de levertraan wordt bereid. De Firma Draisma van Valkenburg te Xeeuwirlm, die iu dit artikel een speciaüteits- handel drijft, heeft daarom een brochure over de bereiding van levertraan uitgegeven. Wat nu juist de groote aantrekkelijkheid dezer brochure uitmaakt zijn wel de reproducties van een achttal foto's uit Noorwegen, die op een zeer aangename wijzede verschillende bewerkingen enz. doen aanschouwen. Een exemplaar dezer brochure wordt gaarne franco door deze firma toegezonden, waartoe inzending van een naam kaartje voldoende is. Ook zijn deze boekjes ver krijgbaar bij de verkoopers. Er is indertijd heel wat geschrijf geweest over de fietsdiefstallen te Amsterdam, gepleegd door een rechterszoon wien, toen hij als dader gesnapt was, de gelegenheid werd gegeven naar Amerika uit te wijken. Als een voorbeeld van bevoorrechting werd toen door „het Volk" de geschiedenis verteld van een werkeloozen diamantbewerker, die ook een fiets stal doch, toen door den eigenaar werd verzocht geen vervolging in te stellen, had de zaak evenwel voortgang en is de man veroor deeld tot eenige maanden gevangenisstraf. In beide zaken trad de heer mr. W. J. van Dam op als rechtercommissaris en nu is deze bij kon. besluit benoemd tot griffier bij een der kantongerechten te Amsterdam een verwisseling die gewoonlijk nooit voorkomt en zeker wel iets te denken geeft. Rijwieldiefstallen door mannen gepleegd zijn reeds lang in de mode en daarom wilde een 20-jarig juffertje te Haarlem zeker voor standster van emancipatie der vrouw, hierin eens verandering brengen. Ze huurde op ver schillende namen rijwielen en wist die dan onmiddellijk van de hand te doen. Maar was zij handig, de politie was het niet minder en heeft haar een plaats bezorgd vanwaar ze niet zoo spoedig op een ander- maas rijwiel vandaan zal kunnen komen. Het buitengewone mooie herfstweder duurt maar voort, overal ook uit het buitenland wordt zomersch weer gemeld. Zelfs te Londen, waar men anders in dezen tijd van het jaar veel last heeft van mist en regen, geniet men op het oogenblik van het prachtigste weer, en alom ziet men de dames nog in lichte zomercostaums loopen en wordt nog niet aan den winter gedacht. Eenige weken geleden vertrok een familie uit Noordwijk naar Den Haag en nam van een landbouwer aldaar in een mand een kat mee. Dezer dagen kwam de poes, geheel vermagerd en uitgehongerd bij haar vroegeren eigenaar terug, dus wel een bewijs van instinct. Tusschen Antwerpen en Hansweert zal Zaterdag 3 Oktober eene nachtelijke zeilwedstrijd gehouden worden om den „Nachtbeker Deze wedstrijd is het eerst in 1906 gehouden en in 1907 voor de tweede maal. Er zijn 9 vaartuigen ingeschreven. Te Antwerpen is vrij wat ontsteltenis ver wekt door het gerucht dat aan boord run een uit Rusland komend schip zich twee cholera- lijders bevonden. De overheid nam dadelijk de uitgebreidste voorzorgmaatregelen. De toegang tot het schip was ten strengste verboden en alle opvarenden werden ontsmet. Een nauwgezet onderzoek der twee zieken bracht aan het licht dat er gelukkig geen gevaar voor cholera bestond en zoo zal dan ook de ongerustheid, die reeds in de stad heerschte door deze geruchten, wel spoedig verdwijnen. Een kapitein te Rijsel was niet erg ge steld op inbrekers en had in een kast een revolver zoodanig bevestigd, dat, mocht een on bevoegde deze willen openen, hij zonder twijfel door een revolverschot zou worden getroffen De kapitein moest plotseling vertrekken, dacht niet om de veiligheidsinrichtiug in zijn kast, en werd bij het openen der kastdeur levensge vaarlijk door zijn eigen wapen getroffen. Tusschen Dungeness en Dover is een Engelsche stoomboot met een 120 pleizierreizigers aangevaren door een ander stoomschip. Gelukkig was de zee kalm en werden alle schipbreuke lingen, die in allerijl hun zinkend schip moesten verlaten, door een passeerende boot opgenomen. Haiderabad in Engelsch-Indië is door watersnood geteisterd. Door de overvloedige regens zijn de rivieren buiten hun oevers-ge treden en veel schade is aangericht. Het ergste is de stad Haiderabad geteisterd, duizenden huizen zijn ingestort en vele menschen kwamen om. De naburige stad Scunderabad is geheel verwoest. Overal ziet men lijken drijven. BOEKBEOORDEELING. Véór ons ligt een boekje getiteld „Het drama in de pastorie of de predikantenmoord te Driewegen in den jare 1687," uitgegeven door de firma 0. J. v. d. Peijl te Ierseke. Waar men van deze geschiedenis door over levering verschillende lezingen hoorde en gaarne de juiste feiten, zoover deze uit officieels stukken zouden zijn na te gaan, aan het licht wilde brengen, heeft de heer JBijloo zich hiermede belast en verhaalt in aangenamen stijl geheel deze historie. Men zie verder achterstaande advertentie. Eenigen tijd geleden was er sprake om de Londensche vischmarkt van het oude terrein Billingsgate naar een andere wijk te verplaatsen. Na onderzoek door een commissie, is de raad gegeven, om de markt niet te verplaatsen, daar deze voldoende kan verbeterd worden. Men verzocht ons te willen melden dat voor de contróle op de juiste naleving der voor schriften bij het verzenden van oesters en mojiielen onder certificaat van onbesmetb tarheid, hetwelk in het buitenland en wel voornamelijk in Engeland en België zeer op prijs wordt gesteld, door d-m Minister van Financiën, in afwachting eener definitieve regeling, aan den voorzitter van het Bestuur der Visscherijen deu heer mr. A. J. F. Fokker is opgedragen uit het personeel der Visscherij-politie vier personen als waarnemend controleur aan te wijzeu. Door hem zijn als zooiauig aangewezen voor de controle te Bruinisse de opziener Wesdorp aldaarvoor de controle te Tholen de schipper 2e klasse L. Bal aldaarvoor de contróle van Krabbendijke, Ierseke en Wemeldinge, standplaats Ierseke, de schipper le klasse J. C. Cornelisse, J.Hz. te Zierikzee en de schipper 2e klasse A. Geensen te Ierseke. Deze maatregel gaat in met 1 October. Het is te verwachten, dat zoo in België als in Nederland binneakort, althans voor oesters, het verzenden onder certificaat verplichtend zal worden gesteld. MOSSELEN. Van 2126 September werden vanuit Brui nisse verzonden naar België en Frankrijk 3890 tonnen mosselen voor f 1.40 h. f 2.40 per ton naar kwaliteit. Naar Engeland, Holland en Duitschland werden verzonden 640 balen mosselen voor f2.10 tot f2.50 per baal naar kwaliteit. Aangevoerd werden 2200 tonnen mosselzaad, welke werden verhandeld voor t 0.50 tot f 1.50 per ton naar kwaliteit. Van 23—30 September werden vanuit Philip- pine verzonden 3945 baleu mosselen naar België en Frankrijk voor frs. 5. k frs. 6.50 per baal naar kwaliteit. Door Nederlaudsche en Belgische venters werden opgekocht 2490 H.L. mosselen. Wegens het openstellen der zaadbanken was er een levendige haudel in mosselzaad, waarvan \100 ton werd verhandeld voor f 1.40 a f 1.50 per ton. 65 Manden garnalen werden naar het buitenland verzouden voor f2.75 h f 2.95 per mand. Tholen. Van 25 September tot 2 October werden van hier verzonden circa 1000 tonnen mosselen voor f 2.h f 2.50 per ton naar kwaliteit, naar België, Duitschland en Holland, OESTERS. Tholen, De verzending was gedurende de laatste acht dagen wat stiller teugevolge van de abnormaal hooge temperatuur. Toch was er geregelde vraag vanuit Duitschland, Eugeland, België en Holland. Van het aanbod om gratis Zeeuwsche oesters te eten, ter gelegenheid van het 25e jaarfeest van den Vischmijn te Brussel, is Zondag druk ge bruik gemaakt, wat trouwens door ons in ons vorig nummer reeds werd voorspeld. De directeur sprak een feestrede uit, waarin hij o.a. pleitte voor het gebruik van oesters en een beroep deed op de plaatselijke overheid voor steun ten gunste vaa den handel en de cultuur. Deze toch lijdt ontzettend door de los daarheen geschreven berichten, omtrent ziekte gevallen tengevolge van het eten van oesters, hoe ook zonneklaar is aangetoond door onpar tijdige deskundigen, dat deze berichten, van allen grond ontbloot zijn. De heer De Mot, burgemeester, stelde zich persoonlijk beschikbaar, om oesters te eten en zeide „Breng mij oesters. Ik bied mijn lichaam aan en morgen zult gij aan onze medeburgers zeggen Onze burgemeester heeft oesters gegeten, en hij is nog gezond. Eenige Zeeuwsche meisjes, arbeidsters in de oesterputten, werden aan den burgemeester voorgesteld. Moge het resultaat dezer beweging zijn, dat de aloude roem der Zeeuwsche oester wordt als voorheen en de tegenstanders worden overtuigd van hun totaal ongegronde vrees. Ierseke. Van 2330 Sept. zijn verzonden 500.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen. le soort 7580 K.G. 135.f38. 2e 60—65 „16.—„19. 3e g 50—55 „11.—„12. De oesters van de Ierseksche en vooral die van de Herkingsche bank zijn goed van kwaliteit. De levering geschiedt hoofdzakelijk naar Duitsch land, dan volgt Engeland. België vraagt nog weinig, zoodat nog- niet gebleken is, dat de vrees voor nadeelige sanitaire gevolgen geweken is. Tholen. Bij de Donderdag jl. door d J. D. Noske alhier gehouden aanbestedin bouwen eener Villa te Tholen aan de Grooten weg, zonder bijlevering van steen, w< >rge schreven doorM. C. van Driel te Oud-V voor f7672.Wed. M. L. Lindhout en J Tholen voor f 7512.en J. C. Gelder Tholen voor f 6935,De begrooting was f Het werk werd niet gegund. LANDBOUW. era «te )in Voi )on w A* Gemeente YKRSEKE van 25 Sept.—1 0| Ondertrouwd: Pieter Bustraan, ja en Elisabeth van Stee, jd. 28 j, Getrouwd: Jacobus Wisse, jm. Jasperina Bom, jd. 2L j. Marinus van dj jm. 28 j. en Maria Murre, jd. 30 j. Geboren: Maria Paulina Pieternella,ftoni phonsua van Ertvelde en Johaona Maria Scpfaa Leuntje Elisabeth, dv. Jan Paauwe en Pi Zweedyk. Marinus Pieter, zv. Jan Mieras Komejan. Overleden: Jacomina Margaretha, Mattheus de Korte en Frederika HendrikiPriJ Keest. Hendrioa Catharina Elisabeth, 7 Hermanus Albertus van Stee en Jacoba Mieèj Gemeente ST. MAARTENSDIJK Seplemb G e b o r e n Izak JoHannes, zv. Izak Nelisse en van Jannetje Charpentier. Krini dv. Johannis Paauwe en van Adriaantj Cornelis Leendert, zv. Leendert Doijzer Cornelia Bazen. Jannetje, dv. Anthony Hoek en van Johanna Koopman. Mariaal Pieternella, dv. Hubrecht Jobs. Nelisse| Wilhelmina Pieternella Voogt. Maatje Janna, dv. Domus Quakkelaar en van Izaf hanna de Graaf. Leendert Adriaan, zv. Jani" dijk en van Willielmina Hendrika Boogaarltt Overleden: Albert Gruson van Yssl j. echtgenoot van EÜzAbeth Charpentier. f Graaf, 63 jaar, echtgenoot van Neeltje AdriÉ Willemina Op den Brouw, 43 jaar, echtgj i Izak Marinus Quist. Levenloos aangegeveneen kind van Vroegop en van Pieternella Bout. Getrouwd: Frans Klaasse, jm. 26 jl Johanna van den Hoek, jd. 24 j. Willem w dijk jm. 30 j. en Dina Johanna Hoek, jd.l STAVENISSE September 1908. f G e b o r en Marinus zv. Theunis Moerland! Wesdorp. Aplona Catharina, dv. Frans vanl en Maria Cornelia Weijler. Dirk zv. Corl appel en Jacoba Dane. Jannetje Wilhell Adriaan Jan Bos en Geeitje Knuist. Marinusl zv. Adriaan van Beveren en Helena Voshol. Kaatje, dv. Cornelis Pieter Steendyk en| Jannetje Bastiaanse. Overleden: Adriaan Smits, 73 j. van Clasina van Stee. Adriaan Schouwe! Wemeldinge 31 j. echtgenoot v. Sara Paaufl Gemeente THOLEN. Geboren: Tona, dv. J. Braai Kurvink. Karei, zv. K. Schot en K. de Bc o: ijkc D T [er oll d-V Oud-Vossemeer. De uitkomsten van de aardappel teelt worden zeer verschillend beoordeeld; sommige perceelen geven nog geen 70 HL. per gemet, andere evenwel 120 a 150 HL., enkele kavels zyn vry van het „kwaad", weer andere geven veel „uitschot". In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is veel vraag naar stroo en toch zgn de prijzen laag. Voor tarwe- en roggestroo wordt f 12.tot f 13.besteed, voor geratestroo 11.tot f12.naar kwaliteit per 1000 K.G. Verleden jaar waren de pryzea f4.tot f5.— hooger, doch vele landbouwers hebben toen niet verkocht, in afwachting van hooger pryzen. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) Ph. P. Cz.f 20 jaar, schippersknecht te Ierseke, wegens vernieling veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. St. Maartensdijk. 1 Oct. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond alhier in tweede veiling publiek verkocht I. Een huis en erf alhier aan de Vijf Zinnen voor f 628. II. Een perceel bouwland alhier in den Hoek voor St. Maarten (tiendvrij) groot 48 A. 80 cA. voor f1105 per blooisch gemet. De veiling geschiedde ten verzoeke van den hoer G. Moerland te Cortgene, BELANGSTELLENDE INWONERS 1 THOLEN. Wanneer er een zeker iets bestaat, waar' belang in stellen dan in iets anders, dan i een of andere bericht, betreflende ieman buurt. Er. kan geen beter bewgi zgn en onzer niet van grooter waarde, dan het on( getuigschrift van een dankbaren Steenberger De Heer J. Gladdines, wonende Veststri te Steenbergen, deelt ons medeGedurer jaar waren myn nieren aangetastals gevo tari had ik zeer veel pijn te doorstaan in d< eD lendenen. De pyn verplaatste zich in de i hee waar ik dan hevige steken had, net alsof durend met spelden werd gestoken. Ik slie en wanneer ik 'a morgens opstond, was buitenmate vermoeid en afgemat. Ik was t( teloos en moedeloos de urine kwam met derig gevoel, liet veel bezinksel na en had e gename lucht. Ik wist niet wat ik moest ginnen, ik liet op aanraden van een mijner een doosje Foster's Rugpijn Nieren Pillen \)t het spyt mg, dat ik dit uitstekend geneesmi eerder gekend heb, want hieraan heb ik het dat ik mgn gezondheid weer terug beko Nadat ik één doosje geledigd had, was de geheel verdwenenten einde echter zeker een volkomen genezing zal ik nog eenigen ,ez Uw pillen doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar, dat hetbov waar is en maehtig u het publiek te make wyze, die U goeddunkt. Hebt gij ooit getwijfeld dat Uwe nieren Uwer ziekte waren Hebt gy pyn in ds het hoofd of in de lendenen Lijdt gg aan waa tiek, zwakte van het hart of waterzuch urineloozing te weinig of te veelvuldig water vermengd met steen of bezinksel Gi U immer vermoeid, terneergeslagen en pril Denk er eens over na. Verzeker U, dat men U de echte Fosfor' Nieren Pillen geeft, dezelfde die de dines gehad heelt. Wg waarschuwen tegen namaak en make erop attent, dat op iedere doos de hand jeli van James Foster voorkomt. Ze zijn te Ti krygbaar by den heer W. Potter, Hoogstr apotheek Coronae. Toezending geschiedt ontvangst van postwissel a f 1.75 voor ét ▼oor zes doozen. IN 2 ti ild; Ds. A. van Dijke te Oudewater heelt beroep naar de Ger. Gem. te Ierseke bedai PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Vm. 91/2 0. 2 u. Ds. Steenbeek (Nam. avondmaalsbedit Ger. Gem. Vm. 91/2 u. nam. 2 u. en 5 J. Boeyenga van Amemuiden. Chr. Ev. Gem. Vm. 9I/2 u., nam. 2 u. Ds. Mooi te Hoboken (België.) Oud Ger. Gem. Vui. 9 u., nam. IJ/2 lezen. aan P. naa san Ril g uil lee: THOLEN, 3 Oct. 1908. Boter f 0,675 per »/j K.G. Eieren i 4.20. Botterdam eieren f 4.20. Coöperatieve Boomboterfabriek te Stavenisse11,45 per K.G.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2