Tttniad, Pïiifl aai ie lelaipi iai oesterteelt, lanOonw. m. lis o. 1218. Zaterdag 3 October 1908. Zes en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Winterrogge. Ir. z o kort mogelijk eenige wenken, te nemen bij den verbouw der rogge, op twee punten eenigszins breedvoeriger nnen. Op no. 5, de beste beme9tiDg en „H 0 L L A N D." ebbj jricll Pnblicatiën. :l J. H. C. POT, BINNENLAND. EEN MILLI0EN GULDEN. Vaii onze berichtgevers. ieül ml IERSEKSCHE Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco 6k f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. ll.aS.n ttukkn, enz. wörd.n altarlljk lp DONDERDAGAVOND Ingewacht aan /ene te Tkalan al vé6r DONDERDAGMIDDAG bl| onzan madawtrker ta laraaka. HOOLSCHE COURANT, Loting voor de Nationale Militie, meester en Wethouders der Gemeente Tholen, igen ter kennis van belanghebbenden at de loting der vóór 1 September van dit leze gemeente voor de militie ingeschrevenen hebben te Tholen in het Gemeentehuis lag, den 30 October 1908 te beginnen des lags te 9,30 uur lat op Maandag, den 9 November 1908, middags van 9 tot 1 uur in het gemeente- of vanwege de lotelingen bij den Burge- aanvraag kan geschieden voor de getuig- ter bekoming van vrystelling wegens broeder- bedoeld in de 2de zinsnede van art. 51 der et it zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak op laatstgemelden dag in bet gemeentehuis verschijnen, vergezeld van twee bij den IHlester bekende meerderjarige ingezetenen en rystelling wegens broederdienst verlangen, oedebrengen uittreksels uit de geboorteregisters lijk hun celven en hunne broeders, benevens >oort of ander bewys van ontslag, of een uit het stamboek of een bewijs van werke- lienat van den broeder of de broeders, op wier dienst zy hunne reclame gronden Jtdrukkelykde aandacht van belanghebbenden dat de hierboven vermelde opgaven en hau- niet voldoende zijn om zich de gevraagde ig te verzekeren, maar dat hun belang igt om bovendien persoonlijk de vrystelling ragen in de zitting van den Militieraad, die later bekend te maken tydstip te Tholen er len gehouden jzen de lotelingen, die gebreken hebben of te hebben, op hunne verplichting om, on welk nummer zij hebben getrokken, in imde zitting van den Militieraad te verschijnen, e geneeskundig te worden onderzocht. den 3 October 19C8. irgetneester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. UITGEVER: Tjoibk. diepte, ze wordt te vaak bewerkt, vooral te vaak geëgd en daardoor te veel verkruimeld. Beter is een diepere bewerking en dan minder vaak, zoodat de grond ook in de diepere lagen behoor lijk los is en aan de oppervlakte min of meer kluiterig blijft. Bij het verdiepen der bouwvoor kan men de oudergrondsploeg gebruiken. De onvruchtbare ondergrond wordt dan wel losge maakt, maar blijft dan beneden. Bij een gewone ploeg verdiepe men elk jaar slechts weinig te gelijk, anders brengt men te veel onvrucbtbaren grond naar boven. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering datuur voor de Tweede Kamer in het district Ommen aaDgenomen. Nederland en Venezuela. De toestand tusschen Venezuela en ons land schijnt nog erg gespannen te zijn. Zooals men weet werd door onze regeerÏDg ter oplossing van het geschil een tweede nota aan president Castro gezonden, doch deze wil dit stuk niet in ont- vaugst nemen van den Duitschen consul aan wien de behartiging onzer belangen is opgedragen. President Castro wenscbt biervoor een bijzon deren afgevaardigde. Beste zaaitijdtusseben half September October. 2o. Beste grond losse, niet e grond, voldoende droog, dus zand, veen j tllage natte gronden zijn oDgescbikt. klei, mits niet te nat. 3o. Beste be den bodem diep losmaken en daarna dfezakken. 4o. Beste zaadde een of veredelde roggesoort, b.v. Petkuzer, die zelf verbetert. 5o. Beste bemesting Imest en half kunstmest. de bewerking van den grond, idzad heeft men in de strekenwaar veel verbouwd wordt, mooie oogsten gehad, 3200 h 3300 K.G. zaad en 6000 K G. set half Btalmest en half kunstmest. Men >n bij den stalmest zoo vroeg mogelijk 500 'homasslakkenmeel en tegelijk met het 50 K.G. chilisal peter. In het voorjaar aen dan nog 100 a 150 K.G. chilisal- liefst in tweeën, de eene helft direct na inter, de andere helft een maand later, «chen is het zeer goed mogelijk ook stalmest uitstekende roggeoogsten te Dat zou misschien op den langen duur lau, maar zoo nu en dan kan het best. re dan aan de rogge zoo 9poedig moge- znoods nog op den vorigen stoppel 800 K.G. kaïnit en evenveel slakkenmeel. zaaien geve men ook nu 50 K.G chili- terwijl men nu in het voorjaar 200 K.G. K.G. chilisalpeter als overbemesting ook ditmaal weder in twee partijen de elft aanstonds na den winter, de andere igeveer een maand later, nu nog een woordje over de bewerking, set den grond, die voor de rogge bestemd oorlijk diep ploegen, de laatste maal, ten- 14 dagen vóór het zaaien. Gewoonlijk grondbewerking in veie zandstreken te »n over. De bouwvoor beeft te weinig Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van bet waterschap St. Maartensdijk, de heer C. Gaakeer te St. Maartensdijk en van den Nienwlandepolder de heer A. Blok te Krabben- dijke. Eerste Kamer. De Tweede Kamer nam eenigen tijd geleden een wijziging der motor- en rijwjelwet aan die voor het automobielverkeer nogal ingrijpende maatregelen bevatte. Een der nieuwe art. hield nl. in, dat de gemeentebesturen de bevoegdheid hadden, om binnen den bebouwden kom eener gemeente de snelheid op 10 KM. per uur te bepalen. Nu weet ieder wielrijder wel wat het rijden in een tempo van 10 KM. per uur beteekent en men vreesde er ook voor dat, mocht deze wet door de Eerste Kamer der Staten Generaal worden aangenomen, bet auto verkeer in ons land en dientengevolge het vreemdelingenbezoek sterk achteruit zou gaan. Om nu aan te toonen hoe een autobestuurder zijn voertuig in bedwang heeft en er zelfs onder alle omstandigheden sneller mee stopt dan andere voertuigeD, werden deze week, juist vóór de Eerste Kamer deze wijziging der wet zou behandelen, remproeven gehouden in tegen woordigheid van leden der Eerste Kamer en andere autoriteiten. Zooals uit de genomen proeven bleek stopte een auto, rijdende in gelijk tempo met ver schillende rijtuigen, binnen veel kleiner afstand. In het ongunstigste geval bedroeg deze toch nog 13 Meter minder dan een voertuig door paarden getrokken. Al deze proeven hebben echter niet verhoed, dat ook de Eerste Kamer deze wijzigingen aan nam, doch door den minister werd vooraf stellig verzekerd dat, mochten de gemeentebesturen onder bebouwden kom de geheele gemeente ver staan, bij dan een wetsontwerp zal indienen om de geheele bevoegdheid van gemeentebesturen te schrappen. De overeenkomst met de stoomvaart maatschappij „Zeeland", wegens het uitvoeren van eenen maildienst tusschen Vlistingen en Queensboro, of eene andere Engelsche haven, werd Donderdag 1 October jl. door de Eerste Kamer aangenomen. De Maatschappij „Zeeland" moet volgens die overeenkomst nieuwe nacbtbooten laten bouwen, terwijl daardoor de thans in gebruik zijnde nachtbooten in den dagdienst worden opgenomen en de dagbooten buiten dienst worden gesteld; met de nieuwe booten kan des nachts de overtocht plaatshebben in 63/t uur, terwijl de overtocht op den dag dan 7 uur zal duren. Teneinde eenigen drang er op te kunnen uitoefenen, dat de nieuwe bootea op een Neder- landscbe werf worden gebouwd, is tevens de bepaling gemaakt, dat de Zeeland f 15000 boete moet betalen, wanneer zij deze op een buiten- landsche werf laat bouwen. In de maand September vervoerde de Zeeland ongeveer 15000 passagiers. In de eerste 9 maanden van dit jaar is het vervoer met bijna 12000 passagiers vermeerderd, in vergelijking met de overeenkomstige maanden van 1907. Qet examen ter verkrijgiog der akte van be kwaamheid voor buis- en schoolonderwijs in d" vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek .si aanvangen op 15 October as. Zij, die zich aan dit examen w onderwerpen, gelieven zich vóór 3 te melden bij den voorzitter de welke zij verlangen te verschijn Dr. A. Kuijper schijnt zich we gebied te gaan benegen. Hg h. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de II.H. C. M. VAN BUSSEL, te TholenP. M. v. d. ENDE, te Oud-VommeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. BENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee: Mr. H. OELE te Goes. IERSEKE. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is met ingang van 1 Nov. benoemd de heer K. A. vau Unen te Zierikzee. Tot kommies bij de rijksbelastingen is benoemd de heer J. C. Bom, Cz. alhier. Als conciërge van het lokaal Eben Haëzer is benoemd de heer P. Filius in plaats van J. Jvan Steveninck, die na vele jaren dienst ont slag heeft gevraagd. Weer al nieuwe tramplannen Door den heer J. Adriaanse te Middelburg is concessie gevraagd voor een stoomtram Hans- weert—KruiningeuWemeldiDge en een zijtak naar Ierseke. Donderdag 1 Oct. is hier een nieuwe cursus voor den wapenhandel begonnen. Zaterdag" verloor een arbeiderszoon zijn portemonuaie met 3 rijksdaalders erin. Een juffrouw verloor een gouden broche. De laatste is terecht, de eerste helaas nog niet. De poging, om tot de oprichting van een Oranjevereeniging te komen, maakt tot heden bemoedigende vorderingen. Tot weger bij de gemeenteweegbrug is uit 9 sollicitanten benoemd de beer M. de Jonge. Salaris f 9, In September werden op het post- en telegraafkantoor alhier behandeld 964 telegram men, waarvan 177 verzonden en 787 ontvangen. Op het telefoonkantoor werden 76 uitgaande en 66 inkomende gesprekken gevoerd, samen 142. Op de postspaarbank is ingelegd f 5683,41 in 112 posten en terugbetaald f6199,59 in 40 posten. Uitgereikt 18 nieuwe boekjes. ST. MAARTENSDIJK. De heer K. W. Boelen, tijdelijk onderwijzer te St. Maartensdijk komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer te Haarlemmermeer. OUD-VOSSEMEER. Naar ons welwillend is medegedeeld is van de onderlinge Brand waarborgmaatschappij te Middelburg ontvangen als premie voor de brandweer f 30.van de AlgemeeDe te Brussel een bedrag van f 90. alzoo samen f 120.zijnde 2/3 gedeelte van bet bedrag, dat de gemeente heeft te betalen. Bij de eerste genoemde Maatschappij was de woning verzekerd, die door het optreden der brandweer behouden bleef; de laatstgenoemde Ij heeft dns alléén de Hei.'t ,on bijgedragen iegactring IU Obiti.'t tlcf Jeftnitief bes gehouden var N ed. Her? ongetwijfeld zeet FrijJag werd 3] bi erk voogden Gemeente, jgen het adv zouden beloopen ruim f 22000.-—. Voor nieuwen kerkbouw zou circa f 18000.bijeen zijn, terwijl het te bouwen perceel ruim 1 3000,— meer zou eischen. Ia de laatste jaren wordt ook alhier zeer veel graan gedorscht met de machineenkele zijn in het bezit vau zoo'u werktuig met paarden kracht gedreven van uit Tholen werd met eea stoomdorschmachine gewerkt, maar bij den brand bij de Wed. Van de Wijngaard is dit werktuig vernietigd en naar ons werd gemeld, wordt door den eigenaar, als niet voldoende loonend, geen nieuw stoomdorschmachine meer aangeschaft. POORTVLIET. Gedurende de maand Sep tember werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f352,75 en terugbetaald f2908,25. Door het hulptelegraafkantoor werden in hetzelfde tijdvak behandeld 98 telegrammen, te weten verzonden 51 en ontvangen 47. SCHERPENISSE. Aan het hulppostkantoor alhier is iu de maand September met 41 in lagen een bedrag vau f 714,34 ingelegd en aan 18 inleggers een bedrag van f 1476 terugbetaald. Aan hetzelfde kantoor werden verhandeld 159 telegrammen, t.w. 79 verzonden en 80 ontvangen. STAVENISSE. Vanwege de vereeniging „Gediplomeerde Oud-Leerlingen van den land- bouwwintercursus" alhier werd door het lid L. J. Groenewege te Sint Maartensdijk dit jaar een bemestingsproef op aardappelen (Eigenheimers) genomen. De grondsoort was lichte klei, de voorvrucht tarwe, met wikken als groen bemesting en het perceel was verdeeld in 4 deeleu van 1 A. Het le perceel (4 KG. zwavelzure ammoniak, 4 KG. Patentkali en 4 KG. superphosphaat) leverde 304 KG. groote en 84 KG. kleine aardappelen. Het 2e perceel (4 KG. chili, 4 KG. pateut- lcali en 4 KG. super-phosphaat) leverde op 328 KG. groote en 75 KG. kleine aardappelen. Het 3e perceel (4 KG. patentkali en 4 KG. superphospbaat, dus zooder stikstof) gaf 209 KG. groote en 112 KG. kleine aardappelen, terwijl het 4e perceel (zonder chemische mest stoffen) een opbrengst gaf vau 186 KG. groote en ]09 KG. kleine aardappelen. Als een groote bijzonderheid kan wel gemeld worden, dat Woensdag 30 September alhier nog de koekoek gehoord is. Toen Donderdagmorgen de jachtopziener Joh. Klippel alhier met een jager in het jachtveld was, en deze laatste zijn geladen geweer even aan den greppelkant had neergelegd, moet door den hond, die er over liep, het geweer afgegaan zijn, met het noodlottig gevolg, dat de jacht opziener het schot in den voet kreeg, waardoor hij aan een paar teenen erg gewond werd, zoodat heelkundige hulp moest worden inge roepen en er zeker een teen zal geamputeerd moeten worden. THOLEN. De kermis behoort wederom tot het verleden. Over het algemeen hebben de kermisgangers zich goed geamuseerd, al was de verwachting niet hoog gespannen. Door velen werd de traditioneele schouwburg- tent gemisteen Thoolsche kermis zonder comedie is voor hen niet mogelijk. Elk jaar toch verschaft deze aan velen een paar genoeg lijke avonduren. Aan den anderen kant waa daardoor de drukte op het kermisterrein grooter, want andere jaren zijn vele menschen gedurende een groot gedeelte van den avond bijeen in dezen tempel der edele tooneelkunst, waardoor de stilte daarbuiten drukkend werkt op de kermispret. Ditmaal amuseerden zich velen met het „glijden op een matje" van de Amerikaansche toboggan van Vale, waar vooral Dinsdagavond de toeloop groot was. Aldaar zou namelijk een flesch met geld weggegeven worden, aan hem of haar die het daarin aanwezige bedrag raadde, of het dichtst er bij komende bedrag daar beneden. De gelukkige was Karei Baaij CMzn. die ihad ereraden, terwijl de flesch f 5.24 bevatte. acht Dersonen een verras- li-. .ir&g len hadden, het 8ir; i i dioL daar ;.y )t dasfoort kinderen ^aak vinden onze ge- b'.tór op zijn .oien. Van eerst- juh geniet iedereen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1