inttlil, möi aai la lilupi va oesterteslt, lalln», tn „H 0 L L A N D." iclo. 1216. Zaterdag 19 September 1908. Zes ei) twintigste jaargang. HL EN ip J. H. C. POT, Eerste Blad. IS f' -Et UI SS ho BINNENLAND. EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. 0 N D E R W IJ S. STBl ÉKSCHE >aard dit bc icbt 'uidei t te loeg rkpai rd indel meld iken ider verto THOOLSCHE COURANT, 10 BJac >API HTl Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, s per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco t f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. gezonden stukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan ureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER.' ISOLIK, Advertentiëavan 1 tot 4 regels 40 cents; ieders regel meer 10 cents; groots letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. AND BOU W-V EET EELT. zot meldt ons: Te Den Burg op Texel is van Sept. j.l. eene tentoonstelling gehouden door Texel en Eierland der Holl. Maalscb. van der ;hel ke zagen wy schooner collectie schapen er prachtige stieren uit Noord-Hulland tentoon- de afd. landb. werktuigen, waarin ook de 01 lassee te Goes uitkwam, was rijk voorzien rdenfokkerij staat nog niet op hoogen trap te daarom was het goed gezien een concours te organiseerenjury-leden waren de H. Costermans te Eist, P. Oly te Buiksloot, d. Akker te Hazerswoude. xmcours had 4 rubrieken oor het best en schoonst in tuig gaand paard of 4-wielig rijtuig or het "best en schoonst in tuig gaand span voor een boerenwagen oor het best en schoonst in tuig gaand span voor een vierwielig rytoig. 'oor aangespannen schapen of bokken. Voor Ie rubriek hadden zich 28 deelnemers aange- lit verschillende streken, o.a, uit Anna-Pau- Haarlem, Haarlemmermeer, Helder, Schagen, ie, Tholen en natuurlijk uit Texel zelf, waarby Mr. W. F. Hiddingh, burgemeester van Texel malen geschift was, werd de beslissing voor de r d ieilijk; het slot was, dat Nelly van den heer II Wagemaker te Tholen, en gereden door den r, bekroond werd met den eerden prijs, ter- Et van den heer M. C. Steendijk een vierden irwierf; Ada scheen in dit nummer niet in conditie te zija; het is jammer voor den doch dat zyn van die verdrietelijkheden. M ied r deelnemer op zijne beurt blootstaat, liks 'erde rubriek werden Nelly en Ada, die het eel beter deed, gereden door den heer Dr. ■y aker van Den Burg deze mocht de hoogste beiding, een eere-prys, verwenen voorwaar r .p. bitterende voldoening \oor de heeren Wage- en Steendijk, die het ondernamen om van uit I te gaan concours rijden op Texel. I» het programma van het onderwijs aan de 1 dbouw-winterschool te Goes, cursus J i en wy het volgende ischen van toelating zijn het schrijven van :iée zonder storende fouten, bet maken van nvoudig opstel over een onderwerp uit de van den landbouw, het maken van volzinnen gegeven woorden, zoodat blijkt, dat de be- dier woorden begrepen wordt, oende vaardigheid in het uitvoeren van de iweikingen met geheele getallen, gewone en breuken. Voldoende kennis van het e stelsel van maten en gewichten bijdrage voor het volgen van alle lessen be- heii'^O per cursus en voor het volgen van enkele 1 H f Per w»nferhalljaar voor ieder lesuur irricht wordt gegeven in de volgende vakken lis van den grond, Grondbewerking, Grondver- Plantenteelt, Bedrijfsleer, Scheikunde, Be- ileer, Veevoedering, Veeteelt, (extérieur en iij, Gezondheidsleer, Zuivelbereiding, Dier* Nederlandsche taal, Wiskunde, Plantkunde, urniaQde, Ooftteelt. essen worden gegeven op Maandag, Woensdag, lag en Vrijdag des morgens van 9 tot 12 uur namiddags van 1 tot 3 uurop Dinsdag van op Zaterdag wordt geen les gegeven. AMi de rijksmiddelen vloeiden in Augustus o 'er slecht. Zij brachten 17 Ion minder n in Augustus van 1907. Tot heden be de achterstand met dat jaar ruim 2V2 tevens dienen om in de toekomst de suiker accijns te kunDen verlagen, maar de toekomst zal wel ver afleggen, en de suikerverlaging du9 vooralsnog tot de vrome wenschen behooren. Het zal voor minister Kolkman wel niet aan genaam zijn te moeten uitkomen met opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting, hij die met zooveel afkeuring, bijna verontwaardiging de tien opcenten van zijn ambtsvoorganger De Meester begroette. En de verhoogiug van het gedistilleerd verdient ook opmerking. Een vroeger Christelijk ministerie wilde er niet aan, omdat het een belasting op de ondeugd was. De vrijzinnigen dachten er trouwens ook zoo over. Maar als men in den nood zit Onder al de noodig geoordeelde wetten is slechts -één sociale wet, nam. beperking van Zon dags- en nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Zij is reeds in beschouwing. Nog één zinsnede halen we uit de troonrede aan, omdat ze een zoo besliste en gunstige meening omtrent Atjeh uitspreekt, die ieder Nederlander hopen zal, dat zal bewaarheid worden. „Het bezoek van den gouverneur-generaal van Neêrlandsch Iudië aau Atjeh, heeft tot een hel der inzicht in den gang van zaken aldaar geleid, en duidelijk een weg tot bevrediging van dat gewest aangewezen." De kwestie tusschen Nederland en Venezuela werd slechts even aangeroerd en gezegd dat naar vreedzame oplossing wordt gestreefd. De Tuinbouwtentoonstelling, op 25 en 26 September a.s. te Tholen te houden, belooft, blijkens de talrijke opgaven van inzen dingen, zeer belangrijk te worden. Het aantal inzenders van ooft alsappelen, peren, perziken, druiven, pruimen, enz. bedraagt 14 ook groenten, blad- en bloemplanten zullen ruim vertegenwoordigd zijn evenzoo fraaie col lecties afgesneden bloemen, bouquetten, tuinbouw- werktuigen, honig, enz. Wij twijfelen niet of deze eerste tentoonstelling, op dit gebied alhier te houden door de afdeeling Tholen der Nederl. maatschappij van tuinbouw en plantkunde, zal zeer bezienswaardig zijn en voorzeker een groot aantal bezoekers tot zich trekken, te meer daar de toegangsprijs laag is gesteld, den eersten dag 50 cent, den tweeden 25 cent per persoon. NEDERLAND en VENEZUELA. President Gastro schijnt een weinig inschikke lijker te worden met zijn houding tegenover ons aangenomen. Hij heeft tenminste nu inge trokken het verbod, om passagiers uit Venezuela naar Curagao te vervoeren. Als dit nu maar de eerste stap blijkt te zijn in de goede richting en de Venezuelaansche kwestie spoedig zal zijn opgelost, loopt deze zaak dus kalm af wat niet anders dan in het voordeel kan zijn van 's rijks schatkist. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN KIJSSEL, te Tholen.P. M. v. d. ENDE, te Oud-V'ossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. BENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee: Mr. H. OELE te Goes. IERSEKE. Met ingang van 16 Sept. is tijdelijk (voor den duur der oestercampagne) van Rotterdam naar lerseke verplaatst de heer Zeij, klerk bij de posterijen en telegrafie. De heer P. H. de Koster, klerk kij de pos terijen en telegrafie, geboortig van lerseke, is van Rotterdam naar Vlissiugen overgeplaatst. De korstoomboot „Voorwaarts" van lerseke had verleden week de voldoening twee jonge- lliiRmiinLa/. W het breken van een roeidol in het ongereede geraakt waren, uit den nood te verlossen door hun boot op sleeptouw te nemen. Omdat het stornide was het gevaar verre van denkbeeldig. Verleden week is hier het bouwen van een woonhuis voor den heer D. Sandee, publiek aanbesteed en gegund aan den laagsten in schrijver, den heer Kloosterman te Kapelle voor f 28$),78. Het Koninginnefeest voor de kinderen der öpeubare scholen, belooft nog al wat te worden, dank zij de niet onbelangrijke bijdragen der ingezetenen en onderwijzers. De kinderen houdén een optocht in den namiddag en een des avouds met lampions, zij worden goed ont haald. op krentekoeken en fosco, waarbij nog een paar versnaperingen. Bovendien wordt een tombóla gehouden, zoodat ieder der 480 kinderen een verrassing krijgt, en de heer J. J. vau der Peijü heeft voor alle leerlingen, ook die der bijzondere school, een mooi portret van het Koninklijk Echtpaar beschikbaar gesteld. De fanfarevereeuiging „Mozart" en enkele gymnasten, verleenen hun medewerking. De heer J. Ossewaarde, onderwijzer op wachtgeld alhier, is benoemd tot secretaris der afd. „Het O. van Z. Beveland van den Bond van Ned. Ouderwijzers. Vroeger was hij penning meester. OUD-VOSSE MEER. De vorige week is bij den brand van de Wed. Van de Wijngaard melding gemaakt van het verbranden van een tweetal kalverenhet is gebleken, dat deze mededeeling niet juist is geweest, wal te ver klaren is uit de omstandigheid, dat deze dieren later liepen in een weiland, wat bij de agitatie niet was opgemerkt. Bijzouderen lof komt toe aan de brandweer, aan wier optreden het ontwijfelbaar te danken is, dat de woning en bijgebouwen zijn behouden gebleven. Er is reeds werk gemaakt van het plaatsen van een hulp stal op de hoeve en naar het verluidt zal ook weldra worden overgegaan tot den herbouw der landbouw schuur. Het afgebrande gedeelte levert een treurigen aanblik op. Vier zwart geblakerde muren zijn het eenige wat nog van de kapitale schuur is overgebleven, terwijl daartusschen zoo nu en dan de vlammen oplaaien uit de nog smeulende resten graan en erwten. Dat de brand hevig gewoed heeft blijkt wel uit het feit dat een op ongeveer 25 meter van de schuur verwijderde schutting, zwaar geblakerd is door de vlammen. Naar wij vernemen heeft deze ramp gelukkig voor de eigenares een lichtzijde, daar Dinsdag vanwege een der assurantie-maatschappijen de schade is opgenomen en er toezegging van uit betaling der geleden schade is gedaan. Voor den heer Uijtdewilligen is de brand een schadepost, daar deze zijn motor en dorsch- macbine niet had verzekerd. STAVENISSE. Maandag j.l. spoelde alhier aan den zeedijk van den Stavenisse-polder aan een lijk van het mannelijk geslacht. Het hootd was geheel ontvleescht, en de handen waren er af. In tamelijk verregaanden staat vau ontbinding verkeerde het lijk, reden waarom het onder politietoezicht daar in de buurt begraven werd. Den volgenden dag evenwel werd het lijk, door de er op gevonden voorwerpen, als: porteraonnaie, lootje en de kleedingstukken, door de overge komen familie herkend en er werd geconstateerd, dat het lijk was van Adriaan Schouwenaar, oud 31 jaar, in leven koopman te Wemeldinge. Den 13 Januari 1.1. bezig zijnde met nog 2 andere personen tonnen te visschen, sloeg de boot, waarin het drietal zich bevond, om en Schouwe naar verdronk. Heden, Donderdagmorgen, werd het lijk, onder politie- en medisch toezicht opgegraven, gekist en daarna met de gebruikelijke vormen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Voor den nieuwen tweejarigen landbouw- corsus alhier, hebben zich 12 leerlingen aan gemeld. De geldleeüing 4 aangegaan door deze gemeente, is tegen den koers van 98, in het geheel genomen door de firma Luijkx van Hasselt, te Bergen op Zoom. THOLEN. Door de Singer Maatschappij zal binnen kort alhier een cursus in het moderne borduren en stoppen op de Singer Naaimachine kosteloos gegeven worden door een dame, die een en ander grondig verstaat. De rechtbank le Middelburg heeft heden, Vrijdag, J. C. B25 jaar, schipper te lerseke, beklaagd in overtreding der jachtwet, vrijge sproken, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes. Bij de soldaten, die zich bij Ede op manoeuvres bevinden, zijn niet minder dan 300 ziektegevallen voorgekomen. Hieronder zijn 20 longlijders, waarvan inmiddels een gestorven is, en twee op sterven liggen. Algemeen is men van oordeel, dat de onvoldoende beschutting des nachts de oorzaak is van den slechten gezond heidstoestand, lezen we in verschillende bladen. Doch hier worden nu alleen de cijfers genoemd van een regiment dat oefeningen maakt op kleine schaal, hoe hoog zullen deze cijfers dan wei komen bij de zg. groote manoeuvres, die deze week in Noord-Brabant worden gehouden? Hoevelen zijn er niet waarvan bekend is, dat ze een onherstelbare ziekte op hebben geloopen ten gevolge van manoeuvres die te zwaar zijn en in een ongunstig jaargetijde worden ge houden, onder de leus dat otfs leger weerbaar moet blijven, en daaraan jonge menschenlevens roekeloos worden opgeofferd. Nabij Veenëndaal hééft weer een ernstig automobielongeluk plaats gehad. De auto vau den heer J. uit Renkum wilde het karretje van een landbouwer uit Lunteren voorbij rijden, na eerst door eenige hoornsignalen een sein te hebben gegeven tot uitwijken. De voerman, die bemerkte dat zijn paard schichtig werd, wilde van zijn wagen springen om de teugels van bet paard te grijpen maar had het ongeluk voorover te vallen. Hij werd een eind weegs meegesleurd en daarna door een wiel gegrepen, waardoor hij zwaar aan hoofd en borst werd verwond. De chauffeur, die dadelijk bij het dreigende gevaar had gestopt, droeg den ongelukkige, met behulp van eenige toegeschoten menschen, naar een nabijzijnde woning, alwaar de eerste genees kundige hulp werd verleend. De toestand van den voerman is zeer zorge lijk en men vreest voor zijn leven. Nabij Schoten zijn twee knapen die in een boschje bessen vonden, en deze hebben op gegeten, ernstig ongesteld geworden, met het gevolg, dat reeds een aan de gevolgen daarvan is overleden en de ander zwaar ziek ligt. Een stukadoor, werkzaam in de Waalsche kerk te Leiden, had het ongeluk van zijn ladder te vallen, kwam met zijn hoofd op den grond en was onmiddellijk dood. Tegenwoordig worden in Denemarken Zweden en Noorwegen vrouwen als loods ge bruikt en vele gezagvoerders prefereeren ze boven mannelijke, omdat ze meer geduld hebben. Op de kermis te Chapelle au Bois, is een automobiel in volle vaart door een troep jongens en meisjes heengereden, die stonden te kijken. Een knaapje, dat niet uil den weg kon komen, geraakte onder de wielen en werd onmiddellijk gedood. De ruwe automobilisten reden snel door maar wielrijders die van den anderen kant kwamen, hebben het nummer van de auto opgeschreven en zoo zullen zij wel met den rechter kennis maken. De cholera breidt zich in St. Petersburg onrustbarend uit; Woensdag werden 250 ge vallen vastgesteld, waarvan 65 met doodelijken afloop binnen enkele uren. Als 'tgrootste schip ter wereld is langen tijd beschouwd de ^Lusitania" welke 31.500 ton meet. Die roem zal weldra overgaan op twee schepen, welke thans te Belfast worden gebouwd voor de White Star Line. Deze beide schepen zullen ongeveer 60000 ton meten en slaan dus wel het record. Ze zullen elk 21 millioen kosten, voorwaar geen kleinigheid 1 Door het bestuur der „School voor hand- en bouwkundig teekenen" te Tholen is benoemd voor den a.s. wintercursus tol onderwijzer in het teekenen de heer Joh. van Hespen te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1