WBBtlilai piijd aai k klaipi van oesterteelt, lanOonv, bil z No. 1212. Zaterdag 22 Augustus 1908. Vijf eu twintigste jaargang. EN Eerste Blad. J. B. C. POT, „HOLLAND." Publicatiën. uinbouwtentoonstelling Tholen. Van onze berichtgevers. EEN MILLI0EN GULDEN. Voor huis en hof. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,6.5met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. ina.z.nden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht een b'reeu te T k o I e n ol vódr DONDERDAGMIDDAG bi) Burgemeester der gemeente Tholen brengt bg ter kennis van de ingezetenen, dat bij bem igen en aan den Ontvanger der Directe Be- in ter invordering is verzonden, het kohier asting op bedrijfs- en andere inkomsten no. 3 het dienstjaar 1908/9, met uitnoodiging aan egelijk wien zulks aangaat, om na bekomene geving van zijnen aanslag, ten spoedigste het hem verschuldigde te kwijten, met herinnering dat de bezwaren, welke dienaangaande ii beslaan, binnen zes weken na heden be te worden ingediend. Ilen, den 17 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELK. onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-ntsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. de Afdeeling „Tholen en Omstreken" Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant- zal op 25 en 26 September a.8. in de der bewaarschool te Tholen eene ten- elling gehouden worden van vruchten, eo, bloemen, planten, en tuinbonwwerk- De mededinging naar de uitgeloofde is opengesteld voor alle leden van de ling Tholen niet-leden kunnen inzenden j fluistering, zoover de plaatsruimte dit toe- Zij, die wensohen in te zenden, moeten inschrijvingsbiljet vóór 8 September a.s. toezenden aan den Secretaris van de wnsteiltngscommissie, den heer L. K. van te Tholen. ogramma met inschrijvingsbiljet wordt e op aanvraag aan ieder belangstellende ronden. Het programma omvat de volgende ngen. Vruchten. B. Groenten. C. Blad- en inplanten. D. Afgesneden bloemen. E. Bon en. F. Werktuigen en G. Diversen. Iedere ig bestaat weer uit groepen zoo omvat Üdeeling vruchten de volgende groepen J «ren b. appels c. perziken en prui'men, oiven e. andere vruchten; iedere groep bestaat of meer nummershet geheele pro* bestaat uit 43 nummers. Voor elk van iedere groep worden prijzen uit- voor enkele een zilveren medaille of irijzen, voor anderen alleen geldprijzen, ter- eervolle vermeldingen, wanneer dit uoodig kwistig zullen worden uitgereikt. De sg tot de tentoonstelling is vrij voor de van de Afdeeling Tholen met bun gezin tofcor de leden der Ned. Mij. voor Tuinbouw ma 'Untkunde buiten de Afdeeling Tholen, •H onlijk alle anderen betalen voor toegang len dag f 0,50 den tweeden dag f 0,25 «rsoon. aardig plan zegt misschien menigeen, et lezen van het bovenstaande, maar wat Isar hier van terechtkomen en wat zal het 161 hl >le lm dat zij ons zullen toestemmen „wanneer wij willen, dan kunnen we ook". Alles goed en wel, maar wat geeft hel Ja, wat geeft het Zoo sprak de Hollander van vroeger dagen en zoo spreekt ook nog de Hol lander van onzen tijd. En nu moge in vele opzichten op het vooropstellen van deze vraag veel af te diugen zijn, het blijft toch eene waar heid „wie iets op het touw zet, ziet daar toch gaarne eenig voordeel van". Doch daarom juist zou ik meenen, dat de tuinders vooral deze ge legenheid met beide handen moeten aangrijpen om er voordeel mee te doen. En dat voordeel is grooter, dan menigeen oppervlakkig wel denkt. Eene tentoonstelling prikkelt tot naijver, wekt op tot grootere krachtsinspanning, leert de te kortkomingen in eigen producten kennen, stelt de gelegenheid om zijn voordeel te doen met wat anderen daar te zien geven. Zulk eene ten toonstelling is eene betrekkelijk goedkoope en groote reclame, die de tentoongestelde producten in de streek vanwaar zij komen, in korten tijd over eene groote uitgestrektheid bij tal van personen bekend doet worden en alzoo werkt zij mede om het afzetgebied te vergrooten en het bedrijf te doen bloeien. Daarom tuinders, landbouwers, en allen die belangstellen in onzen tuiubouw, wordt aller eerst lid van onze Afdeelinghoe sterker deze wordt, hoe krachtiger zij in uw belang werken kan; werkt mee naar uw vermogen om de ten toonstelling te doen slagen; al zoudt ge ook maar in staat zijn naar een enkel nummer uit^ het programma mee te dingen, blijft niet thuis. Ge bevordert hiermee uw eigen belang en dat van Tholen en haar omgeving. De Secretaris der Tentoonstellingscommissie, L. K. VAN DIJK. bederven ze, hoe goed en luchtdicht ook gecon serveerd. Ook honig moet droog en luchtig slaan en bewaard worden in een Keulschen pot, dan blijft hij lang goed en wordt niet zuur. Sluit den pot met perkament af. De tijd der braambessen (brummels) komt weer aan. Deze lekkere, gezonde vruchtjes, die in de zandstreken overvloedig langs deu weg groeien, worden lang niet genoeg op prijs ge steld. Sommige huismoeders laten ze door de kinderen inzamelen om er sap of gelei van te maken. Het bessensap is niet zuur, heeft een zachten smaak waarom velen het prefereeren, boven gewoon bessensap. Vooral met wat kaneel er door is het zeer aangenaam van smaak. geven i Tholen is maar klein en idien veel meer landbouw- dau tuinbouw- Het eerste is zeker waar en het tweede niet te loochenen. Doch dit behoeft geen te zijn om het plan niet te doen slagen, al is men klein, dan is men daarom persé uiet onmachtig. Een ernstig willen en een rdend doorzetten overwinnen vaak meer dan ijke grootheid en rijkdom. Honderden voor- ea zijn aau te halen, waaruit dit duidelijk slechts één voorbeeld te noemen. De ouwtent op de Landbouwtentoonstelling van te Tholen, was door slechts 3 inzenders en zonder in eenig opzicht op de andere dingen op het terrein af te dingen, vormde groote attractie van het publiek en was ia groot succes. Zoo iets had men te Tholen verwacht. elnu, waar Tholen en omgeving heeft zijn ikweekerij, warmoezerij, bloemisterij, boom den en tal van liefhebbers met particuliere n, daar zou het niet slagen van deze ten- 'telling een slag in het aangezicht zijn van vaklui en liefhebbers. We hebben echter wel zooveel vertrouwen in onze tuinders, LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%. op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Ageuten de II.H. C. M. VAN R1JSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-Fossemeer J. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee: Mr. U. OELE te Goes. Hoe lastig is het soms om de schil van aard appelen, wortelen, appelen, peren of bieten te verwijderen, in ieder geval tijdroovend. Om dit werkje vlug te kunnen doen, moet men de vruch ten in een netje in kokend water leggen; wortelen 10 minuten, bieten langer, appels en peren slechts" 1 a 2 minuten. Laat men ze daarna een weinig bekoelen, dan gaat de schil er zeer gemakkelijk af. Het werk gaat dan vlug en men behoudt tevens het beste wat ouder de schil ligt. Inmaakglazen komt de huismoeder vaak te kort, dau kan zij zich helpen door zulke glazen te maken van flesschen. Dit doet zij aldusEen in petroleum gedrenkte draad wordt om de flesch gewonden daar, waar men ze afgebroken wil hebbende draad wordt aangestoken en zoodra hij is uitgebrand, dompelt men het boven einde der flesch in water en breekt dit af. 't Gebeurt wel, dat men een glazen stop zelfs met de grootste moeite niet van de tlesch kan krijgen; dan passé men dit eenvoudig mid deltje toe met een aangestoken lucifer verwarmt men den hals, die daardoor wijder wordt. Ii een oogenblik is de stop er af. Soms is tweede lucifer noodig. Bewaar uw ingemaakte vruchten (ir op een donkere, koele, luchtige pl 1ERSEKE. Verleden «mek is door den golf slag, van den pas verhoogden dijk bij deu Dam, das aan de buitenzijde, een strook aarde van versoheidene meters weggeslagen. De heer C. Drenth, onderwijzer alhier, staat no. 4 op de voordracht voor hoofd eener school iu de gemeente Vriezeveen. Zaterdag werd hier een door de boog- schutterij „Claudins Civilia" uitgeschreven con cours naar den lossen vogel gehouden, waaraan 77 schutters, behoorende tot 15 vereenigingen, deelnamen. Verleden week hield „Ierseke's Weerbaar heid" haar jaarlijkschen wedstrijd, waaraan 42 schutters deelnamen. De prijzen werden behaald als volgtEerste afdeelingle prijs J. Bom, Cz. (bij loting), 2e pr. W. Poleij, 3e pr. J. L. van Dijk, 4e pr. A. van Velzen. Tweede afdeeling le pr. M. Bom, Cz., 2e pr. L. van Oevereu, 3e pr. J. Kosten, 4e pr. J. Oostdijk. Derde afdeeling1 e pr. J. Pekaar, 2e pr. J. Philipse. De mest van de gemeente, le halfjaar, werd bij publieke veiling verkocht voor f 92. De ontvangsten van het Waterschap de Breede Watering bewesten Jerseke bedroegen in het dienstjaar 1907/8 f 312.855.93, de uit gaven f273.747,445 (goed slot dus f 39.108,485. De schulden bedragen f393,000. De toestand was gunstigonheilen aan de dijken kwamen niet voor. Het hulpstoomgemaal behoefde minder te werken dan gewoonlijk. De opbrengst der rijksmiddelen was in Juli aanmerkelijk (9 ton) beter dan de vorige maanden, zoodat de achterstand bij verleden jaar tot 4% ton daalde. STAVENISSE. De pogingen, door het fanfare corps „Eendracht" alhier, aangewend om den 31 Aug. a.s. een feestelijk karakter te geven, zullen, dank zij de welwillende medewerking van de ingezetenen, met succes bekroond worden. Als Eerevoorzitler der feestcommissie is benoemd de heer L. J. Dorst, burgemeester, terwijl het voorzitterschap is aanvaard door den heer W. C. Crucq. In den namiddag zullen de school kinderen,voorafgegaan door het muziekgezelschap, een wandeling door de gemeente maken, waarna zij zich naar een weide beg ven,welwillend hiertoe door den heer M. C: Steeudijk afgestaan. Hier zullen aan de jeugd der beide scholen ververschingen worden aangeboden, eenige spelen uitgevoerd en een en ander met een tombola zonder nieten worden besloten. In het midden der Voorstraat zal op een des avonds verlichte en versierde muziektent door „Eendracht" een muziekuit voering gegeven worden. Door den heer Crucq zal aldaar een feestrede worden uitgesproken. Natuurlijk zullen de ingezetenen door het uit steken der vlag hnn sympathie betuigen met de herdenking var. het 10-jarig Koningiuneschap van H. M. onze geëerbiedigde Koningin Wil- helmina. '-•> 't groot is, .su wol blijken uit het feu, dat er reeds op THOLEN. Deze week werdeu andermaal 4 stuks varkens onder politie-toezicht begraven, makende met vorige opgaven totaal 59 stuks. Met genoegen vermelden wij, dat de Vereeni- ging „Landbouwbelang" te Tholen het initiatief heeft genomen tot de oprichting van een „Varkenshond" alhier. Zij nooligt daartoe belanghebbenden uit tot bijwoning harer publieke vergadering, te houden morgen-(Zaterdag)avond op de bovenzaal van mejuffrouw Wed. C. Bal. Waar „Landbouwbelang" volkomen slaagde in de oprichting van eene vereeuiging tot aankoop van kunstmeststoffen en een „Bjerenleenbank", welke beide instellingen met succes in het be lang Van hare leden werkzaam zijn, twijfelen wij niet of het zal haar ook dit maal gelukken een „Varkenshond" in het leven te roepeu de voorbereiding is in goede handen. Wij kunnen echter niet nalaten om belang hebbenden nogmaals dringend aau te sporen. De gunstige resultaten, in andere gemeenten met een „Varkenshond" verkregen, en algemeen bekend, moesten deze aansporing overbodig maken, doch er zijn altijd menschen, die, in figuurlijken zin „de kat eens uit den boom wil len kijken", m. a. w. eerst afwachten, hoe een dergelijken bond hier werkt en dan pas be sluiten kunnen al of niet als lid toe te treden. In het gegeven geval is dit juist verkeerd, want alleen met algemeene medewerking kan de bond tot stand komen en blijven bestaan. Belanghebbenden, dat zijn alle Varkenshouders, gaat dus morgen (Zaterdag) avond allen naar de vergadering, om te hooren hoe „Landbouw belang" den „Varkenshond" wil opriohten. Kunt ge u met het gehoorde vereenigen, meldt u dan als lid aan, ge handelt daarmede in uw eigen belang en in dat van uw geziü, door u te vrijwaren voor iinantiëel nadeel bij het verlies van uw varken. De inzet zal niet groot, doch uw voordeel beslist belangrijk zijn. Wij wenschen „Landbouwbelang" veel succes en hopen in ons volgend nummer melding te kunnèn maken van de opriohting van den „Varkenshond" te Tholen, met een groot aantal leden. Eenige buitenlandsche bladen bevatten een telegram uit Apeldoorn meldende dat H. M. de Koningin in gezegende omstandigheden zou ver- keeren. Wij vernamen dat te Apeldporn dit gerucht algemeen geacht wordt waarheid te bevat ten. De gelukkige gebeurtenis zou einde Februari mogen worden tegemoet gezien. Het hof zou behoudens bizondere omstandigheden den winter op Plet Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dat H. M. zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zelden een rijtoer maakt. Wij maken niettemin van dit bericht slechts onder voorbehoud melding, daar wij er recht- streeksche bevestiging niet van kunnen geven. Te Haarlemmermeer, aan den ringdijk, nabij het fort „De Liede", sprong eene vrouw iu zeer opgewonden toestand in de ringvaart en verdween in de diepte. Eenige aldaar aan wezige personen slaagden er in haar te redden en, na zeer veel moeite, de levensgeesten weder op te wekken. De vrouw, die gehuwd is en drie kinderen heeft, bleek afkomstig te zijn uit Amsterdam, waarheen zij onder politiegeleide is teruggebracht. Zij is in hooge mate zeDUwlijderes en had vroeger eenigen tijd in een gesticht doorgebracht. Te Loosduinen is een driejarig kindje van een tuinder, dat buiten aan het spelen was, ongemerkt in een breede diepe vaart geraakt en daarin verdronken. Eerst na lang zoeken werd het lijkje gevonden. Te Wezep (Veluwe) is een jongetje, dat was zich te oefenen in het wielrijden op twee, bij het voorbijgaan van een wagen wielen tei< ;ht gekomen, bor r bic Bij onderzoek e ribben ge- bevredigend,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1