n Dorschniachine van Zaterdag 8 Augustus 1908. Tweede Blad. FEUILLETOH. Haar Broeder. C. W. HARDUS-Beens, Spiegels, Schilderijen. STOELEN. Iste klasse Machines ©aa©a©a©a©H©©©@a Geen goedkooper adres JAN DIETV0RST, Op het vroege stoppel land. lu is Voor huis en hof. ©5a000©S00©H©@@©@ DAAR ZAT HE Plateel-tegels als schilderij vanaf f 1,15. Stoffeering van Zitmeubelen. W. J. BOOG AART, geen grootere keuze van de nieuwste soorten: AMERIKAANSCHE TRAPPEN, STOLPEN, G. UIJTDEWILLIGEN, Tholen. ilerseksche en Thoolsche Courant de Wat zal ik nu dit jaar met mijn stoppel- doen vroeg me eenige dagen geleden buurman, „ik beb al heel wat vroege aar- slen uit, daar heb ik' nog knolrapen en gelpeeën op geplant, maar straks komt de istoppel. Hoe zal ik daarmede dit jaar nu leven Wel, antwoordde ik, daarover behoeft toch jwoordig niet meer gedacht te worden. Ge het toch zeker niet tot het volgende jaar laten liggen Dat zou al heel verkeerd Dat dient nergens toe. In elke welgeordende derij dient een gedeelte van het land, dat len loop van den zomer of den nazomer omt, gebruikt te worden, om er eens een groenbemesting op te houden. Daartoe is rroege stoppelland het meest geschikt. Wat nbemesting is, dat weet ge toch zeker la, ik weet er zoo wel iets van, maar ik wil ich nog wel wat van hooren." Welnu, groenbemesting is hel bemesten den bodem met groene, vlinderbloemige ten. Het doel is tweeërleiden natuurkun- l toestand, of wat hetzelfde is, de structuur den grond op gemakkelijke wijze verbeteren 'hl aarenboven den grond goedkoop een zekere eelheid stikstof geven. Goedkoop, want, wat edkooper dan de stikstof uit de lucht, met lp der vlinderbloemigen in den grond te :n teelt van vlinderbloemige gewassen, zooals in, wikken, gele lupine, serradella, klaver iet alleen wenschelijk op lichtere gronden, ook op zwaardere. Het kan niet anders tot verbetering van den bodem, van de lerij in het algemeen bijdragen, als geregeld erbloemigen in de vruchtwisseling worden ïoinen en nu en dan een rijk beschot wordt rgeploegd. et is nu de tijd, om te denken aan het a van vlinderbloemigen in den stoppel. Wan- op de klei b.v. de wintergerst en de tarwe het land is en op lichtere gronden de rogge, kan men op den stoppel op de eerste grond- wikken of erwten of beide door elkander P p het zand b.v. gele lupine zaaien, blit is duidelijk, dat, hoe beter de lupine en ide o en wikken groeien, m. a. w. hoe hooger >eschot is, dat zij maken, hoe meer humus tikstof in den grond komt. Het is dus een 6 vereischte de vlinderbloemigen krachtig te groeien. Daartoe moeten zij bemest worden el in de eerste plaats met kali en phosphor- Per Hectare zaaie men op den stoppel K.G. kaïnit of 400 K.G. patentkali uit ten daarmee overeenkomende hoeveelheid ihorzuurhoudende meststof, at van deze bemesting in den bodem blijtt, ten goede aan de volgende gewassen. Eu J"I1 door de vlinderbloemigen wordt gebruikt, II. eveneens ten goede aan het gewas, dat J_U de groene meststof bemest wordt. Die 800 kaïnit of 400 K.G. patentkali is dus ijk een bemesting voor den volgenden oogst, laar dan kunnen we die bemesting ook wel geven." Neen, dat kunnen we niet. Immers, hoe T we de lupine of wikken en erwten met I et en phosphaten bemesten, des te meer it en stikstof winnen wij. aist, nu begrijp ik het, komaan, laat ik dan ign aar mijn vroege stoppelland eens gebruiken groenbemesting. Goed, maar denk er aan, dat ge, wanneer 5fl kunstmest op den stoppel hebt uitgestrooid, 2g| en grond zeer lioht moet omploegen en men 'lyiiy ochtig weer moet zaaien. Men kan ongeveer K.G. zaad per Hectare nemen. De vlinder- ligen, die voor groenbemesting dienen, :a eenigszins dik staan. Onthoud dat ook. 'L ole» inda fl, De overleden Groninger fabrikant Scholten deelde eenige gevallen van spoedige genezing van brandwonden mee door behandeling met koud water. Heeft iemand zich in kokend water gebrand, dan moet het gebrande lichaamsdeel direct en zoolang mogelijk, 12 a 20 uur, al naar de wonden diep zijn, in koud water gebaad worden. In plaats van water, als dit niet onmiddellijk bij de hand is, neme men, wat men het eerst ziet en dat vochtig en koud is, n.1. melk, wijn, olie, azijn, enz. Een zeer werkdadig middel bij ernstige brandwonden moet ook zijn een niet te zwakke oplossing van keukenzout in water. Vingers, handen en armen worden in de oplossing gedooptbij brandwonden in het aan gezicht of aan andere lichaamsdeelen worden zoutwater-omslagen aangewend. Bestrijking met boter, sla-olie, reuzel of vet helpt ook reeds. Een mengsel van lijnolie en kalkwater werkt voortreffelijkhet stilt on middellijk de pijn en voorkomt het ontstaan van blazen. Een eetlepel ongezouten boter, goed vermengd met den dojer van een ei, wordt als zalf bij brandwonden geroemd. Men smeert deze zalf op een lapje en vernieuwt den pleister, zoodra het lapje droog is. Spoedig zal de ge nezing intreden. Honig op de brandwond gesmeerd, voorkomt eveneens het opkomen van blazenom het dragen te verhinderen, moet het honiglapje dikwijls vernieuwd worden. Brandblazen make men vooral niet stukalleen als ze zeer gespannen zijn, mag men ze onder aan doorprikken, opdat het vocht uitvloeie dit geschiedde met een schoone, uitgegloeide naald. Bronzen voorwerpen maakt men aldus schoon men maakt een mengsel van cichorei en water, brengt dit op het voorwerp en poetst dit daarna flink op. Afspoelen met water en in de zon of bij de kachel drogen Om te onderzoeken of eieren al of niet versch zijn, maakt men gebruik van de waterproef. 125 gram (ll/4 ons) zout lost men in een Liter water opin deze oplossing legt men de te onderzoeken eieren. Zinkt een ei tot op den bodem, dan is het versch. Hoe hooger de eieren blijven zweven, hoe minder versch zijn ze. Een ei van 3 dagen drijft in de oplossing. Wanneer men een bloempot vult met vochtig zand en daarin een dennenkegel plaatst, dan bezit men hierin een eenvoudigen barometer. Is er n.1. mooi we er in 't vooruitzicht, dan openen zich de schubbenis er daarentegen regen in aantocht, dan sluiten zij zich. Erwten en boonen behooren tot de beste voedingsmiddelen, indien zij goed worden toe bereid, zóó, dat van de daarin aanwezige voedingsstoffen zooveel mogelijk worden opgelost en zoo ter vertering geschikt gemaakt. Óm een uitstekende eiwitstof te bekomen, is het noodig de peulvruchten 2 maal 24 uur in koud water gedompeld te laten staan. Dan scheidt men het water af en laat de geweekte boonen of erwten nog 24 uur staan in een behoorlijk ge dekte tobbe of emmer. Men kookt ze daarna in regenwater. Op deze wijze worden boonen van meer dan 3 jaar oud in 3 uur volkomen week en goed gekookt. Aldus behandelde peulvruchten zijn voortreffelijk van smaak, verteren licht en hebben een groote voedingswaarde de invloed op de bloedbereiding zal zich dan ook spoedig doen gevoelen. Om erwten, enz. gaar te koken, wordt ge woonlijk een weinig soda gebruikt, waardoor de spijs echter een flauwen onaangenamen smaak verkrijgt. In plaats daarvan gebruike men daarom liever een weinig suiker. Peulvruchten met suiker gekookt en daarna behoorlijk met zout gekruid, worden goed gaar en smaken lekker. Een groote fout is het gebruik van te warme spijzen en drauken. Slokdarm en maagwand worden daardoor als 't ware verbrand en ge raken langzaam maar zeker in een toestand van verslapping en ontsteking, welke de gevaarlijkste gevolgen na zich sleept. Niet minder nadeelig is het onvoldoende kauwen. Het kauwen moet zonder haast eu zorgvuldig geschieden anders toch is de maag niet in staat het voedsel op behoorlijke wijze te verwerken, waardoor een gevoel van volheid, onwelheid, drukking in de maag, hoofdpijn enz. ontstaat. Het herhaaldelijk voorkomen dezer on passelijkheden, waarbij, zooals de volksmond zich zeer juist uitdrukt, //het eten als een steen in de maag ligt", heeft het ontstaan van chronische maagziekten tengevolge. Bij erge vermoeienis ete men dadelijk niet. Het eten is dan voor de maag te bezwarend de maagklieren vormen geen maagsap, de af scheiding van het speeksel geschiedt niet in voldoende hoeveelheid, de spijsvertering is der halve gebrekkig. Men ruste dus eerst en gebruike, om zich te verkwikken en het flauwe gevoel van afmatting te verdrijven, een glas warm water, vruchtensap of warme melk. OBSERVATOR. Uit de dierenwereld. Een aardig tooneeltje woonden we deze week te Boschkapelle bij, aldus lezen wij in het Hulsterblad". Een oorverdoovend geschetter van een zwerm musschen trok van verre onze aandacht. Nieuwsgierig wat er gaande was, slopen wij naderbij en ontwaarden een troep vau wel honderd mus schen, op eerbiedigen afstand in een kring rondom een kat geschaard. Verbijsterd keek poes in 't rond en zoodra ze eenige beweging maakte, bereikte het lawaai het toppunt. Blijkbaar begon onze poes deze muziek te vervelen, ten minste zij deed een sprong naar de kortstbijzittende vogels, doch nog rapper was de troep omhoog, om een eindje verder hetzelfde spelletje te her halen. Nog vijt-, zesmaal werd deze krijgslist, want dit bleek het in werkelijkheid te zijn, toegepast, totdat poes een heel eind van de eerste plaats was afgelokt en likkebaardend afdroop. Thans vloog ook de musschen bende op, onder zegevierend gekrijsch en verspreidde zich op naburige daken en boomen, waar het geval nog werd betetterd. Slechts een paar vloog terug naar de plek waar het eerste bedrijf was afgespeeld. Ook ik onderzocht deze plaats en ontdekte al spoedig een nest met bijna vlugge jongen. Blijkbaar was poes op haar wandeling hier beland zonder het nest te bemerken en had het musschenpaar de makkers uit de buurt gerequireerd om poes te verschalken. Uit het Duitsch. 0) paar dagen later gaf de notaris een opartijtje, ter eere van de verloving zijner ter. twee groote rijtuigen reed men, onder een inamen kout, naar het naburig dorpje. Men IVillem Stevens ook meegevraagd. Gaarne hij bedankt hebben voor dat feestje, doch lad geen voorwendsel kunnen vinden, om daaraan te onttrekken. Hij bedwong dus 'f, om ook opgewekt te schijnen, en met laat zoo vroolijk mogelijk, zat hij tusscben ï'oepje aardige jonge meisjes en vermaakte dezen met zijn onderhoudend gepraat en bekendheid van den weg, zoodat hij weldra woord alleen had en allen naar hem zaten Uteren. ;bu gel En is het waar, mijnheer Stevens," vroeg er een, „dat u vroeger hier hebt gewoond „En schoolgegaan met al die boerenkiuderen „Was dat niet verschrikkelijk naar?" „Neen, integendeel," gaf Willem lachend ten antwoord ,/het was hier erg naar mijn zin, en bovendien ik was zelf ook een boerenjongen 1" De jonge dames lachten ongeloovigzij kon den zich den knappen ingenieur Ste\eas niet voorstellen als een boerenjongen. /Wijst u ons aanstonds ook eens waar uw moeder woont Zeker dan toch in een groote boerderij. En mogen we die dan eens bezichtigen Dat moet zoo bijzonder interessant wezen I" vroeg een jong dametje. Achter in het rijtuig zat Willy. Nu en dan bespiedde zij angstig Willems gelaateen enkel oogenblik zag zij een donkere schaduw er over glijden doch dan antwoordde hij weer vriendelijk en eenvoudig op al de vragen der meisjes. Willy voelde hoe pijnlijk die voor hem moesten wezen hij kon toch wel begrijpen, dat alles, wat hij daar nu zoo openhartig vertelde, een tijd lang stof zou opleveren tot spotternijen op de tl v4.t visites. Groote Markt BERGEN OP ZOOM. MEUBELFABRIEK. Magazijn van Encadreeren van alle mogelijke schilderijen, Pransche, Duitsche-, Weener- en Mechelsche COMPLETE MEUBILEERING. S O LI E D. BI L L IJ K. in Machinerieën te POORTVLIET, levertAlle soorten voor LANDBOUW en ZUIVELBEREIDING, alsDorschmachines, Rosmolens, Treebruggen, Stroosnijders, Pee- en Meelmolens, Mélotte- ploegen, Melkontroomers Mélotte, Tuimelkarns, Roomvaten, Botertobben, enz. Alles op proef van goede werking. Wij hadden onlangs een onderhoud met ral den heer M. H. HEUFF te Maarn, die ons het volgende mededeelde. Gedurende ge- 52 ruimen tyd heb ik rheumatische pynen in armen en schouders gehad. Aan rheuma- £4 tieklijders behoef ik niet te vertellen wat een vreeselijke pijnen dat zijn, maar het 52 kafl was in één woord erg. Ik had zulke *4 hevige pijnen dat ik 's nachts niet in bed ygr kon blijven en moest opstaan. Mijne werk- *1® zaamheden kon ik niet meer verrichten, 52 feaéi totdat ik overging om een potje Klooster- *4 ex balsem, Klooster Sancta Paulo te koopen ga bij den winkelier H. VAN EGDOM alhier en waarvan ik met zooveel lof hoorde 52 spreken. Het is bijna ongeloof baar maar Je4 m niettegenstaande waar, dat ik van dat ééne 23 /«Vk potje van 35 ets. totaal genezen ben ge- worden van inijn rheumatische pijnen en £3 nergens last meer van heb. Den Klooster- *»4 23 balsem zal ik aanbevelen waar ik kan. 23 De Kloosterbalsem Klooster Sancta Paulo geneest oude en nieuwe wondenbrand- en tëjk 52 snij wonden, rlieumatiekrheumatische Zenuw- kssl pijnen JichtPodagraIschias, kneuzingen*=4 stramheid in de ledematenverstuikingen JJjj lendenpijnpijn in den rug, spierverrekkingenFjjJ fcjf winterhanden en wintervoeten. 0^"^ Prijs per pot 35 ct. 75 ct. f 1,20 en 12,50, Let op! Alleen de echte Kloosterbalsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band (Lök om den pot, waarop de bandteekening L. 52 I. AKKER, Rotterdam voorkomtalle andere w is namaak*4 EI Verkrijgbaar byJ. GROENEWEGE te Jgf Tholen A. M. STEKETEE te Ierseke en J. POLEY te Kruiningen. KINDERWAGENS, LAMPEN, PANTAISIE en LUXE ARTIKELEN, HARMONICA'S, SPOORMANDEN, WASCHSTELLEN, TAPELSERVIEZEN, HAND- en REISKOPFERS, ALBUMS, SPEELGOEDEREN, BEELDEN, UURWERKEN, enz., enz., dan hij grootste en goedkoopste magazijn BERGEN OP ZOOM, Boschstraat. Willy bloosde vau verontwaardiging over al die gehuichelde belangstelling, en hoe meer men begon te vragen, des te benauwder werd het haar eu des te meer leed zij om Willem. In het dorp stapte het gezelschap uit en waodelde naar het bosch, waar men op landelijke wijze den maaltijd zou gebruiken. Al spoedig hadden eenige dorpsjongens Willem iu het oog gekregen. Met niet zeer hartelijke groeten verwelkomden zij hemenkelen schreeuw den hem na met woorden, die Willem het bloed naar het gelaat deden stijgen. Verwonderd luisterden de jonge meisjes. Zj begonnen te lachen eo te fluisteren u 1 dat het haar verstau'! dat, als zulk een 1 dGin^enont zij - geboorteplaats kwam. juichkreten zouden verwelkomen j ze zochten nu Ondergeteekende maakt aan zijne geachte cliëntèle bekend, dat hij zich een heeft aangeschaft van de beste constructie, voor zien van SORTEERCYLINDER, zoodat hij in staat is het gedorschte graau beslist marktschoou af te leveren en zelfs voor zaaigraan te sorteeren echter niet terstond te vlotten. Over haar schoon gelaat lag een weemoedige uitdrukking. Langzaam drentelde zij naast Willem voort. Willem legde, zonder iets te zeggen, hare hand op zijn arm en zag haar in de diepe blauwe oogen. Hij ontroerde, toen hij daar tranen zag schemeren. „Willem," zeide zij, zacht, „waarom vertelde je daareven zoo veel aan heil I Voel je niet, dat zij, dat ze het woord „spotten" wilde haar niet over de lippen komen. „Ik begrijp je, Willy," antwoordde hij. „Je -Mdat zij er na om zullen lachen, met dien M'.uiv; mot, die bij hen zoo ge ruikelijk is. I': TVih evenzos iou het gegaan ijn, v had ik gezwegen. Zij zouden immers toch gezien hebben hoe ik hier ontvangen Droevig zageu .-ijn donkere «t>geu- urn zn-lt heen I Dat wa nu zijn nrp.O' n enaV v. vrteo- ijke groet tot dusver. il-> was twaalf uur. i' [,00? was uitgegaan bede

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 5