viettlid, pip aai ito klaipi m aesterteiilt, laiilny, bil No. 1208. Zaterdag 25 Juli 1908. Vijf eu twintigste jaargang. EN M. C. POT, Eerste Blad. Openhartigheid. M 311 AH zoi BINNENLAND. 0 N 0 E R W li S. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ark nvi lam THOOLSCHE COURANT "li. .1 i 1 i ft n.*i if 1 a Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. prys per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco nn«t f 1 10 Voor het buitenland 90 cents. taMzoadeni stukken, enz. worden alterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan te T holen ol v64r DONDERDAGMIDDAG Dij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tboiis, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleehte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Spreek wèl. Dat wil niet zeggen: Spreek mooi, int dat is niet de hoofdzaak. Evenmin: Spreek Meer reden zou er zijn om het te verdui den metSpreek juist, dat wil zeggen, zo ,t iedereen, als hij tenminste normale hersens e(t begrijpt wat gij bedoelt. Men beweert, t vaak de mededeelingen van diplomaten dit et de oude godspraken der heidenwereld gemeeu hben, dat de woorden welke zij bevatten, voor l ee of meer uitleggingen vatbaar zijn, en van diplomaat is ook afkomstig het gezegde: e spraak is den menscb gegeven om zijn ge- ichten te verbergen. Maar hij die dit beweerde nooit een man van hooge zedelijke waarde sweesl. Diplomatiek heet het dan ook „een slag om ra arm te houden". Zijn uitdrukkingen zóó te dat de deur openstaat voor een andere jkplLvatting, wanneer de voor de hand liggende ijkt niet met de belangen van den spreker rereen te stemmen. Onder den schijn, dat men el willend toestaat al wat gevraagd wordt, zich niets te binden. Wit en zwart zoo dooreen mengen, dat hij, die aan den lusschentint eenen of den anderen naam geeft, in elk eral gelijk heeft. Voorzichtig is het zeker, wanneer men althans Is zijn hoogste streven aanneemt, zich niemand »t vijand te maken en toch zijn eigen belangen e dienen. Maar zwakheid verraadt het in niet jeringe mate, en gebrek aan karakter evenzoo. Gelukkig staat in het gewone leven de open- artigheid niet bloot aan het gevaar, over zulke ware hinderpalen te struikelenregel is, dat lij, die, waar 't noodig is zijn gevoelen te zeggen, it doet juist zooals hij deukt eu in strikte ivereenstemming met de waarheid, er het best »n toe is en het gemakkelijkst leeft. Sommige ieden hebben een soort van hartstocht voor Iraaierij, meenende, dat zij daarmede beter door JOH le wereld zullen komen dan langs den rechten reg. Het is zoo niethet leggen en weer out- rarren van knoopen, kost tijd en moeite, die men beter kan besteden, en geen wiskundige leeit ooit kucneo betoogen, dat de rechte lijn Biet is de kortste afstand tusschen twee puuten. gaar openhartig Zie toe, hoe en waar ed wanneer gij spreekt, want het woord, dat de lippen heeft verlaten, is door geen aardsclie macht terug te roepen. Laat alles waar zijn wat gij zegt. Doch alles wat gij voor waar houdt, moet daarom niet door gezegd worden. Vooreerst is het raadzaam, ons eigen oordeel niet onbepaald te vertrouwen we meenen wel en op goede gronden, dat het zoo is, doch zulleu wèl doen, altijd te blijveu controleereu, vooral indien er sprake is van een oordeel, dat, onder woorden gebracht, iemand kan benadeeleu of aan miskenning blootstelt. En nu is dit een feit, dat het meeste kwaad, met het zoo gevaarlijk ipraaklid teweeggebracht, hieruit voortvloeit, dat we te haastig oordeelen eu maar al te gaarne onze meening teu beste geven. Dat heet dan openhartigheid, maar lijkt er heelemaal met op. Als iemand „het hart op de tong heeft", zooals men dat in eigenaardige beeldspraak noemt, dan bewijst zulks, dat het hem niet op de rechte plaats zit. Het hoort daar niet. Het uitflappen van al hetgeen maar in de gedachteu komt, ge tuigt van gemis aan gevoel en ernst. Men spreekt weleeus van „gesloten karakters en bedoelt daar lieden mee, die weinig uitlaten, en daardoor geen gelegenheid aanbieden oin hen leeren kenDen. Een lofspraak beteekent dat niet; het geldt meer als een reden, waarom men zich tot iemand niet aangetrokken voelt. Dat is zeer juist gezien. Wij gaan niet bij voorkeur om met een man, die al zijn ramen en zijn deuren zorgvuldig dichtspijkert, it e zou den dan altijd moeten vreezen, dat hij iets te verbergen heeft, wie weet hoe erg 1 of het een of ander in zijn schild voerten wij, die er niet op gesteld zijn, dat men ons mijdt, we zetten de deuren wijd open, we vergunnen ieder een blik te slaan in dat gedeelte der woning, die niet bestemd blijft voor onze meer intieme verrichtingen, waarmede niemand iets te maken heeft. En, dan zorgen we tegelijk, want daar komt het op aan, dat in ons huisje alles behoorlijk op orde is, dat men er gerust in mag kijken en overal kan komen. Wèl te spreken, altijd waar te zijn onder alle omstandigheden, maar nooit iemand zooge naamde waarheden opdringen, en alleen dan woorden spreken die leed doen, als het belang van andereu er ons toe dwingt, dat is moeilijker dan het schijut. Doch wat wij er mee winnen, is dubbel waard, dat wij er ons met ijver op toeleggen. en een commissie benoemd om de rekening na te zien bestaande uit de heereu Sauer, Van Stee, Van Oeveren en Schipper. Zwakke kinderen in een gezondheidsoord. Er is geen plaats zoo klein of tal van zwakke en bloedarme kinderen hunkeren naar een ver blijf aan zee en duin of op hei en deunen om er meer kracht en weerstandsvermogen te ver krijgen. Wie zelve naar buiten gaat, denke nu ook eens aan de duizenden misdeelden. Tot begin September ziju in alle tehuizen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en P acantiekolonies alle plaatsen bezet, niet één bed is meer open. Maar half September komt er vrij veel ruimte in de bosch- eu in de zeekoloniehuizem Zeer jammer zoude het zijn, wanneer de Septemberkolonies niet gevuld werden door ge brek aan verpleegkosteo, die dan slechts f 24/30 in de 4 weken zijn. Alles is gereed om de kinderen te ontvangen, de kosten voor onderhoud, personeel, geleidsters, huur, enz. blijven dezelfde. En September is vaak een zeer mooie maand. Wie de verpleegkosten geeft of inzamelt kan in overleg met den dokter zelve een kind aan wijzen. Ondergeteekende geeft gaarne alle verlangde inlichtingen. Namens het Hoofdbestuur van het Centraal Geuootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolouies De Gedelegeerde bij de verpleging A. C. BOS, Egmond aan Zee. Er zijn op 't oogenblik bij de Eerste Kamer drie wetten in behandeling, die voorzien moeten in den achterstand bij de rechterlijke macht. Een der oorzaken voor dien achterstand zoekt de minister hier in, dat er ouder de rechters enz. te veel zijn, die de jaren van volledige werkkracht achter den rug hebben. Van de 630 ambteuaren bij de rechterlijke macht werkzaam, zijn er 82 boven de 65 jaar. Verplicht ontslag zegt de minister stuit af op de onafzet baarheid. Dus is er slechts een middel om oudere krachten lot opschuiven te bewegen, namelijk het in uitzicht stellen van een gunstvan pen sioneering op vol traktement. Deze redeneering is zeker niet zonder grond, maar is zij niet even toepasselijk op anderen dan rechterlijke ambtenaren loofden en met welke plant een groot gedeelte van den grond alhier bezet is, vertoont zich hier en daar weder de zoo gevreesde aardappel ziekte. Voornamelijk in de tuintjes, maar ook op de groote velden is ze weder aan het woekeren. Met het optrekken van de kleine uitjes i9 men ook begonnen. De kwaliteit is op het oogenblik zeer goed. De lichtgezaaide zullen evenwel minder goed zijn. Veler haudeu voornamelijk der jeugd zijn noodig om dit product in de baaltjes te krijgen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van lerseke, op Donderdag 23 Juli 190S, des avonds te 6 uur. Tegenwoordig waren 7 leden, voorz. de bur gemeester. Ingekomen zijn van Ged. Staten de goed keuringen van 6 raadsbesluiten. Blijkens proces-verbaal was op 22 Juli in de kas van den gein.-ontvanger f 3306,68, over eenkomstig de boeking. Afschrijvingen van H. Oinsl. en schoolgeld de werden verleend aan 9 adressauten tot een ge zamenlijk bedrag van f 37,53. Aan Barger en Co. te 's Gravenhage werd coucessie voor een jaar verleend voor een in richting tot levering van electrischeu stroom voor licht, kracht en trambedrijf. Op een verzoek van A. Verschuure, Dz. en andere bewoners van het Bekhof om aanleg van een goot achter hun woningen, kon met gunstig beschikt worden, omdat de belangheb benden geen grond konden of wilden afstaan. Een verzoek van de nieuwe gymnastiekver- eeniging „Oefening kweekt Knust om voor haar oefeningen een lokaal van school 1 gratis te mogen geruiken, werd aan B. en W. geren- voyeerd om bericht en raad. Een voordracht werd opgemaakt voor de be noeming van 2 leden van 't college van zetters aldus1. T. Cupéry (altr.), 2. A. v. d. Burght (aftr.), 3. C. Hartog en 4. J. M. van Oeveren. Als lid der commissie tot wering van school verzuim werd herbenoemd de heer C, van der Endt. Een voorstel om het post- en telegraafkantoor aan het rijk te verkoopen voor f S000 werd met alg. st. aangenomen. Ten slotte werd de gemeente-ifekening den raad aangeboden met een ontvang van t 37970,74 en uitgaaf van f 35232,10, goed slot f 2738,64 ST. ANNALAND. Met goed gevolg is door den aannemer Jan de Bree aan de waterkeering van den Calamiteuzen Suzanua polder j.1. Woens dag tusschen de peilraaieu H. en 2 een Kraagstuk gezouken groot 120 M2. Het voornemen bestaat a.s. Zaterdag 25 dezer nog een dergelijk stuk te laten zinken. 1ERSEKE. De heer J. E. Sinke alhier heelt zijn diploma H. B. S. 5 jarigen cursus verworven. In April deed hij met gunstig gevolg het onder wijzersexamen. Woensdag werd een boeren-iuspan ver kocht, o.a. 40 stuks hoornvee en 11 paarden. De hoogste prijs voor eeo paard was f 565, voor een koe f 270. Over 't geheel was de opbrengst bevredigend. De hofstede, thans tot 1 Aug. gedreven door den heer J. Schipper, is verpacht aan den heer W. Bakker te Hoek. Er waren voor deze hotstede ruim 50 gegadigden. Maaodagavoud werd door B. en W. het volgende verfwerk aanbesteed en gegund Gemeentehuis, J. van Willegen f 33,75, Kerk hofhek, dezelfde f 14,25, school 1 (buitenkant) J. Kramer 178,50, womug bij school 2 J. van Willigen, f 11,75. OUD-VOSSEMEER. Bij de verhuring van tienden, dit jaar voor de laatste maal gehouden, bleek uit de gemaakte huurpenningen duidelijk, dat de vruchten en gewassen dit jaar in de verdronken polders heel wat minder waarde hebben, dan die in 1907 zijn geoogst. Het verschil beloopt ruim een vijfde van de opbrengst van dit jaar. POORTVLIET. Benoemd tot conducteur bij Haagsche Electrische tramwegmaatschappij de heer P. A. Potter, wonende alhier. SCHERPEN1SSE. Zooals werd medegedeeld had in het laatst van de maand Mei aan den zeedijk van den polder van deze waterkeering eene inzinking plaats, welke met den meesten spoed werd hersteld, maar in den daarop volgenden nacht weder weggeschoven is van 3.60 tot pl.in. 2,80 M. De Uijkraad besloot daarop het buiten beloop tot 3,50 Al. -j- H. W. te versterken met een kistdam en onmiddellijk beneden een binntpiberm aan te brengen eu daarvoor de aangrenzende waterleiding te dichten, terwijl de inzinking zelf met rust zou gelaten worden. Naar wordt gemeld beloopen de kosten van voorloopige voorzieningen nog al vrij hoog, er zal een bedrag van ruim 4000 gulden uitbetaald moeien worden. Donderdag werd alhier door den gemeente bode een tiendboek gehuurd, waarvan wijlen zijn vader en hijzelf samen 90 jaar pachter zijn geweest, nl. 52 jaar door zijn vader en 38 door hem zelf. Nadat hij en zijn vader 90 jaar de tienden uit dien hoek gehuurd hebheD, zal het dit jaar het laatste ziju, dat hij als tiendgaarder in dien polder gefungeerd heelt. SCAVEN1S8E. In de aardappelen, die tot Bij de overgaugs-examens aan de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam, zijn geslaagd voor de 5e afdeeling de heer J. A. de Graaff, J.Alz. en voor de ,6e ol hoogste afdeeling A. J. de Graaft', J.Mz., beiden van Oud-Vossemeer. Tot de R. H. B. school te Bergen op Zoom zijn toegelaten tot de 2e klasse A. Gunst, en tot de le klasse Huberdina J. de Rijke, beiden te Ond-Vossemeer. Te Bergen op Zoom is geslaagd voor het eindexamen der R. H. B. sohooi de heer J. A. Gelderblom van Tholen. Donderdag slaagde bij het gehouden examen voor de hoofdacte, te 's-Hertogenboscb, de heer C. J. van 't Hof van Tholen. Geslaagd voor assistente bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie Mejuffrouw M. Baert te Tholen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan de Hoiland- Amerika-Lijn, voor haar nieuw gebouwde stoom schip „Rotterdam" een vlag geschonken. Het is de Nederlandsche vlag zooals die is vastge steld voor de Nederlandsche Marine-reserve met gekroond zwart anker in de witte baan. Bij die vlag is de volgende oorkonde gevoegd „Aan de Directie der Nederlandsch Aineri- kaansche Stoomvaart-Maatsohappij wordt door mij deze vlag aangeboden voor haar nieuwste stoomschip „Rotterdam", als bewijs van mijne belangstelling in de Nederlandsche handelsvloot eu in deze Stoomvaartmaatschappij, waarvan ik bet een voorrecht acht Beschermheer te zijn. Voere God teu allen tijde het stoomschip „Rotterdam" en deszelts opvarenden veilig over den Oceaan. HENDRIK Prins der Nederlanden Hertog van Meckieuburg, Paleis Het Loo, 7 Juni 1908. Het hoold van de oorkonde wordt gevormd door eene afbeelding van het stoomschip, om ringd door de vlaggen van Nederland, Mecklen- burg, Rotterdam en van de Holland-Amerika- Lijn, terwijl daarboven een lint de volgende Bpreuk bevat: Maekt dat de rycke See met haer geheele Straut Een Segen overal rnagh storten op het lant. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld dat Jan van den Berg, de voetballer welke voor eenige weken zoo'n geduchten schop ontving dat men voor zijn leven vreesde, inorgeD als hersteld uit het ziekenhuis ontslagen zal worden. Te Alblasserdam is op de werf terwijl men aan een schip aan 't werk was, een schot omgevallen, waaronder 4 menscheu kwamen. Een werd levensgevaarlijk gekwetst, een tweede werd Daar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de 2 anderen licht gezwetst zijn. Maandagmiddag gingen de jongste zoon van den burgemeester van Hattem, en zijn neefje, zeilen op het Apeldoornsche Kanaal bij Hattem. Er was veel wind, het schuitje sloeg om de jongens konden niet zwemmen. De jongste werd spoedig uit bet water gehaald, maar hoewel twee uren lang al het mogelijke werd gedaan, de levensgeesten konden niet meer worden op gewekt. Na een paar uur visschen is eerst het lijk van zijn neetje gevonden. - van zijn SL'AVJüïUSSE. in üe aaraappe.eo, ure tot. De laatste was v<mr een dagje met zijn onder, voor enkele dagen zulk een prachtig gewas be-1 over om een familiefeestje b.j te wonen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1