«tetmaH pi au la talaina ra oesterteelt luilun, bdi No. 1206. Zaterdag 11 Juli 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Kleine Vijanden. Vanwaar het verschil J. B. C. POT, BINNENLAND. Van onze berichtgevers. 15! Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs pet kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. tngezond.n stukken, enz. worden uiterlijk op D0NDERDA6AV0ND Ingeweekt aan iet bureau te T k o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te terseke. els D' LIJ bol i i bei lam na hei lerk IERSEKSCH THOOLSGHE COURANT, UITGEVEB: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ceuts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. hei den strijd des levens ontmoeten wij vele iden, groote en kleine, en het zijn vooral laatste, die onze beste eigenschappen op de arste proef stellen. 'egenover een groot onheil het hoofd opge- te houden, is geen zeldzame verdienste, zien er dagelijks voorbeelden van, en de sten onzer kennen dat bij eigen ervaring, is alsof de macht van den tegenstander evenredig weerstandsvermogen te voorschijn wij voelen den hoogen ernst van het inblik en verzamelen al onze veerkracht. voor een wijle de ramp ons buigen, zij kt ons niet en als de storm voorbij is, doet sting eindelijk de kalmte wederkeeren, den herleven. molaar is het geen vreemd verschijnsel, dat voi Ifde man, wiens heldhaftige houding in het -ma luk bewondering afdwingt, het soms moet gen tegenover velerlei kleine tegenspoeden, em zijn weg belemmeren un&nd zal rustig stand houden tegenover een verlies, dat zelfs zijn toekomst bedreigt, rrevelig worden als hem gering nadeel wordt ibracht; geen klacht doen hooren als een iem voor weken invalide maakt, döch in opstuiven als hij zich in dén vinger snijdt trouweloosheid van een vriend, waarop hij rde, met gelatenheid dragen, en zijn ver vaardiging niet weerhouden als hij hoort, een onbekende kwaad van hem spreekt. Het jj lsof wij onze goede eigenschappen bewaren de groote gelegenheden, maar bij de kleine de moeite niet waard rekenen er gebruik te maken. icli zijn het juist deze, met welke wij het te maken hebben. Zij zijn de bacillen, onze moreele gezondheid bedreigen, en toetreding wij niet kunnen ontgaan, izien treden zij bij ons binnenzij zijn er utwikkelen zich tot heele kolonies vóór wij bedacht zijn, en misschien is het juist [eniepige binnensluipen, dat ons het meest ramschap prikkelt. anneer wij nu heldhaftige grootheid zien it manmoedig voeren van den kamp tegen ware slagen van het lot, zou het dan ook een zaak van ernstige overweging zijn, fde kracht ten toon te spreiden in den ijkscheu weerstand tegen de kleine vijanden mze levensvreugde zijn nu eenmaal in een wereld, waarin allo wind uit den gunstigen hoek waait, de bagage, die we op onze reis hebben te voeren, gaat door de achteloosheid van en telkens een stukje verloren, en dat bij elkander genomen, maakt een wezen- schade doch kunnen we niet dankbaar als we maar genoeg overhouden om het tation te bereiken gaan op in de massa en verdwijnen als Niet als een lichtende ster in de verte, ert daar een ons opgedragen taak, welker slaa: nïng de wereld in spanning houdtde misschien boosaardige lui zijn, die er vermaak in scheppen ons pad met kleine, nijdige, scherpe steentjes te beleggen, dan bezorgen wij hun een groote voldoening met er ons telkens om te ergeren. Doch hoe plichtmatig het ook wezen moge anderen een genoegen te verschaffen, hun in dit opzicht ter wille te zijn, is niet verstandig. Doe liever alsof ge niets merkt, dan hebben zij er spoedig genoeg van. dag volgt op den andere, voor ons mede- ken snde de doodgewone afwisseling van leed eugde, die wij even diep gevoelen als de van den tegenwoórdigen tijd en van het en, doch waarvan de belangrijkheid alleen ons en voor enkelen in kleinen kring t Boft. wij moeten ons leven krachtig weten laar en. uii (lil sttjenover de zooeven genoemde bacillen we tot zekere mate van atweerbaarheid heb en te komen, zoodat zij wel kunnen binnen- rue Dj doch geen kwaad doengeringe tegen- heob n verdragen is het kenmerk van den wijze, ot is de man, die in de vlammen vliegt n kind te redden, maar niet minder groot W' 'ij heeten, die rustig weet te verduren al °o in het dagelijksch leven schijnt samen au om hem last te veroorzaken. Wij het ons heel moeilijk maken dooi breed uit te meten en als er eschi mDen dks Daarvan begrijp ik niets," zei mijn haarman onlangs, toen hij bij me over de haag keek, „daarvan begrijp ik niets. Ge hebt die aardap pels tegelijk gezet en de eene helft staat zeker twee maal zoo goed als de andere. Vanwaar dat verschil „Ge hebt gelijk, antwoordde ik, het verschil is groot, de eene helft mijner aardappels staat misschien wel drie decimeter hooger dan de andere, maar ge zult me moeten toegeven, dat ook de andere helft goed staat, althans beter dan de aardappels, die hier vlak naast liggen bij buurvrouw, op denzelfdeu grond. Vanwaar het verschil Ik zal het je zeggen. Ik heb al mijn aardappels met chihsalpeter bemest. Het heele stuk is, zooals ge weet, 20 roeden groot. Ik gaf ze 10 K.G. Dat is dus i/2 K.G. per roede ot 350 K.G. per geiuet. De heele bemes ting kostte me nog geen daalder. Daardoor staan de aardappels bij mij, beter dan ze ooit waren en beter dan bij jou en een ander, hier in de buurt." Maar, dat verklaart nog in 't geheel niet het verschil tusschen jou eeue helft en de andere." „Dat is ook zoo. Laat ik je dat nader vertellen. Ik heb al mijn aardappels wel cbili- salpeter gegeven, maar, ik heb dat chilisalpeter niet op dezelfde wijze toegediend. Bij de eene helft heb ik het tegelijk met den stalmest en de aardappels in den grond gebracht. Bij de andere helft heb ik het chilisalpeter voor de helft na het poten dunnetjes over den grond uitgezaaid, voor de andere helft, toen de aardap pels even zichtbaar waren, tusschen de rijen uitgestrooid. De laatste zijn de beste. Het ver schil kan nergens anders aan liggen dan aan het verschil in bemestingswijze. Zie, op de rij af, zijn ze hooger en breeder van blad. Ik zeg niet, dat het altijd en overal zoo zal zijn. Ik weet ook niet, of de opbrengst beantwoorden zal aan de pracht en de grootte van het loof. Ik deuk het wel, maar weten doen we het nog niet. Dat zullen we dus later zien. Ik vertel je alleen, hoe ik mijn aardappels bemest heb en gij zelf ziet, hoe ze staan." Dit is in elk geval zeker, dat chilisalpeter de aardappels een vroeger, grooter en gezonder loof geeft en dat het niet hetzelfde is, hoe men het chilisalpeter aan de aardappels toedient. Het zou mij niet verwonderen, als we laugzamerhand en algemeen er toe zullen overgaan de aardappels een overbemesting met chilisalpeter te geven. Openbare Gemeenteraadsvergadering 'gehouden te 'Lhiolenop Donderdag 9 Juli 1908. Afwezig met kennisgeving de heeren M. G. van Stapele, W. Moelker en B. A. Overman. Voorzitter de heer A. Hollestelle. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorz. wint daarna het gevoelen van den raad in omtrent de bespreking van het gevoerde proces der gemeente contra G. Dijtdewilligen, ot dit in een openbare zitting, dan wei in eene met gesloten deuren zal worden behandeld. De heer Van Elsacker is vóór behandeling met gesloten deuren. De heer Wagemaker is vóór behandeling in openbare zitting daar niet alleen de gemeente raadsleden moeten betalen, doch het een kwestie is voor alle gemeentenaren. De heeren Van Vredenburch en Kegge zien ook geen nut meer in het lauger geheim houden. De voorz. brengt daarna in rondvraag de be handeling dezer zaak al dan niet in geheime zitting te behandelen en wordt tot het laatste be sloten met op één na algemeene stemmen, die van den heer Van Elsacker, Ingekomen zijn bezwaarschriften tegen den hoofd, omslag van P. J. Poulusse, L. Poulusse en A. W. van Nieuwenhuijze, die in handen der commissie worden gesteld. Hierna wordt voorlezing gedaan der opgaaf van procedurekosten inzake bovengenoemde kwestie. Totaal bedragen deze f 2509,1] Hierbij deelt de voorz. mede dat deze kosten wellicht iets lager zouden kunnen worden met het oog op de aan Uijtdewilligen te verleenen schadevergoeding, en wenscht gaarne de meeuing der vergadering te vernemen om zich al dan niet in cassatie te voorzien; de heer Mr. A. J. F. Fokker, advocaat raadt aan oin alvorens daartoe over te gaan, eerst nog eens advies van een deskundige in te winnen. De heer Van Elsacker gelooft dat het beste is om de geheele zaak maar af te doen, doch er moet volgens spr. meening eerst maar be wezen worden dat de f 300,schadevergoeding aan Dijtdewilligen het juiste bedrag is. De heer Fan Vredenburcli vindt het beste om er maar mee uit te scheidenwe hebben onze neus leelijk gebrand en moeten er nu maar mee ophouden. Voorts geeft spreker als zijn meerling te kennen dat er niet voorzichtig met de inbeslagname van de automobiel is te werk gegaan. De heer Kegge staat op hetzelfde standpunt als de vorige spreker en betreurt het dat de zaak niet eerder kon worden geëindigd. Als spreker geweten had wat toen te Rotterdam bleek, dat we met joden hadden te doen, dan had spr. zijn stem nooit gegeven, tot het voeren eener procedure. Ook de heer Wagtho vindt een schuld van f 2509.11 al hoog genoeg en is ook sterk tegen het voortzetten dezer zaak. Na eenige discussie tusschen de heereu Van Vredenburch, Wagtho en Van Elsacker, over het al of niet wettige van inbeslagname der automobiel van J. de Kleijn komt de heer Noske tot de vraag of de schadevergoeding aan Uijtdewilligen uit te keereu nu beslist vast staat op f 300. De voorzitter zegt dat dit nog eeuigszins twijfelachtig is en acht deze som niet verbindend. De heer Kegge zou gaarne vernemen op welke wijze die som van f 300 verlaagd zou kunnen worden. De voorzitter zegt dat dit bedrag nog niet vaststaat en komt er iets overdreven dan kunnen we wel zien. De heer Wagtho wenscht ook dat het bedrag der schadevergoeding niet wordt betaald dan op een gegronde opgaat, en verzoekt in de notulen op te nemen dat nog niet. is besloten iu het bedrag der schadevergoeding te berusten. Wordt vervolgens besloten met alg. stemmen om zich niet in cassatie te voorzien. De voorz. stelt daarna voor B. en W. te machtigen tot het aaDgaan eener tijdelijke geld- leening hiervoor van f 2600, behoudens goed keuring van Ged. Staten. Na een vraag van den heer Wagtho of de proceskosten direct opeischbaar zijn, hetwelk door den voorz. toestemmend wordt beantwoord, stelt spr. voor, dan maar zoo spoedig mogelijk de zaak te beëiudigeu. B. en W. worden daarna gemachtigd deze leening aan te gaan. Bij de rondvraag zou de heer Noske gaarne vernemen of er aan het veer niet zou kuDneu worden gewaarschuwd dat de passage langs de Daleuische straat voor wagens gestremd is, dan zouden zich geen stoornissen in het verkeer voordoen, zooals hedenmiddag plaats had met twee houtwagens. De heer van Vredenburch wijst nog op het brengen van modder bij de Oudelandsche poort en op den jammerlijken indruk die de houten beschoeiing daar ter plaatse maakt en wenscht tevens de aandacht te vestigen dat de hoornen op den stadswal wel onder een laag grond ter hoogte van een meter zitten, waardoor deze zullen moeten worden gerooid. De voorziter zegt dat dit een punt van over weging bij B. en V\zal uitmaken en sluit daarna de vergadering. op voor PROVINCIALE STATEN. De zitting der Staten van Zeeland werd Dinsdag 11. geopend door den voorzitter, den Commissaris der Koningin, met een waardeerend woord ter nagedachtenis van het overleden lid den heer W. C. de Smidt, die gedurende ruim 40 jaren zitting had. Tegenwoordig waren 39 leden. Eeuige ingekomen adressen worden, op voorstel van Gedep. Staten, aangehouden en de voor stellen van dit college naar de afdeelingeu ver zonden. Aan den heer Van Waesberghe werd toe gestaan, eeuige vragen te stellen betreffende den omnibusdienst VlakeHansweert en de aange vraagde en verleeude concessie tot aanleg voor een tramweg Hansweert-Vlakeook of Gedep. Staten genegen zijn een onderzoek in te stellen naar de kosten van aanleg van een tram van de zijde van het kanaal naar het slation Kruiningen, enz. Ged. Staten zullen in de volgende vergadering deze vragen beantwoorden. Na splitsing in afdeelingen wordt de volgende zitting bepaald op Vrijdag 17 Juli a.s. IERSEKE. Het rijk is al sedertgeruisen tijd met het gemeentebestuur in onderhandeling over de overname van het post* en telegraafkan toor, tot heden een gemeentegebouw. Deze week hebben B. en W. tot den verkoop besloten. Tevens heeft het rijk, dat het kantoor wil vergrooten, een dichtbijstaand huis en erf aangekocht. Sedert eenige weken doen enkele jonge lieden moeite om een tweede gymnastiekclub op te richten. Ze zijn thans zoover, dat een bestuur is gekozen en een verzoek aan den raad inge diend is, om een schoollokaal voor hunne oefe ningen te mogen gebruiken, maar een directeur hebbeu ^ze nog niet, naar men zegt. Er zijn thans 17 leden. Alhier bracht een 14-jarige knaap een makker, met wien hij twist had over het gooien met steentjes, met een eenvoudig zakmesje een steek toe in de zijde tusschen de onderste twee ribben. De wonde was verre van onschuldig eu de knaap is nog niet hersteld. De heer C. Glerum, vroeger te Ierseke, kuecht op liet visscherij- politie vaartuig „De Sperwer" te Zierikzee, is overgeplaatst op „De Havik" te Hansweert. De heer A. van der Burcht is opnieuw benoemd tot dijkgraaf van den Molenpolder en de heer P. Hoouders tot gezworene. In een leegstaand flink winkelhuis op de Paardenmarkt zal een ondernemend ingezetene een melksalon openen. Ook al overmaat van concurrentie. Voor een landbouwhoeve niet ver van het dorp, waarvan de pacht afloopt, hebben zich, naar gezegd wordt, een 50-tal liefhebbers aangemeld. De handboogschutterij St. Bastiaan alhier heeft door twee lerseksche ambachtslieden een nieuwe medaille-kast laten vervaardigen. Het is een waar prachtstuk. Tot statiouschef te Kruiningen-Ierseke is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd de heer Th. Just de la Pasières te Utrecht. Een landbouwer vond deze week 28 zijner kippen gedood, waarschijnlijk door een hond. In Zoute zijn van Zaterdag op Zondag eenige ruiten ingegooid, denkelijk door bal dadige Kruiningsche-kermisgangers. Donderdagavond had hier onder leiding van den burgemeester een openbare bijeenkomst plaats, waarin de heer Klaarhamer, als ver tegenwoordiger der firma Barger en Co., inge nieurs te s Gravenhage de plannen zijner firma ontwikkelde voor den aanleg van electrische tramwegen op de verschillende Zeeuwsche eilanden in verbinding met Holland, Zeeuwsch-Vlaanderen en België. De plannen hebben nog geen vasten vorm, Het doel van de bijeenkomst was niet aileen inlichtingen te geven, maar ook te onfc-. vaugen, opdat de plannen daarna konden worden vastgesteld, waarna spreker nader uiet de ver-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1