m\M, piiji aan ie lelaapi iai oesterteelt No. 1205. Zaterdag 4 Juli 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN I Eerste Blad. „HOLLAND." J. B. C. POT, Publicatie n. VOOR HOF EN HUIS. BINNENLAND. EEN MILLI0EN GULDEN. 3TB[ Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Inflczsuden stukken, enz. worden eiterlijk op 00NDERDAGAV0ND ingewacht aan let bureau te T h I e n vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Burgemeester en Wethouders van Tholen KoÈtn op Zaterdag den 11 Juli a.s., des middags 12 uur, ten Raadhuize aldaar publiek rkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.) voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag voormiddags van 912 uur. by dlMen, den 4 Juli 190S. )e Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester JV1G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. 'J/lküC n mei patii ding uk en w ren y daarl lkom e tal itis n gr» Ct he2 IERSEKSCHE THOOLSCHE UITGEVEfi Tioler. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 3en waarschuwing om niet met volle maag levei tvemmen, mag in dezen tijd uog wel eens hapei haald worden. Kramp of beroerte kan daarvan gevolg zijn, maar ook gelijk gebleken kan men, met een volle maag badende, in gevaar komen, doordat de ademhaling Poe<| f den druk van het water ernstig bemoeilijkt Idt,- de buikspieren worden, samengedrukt en middenrif omhoog geduwd. Dit kan onder one omstandigheden reeds het geval zijn, ir is de maag door spijs of drank of gassen veel bezwaard, dan is het gevaar om plotseling mloos te worden, nog grooter. ieer en meer wordt de meening verkoudigd, blindedarmontsteking een gevolg kan zijn vleescheten. Prof Allwig, sedert 1893 in na it-Afrika werkzaam, heeft deze ziekte nog imer bij inboorlingen geconstateerd, hoewel i L> e vaak aan verstopping, tengevolge van over- gelat tig eten, lijden. Hun voeding is bijna uit- itend plantaardig. Wel wordt de ziekte midd ogenomen bij Europeanen, die veel vleesch let bergbeklimmen wordt uitstekend geacht de borstorganen, hart en longen, maar ral ook voor herstel of behoud eener goede «vertering, voor chronisch maag- en darm» efl. Maar in ons vlakke landje kunnen wij middel niet toepassen. Een uitnemend surro- t moet echter zijn het trappenklimmen, be- Idelijk het afklimmen. Wie de ^trappenkuur" toepassen en daarbij voor het naar boven a van een lift kan gebruik maken, zal zich rbij zeer wel bevinden. Veel te weinig wordt er aan gedacht, dat bij het gebruik vau pompwater blootstaat loodvergiftiging zeer kleine hoeveelheden kunnen reeds gevaarlijk worden, waarom ook looden pompbuizen en waterleiding- zen gevaarlijk kunnen zijn en het in ieder il is aan te raden 's morgens den eersten mer water uit de pomp niet te gebruiken drinkwater. Ook loodhoudende gereedschappen looien in de keuken niet thuis. Wie aan de verheid van zijn drinkwater twijfelt, late het een apotheker-scheikundige onderzoeken, ver water is voor het behoud der gezondheid groe zeer groot belang. Sen recept voor gezonden en zieken is Veem een kop vol opgeruimdheid dot een dosis goeden moed. 1 laags twee lepels lijfsbeweging, aa Utig lauw gebruik is goed. C rS&ig pillen vaste spijzen, n laugemengd met goeden wijn. 2eo tinctuur van vergenoegen, Is de beste medicijn. ...Jvintig druppels geest van vreugde, e l iet een poeder leveuszout. ta wat balsem van vertroosting i een raad zoo goed als goud. vindt gij bij dit receptje verlangen niet vervuld, ieem dau voor het allerlaatste og een pleister van geduld. OBSERVATOR. H Alk niel 'oedd d kb Hi mee del ij le h •oïen uen» let Dinsdag 11. werden bij enkele candidaatstelling herkozen als lid van den gemeenteraad te St. Philipsland de heeren A. van Dijke, A. L. van Eldik en A. van Rooijen, allen aftredend. De heer A. C. Polderman, van St. Annaland, is te Utrecht geslaagd voor het tweede natuur kundig examen in de geneeskunde. Al het gehaspel over Midden-of We9t-Europeesche tijd is uifgeloopen op een pas ingediend wetsvoorstel betreffende invoering van wettelijken Amsterdamscben tijd voor geheel Nederland. Het voorstel der vorige regeering om den Midden-Europeescben tijd voor te schrijven is daarmee natuurlyk vervallen. De berg beeft dus een muis gehaard. Want het tijdverschil tusschen de meest oostelijke en meest westelijke plaats in Nederland bedraagt omstreeks 15 minuten en zooveel verschillen soms de klokken van 2 plaatsen, die nog geen uur uit elkaar liggen. Van bet wettige voorschrift, als bet er komt, zal dus niet veel te bespeuren zijn. Intusschen juichen we het voorstel toe, in dien zin, dat we liever den Amsterdamschen, d. i. ongeveer den juisten tijd volgens de zon hebben, dan dien van West- of Midden-Europa. Maar men zou best de zaak kunnen laten zoo zy is, waut, zooals gezegd, er zal van de verandering al bedroefd weinig te merken zijn. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteeren de hulppostkantoren werd gedurende de maand Jnni 1908 ingelegd f 27298.64, terugbetaald f 20289.JO. Het laatste, door dat kautoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 6698. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud-Vossemeer J. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. liENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee: Mr. U. OELE te Goes. Openbare Gemeenteraadsvergadering gehouden te 'Iholenop Donderdag 2 Juli 1908. Afwezig de heer W. Moelker. Do notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ougewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeeuiebegrootiog, benevens goedkeuring om een tijdelijke geld- leening vau f 14400 aan te gaan. Vervolgens wordt voorlezing gedaan eener missive van Ged. Staten van 26 Juni jl. waarin dit college ter kennis van den raad brengt dat de gemeente geheel vrij is om met de wallen te handelen geheel naar welgevallen en om de uitnoodiging te doen tot het waterschap „De Vrije Polders onder Tholen", om bij te dragen in de kosten der uitgevoerde en nog uit te voeren werken, temeer daar de gemeente reeds voor het onderhoud harer wallen zorg heeft te dragen. Het zou volgens Ged. Staten het beste zijn een regeling met genoemde Polders te treffen, ludien dit niet mogelijk zal zijn, zullen Ged. Staten een voorstel doen aan de Prov. Staten om het reglement van het Water schap te wijzigen. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling der eigenlijke kwestie. De voorzitter deelt mede dat door eene commissie uit den raad, bestaande uit de heeren Hollestelle, Kegge en Overman, en eene vanwege het waterschap, samengesteld uit de heereu W. A. Bierens, A. M. Geluk eu D. van de Velde, eene vergadering werd ge» houden om tot eene overeenkomst te komen in zake deze aangelegenheid en wordt daarna voor lezing gedaan van het rapport dier commissie. Hierin komt o m. voor dat de gemeente het toezicht houdt over de stadswallen vanaf de gemeentewandeling tot de voormalige Zoutkeet. Voorts verbindt de gemeente zich om de dijken te verhoogen vóór 1 Nov. a.s. tot een hoogte van 4 Meter boven H.W. of tot 5.76 M. boven N.A.P., de breedte der kruin te brengen op minstens l1/2 M. en alles in dezen toestand te onderhouden. De keermuren met schotbalken in te richten op gelijke hoogte als die der dijken. Als de. dijken der aan grenzende polders verhoogd worden, of de be voegde autoriteiten eene verhoogiDg noodzakelijk achten, is de gemeente verplicht de wallen tot hetzelfde peil op te voeren. Indien de gemeente in gebreke mocht blijven na aanzegging, om binnen zes maanden tot deze werken over te gaan, zal het waterschap deze uitvoeren en kan binnen een maand het verschuldigde, na overlegging van een bewijs dat de werken zijn uitgevoerd, worden inge vorderd. Van de onderhoudskosten in het al gemeen, komen J/3 f0ri ^a8te vau het Waterschap, terwijl de gemeente 2/3 zal bijdragen. In die kosten zijn ook begrepen behalve het op peil brengen der dijken, het versterken der woning van den gemeente-veldwachter, het be grippen der dijkkruinen, enz. hetwelk zal moeten geschieden in het najaar 1908 of in het voor jaar 1909, en het bezaaien der dijken met gras zaad in 1909. Ook zal de gemeente moeten zorgen voor het in orde brengen der wallen, vooral met het oog op het bietenvervoer en het vervoer van andere landbouwproducten, waardoor schade aan de wallen zou kunneu ontstaan, terwijl de kosten hiervan geheel voor de gemeente zullen zijn. Vóór Maart van elk jaar zal aan het water schapsbestuur ter kennis worden gebracht alle te verrichten werkzaamhedenna goedkeuring wordt dan overgegaan tot de uitvoering. De betaling der kosten van de uit te voeren werken zal, voor zoover deze bekend zijn, vóór 31 Dec. 1908 moeten geschieden, en het restant in 1909. De verplichtingen, die de gemeente met het oog op de coupures, op zich heeft genomeu volgens besluit van 1870, blijven bestaan. De voorzitter brengt daarna zijn dank uit aan de commissie en spreekt den wensch uit dat de raad dit concept zal kunnen bekrachtigen. De heer Van Vredenburch heeft opgemerkt dat in dit concept betreffende het onderhoud der dijken nergens het woord doorbraak is ge noemd. Wie zal in zoo'u geval de kosten dragen De voorzitter zegt niet te vreezen voor door braak, hoewel het een verschrikkelijk woord is. De zeeweringen zijn beduidend hooger dan die der aangrenzende polders, zooals Slabbecoorne e.a. Spreker zou eerder aannemen dat geheel Zeelaud voor doorbraak had te vreezen dan de kom der gemeente, doch de heer Hollestelle zal den heer Van Vredenburch wel kunnen antwoorden. De heer Hollestelle zegt dat er in de com missie wel is gesproken over mogelijke rampen, doch het gaat volgens spr. meening al zeer moeilijk vast te stellen wat hieronder te rang schikken is. Verzinkingen, afschuivingen, door braken door ijsgang eu storm zijn mede hier onder samen te vatten en daarom vindt spreker dit al zeer moeilijk te omschrijven; boveudien is er ook niet gezegd dat de gemeente iu zulke gevalleu alleen zou moeten betaleu. De heer van Vredenburch is nog niet te vreden gesteldnu kunnen we het contract zoo helder mogelijk maken, 't Is niet alleen voor ons, maar voornamelijk voor het nageslacht; als we er niet meer zijn zou er kwestie kunnen komen, dan zou men kunnen zeggen dat kosteu tengevolge eener ramp niet te beschouwen zijn als gewoon onderhoud en wie zal dan moeten be talen De heer Overman zegt dat het wel degelijk een punt van bespreking bij de commissie uitge- maakt heeft en kan zeer wel begrijpen dat het den heer van Vredeuburch niet kan bevredigen. Doch volgens spreker kan deze kwestie opgelost worden door wijziging van het concept door toevoeging van de woorden „alle onderhoud" en dan zal de heer van Vredenburch wel geen bezwaren meer hebben. De voorzitter wenscht even op te merken, dat indien er veranderingen aangebracht moeten worden, het concept weer terug moet naar de commissie en de zaak daardoor op de lange baan wordt geschoven. Ook den heer Wagtho is het opgevallen dat de omschrijving niet duidelijk is en zou gaarne nog eens voorlezing hebben van dat gedeelte of rondzendiug van het gehpel bij de leden. De voorzitter merkt nogmaals op dat, mocht er iets veranderd worden, het weer door de verschillende commissies moet worden behaudeld en de zaak weer op de lange baan komt en spreker wil niet dat hem het verwijt kan treffen dat de zaak te lang duurt. De heer Ckrisliaanse kan zich niet anders indenken dan dat, welke kosten voor onderhoud er ook voorkomen, ieder voor ziju overeengekomen gedeelte moet betalen. Hierna wordt voorlezing gedaan door den voorzitter vau het gedeelte vau 't concept waarin de kosten voor beide partijen worden behandeld. De heer Hollestelle wenscht nog even op de omschrijving doorbraak terug te komen wordt dit woord genoemd, waaronder zal dan een verzinking, zooals te Scherpeuisse voorkwam, worden gerangschikt Dan zou men kunnen zeggen verzinkingen zijn niet genoemdNu is het woord //doorbraak" niet opgenomen, wordt dit nu wel gedaan dan schept men een buitengewonen toestand. I11 het geval dat niets van dien aard wordt genoemd, zal alles beschouwd worden als te vallen onder onderhoudsplicht. De heer van Vredenburch vindt het nog niet erg duidelijk, doch zou gaarne omschreven zieu wat nu ouder onderhoudsplicht wordt ver staan en zou gaarne daarvan nadere omschrijving zien. De voorzitter zegt dat indien de Raad het eerst wil lezen, het hem goed is, maar dan dient iu 'toog gehouden dat er de volgende week weer zal moeten worden vergaderd, terwijl er reeds vergadering zal worden gehouden met het polderbestuur en ingelanden. De heer Hollestelle is van meenitig dat aan het bezwaar van den heer Van Vredeuburch kan worden tegemoet gekomen door te lezen „De gemeente Tholen ter eener zijde behoudt het gewone en buitengewone ouderhoud, enz." dan sluit juist het woord /^buitengewone" alle onderhoud, door welke omstandigheden ook ont staan, in zich. De heer Overman zegt dat de commissie hier in zonder twijfel geen bezwaar zal zien, daar ze onder „onderhoud" alles wenschte te be grijpen. De voorzitter vraagt nu den heer Van Vreden burch of hij zich met die lezing kan vereenigen, waarop deze toestemmend antwoordt. Het concept wordt nu als zoodanig goedge keurd met op een na algemeene stemmen, nl. die van den heer Wagtho. De voorzitter zal aau de leden der commissie voorstellen om het contract goed te keuren zooals het nu wordt aangenomen en deelt nog mede dat Woensdag a.s. ingelanden van het waterschap zullen samenkomen en alsdan deze zaak behandeld zal worden en vraagt den raad, aan B. en W. machtiging te verleeuen met het werk aan de wallen te beginnen, waarvan de kosten ongeveer f 1800 a f 1900 zullen bodragen. B. en W. worden daartoe gemachtigd. Bij de rondvraag zegt de heer Van Vreden burch gaarne te willen zien dat het peil der Vest iets hooger worde gehouden. De heer Van Elsdcker heeft met den heer Walpot gesproken. Laatstgenoemde klaagt dat er door de jeugd zoo roekeloos met zijn materiaal wordt omgesprongen en er door de politie geen voldoende toezicht wordt gehouden. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van ingekomen brieven,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1