ifttliii, [mijt ui li btliipi ni fo. 1204. Zaterdag 27 Juni 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. INI' In den Tuin. «H' rik0 BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, «ii i i l 1 1 I 1 1 1 1JL- A H M Dit bl»d verschijnt eiken Zaterdag, ji per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ■t f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. ..za...n stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan Z'.iu te Tkelen el vóór DONDERDAGMIDDAG bij rocu sschü ivraaj 4 Co trim am. ►bang lijn. rEEi LIJP onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-uts; iedere regel meer v 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. J. 1. C. POT, Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts Tholik. 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. nu geregeld planten en verplanten in den n werkje, schijnbaar zeer eenvoudig en i meesten dan ook heel gemakkelijk op- maar waarbij dikwijls allerlei fouten ge worden, welke de oorzaak kunnen zijn planten, zoo ze al „aanslaan", zich niet ledig ontwikkelen. Allereerst het uit den nemen. Sommigen trekken de planten jdiu er uit, waaardoör de worteltjes worden idigd en soms een zaaibed geheel verloren ronder dat de bedrijver van het kwaad lisdrijf vermoedt. De plantjes moeten chtig worden uitgelicht, wat met de hand volden gedaan, maar waartoe men ook schopjes bezigtmen steekt dan het op korten afstand der planten schuin grond, drukt het naar beneden, zoodat irfe nit elkaar valt en de wortels bloot i te liggen. plantjes moeten zooveel mogelijk bij regen weer, althans op een donkeren dag, it wordenwerkt het weer niet mee, dan men door omspitten en door gieten voor rochtigen grond zorgen. Daar zijn er, die le het uitplanten, ten einde uitdroging [komen, de wortels in een dunne brij van aach en koemést zettenwij hebben dit nooit toegepast en weten dos niet of tipt. toren worden dan de worteltjes ingekort. [111 lUt inkorten van de wortelpen zijn sommigen Ihandigalle wortels die naar hun zin te ajn, worden fluks met een mes afgesneden, is dan, dat ze zich bij het planten niet ombuigen, maar beter is het, het plaut- link diep te maken en dan de plant er org in te zetten. Dit is vooral noodig, als jij den oogst om den wortel te doen is, moet dan zoo min mogelijk geschonden a. Ook de tijd van verplaatsing is van belang. Te jonge, zwakke plantjes hebben V. birdeu dobber en geven maar zelden (te il als flinke planten met een behoorlijk ont- ild wortelgestel. Maar men late ook niet rechten tijd voorbijgaan, meenende dat de m te sterk kannen zijn. Is het blad te ontwikkeld, dan geeft dit bij het ver en aan den groei een grooten stoot. Om oot vochtverlies door waterverdamping te omen, snijde men dan het loof af. Is de te stijf, dan is omspitten eerst noodzakelijk. Mn puntig toeloopenden pootstok maakt link diepe gaten, van 912 cM., steekt i linkerhand de plant daarin, zóó, dat en wortelharen onbeschadigd blijven en >u plaats komen, met den pootstok dan op afstand in den grond om aldus snel de UQ te drukken en makc daarna de aarde plant gelijk en vast. Dit laatste is vooral ig op hoogen, drogen grondlaat men of gaatjes roudom de plant, staat deze niet i in vaste aarde, dan kan zij minder tot zich trekken en zal eer verdrogen, planting geschiedt in 't vierkant (fig. 1) of ichuinverband (fig. 2). De laatste manier beate. Bij gelijke pootwijdte is de afstand rijen grooter en kannen zich dus de planten ontwikkelen. Fig. 1. fig. 2. Wij herinneren onze lezers er aan, dat, ter voorkoming van kosten, op 1 Juli bij den Ontvanger betaald moeten zijn, de helft van de Grondbelasting en de helft van de Persoueele be lasting. In de, den 23en Juui gehouden, Algemeene Vergadering vau Aandeelhouders vau De Levens verzekering-Maatschappij „Holland" werd door de Directie verslag uitgebracht omtrent de exploitatie der Maatschappij in 1907. In 1907 werd verzekerd aan kapitaal en (gekapitaliseerde) reute f 1.003.143.50. Het ver zekerd bedrag is gestegen tot f 3.018.761.45. Aan premiëa werden geboekt t 142.192.ló1/^- Aan uit- keeringen bij overlijden, leven en voor lijfrente werd gevorderd een bedrag van f 31.125.651(2. Het gezamenlijk bedrag der afkoopen bedroeg f 1.165.83. De waarde der effecten werd op 31 December aangenomenwaarop f 5288.45 als koersverlies over 1906 moest afgeboekt worden men was genoodzaakt over 1907 weder om 1241.75 af te schrijven. De effecten zijn in bewaring gegeven bij de Nederlandsohe Bank. De reserve is gestegen tot f 180.216.13Vj. Uit de Winst-en Verliesrekening blijkt, dat een winst i« verkregen van f 5.270.63, biervan werd uitgekeerd een dividend van 4 pCt. aan Aandeelhouders, en het resteerende ge bruikt voor afschrijvingen. De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer Mr. E, P. van Lanschot, Burgemeester van Breda, werd herkozen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft deze week een wijziging van de Motorwet aangenomen, die kans beeft zich in populairiteit te verheugen. De gemeentebesturen hebben daarbij nam. het recht gekregen bij verordening de hoogste snel heid voor motorrijtuigen binnen de kom der gemeente vast te stellen op 10 K.M. per uur. 't Is te verwachten, dat vele gemeentebesturen van die bevoegdheid gebruik zullen maken. Waar de kosten geen onoverkomelijk bezwaar geven, zal men misschien in het vervolg nog wel meerdere pompen slaan. Een paard van een voerman uit Noord- Brabant, die hout aanvoerde voor den bouw der R. Kath. school, geraakte dezer dagen in een sloot in de nabijheid van het schoolterreinna uren tobbens gelukte het eindelijk het arme dier er uit te krijgen. SCHERPENISSE. Woensdag werd de 75jarige Q. H. alhier met een fiets, doordat bij in een verkeerde ricbtiDg uitweek, zoodauig aangereden, dat hij tegen den grond sloeg en een bloedende wonde aau bet hoofd bekwam. Bewusteloos werd hij opgenomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden iugeroepen. THOLEN. De jaarlijkscbe tentoonstelling van teekeoingen eu scbilderstalen, vervaardigd door leerlingen der „School voor haQd- en bouwkun dig teekenen" alhier zal gehouden worden op Zaterdag 11 Juli a.s. in de Bewaarschool. Ter waarschuwing voor de kindereu, om het gevaarlijke spelletje „peekarren" te laten. Donderdagmorgen brak een jongen alhier, die met eenige makkers vóór schooltijd „Pee karren" speelde, bij het opspriDgen een been. Na verbonden te zijn, werd hij per rader- brancard naar huis gebracht. ooi, kropsla, andijvie, e. d. zet men slechts dieper dan ze gestaan hebbenandere, boonen, komkommers, prei, enz., komen om ze meer worteltjes te doen maken de zaadlobben, welke dan ook ongeveer den grond gelijk komen. Nooit plante men 'por dan de stand op bet zaaibed was. sten en beschutten, bet eerste ook bij lijk vochtig weer bij de planting, en bet io tegen nachtvorsten zoowel als tegen zonne- d> zijn twee voorname zaken. C. B. 0 N D E R W IJ S. snoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school Poortvliet de heer J. P. Goedegebuur, tttyser mo de o. 1* tcbool te Rittbem. IERSEKE. Mejuffr. G. C. Bakker te lerseke is benoemd tot onderwijzeres te Noordwelle. De heer A. D. C. van de Velde te lerseke beeft het diploma verworven voor bet Ger. gymnasium te Zetten. Het Plaatselijk Watersnoodcomité hield Donderdagavond zijn laatste vergadering. De rekening van den penningmeester (tevens voor zitter) werd nagezien en in orde bevonden. Zij had een voordeelig saldo vau f 11,57. Een ingezetene dezer gemeente, die wegens ziekte ongeschikt is voor licbamelijken arbeid, beeft van de Koningin een gift van t 30. ont vangen, om daarmee een kleinen handel te be ginnen. Er zijn enkele varkens ziek geworden, die bet vermoeden van vlekziekte doen ontstaan. De scbietvereeniging „Ierseke's Weerbaar heid" beeft op den Provincialen Schietwedstrijd te Kortgene 3 prijzen gewonnen. Er is hier een kuiken met twee koppen Het beeft slechts beel kort geleefd. ST-MAARTENSDIJK. In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap gehouden, Dinsdag 23 Juni 11., werd, met intrekking van het besluit der vorige vergadering, waarbij aau den Water- bouwkuudige B. J. van Oost eene gratificatie ad f 200.verdeeld over 2 jaren werd toege staan, met algemeene stemmen besloten de jaar wedde over 1908/9 en 1909/10 met f 100,te verboogen. OUD-VOSSEMEER. Woensdag beeft men op bet plein in de Molenstraat een nortonpomp geslagenreeds op eene diepte van 18 M. vond men in groote hoeveelheid zuiver drink baar water natuurlijk zal men bet laten onder zoeken of bet voldoet aan de hygieeuische eiscben, die aan pompwater voor opeubaar gebruik ge steld moet worden. Er is beslist aan een groote behoefte voldaan, wanneer mag blijken, dat men voortaan niet meer naar drinkwater behoeft te zoeken en dat aan bet drinken van zoogenaamd patwater in tijden van groote droogte een eind is gekomen. Het Zuiderzeudingsfeest zal Woensdag 15 Juli a.s. in het Liesbosch 'bij Breda gehouden worden en het 8e Zomerfeest der Christelijke jongeliugsvereenigingen op Zuid- en Noord-Beve land zal plaats hebben op 2 Juli te Goes. Iq den kelder eener schoenfabriek te Waalwijk, was een vat benzine leeggeloopen. Eenige werklieden togen beurtelings enkele seconden in den keldèr, om den inhoud op te scheppen en in eer. ander vat over te gieten, om dan haastig, schier half bedwelmd, de besloten ruimte te verlaten. Plotseling echter werd een der helpers zéé bevangen door de benzinedampen, dat zes personen noodig bleken hem in bedwang te houden. De in allerijl ontboden geneesheer, was spoedig ter plaatse. Na een langdurige behande ling, die uiterste krachtsinspanning vorderde, slaagde deze er in den vergiftigde bij te brengen. Men schrijft aan de N. R. Ct. 't Was een lastig geval. Hij mocht vau school niet vrij. Dat verbood de leerplichtwet. Maar ook de prijsuitdeeling. De prijs zou hem ontgaan bij ongeoorloofd verzuim. Eu toch, 't geval was hoogst ernstig. De koe was gestorven en hij kon thuis niet gemist worden. Wat gedaan De plooibaarheid verwijdde ook hier de mazen van 't net. Hij bleef thuis. Sinds dien prijkt de absentielijst met een geoorloofd verzuim meer onder de rubriek overlijden van bloedver wanten. Te Den Hoorn op Texel is Zondag in den vroegen morgen de woning van den vee fokker D. Kramer afgebrand. De bijna zeven tigjarige bewoner, die met zijn ruim zeventig jarige zuster samenwoonde, is met haar in de vlammen omgekomen. Vermoedelijk zijn de on- gelukkigen gestikt in den rook. Met haken heeft men de gedeeltelijk verkoolde lijken uit den brand gehaald. Alle bezittiugen, waaronder vele antieke goederen en kostbaarheden, zijn door het vuur vernield. 7— Terwijl zij aan het spelen waren, geraakte een klein meisje te Bolsward, aan het hooge bolwerk te water en werd door den stroom de vrij breede gracht ingevoerd. Nauwelijks heeft echter de trouwe huishond het ongeval ontdekt, of hij springt in den vloed, zwemt uit alle macht naar het nog drijvende kind, grijpt het in de kleertjes en brengt het behouden naar den oever, waar de moeder in angst stond te wachten om het kind over te nemen. Te Hilversum wordt dezer dagen telkens een naaktlooper gezien, die tevergeefs door de politie achtervolgd wordt. Telkens weet hij zich te verschuilen en aau de politie te ontsnappen. Te Kaatsheuvel, is een drie-jarig kind gevallen in een pot uiet kokende pap, welke even op den grond was gezet. Het kind kreeg hevige brandwonden en is kort daarna aan de gevolgen bezweken, Uit Bergen op Zoom wordt gemeld dat een voetbalspeler die Donderdag bij een wedstrijd van V.I. O. S. tegen Victoria te VHertogenbosch, een schop tegen den buik kreeg, zoodat zijn dikke darm scheurde. Hij werd naar het gasthuis te Bergen op Zoom gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk, Te Amsterdam heeft een jongmensch, die sinds eenige jaren in ongeoorloofde betrekking met een vrouw stond, getracht haar te wurgen en toen dit niet gelukte nam hij een mes om haar den hals af te snijden. Op haar geschreeuw van „moord" werden buren wakker en waar schuwden de politie, die den dader in arrest nam. De vrouw is bewusteloos naar het ziekenhuis vervoerd. Te Enkhuizen heeft een familie dezer dagen een schrijven ontvangen, bevattende den laatsten groet van visscher9, die 4 jaren geleden op de Noordzee in een hevigen storm zijn om gekomen. Deze brief was, gesloten in een flesch, op de kust van Noorwegen aangespoeld en van daar naar Holland verzonden. Bij het baden in de Zuiderzee zijn twee jongens verdronken. Ook te Scheveningen is een man bij het baden verdronken. Een jongen werd nog in tijds gered. Opstand in Indië. Blijkens een ontvangen regeeringstelegram, betreffende de ongeregeldheden op Sumalra's .Westkust, is de bevolking van verschillende af- deelingen in de Jfadangsche boven- en beneden- landen in verzet tegen de belasting, die reeds in verschillende streken zonder dwang betaald werd. Opgezweept door religieuse geestdrijvers, die ook elders gisting verwekten, door verhalen te doen van beweerde successen der opstandelingen werden telegrafische verbindingen herhaaldelijk verbroken. Ook werd beproefd treinen te doen derailleeren, doch dit werd nog in tijds bemerkt en verhinderd. Door de opstandelingen werd een onzer con troleurs vermoord, de heer Bastiaanse, pas sedert 2 jaar als zoodanig werkzaam. Hoewel hij bewust was van het groote gevaar, dat hem dreigde, bleef hij op ziju post. Dat echter door onze ambtenaren het gevaarlijke van den toestand zeer goed werd ingezien, blijkt wel uit het teit, dat ze reeds van te voren hunne vrouwen en kinderen hebben laten vertrekken, om zoodoende het gevaar alleen onder oogen te zien. Onze troepen zijn op weg, om orde en rust te herstellen. Volgens later ontvangen be richt heeft de bevolking bij een treffen met onze soldaten 24 dooden verloren. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde een man tot 6 jaar gevangenisstraf. Gedurende de voorlézing van het vonnis stond op de pu blieke tribune een jeugdige vrouw, die door kuchen de aandacht van den veroordeelde trachtte te trekken. Met zijn mede tot zes jaren veroordeelden kameraad werd de man uit de rechtzaal gebracht. Weer poogde de vrouw hem naar de tribune te doen zien en toen dit weer niet gelukte, riep zij hartelijk met luider stemme, rechtbank en surveilleerenden veldwachter ten spijt„dag Bertus 1 Dag 1" En Bertus zwaaide, eveneens hartelijk, met zijn pet terug, vroolijk en wel, als ging hij een zomerreisje maken inplaats van zes jaren achter slot. Te Assen is men zeer verontwaardigd op de weesvader van het Ned. Herv. Weeshuis die wegens schaking van een 17-jarige verpleegde veroordeeld werd tat twee jaren gevangenisstraf. De straf werd te licht bevonden. Te Tarragona bemerkte een tuinier van verre een knaap, die vruchten roofde uit zijn tuin. Vol woede greep hij een karabijn en schoot. Het kind werd doodelijk getroffen. De man snelde toe, herkende zijn eigen zoon. Hij is van schrik krankzinnig geworden. In een Hongaarsch dorp heeft een boer een vijfvoudigen moord gepleegd. Hij ontmoette op straat zijn vrouw, met wie hij een proces tot echtscheiding had en stak haar dood. Ver volgens schoot hij in zijn huis zijn vier jonge kinderen dood, die hij zich daartoe op een rij had laten scharen. Daarna deed hij twee pogingen tot zelfmoord, die beide mislukten, maar waarbij hij zich ernstig verwondde,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1