tütlM, wijl mi lt tcliicBi lesterteilt, liiüin, ui No. 1203. Zaterdag 20 Juni 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. In den Tuin. „H 0 L L A N D." Zij, die zich vanaf heden op ilad abonneeren, ontvangen de tot ili as. verschijnende nummers TIS. Publicatie n. ilbloesemkever en appelbladroller. 1 J. Et. C. POT, 0 N D E R W IJ S. BINNENLAND. EEN MILLI0EN GULDEN. RECHTSZAKEN. v»n onze berichtgevers. ld der /ijzer in Boeren- Üs geslaagd IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ost fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ing.zo.den stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. Burgemeester I, dat eene der Gemeente THOLEN maakt OPENBARE VERGADERING len G meenteraad ia belegd tegen Maandag den ni 1908, des namiddags ten 2 are. Ifll Wen van behandeling Ingekomen stokken. Opneming van Kasgeld. Ien, den 17 Juni 1908. zijn twee algemeen voorkomende vij- De Burgemeester voornoemd. M. G. VAN STAPELE van den fruitteler. De eerste is een maar gevaarlijk insect, waarvan vooral de bloeiende boomeu, welke lang in knop veel te lijden hebben. De kever boort lijn snuit een gaatje in den knop en schuift ïitje naar binnen, waaruit zich binnen een ongeveer een geelachtig witte larve ont- lt. Meeldraden en vruchtbeginsel worden deze larve vernietigd en de knoppen drogen achtig op. Deze opgedroogde knoppen men af en verbrande ze, zooveel mogelijk, •vrers schudt men uit de boomen, vange ze ilen op en in den herfst in 't vroege voor- einige men stam en dikke takken terdeeg t mos en de ruwe schors, waarin de kevers cbuilplaats zoeken. o der beste bestrijdingsmiddelen zijn echter ee Kctenöandett, welke in de maand Juni om Tl omstammen worden aangebracht. Men kan 11 f vervaardigen van stevig pakpapier. Men t ze aan op ongeveer een meter van den vult de ruimten tusschen boom en band iet hooi, houtwol of lappen, dus met iets, H kever en andere insecten zich gaarne luilen. Van boven wordt de baud stevig den stam bevestigd, opdat het hooi enz. nat worde; van onderen echter moet de los zijn, om den diertjes den toegang ge- elijk te maken. In October kan men de n verwijderen, tenzij ze nog dienst moeten r tegen den wintervlinder, in welk geval 2e dan (in Oct.) rondom met rupsenlijm "S jkt en ze eerst in Januari verwijdert en mdt. bet rupsje van den appelbladroller, dat volgende weken uit de door den vlinder 1 le eitjes komt, wordt door genoemde ban- jevangen. Men kent dit rupsje algemeen erkt zich door de huid der kleine appeltjes eertjes naar binnen, al dieper en dieper, om het vruchtvleesch, maar om de jonge, ie pitjes te verorberen. Zoo wordt vaak ae vrucht na de andere bezocht en krijgen ln plaats van voldragen, rijpe, sappige ten, wormstekige, ongenietbare appeltjes en welke vóór den tijd rijp worden en en. t is nu de tijd om tegen genoemde vijan- inaatregelen te nemen. C. B is zen zeker geen meststof, die meer word' UITGEVER XSOLIK. overal, waar ik nog eens wat Chili uitstrooide, daar stond de boel prachtig, het stoomde den grond uit en ik heb nog nooit zooveel groenten gehad. Chili acht ik onmisbaar 1" B. „Wacht maar vriend, je zult nog weieens anders praten, als je maar meer ondervinding krijgt. Ik dacht er eerst net zoo over als jij, maar ik ben bekeerd. Slakkenmeel en patentkali, dhar moet je het van hebben 1 Chili is goed voor één jaar, misschien twee, maar dan is het afde grond is nitgeboerd en je raakt aan 't sukkelen. Geloof me, vriend Chili is de pest Wie van deze beiden had gelijk Beiden, lezer, gedeeltelijk althans, en beiden hadden ook ongelijk. Geen der twee kende de mest stof, waarover zij met zooveel beslistheid spraken, en beiden oordeelden zonder de uoodige kennis van de behoefte hunner gewassen. De eerste had gezien de wonderdadige, inder daad verbazingwekkende ontwikkeling zijner groenten in enkele dagen tijds, tengevolge van een chili-giftwat hij zag, moest hij gelooven. Daarbij verdween de werking der overige mest stoffen meer stille werkers in den wijngaard in het niet, eu zoo kwam hij tot de meening, dat men deze laatste wel missen kon. B. was het aanvankelijk ook zoo gegaan. Ook hij had het eerst alléén met chili geprobeerd, eveneens in den waan verkeerende aldus een volledige bemesting te geven. De chili putte iuderdaad den groud uit, want de meststof beeft de goede eigenschap van dood bodemkapitaal levend te maken en él wat in den grond aan voedsel zit, in den oogst vast te leggeu. We zeiden reeds eerbehalve stikstof, die in chili zit, heeft de plant nog andere voedings stoffen noodig kali, phosphorzuur en kalk. Deze gingen bij B. ontbreken. Met chili ging het niet meer. Toen ging hij slakkenmeel en patentkali aanwenden, en ziede bemesting gaf weer resultaat. Misschien gaf hij tevens gewonen (na tuurlijken) mest, waarin ook stikstof voorkomt, en dan was zijn bemesting volledig. Bleef of blijft B uitsluitend met die beide meststoffen werken, dan wacht hem opnieuw teleurstelling. Hij kan daarbij de Chili niet missen. lu vereeniging met elkaar vormen zij een volledige bemesting eu zullen bij voortduring een milden oogst verzekeren, zonder dat het ooit spaak loopt. A en B waren beiden eenzijdig in hun lof en evenzoo in hun blaam. Of liever de blaam door beiden geuit, was onverdiend, terwijl de lof diende toegezwaaid aan alle drie de mest stoffen. Wie oordeelkundig mest, zal met A zeggen „Chili dat is je wareMaar hij zal er bij voegen„Doch slakkenmeel (ofsuperphosphaat) en patentkali, da&r moet je het óók van hebben". C. B. Aan mejuffr. J. H. de Groot te St-Maartens- dijk is te Rotterdam het diploma toegekend voor onderwijzeres aan eene bewaarschool. Bij Kon. Besluit is o.a. benoemd tot gezworene van het Waterschap de Breede Watering be westen Ierseke, de heer C. D. Vereeke te Kapelle en tot gezworene van den polder Moggershil, de heer W. van Putte te St.-Annaland. Op verzoek, is door den Commissaris der Koningin aan den heer A. Morel te Stavenisse eervol ontslag verleend als lid der Gezondheids commissie voor Tholen. De jacht op waterwild zal dit jaar in Zeeland op 20 Juli geopend worden. Tweede Kamer. Donderdag werd in de Tweede Kamer de wijziging in de Postwet behandeld. De port voor brieven, zoowel binnen een bepaalden bestelkring 3 cent alt gewone voor het binnenland bestemde 5 cent, bluft- onveranderd, doch waar het gewicht vroeger 15 gram mocht bedragen, wordt dit r De port voor briefkaarten is veria» cent, terwijl de porto voor cour» bedragen bij een gewicht en 1 ct. van 55150 gram worden verzonden voor 1 ct. f Bij de behandeling der wj eu rywjelwet beloofde Minia: Advertentiënv»n 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk. advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Van Karnebeek ernstige overweging van een regeling, om ook buiten de bebouwde kom der gemeente een snelheidsbeperking mogelijk te maken. IlitQlan <'er verPachting, gehouden wlloldy door het Bestuur der Vissohe- rijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, op Woensdag 17 Juni 1908 te Zierikzee, ten overstaan van notaris J. Franse. Eendracht. Het recht tot het weghalen van de op de peroeelen 1217 van nature gevallen oesters en mosselen. Pachter. Pachtsom C. M. van Luijk, Tholen f 66. Ooster-Schelde wettelijk deel.) Pero. Pachter Pachts. no. 642 L. Plansoen, Ierseke f 14 Hammen. 19, 31. Adr. Kik, Thz. Bruinisse f410 32 Adr. Duinkerke, Ierseke f 430 33 C. P. de Rooij, f 400 84 Adr. Duinkerke f 560 35 Johs. Duinkerke f 600 42 D. Stobbelaar, Zierikzee f 1 43 id. f 19 44 J. van Gimst, Graauw i 1 45 id. f 1 Grevelingen. 125 Q. A. Jumelet, Dz. Bruinisse f 48 178 id. f650 174 Joh. de Waal, Jacz. 1515 Vorige pacht, f510. Vorige pacht. f 225. f185. f175. f 145. f235. 1295. 75. 60. 60. 80. 93. 75. 75. f8715 12289. Zeehoofden nabij de Oude Hoeve in 8 perceelen. Perc. Pachter Pachts. 1 Jan Olte, Wz., Bruinisse 2 P. Bezuijeu, Eikerzee 3 G. Kik, Bruinisse 4 P. Bezuijeu, Eikerzee 5 id. 6 J. Olte, Wz., Bruinisse 7 P Bezuijen, Ëlkerzee 8 Wolfert Otte, Bruinisse Vorige pacht, f 41. f 223 f 277. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eeuer dadelijk iugaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud-Fossemeer3. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee'. Mr. H. OELE te Goes. Tot rechter-commissaris, belast met de in structie in strafzaken in het arrondissement Zierikzee, is voor den tijd van twee jaren be noemd mr. W. Ridder van Rappard, rechter te Zierikzee. Het gerechtshof te Gravenhage bevestigde heden op andere gronden de vrijspraak van A. J. v. d. B., brievenbesteller te Poortvliet, beklaagd v,an het ontvangen eener gift, wetende dat die gift werd gedaan naar aanleiding van een handeling in strijd met zijn plicht. tei iivan nieuwe leer- - DuitsCfl is voor candidaat in de theologie. Hij ging, na uit Transvaal in Nederland te zijn teruggekeerd, naar Noord-Amerika, met het doel daar voor predikant te studeeren. Dinsdag viel hier bij een onweersbui zooveel regen, dat de jeugd in sommige straten een bad nam en dat in een huis, hoek Kaai en Damstraat, het water tot een kniehoogte binnenstroomde. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot arts de heer W. H. Klos aldaar, vroeger te Ierseke. De volgende voordrachten zijn opgemaakt voor 2 bestuursleden van den Molenpolder le voor dijkgraaf A. van der Burght, 2 L. D. Klos, 3 J. van Dijke 2e voor gezworene le P. Hoondert 2 J. J. de Bruijne, 3 C. D. Klos, allen te Ierseke, behalve J. van Dijke. OUD-VOSSEMEER. Welke uitkomsten de jacht in de verdronken gronden dit jaar zal hebben, valt natuurlijk moeilijk te voorspellen. Naar het schijnt wil de wildstand wel verbeteren, want, hoewel er reeds veel gewassen zijn, die dekking geven aan de hazen, worden er nog al opgemerkt, waarbij in het oog gehouden moet worden, dat sedert 1905 de terreinen niet meer bejaagd zijn, tenminste niet door de jachtge- rechtigden. Ook patrijzen worden veel gepaard waargenomen, maar de hevige onweders, verge zeld van plasregens, zullen het broedsel wel veel schade berokkend hebben. De linde boomen aan weerzijden van de Molenstraat, eenmaal het sieraad van die straat, zijn deze week gerooid, omdat zij geen levens vatbaarheid meer hadden, tengevolge van den watervloed. Vanwege de Ambachtsheerlijkheid zullen weer nieuwe boomeu geplant worden, dié dan wel aan de hoede van het publiek mogen aanbevolen worden, willen zij tot wasdom komen, POORTVLIET. Tijdens het onweer, dat Dins dag 16 Juni boven deze gemeente woedde, werd eene koe door den bliksem getroffen, behoorende aan den landbouwer C. van Dijke onder deze gemeente. Naar wij vernemen is Woensdag 17 Juni alhier door den gemeente- en onbez. rijksveld wachter een dief op heeterdaad betrapt, die de aardappelen, liggende aan een hoop op bouwland, van een landbouwer alhier ontvreemd had. STAVENISSE. Toen Donderdagmiddag, de heer Ph., van Wouw, alhier het dorp kwam binnenrijden met een brik, met 2 paarden bespannen, brak op de hoogte van de botcrfabriek de aankoppeling van het rijtuig. Het rijtuig sloeg om, maar bleef gelukkig tegen een boom hangen, zoodat de passagiers (4 binnen in en 2 op den bok) er met den schrik af kwamen. De paarden eu het rijtuig zijn eveuwel zeer gehavend. Gelukkig, dat het rijtuig tegen den boom bleef hangen, anders zou stellig een en ander den dijk afgetuimeld zijn. SCHERPENISSE. De inzinking aan de Waterkcering van Scherpenisse van 3 op 4 Juni jl. is sedert 4 Juni in rust. Tot meerdere veiligheid is een kistdam op het buitenbeloop geplaatst, welke reikt tot 3,50 M. -f H.W. Men laat de inzinking thans stil liggen en ia dagelijks met het dichten der waterleiding, welke langs de waterkeerende dijk ligt, bezig, waarop dan eeu breede tweede biunenberm komt te liggen. Een en ander wordt uitge voerd door den aannemer van de dijksverhooging, den heer Klos, van Scherpenisse. THOLEN. Van den militairen cursus te Ber gen op Zoom zijn o.a. de onderofficieren Van Rijs- sel en Verhulst, na keuring, geschikt bevonden, zoowel voor den dienst hier te lande als voor Indië. Het schriftelijk en mondeling examen voor den hoofdcursus zal plaats hebben in Juli a.s. Het aantal candidaten bedraagt 84 en het aantal plaatsen 35. De cursus te Bergen op Zoom wordt 1 October a.s. opgeheven. Heden, Vrijdag, arriveerden alhier drie leden vau Gedeputeerde Staten van Zeeland, de ah. •hr, Mr. de Casembroot, Van Rompu ea Siegers, met den griffier der Staten, teneinde de confereeren met het dagelijks bestuur der gemeente en het polderbestuur over de kwestie betreffende de verhooging en den onderhoudt* plicht^ -f*dswallen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1