uiniil, pijl aai is ttipi m assistlssH IuIIiit, m. 1202. Zaterdag 13 Juni 1908. Vijf eu twintigste jaargang. EN Eerste Blad. len oesterpraatje. 0. J. H. C. POT, BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Oemengd Nieuws. lERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. «zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan reau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertentiën van 1 tot 4 regel» 40 e»utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt ileehte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 'di n ■da (Slot) tomen wij vanzelf tot den nieuweren de jaren 1860—1870 begon zich de ilt op verbazende wijze te ontwikkelen, lij het krachtig particulier initiatief, jrste plaats de Maatschappij van Nijver- ilke tal van jaren premiën en geldelijke oning gaf aan hen, die zich met de l^' tigeoesterkweekerij verdienstelijk maakten de tweede plaats aan de heeren Pompe erdervoort en Groeoinx van Zoele n. Deze iceren bezochten in October '1867 de i Arcachou in Frankrijk, waar reeds in oeven genomen waren met kunstmatige ilten na hun terugkomst hier te lande or hen met behulp van een opnemings tui van de marine, een onderzoek ingesteld geaardheid en de geschiktheid voor de ltuur van verschillende gedeelten der en der Zeeuwsche Stroomen. lf waren reeds proeven genomen in de waarover wij moeten zwijgen, omdat artikel te groot zou worden, maar deze oingen vonden in Zeeland navolging en werd door het Bestuur der visscherijen L ind het besluit genomen, hun, die zulks aanvragen, plaatsen aan te wijzen tot raren en doen ontwikkelen van Schotsche ire uitheemsche oesters. In 1868 werden M ioe bestemde perceelen onder de visschers "A doch gebrek aan kapitaal, om zich van oesterzaad te voorzien, schaarschte van ten deele ook de tijd van het jaar, dat de meeste banken onbevolkt bleven, gevolge werd door het Bestuur besloten particuliereu, geen visschers zijnde, in concessie te geven, tot uitoefening °P Dstmatige teeltwel kwamen aanvragen wrlijke banken in concessie te krijgen, oor andere terreinen deden zich geen rs op. Intnsschen wisten de heeren van Meerdervoort en Groeninx van te verkrijgen, dat de directeur der aan nsche gouvernement toebehoorende oester- te Arcachon, naar Zeeland overkwam, oordeel uit te spreken over de geschikt- aldaar aanwezige gronden. Toen dit strekte tot bevestiging hunner eigen behoorden zij zelf tot de eersteD, die pogingen hebben ingesteld om in deze een kunstmatige oesterteelt te vestigen. I Februari 1870 besloot de Regeeriug, natuurlijke oesterbanken op de Schelde iwsche Stroomen aan de publieke visscherij ken en in het openbaar zouden verpacht worden en onttrok daarop een gedeelte t Zeeuwsche oestergebied, en wel het eu beste, de zoogenaamde lersche oester lan publieke visscherij. 2 e maatregel, die aanvankelijk door velen lande veroordeeld en door de visschers beschouwd werd als een daad van k beheer, waardoor hun nog het schamele ontnomen werd, dat zij len koste van moeite en ontberingen verdienden, is in >p der jaren door de uitkomsten glansrijk af vaardigd", zoo schreef vijftien jaren later skundige en hij voegde er aan toe: „ln ste jaren harer ontwikkeling heeft de met groote bezwaren te kampen gehad men algemeen te weinig vertrouwd was practische eischen der teelt; en menig- zijn verwachtingen te hoog gesteld had, bittere teleurstelling ondervinden. Men g leereu begrijpen, dat natuur zeer door productie op groote schaal, de keling van slechts een gering aantal Qën tracht te verzekeren. Vooral die pachters, de minder bevoorrechten behoorden en terreinen tot hun beschikking hadden an natare het jonge oesterbroed zich hebben in dit opzicht leergeld moeten maar ook aan hun pogingen tot de ing van de booze luimen der natuur is danken, dat de kunstmatige oesterteelt o snel ontwikkelde 6nover het algemeen redigeude geldelijke resaltaten heeft ge- o I» Het gaat niet aan hier alles weer te geven wat omtrent de wijze en den loop van de cul tuur valt te vermelden en is trouwens, voor hen die eenigszins met de teelt op de hoogte is, genoeg bekend. Het is bekend dat het „uitbrengen van pannen", aanvankelijk slechts eene waagstuk van de grootere ondernemers, allengs ter hand werd genomen door alle klassen der bevolking van Zuid- Beveland, zoodat zich zelfs bij den gewonen boerenarbeider de neiging openbaarde, om ook een druppel op te vangen van den guldenregen, die in den vorm van oesterbroed langs de oevers vau de Schelde nederdaalde, dat zelfs in ver van de kust verwijderde gemeenten men grootere en kleinere belanghebbenden bij de oesterteelt ontmoette en terwijl voorheen ten platten lande het" jaar beoordeeld werd naarmate de aardappel oogst meer of minder gunstig was, vormden in die dagen beschouwingen over den te verwachten oesteraanslag het voorname onderwerp der dagelijksche gesprekken. Die dagen zijn lang voorbij en sedert beeft de oesterteelt in de Zeeuwsche Stroomen heel wat te lijden gehad sedert 1890, toen de strenge winter vau 90/91 zulke hevige verwoestingen op de banken aan richtte, is feitelijk de misère begonnen en jaar op jaar werden sedert allerlei klachten gehoord. De pannencultuur is verdwenen, althans zoo goed als geheel als men de thans uitgelegde vergelijkt met die van voorheen, wat evenwel een voordeel is, omdat dit de teelt duur maakte, maar dit neemt niet weg, dat de zoogenaamde kunstmatige teelt in een kritieke periode ver keert eerst door kleine of middelmatige voor raden, kwaliteiten, prijzen, groeikracht, dan weer overstrooming der markt met een min waardig product, dan weer invloed van de con currentie met andere landen, om ten slotte mede te lijden onder de vrees voor besmetting met typhus-bacillen. Tot het laatste doen wij maar het zwijgen toe er is al zooveel over gepraat. Laten wij liever als slotstuk de wensch maar uitspreken, dat voor de kunstmatige oester teelt in de Zeeuwsche Stroomen maar spoedig weer gulden dagen mogen aanbreken, omdat honderden in onze omgeving het brood er mee verdienen en het te bejammeren valt, dat door omstandigheden, geheel onafhankelijk van be langhebbenden, de eigenaardige Zeeuwsche oester- cultuur zoo ernstig wordt gedruktmoge weldra weer, als in de dagen van weleer, gesproken worden van de gerenommeerde Zeeuwsche oester, door ieder begeerd De Landbouwtentoonstelling te Oostburg. In feesttooi heeft Oostburg Woensdag hare gasten, het bestuur der Zeeuwsche Maatsch. van Landbouw, ontvangen. Huis aan huis wapperde de driekleur en overal heerschte een feestelijke stemming. 's Avonds werd het Hoofdbestuur ten raadhuize door den Gemeenteraad ontvangen. De burge meester, de heer Gratama, sprak den afgevaardigden eenige hartelijke woorden van welkom toe, die werden beantwoord door mr. Hennequin, voor zitter van de Landbouw maatschappij, waarna de eerewijn werd aangeboden. Aanwezig waren de Commissaris der Koningin mr. Dijckmeester, Jhr. Mr. E. A. O. deCasembroot, de rijkslandbouwleeraar de heer I. G. J. Kakebeeke, de zuivelconsulent de heer Swagerman en dr. De Ruyter de Wild, directeur van 't Rijksproef station te Goes. Met betrekking tot den toestand der Maat schappij werd medegedeeld, dat het getal ledeu steeds toeneemt. In 1898 2210, is het thans 2978. Dat op allerlei gebied de zucht naar ontwik keling valt waar te nemen bewijzen de cursussen op landbouwgebied in paardenkennis en boef- beslag, waar steeds meer leerlingen aan deelnemen. De veeteelt gaat flink vooruit, evenals de paardenfokkerij, want het Zeeuwsche paard wordt steeds meer gevraagd. Hulde werd gebracht aan het werk van den zuivelcousulent en een pensioenregeling voor hem goedgekeurd. De heer Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar, ondersteunde het verzoek van den zuivelconsu lent eu van de afdeeling Zeeland van het Nederl. Rundveestamboek, om aan stellen een assistent tot iteun van den suivelconsalent. Waar in deze provincie geen plaats zal zijn èu voor een veeconsuleDt èu voor een zuivelconsulent, daar, meende de heer Kakebeeke, dat het wel noodig is, den zuivelconsulent bij te staan, die zich dan vanzelf ook meer met de veeteelt zal kuunen bemoeien. De vergadering vereenigde zich hiermede. De voorzitter wijzende op het toenemend ge bruik van kunstmest bracht een eeresaluut aan den heer G. A. Vorsterman van Oyen, den stichter van Welbegrepen Eigenbelang, de voor loopster der vele vereenigingen tot den aankoop van kunstmeststoffen. Van de afdeeling Tholen was een motie inge komen, luidende „Het bestuur der atdeeling Tholen der Zeeuwsche landbouwmaatschappij, ge hoord het verslag der afgevaardigden naar de op 28 April 1908 te Middelburg gehouden hoofdbestuursvergadering, spreekt ten zeerste zijn leedwezen uit over de woorden, door den alge- meenen penningmeester aan het adres der afdeeling Tholen gericht, en het houdt zich overtuigd, dat het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij voor het vervolg zal weten te waken tegen inmenging in zaken, die uitsluitend vallen onder het toezicht der afdeelingsbestureu." Nadat de heer Van Weel had toegelicht, dat hij niet de bedoeling had gehad de afdeeling Tholen onaangenaam te zijn, trokken de afge vaardigden van Tholen deze motie in. Na het verslag over den toestand der //Maat schappij van Landbouw en Veeteelt", dat gunstig beoordeeld werd besprak de heer Vorsterman van Oyen //De vrouw in het landbouwbedrijf". Spreker behandelde daarin, wat de taak der vrouw is, eu wat hiervoor gedaan wordt in België en andere landen, vooral op het gebied van landbouwbedrijf. 1c Nederland is voor dit doel feitelijk nog niets gedaan, en spreker was vaa oordeel, dat het hoog tijd wordt, dat Neder land het voorbeeld van België volge, om de vrouw in het algemeen op te leiden als boerin en huisvrouw. Deze rede vond veel bijval. De heer SwagermaD, hield eene voordracht over „Bemoeiingen van den zuivelconsulent in Zeeland, in verband met de toestanden in deze proviucie".| Hij wees op veel ver keerde toestanden en gewoonten, welke nog inhet landbouwbedrijf voorkomen bij de boter- bereiding. De fabriekmatige zuivelbereiding is van geen groote béteekenis. Alle fabrieken zijn aangesloten bij het botercoutröle-station in Zeeland. De boterbereidiug geschiedt in Zeeland hoofdzakelijk op de boerderijen, en is een 'groote bron van inkomsteD, die de volle aandacht verdient. Door den secretaris, de heer Vorsterman van Oyen, werd een voorloopig plan nader uitgelegd voor de uitgave van een veertiendaagsch blad voor de Maatschappij, Dit plan werd aangenomen. De heer Kakebeeke vroeg een subsidie voor een onderzoek naar de inrichting van cursussen voor landbouwboekhouding. De voorzitter zegde overwegiug toe. Eindelijk werd mededeeling gedaan omtrent den uitslag van de prijsvraag, uitgeschreven door de Vereeniging van Oud-leeringen aan de Landbouwwinlercursussen in Westeljk Zeeuwsch Vlaanderen. Die prijsvraag luidde „Hoe wordt eene boer derij ter grootte van pl.in. 40 H. A. het meest rationeel gedreven Ie op zwaren kleigrond 2o. op zavelgrond. Er waren twee prijzen, elk van f 50, uitge loofd en de Maatschappij verhoogde die elk met f 25. De deelname was gering. Slechts een prijs van f 75 werd toegekend aan het motto „Werken en denken is leven" van den heer L. Rienks te Hornhuijzen. Nog werd door den heer Hombach mede gedeeld, dat de bedragen, door de afdeeling van het Eed. Paardenstamboekter verhooging van de uitgeloofde prijzen bestemd, op dezelfde wijze zullen worden uitgekeerd als bij de tentoon stelling te Tholen. Na dankbetuiging door den Commissaris der Koningin sloot de voorzitter de vergadering. Uit Apeldoorn wordt het plotselinge overlijden van den heer mr. J. G. van Deinse getueld, oud-lid der Tweede Kamer,' Van 1894 tot 1901 had hij zitting voor het district Hontenisse. In 1901 werd hij vervangen door den heer P. E. Fruijtier. Voorts was hij vroeger notaris te Hulst en lid der Provinciale Staten van Zeeland. IERSEKE. De heer J. C. Bom alhier is ge slaagd bij het examen voor kommies bij 's Rijks belastingen. Verleden week Donderdag is hier een jonge man bij het maaien zoodanig door de hitte bevangen, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Hij is nog niet geheel her steld. In de maand Mei verlieten 29 personen metterwoon deze gemeente, waar tegenover 16 van elders zich hier vestigden. De bij de troonsbestijging van onze koningin hier opgerichte ringrijderijvereeniging Wilhelmina hield Pinksteren-Maandag een wedstrijd waarbij 9 prijzen waren uitgeloofd, als: een barometer, een hoofdstel, een wekker, een stel kruislijneu, een rijkleed, een sigarenkoker, een één-paardslijn, een kistje sigaren en een zilveren sigarenpijp. Voor |het mooist getuigde paard was bovendien als tiende prijs een kistje sigaren uitgeloofd. Deze werd toegewezen aan den winner van den 3en prijs J. Hollemans. OUD-VOSSEMEER. Het warme weer der vorige week heeft in de verdronken polders aan sommige gewassen zeer veel schade aangebracht. Er zijn kavels haver, die duidelijke bewijzen van afsterven geven. Over het algemeen schijnen ook andere vruchten er onder geleden te hebbeu. THOLEN. Zondag jl. herdacht Ds. J. F. de Later alhier onder vele blijken van belang stelling, den dag waarop hij vóór 40 jaren te Nieuwpoort het predikambt aanvaardde. Voor deze feestelijke gelegenheid had Z.Eerw. Woensdag zijne pastorie voor allen, zoowel leden als niet-leden der Ned. Herv. Kerk opengesteld. Hiervan werd door velen gebruik gemaakt, om den algemeen geaebten jubilaris hunne geluk- wenschen aan te bieden. Het college van kerkvoogden met vele leden der kerk boden Z.Eerw. een fraaie boekenkast aan, terwijl ook van andere gemeenten, waar de jubilaris vroeger predikant is geweest, vele gelukweuscheu alsmede geschenken werden toe gezonden, In eene vergadering te Middelburg ge houden ouder voorzitterschap van den Afdeelings- consul van den A. N. W. B. in Zeeland, werd besloten Zeeland in den optocht te Haarlem bij gelegenheid van de Bondsfeesten ter her denking van het 25-jarig bestaan van den A. N. W. B. te doen deelnemen met a een Walcherschen boerenspeelrijderwagen met zes inzittendenb een phaëton uit Zeeuwsch- Vlaanderenc wielrijders en wielrijdsters in oorspronkelijk Zeeuwsch costuum. Daar voor verwezenlijking dezer plannen veel geld noodig zal zijn, zal een beroep worden gedaan op fiuanciëeleu steun vau hen, die er prijs op stellen Zeeland eeq goed figuur te doen maken bij de Bondsfeesten. In de Commissie ter verdere regeling werden benoemd de heeren A. W. Bs. v. Berlekom, Jhr. C. M. Storm v. 's Gravenzande, J. H. Deibei, E. W. Hendrikse, allen te Middelburg, P. Dele te Goes, P. H. v. d. Bolk te Vlissingen, A. Luijendijk te Tholen, Jhr. W. M.deMarees van Swiuderen te Ter Neuzen, H. J. v. Nouhuijs te Zierikzee en I. D. Risseeuw te Zuidzande. Te 'a Gravenhage is tegen drie personen een instructie geopend ter zake van het plegen van onzedelijke handelingeu met een minderjarig meisje. Te Delfzijl bracht Woensdagavond een hevige knal groote ontsteltenis teweeg. Eea rosse gloed kleurde plotseling de lucht. In de haven was in het tjalkschip de lading benzine, 320 vaten ongeveer, ontploft. Het schip was terstond één vlammenzee. Gelukkig was niemand aan boord. Een lichter, welke langs het brandend schip lag, geraakte mede in brand.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1