raBlat [BffijJ aai la belaipi ra oisltrtall, laailon, aai. a. c. pot, No. 1201. Zaterdag 6 Juni 1908. EN Eerste Blad. PINKSTEREN. Vijf en twintigste jaargang. Publicatie n. J. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. la: Vei IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f1,10. Voor het buitenland 90 cents. ln|UM<e» stukken, enz. worden uiterlijk es DONDERDAGAVOND Ingewacht aan ut hureau te T h 11 e n et vdór DONDERDAGMIDDAG hij enzen medewerker te lerseke. irgemeester en Wethouders van Tholen, brengen deze ter kennis vau de Ingezetenen dezer gemeente op Donderdag den 18 Juni 1908 binnen deze eente de jaarlijksche collecte zal plaats hebben, behoeve van het Fonds tot aanmoediging en onder- ning van de gewapende Dienst in de Nederlanden t Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook in Nederlands Overzeesche Koloniën of Bezittin- en noodigen mitsdien een ieder uit, om door milde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van edele doel van deszeifs bestemming, te helpen in stellen. holen den 6 Juni 1908. NATIONALE MILITIE, Onderzoek van verlofgangers remeester en Wethouders der Gemeente Tholen bekend, dat het onderzoek van de in deze eente gevestigde verlofgangers der Militie te land worden gehouden in het gemeentehuis op Vrijdag, 12 Juni aanstaande, des voormiddags te 10 uren. ah hel onderzoek behoeft niet te worden deelge- en door hen, die in het genot ziju van tijdelgk >f en voor te niet door de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend i uitoefening van de zeevaart of de zeeviascherij nalands, of toestemming tot verblijf in het buiten- li en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning oestemming, hetzij in verband daarmede later iderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, irel it toegestaan dat onderzoek in de maaDd imber of December van het loopende jaar te J rgaan de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit- ling van hun beroep of bedrijf dan wel wegens p re bgzondere omstandigheden vergunning is ver- 1 het onderzoek in een der hiervoren onder a emde maanden te ondergaan le verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven j, nderen hoofde dan voor straf onder de wapenen J geweest de verlofgangers, die bestemd zgn om in het ende jaar voor herhalingsoefeningen onder de Doen te komen le verlofgangers, die bestemd zijn, om met 1 istus van het loopende jaar eenen verlengden iedienst bij de Landweer te volbrengen le verlofgangers, die in het genot van ontheffing V den werkelijken dienst of van uitstel van eerste- t '®i; de adspirant-militie-officieren p de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. den verlofganger kan op zijn daartoe aan den iecommissaris van zijn District te richten en met p jen omkleed verzoek worden vergund, het onder- jj in een andere Gemeente des Rijks te onder- I. Maakt een verlofganger aan wien eene zoodanige inning is verleend, daarvan geen gebruik, dan It deze geacht niet te zijn verleend. INRICHTINGEN, wgevaar, schade of hinder kunnenveroorzaken. J ^«meester en Wethouders der Gemeente Tholen O l«n ter openbare kennis, dat het verzoek van 'orat tot uitbreiding zyner inrichting (windkoren- p in) op het perceel, kadastraal bekend in Sectie No. 324, en tot invoering eener andere wijze Werking, welke verandering van den aard zijner 2 hting tengevolge heeft, door hen is toegestaan, aolsn, den len Juni 1908. Bargemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN UITGEVÏIR Tioiib. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk# advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt elechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het Pinksterfeest is nabij, het feest, waarvan geschreven staat, dat de apostelen bevangen werden door heiligen geest. Heilige geest, hoe weinig vinden wij dien in onze dagen met heilige geestdrift bezield voor waarheid en recht, zooals in den ouden tijd Neen, zulke apostelen zijn in onze dagen schaarsch. Heilige geest, met andere woorden innig geloof, besef van iets beters, verlangen naar iets hoogers, och, het komt steeds minder en minder voor, door de dagelij ksche beslommeringen van ieder, die den strijd om het bestaan heeft leeren kennen de tijd gaat zoo snel en wij moeten mee, steeds voorwaarts Er is beweerd, dat geen der eeuwen, die de twintigste zijn voorafgegaan, zulke snelle vorde ringen heeft gemaakt als deze. Wat heden als nieuwe waarheid is verkondigd, wordt morgen als dwaling ter zijde gesteld pas ontdekte wegen ziet men spoedig weer verlaten voor hetnieuw- gebaande pad, aan welks einde men zich een volmaakte wereld droomt. Eu zoo ijleu wij ruste- loos voort, telkens teleurgesteld, dat ons doel nog niet te bereiken is. Er is iets geweldigs in den strijd onzer dagen en al is de geestdrift niet als bij de apostelen, er is toch iets te be speuren, waar als 't ware de geheele menschheid in meerdere of mindere mate aan deelneemt. Dat is de groote massa, die tracht de slagboomen te breken, en het belang vau het algemeen te bevorderen, die toenadering wil van rijk en arm, van volk tot volk en die het beginsel van broe derliefde in den ruimsten zin wil toegepast zien o.a. doe r het afschaffen van den rampzaligen oorlog. Op het bestaan van hulpbehoevenden wordt meer de aandacht gevestigd. Met heilige veront waardiging wordt over gepleegd onrecht gespro ken en liefde en medelijden brengen alles aan tot verzachting en hulp. Kracht, groote kracht gaat er van dien stroom uit, tot heil der mensch heid. Willen we met dien stroom mee, dan moeten we onze eigen idealen bezitten, dan moeten we van verontwaardiging kunnen trillen over wan daden en onrechtvaardigheden, die steeds strijd en lijden brengen, dan moeten wij, met een heiligen geest bezield, meewerken aan al wat goed en edel is, in het vaste geloof, dat eens het licht de duisternis zal overwinnen, dat waar heid en liefde in de toekomst de wereld zullen beheerschen. Woorden zijn daartoe onmachtig; de geest, die ons bezielt, moet zich openbaren door daden. Pinksteren, de dagen waarin de natuur in den vollen bloei harer schoonheid prijkt, brengt er van zelf toe, aan deze dingen te denken en er van te spreken. Laten we elkander toewen- schen, dat ook over ons iets moge komen van die oude geestdrift en bezieling, die ous lust en moed geeft, om mede te arbeiden aan de verwezenlijking van een waarachtig hoog en heilig levensideaal, en die ons vervult met de blijde hoop, dat die heilige geest langzaam maar zeker de wereld doortrekt. Op de postspaarbank is ingelegd f3876,04, uitbetaald f4988,77. Uitgereikt 4 nieuwe boekjes. De heer C. J. Polderman te VGravenhage, vroeger te lerseke, is geslaagd voor de akte boekhouden voor de vereen, van leeraren in het boekhouden. Aan de op Hemelvaartsdag alhier gehouden buurtschieting werd door 24 schutters deel genomen. Er waren 6 prijzen, die gewonnen zijn door P. C. en A. Pols en A. Sandee te lerseke, J. Noorn te Wolfertsdijk, M. de Jonge te Kwadendamuie en A. v. d. Linde te Wolfertsdijk. Op de hoeve van den heer E. de Jonge alhier werden gevonden een zilveren muntstuk van 1622 en een koperen van 1619. Door de landbouwvereeuiging //Helpt en Leert elkander" werd, blijkens het ver handelde in de jaarvergadering van Vrijdag der vorige week, aangekocht 1400 K G. paardeboonen, 22400 K.G. chili, 72500 K.G. super, 4800 K.G. ammoniak-super, 300 K.G. kaïuit, 1000 K.G. patentkali, 1650 K.G. katoenmeel, samen f 5366,33y2. Er waren 55 leden. De inkomsten bedroegen f5493,88, de uitgaven f5461,08, goed slot f32,80. Vrijdag 29 Mei hield de Groene-Kruis- veteen. Ziekenzorg een alg. verg., waarop besloten werd rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Tot caudidaten voor het hoofdbest. der Centrale Z -Bev. Ver., waarbij Ziekenzorg is aangesloten, werden benoemd de hh. J. L. Bom en T. Cupérv, tot afgevaardigden ter alg. verg. der Centrale op Juli a.s. werden gekozen de hh. M. v. Harmeien, J. G. v. Klinkenberg en P. de Veij. Zaterdag schrikte hier een meisje zoodanig van den bliksem, dat zij 5 uren lang bewuste loos bleef. De vrees dat zij getroffen was, bleek gelukkig ongegrond. ST. MAARTESDIJK, 4 Juni. Bij de heden (l)underdag) gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 91 stuks van verschillende soort en leeltijd, waaronder 6 merriën met veulen. De handel was zeer levendig. Veel vreemde kooplui bezochten de markt. Circa 50 der aangevoerde paarden werden verkocht. Prijzen werden besteed alsvolgt: voor jaarlingen van f 200—f250, voor 2-jarige van f 250f425, voor 3-jarige van f450—f525, voor werk paarden beneden f 500 en enkele boven f 500 tot t 675. In den namiddag werd ringgestoken door dames in tilbury's. Er waren 9 deelneemsters. De prijzen werden behaald alsvolgt: le prijs een gouden stelletje: broche en knopjes, mej. S. Hoek, Gd., 2e pr. een nikkel theestel met kekltje, mej. Ca. Noom, 3e pr. idem mej. H. Kodie, 4e pr. een Sul ar tietslantaarn, mej. H. Polderman, 5e pr. een zilveren bedelketting, mej. S. Oudesluis, 6e pr. een nikkelen fruitschaal, mej. A. v. d. Vate, 7e pr. eeu zilveren bedel ketting, mej. T. de Groot, 8e pr. een rook tafeltje, mej. Joh. Kodde, 9e pr. eeD zilveren flacon, mej. A. Zeedijk. Naar men verneemt is thans bij Koninklijk besluit beslist tot toelating van den heer J. A. M. van den Brink als lid van den raad der gemeente Breda. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteeren de hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei 1908 ingelegd f27571.45, temgbetaald f24768.91. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 6653. De heer A. Berkheij, benoemd ouderwijzer te St. Annaland, heeft die benoeming aaugenomen en bedankt voor zijne benoeming te Poortvliet, waar hij de eenige sollicitant was. IERSEKE. Op het post- en telegraafkantoor zijn in Mei behandeld 373 telegrammen, waarvan 105 verzonden en 268 ontvangen. Op het telefoonkantoor zijn gevoerd 109 ge- «ptekken, waarvan 80 uitetende en *9 inkomende. OIJD-VOS8EMEER. Naar ons van terzijde wordt gemeld is het bouwen van eene school met bijbehoorende onderwijzerswoning voor de Roomsch Katholieke gemeente, welk werk voor ongeveer veertien dagen werd besteed en waar voor 23 inschrijvingsbiljetten werden ingeleverd, waarvan het laagste door J. L. Lindhout te Oud-Vossemeer f10700., opgedragen aaneen aannemer te Steenbergen, die weldra met bet werk zal aanvaDgen. Voor een paar jaar is men begonnen met het verharden van een gedeelte van den Hikschen dijk, met keislag, welke proef schijnt te voldoen, naar wordt medegedeeld zal dit jaar het aan gevangen werk over eenige verdere uitgestrekt heid worden voortgezet. Ha is werkelijk van het Waterschapsbestuur, daartoe gemachtigd door ingelanden, een uit stekend werk geweest om tal van wegen door verharding in uitmuntenden staat te brengen. POORTVLIET. Bij het hevig onweer, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag boven deze gemeente losbarste, sloeg de bliksem in een drietal naast elkaar staande huizen zonder brand te veroorzaken. De inboedel van een dier huizen werd zwaar beschadigd. De planken, waarmee de schoorsteen betimmerd was, werden wegge slagen en hiermee ook den daar voorhangenden •nieneL waarvan de scherven n.ee.l „1 Een wekkerklokje, dat op den schoorsteen stond werd er al geworpen en tot de deur geslagen. Van een brandend nachtlampje werd het glas geslagen en kwam in de wieg terecht, waarin een kind lag, dat zijn handje er aan schroeide. De bewoners liepen verschrikt het huis uit. De bewoners van een der andere huisjes, die in de deuropening stond, werd door den bliksem ter aarde geworpen, maar kwam met den schrik vrij. De schade wordt niet door assurantie ge dekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door het on weder dat Donderdagavond, boven en in de omgeving dezer gemeente woedde, werden aan den Poortvlielschendijk twee hoornen door den bliksem vernield. STAVENISSE. Daar Dr. A. Morel binnen eenige dagen, tot spijt van alle ingezetenen, onze gemeente gaat verlaten, om zich te Rotterdam te vestigen, heeft genoemde heer aan de be sturen dezer gemeente, van Scherpenisse en van St. Annaland eervol ontslag aangevraagd als gemeente-geneesheer. Eveneens aan den heer Commissaris der Koningin als lid der Gezond heidscommissie voor het eiland Tholen. 5 Juni. In de heden alhier gehouden gemeenteraadsvergadering werd eervol ontslag verleend aan den heer A. Morel als gemeente geneesheer en in diens plaats benoemd de heer Vorster te Rotterdam. SCHERPENISSE. Door het bestuur van het Cloveniersgilde is alhier benoemd tot knaap de heer P. J. Franke, die tot heden tamboer was van genoemd gilde, zulks in de plaats van wijlen zijn vader P. Franke en tot tamboer van het zelfde gilde is benoemd J. Franke. De knaap is belast, de broeders gedurende de Pinksterdagen vau Woensdag tot en met Zaterdag te voorzien, van bier enz, wanneer zij van 12 uur 's middags tot 10 uur 's avond» vergaderen. De tamboer is verplicht gedurende diezelfde dagen 3 maal daags een ronde trommelende door de gemeente te doen, namelijk 12, 4 en 6 uur. Ook worden de nieuwe leden telken jare, met trom en vaandel voorop, gevolgd door de broe ders en nieuwe broeders, ingehaald. Aan het hulppostkautoor is in de rijks postspaarbank door 42 inleggers eeu bedrag van f 2127,ingelegd, terwijl aan 35 inleggers een bedrag van f3622,11 is terugbetaald. werden verhandeld ontvangen en 69 Aan hetzelfde kantoor 128 telegrammen, t.w. 5 verzonden. Door het bestuur van de vereeniging het „Groene Kruis'' is benoemd tot bode-magazijn- meester, de heer A. Oudesluijs, M.Lz. De op Zaterdagmiddag ontstane afschuiving aan den zeedijk alhier tusscheu dijkpaal 13 en 14 werd met rappe handen zoo spoedig mogelijk in veiligen staat gebracht; heden Donderdag morgen kwam men tot de onaangename ont dekking, dat het herstelde werk opnieuw over zijn geheele lengte 65 cM. was verzakt. Er is tegenwoordig hier veel behoefte aan werkvolk. Door de laatste zware regens is het land zoo vast geregend, dat alles weer los en open gemaakt moet worden en doordat er zooveel manschappen aan de verhooging en verzwaring van den zeedijk werkzaam zijn, gaat het moeilijk voor den landbouwer het uoodige werkvolk te krijgen. Dit heeft tengevolge, dat er flinke dag- Iconen worden verdiend. THOLEN. In eene dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de afdeeling „Tholen" van het Groene Kruis werd gekozen als voor zitter de heer J. D. Noske, in de plaats van den heer W. T. van Dijk, die onze gemeente gaat verlaten, en tot vice-voorzitter de heer C. A. H. Wagtho. Voorts werd besloten, naar aanleiding van het bedanken als bestuurslid (penningmeesleres) van mejuffr. A. Wagtho, de fnncties van secre taris en penningmeester te vereenigen, waartoe de heer H. J. Laban, secretaris, zich bereid verklaardde. Het reglement werd in dier voege gewijzigd, dat het aantal bestuursleden bij eventueelé vacatures niet zal aangevuld, maar ingekrompen worden tot 7. Machtiging werd gprnleoTnflrgflrtilrelon verleend tot aankoop vau

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1