Thee E.Br^ndsm^ van Zaterdag 30 Mei 1908. Tweede Blad. Arme Visschers. In den Tuin. C. W. HARDUS-Beens, Spiegels, Schilderijen. A. J. DE GRAAF, Lz. Iste klasse Machines Stoom-Pianofabriek ANTOINE MES, Dronkenschap bestaat niet meer. Coza Institute, 2 Het rioolwezen van Tholen. FEUILLETON. Plateel-tegels als schilderij vanaf f 1,15. Stoffeering van Zitmeubelen. STOELEN. MAGAZIJN van DRUKWERK, enz. alsHUWELIJKSKAAR- TEN en BRIEVEN, VISITEKAARTJES, W. J. BOOG AART, AMSTERDAM. Ierseksche en Thoolsche Courant Het rioolwezen van Tholen is af en toe nog een onderwerp van 't gesprek en naar men ver neemt laat de werking daarvan veel te wenschen over. Uit hetgeen deswege evenwel wordt aan gevoerd blijkt, dat niet bij allen het juiste in zicht in deze aangelegenheid bestaat. In den eigelijken afloop van het stadswater jt het gebrekkige in zake het riool wezen niet. Trouwens de plaatselijke gesteldheid der ge meente is ook van dien aard, dat de afvoer steeds als vanzelf wordt bevorderd. Nimmer komen dan ook blijken voor van stremmiug in de loozing. Met hoe zwaren regenval men ook hebbe te doen, nooit is gebleken, dat de be staande riolen het water niet kunnen opnemen, bergen of afvoeren, en toestanden als over enkele jaren bij zware stortregens ook in den Haag zich nog voordeden, kent men hier niet. Kleven aan den afvoer van het stadswater gebreken, aan de gesteldheid der bestaande riolen in de bebouwde kom der gemeente wijte men die niet. Hoe deze doorlaten in deu loop der tijden ook zijn gewrocht, hoe zij misschien door veranderde omstandigheden ook in hunne onder- wijzigingen kunnen ondergaan, voorshands ske men de oorzaak van het gebrekkige, dat ro aan het riool wezen toeschrijft, daarin niet. Dan, wat is in betrekking tot het vuilafvoer het Meeval Men kan, ter verduidelijking, de be- bouwde kom der gemeente zich voorstellen als gen kleinen polder, die door of langs verscheiden i' leidingen zijne waterlossing heeft op een langs ■j zijue grenzen gelegen water. Die leidingen zijn de riolen, het water is de Vest. Eu zoowel de leidingen als het water zijn voldoende voor de M opneming en den afvoer van het daarin ge it brachte vuil. Maar wat doet zich bij den afvoer der zoo zeer bezwangerde vloeistoffen voor? Het in onze ge dachten voorgestelde poldertje, de bebouwde kom, voert deze als door drie sluizen op drie ver schillende plaatsen op het omliggende water, op de Vest, en wel bij de Vosmeersche poort, bij J de Oudelandsche poort en in de nabijheid van de zoogenaamde Vlasmarkt. Die loozingen daar op plaatsen, waar men schier met stilstaand water te doen heeft, veroorzaakt daardoor voort durend ophooging en bederven als het ware de heele Vest. Over enkele jaren is daarom het voorstel ge daan, om de drie lossingen terug te brengen tot één en deze ééne bovendien te doen plaats hebben op het zuidelijk eind der Vest, tegen over den watergang, waar ter plaatse de afvoer zoo min mogelijk schade kon toebrengen, ot waar zij onmiddellijk komt in de zuiging van de eindlossing naar de sluis. Voor zoodanige terugbrenging van de drie lossingen tot slechts ééne, naar de meest ge schikte plaats in de Vest, was het graven eener nieuwe leiding, of laat men het denkbeeld van polder los, het maken van één nieuw riool noodzakelijk. Het werd, lang 900 M. ontworpen met eene helling van 1,00 M. en met buizen van ruimschoots voldoende afmeting. Maar het plan ondervond van zekére zijde geene goed keuring. Het vermogen der buizen was te be perkt en de helling der leiding, bedragende dus 1.10 M. per K.M. was veel te gering. De laatste, voorgestelde helling, lokte zelfs opmerkingen uit, die men niet zoo had verwacht. En toch was die helling, zelfs in vergelijk met die van sommige wereldsteden, zoo gunstig. In Berlijn bedraagt zij slechts van 0,335 tot 0.515 M. per K.M.in Parijs van 0,60 tot 1,00 M. per K.M. en in Londen en Brussel zijn de verhoudingen zelfs nog zwakker. Dan, de |gl hier aangehouden helling van 1.10 M. per K.M. was en bleef te gering en dat de monding van de leiding bij eenigszins opgezetten waterstand in de Vest gedeeltelijk beneden den waterspiegel viel, werd mede beschouwd als een onoverkomelijk Het plan kwam dus niet tot uitvoering, niet tegenstaande door eene lossing als werd voorge- Uil het Duitsch. Martha had met levendige belangstelling het vertrek van de moedige Ellen en van Kield, gadegeslagen zij was op het strand gebleven, om nog met haar blikken zoo ver mogelijk het brooze vaartuig te volgen. De andere vrouwen, van wie zij zich verwijderd had, voegden zich *eer bij haar en zetten haar boosaardig gesprek voort. „Wees maar niet bang," zeide de giftige spreekster van straks„Kield zal eerst bij den dag komen, als alles gedaan zal zijn, en dan ^1 hij toch kunnneu verklaren, dat hij tot het getal der strijders behoorde, en zijn aandeel in den buit eischen. Als Steffens het slachtoffer *ordt van 'teen of ander ongeluk; dan zul je toch niet lang alleen blyreo." steld, de Vest niet meer of in uiterst geringe mate door het afvoerende water zou zijn be- zwaugerd geworden, en ware daarbij dan ook voortdurend aandacht gewijd geworden aan de wegruiming van sinds lang daarin bezonken grondstoffen, dan zou van lieverlede een gezonde toestand als vanzelf zijn ingetreden. Het graven van zoodanig afvoerkanaal, of het maken van een dusdanige nieuwe leiding, die de drie bestaande lossingen onderving, achtte men een werk, gaande zelfs boven het vermogen van Tholens daarvoor onderlegde burgers. Men verlangde, evenals indertijd is geschied voor de versmalling der Vest aan den noordkant der stad, daarvoor ongetwijfeld een meer weten schappelijke kracht, een meer geschoold man. Maar het is niet uitsluitend de verlegging der uitmondingen, die ook thans noodzakelijk is. Nergens loost het rioolwater rechtstreeks uit op de Vest. Schier doorgaande geschiedt dit langs kortere of langere slooten, en juist ook in deze vinden de gebrachte vloeistoffen zoo gelegenheid tot bezinking en hun droezige waterstand levert evenzeer vaak schadelijke dampen op. Deze slooten voor den afvoer te ontgaan, of waar dit niet mogelijk is, die zooveel doenlijk te veranderen als in verlengstukken van bestaande riolen, is zeer gewenscht, doch de uitvoering daarvan is in enkele gevallen aan groote bezwaren onderhevig. Men ruimt door hare demping afschei dingen op, die op sommige plaatsen niet of bezwaarlijk te ontberen zijn. Ofschoon nu met de leiding, die de drie uit- loozingen zou hebben terugbracht tot slechts eene enkelvoudige, ook belangrijke gedeelten van bovenbedoelde slooten buiten werking zouden zijn gesteld, toch zou op de overige ook voort- durend de aandacht moeten zijn gevestigd geweest. Niet dus het oude riolennet in de bebouwde kom der gemeente is aan te inerkeu als bepaald gebrekkig voor den afvoer der vloeistoffen, de hoofdgebreken schuilen in de slooten en in de Vest, in de bergplaatsen, waarin de bezwangerde watereu worden opgenomen. Wel eischen de sinds lang bestaande riolen ook hun onderhoud wel is het zaak ook hunne ligging en strekking nauwkeurig te leeren kennen en van tijd tot tijd de noodig geoordeelde verbeteringen, desge- vorderd ook met stankafsluitingen, daaraan te doen plaatshebben, doch vooralsnog ligt het hoofdbezwaar bij deze niet. Het oude riolennet, dat men hij de beoordeeling van de hierboven bedoelde leiding zoo haarfijn wenschte te kennen, heeft met de verbeteringen, hier bedoeld, schier geene verandering te ondergaan. Zeer vele tuinbezitters op het platteland en ook nog wel in de steden gebruiken voor bemes ting van hun groenten, vruchtboomen, enz. den beer hunner privaten. Dit is dan ook een goede mestof, welke het jammer zou zijn niet te ge bruiken. Toch komt het niet zelden voor, dat zelfs zij, die op deze wijze rijkelijk kunnen be mesten, hiervan na verloop yan eenige jaren niet meer de gewenschte resultaten zien. .Dit komt hun dan onbegrijpelijk voorzij mesten toch zoo goed De oorzaak van dit verschijnsel is gelegen in de omstandigheid, dat beer, naar zijn samenstelling, niet beantwoordt aan de be hoeften onzer cultuurgewassen. Deze hebben over 't algemeen meer kali den stikstof noodig, terwijl in beer deze stoffen juist in ongekeerde verhouding voorkomen. Soms bevat beer maar weinig minder kali dan stikstof, doch niet zelden is het gehalte van de laatste voedingsstof dubbel zoo groot of nog meer. Hieruit volgt tevens, dat de samenstelling van beer niet steeds gelijk is en zelfs zeer verschillend kan zijn. Het is bijgevolg moeilijk op te geven in welke hoeveelheid men die mest stof voor een rationeele bemesting dient aan te wenden, daartoe zou men eerst een monster aan het Landbouwproefstation moeten laten onder zoeken. In het eene geval zal men stellig veel meer, soms wel het dubbele, behoeven als in het andere, daar van alle voedingsstoffen het gehalte ten zeerste uiteenloopt. „Wat beteekenen toch al die onderstellingen," zei Martha. Wel, wel 1" hernam de lastertong, terwijl zij zich naar hare gezellinnen keerde, „wat een onnoozel schaap toch, dat van niets afweet 1" z/Ik begrijp niets van alles, wat ge mij nu sedert twee uren gezegd hebt." ,,'t Is toch heel eenvoudig. Ik denk dat, als Steffens zijn oogen gesloten heeft, je niet lang zult wachten met Kield te trouwen, en dat het niet aan jou gelegen heeft, dat je hem niet reeds eerder getrouwd hebt." „Dat is wel een menschlievend denkbeeld," zeide Martha met vaste stem, en terwijl zij op ieder volgend woord den klemtoon legde, was haar antwoord „Indien, bij ongeluk, Steffens van mij werd weggenomen, zou ik noch Kield, noch eenig ander man meer trouwen." „Heel mooi, heel mooi," hernam het woeste schepsel op valachen toon, „maar daar zul je wel gauw anders over gaan denken." „Neen, nooit, zeg ik je, en laat mij nu met vrede." Het kanongebulder had opgehouden. ,/t Is gedaan," zei een plechtige stem„zij zullen nu spoedig terugkeereu. Ood zij hen Geen wonder dus, dat, waar een onderzoek als hierboven bedoeld, niet heeft plaats gehad, men ook geen bepaalde uitkomsten mag ver wachten, maar steeds omtrent den te verwachten oogst in het onzekere verkeert. En eveneens is het nu duidelijk, dat beer op den duur, inzonderheid bij gewassen, welke veel kali noodig hebben, niet kan voldoen dit zal dus het eerst het geval zijn bij aardappelen, bieten, wortelen, knollen, uien. Maar ook bij andere groenten zullen de oogsten te wenschen overlaten, zoowel wat kwaliteit als kwaniteit be treft, daar niet slechts het kali-gehalte, doch ook dat aan phosphorzuur laag is in beer, lager dan in stalmest. Hiermede zullen de gebruikers rekening moeten houden, door nevens den beer wat patentkali of superphosphaat (slakkenmeel is ook goed) of beide aan te wenden. Van meer belang is deze zaak nog, wanneer de beer wordt aangekocht. Dit is b.v. in sommige gedeelten van Noord-Brabant het geval en het was daarom goed, dat men van Rijkswege daar eens proeven heeft genomen om na te gaan of beer werkelijk de waarde heeft, welke men er voor betaalt, Men vergeleek verschillende mest stoffen met elkander. Te Rijen, op zaudgrond, moest de gebruikelijke hoeveelheid beer het gedurende een drietal jaren afleggen tegen een bemesting met kunstmest het financiëel eindresultaat was bij des laatste het grootst. Ook gaf half stalmest -j- half kunst mest beter resultaat dan half stalmest -j- beer en heel stalmest. Te Lampde voldeed beer iets, maar slechts weinig, beter dan half stalmest, halt kunst mest, maar ook alleen als de afstand van vervoer gering was. Bij later genomen proeven bleek toevoeging van kunstmest winstgevend, gelijk te verwachten was, en leerde het resultaat, dat de beer te duur was betaald. Met half stalmest -}- half kunstmest en voorts met enkel kunstmest verkreeg men de beste uitkomsten. C. B. Groote Markt BERGEN OP ZOOM, MEUBELFABRIEK. Magazijn van Encadreeren van alle mogelijke schilderijen, Fransche, Duitsche-, Weener- en Mechelsche COMPLETE MEUBILEERING. S O L I E D. BI L L IJ K. ui diiiiu'iuiiiüiiiüii uil mai ii>i STEENHOU WERIJ, MARMER, HARDSTEEN voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, SLIJP- STEENEN en STRAATKEIEN. AUG. VAN DYCKPETIT, 21 Stationstraat Bergen op Zoom. SINT MAARTENSDIJK, agent voor J. M. 0. POC te Tholen, neemt bestellingen aan op ENZ. 15879 Modellen voorhanden. Spoedige levering. in Machinerieën te POORTVLIET, levertAlle soorten voor LANDBOUW en ZUIVELBEREIDING, als Dorschmachines, Rosmolens, Treebruggen, Stroosnijders, Pee- en Meeltnolens, Mélotte- ploegen, Melkoutroomers Mélotte, Tuimelkarns, Roomvaten, Botertobben, enz. Alles op proef van goede werking. genadig 1 Misschien keeren verscheidenen nimmer meer tot ons." 't Werd stil. Aller blikken zochten de booten en aller harten waren door éénzelfde vrees be vangen. De oude Paul, die op deu top eeuer rots geklommen was, ving met bevende stem een psalm aan. Eensklaps zag men van den kant der baai, waar het korvet was aangevallen, een vlam opgaan, die snel in omvang toenam en de op Finland's kust verzamelde menscheu duidelijk liet onderscheiden." „Brand schreeuwde Paul, „het Engelsche schip staat in brand 1" Dit was waar, en het vuur, dat zich een oogenblik tot één punt bepaald had, verspreidde zich met onweerstaanbare hevigheid. De kanonnen, door het vuur outstoken, gingen afeen kanonskogel viel niet ver van de plaats waar de vrouwen en kinderen waren verzameld. Maar niemand lette daaropmen dacht slechts aan de booten. „Daar komen ze riep de oude Paul en wees met zijn stok naar twee kleine zwarte vlekken aan de oppervlakte der golven. Weldra verscheen ook een derde boot, gesleept TBA0E MAIK Alleen in verzegelde pakjes verkrijg baar. Te Oud- Vossemeer bij J. M. de Graaff; St. Annaland bij J. Goedegebure; Stavenisse bij P. PotappelIerseJct bij de Wed. S. Duinkerke, en te Tholen bij J. M. Geluk. Iu het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op Souchon-Thee a f 1,30 per 5 ons. MIDDELBURG. Goedkoopste adres voor PIANO'S, AMERI- KAANSCHE- en KERKORGELS. Vraag geïllustreerde Prijscouranten. Vijf jaar degelijke garantie. 1503 Agent voor Tholen en omstreken de heer C. LABAN, organist. Een monster van het merk waardige Coza-poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, MelkLikeurAbsinthBier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POKDER bezit de wonderbare eigenschap, om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absinth, enz bij den dronkaard op te wekken. Het COZA. POEDER werkt zoo onge merkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verstaalde het hem toe kan dienen, zonder xyn mede wetten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooi behoeft te weten waaraan hy zyne redding te danken heelt. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levens lustige en nuttige leden der maatschappij herschapen het heeft inenig jong persoon op den rechtan weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrygbaar in alle apotheken en in het volgend dépot te Tholen W. POTTER, Kerkstraat. Onze dépöthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag naar doen, maar geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U rechtstreeks naar Londen. Wacht U voor namaak. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. door een der kanonneerbooten. Martha, die haar 't eerst ontdekte, vouwde de handen en dankte in stilte. Eeuige oogenblikken daarna weerklonken in het dorp vreugde- eu smartkreten door elkaar. Men wist nu wie gezond en wel waren weerge keerd en ook wie omgekomen waren. Op het strand zocht Martha naar alle kanten haar man, en toen zij hem nergens zag, begon ze te schreien. Een hand werd zachtjes op haar arm gelegd, 't was die van Kield. „Waar is mijn man?" riep zij. HHelaas hij is dood." z/Dood I" mompelde zij, krampachtig bevend, ^a op 't oogenblik, dat hij ons gebood, naar onze schepen terug te keeren, staken de Engel- schen het korvet in brand. Ik heb gedaan, Martha, wat ik kon, om hem te redden ik heb hem ter zijde gestaan eu verdedigd tot het laatste oogenblik toe. Ve.rgeefsche pogingen, ik heb hem niet knnuen redden I" „Waarom ben je gisteravond niet terstond met hem scheep gegaan //Hij wilde het mij niet toestaan. Hij kenda

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 5