veetblad, pijl au ia Mupi m oestertsell, laidloiv, eiz. No. 1200. Ie Zaterdag 30 Mei 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Een oester praatje. J. M. C. POT, Public atiën. lc in. BINNENLAND. Vau onze berichtgevers. IERSEK SC THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezontftn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tions, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c»nts j iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. NATIONALE MILITIE. veping van Verlofgangers in werkelijken dienst. )e Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat deze Gemeente gevestigde verlofgangers, wier iCD hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen achter zijnen naam aangegeven stijdstip, krachtens 111 der Militiewet 190L, in werkelijken dienst rden opgeroepen Lichting 1901. igt Johannes, Schot Cornelis, Jansen Gilles, id de, Abraham Jan, 3 Augustas 1908 3e ;iraent Infanterie MiddelburgAmsing Gerrit Augustus 9e Regiment Infanterie Leeuwarden. Lichting 1903. 'otter Philippus Johannes, 1 September 1903 11e iraent Infanterie Ede; Jonge de, Cornelis Jacobus eptember 1903 3e Regiment Infanterie Middelburg, de, Johannes Jacobus, Luyk van, Jacob, Baaij i, Moelker Leendert Johannes, 1 September 3e Regiment Infanterie Bergen op Zoom. Lichting 1905. .eeoheer Jan, 24 Augustus 1908 3e Regiment Iii- erie Middelburg, Nelisse Anthony, Slikke van der ius Pieter, 24 Augustus 1908 3e Regiment nterie Bergen op Zoom. "holen, 30 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd. M. G. VAN STAPELE i 1729 werd door de Stateu gedelibereerd de requesten van Hendrik de Groot, erf ge nen van Marinus van Verre, erfgenamen van melis Boom, Gilles Boom en Tonis vau Os Ia. vau Langen, te Zierikzee, tot het leggen oesters op de stroomen. Besloten octroy te leenen voor 21 jaren, op zoodanige plaatsen, niet reeds met oesters zijn belegd, rond de oden Schouwen ea Duiveland. Straks komen wij nog even terug op dezen Jen toestand in de Zeeuwsche wateren waar T een vorige maal wezen op de mededeelingen r oesters door Job Baster, daar blijkt ook dat i elders zich met de oesternegotie ophield, een werk van R. Palndanus, betrekkelijk beid en natuurkundige verhandelingen, meestal gaande West-Friesland of het Noorderkwartier, rdt ook een veertigtal bladzijden gewijd aan A wicht omtrent het zoeken, korren, bewaren verzenden der zoogenoemde Texelsche oes- voor de geschiedenis van de oestervis- erij is dit werkelijk een belangrijke bijdrage, wordt o.m. in gezegd, dat van Texel jaarlijks schuiten uitgaau, van Schiermonnikoog met oveel eu van Zoutkamp 25 op de oestervangst. Op lage gronden (de zoogenaamde Waerden) cht men al loopendede oesters liggen of de zandgronden zelve of aan de zijden der leri innen en geulen. Dit gedeelte van het bedrijf jan 'dt uitgeoefend door de Texelaars. Waar het ter iarl id. Dat blijkt trouwens wel uit den prijs, die som tijds 3, somtijds 12 gulden bedraagt. Hamburg is de grootste handelsplaats voor dit artikel. Waar elke schuit 1000U0 oesters moest aaabren gen en wij vermeldden, dat er circa 150 schuiten aan de oestervisscherij deelnamen, daar komen wij tot het respectabele getal van 15.000.000 oesters per jaar. Tot recht verstand van den tijd, waarop deze mededeelingen slaan, diene dat de schrijver Palndanus zijn werk uitgaf in 1775. Intusschen was de toestand in Zeeland ook veranderd, want werd zooals wij zagen aan enkele personen octrooi verleend, in 1784 gaven de Staten van Zeeland een resolutie, waarbij vergunning werd verleend aan alle visschers, ingezetenen der proviucie zijnde, om zoo op de banken van lerseke, als op alle audere binnen de provincie, oesters te vangen, maar vijf jaren later komt een placaat van dezelfde Staten, waarbij onder renovatie (vernieuwing) der publicatiën vau 30 Maart 1722 en 29 Juni 1775, het rooven van zaadmosselen en oesters van de banken en stroomen der provincie, om ze naar elders te vervoeren, strengelijk verboden wordt, eveuzoo het aanleggen van nieuwe oester- of mosselban- ken, zonder speciaal verlof. Tal van missives, requesten en decreten, de oestervisscherij be treffende, volgen, tot den tijd van „Vrijheid, Ge lijkheid en Broederschap" in 1799 bepaalde, dat de publicatie vau 1784 hierbov.eu vermeld ia haar geheel gelaten wordt, met dien verstande echter, dat voortaan alle „Bataven" van die vrijheid zouden mogen gebruikmakendat echter de termijn tot het visschen van oesters gesteld, tot drie maanden wordt verkort en wel van 1 October tot ultimo December. Wij zouden nu een heel tijdperk kunnen over stappen tot 1868, toen een belangrijke wijziging in den toestand kwam, door een besluit, waarbij gere geld werd deconcessiën van kunstmatige oester ban ken op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, indien nog niet even de aandacht gevraagd werd voor een geschil, dat zich in 1818 betreffende de oester visscherij opdeed. Wat dit geschil was, blijkt wel uit het Koninklijk besluit van 8 Feb. 1818 waarbij in aanmerking nemende de ongeregeld heden, tengevolge van de geschillen tusschen de ingezetenen van Zeeland en die vau Bergen op Zoom, bepaald werd, dat de visscherijen op de Zeeuwsche Stroomeu en het rapen van scbelpviscb-, behouden ieders eigendomsrecht, ten algemeene gebruike van de bewoners der beide oevers dezer stroomen zullen worden gelatenvoorts dat de provinciale Staten van Zeeland en Noord-Brabant, in gemeen overleg een reglement zouden conci- piëereu (opstellen), op de uitoefening der visscherijen. In dien tijd ging de oestervisscherij werkelijk achteruitde hoofdoorzaak daarvan was te sterke exploitatie der banken waartegen ook reglementen weinig vermochten. Vóór dien tijd waren de visschers tot gilden vereenigd geweest en deze hielden toezicht op de visscherijen, zóó dat zij voorschriften gaven omtrent de instandhouding van dien tak van nijverheid en pasten daarin voorko mende strafbepalingen op de leden van het gilde toe, wanneer zij in overtreding waren met de bepalingen van het gilde, maar toen de corpo- ratiëu opgehouden hadden te bestaan, bleven voorschriften en usanties nog eenigen tijd geëer biedigd door de visschers, maar werkelijk niet zoo langen tijd. Men zegt er van, dat in dien tijd wanorde weldra beerscbte, dat ieder visscher handelde zooals hebzucht of roofzucht hem ingaf, en dat het meermalen gebeurde, dat de visschers van de eene plaats gewapend tegen die eener andere uittrokken, om de banken, waarop anderen uitsluitend recht meenden te hebbeD, te berooven. De bloedige ontmoetingen, waarvan de slikken zoodoende dikwijls het tooneel waren, maakten meermalen de tusschenkomst der gewapende macht noodzakelijk en deden eindelijk naar voorschriften omzien, om die wanordelijkheden tegen te gaan. Een dezer was het besluit van 8 Februari 1818, dat hierboven werd vermeld. Slot volgt.) Openbare vergadering van den Gemeenteraad van lersekeop Dinsdag 26 Mei 1908des avonds le 6 uur. Tegenwoordig waren alle leden, voorzitter de burgemeester Ingekomen was een verzoek om adhesiebetuiging aan een adres vau den Handeldry venden Middenstand, waarin gevraagd werd om wettelijke invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Er werd ia gunstigen zin besloten. Het verslag-woningwet en het gemeenteverslag werd den raad aangeboden en af- en overschrij vingen op de begrooting 1907 „van de gemeente en van het Burg. Armbest. goedgekeurd. Een som van f 39,535 als verzekeringspremie ge- darende Febr. 19031 Jan. 1907 werd uit den post voor onvoorz. uitgaven genomen. De volgende kohieren werdon vastgesteld le school gelden, 163 aangeslagenen, samen voor f515,40, 2e straatgeld, 4990 M. f998,3e hondenbelasting, 69 honden, 1 207. De heeren Hartoog, Van Oeveren en Muller werden benoemd als Commissie voor bezwaarschriften hoofd, omslag. Ten slotte kwam aan de orde de nieuwe salaris regeling voor onderwijzers. Van de afd. „Het O. van Z. Beveland van den Bond van Ned. onderwijzers'' was deswegens een adres ingekomen houdende verzoek om hooger aan- vangsalaris, sneller opklimming en ruime verhoogingen. In het concept-verordening van B. en W. waren wat de salarissen betreft, geen andere veranderingen gebracht, dan die voortvloeide uit de wet van 24 Dec. 1907. Evenals volgens de oude verordening, zouden de salarissen voor onderwijzers(essen) met minder dan 5 dienstjaren bedragen het le dienstjaar f 500, het 2e f 525, het 3e 5e f 550, voorts zouden alle onder wijzeressen, dus ook de hooiden, f25 boven de wettelijke minima blijven genieten. De heer Sauer stelde voor, deze f 25 voor de onderwijzers(essen) van bijstand met meer dan 5 dienstjaren, te schrappen, omdat zij door de wet verhoogd zyn en de gemeente het niet missen kan. De heer Capéry begreep niet, hoe iemand den moed kon hebben den onderwijzers te ontnemen w»t zy reeds hebben, en hen de dupe te maken vaneen schrale gemeentekas. De verhooging van de jaarweddeu van andere ambtenaren zijn er ook gekomen, waarom deze niet Ook zouden iage tractementcn de reden kunnen zyn, dat men bij vacatvres geen sollicitanten kreeg. Volgens alle politieke partyen zijn de sala rissen der onderwijzers nog veel te laag. De heer Wesdorp sloot zich daarbij aan. De heer Muller meende, dat de hh. Cupéry en Wesdorp wellicht anders zouden spreken als zij niet beiden een kind bij het vak hadden. Door deze op merking kreeg de discussie een eenigszins persoonlyk karakter. De heer Van Harmeien bracht in herinnering, dat bet blijven toekennen van de betwiste f 25 de ge meente geen cent achteruitbrengt, daar zy nu ook gageven worden. Hij zou ook de intrekking betreuren. De Voorzitter bepleitte een tegenovergesteld ge- voelon. Bij stemming werd met 7 tegen 4 st. uitge maakt, dat de toestand onveranderd zou blyven, waarmee het voorstel van den heer Sauer verworpen was. De geheele verordening, die ook bepalingen van al of niet behoud van salaris bij verlof wegens ziekte enz. bevatte, werd ten slotte met ulg. st. aangenomen. Na nog een paar verzoeken bij de laatste rond vraag, werd de openbare vergadering gesloten. Tot burgemeester van Zierikzee is benoemd Mr. H. C. Mooleuburgh aldaar. Deze benoeming werd te Zierikzee met vreugde ontvangen. Dinsdag wapperde de driekleur uit zeer veel woningen en 's avonds bracht het muziekgezelschap „Kunst en eer" hem een Serenade. Benoemd zijn tot snbst.-officier bij de arr.-rechtbank te Middelburg, Mr. R. W. H. van Lidth de Jeude, thans subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zierikzee tot subst.-off. van justitie te Zierikzee, Mr. J. Bake, thaus ambtenaar vau het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arroudissemeut 's-Gravenbage. Tot adjunct-inspecteur der directe belastingen invoerrechten en accijnzen te Zierikzee is benoemd de heer J. A. Stoop te Rozendaal. IERSEKE. De heer C. Drenth alhier is benoemd tot hoofd der school te Mauderveen, gein. Tubbergen. Hij heeft vuor de benoeming bedankt. Het salaris was t' 50 boven de minima. Maandagavond kregen twee knapen van 12 jaar lust om eeus te gaan zeilen en namen daartoe zonder verl jf vau den eigenaar een aakje in gebruik. Het werk was hun blijkbaar te machtig, althans ze kwamen 'e avonds niet thuis en brachten daardoor hun ouders tot vreeselijken angst. Vijf vaartuigen gingen de koene reizigers opsporen en eerst des morgens omstreeks vier uur werden zij gevonden op een zandplaat in t gezicht van Bergen op Zoom, ongedeerd en slapende onder het neergelaten zeil. De heer F. Cupéry alhier is benoemd tot onderwijzer te Nieuwerkerk (Duiveland) en heeft die benoeming aangenomen. Marina Greep, die verleden jaar ernstig verwond werd en daardoor ongeschikt is geworden voor gewone vrouwelijke werkzaamheden, is in staat gesteld een winkeltje van suikerwerken te drijven, dat de vorige week geopend is. Van de 10 lotelingen vau lerseke, die den 18eu dezer opgeroepen zijn voor den werkelijken dienst, zijn niet minder dan zes afgekeurd. OUD-VOSSEMEER. De Raad dezer gemeente heeft naar aanleiding van een ingekomen schrijver van heeren Gedeputeerde Staten betreffende de in de laatstgehouden vergadering vastgestelde verordening regelende de jaarwedden van bet hoofd en het verder onderwijzend personeel der O. E. School, waarbij o. m. werd bepaald, dat de onderwijzer met verplichte hoofdakte een jaarwedde zon genieten van f 200. hooger dan die van de gewone onderwijzers, besloten deze meerdere jaarwedde te bepalen op f 250. In dezelfde zitting werd besloten de reeds voorloopig besproken nortonpomp en verande ringen aan het hulptelegraafkantoor, thans defiuitief te doen aanbrengen en uitvoeren, zoodat onze gemeente weldra van goed water voor het publiek voorzien worden en een open bare spreekcel zal aangebracht zijn aan het tegenwoordige telephoonkantoor. De vergadering van ingelanden van het Waterschap had Woensdag 11. alhier plaats, waarin behandeld werd de rekening over 1907- 0S. In volgorde van de ontvangst, nitgaat en goed slot is die voor. 't Gemeeneland (gewoon) f 7308,46, f 7262,84, f45,62. 't Gemeeneland (zeewering) f 32233,165, f26577,69, f 5655,475; Vier kleine polders f282,74, f221,875, f 60,865. Drie groote polders (gewoon) f 1609,34, 1 1023,515, f585,825. Drie groote polders(Stoumgeinaal) f4735,79514306,75, f429,045; Slabbecoorne 1 1604,91, f 1587,62, f 17,29 Oud-Kijkuit f 994,43, f 932,56. Leguit f 1977,795, f 1954,83, f22,965; Vogelsang f 1023,565, f917,325, f 6S}|24 Hikke 3163 20, f 3023,SS5 f 139,315; Kerke f 2185,755 f2130,07, f35,685; Oud-Vossemeer f7426,76 f7302,055 f 1245705. Iu de begrootingen der verschillende uitgaven zijn de posten van uitgaaf zoo geraamd, dat als dijkgeschot zal geheven moeten worden van Slabbecoorn 144.- Oud. Kijkuit f 18,50Leguit f33.-; Vogelsang f27.-; Hikke f 14,50 Kerke f 13,50; Oud-Vossemeer f 13,50, terwijl de drie laatste, te zamen de drie groote polders vormende, nog gemiddeld f 2,80 per H.A. opbrengen voor het stoomgemaal en de Vroonen in al de polders ziju aangeslagen ad f 7,50, alles per H.A. Voorluopig werd vastgesteld de kaart van het Waterschap en vastgesteld de Staat van water leidingen. Op de aanbeveling voor gezworene wegens periodieke aftreding van den heer Ainpt, worden geplaatst de heeren lo F. J. Arnpt2o C. W. Snijder3o Anth. de Rijke, Lz. STAVENISSE. Voor de Landbouwwintercursus alhier wordt, onder leiding van den heer Buijze, op een perceel bouwland van den heer M. C. Steendijk, en gelegen onder den Veerdijk, dit jaar een bemestingsproef op aardappelen ge nomen en wel eene vergelijking met Chili- salpeter en Homeomeel. Dit laatste, dat in ons land nog weinig bekend is, wordt bereid uit raapzaad en ricinuszaad en schijnt in Frankrijk reeds goede resultaten te hebben opgeleverd. Omtrent den stand der veldvruchten kan het volgende gemeld worden. De wintervruchten, tarwe en gerst, zijn zeer middelmatig. Men heeft nog al moeten uitrijden. De bieten, die in ruime mate gezaaid ziju, staan tamelijk goed. Aardappelen (eene groote oppervlakte beslaande) komen zeer ongelijk boven. L'ien (minder dan anders gezaaid) staan veel te dun. Over het algemeen heeft het gebruikte zaad veel te weinig kiemkracht gehad. De kleine uitjes staan over het algemeen goed en vragen veler handen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1