V ISSCHE1UJ. Uitslag verkoopingen enaanbestedingen. Iedere maand lyden zy in stilte burgerlijke Slauil. Kerknieuws. :r Marktberichten. Te Hengeloo (O.) kreeg een kiod, naar de ouders meenden/ een zweer in den neus. Door den dokter werd er een bruine boon uit gehaald, die al flink aan het ontkiemen was. Te Hilversum werd Woensdagmiddag door den trein van 1.32 naar Utrecht, ter hoogte van de kogelvangers van de schietbaan der voormalige schutterij, eene ziekenverpleegster overreden. De trein hield onmiddellijk stil en de deerlijk verwonde werd medegenomen naar utrecht alwaar zij bij aankomst nog leefde. Binnenkort moet zich de molenaar, die door onvoorzichtigheid de zoogenaamde „Negen* borgsche ziekte" verspreidde, voor het gerecht verantwoorden. In een verloop van twee jaren kwamen in het dorp Negenborg ongeveer honderd gevallen van lood vergiftiging voor, terwijl men over den aard der ziekte in 't duister verkeerde. Daar de ziekte zich niet anders vertoonde dan in het dorp Negenborg, kreeg ze den naam van „Negenborgsche ziekte". Een der door de ziekte aangetasten werd naar een naburig ziekenhuis vervoerd en daar kwam men tot de ontdekking dat loodvergiftiging de oorzaak was. Na eeu nauwkeurig onderzoek bleek, dat de molenaar de scheuren in zijn moleusteenen gevuld had met gesmolten lood, dat zich natuurlijk zeer fijn met het meel vermengde en een verschrikkelijke uitwerking hadbij de opgraving der aan die ziekte gestorvenen vond men lood in het darm kanaal afgezet, zoodat de schuld van den on- voorzichtigen molenaar vaststaat. Te Apeldoorn werd Zondagmiddag op den Elspeeterweg het rijtuig vau H. M. de Koningin aangereden door een auto. Hevig verschrokken de paarden en liepen achteruit, zoodat het achter wiel van het rijtuig met de auto in aanraking kwam. De Prins, die zelf mende, reed dadelijk door. H. M. is gelukkig met den schrik en een onzachten schok vrijgekomen. Dienstmeisje, dat een aanval van hartklop ping krijgt, op straat „Dacht ik 't met, er zal 'n kazerne in de buurt zijn." De redactie van „Androcles" komt op legen het gebruik van oogkleppen aan het paardentuig, die verdienen te worden afgeschaft, omdat lo. zij het gezichtsvermogen beperken en dus ongelukken veroorzaken 2o. zij nergens toe dienen 80. tij stof vangers ziju en aanleiding kunnen geven tot oogontstekingen 4o. zy de besturing door het wijzen met de Zweep beletten en dus aanleiding geven tot slaan. De betrekking van Fransch gouverneur bij de jonge prinsen van Saksen schijnt aanleiding te geven tot romantische avonturen. Eenige jaren geleden vluchtte de gouverneur Giron met de toeumalige kroonprinses Louise en nu is den tegenwoordigen Franschen leermeester der prins jes, Gauthier, iets veel ergers overkomen. Men heeft hem, zwaar gewond door verschei dene messteken, in het park van het paleis Wackwitz gevonden. Hij moet het slachtoffer ziju van een wraakoefening naar aanleiding van een avontuur, waarover het diepste stilzwijgen wordt bewaard, want in welingelichte kringen, wordt gezegd, wil men niets mededeelen omtrent de- geheimzinnige zaak. Uit Lissabon wordt gemeld, dat koning Manuel naar aanleiding vau een bespreking door zijn moeder en zijn oom van trouwplannen Voor hem, verklaard heeft niemand anders te willen trouwen, dan de dochter van een hofdame van zijn moeder, een vriendin uit zijn kinder jaren. Van een Engelsche prinses wilde hij niet weten. Vermoedelijk zal nu de hofdame en haar dochter uitgenoodigd worden een tijd op reis te gaan. Een echtpaar reisde van Manchester naar Liverpool, terwijl hunne koffers, vier in getal, in den goederenwagen waren. Toen de trein op het punt van vertrekken stond kwam een dame aan de goederenwagen en nam een der koffers in ontvangst, zeggeude dat zij niet mee zou reizen. Toen te Liverpool de eigenaar de koffer in ontvaugst wilde nemen, bleek dat hij bestolen was, de koffer was door de handige dievegge meegenomen en met haar een waarde van een kwart millioen aan juweelen en andere voor werpen van waarde verdwenen. De dievegge is gevat. Voigt, de kapitein van Köpenick is acht weken ernstig ongesteld geweest. Men dacht dat hij in dien tijd vrijgesproken zou worden, doch thans is hij, hoewel nog zwak, naar zijn cel teruggebracht. Wanneer men Harden mag gelooven, dan zal het proces-Eulenburg nog een grooten nasleep hebben, want hij heeft aan een vriend geschreven „Ik zal voortaan niemand meer ontzien die ziju eed heeft geschouden en het recht krom heeft helpen maken. Al draagt hij een toga, uniform of zwarte schrijversjas. Wanneer de hoofdman heeft afgedaan, komt het gevolg aan de beurt." De inwoners van Faro in Portugal hebben zich gisteren bedronken. Er kwam brand in een groot drankmagaziju, tengevolge waarvan de vaten wijn sprongen en het edele nat in breede stroomen door de straten vloeide. De inwoners waren dadelijk bij de hand met bekers, pannen, emmers en schepten den wijn op wie niets te pakken kon krijgen, om mee te scheppen dronk van de straat. Het gevolg was, dat binnen een uur bijna geen mensch in Faro meer recht op zijn beenen kon staan Te Zomergem is in een arbeidersgezin de moeder plotseling krankzinnig geworden. Terwijl de man op het land werkte kwam een buurvrouw naar haar ziek kindje kyken, dat ongeveer 3 weken oud wei. Binnenkomende vond zij de moeder bezig met een broodmes het hoofd van het kindje af te snijden. Toen de vrouw haar het mes afnam zeide de moeder 't Is goed dat je 't mes wegneemt anders had ik ook mijn andere kinderen het hoofd afge sneden. Zij is naar een krankzinnigengesticht te Brugge gebracht. Het kiudje is overleden. RUSLAND. De vorige week haddeu we het over de be handeling van Russische gevangenen en de toestand schijnt dan ook overal verschrikkelijk te zijn. In Kiëf ziju iu de gevangenis 700 op gesloten, terwijl er slechts plaats is voor 250, de meesten hebben geen eens stroo dm op te liggen en er zijn meer dan honderd zieken. 't Is dan ook geen wonder als er erge diügeu gebeuren. Door een rechtbank werdeu de directeur en bewakers eener gevangenis wegeus mishandeling der gevangenen tot zware straffen veroordeeld en kreeg een gevangenisdokter ontslag. Te Moscou, heerschtin hevige mate typhus. In de ziekenhuizen worden reeds meer dan twee duizend lijders verpleegd en daar er geeu plaats meer is voor nieuwe patiënten verzocht het gemeentebestuur aan den militairen commandant om een kazerne af te willen staan om die als ziekenhuis in te kunuen richten. De gouverneur-generaal van Lodz, schijnt een man te ziju die van ingrijpende maatregelen houdt. Hij vindt dat de politie en de troepeu te zachtaardig omspringen met de revolutionairen en heeft nu een bevel uitgevaardigd van dezen inhoud Als de troepeu genoodzaakt worden van hun vuurwapenen gebruik te maken tegenover een menigte, dan moeteu er evenveel personen gedood worden als er schoten worden afgevuurd 1" De geepen schijnen dezen zomer talrijk te zijn. Voortdurend worden zij bij het visschen naar roggen medegevangende vorige week liep een school van ongeveer 50 stuks bij het inlaten van versch water, een oesterput binnen. OESTERS. Tholen. In de loodsen ziju de werkzaam heden iu vollen gang, met liet sorteeren der oesters voor de verzaaiing. Groote hoeveelheden oesters worden aange bracht, verwerkt en daarna weder uitgezaaid, waaronder voor den verkoop van het volgende seizoen. Tot heden werkt het weer mede, zoodat goed geavanceerd kan worden. Op enkele natuurperceeleu is ook reeds groei opgemerkt. Hoewel dit ougeveer een maand later valt dan het vorige jaar, zijn de ^ver wachtingen tot heden nog moeilijk te omschrijven. Een warmen, doch niet ai te drogen zomer kan veel goed doen, doch aan den anderen kant! kan eeu koele, schrale zomer de groei en den aanslag tegenwerken. Met zekerheid kan daarom nog niets gezegd worden. De oestercultuur is en blijft een leven tusöchen hoop en vrees, afhankelijk van enorm veel om standigheden^1 MOSSELEN. Van 13 tot 20 Mei werden vau Philippine verzonden naar België en Frankrijk 620 balen mosselen voor frs. 5.tot frs. 7.per baal. Door Nederlandsche en Belgische venters werden opgekocht 245 HL. mosselen. Zeeuwsch mossel zaad gold 11.30 k f 1.50 per ton, voor welken prijs 850 ton werd verhandeld. De eerste aan voer vau Zuiderzeesch zaad werd verkocht voor f 0.60 tot 10.75 per ton; hiervan was groote aanvoer, daar de vangst buiteugewoou goed was van de eerste vaartuigen, welke naar de Zuiderzee waren geweest. 27 Manden garnalen werden naar het buitenland verzouden voor 12.65 tot f2.80 per mand. Poortvliet. Door het Waterschap Poort vliet werd op 16 Mei J908 iu het openbaar aanbesteed het delven van vau eeu waterleiding lang 2560 M. iu drie perceelen. De laagste inschrijvers waren 1. M. Bijl te Poortvliet f 96. 2. M. Bijl te Poortvliet 106,40. 3. C. Oosdijk te Poortvliet 130. en het verbreeden en verdiepen van een water leiding lang 800 M. in twee perceelen. Hiervan waren de laagste inschrijvers. 1. C. Oosdijk te Poortvliet 1 464,28 2. C. Oosdijk te Poortvliet 344,85. aan wien het werk gegund is. Ten dienste van de polders Broek en Rooland werd namens het bestuur aanbesteed het delen van waterleidingen, waarvoor ingeleverd werden drie bil jetten, waarvan het hoogste fü,20 per M. en het laagste f0,10 per M.voor het grinKervoer werden twee biljetten ingeleverd ad 11,29 en ad 11,19 per M3. Aan de laagste inschrijvers zynde B. Veraart te Oud-Vosaemeer voor het eerste en A. Buis te Tholen voor het laatste werk. werd de uitvoering gegund. Te Oud-Vosseraeer is namens de Roomsch-Katholieke gemeente aanbesteed bet boawen van eene lagere school met drie lokalen en een bybuhoorende woning voor het hoofd der school, met overdekte speelplaats, te stichten op het terrein naast de pastorie der ge meente in den Dorpsweg. Ingeleverd werden niet minder dan 23 inachryvingsbiljetten, waarvan het hoogste van den heer Op ten Broow te Steenbergen 113813, beliep en het laagste van J. L. Lindhout, Jr. te Oad-Vossemeer f 10700. Het werk moet 15 Sept. a.s. geheel opgeleverd worden. Het Voorbereidend Militair Onderrioht. (Ingezonden.) Nu de tyd van aangifte voor het V, M. Onder richt weder ii tangebroken, bestaat er eenige aan* leiding, om het doel en de strekking daarvan in hel licht te stellen. In het algemeen heeft het onderricht ten doel, door plaatselijke oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwys in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen mat de eenvoudigste mili taire exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de eenvoudigste plichten van den soldaat. Het onderricht strekt oir. le. aan jongelieden, die zich daartoe vrywillig aanmelden, de gelegenheid te openen tot het ont vangen van elementair practiucb ea theoretisch onder- wys in den dienst der Infanterie en der Vesting- Artillerie 2e. aan toekomstige militieplichtigen de gelegen heid te verschaffen, om de geschiktheid te verderven tot het voldoen aan de eiscben van militaire bekwaam heid en zooveel mogelyk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 van de Militie- wet 1901. De cursus loopt over twee achtereenvolgende winteriydperken, durende vau 1 October tot 31 Januari. De oefeningen hebben plaats gedurende ten minste 4 uren per week. Het onderricht is kosteloos en kan worden gevolgd door jongelieden van 16-24 jaar. Het wordt gegeven, indieu minstens 20 deelnemers de lessen wenscheu te volgen. De aanmelding moet geschieden vóór den len Juni by den Burgemeester, overeenkomstig de vorenstaande door het Gemeente bestuur bekend gemaakte openbare aankondiging. Jaarlyks vóór 20 Januari wordt een onderzoek ingesteld naar de mate van geoefendheid van hen, die dingen naar het bewijs, hetzy voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel naar beide. Het groote voordeel voor den loteling, die, voor zien van beide bewyzen, zyne militieplichten zal vervullen, ligt hierin, dat hij in de eerste plaats in aanmerking komt voor korte oefening [vier maanden en tevens, dat hy zooveel mogelijk wordt vrijgelaten in de keuze van korps en garnizoensplaats. Zy, die slechts in het bezit zijn van het bewys, hetzy voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, komt slechts in de tweede plaats voor bovengenoemde voorrechten in aaninerkiug. (De gegevens voor deze inlichtingen zijn geput uit de »Hand- leiding ten dienste v/h Voorbereidend Militair Onderricht" door W. J. Ji. Feber.) Thans dringt zich de vraag aan ons opHoe komt het, dat in sommige streken, waaronder ook Tholen, het aantal deelnemers zóó gering is, dat het onderricht niet gehouden kan worden De meeste jongelieden zeggen Wat heb ik inet dat voorbereidend militair onderricht uit te staan Waarvoor zal ik me druk maken Ik loot misschieo vry en dan is al die moeite vergeefscb." Een ander heeft broederdienst, een derde weet, dat by zal worden afgekeurd, enz. Dat het onderricht voor den eenmaal dienstplichtige niet vergeetsch is, werd hierboven duidelijk aangetoond. In het algemeen, dus ook voor hen, die geeu dienstplicht te vervullen krijgen, geldt vooreerst Datgene, wat men, onverschillig op welk gebied leert, is nooit vergeefscb, want elke gezonde in spanning komt ten goede aan lichaam of geest. Bovendien kan ieder Nederlander, die daartoe in staat is, volgens art. 180 vau de Grondwet opge roepen worden tot verdediging van het rijk 01 tot handhaving onzer neutraliteit. Het is bekend dat in den oorlog zeer velen buiten gevecht gesteld worden, soms voor zy een slagveld gezieu hebben, dus niet door het lood des vijands, maar door ziekten, ontslaan door ontberingen en invloeden van het klimaat (zware marscheu, ongewone, soms onvoldueude voeding, weinig rust, kampeeren en, bivakkeeren op vochiigeu grond, enz). V\ at hiertegen ie doen Het lichaam harden, hel lichaam bestand doen zyn tegen de schadelijke invloeden als bovengenoemd Dit moet iu vredettyd geschieden. Het leger wordt hierin dagelijks geoelend, doch hel Legerbestuur wil meer! Het wil ook, om den miliciens kun militieplicht zoo licht mogelijk te maken, hunnen diensityd zooveel mogelyk bekorten, doch daarvoor is uoodig, dat zij van te voren reeds geoefend worden, zoowel iu militaire exercitiën ah iu lichaauisoeieuiiigeii. Doch ook de iiiet-dieustplichtigen moeten aan deze oefe ningen kuiineu deelnemen. Daarom is de leeftijdsgrens genomen van 16-24 jaar. „Goed", zal deze en gene zeggen, „die lichaams oefeningen vinden wy uitstekend, maar wat hebben de niet-dienstplichtigeu aau exercitiën, schieten, enz Wordt door eenvoudige militaire exercitiën niet de zin voor ordestiptheidregelmaat ontwikkeld, en geven de schiet >eleningen ons geen scherpen blik zelfvertrouwenwilskrachteene vaste handmeesterschap over onze spieren Uok al behoeft art. 180 van de Grondwet nooit te worden toegepast, wat wij van gauscher harte hopen, dan is de geoefendheid, verkregen door het V. M. Onderricht nooit verloten, doch uien zal den prikkel in zich voelen, door te gaan op den weg, door dat Onderricht aangegeven, tot heil zyner physieke en moreele gesteldheid Daarom jongelingen, laat u niet weerhouden door onverschilligheid maar meldt U aan volgens den door het Gemeentebestuur gepubliceerden oproep, opdat de cursus den len October met eeu flink aantal deel nemers kan aanvangen. De Pink Pillen zyn onovertroffen tegen alle verstoringen in het vrouwe- lyk organisme. Niets is te vergelyke; met de Pink Pillen om het van opsty. gingen te bevryden, het lenig te maken, de kracht er van te herstellen, dom het aanbrengen van ryk en zuiver bloed en om een eind te maken aan allerlei ellenden, scheuten, zwaarte, duizelin gen, scheele hoofdpyn, bloedverlies, brakingen, ongesteldheden, die voor vele vrouwen het leven op een martelaarschap doen gelyken. Geraeeme YERSEKE van 15—21 Mei 1908. Ondertrouwd: Anthonie Willem Duinkerke, jm. 27 j. en Pieternella Mieras, jd. 23 j. Dirk Notenboom, jm. 29 j. te Pynacker en Stoffelina van Stee, jd. 30 j. Joseph van Eenennaam, jm. 28 j. te Goes en Elisabeth Mieras, jd. 30 j. Gehuwd: Abraham Kareis, jm. 22 j. te Water landskerkje en Johanna de Jonge, jd. 19 j. Geboren: Jacoba Jacomina, dv. Abraham Boone en Maria Jozina van Sabben. Andries Johannes, zv. Jacobus Steketee en Maria Cornelia Pekaar. Jacomina Janneke, dv. Aarnoot Nieuwenhuize en Adriana van de Kreke. Pieternella, dv. Pieter Nieuwenhuize en Neeltje Eversdijk. Overleden: Jacobns Jacob, 2 mnd. zv. Hendrik Oostdyk en Jacomyna Pieternella van Zweden. Gemeente THOLEN. Geboren: Pieter, zv, A. Jansen en C. van Boven. Maria Sara, dv. J. Joppe en S. M. van Ast. Overleden: Cornelia Johanna van Wijn gaarden 69 j. wed. M. v. Lindhout. Gehuwd: C. J. van de Velde jm. en J. Jansen jd. Ondertrouwd; W. W. van Driel jm, en 8. H, Baaij Adrd, jd. g H .lei Tweetal voor de Ger. Gein. te Ierseke Ds. Rti te Winterswyk en Ds. Huizing te Koudekerk. PREDIKBEURTEN. Nederl. Protestantenbond ald. Tholen, Zon en morgen 10 nur Dr. H. A. van der Meuleu, Bergen op Zoom. Ned. Herv. Gein. Ierseke. Vm. 91/2 u. en iP® 2 n. Ds. Steenbeek. Ger. Gem. Vin. 91 /2 u., nam. 2 u., en 5lj Ds. Kropveld te Kralingen. Cbr. Ev. Gem. Vm. 91 /2 u. nam. 2 u. en u, Ds, Post te Nyverdal. Oud Ger. Gem. Vm. 9 n. nam. ll/2 u. en 5 u. li El NIET VER VAN WOENSDRECHT. Het is geen lange reis van Tholen naar Woensdre ?1 Wy zien inderdaad de Woensdrechtenaren als baren aan. Het volgende zal daarom voor ons si r, belangrijk zijn. De Heer A. de Krom, wonende Antwerpscheslr weg 226 te Woensdrecht, ineldt ons Sedert gerui tijd was ik aangedaan met een ellendige nierkw waardoor ik onophoudelijk een snijdende pyn in rug had, ter hoogte van de nieren. Ik had somi gevoel alsof men mij met messen stak, ook hsd boi dikwijls rheuinatiek en 's morgens bij het opil was ik veelal zwaar vermoeid. Ik klaagde doorloop! over duizelingen en had steeds een kil, huiverig voel in den rug. De urine was meestal onnatuai ,Je rood gekleurd en mijn maag geheel van streek. Toen overal zulke goede berichten omtrent Foster's Rugflj Nieren Pillen fer oore kwamen, liet ik dadelijk^ doosje komen en hoe groot was myn blijdschap verwondering, toen ik reeds na acht dagen een verlichting bekwam en nadat ik de behandeling paar weken had volgehouden, was ik geheel en van myn pijnlijke ziekte verlost. Het zal mij ste&ej een genoegen zijn, wanneer ik andere menschend het aanbevelen van Uw krachtig middel van lijden kan verlossen. Ik ondergeieekende verklaar, dat het bovensta»! waar is en machtig a het publiek te maken op wijze, die U goeddunkt. De bovenstaaude oprechte, eenvoudige getuige bewyst, dat, wanneer de nieren aangetast zijn, dei zwak wordt de pyn komt voort uit de nieren, 1 in het onderste gedeelte van den rug geplaatst ij 'P Pleisters en zalven kunnen deze pijn niet verhelj daar ze de nieren, welke de smart veroorzaken, bereiken. Foster's Rugp.jn Nieren Pillen bereiken nieren zelf en zyn eeu speciaal middel voor de nie en blaas. Verzeker U, dat men U de echte Fosti Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de de Krom gehad heeft. Wy waarschawen tegen namaak en maken koop erop attent, dat op iedere doos de handteekeni van James Foster voorkomt. Ze zyn te Tholen krijgbaar bij den heer W. Potter, Hoogstraat, fili apotheek Coronae. Toezending geschiedt franco ontvangst van postwissel a fl.75 voor één of voor zes doozen. THOLEN, 23 Mei 1908. Boter f 0,55 per K.G. Eieren 1 3. Rottebdam eieren f 3,00. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Kob" te Stavenisse11,35 per K.G. THOLEN, 18 Mei 1908. Tarwe f 9,b f 10,per 100 lil Wintergerst a id. Zomer a id. Haver 7,a 7,75 id. Rogge 6,— 6,85 per heet Witte Boonen k id. Bruine boonen 9,a 13,50 id. Kleine Erwten 9,50 a 10,— id. Kroon 1 n i*— id,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2