imttlji, miji aai It tilum tan iisMt Mn», mi. No. 1199. Zaterdag 23 Mei 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. J. M. C. POT, Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. o N d e r w u s. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. >rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco oost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. lM.zo»S«n «tukken, enz. worden nlterlljk op D0NDERDA6AV0ND Ingewacht aan kureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UIIGE VEE: Taons. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c»uts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. BEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT, leiding voor den aanstaanden wintercursus. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat jongelieden van 16-24-jarigen leeftijd, indien een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, aanstaanden winter een cursus zal worden ge- tot het ontvangen van voorbereidend air onderricht il onderricht heeft o.a. ten doel i. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid erschaffen om de geschiktheid te verwerven tot voldoen aan de eischen van militaire bekwaam- en zooveel mogelykook aan die van lichamelijke fendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet i en aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen et verwerven van het militair getuigschrift, ver- t voor de toelating tot het Reservekader der uerie, der Vestiog-Artillerie, of der Genie, jor de toekomstige militieplichtigen loopt de i over twee achtereenvolgende wintertijdperken de adspiranteo voor het Reservekader over één irtydperk. et onderricht heeft plaats tenminste 4 uren per bet begint 1 October of zoo spoedig mogelyk en daurt tot einde Januari, i aanmelding tot deelneming aan het onderricht geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, ter itarie op de werkdagen, des vóormiddags 9 tot 51 or, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden in en de volledige regeling dezer aangelegen- róor belanghebbenden ter inzage ligt. ingelieden, die op 1 Juni e.k. nog niet militie- waren, of, wel railitieplichtig zijnde, doch il ter zake van uitoefening van of opleiding tot bouw, handel of nyverheid, enz. buitenslands nden en eerst na 1 Juni in Nederland terug- en, kunnen zich ook na genoemden datum, mits den aanvang van het onderricht, tot deelneming aelden. bolen, den 18 Mei 1908. e Burgemeester van Tholen brengt ter kennis der letenen dat de eerste rondreis tot het opnemen alle terreinsveranderingen, die eene wijziging in kadastrale «tukken tengevolge hebben, door den dmeter van het kadaster is bepaald op het begin volgende maand. bolen, den 22 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd. M. G. VAN STAPELE er- Iet aantal inwoners van Nederland bedroeg ;ens de Staatscourant, op 1 Januari 19U8 51,498 mannen en 2,895,775 vrouwen,samen 47,273. >T. ANNALAND. In de algemeene ver ering van ingelanden van het waterschap St. naland op jl. Woensdag gehouden, die door van de 41 stemgerechtigde ingelanden werd pwoond, zijn behandeld en vastgesteld, de gen dienst 1907/8 en de begrootingen nat 1908/9. Al de rekeningen hadden een ig slot en wel: het Waterschap f275,445, ptneene Watering f 153,85, Ondeland en aavosdijk f 1098,895, Suzanna 146,84, Breeden- !t f 131,175, Maria f9,49, Pluimpot 112,83. De begrootingen dienst 1908/9 sluiten alsvolgt: waterschap in ontvang en in uitgaat op een 1 ijke som van f 4292,59, Algemeene Watering '76,19, Oudeland en Annavosdijk 19328,355 ttnna t 380,84, Breedenvliet f 1506,875, Maria 20,37, Pluimpot f 194,135. Het dijkgeschot zal voor 1908/9 per HA. Iragen Oudeland en Annavosdijk f 12, Suzanna onenbeheer) f 5, Breedenvliet f 8,50, Maria Pluimpot f9, tegen resp. f 12, f2.50, f9, en f 10 in 1907/8. De bezoldiging van den Dijkgraaf werd ge- - ♦cht van f 130 op f 250, die van ieder der Gezworenen van f 65 op f 100, die van den hanger-Griffier van 1400 op f500. de voordracht ter benoeming van een sworene door de periodieke aftreding op den Augustus a.s. vau den heer J. Boogaard, Hen in volgorde geplaatst de heeren J. togaard (aftredend) J. Elen'baas Mz. en L. 'derman. Als gewoonlijk kwamen weder eenige ver ton tot begrinding van enkele verbindings- ianizdurit'e Ji,ou«i._J.e. Bestuur verzocht een plan op te maken tot begriuding van alle nog niet verharde wegen, om later de beslissing aan de Vergadering te laten over het al of niet mogelijke daarvan. IERSEKE. De handboogschutterij St. Bastiaan zal op Hemelvaartsdag een buurtschieting houden naar de doelen. ST. MAARTENSDIJK, 21 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van het vrije Waferschap St. Maartensdijk werden vast gesteld de rekeningeu over 1907/08 en de begrooting voor 1908/1909. Hierbij werd het dijk geschot voor de verschillende polders per hectare bepaald alsvolgt Oudeland 112,50 Middelland f 7,50 Noord f 11; Uiterst-Nieuwland f7,50 Ravensoord 1 6 Groote en Kleine Landekens f 6 Slabbecoorne f20; Molen 121; Pluimpot f6; Vroonlanden t 2,50.Aan den Waterbouwkundigen ambteuaar werd wegens buitengewone werkzaamheden een gratificatie verleend van f 200, te verdeelen over twee jaar. Vervolgens werd de jaarwedde van den Ontvanger-Griffier met f 100 verhoogd en alzoo gebracht van f500 op 1600. Voorts werd opgemaakt een voordracht voor dijkgraaf, wegens" de periidieke aftreding van den heer A. Kloet, als zoodanig, en een voordracht voor gezworeue wegens de periodieke aftreding van den heer A. Geluk. Op de voordracht voor dijkgraaf werd als le candidaat geplaatst de heer A. Kloet (aftr.), als 2e cand. de heer A. Geluk, als 3e cand. de heer C. Gaakeer, terwijl de voordracht voor gezworene werd samengesteld alsvolgt: le cand. de heer A. Geluk (aftr), 2e cand. de heer G. Hoek, 3e cand. de heer C. Gaakeer. Was men algemeen van meening, dat er waar schijnlijk meerdere stemmingen noodig zouden zijn bij het opmaken der voordracht voor dijk graaf, deze meening werd bij de stemming niet bevestigd, waut zoowel de le als 2e en 3e cand. werden bij eerste stemming gekozen. Mogelijk was hierop wel van invloed een telegram van den heer J. W. Wagtho, rentmeester, aan den Burge meester alhier met verzoek dit aan ingelanden ter vergadering te willen bekendmaken, in houdende, dat hij bij het opmaken der voor dracht voor dijkgraaf niet in aanmerking wenschte te komen. Omtrent de verpachting van dén Molenboezem werd bepaald, dat deZe verpachting ondershands zou plaatshebben, terwijl het visch- water niet meer zal worden verpacht. OUD-VOSSEMF.F.R. De alhier bestaande volks-leesbibliotheek mag zich verheugen in een steeds grooter aantal lezers, wat blijkt uit het aantal uitgegeven boeken, dat voor dezen winter is gestegen tot 453. Door den bibliothecaris B. van der Klooster wordt uitstekend voor de boekwerken gezorgd. Het leesgezelschap „Lees lust" en particulieren, zorgen voor de aanvulling van boekwerken, maar het binden eischt nogal kosten. De aandacht is ook gevestigd op de reizende bibliotheken vanwege de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, maar voorloopig zal het niet noodig zijn daar te dezer plaatse ge bruik van te maken. STAVEN1SSE. Vanwege de afdeeling nTholen van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies zullen dezen zomer zeker 2 kinderen uitgezonden worden. Beiden gaan voor 4 weken naar een kolonie. De eene gaat naar Egmond en de andere naar Zoune- heuvel bij Hoeven. Het is te hopen, dat nog meerdere personen als lid der afdeeling toetreden, dan kan er ook nog een 3e ol 4e kind uitgezon den worden. Een minimum Contributie vau 25 cents per jaar mag niemand weerhouden om mede te werken aan het schoone doel n.1. te trachten het zwakke, ziekelijke, herstellende kiud, voor namelijk der volksklasse, een genezing te be zorgen, hetzij aan de zee of in een dennenstreek. Met den handel in aardappelen gaat het al hier slapjes. Er is weinig ol geen vraag. De prijs is ook aanmerkelijk dalende. Thans biedt men in geen geval meer dan 1 2, per H.L. Men rekent, dat er alhier en in de naaste omgeving nog circa 10.000 H.L. aardappelen zijn. THOLEN. In de Maandagavond gehouden huishoudelijke vergadering van het departement „Tholen" der Maatschappij tot Nut van 't AlgemeeD, waren o. m. ingekomen Verslag der Spaarbank, waaruit blijkt, dat gedurende het dienst* taald f 16227.905, aan rente toegekend f 1584.365. Het. credit bedroeg f89180.565, het debet f 53619.785, de reserve of overwinst alzoo f 35660.78 (66 pCt.) De rekening der Begrafeuisbus over 1907. Het reservekapitaal bedroeg op 1 Januari 1908 f 1365. 73. De ontvangsten bedroegen 1 1884.62°, de uitgaven f986.83, goed slot alzoo f 897.795. Aan contributie werd ontvangen f 1041.675, over 3 kwartalen. Over het eerste kwartaal werd geen contributie geïnd. Uit de ingezonden dub beltallen werden herkozen als bestuursleden der Begrafenisbus de heeren G. A. Avé en .1. M C. Pot en als leden der Commissie, de heeren B. van 1 waarden, W. C. de Lange en Ph. Sakko. Uit bet verslag over 1907 der „School voor hand- en bouwk. teekenen" blijkt, dat het aantal leerlingen bedroeg 30. Aan 7 hunner werd algeheele vrijstelling en aan 5 voor de helft reductie van schoolgeld verleend. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd gekozen de voorzitter, de heer B. A. Overman en als le en 2e plaatsvervanger succ. de hh. J. M. C. Put en J. D. Noske* Herkozen werd als voorzitter de heer B. A. Overman en gekozen als bestuurleden de heeren J. D. Noske en C. A. H. Wagtho, ter voorzienirig in de vacatures ontstaan door het aftreden volgens rooster vau- de heeren A. Avé en D. van de Velde, beiden niet herkiesbaar. De begrooting voor het dienstjaar 1908/9 werd goedgekeurd in ontvang en in uitgaat op 1 787.75, met een post voor onvoorziene uitgaven ad. 1 99,55. Aan verschil lende instellingen en vereenigingen werd weder subsidie toegekend. - In de Dinsdagavond op de bovenzaal van het *Hof vau Holland" gehouden algemeene vergadering der Vereeniging ,/Door Oefening Volmaakter" werd benoemd tot secretaris de heer F. Naerebout, in de plaats van den heer J. Hekkert, die voor die functie niet meer in aanmerking wenschte te kouaen. Als voorzitter werd herkozen de heer W. C. G. Kosters, die de benoeming voor een jaar aannam. - De werkzaamheden voor de vergrooting van de haven zijn deze week aangevangen. Het terrein is in gereedheid gebracht voor het leggen van het losse spoor voor de kipkarren, waar mede de grond naar boven moet vervoerd worden. Ook met de werkzaamheden voor het maken van de nieuwe steigers langs de haveuzijde van de coutr'escarpe, en het uitdiepen vau de groote haven is sedert eenige dageu een aanvang ge maakt. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de Terzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigeu leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigeD leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud-VossemcerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Den 31 Maart 11. veroordeelde de Rechtbank te Zierikzee bij verstek den postbode A. F. te St.-Filipsland tot 6 maanden gevangenisstraf we gens verduistering van geld. De beklaagde teeken- de tegen dat vonnis verzet aan en de zaak is t'hans opnieuw behandeld. De getuigen bleven bij hunne verklaringen volharden, terwijl de beklaagde ontkende. De Off. van Justitie eischte bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak 26 Mei a.s. De rechtbank te Middelburg hééft heden (Vrijdag) J. D.", 14 jaar, kreukelraper té lerseke, wegens beleediging van een ambtenaar, veroor deeld tot 6 maanden tuchtschool Poortvliet. Voor onderwijzer aan de o.l. school alhier meldde zich slechts ééa sollicitant aan. Benoemd lot onderwijzer aan de o. 1. schooi te Scherpenisse, de heer A. C. Kodde van Sint Annaland. LANDBOUW. Men meldt ons uit Oud-Vossemeer Uitgelokt door den hoogen prijs der bieten, hebben vele landbouwers in alle streken, waar bietenverbouw voorkomt, dit gewas gezaaid, en hier, waar op de verdronken gronden de bieten dadelijk groeikracht toonden, is men niet achter gebleven. Van de verwachtingen kan men nog weiuig zeggen, de bieten staan op rij en wanneer nu de weersomstandigheden maar mee willen werken, dan zal er ook wel een oogst zijn. Op sommige kavels hebben de jonge plantjes even wel werk om door de harde korst te dringen. Mond- en Klauwzeer. In Noord-Holland breidt zich nog steeds bet mond- en klauwzeer uit. Te Schagen is nu weder bij een der landbouwers het klauwzeer geconstateerd. De hoeve is onder bewaking ge steld. Ook te Naaldwijk is het mond- en klauwzeer uitgebroken ia eene weide van den Broekpolder. De meeste beesten in de besmette weide hebben in den vorigen zomer de ziekte gehad. Door de West-Brabantsche Harddraverij en Concours Hippiqne-vereenigiug zal op Maandag 8 Juni, 2en Pinksterdag, wederom een concours- bippipue gehouden worden te Bergen op Zoom. Aanvang 1.15 plaatstijd. Het programma bevat de volgende nummers 1. Nationaal Concours voor den besten Hengst, koudbloed ras, ingespannen goedgekeurd voor 1908. 2. Nationaal Concours voor het beste Landbouw- paard, licht wagenslag, enkelspannigtoebe- boorende aan landbouwers of fokkers. (Hengsten uitgesloten). 3. Idem, zwaar wageuslag. 4. Kampioenschap beste Landbouwlokmerrie, voor de prijswinnende merriën in de nummers 2 en 3. 5. Nationaal Concours voor Springpaarden. 6. Internationaal Concours luxe Eënspannen. 7. Qroot Internationaal Springconcours. 8. Internationale gecombineerde Wedstrijd voor Officierspaarden. Alle inschrijvingen tot deelname aan een of meer nummers sluiten op Donderdag 28 Mei 1908, des avonds ten 10 üre, bij den Secretaris Dr. E. BEMELMANS; Lievevrouwestraat 50, Bergen op Zoom. Te St.-Nicolaasga is een veehouder, die tegen het onweer achter een boom schuilde, door den bliksem getroffen. Men vond hem als 't ware verkoold onder den boom. Te V Hertogenbosch snoepte een meisje uit een flescbje, waario likdoorntinctuur was. Onder hevige pijn is het kind bezweken. Vreeselijk Spoorwegongeluk. Gisterenmorgen beeft op de lijn Brussel-Ant- werpen een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Twee passagierstreinen kwamen met el kander in botsing. Een hevige schok volgde en het gekerm der slachtoffers was hartverscheurend. Onder de gewonden waren ook een aantal bede vaartgangers naar Liere; deze werden allen zwaar gekwetst. Geruimen tijd duurde het voordat er hulp aanwezig was, zoodat het redden der slacht offers zeer langzaam ging. Het aantal slachtoffers is nog niet met zekerheid vast te stellen, tot nog toe werden 36 dooden en 80 gewonden onder de verbrijzelde wagens weggehaald, doch men vermoedt dat er nog verscheiden onder de stukken der vernielde wagens zitten. Het reddingswerk is in vollen gang, soldaten en officieren uit een naburige garnizoensplaats gekomen, stellen alle pogingen in het werk om de slachtoffers te redden. De oorzaak van het ougeluk moet aan ver* keerden wisselstand te wijten zijn.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1