rattlai, fjijjl aai li klapi aai wtirliiH lailaii, hl No. 1198. Zaterdag 16 Mei 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN H. C. POT, Eerste Blad. n Een oesterpraatje. BINNEN LAND. Van onze berichtgevers. Gemeurd Nieuws. lERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan li bureau te Thel en o' «66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Thoiik. it 171 ut tie ii. fas dus de oester bij de ouden een zeer r_ weekdier en werd er in talrijke geschriften verschillende schrijvers er melding van ge it, ook in later dagen bleek de oester geen jde, al is alles wat wordt medegedeeld de toebereidingswijze, over het gebruik oesters voor jongen en ouden van dagen, de oesters uit een geneeskundig oogpunt, niet zelden een herhaling van wat Grieksche loneinsche schrijvers daarvan reeds meldden, it latere dagen dateeren vele geschriften, ekking hebbende op de algemeene natuur- historie, vangst, cultuur, enz. van de oester, en ervan wordt vermeld, dat de schrijver [713 in den Haag kwam, kort nadat de van een zekeren vorst talrijke gasten beide sexen op een maaltijd had genoodigd, ook oesters werden opgedischt. Ze waren en groen van kleur, werden voor Engelsche 8 gehouden en „Groenpatjes" genoemd. die er van aten werden ziek en later dat een hondsyod van een verkooper ge en onvolwassen oesters met kopergroen gekleurd. Be schrijver, een vreemdeling, natuurlijk over zoo'n bedrog slecht te o$ en; er blijkt uit dat voor twee honderd 8» de schrik of liever vrees voor oestergebruik i wijze ook al in de wereld kwam. 176*2 werd een boek uitgegeven onder titel Natuurkundige uitspanningen, behel- waarnemingen over eenige zeeplanten en nsecteo, waarvan de schrijver is de be- Zeeuwsche arts en natuurkundige Job in zijne uitspanningen wijdt hij ook tiental bladzijden aan de oester en o m. de oester is belangrijk de oester- wordt nergens zoo sterk gedreven als erikzee„6000 tonnen werden in 1759 ivoerd naar Hollaud, Brabant tot in Keulen rank fort. grootste deel der oesters wordt met ti ien uit Engeland aangevoerd en dan in rputten gebracht. Hier worden zij 6, 8 of igen geschuurd, verwaterd zouden wij zeggen, zij ^geslagen" worden, d.i. „\d bekwame ter verzending behoorlijk ingekuipt". segt verder, dat sommige schrijvers denken, mannelijke en vrouwelijke oesters zijn, andere, en hij deelt die meening, dat de hermaphrodieten (tweeslachtigen) zijn. iitjes zijn in de maanden Juli en Augustus jonge oestertjes, zoo gaat het voort. Als April of Mei daaraanvolgende zoo groot ils een dubbeltje, worden zij opgevischt, en schoongemaakt en als broed uitgezaaid 'laatsen waar men ook twee- of driejarige ra, die nog te klein zijn voor deu handel, uitgestrooid. Dit broed wordt met een «schip uit Engeland gehaald. Hoe de leettijd de oester te bepalen is, dat de jongen kleine schulpjes ter wereld komeD, enz. dan door hem beschreven, ds vroeger wordt evenwel melding gemaakt Zierikzee als oesterplaats. In de kroniek van lorn wordt o.m. gezegd het is oock der erckinghe waerdich, dat in den jare 1620, is de Zuijdtzijde van den lande van Schouwen hebben vertoont verscheijdeneOesterbancken, lcke de burgheren van Ziericzee verscheijden in hebben opgheraept ende gheproeft, als eenighe daer van verstonden, om aen Heeren en Vrienden dese onverwachte nieuwe vrucht ook mede te deelen, die ?8 met vermaeck oock hebben ghesmaect. soo de voorsz. Oesters van vele, maar derheijt vreemde schippers, bij nacht ende '8, teghens wille en de verbot van de eD> alhier met tonnen vol zijn afghe- ende hier ende daer Ier merct ghebracht, !ve na den voorsz. jare (1620) ver- en ende hebben sich daer naer niet meer 'snbaert. De visch, ofte spijse van dese was eenderlij van smaeck als de Engelsche, de schelpen wat ronder, ende platter, niet so effen als wel de andere, inaer om so te spreecken wat talckachtiger, ?an noch eenighe schelpen, tot Ziericzee a konnen werden vertoont". Een dertigtal jaren later, blijkt evenwel uit de notulen van de Staten van Zeeland, kwam de oesterquaestie wel degelijk weer opnieuw te voorschijn, want er is sprake van een octroy van bedoelde Staten, waarbij aan Adriaan Boom de Jonge te Zierikzee, vergund wordt om binnen het district vau Zeeland beooster Schelde, voor den tijd van tien jaren, een bekwame oester- bank te mogen „kweeken en maken", en zich met de voortteling van oesters te mogen ge neren. (1658). Waren in 1620 de oesters verdwenen, het bleek dat bedoeld octroy aan Boom de Jonge het onverstoord bezit waarborgde en dat, zooals in onzen tijd nog wel vaak wordt vernomen van raadselachtige verdwijningen van duizenden, oesters, men moeilijk van onderscheid wist tusschen het „mijn en dijn", want reeds in 1661 gaven gecommitteerde Raden van Zeeland een publicatie, waarbij, uit aanmerking dat eenige kwaadwilligen Boom de Jonge turbeerden (lastig maken) met het afhalen en berooven der Oesters, die hij met groote kosten had gebracht eu aangekweekt, hiertegen op straffen daarbij gesteld, wel uitdrukkelijk gewaarschuwd wordt. In 1685 treedt een ander op ais oesterkweeker, een zekere Marinus van Verre, wiens naam zelfs nog in 1723 mede voorkomt; aan bedoelden Van Verre werd in genoemd jaar octrooy ver leend voor den tijd van dertien jaren, tot het aaukweeken van groenbaarden in het Dijk- water, en in 1699 werd aan dezelfden toe gestaan het aanleggen van oesterbanken over geheel Zeeland, iu de stroomen eu wateren be oosten en bewester Schelde, en, met uitsluiting van alle anderen, groenbaarden in Zeeland te kweeken eu in 1823, dus een kwart eeuw later, werd een request van G. Bareudse Boom, A. en f. vaG der Os te Zierikzee commissoriaal gemaakt om octrooy tot het zaaien en leggen van oesters, ter aankweeking van die ueriog aan en omtrent de Zeeuwsche Stroomen, op de banken, platen en slikken tusschen Bruinisse en Bommenede, en verder in Maeije of Dijk water, tot aan het verste Sas van Zierikzee, ter plaatse daar Van Verre geen oesters heeft liggende. Wordt rerrntod. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c -uts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slecht» 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Keur P. Bevorderd tot Brigadier-titulair de heer S. M. de Vos, te St. Maartensdijk, ST. ANNALAND. In de vergadering van Ingelaudeu van den polder Moggershil werd de rekening over den dienst 1907/8 vastgesteld in ontvang op f 2974.035 en in uitgaaf op f2795.525, alzoo met een goed slot van f 178,51. De begrootiug 1908/9 werd vastgesteld in ont vang en in uitgaat op een gelijke som van f 2602,635. Onder de uitgaven is voor kosten der zeewering een som van f 1825, uitgetrokkeu. Voor 1908/9 is het dijkgeschot bepaald op f 30. per H.A. tegen f 18. in den vorigen dienst bovendien moet nog betaald worden aan den Cal. Oudkempenshofstedepolder een bijdrage van f 1,20 per Hectare. Op de voordracht ter benoeming van een gezworene werden geplaatst de heeren W. van Putte, aftredend, H. Elenbaas Mz. en P. Elen- baas Hz. 1ERSEKE. De Middelburgsche rechtbank sprak de vorige week Zaterdag A. K. werkman te lerseke, vrij van de aanklacht van diefstal. De vordering was 1 jaar. Dinsdag werden door een visscher in één tij 102 roggen gevangen. Een woonhuis vau de Wed. L. van Noorden en kinderen werd publiek verkocht voor f 560. en een andere woning, die voor afbraak werd geveild, bracht f101 op; beide plus 8 ]/2 opcenten. ST. MAARTENSDIJK. 13 Mei. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Muijepolder, werd goedgekeurd de rekening over 1907/8 in ontvang op f 6542.845, uitgaaf op f 4200.40, goed slot f2342.445, en de be grootiug voor 1908/9 in ontvang en uitgaaf op t 6557.17. De heer G. C. de Wilde, die met 1 Augustus a.s. aan de beurt van aftreding is als gezworene, werd als zoodanig weder al» no. 1 op de voor dracht geplaatst, de heeren D. Quaak weder respectievelijk als no. 2 en 3. Het dijkgeschot werd voor den nieuwen dienst bepaald op f 45. per H.A. Onder de inkomsten komt voor een bedrag vau f 917.50 als vrijwil lige bijdrage iu de kosten van de zeewering door het Waterschap St. Maartensdijk. In deze vergadering werd de jaarwedde van den waterbouwkundige verhoogd met f 50. en gebracht op f 250. 14 Mei. Door het Bestuur van den Muijepolder werd gisteren aanbesteed het ver- hoogen en verzwaren van een gedeelte van den zeedijk van dien polder met aanleg van een binnenberm. Ingeschreven werd door de hh.F. P. J. Polderman voor f2515, J. vau Oost, Az. voor f 2488, J. Knuist voor f 2460. Alle inschrijvers wonen te St. Maartensdijk. Laatstgenoemde gegund. OUD-VOSSEMEER. De proef, het vorige jaar door een bijenhouder uit Noord-Brabant genomen, om gedurende het seizoen in deze omgeving een talrijke bijenbevolking het gewin te laten zoeken, schijnt zeer goed geslaagd te zijn hij is althans weer met een groot aantal korven gearriveerd op de hoeve van den land bouwer Chr. van der Riet. Een groote opper vlakte is in de verdrouken polders met koolzaad bezet, dat thans in bloei komt en aan de bijen een rijk arbeidsveld schenkt. Als bijzonder heid mag gemeld worden, dat bij het verpachten der tiendgewassen, ook elk jaar nog namens Ambachtsheeren van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe de zoogenaamde „bijenvlucht" wordt verhuurd. Door ingelanden van den Vanhaaftenpolder is in hunne jaarvergadering besloten over te gaan tot dijksverhooging van een gedeelte zeedijk, waardoor de polder, met de in vorige jaren reeds uitgevoerde dijksverhooging, op voldoende wijze tegen buitengewoou hooge vloeden zal beschermd zijn. Deze verhoogingen, beuevens verbeteringen aan de steenglooiing, het aanbrengen van rijs- werken enz., zijn natuurlijk oorzaak dat jaar op jaar vrij hoog dijkgeschot moet geheven worden. De hoofdelijke omslag voor deze gemeente is voor het dienstjaar 1908 bepaald op f 3304,455; verdeeld over 250 aangeslageneu in 32 klasseu laagste aanslag t 0,515, hoogste f123,425. SCHERPENISSE. Den volgenden landweer- plichtigen, die dit jaar gehouden waren om onder de wapeneu te komeu, is een geldelijke vergoe ding per dag toegekend: G. C. Quaak f 0,50, I. C. Geuze f 0,80, W. A. Bijl f0.50, J. van Veen 10,60, D. A. Bolier f 0,70, P. Tichem f 0,90. Overige verzoeken zijn afgewezen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. v. d. Velde, Jz.f opzichter bij de Rotterdamsche 1 ram wegmaatschappij, is benoemd om werkzaam te ziju bij een maatschappij in Ned. Indie als opzichter over weg en werken. Woensdag zou volgens de gewoonte de postbode D. Everaers per fiets de nieuwsberichten overbrengen, doch even buiten de gemeente ge komen zijnde, brak zijn fiets. Door het vallen bekwam hij eenige verwondingen aan het hoofd. Daarna moest hij met fiets en postzak op den rug zijn dienst voortzetten. THOLEN. Maandag werd ons eiland bezocht door de heereo jhr. inr. Bevma, Bloembergen Hoflmans, Hovy, De Jong, Doijer en Raymakers, allen leden der Eerste Kamer. Na door den burgemeester te zijn ontvangen werd in drie rijtuigen naar Oud-Vossemeer gereden, onder leiding van onzen burgemeester en den heer Kakebeeke rijks landbouwleeraar te Goes. 's Mid dags vertrokken de heeren naar Bergen op Zoom, om vandaar den volgenden dag hun reis naar het overige gedeelte van Zeeland voort te zetten. Woensdagavond overleed de oudste ingezetene onzer gemeente, mejuffr. de Wed. Van Wijugaarden-Lindhout, in den ouderdom van ruim 99 jaren. Door een visscher alhier is een proef genomen, om een z.g. panharing als pekelharing te bereiden. Hij kaakte haar en legde ze in het zout gedurende vier dagen, waarna de smaak uitstekend was. Volgens zijn zeggen moet een dergelijke haring niet langer in het zout liggen, daar ze dan te hard wordt. Dezer dagen is te Zwijndrecbt in een der tuinen vau bollenkweekers een totale ver woesting aangericht. Terwijl de tuiniers thuis wareu oui te eteD, is een bende grooten en kleinen gekomen, hebben twee hekkeu opengemaakt en begonnen de bloemen at te plukken, niet zooals het geschieden moet, maar niet ruwe hand, meer planten vernielend en het land vertrappend, dan de waarde der bloemen, die toch later afgesneden moesten worden. Meer dan 10,0U0 tulpen en Narcissen zijn ver nield, door baldadigheid. KINDERLEED. Wanneer in de arbeiderstaud vader sterft en moeder van die kleine kleuters heeft, die tocb, evenals toen vader leetde, mondjes hebben en kleertjes behoeven, och dan is 't zoo'n uitkomst als moeder hertrouwt en er weer iemand is, die alle weken geld inbrengt en als vroeger iu die die dingen voorziet. Als vroeger? Kleine, twaalfjarige Marietje kreeg zulk een tweeden vader, maar met haar zaehte, droomerige gezichtje kon zij hem zoo vreemd en met zulke schuwe angstblikken aanzien en ze voelde 't wel, dat er toch zoo'n groot verschil was met vroeger. Moeder deed haar best om haar tot andere gedachten jegens den stiefvader te brengen. Hij zorgde immers voor allemaal en daar moest zij nu dankbaar voor zijn, niet meer zoo stug en onaardig tegen hem wezen, misschien dat vader dan ook wel veranderde. Zij was immers zijn eigen kindje niet, dat moest ze nu toch be grijpen Maar dat juist begreep ze niet, begrijpt geen enkel kinderhart, dat als de plant aan zonne schijn, beboette heeft aan koestering en liefde, zonder te vragen vanwaar die komen. En nu moeder de „schuld" aan haar gaf, en dus ook al veranderd was sinds die vreemde man in huis was gekomeo, nu gevoelde zij dat zij als een last werd beschouwd, en sloop tegen den avond door Amsterdam's straten tot zij, aan den Amstel gekomen, waar zij zich oubespied waande in het water sprong, juist toen twee wandelaars aan den kant een brielje opraapten waarop met groote kinderletters met potlood was geschreven, „Moeder zoo kan ik niet leven, 'k ga naar vader. Zeg allen maar goeden dag, ik heb mij in den Amstel verdronken. Marietje". Bewusteloos werd het kind uit de Amstel gehaald en naar het ziekenhuis gebracht, waar het liefderijk duor de zusters verpleegd wordt. Gp de lijn Mechelen-Neuzen nabij Kijk- uit is een bureelwachter, die den sluitboom te laat gesloten had, door den trein overreden. Het hoofd werd van het lichaam gesneden. De onge lukkige was terstond dood. Op de internationale hondententoonstelüng, van b tot 10 Mei te Amsterdam gehonden, be haalde rnr. A. J. F. Fokker te Zierikzee'met zeven dashonden zeven eerste, vier tweede prijzen, vier speciale prijzen en twee eereprijzen, waar onder de groote zilveren medaille, uitgeloofd door Prins Hendrik der Nederlanden voor de beste inzending dashonden. Te Nijmegen is Woensdagavond, door het niet tijdig afsluiten van een gebroken gasbuis aan de gasfabriek, fucht in een der zniverkisten gekomeu. Daardoor ontstond iu alle huizen zwaveldamp. Niemand begreep iets van dit geval, doch men maakte zich ongerust en sloot de gasmeters af, doch overal hoorde men hoesten, i'hans is de fabriek weer in orde. Te Botterdam kreeg een lieer een nieuwe meid, die niet met een gascomfoor of machine wist om te gaan. Hij ging naar de keukeu, om het haar uit te leggen, zette de verschillende kraantjes open eD het ze branden. Terwijl hij bezig was, kwam er iemand om hem te spreken en hij verliet haar, zeggende ik denk, dat je het nu wel zult weten meisje. Het duurde een dag of vier voor hij weer aan 't geval dacht. Toen ging hij de keuken binnen en vroegHoe is het, beu je er mee op streek geraakt Tot zijn ontsteltenis antwoordde zij Zeker meneer, een betere kachel heb ik nog nooit gehad. De vuren, die u vier dagen geleden hebt opgestoken, branden nog heerlijk hoor

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1