rem pvijd aan fle Mum Tan Deslerteelt, landlionv, enz. 1 No. 1197. Zaterdag 9 Mei 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. K C. POT, Houdt de Chili gereed! H 0 L L A N D." Pnblicatiën. Jf. EEN MILLI0EN GULDEN. 0 N 0 E R W li S. BINNENLAND. Een Landbouwproduct voor de Fabriek. Van onze berichtgevers. (iemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVONO Ingewacht aan lint bureau te The Ion oi vóór DONDERDAGMIDDAG tij onzen medewerker te lorsoko. Burgemeester der Gemeente Tholen brengt bij ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ingen en aan den Ontvanger der Directe Belas- n ter invordering is verzonden, het Kohier der „jneele belasting en het Kohier der belasting op Irijfs-en andere Inkomsten No. 4 voor het dienst- 1907/8, met uitnoodiging, aan een iegelijk wien aangaat, om na bekomen kennisgeving van aanslag, ten spoedigste het door hem verschut te kwijten, met herinnering tevens, dat de 5p#waren, welke dienaangaande mochten bestaan, nen zes weken na heden behooren te worden ediend. Tholen, den 6 Mei 1908. )e Burgemeester len op Zaterdag 12 uur, ten rk o o p e n EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.) )e voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag voormiddags van 912 uur. Tholen, den 9 Mei 190S. en Wethouders van Tholen den 16 Mei a.s., des middags Raadhuize aldaar publiek Jurgeraee9ter en Wethouders van Tholen maken end, dat gedurende 8 dagen vanaf heden ter retarie ter inzage ligt een lijst van ingeschrevenen r de loting ter aanwijzing van het personeel der ndweer. )e loting is bepaald op 15 Juni a.s. Voorts wordt er de aandacht gebracht de inhoud der volgende kelen Hoofdstuk IV der algemeene Politie trdening, handelende over „Persoonlijke diensten rt. 32. De gevallen, waarin overeenkomstig het aaide in de gemeentewet de inwoners tijdelijk inen worden opgeroepen tot het verrichten van wonlijke diensten bij de Brandweer, zijn voorkoming en blassching van brand gedurende len duur van den brand, totdat deze geheel is ge- lluscht en de brandbluscbmiddelen zyn opgeborgen Beproeving der brandbluscbmiddelen en oefening Ier manschappen van den bij de citatie bepaalden tjd totdat de brandbluscbmiddelen zijn opgeborgen Ie Het plaatsgrijpen van onvoorziene rampen, ge- torende den duur der rampen, totdat alle gevaar [eweken is. Irt. 33 ln de gevallen, bedoeld bij sub 1 en 2 het vorig artikel, is aan de brandweer opgedragen j» iet blusschen van brand, het redden van personen, afzetten van terrein, het handhaven der orde, waken over eigendom, het bewaken van onbeheerde deren uit brandende of bedreigde perceelen, de voor alles, wat tot het brandbluschmateriaal /G |Qort, het verrichten van daaraan voorkomende ine herstellingen en het verhelpen van gebreken, X nede de zorg, dat alles na brand naar de bewaar- atsen gebracht en behoorlijk wordt opgeborgen, n Irt. 34. De brandweer is verdeeld in drie brand- b ir-afdeelingen Afdeeling I, de beschikking heb- de over de brandblnscbmiddelen en andere erialen, behoorende tot brandspuit I lldeeling II, de beschikking hebbende over die, oorende tot brandspuit II en: Ifdeeling III, de beschikking hebbende over die, oorende tot brandspuit III en IV. Tot afdeeling II worden toegelaten en ingelijfd de 'oners van den Scbakerloo-, Razernij- en Vrouw •'•polder en het gedeelte van den 1500 gemeten- Ier, begrensd door bovengenoemd gebied en den envlietschen dyk, Molenvlietschen achterweg, !weg en Vrouw end ijk. >ot Afdeeling I en 111 worden toegelaten en inge- de bewoners van de kom der gemeente, van huizen in den Dalemschen polder, aan den Singel langs de rivierzijde. hl. 35. Tot de brandweer behooren de Directie, bestaande uit een commissaris, een adjunct-commissaris, drie brandmeesters, vier onderbrandmeesters; de brandspuitmeesters en de opzichters der slangen het gewoon personeel de bode der brandweer. a Art. 41. Met inachtneming van het bepaalde de vorige artikelen is het gewoon personeel als danig ondergeschikt aan de leden der Directie, de idspuitmeesters en de Opzichters der slangen zijn ouden hunne bevelen op te volgen. Tholen, den 8 Mei 1908. UITGEVER Tjolzi, ligt. een verzoek met bijlagen van H. Dorst, wonende te Tholen, om vergunning tot uitbreiding zgner in richting (korenmolen; en tot invoering eener andere wijze van bewerking, welke verandering van den aard der inrichting tengevolge heeft, op het perceel kadastraal bekend sectie F no. 324. Op Vrijdag den 22 Mei 1908, des voormiddags te 11 uren zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren legen dit verzoek in (e brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zjj die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Tholen, den 8 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. "Mingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, 'ütgemeester en Wethouders der gemeente Tholen 'ft bekend, dat ter gemeenie-secrotarie ter inzage Chili-salpeter is een duur goedje, 't is daarom begrijpelijk, dat men het niet gaarne onnoodig of er te veel van aanwendt. Maar 't gevolg is daarvan niet zelden, dat men de meststof op het rechte tijdstip niet ter beschikking heeft en daardoor scha beloopt, of dat zelfs de bemesting er bij inschiet. Om dit te voorkomen, moet men handelen als onze landbouwrereeniging en meer andere de leden koopen niet meer Chili aan, dan zij weten beslist noodig te hebben maar de Vereeniging houdt wat in voorraad, zoodat men nooit verlegen geraakt. Want zal de bemesting doel treffen, dan moet zij tijdig ge schieden. Ook Chili-salpeter wordt vaak te laat gegeven, uit overdreven vrees voor wegspoeling. De ervaring heeft geleerd, dat een late aanwen den, als velen volgen, den oogst drukt, vermin dert. Zoo b.v. bij haver, waar gewoonlijk de helft (10U K.G.) bij 't opkomen, de andere helft drie weken later wordt uitgestrooid. Beter resultaat verkregen wij, als de eerste gift werd gegeveD bij het zaaien en 14 dagen later de rest. Op rijksproefvelden waren zelts de uitkomsten het best, als de geheele aanwending geschiedde bij het zaaien van de haver. Een vroege toediening is ook gewenseht, ja noodzakelijk bij larwe, een gewas, dat veel stik stof behoeft en daarom op zandgrond bij vollen stalmest nog gerust 100 200 KG. Chili mag outvangen. Maar dan vroeg io 't voorjaar, de wijl anders het gewas de stikstof niet of niet voldoende meer kan verwerken. Staat de tarwe voor het uitstoelen dun, dan zal men zelfs van een hoeveelheid van 200 Kilo belangrijk voor deel genieten. Was de vóórvrucht klaver, dan zal die gift meestal niet noodig blijken. Ook bij de rogge geve men wel acht. Men wachte met de overbemesting niet tot bij het gewas de uitstoeling heeft plaats gehad eu het reeds meer dan eeu handbreed lang is. Men geve naar omstandighedenals door sterken regenval veel stikstof is uitgespoeld meer dan na weinig neerslag. Is geen stalmest aangewend, dan b.v. 200 Kilo, wauneer althans niet reeds in den herfst wat is gegevenbij half stalmest 50 Kilo, indien de rogge zeer spits eu geel staat 100 KG. Op grasland kan een Chili-gift in een koud voorjaar deo groei zeer bevorderen wordt er te veel klaver gevonden, dan is voor een goed grasbestand eveneens 100 Kilo noodzakelijk. In 1906 oogstten we op een proefveld van één perceel 292 pond, hooi meer door voor 73 cents Chili aau te wenden. Men zij er echter vroeg genoeg bij omdat het gewas reeds dadelijk krachtig aan den groei kome. Houdt dan den Chili-zak gereed stalmest bedoel ik) is het noodig de planten op een afstand van ongeveer 30 cM. te houden. Wanneer ik zeg, dat eeu H.A. wel 50000 K.G. kan opbrengen dan ga ik daarbij van de veron derstelling uit, dat de voediugstoestand van den bodem voldoende is. Wanneer we knollen en bladeren te zamen rekenen, dan wordt door dit gewas per 1000 K.G. gemiddeld aan den grond onttrokken 5 K.G. stikstof, 2.2 K.G. phosphor- zunr en 5 K.G. kali. Ben gemiddelde oogst van 50000 K.G. (knol -j- blad) heeft dus noodig 280 K.G. stikstof, 110 K.G. phosphorzuor en 280 K.G. kali. Dat is een enorme hoeveelheid voedingsstof, die bijna in geen enkelen bouw grond die niet opzettelijk bemest is, gevonden wordt. De koolrapen voor de fabriek worden dan ook behalve met stalmest druk bemest met kunstmest, vooral met kali en chilisalpeter maar ook met superphosphaat of slakkenmeel. Wauneer de bodem in het najaar geen kaïniet of slakkenmeel heeft gehad, geeft men hem in het voorjaar, veronderstellende dat de bodem rijk met stalmest is voorzien, 300 K.G. superphos- t en 400 h 500 K.G. patentkali. Het chilisalpeter waarvan de gansche kwanti- tieit ook minstens 5000 K.G. bedragen moet wordt in de meeste gevallen 2 maal gegeven. De 2e helft als overbemesting gegeven, zaait men als de planten op rijen staan en gehakt zijn. Deze bemesting kost nog al wat, maar om de hoogste opbrengsten te halen, moet men ook wat uitgeven en vergeleken bij den prijs, dieu roe;1 behalen kan is die uitgave nog zoo groot niet. Hoofdkantoor LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN KIJSSEL, te Tholen; P. M. V. D. ENDE, te Oud- VosseneerJ. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goee. HET GROENE KRUIS. In de op 5 Mei jl. gehouden algemeene vergadering der afdeeling Tholen" van het Groene Kruis werd o.m. verslag uitgebracht over den toestand der vereeniging gedurende 1907. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende Het ledental bedroeg op 31 December 1907 491. De werkkring der afdeeling bepaalde zich tot heden in hoofdzaak tot het aanleggen eu cotn- pleteeren van ons magazijn van ziekeuverplegings- artikeleu. Het onderhoud en het aanvullen en geleidelijk uitbreiden van den voorraad kost zooveel, dat het geraden is, zich daartoe voorloopig te bepalen, hoewel het hoogst nuttig zou zijn, dat ook op andere wijze de gezondheidsbelangen door ons konden worden gediend. De rekening, over 1907 werd nagezien en in orde bevonden. De dames Pot-Meijer en Poulusse en de heeren J. D. Noske en C. A. H. Wagtho, ailen aau de beurt van altreden, werden als bestuursleden herkozen. De reglementswijziging moest aangehouden worden wegens onvoldoend getal aanwezige leden. Teneinde hiertoe te kuonen geraken, werd besloten, den 19en dezer wederom een algemeene vergadering te houden. In die vergadering kan dan, ongeacht het aantal tegenwoordig zijnde leden, tot reglements wijziging worden overgegaan. Ia sommige streken, vooral in die, welke in de nabijheid liggen van zoogenaamde pulp- en jamfabrieken, ziet men tegenwoordig gansche velden koolrapen, als hootdgewas verbouwd. Het artikel schijnt erg gewild, en goed bij prijs te zijn. Bij een oordeelkundige cultuur is een opbrengst van 50000 K.G. per H.A. niets ongewoons. Het voorname doel dezer cultuur is een groote opbrengst aan kilogrammen te halen, dus groote wortelen en veel. Behalve een diepe grondbewerking een vetten maar geen bemesten grond (niet pas bemest met Op de lijst der 144 hoogstaangeslagenen in Rijks directe belastingen in deze provincie komen o.a. voor de heeren: Jhr Mr. E- A. O. de Casenbroot te Middelburg, P. Hage. Cz, te St. Maartensdijk, J. A. van Heel te Goes, A. Kloet, Mz, te 8t. Maartensdijk, J. van de Velde te Ierseke, C. A. H. Wagtho te Tholen, Iz. Willemsen te Ierseke. Voor lid der Provinciale Staten van Zeeland in het district Sluis (vacature wijlen den heer W. C. de Smidt) zijn de volgende heeren candi- daat gesteld mr. P. J. van Bortel, advocaat en procureur te Oostburg, door de antirev. partijJ. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Nieuwvliet en Groede, te Breskens, door verschillende vrijzinnige kiezersen P. van Honte, burgemeester van Schoondijke. Deze is de candidaat der vrijzinnige kiesvereenigiug te Oostburg. Het weggeld in NOORD-BRABANT. Aangezien enkele inschrijvicgsbiljetten voor deze, door Provinciale Staten van Noord-Brabant met ingang van I Mei 1.1. ingevoerde, belasting door de betrokken belastingscbnldigen oninge vuld zijn terugontvangen en zelts een hunner op dit biljet schreef: „Vul niet in, als zijnde de heffing onwettigzal de rechter hebben uit te maken, of deze voor het publiek hinderlijke belasting al of niet op wettige wijze is tot stand gekomen. Wordt deze wet gehandhaafd, dan zal o.i. bet vreemdelingen-verkeer er geenszins door bevor derd worden, Mejuffr. B. Huibregtse is benoemd tot tijde lijk onderwijzeres te Kapelle-Avezaat (bij Tiel) en staat aldaar no. 1 op de voordracht. Ook was zij benoemd tot tijdelijke onderwijzeres te Wemeldinge. De eerstgemelde benoeming heeft zij aangenomen. Ouder de te Middelburg geslaagden voor onderwijzeres behoort mejuffr. G. C. Bakker te Ierseke. Zij is benoemd tot tijdelijke onderwijzeres te Kruiningen en treedt heden in functie. IERSEKE. In April zijn op het post- en telegraafkantoor alhier behandeld 609 tele grammen, waarvan 121 verzonden en 488 ont vangen. Op het telefoonkantoor zijn 108 gesprekken gevoerd, waarvan 72 uitgaande en 36 inkomende. Op de postspaarbank is ingelegd f 5263,96 en terugbetaald 16803,24. Uitgereikt 6 nieuwe boekjes. De heer A. W. van Dijke, onderwijzer te Ierseke, is benoemd tot directeur van het pas te Kapelle opgerichte taufaregezelschap. Zaterdag worden de instrumenten ingewijd. Het jaarlijkach onderzoek van verlofgangers is voor Ierseke bepaald op 6 Juni des namiddags half twee. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt medege deeld zou een groep leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal met den Griffier half Mei een bezoek brengen aan een gedeelte van Zeeland en naar wij vernemen zou in dat bezoek ook onze gemeente begrepen zijn, wat dan natuurlijk in verband staat met de overstrooming van Maart 1906 bet doel zal dan wel zijn deu toestand op te nemen van de polders, die door dien vloed zoo zeer getroffen werden. Waar de ontwikkeling der planten en gewassen door de seboone dagen van Mei ten zeemte werd bevorderd, zal de algemeene aanblik wel mee vallen. Wij verwijzen biermede naar achterstaande advertentie van het Instituut van Linscboten te Vlissingen betreffende de aan die inrichting ver bonden tweejarige handelscursus. Te Midwolda zijn, tengevolge van het gebruik van gekleurd snoepgoed, plotseling 2 kinderen ongesteld geworden. Het eene bezweek weldra, het andere zal misschien behouden blijven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1