itótlal, pwijfl aao ia lilaaoa aai oesterteell, lulliii, ra. i m [No. 1196. Zaterdag 2 Mei 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Een oesterpraatje. J. M. C. POT, Publicatie n. BINJiENLAKD. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. is IERSEK SGHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingszondm stukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te Tholen el *66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVEB: Tboiih, Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering zoeksohriften ter bekoming van Jacht- en Vischakten. irgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen, bekend, dat ter Gemeente-secretarie kosteloos ■ijgbaar zijn blanco-verzoekschriften ter bekoming jacht- en vischakten en van kostelooze vergun- en tot uitoefening der visscherij met één vischtuig, het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aan- lide en eindigende 30 Juni van het volgende jaar. aoodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen bebotning dier akten en vergunningen, zooveel ilijk, vóór den 15en Mei e.k. ter Secretarie in ieneD. ibepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte zgn voorzien, is ingetrokken, zoodat voortaan een en denzelfden persoon meerdere kleine lakten kunnen worden verstrekt, holen, den 30 April 1908. chrijving voor de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. orgemeesfer en Wethouders der gemeente Tholen t op artikel 13, 1, eerste zinsnede, en artikel 7 der Wet van den 2den October 1893 (Staats- no. 149) rengen hiermede ter algemeene kennis, dat door heer Commissaris der Koningin in deze provincie epaald, dat met de uitreiking van de beschrijvings- Iten voor de belasting op bedrijfs- en andere in- sten, over het dienstjaar 19081909, een aan- zal worden gemaakt op Vrijdag den 1 Mei aan- ide, en dat de aanslagsregeling voor dit jaar den September 1908 moet zijn ten einde gebracht ijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de irijving voortvloeien, of die om eene andere zijn aangehouden moeten worden, moet zijn oopen binnen één maand, nadat de Commissie Aanslag of het College van Zetters door den rzitter daartoe zal zijn opgeroepen, holen, den 30 April 1908. urgemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis, dat het primitief kohier van den hoofde- m omslag in deze gemeente, voor 1908, in afschrift irende vijf maanden, op de secretarie der ge nie, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. holen, den 30 April 1908. )e Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. 1 een oud tijdschrift werd in een populair atje over oesters en oesterbanken eens den geilden welgemeenden raad gegevenBe llers van kusten, waar oesters gekweekt kunnen rden, plant desnoods wat minder aardappelen, plant vooral oesters, oesters niet alleen smulbroers en rijke lieden, maar oesters renal voor het volk." Die wensch, die veertig jaren geleden zoo rd uitgesproken, is tot heden een vrome usch gebleven wel zijn in onze provincie sciaal millioenen oesters per jaar méér gekweekt is een veel breeder schaar van consumenten tomen, maar een volks-voedsel Eenstatistiekje, twelk aangaf hoeveel personen in de oester- atsen in Zeeland, of aan de boorden der telde, of hare zijtakken wonende, die nog nim- een oester proefden, zou alle illusies iu dit «icht onmiddellijk wegnemen en zelfs het 'tergebruik in geheel ons land staat verre Her lij dat in het buitenland, met name lgië, waar de Zeeuwsclie oesters sedert vele 'en van harte welkom waren. Waren I Een leelijk woord voor belaogheb- odeo. Het is bekend, wat de laatste maandeb bet gebied van oesterverbruik gaven een niek, die tengevolge had, dat de alom gere- tomeerde Zeeuwsche oesters plotseling daalde tot geschuwd schelpdier. Hierover evenwel later we willen eerst eens even nagaan, hoe weleer oester als genotmiddel in aanzien was. bekeüde Romeinsche schrijver Plinius heeft oesters reeds tal van mededeelingen gedaan, over een oesterkweekerij van Sergius Orata bet meer Luczinus en over oesters, die van Britsche kusten atkomstig waren, omtrent plan, om Brundisische oesters smakelijker te tan, door ze in het bovengenoemde meer te Genoemde schrijver deelt verder mede, dat de oesters een uitstekend gerecht opleveren en dat oesters van zoetwater houden en van plaatsen waar de rivieren in de zee uitmonden diep-zee oesters zijn klein en weinig talrijk. Hij was de leer toegedaan, dat de oesters vooral groeien met het wassen van de maan en vertelt verder, dat de oesters verschillend van kleur zijn en dat men in alle lauden, die voor de beste houdt, welke vast zijn en niet slijmig en meer in het oog loopen door hun dikte dan hun breedte. Het vleesch moet zijn kort van vezel en niet draderig, ook niet overladen met franje (baard) en moet geheel in de holte van de schelp liggen. Die er ondervinding van hebben, kennen nog een ander kenmerk een dunne purperen draad moet door den baard loopen en als dat het geval is, is de oester „superieur". Oesters verbeteren als zij worden verplaatst en naar an dere wateren worden overgebracht. Uit een inededeeling van Athenaeus blijkt, dat de ouden reeds de gewoonte kenden, om het gebruik van een zekere hoeveelheid oesters aan een maaltijd te doen voorafgaan. De grootste aller oester-eters en dat moet iets beteekend hebben onder de Romeinen moet ongetwijfeld Vitellius geweest zijn, die den ganscben dag oesters kon eten, een duizend achter elkander. Ook andere Romeinsche groot heden, o.m. Tiberius. Caligula en Nero moeten echte oester verslinders zijn geweest en van de eerste wordt beweerd, dat hij iemand met 200 sesteriën begiftigde voor een tweegesprek, waarin een wedstrijd wordt beschreven tnsschen inorieljes, vijgesnipjes, oesters en lijsters, aan wie de grootste verdienste zou toekomen. Athenaeus zegt verderdat toen keizer Tra janus de Parthen bevocht en zich op grooteu afstand van de zee bevond, Apiciu9 hem. versche oesters zond, die hij, dank een zeer schrandere door hem uitgedachte behandeling, in leven hield werkelijk oesters en geen valsche, zooals een bedriegelijke kok aan Nicodemus, koning van de Bithyniers, valsche ansjovis voorzette, toen hij ver van de kust verwijderd, zijn verlangen naar die vischjes te kennen had gegeven. Niet allen wareu evenwel vol lof over de oesters, waut Seneca (50 j. na Chrvaart ge weldig uit tegen de oester, het met modder gemeste beest, dat de naam van voedsel niet verdieut en alleen geschikt is, om hem, die reeds verzadigd is, nog meer te doen eten, waaraan nog meer opuaerkiugeu worden vastgeknoopt, die we maar uiet zullen herhalen. Verder wordt melding gemaakt van een soort krab, die zich toegang weet te verschaffen tot het inwendige van de oester; dat was al een bijzonder slim beest, veel slimmer zeker dan onze Zeeuwsche krabben al hebbeu ze dit gemeen, dat ze ook gerekend worden onder de oestervijanden die slimmerd zou, volgens dat oude verhaal, heel handig een steeötje geschoven hebben tusschen de schelpen, zoodra de oester haar schelp opendeook onze zeesterren waren van ouds als oestervijanden bekeud. Over den invloed der maan, zooals bovenvermeld bij Plinius, waren de ouden zeer eenstemmig en er wordt een geheel verhaal door een der schrijvers hierover ten beste gegeven. Ook bestond bij de Romeinen reeds het ge bruik, elkander oesters ten geschenke te zenden ook maakten deze gebruik Van de schelpen als medicijn en als cement. Vermeld worden ook de vindplaatsen van de beste soorten oesters en in een zijner satijren deelt Juwenalis mee, dat Curtius Montanus het als lekkerbek zoover bad gebracht, dat hij bij het eten vau oesters dade lijk wist te zeggen, of zij aan de kusten van Circaea, Lucrinus of Rutupiae gevangen waren. Uit bovenstaande blijkt voldoende, dat de oesters in oude tijden reeds gewild waren van typhus- bacillen vinden wij ovenwei nog geen melding dat is voor onze dagen bewaard geworden en dat ondanks alle pogingen om den menschen aan het verstand te brengeD, dat dit gevaar bij het gebruik van Zeeuwsche oesters slechts denkbeeldig is. (Wordt vervolgd.) L A N D B O U W-V E E T E E L T In de Dinsdag te Middelburg gehoaden vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij werd o.m. bepaald, dat de algemeene ver gadering en tentoonstelling dit jaar zal gehouden worden te Oostburg op 10, 11 en 12 Juni. vang op f 24,075,945 en in uilgaaf op f21,523,305» goed slot alzoo f 2552,64. Het aantal leden der Maatschappij is gestegen tot 2978. In de plaats van het Maandblad, werd met al gemeene stemmen besloten, dit als proef voor een jaar, te vervangen door een veertiendaagsche landbouw courant, orgaan van de Zeeuwsche landbouw maat schappij. De afdeelingen betalen voor ieder lid 20 cent per jaar, ter gemoeikoraing in de kosten, samen t 560, terwijl het hoofdbestuur garandeert tot f 1000. De secretaris, de heer G. A. Vorsterman van Oyen, zal als hoofdredacteur optreden op een jaarwedde van f300. Op een verzoek van de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij om te mogen beschikken over het bedrag der subsidie ad f 400, toegestaan voor de bevordering van dit belang, wordt, na eenige bespreking, afwijzend beschikt met 17 tegen 4 stemmen. Het dag. bestuur verklaarde er zich tegen, omdat zoodoende langzamerhand sommige onderdeelen aan het beheer der Maatschappij onttrokken worden, wat hij niet dienstig acht, aangezien men daardoor hare kracht zou ontnemen. Ingekomen is het verslag van den heer L. J. Colsen aangaande de inspuiting met het serum- Loreotz in de gemeente Lamswaarde. Onder de 40 ingespoten varkens kwam geen enkel geval van vlekziekte voor. Gevraagd werd of kwade gevolgen bekend waren van de inspuiting. Algemeen werd geantwoord dat dit niet het geval was. Van de afdeeling Tholen is bericht ontvangen dat de op,de Torkshire beer is verkocht voor f 40 en dat de nieuwe fokbeer is aangekomen en goed voldoet. Op voorstel van het dag. bestuar werd den zuivel- coasulent een kapitaal ad f 8000 verzekerd en een pensioen-verzekering ad 1 600 op 60-jarigen leeftijd. Na behandeling van nog enkele zaken, werd de vergadering gesloten. In de St. crt. no. 97, wordt in een overzicht omtrent de winterlandbouwgewassen in Zeeland medegedeeld, dat door de afwisselende temperatuur in den afge- loopen winter de tarwe en in minder mate de gerst zoo zeer gehavend zijn, dat zij op vele plaatsen niet kunnen blijven staan. De Wilhelminaiarwe heeft zich, evenals het vorig jaar, zeer goed gehouden, doch van de oude tarwe- variëteiten moesten talrgke velden worden omgeploegd vooral de Essextarwe beeft weder veel geleden. Van de koolzaadvelden moest tengevolge van de strenge vorst meer dan 10 pCt. worden uitgereden. Nog wordt medegedeeld, dat de stroctuur van de in Maart 1906 overstroomde gronden veelal nog slecht is, zoodat het zaaien van de zomergewassen met vele moeilijkheden gepaard gaat. Op die gronden heeft men dan ook een aanzienlijk deel van de winter gewassen moeten uitrijden. De stand van de tarwe is over het geheel \ry goed die van gerst en koolzaad is slechts matig. Karwy heelt in den winter veel geleden, zoodat verscheidene velden moesten worden omgebouwd. De met karwij bezette oppervlakte wordt kleiner geschat dan die van den vorigen oogst. De stand is vrjj goed. Bij de boomkweekerij is van loolboomen en dek- plantsoen de stand goed tot zeer goed. Door H. M. de Koningin is op verzoek de benoeming van den heer J. W. Wagtho tot rentmeester van het Kroondomein rentambt Culemborg ingetrokken en als zoodanig benoemd jhr. J. A. de Jonge vau Zwijnsbergen, thans rentmeester in het rentambt Goes, dat opgeheven is en vereeuigd met het rentambt Tholen. Bij kon. besluit is benoemd tot inspecteur der Rijks belastingen te Helmond de heer J. de Wilde,inspecteur te Zierikzee. Met 1 Augustus a.s. wordt de heer M. Caland, hoofd-ingenieur-directeur bij 'a Rijks Waterstaat verplaatst van Zutfen naar Middelburg. H E R IJ K. De herijk in 1908 is bepaald als volgt St. Maartensdijk 4 Mei des namiddags en 5 Mei. Scherpen isse 6 Mei. Poortvliet 7 Mei. Tholen 8, 9 en 11 Mei. Oud-Vossemeer 12 Mei. St. Philipsland 13 Mei. St. ADualand 14 en 15 Mei. Stavenisse 16 Mei. POSTERIJEN en TELEGRAFIE. Met ingang van 1 Mei is de dienst op het post- en telegraaf- en telefoonkantoor te lerseke gewijzigd in den zin van beperking. Van 1 Mei tot 31 Aug. zijn de diensturen alsvolgt voor het post- eu telegraafkantoorvoormiddag ]2V* u,i nam. IVq—4 u. en 51',—8 uur. voor het telefoonkantoor voorm. 71/.l^Yj u. de rest gelijk. Van 1 Sept.30 April blijft de volle dag dienst gehandhaafd. Zon- en feestdagen voorm. 7"87a u., nam. 127,-11/, U. Te Oud-Vossemeer zal weldra overgegaan worden tot het bouwen vau een R.Kath. school, tot hoofd zou reeds aangewezeu zijn de heer P. H. Segers, afkomstig uit Oude-Tonge, thans onderwijzer aan een bijz. (R.Kath.) jongensschool te Oudewater. Te Middelburg slaagden voor de akte lager onderwijs o.a. de heeren A. C. Kodde, St-An- naland, C. Scherpenisse, St.-Maartensdijk en A. Berkhey te Oud-Vossemeer. IERSEKE. De heer J. A. van Puffelen, stationschef te Kruiningen lerseke heeft tegen September a.s. ontslag als zoodanig gevraagd wegens 40-jarigen dienst. De landweerplichtige verlofgangers van de lichtingen 19031907 zijn op Maandag 11 Mei onder de wapenen geroepen voor de her halingsoefeningen. Verleden week viel van een voerman alhier een paard plotseling dood neer. Het was niet verzekerd. Op 1 Mei gaat het ontslag van den onderwijzer en de onderwijzeres in, die wegens opheffing hunner betrekkingen ontslagen zijp. ST. MAARTENSDIJK. Aan den heer G. v. d. Hoek is met ingang van 1 Juni a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer, wegens benoeming te Vlaardinger-Ambacht. ST.-PHILIPSLAND. Met belangstelling wordt hier en in aanpalende dorpen uitgezien naar den verkoop van de gronden in den pieuw bedijkten Slaakpolderde gronden, voor zoover zij Staats eigendom zijn, liggen nog als weidegronden, maar uaar het heet zal het Rijk weldra overgaan tot verkoopop welke wijze dat zal geschieden, schijnt voor het publiek nog onbekend. Een kleine polder in den Brakman, eveneens in 1907 bedijkt, zal dezer dagen in kleine perceelen geveild worden, daar ongeveer 36 HA. worden te koop geannonceerd in 16 kavels. OUD.-VOSSEMEER. Door den jongeheer A. Gunst alhier werd voor eenige dagen op den dijk tusschen Oud-Vossemeer en Tholen zwevende opgemerkt een klein luchtballonnetje, dat opge pikt werd. Er was een briefje aan bevestigd, waarin in vier talen verzocht werd aan D. Segov te VGravenhage melding te doen van het op vangen, waar en wanneer. Uit een antwoord van den heer Segov op de gedane mededeeling bleek, dat het ballonnetje l3/4 uur noodig had gehad voor den afstand 's-Gravenhage-Oud- Vossemeer -f- 60 KM.). STAVENISSE. In de Donderdag alhier ge houden raadsvergadering werd aangeboden het verslag omtrent den gemeentetoestand over 1907. alsmede het verslag, ingevolge art 52 der Woningwet. Besloten werd tot af-en overschrijving, inzake de voorgenomen demping en rioleeriug der slooten onder den Molendijk, waarvan de kosten geraamd zijn op f 1250. Het Water schap „Stavenisse" zal de helft dezer kosten voor zijne rekening nemen. THOLEN. Het dividend der Thoolsche gas fabriek over 1907 is bepaald op 4pct. Met het oog op uitbreiding en verbetering van het buizennet werd besloten aan de gemeente Tholen verlenging van coucessie aan te vragen, welke nog 12 jaar loopt. Als commissaris werd herkozen de heer C. A. H. Wagtho. Door de Schietvereeniging „Koningin Wilhelmina zijn dezer dagen ontvangen 7 kisten met rijksmunitie, inhoudende 8400 scherpe pa tronen No. 7 De marga schietoefeningen met rijksgeweer zullen Zaterdag 2 Mei aanvangen. Maandag 27 April werden in eene ver- dering van het Waterschap „De Vrije poldera

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1