J aio It tilurn m oesterteelt, lniliiT, tu No. 1195. Zaterdag 25 April 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. „H 0 L L A N D." J. B. C. POT, Publicatie n. Voorkomen is beter dan genezen. Van onze berichtgevers. EEN MILLIOEN GULDEN. Gemengd Nieuws. >rm. 5310 UW» )EK )et« e til ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingszonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Taonit. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. HERIJK. Burgemeester en Wethouders van T h o 1 e n reogen ter kennis, dat de Herijk van maten en ewichten alhier zal plaatshebben Op 8 Mei voor hen wier familienaam begint iet letter A, B, C, D, E, F of G. Op 9 Mei voor hen wier familienaam begint iet letter H, I, J, K, L, M, N of O. Op 11 Mei voor hen wier familienaam begint jet de overige letters. Voorts wordt nog ter kennis van de ijkplich- igen gebracht e. dat de voorwerpen schoon en droog ten herijk angeboden moeten worden en zich in zoodanigen oestand moeten bevinden, dat eene verificatie >3 en stempeling mogelijk is M e. dat lengtematen, voorzien van merkteekenen f aanwijzingen van onwettige maten, moeten orden afgekeard en ten allen tijde in beslag 'Do enomen kunnen worden d' ie. dat de onderdeden van het Gram (Milligram- ur« ewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne 4 lalaus, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel- urg kunnen worden geverifieerd (Ministerieele eschikking van den 16 April 1873, No. 193) dat belanghebbenden zich bij de terugont- 1,30 angst van hunne voorwerpen moeten overtuigen, at deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij ^peu herijk mochten zijn begaan, later niet zal ntslaan van rechtsvervolging ie. dat na het einde van den termijn van den lerijk (J September 3 909) het gebruiken of oorhanden hebben van maten of gewichten, niet oorzien van het goedkeuringsmerk r verboden strafbaar is ie. dat het laatstgeplaatste goedkeuringsmerk jedurende minstens twee jaren ongeschonden moet blijven bewaard, eu dat voorwerpen, waarvan lat merk onduidelijk wordt, andermaal tot den lerijk moeten worden aangeboden, waartoe be- aughebbenden zich tot den IJker, Chef van )ienst, te Middelburg kunnen wenden. De herijk zal plaats hebben in de Bewaarschool. Tholen, den 25 April 1908. dit e, DRANKWET. Borgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen irengen ter openbare kennis, dat op 17 April 1908, lij hen is ingekomen een verzoekschrift van Hendrik tnwcher van beroep bierhuishouder, wonende te fholen, om vergunning voor den verkoop van sterken rank in het klein in de navolgende localiteithet ■eneden voorlokaal van het perceel, kadastraal be iend Gemeente Tholen, Sectio F.No. 189, plaatselijk emerkt No. 11, en gelegen aan de Hoogstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be- lendmaking kan een ieder tegen het verleenen van leze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester |Q Wethouders inbrengen. Tholen, den 22 April 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. De Burgemeester der Gemeente THOLEN maakt ■ekend, dat eene OPENBARE VERGADERING »Q den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den Mei 1908, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling le. Installatie raadslid. 2e. Ingekomen stukken. 3e. Benoeming van een wethouder. Ie. Benoeming vasten werkman. 5e. Verpachting van het zuidelijk gedeelte van het loornwerk. Tholen, den 24 April 1908. Le Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Daarover zijn we het allen eens. Voorkomen loet worden, dat onze kinderen, het ouderlijk luis verlatende, terecht komen bij menschen, die zich niets aan hen laten gelegen liggen, ja, erger nog, misschien wel hun val op 't oog hebben. Jaar op jaar trekken honderden meisjes uit dorp of gehucht naar de stad, om er te gaan dienen, of eene betrekking te zoeken. De hoogere loonen, de meerdere afwisseling en de vermaken van het stadsleven lokken hen aan. Of ze er zich gelukkiger zullen gevoelen We willen niet zwartgallig oordeelen. Er is in de stad voor menig meisje veel te leeren, dat haar in het volgend leven te pas kan komen. Maar ook, helaas, veel nooit meer te herstellen kwaad. Hoevelen denken met wroeging terug aan de dagen harer onschuld, toen ze nog niets wisten van al de verleidingen van het groote stadsleven I Van het hoogste belang is daarom voor alle ouders, die dien schooneu naam verdienen, de vraag of zij hun kind met vertrouwen kunnen laten gaan naar het gezin, waar het eene plaats kan vinden. Onbegrijpelijk is de zorgeloosheid van vele ouders, die hunne kinderen maar op goed geluk naar een groote stad stureu, bijna zonder geld, met alleen het adres van een of andere besteed ster of verren bloedverwant iu den zak. 't Is een wonder, dat alles dikwijls nog goed terecht komt en niet veel meer meisjes verongelukken. Er zijn ook andere ouders, wien het zedélijk welzijn hunner kinderen zeer zeker .ter harte gaat, maar die den weg niet weten hoe de ge- wenschte inlichtingen te bekomen. Tijd, gelegen heid en reiskosten ontbreken de moeder, om zich persoonlijk te gaan vergewissen, of haar kind wel in een goede omgeving komt, Welnu, hierin is thans voorzien. Gedreven door de gemeenschappelijke overtuiging, dat het hier een algemeen en ernstig volksbelang geldt, hebben verschillende protestante, katholieke en andere vereenigingeu de handen ineengeslagen. Zij vormden samen een Comité, het Nationale Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen, eu richtten, twee jaren geleden ophet Nationaal Informatiebureau tot bescherming van vrouwen en meisjes, thaus gevestigd Wetering plantsoen 22 te Amsterdam, leder noteere dit adres. Dit bureau, dat door de Regeering gesteund wordt, verstrekt kosteloos inlichtingen betreffende de betrouwbaarheid vau betrekkingen aan vrouwen of meisjes in binnen- of buitenlaud aangeboden. En wilt ge weten, waar uwe dochter veilig logeeree kan, waar zij hare vrije avonden zonder gevaar kan doorbrengen onder geloofsgenooten, of wat verder van belang is te weten op het gebied van voorkoming, of ook van bestrijding, of redding van gevaren, die het zedelijk leven be dreigen, het genoemde bureau geeft u gaarne alle voorlichting. Onthoud dus dit adres Nationaal Informatiebureau, Weteringplantsoen 22 te Amsterdam. Eu laat niemand nu meer zijn dochter op goed geluk naar de stad laten gaan, waar de weg om vertrouwbare inlichtingen te bekomen thans zoo gemakkelijk is gemaakt. Met enkele voorbeelden zij het ons nog ver gund u aan te tooneu boe noodig een arbeid als deze is Een meisje uit een provinciestadje zou onlangs te Amsterdam in betrekking gaan. Zij informeerde bij de politie, die zich tot ons richtte. Het bleek, dat ze in handen zou zijn gevallen van een paar zeer gevaarlijke personen. Een ander meisje zou zonder onze tusschen- komst bij een gewezen bordeelhoudster te Haar lem, eene zeer slechte vrouw, zijn aangeland. Een derde was in onderhaudeling met eene familie te Amsterdam, die zeer ongunstig bekend staat. De man is houder van verschillende verdach te huizen. Tijdig konden wij haar waarschuwen. Een onderzoek voor eene dienstbode bracht aan 't- licht, dat zij zich verhuurd zou hebben in een gezin, waar vader en zoon beiden een groot gevaar voor iedere jonge vrouw opleveren. In eeu hotel had een der gasten een kamer meisje gehuurd. Den volgenden dag reeds zou ze naar 't buiteuland vertrekken. Onze tusschen- komst werd ingeroepenwe informeerden langs telegrafischen weg en konden nog juist bijtijds waarschuwen tegen het gevaar, waaraan zij zich zou hebben blootgesteld. Ook in andere opzichten gaven wij voorlich ting. Een meisje zag zich gedwongen onze hulp in te roepen, om haar te beschermen tegen haar eigen vader, die haar den slechten weg op wilde drijven. Wij brachten haar in veilige haven en namen maatregelen, dat deze ontaarde dronkaard niet langer misbruik kon maken van zijn vaderlijk gezag. Men vroeg ons vanuit het buitenland in lichting betreffende een jonge vrouw, die van de familie geregeld onderstand ontving. Wij be vonden, dat zij in een beruchte buurt een open baar onzedelijk leven leidde. En zoo zouden we nog kunnen voortgaan maar wij besluiten met de mededeeling, dat bet Comité zich verheugt hierbij te mogen rekenen op de moreele en financieele medewerking der Regeering. lil het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen zijn de volgende Vereenigingen vertegenwoordigd de Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie de Ned. Vrouwenbond tot verhooging vau het zedelijk bewustzijn; de Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes; de Ned. Middernachtzendingvereeniging de Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen de Roorasck-Katholieke Vereeniging tot bescher ming van meisjes; de Vereeniging „Onderlinge Vrouwenbescher ming" de Ned. Bond tot Kinderbescherming de Rein-Levenbeweging de Ned.Christen-Vrouwen-Geheelonthouders Unie; de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid het Leger des Heils de Vereeniging tot verbetering van den Maatschap- pelijken en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland terwijl de heer Rabbijn J. Vreuenburch het Israëlietisch element vertegenwoordigt. IERSEKE. In de Boerenleen- en spaarbank alhier is verleden jaar aan spaargeld ingelegd f37292,205, en terugbetaald f25679,29. Het saldo op 31 Dec. bedroeg f31197,18®. Er werden voorschotten verstrekt tot een bedrag van f19800 en terugontvangen f5875. Het saldo op 31 December was f16950. De koleubond ,fDoor Eendracht Sterk" heeft in 'teerste kwartaal van dit jaar 763y, HL. kolen aangeschaft. De heer J. Sinke, Cz. alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Krabbendijke. OUD-VOSSEMEER. Om den waterput, dienende voor het drenken van vee, op de hoeve Molenzicht vau den heer C. W. Snijder stond vóór den watervloed een groot aantal uarcissus- sen, wier gele bloemeu om dezen tijd van het jaar in vollen dos schitterden. Gedurende een maand stond het zilte nat meer dan een meter hoog boven deze planten en natuurlijk waren ze in het voorjaar van 1906 niet meer te zien ook in 1907 vertoonden deze planten zich niet, zoodat men meende, dat ze voor goed verdwenen waren, maar als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat ze nu weer uitloopen, nog wel geen bloem geven, maar toch zoo'n leven toonen, dat ze een volgend jaar weer de oude sullen zijn van véor den vloed. Ook elders zouden in sommige tuinen weer planten opnieuw uitloopen. In de Woensdag 11. gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de jaarwedden der onderwijzers geregeld, in verband met de bepalingen van het salariswetje. Het hoofd der school genoot tot heden f 1080. met inbegrip van eene tegemoetkoming in het pensioen voor weduwen en weezendit werd gebracht tot een maximum voor f 1300. na 25-jarigen dienst, met dien verstande, dat mede onderwijs moet gegeven worden in het Fransch en in de Wiskunde voor de onderwijzers werd het traktement bepaald op het minimum der wet, met eene verhooging van f 50. na vijfentwintig-jarigen dienst, ter wijl aan de gehuwden tevens ongeveer 3% verhooging der jaarwedde wordt verleend voor het bovengenoemde pensioen, zoodat het maximum zal bedragen f 900. Mede werd in beginsel besloten het telefoon kantoor zoodanig te laten inrichten, dat aange bracht zal kunnen worden een voor het publiek bestemde spreekcel. Aan den toren en aan den Noordelijken kerkvleugel zullen de noodzakelijk geworden reparatiën worden aangebracht, in verdere af wachting, wat zal geschieden met het kerkgebouw vóór men tot een definitief herstel overgaat. De bespreking over het laten plaatsen van een uortonpomp is uitgesteld tot eene volgende bijeenkomst. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigon leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN HUSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-V'ommeer J. GELDER BLOM te Poortvliet J J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUIIUYS te Zierikzee: Mr. H. OELE te Goez. De late Paschen was ditmaal geen groene maar een witte Paschen, niet door een schooneu bloesemtooi aan de vruchtboomen, maar door hagel en sneeuw, en ai smolt de sneeuw spoedig, nieuwe sneeuw- eu hagelbuien, vergezeld van hevigen wind en wintersche koude, deden eerder denken aau Kerstfeest dan aan Paasohfeestviering. De bekende weerprofessor Ihue te Darmstadt beweert wel, dat hij gedurende vele jaren uit voerige waamemingeu op verschillende plaatsen gedaan, met 13 plantensoorten, zooals aalbes, vogelkers, sleedoorn, kastanje, appel, peer, kers, enz. Het gemiddelde gedurende een aantal jaren van den eersten bloeitijd dier planten op een bepaalde plaats levert dan voor die streek den gemiddelden datum voor bet begin van de lente. Voor de zuidelijke helft van ons land, dus ook voor onze streken, valt dit tijdstip tiAschen 20 April en 5 Mei doch verleden jaar viel Paschen in 't begin van April en was 't zacht zomerweer, terwijl we een kouden Pinksteren hadden op Juni. In de oude, gemeentelijke kerkhofschool te Winschoten, voor andere doeleinden vroeger gebruikt, hebben zich nu tot aanstoot van velen zes huisgezinnen gevestigd, die geen woning kunnen krijgen en anders dakloos zouden zijn. Veertig personen ongeveer wonen te zamen in dit toevluchtsoord, dat uit slechts twee gewone schoollokalen bestaat. Te Bergen op Zoom hebben Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad voorgesteld, aan den Minister van binnenlandsche zaken een rijkssubsidie te vragen voor de restauratie van de Gevangenpoort. Te Nes (Fr) is thans het derde geval van besmettelijke hersenvlies-en ruggemergontsteking geconstateerd, zeer Waarschijnlijk door een-der huisgenooten, die langen tijd in Duitschland werkzaam was, overgebracht. De twee vorige lijders zijn reeds bezweken. Uit Rusland wordt, gemeld dat de stad Orel is overstroomd. Ongeveer 800 huizen staan onder water en vele menschen zijn verdronken. Chelsea, de voorstad van Boston, waar de vreeselijke brand vele menschenlevens kostte, is geheel in rouw. Hoewel in de laatste dagen nog 14 lijken gevonden zijn, worden nog 80 per sonen vermist. Een onderzoek heeft bewezen, dat de brand moedwillig was gesticht.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1